Close
Faqja 4 prej 103 FillimFillim ... 234561454 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 2056
 1. #61
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Kush ishte lideri i kosovareve

  E Diele, 22 Janar 2006

  Ibrahim Rugova ka lindur ne fshatin Cerce te Istogut, ne Kosoven perendimore, me 2 dhjetor te vitit 1944. Ka qene djali i nje tregtari te vogel, i cili eshte ekzekutuar menjehere pas Luftes se Dyte Boteore nga komunistet jugosllave. Shkollimin fillor dhe te mesem i ka mbaruar ne vendlindje, nderkaq studimet ne Prishtine, ne Beograd dhe ne Paris. Ka studiuar linguistiken ne Univeristetin e Sorbones dhe me pas ka punuar si studiues dhe kritik i letersise ne Prishtine, per nje kohe te gjate ne Institutin Albanologjik te Prishtines.

  Ne vitet tetedhjete-nentedhjete ka qene kryetar i Lidhjes se Shkrimtareve te Kosoves dhe qysh atehere eshte shquar me nje aktivitet te ngjeshur ne mbrojtjen e te drejtave kombetare te shqiptareve te Kosoves. Ne fakt qysh atehere ishte shnderruar ne disident politik.

  Ne politike eshte futur me 1989 duke qene njeri prej pak intelektualeve qe e krijuan partine e pare politike, jashte skemes se atehershme te organizimit politik. Ne dhjetor te vitit 1989 u krijua Lidhja Demokratike e Kosoves, dhe kryetar i saj i pare u zgjodh Ibrahim Rugova.

  Ai shume shpejt, qe ne vitin 1990, e krijoj imazhin e nje politikani modern, duke propaguar sheputjen e Kosoves nga Serbia fillimisht, e me pas edhe nga Jugosllavia e atehershme. Ibrahim Rugova, duke qene kryetari i pare i nje partie politike ne sistemin pluralist u be opozitari me i madh i regjimit te Beogradit qe drejtohej nga Sllobodan Milloshevici. Rugova ishte bere politikani i pare qe mendonte se te drejtat e popullit te Kosoves mund te realizoheshin me rruge paqesore dhe pa dhune.

  Ai dhe partia e tij, arriten qe ne vitin 1991, te mbanin nje referendum per Kosoven shtet te pavarur dhe Sovran, mirepo rezultatet e ketij referendumi, qene shpallur te jashteligjshme nga Beogradi dhe udheheqja e atehershme jugosllave. Nje vit me pare, me saktesisht ne shtator te vitit 1990, delegatet e Kuvendit te shperndare te Kosoves, kishin miratuar nje Kushtetute me te cilen Kosova shpallej republike e pavarur e federates-konfederates jugosllave, mirepo edhe ky vendim qe shpallur i jashteligjshem.

  Mirepo, pavaresisht prej kesaj, ne vitin 1992, Rugova ne menyre te njeanshme kishte organizuar zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale, ku ai u zgjodh president i Kosoves. "Ne jemi per nje Kosove te pavarur, njesoj te hapur si ndaj Serbise ashtu dhe Shqiperise",- ishte ky prononcimi i tij me i shpeshte neper konferencat e perjavshme te shtypit. Me keta hapa te tij, Rugova u be udheheqes i pakontestueshem i shqiptareve te Kosoves.

  Ai pas ketyre zgjedhjeve arriti te krijoje edhe qeverine e Kosoves ne ekzil dhe te organizoje nje strukture paralele ne Kosove, duke filluar nga administrata, arsimi e deri te shendetesia. Gjate kesaj kohe provoi te bej disa hapa bashkepunimi me regjimin e Milloshevicit, fillimisht per zhbllokimin e objekteve shkollore, por pa sukses.

  Duke qene lideri i vetem politik ne Kosove, Rugova u be partner politik i shume shteteve perendimore dhe fitoi simpatine e tyre. Viti 1997 dhe fillimi i konflikteve te para te armatosura ndermjet gueriles shqiptare dhe forcave serbe ne Kosove, e gjeten Rugoven ne postin e kryetarit te LDK-se dhe ne postin fiktiv te Presidentit te shtetit. Ai mbetet lider i krahut te moderuar ose paqesor politik te Kosoves.

  Duke qene prijes i ketij krahu, ai mori pjese ne konferencen e Rambujese dhe te Parisit, por jo si kryetar i delegacionit. Krahu i luftes rezulton te jete me i autoritetshem dhe ai vehet ne krye te veprimtarise luftarake e politike te kohes. Gjate fushates se bombardimeve te NATO-s ne mars te vitit 1999, Rugova mbetet i ngujuar ne shtepine e tij ne Prishtine.

  Ai gjate kesaj kohe detyrohet te takohet dy here me Milloshevicin ne Beograd dhe te kerkoje edhe nderprerjen e bombardimeve te NATO-s. Ai dhe familja e tij, arrijne te largohen nga Kosova dhe te strehohen ne Itali, vetem pas nderhyrjes se komunitetit fetar Shan Exhidio, i cili mbante raporte miqesore me Milloshevicin. Ne Kosove Rugova kthehet menjehere pas luftes. Me nje autoritet te luhatur, ai arrin qe te rikthehet ne skenen politike dhe i fiton zgjedhjet e para te pasluftes, dhe me 2002 behet kryetar i Kosoves i njohur nderkombetarisht.

  Rugova e krijoi edhe qeverine e pare me partine e udheheqesit politik te ish-UCK-se, Hashim Thaci. Presidenti Rugova dhe LDK-ja, arrijne qe te fitojne edhe zgjedhjet e dyta te pergjithshme dhe Rugova ne vitin 2004 rizgjedhet President edhe per kater vite te tjera. Ai arrin te jete edhe deshmitar kunder armikut te tij te vjeter Sllobodan Milloshevicit ne Gjykaten e Hages per Krime te Luftes ne ish-Jugosllavi. Gjate kesaj kohe te presidences se tij, ka patur edhe nje tentim vrasje ndaj tij: ne korrik te vitit 2005 shpertheu nje bombe ne afersi te makines se tij, mirepo ai shpetoi i palenduar.

  Pak muaj me pare, Ibrahim Rugova krijoj edhe grupin negociator per zgjidhjen e statusit te Kosoves, dhe ai u vu ne krye te ketij grupi. Ne fund-gushtin e vitit 2005 mjeket zbuluan se presidenti Rugova vuante nga kanceri ne mushkeri. Ai vdiq dje ne moshen 61 vjecare ne ora 11.38 minuta ne rezidencen e tij ne Prishtine ne pranine e familjes dhe mjekut personal. Eshte baba i tre femijeve, dy djemeve dhe nje vajze.
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #62
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Humbja e madhe

  E Diele, 22 Janar 2006

  Kryeministri i Kosoves, Bajram Kosumi, e ka quajtur vdekjen e Presidentit Rugova nje lajm te dhimbjes se madhe dhe te humbjes se madhe per gjithe Kosoven dhe qytetaret e saj. "Besoj fuqishem se familja e Presidentit Rugova do ta gjeje forcen per te tejkaluar dhimbjen e madhe per humbjen e njeriut me te dashur te saj. Shpreh ngushellimet e mia me te sinqerta qytetareve te Kosoves dhe i ftoj qe te gjithe te marrin shembullin dhe idealin e Presidentit tone ne angazhimet per pavaresine e Kosoves", thuhet ne telegramin e tij. Kryeministri Kosumi ka shtuar tutje se Presidenti Rugova me vizionin e tij per te ardhmen e Kosoves ka qene simbol i bashkimit dhe ne historine e re do te mbetet figura me e fuqishme politike dhe simbol i pavaresise se Kosoves.

  "Njeri i durimit dhe i forces intelektuale, Presidenti Ibrahim Rugova, ka trasuar rrugen e tolerances, dialogut, te perkushtimit dhe mirebesimit. Edhe pertej kufijve te Kosoves, kudo neper bote Presidenti Rugova ka krijuar imazhin e njeriut te pavaresise". Kosumi ka ftuar per bashkim per te tejkaluar dhimbjen e madhe per humbjen e njeriut te paqes dhe te pavaresise. "Pjekuria dhe bashkimi jone ne kete faze te rendesishme per Kosoven duhet t'i sherbeje ndertimit te se ardhmes sone, themelet e se ciles i ka vene Presidenti Rugova".

  ========

  Profeti nga Cerrca

  E Diele, 22 Janar 2006

  "Vetem Hazreti Muhamedi, tani Rugova, kane qene. Njeri si Rugova nuk mund te lind nene shqiptare mbi kete toke". Keshtu thone bashkefshataret e Ibrahim Rugoves ne vendlindjen e tij ne Cerrce te Istogut

  Nga fshati Cerrce i Istogut

  Nebih Maxhuni

  Heren e fundit tashme me te ndjerin Ibrahim Rugoven ishte takuar para nje viti gjate ceremonise se perurimit te rruges Istog-Peje. Lokja Myze Hasanaj, rreth te 65-ve, prej se kishte marre vesh per vdekjen e Presidentit Rugova, asaj nuk iu kishin ndalur lotet per humbjen e fqinjit te pare. Kjo plake thote se Rugova ka qene njeri i urte dhe se ishte rritur jetim, ngase babai e kishte lene ate vetem nje muajsh.

  Myza para 41 vjetesh ishte martuar ne Cerrce, ku kishte lindur Presidenti Ibrahim Rugova. Edhe pse ne moshe te shtyre, kujton shume qarte se si ishte rritur dhe shkolluar Ibrahim Rugova. "Une e mbaj mend shume mire. Eshte shkolluar per gazep, nena e ka shkolluar vete se Serbia ia ka vrare baben dhe babagjyshin e tina", thote plaka, e cila nuk pushon se qari per vdekjen e Presidentit dhe fqinjit te saj.

  I kujtohet shume mire gjithe historia e Rugoves, por ne mendjen e saj sillen vetem dy gjera. Fotografia qe ka bere me Presidentin tashme te ndjere si dhe mbajtja peng me gjithe familjen e tij nga forcat e sigurimit shteteror te Sllobodan Milloshevicit. "Njeri ma te mecum nuk ka, pasi ai ka luftue shume per Kosoven vec ne burg cka ka hjek prej shkijeve gjate luftes, vetem ai e din dhe nuk ia m' rrini ymri me ba Kosoven shtet sovran dhe te pavarur", thote plaka Myze Hasanaj, e cila kishte dale para shtepise se saj dhe shikonte cdo njeri qe hynte ne familjen Rugova per te ngushelluar.

  Ajo tere kohen sa po fliste, luste Zotin qe Kosova te behet ashtu sic kishte kerkuar Rugova ne cdo takim te tijin me burreshtetas te ndryshem per njohjen formale te pavaresise se Kosoves. "Ishalla more Zot bohet Kosova qysh ai ka pas qejf . Eshte dem i madh qe vdiq Rugova per Kosoven se nuk mujti me prit Kosoven te pavarur pas gjithe asaj qe ka bo", rrefen ajo.

  Ndryshe, prej se mediat ne Kosove kane raportuar per vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova, turma e njerezve ia kishte mesyre shtepise se familjes Rugova ne Cerrce te Istogut, per te ngushelluar per vdekjen e Rugoves. Ismajl Rugova, djali i axhes se Ibrahim Rugoves, thote se pak para ores 12 te mesdites vellai i tij, Naseri, kishte njoftuar per vdekjen e Presidentit.

  "Ka qene lajm te cilin nuk e kemi prit ne keto momente. E kemi marre lajmin shume rende, eshte humbje e madhe per familjen si dhe popullin e Kosoves", thote Ismajli, i cili kishte dale ne hyrje te shtepise dhe priste njerezit qe vinin per te ngushelluar. Ismajli thote se shume njerez te Kosoves nuk e kane ditur se kush ka qene Ibrahim Rugova, por pas vdekjes se tij gjithcka do te merret vesh. Ai thote se eshte rritur si femije se bashku me Rugoven dhe se kane jetuar se bashku ne nje shtepi.

  "Kemi jetuar ne bashkesi se kemi ndare kurre nga vellezerit ne jemi gjashte dhe Ibrahimin e kemi konsideruar si vellain e shtate", tregon Ismajli. Ai thote se karakteristike e Ibrahim Rugoves ka qene se qysh si femije ishte i urte dhe nxenes e student i dalluar. "Une shume e kam ngucur gjate jetes, s'ka dite me kthye dore kurre. Ai ka mbet jetim njemuajsh, e ka rrit baba im, e ka shkolluar deri sa ka shkue ne Prishtine per studime. Ka qene nxenes shume i zgjute. Vetem kujtime te mira kemi prej tij", thone ne familjen Rugova.

  Ne familjen e tij ne Cerrce thone se Rugova ka qene nje intelektual i rralle dhe burreshtetas i mire, qe ka punuar per ceshtjen e Kosoves. "Ka punuar per me arrit qe ta beje Kosoven shtet enderr, kjo e secilit shqiptar, por Zoti i madh dhe qe ndodhi kjo..., por prape jemi te bindur se se bashku do ta realizojme endrren e tij", thone familjaret. Nga viset e ndryshme te Kosoves, njerezit vinin per te ngushelluar familjen Rugova. Sipas familjareve, ne oret e vona eshte paralajmeruar te vine shuam zyrtare te institucionesh ne Cerrce per te ngushelluar familjen Rugova per vdekjen e Ibrahim Rugoves.

  "Fshataret shume jane te pikelluar, i gjithe fshati u organizua per te shkuar ne Prishtine, ne Velani, per te bere homazhe. E kemi deshte jo si President, por si bashkefshatar, ka qene shembull gjithmone", thone ne vendlindjen e Presidentit Ibrahim Rugova.

  Pak para rruges qe con drejt familjes Rugova ishin mbledhur shume bashkefshatare te Rugoves per te udhetuar drejt rezidences, ku tashme gjendet trupi i pajete i tij. "Une Dr. Ibrahim Rugoven e njoh prej feminise. Ka qene 5 vjet para meje qitu i kemi shpijat vetem Hasreti Muhamedi, se njeri ma te mire se Ibrahim Rugoven nuk lind nene shqiptare ne Kosove. Sot kesi njeri nuk ka as kurre nuk ka me lind, u kon i urte, i sjellshmi, i shoqerum me cdo njeri po deri qaty e ka pas...", thote Muhamet Magjari, banor i Cerrces. Ne oret e mbremjes nje autobus me perplot cerrcas kane udhetuar drejt Prishtines ne rezidencen e Ibrahim Rugoves.

  I ndjeri Ibrahim Rugova heren e fundit ne vendlindjen e tij kishte shkuar para nje viti per te prere shiritin perurues te rruges Peje-Istog. Presidenti Ibrahim Rugova eshte larguar nga fshat i tij i lindje, Cerrce, ne vitin 1970 per te jetuar ne kryeqytet. Por, ai here pas here kishte shkuar ne familjen e tij ne fshat per te vizituar me te dashurit e tij. Qe nga viti 1990 kur ishte zgjedhur kryetar i Lidhjes Demokratike te Kosoves, Ibrahim Rugova ishte pare me rralle duke udhetuar ne Cerrce te Istogut.

  Diten e varrimit, te merkuren, bashkefshatare te tij do te organizojne qe me autobus te vine deri ne Prishtine per t'i dhene lamtumiren e fundit bashkefshatarit te tyre si dhe njehere ish kryetarit te Kosoves, Ibrahim Rugova. Ne qytetin e Istogut, me t'u kumtuar lajmi per vdekjen e tij, ishin ngritur flamujt kombetare ne gjysmeshtize ne shenje zie.
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #63
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Prishtina vajton Presidentin

  E Diele, 22 Janar 2006

  Qytetaret e Prishtines jane te merzitur me vdekjen e Presidentit te Kosoves, Ibrahim Rugoves. E cilesojne si njeri te paqes dhe mirekuptimit, i cili e ka treguar veten ne momentet me te veshtira qe ka kaluar dhe po kalon Kosova

  Milot Hasimja

  Artan Behrami

  Vdekja e Presidentit i ka shkretuar dje rruget e Prishtines, te cilat ndryshe nga dite tjera te fundjaves, nuk gumezhinin nga qytetaret e shumte. Ne fytyrat e qytetareve verehej pikellimi, ndersa dhimbja edhe me shume shtohej kur nga radio transistoret per cdo ore perseritej lajmi per vdekjen e Presidentit te Kosoves, dr. Ibrahim Rugova. Fjalet nuk mjaftonin per ta treguar dhimbjen, por emocionet ne fytyrat e qytetareve tregonin qarte per gjendjen emocionale, e kesaj dhimbjeje i shtohej edhe qetesia qe mbreteronte ne rruget e kryeqytetit.

  Fjalet qe me se shumti perseriteshin ishin "ngushellime, ngushellime", ndersa pas tyre pasonin shtrengimet e duarve te qytetareve te cilet ngushellonin njeri-tjetrin. Kafenete e kryeqytetit ishin te mbushura plote me qytetare, fytyrat e te cileve ishin te drejtuara ne televizionet e varura ne mure per te mesuar me shume rreth vdekjes se presidentit te tyre.

  Te gjithe e kishin pritur se nje dite do te vdese, por e kishin te veshtire qe te besonin se e shtuna do te jete dita e zeze per Kosoven. Lejla Dyla e kishte te veshtire qe t'i shprehte emocionet e saj me fjale, lidhur me vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova. Asaj i dridhej zeri dhe faqet i kuqeshin, ndersa nga syte e saj pikonin lot qe tregonin dhimbjen e saj per Presidentin.

  "Eshte nje humbje shume e madhe.....", ishin vetem keto fjale qe Lejla i nxori nga goja, ngase lotet dhe fytyra e ngrire e saj tregonin me se miri pikellimin qe ndiente ne ato caste per vdekjen e Presidentit Rugova. Per shume kryeqytetas, Ibrahim Rugova ishte mit dhe ne mendjen e tyre i pazevendesueshem, i tille ka qene dhe do te mbetet perhere edhe ne kujtesen e kitaristit te njohur kosovar, Shefqet Hoxha nga Prishtina. "Ibrahim Rugova eshte ba mit i shqiptareve kosovare", thote Hoxha, duke shtuar se vdekja e tij megjithate ka qene nje fakt qe tashme sa kohe pritej.

  Ndonese shpresat per t'u sheruar plotesisht nga semundja e rende e kancerit qe kishte Presidenti Rugova ishin shume te vogla, Shefqeti megjithate ka shpresuar qe do ta priste pavaresine, per te cilen ai ka luftuar tere jeten e tij. "Edh pse eshte pritur kjo vdekje, me ngushellim shume te madh e kemi pritur, Ibrahim Rugoves i kemi shume borxh, ai ishte luftari i palekundshem gjate gjithe terrorit serb ne Kosove dhe asnjehere nuk iu treme syri dekada me radhe", tregon Shefqet Hoxha i pikelluar thelle me vdekjen e Rugoves.

  Pikellimin per humbjen e jetes se Presidentit Rugova e shpreh edhe Aziz Salihu, boksieri me i mire kosovar i gjitha koherave. Vdekja e Rugoves per Azizin "eshte nje humbje per gjithe Kosoven, duke e cilesuar ate si nje njeri te urte i cili fale politikes se tij paqesore nuk eshte dorezuar as ne kohet me te veshtira". "Eshte nje humbje e madhe per Kosoven, eshte shume keq qe ai nuk e ka pritur pavaresine e Kosoves, ai ka ba cmos, i vetmi ai kurre nuk eshte dorezu dhe e pruni krejt boten ne Kosove", thote boksieri Salihu. Ndersa syte po i mbusheshin lot, Presidenti Rugova per Salihun eshte nje njeri qe veshtire se mund te nderrohet dhe te gjendet nje si ai. "Vec Rugoven nuk mundet me nderrua kerkush hic, duhet tash populli me zgjedh nje kryetar tjeter, por si ky nuk eshte kerkush. Nje kohe e gjate ka me shku per me pas nje njeri si ky. Ai eshte njeri i madh edhe kane me pa shqiptaret ca ka me bo bota per to", thote Salihu.

  "Per mu si Azis, si sportisti ma i madh shqiptar, une vete , familja ime, gruja ime, f' mit e mi jane te hendikepum jane te merzitur , ai njeri eshte njeri i madh edhe do te shkon nje kohe e gjate e nuk do te kemi asi njeri", thote Salihu.

  I tronditur rreth vdekjes se Presidentit Rugova ishte edhe qytetari i vjeter i Prishtines, Avni Plepolli. "Jemi shume te tronditur..., shume ai ka qene personi me i merituar gjate ketyre viteve Kosova duhet te mburret me veprat e tij', shprehet ai, duke kujtuar momentin kur e ka marre lajmin per vdekjen e Presidentit.

  Alban Isufi, nje i ri nga Prishtina, ishte tronditur me vdekjen e Presidentit Rugova, duke e cmuar ate si nje njeri te paqes dhe nje njeri te pazevendesueshem per vendin te cilin e ka pasur. "Dr Rugoven e cmoj si njeri dhe si politikan famoz i popullit tone, si njeri i paqes,. Eshte i pazevendesueshem", thote Albani, student i shkencave politike. Albani mendon se me vdekjen e Rugoves do te vine edhe problemet, posacerisht kur per disa dite do te fillojne negociatat, ndersa lideri mungon. Qamil Galimunes nga Prishtina i dhimbset tej mase Presidenti Rugova, duke e cilesuar ate si njerin nga personat qe ka marre detyren ne kohet me te veshtira. "Po mu dhimet shume valla se ai e ka marre ate detyre atehere kur u kane ma s' veshtiri", thote ai. Qamili tashme e ka hallin se kush do te mund te ta zevendesonte presidentin e ndjere dhe kush do te mund ta kryente punen sikurse ai.
  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #64
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Krijoi vetedijen nderkombetare per Kosoven

  E Diele, 22 Janar 2006

  Kur ka degjuar lajmin per vdekjen e Presidentit te Kosoves, mesditen e shtune, Sekretari i Puneve te Jashtme te Britanise, Xhek Strau, ka percjelle ngushellimet per tere popullin e Kosoves. "Mendimet dhe lutjet tona jane me familjen e tij ne kete kohe te veshtire", eshte deklaruar ai. Strau ka vleresuar se Presidenti Rugova ishte nder figurat me te dashura ne Kosove, duke thene se ai ka krijuar vetedijen nderkombetare dhe brengen e tyre per telashet e popullit te Kosoves. "Duke i bere keto, ai gjithmone ka ndjekur cakun e tij, duke perdorur mjete paqesore". Strau ka kujtuar se vdekja e Rugoves erdhi ne kohen kur procesi per te vendosur statusin e Kosoves sapo filloi.

  "Kjo eshte dicka qe Presidenti Rugova e ka pritur dhe dhe avokuar nje kohe te gjate. I tere populli i Kosoves duhet vazhduar te punojne per shoqeri stabile dhe multietnike ku te gjithe njerezit, pa marre parasysh prejardhjen etnike, racen apo besimin, mund te jetojne te lire, ne paqe dhe siguri. Kjo do te ishte nje trashegimi e qellueshme per President Rugoven".

  --------

  Humbja e liderit historik

  E Diele, 22 Janar 2006

  Perfaqesuesi i Larte i Bashkimit Europian per Politike te Jashtme dhe Siguri, Havier Solana, ka ftuar lideret e Kosoves qe pas vdekjes se Presidentit Ibrahim Rugova te tregojne unitet dhe pergjegjesi. "Humbja e Presidentit Rugova erdhi ne kohen e sfides se vecante", thuhet ne komunikaten per media te leshuar nga zyra e shefit te diplomacise europiane. Solana ka thene se Kosova ka humbur liderin historik qe tere jeten ia ka kushtuar mbrojtjes dhe promovimit te te drejtave te popullit te Kosoves. "Presidenti Rugova ishte njeri i paqes dhe thellesisht i perkushtuar per idealet e jodhunes".

  Nderkohe qe edhe Kryetari i Komisionit Europian, Hose Manuel Barroso, ka thene se e nderon punen e tij per zgjidhje paqesore te ceshtjeve ne Kosove. "I ftoj te gjithe lideret qe te vazhdojne te punojne me kete ndjenje", ka thene Berroso.
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #65
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Kosova i bn homazh figurs s Rugovs


  N Prishtin kan filluar homazhet pr presidentin e ndjer, Ibrahim Rugova, i cili vdiq t shtunn pas nj smundje t rnd.

  Arkivoli me trupin e pajet t presidentit Rugova sht vendosur n hollin e Kuvendit t Kosovs ku po bhen homazhe.
  Q nga ora 9,00 e mngjesit n ndrtesn e Kuvendit t Kosovs kan filluar homazhet ndrsa pr 15 dit rresht Kosova do t jet e veshur n petkun e zis kombtare.

  Prreth arkivolit jan rreshtuar pjestart t Gards Ceremoniale t Trupave Mbrojtse t Kosovs, ndrsa n ann e djatht jan t ulur bashkshortja dhe tri fmijt e presidenit Rugova.
  Homazhe kan br krert e institucioneve vendore e ndrkombtare, shefi I UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen, komandanti i KFOR-it, gjenerali Valotto, shefat e zyrave diplomatike n Kosov, kryeministri Bajram Kosumi me gjith kabinetin qeveritar, kryeparlamentari Nexhat Daci, deputet, zyrtar t partive politike e punonjs t administrats.
  Nga ora 12,00 deri n orn 18,00 holli i Kuvendit t Kosovs sht i hapur edhe pr t gjith qytetart q dshirojn t nderojn jetn dhe veprn e presidentit Rugova.

  Homazhet pr presidentin Rugova do t mund t bhen n Kuvendin e Kosovs edhe nesr e pasnesr, ndrsa t enjtn trupi i pajet i kryetarit t ndjer do t drgohet n salln 1 Tetori pr ceremonin prfundimtare mortore para prcjelljes n banesn e tij t fundit.
  Homazhet pr presidentin Rugova po bhen nn masa t rrepta t siguris.
  Rruga kryesore "Nn Tereza" sht bllokuar q nga mesnata pr trafikun, ndrsa n gjith qytetin jan shtuar patrullat e policis.
  Pritet q n Prishtinn t vrshoj nj fluks i madh i qytetarve nga t gjitha viset shqiptare pr t br homazhe para arkivolit t presidentit.
  Kshilli pr prgatitjen e menifestimeve pr prcjelljen e presidentit n banesn e tij t fundit, ende nuk i ka harmonizuar t gjitha hollsit rreth ceremonies mortore t presidentit Rugova.

  Prkujtohet presidenti Rugova

  Kosova do t mbaj 15 dit zi kombtare pr presidentin e ndjer, Ibrahim Rugova.
  N gjith Kosovn, flamujt jan ngritur n gjysm shtiz, gazetat kan dal me edicione speciale dhe me shiritin e zi, ndrsa radiot po transmetojn muzik funebre.
  Mijra qytetar nga t gjitha viset e Kosovs, Lugins s Preshevs, Maqedonis, Shqipris, si dhe nga diaspora, po qndrojn n radh t gjata pr t ngushlluar familjen Rugova dhe bashkpuntort e tij.
  Nuk jan t rrall qytetart e t gjitha moshave q nuk prmbahen nga vaji.
  Presidenca ka njoftuar se ngushllimet do t pranohen do dit nga ora 9.00 deri n orn 18.00.
  sht thn se kjo ka qen dshir e familjes Rugova.
  Ngushllime po shprehen edhe n fshatin e lindjes t presidentit, n Crc t Istogut.
  N adres t zyrtarve t lart t vendit, po arrijn me mijra telegrame ngushllimi, n mesin e t cilve edhe nga burra shteti dhe figura t njohura ndrkombtare.
  Ceremonia mortore e presidentit Rugova do t organizohet ditn e enjte, n varrezat e qytetit n Prishtin.
  Paralajmrohet se n kt ceremoni do t marrin pjes qindra mijra qytetar.
  Disa nga detajet e organizimit t ceremonis mortore jan caktuar n mbledhjen e Kshillit pr Varrim q u mbajt t dieln.

  Varrimi - t enjten

  Kryetari i Kuvendit t Kosovs, Nexhat Daci tha pas mbledhjes s ktij kshilli, se me dshirn e familjarve varrimi i presidentit, sht shtyr pr nj dit.
  T enjten do t jet varrimi, ne mendojm n varrezat e qytetit, por t gjitha detajet do ti japim me koh. Takimi kryesor i prshndetjeve t fundit do t jet salla 1 Tetori n Prishtin,- tha kryeparlamentari Daci.
  Kshilli i Varrimit ka formuar nj grup ekzekutiv, t cilin e prbjn politikan vendor dhe zyrtar ndrkombtar, t cilt do t prcaktojn t gjitha ceremonit, prfshir edhe pritjen e delegacioneve t shteteve q do t marrin pjes n varrimin e kryetarit Rugova.
  Grupi ekzekutiv pr ceremonin e varrimit prbhet nga Nexhat Daci, kryetar i Kuvendit, Soren Jessen-Petersen, shef i UNMIK-ut, Guissepe Valotto, komandant i KFOR-it, Fatmir Sejdiu, Adem Salihaj, Kol Berisha, Alush Gashi, Sali Cacaj dhe Xhavit Haliti, deputet.
  sht propozuar gjithashtu q rojn e nderit dhe nderimet ceremoniale ti bj Garda Ceremoniale e Trupave t Mbrojtjes t Kosovs
  Kryeparlamentari Daci tha se shum figura politike ndrkombtare kan shfaqur interesim pr t marr pjes n varrimin e presidentit Rugova, por ai nuk prmendi ndonj emr.
  Ka shum personalitete t ndryshme q e kan shprehur dshirn t marrin pjes n varrim, por un nuk do t doja t flas me emr, u shpreh zoti Daci.

  Vlersohet figura e presidentit Rugova

  Kuvendi i Kosovs ka mbajtur t dieln nj seanc prkujtimore pr t nderuar jetn dhe veprn e presidentit Rugova, ku morn pjes edhe kryeministri Kosumi me antart e kabinetit t tij si dhe shefi i UNMIK-ut, Petersen, komandati i KFOR-it, gjenerali Valotto dhe prfaqsues t zyrave diplomatike n Prishtin.
  Kryetari i Kuvendit, Nexhat Daci tha n fjalimin prkujtimor se presidenti Rugova nuk kurseu asgj, por flijoi do gj q sot populli i Kosovs t jetoj i lir.
  Kosova sht krenare q e pati Ibrahim Rugovn. Kosova sht e sigurt n t ardhmn e saj, sepse e ka veprn e presidentit Ibrahim Rugova. Le t pushoj i qet n parajs, Presidenti yn,- tha zoti Daci.
  Shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen Petersen, ndrkaq tha se Kosova ka humbur presidentin Rugova n nj moment shum t ndjeshm, q si tha ai mund t krahasohet me nj tragjedi njerzore.
  Sipas zotit Petersen, presidenti Rugova ka qen element prcaktues n polikn e Kosovs pr nj koh t gjat dhe "tani sht e vshtir ta mendojn Kosovn dhe politikn kosovare pa t. "
  Takimi im i par me presidentin ka qen n vitin 1996 dhe m pas ai m trhoqi me pandryshueshmrin e vizionit t tij politik dhe vendosmrin pr qllimin e tij t vetm t cilit ia kushtoi jetn e kjo sht Kosova e lir. Ky sht vizion dhe qllim t cilin e ndajn shumica e popullsis n Kosov dhe ky Kuvend.

  sht nj vizion, realizimi i t cilit sht n duart tuaja, liderve t Kosovs. Bashkimi dhe prkushtimi juaj pr t jetsuar vizionin e presidentit Rugova sht thelbsor pr muajt e ardhshm. Ne kemi humbur presidentin Rugova n nj koh t ndjeshme q prmbledh gjith at q quhet tragjedi njerzore,tha zoti Petersen n Parlament.
  Kryeministri Bajram Kosumi ndrkaq tha se presidenti Rugova sht njeri i paqes dhe i pavarsis s Kosovs.

  Kreu i qeveris tha se Presidenti Rugova ishte barts i proceseve n Kosov, ndrtues i institucioneve dhe njeri i durimit.
  Sipas tij, Ibrahim Rugova sht cilsuar si njeri i pavarsis dhe emri i tij sht i lidhur pashkputshm me pavarsin e Kosovs.
  Presidenti Rugova edhe prtej kufijve t Kosovs, kudo npr bot, ka krijuar imazhin e njeriut t pavarsis s Kosovs. Ne i kemi borxh njeriut t paqes e pavarsis, pr ta br shtetin e Kosovs, amanetin e tij m t shenjt e m t madh. I kemi mbetur borxh njeriut t Kosovs q ta ndrtojm Kosovn shtet t qytetarve t saj. Ai ishte njeri i bashkimit dhe tolerancs, njeri i mirkuptimit dhe i forcs intelektuale dhe njeri i s tashmes e t nesrmes,theksoi kryeministri Kosumi.

  Jetn dhe veprn e presidentit Rugova e ka prkujtuar edhe Akademia e Shkencave dhe Arteve t Kosovs, antar i s cils ishte ai.
  Kryetari i ktij institucioni, akademiku Rexhep Ismajli ka folur pr veprat dhe hulumtimet shkencore t presidentit n fushn e letrsis.
  Ibrahim Rugova veproi me qndrimin pr t mos iu shtruar regjimeve n nj interpretim t vetm. Me gjersin e teorive tematike, kritike, inicuese, me nismat e projekteve hulumtuese, na solli prpara nj vepr q shtron shtje dhe hap horizonte,- tha akademik Ismajli.

  Ndrkoh, n Prishtin jan takuar kryetari i Kuvendit t Kosovs, Nexhat Daci, shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen Petersen, komandanti i KFOR-it, Guissepe Valotto si dhe shefi i zyrs amerikane n Prishtin, Philip Golberg, pr t diskutuar pr zhvillimet e mtejme n Kosov, pas vdekjes s presidentit Ibrahim Rugova.
  Shefi i misionit t OKB-s n Kosov, Soren Jessen - Petersen tha se tani duhen ln anash shtjet politike pr t'i br nderim presidentit Rugova.
  Por, zoti Jessen-Petersen ka theksuar se ndrra e presidentit Rugova pr nj Kosov t pavarur do t mund t bhej realitet me nj pun t prbashkt t t gjithve.

  sht nj ndrr e qart. Dhe, me bashkim, t gjith do t punojn s bashku pr t br t mundur q kjo ndrr t bhet realitet, ka thn Jessen-Petersen duke vlersuar se presidenti Rugova ka luajtur nj rol ky n procesin politik.

  Sipas tij, presidenti Rugova ka vn bazat e nj vizioni pr Kosovn.
  Ai ka ofruar udhzimet e qarta dhe secili e di se ciln rrug ai do t dshironte t ec. Ju keni dgjuar deklarata t unifikimit dhe ju do t vazhdoni t'i dgjoni ato. Un nuk do t shqetsohesha shum rreth ksaj. Tani ne po mbajm zi dhe po e respektojm figurn e tij. Ne jemi t gatshm t prgatisim nj ngjarje t dinjitetshme me funeralin e tij dhe t tregojm se presidenti Rugova me t vrtet e ka merituar kt,- tha t dieln Jessen-Petersen.

  My silence doesn't mean I am gone!

 6. #66
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Ibrahim Rugova


  (1944-2006)

  Rugova:
  "Kosova sht e pavarur. Duhet njohje formale"


  Ibrahim Rugova ka lindur n fshatin Crc t Istogut, Burimit n Kosovn prendimore, m 2 dhjetor t vitit 1944.
  Ka qen djali i nj tregtari t vogl, i cili sht ekzekutuar menjher pas Lufts s Dyt Botore nga komunistt jugosllav.
  Shkollimin fillor dhe t mesm i ka mbaruar n vendlindje, ndrkaq studimet n Prishtin, n Beograd dhe n Paris.
  Ka studiuar linguistikn n Univeristetin e Sorbons dhe m pas ka punuar si studiues dhe kritik i letrsis n Prishtin, pr nj koh t gjat n Institutin Albanologjik t Prishtins.
  N vitet tetdhjet-nntdhjet ka qn kryetar i Lidhjes s Shkrimtarve t Kosovs dhe qysh ather sht shquar me nj aktivitet t ngjeshur n mbrojtjen e t drejtave kombtare t shqiptarve t Kosovs.
  N fakt qysh ather ishte shndrruar n disident politik.
  N politik sht futur me 1989 duke qen njri prej pak intelektualve q e krijuan partin e par politike, jasht skems s athershme t organizimit politik.
  N dhjetor t vitit 1989 u krijua Lidhja Demokratike e Kosovs, dhe kryetar i saj i par u zgjodh Ibrahim Rugova.
  Ai shum shpejt, q n vitin 1990, e krijoj imazhin e nj politikani modern, duke propaguar shputjen e Kosovs nga Serbia fillimisht, e m pas edhe nga Jugosllavia e athershme.

  Ibrahim Rugova, duke qen kryetari i par i nj partie politike n sistemin pluralist u b opozitari m i madh i regjimit t Beogradit q drejtohej nga Sllobodan Millosheviqi.
  Rugova ishte br politikani i par q mendonte se t drejtat e popullit t Kosovs mund t realizoheshin me rrug paqsore dhe pa dhun.
  Ai dhe partia e tij, arritn q n vitin 1991, t mbanin nj referendum pr Kosovn shtet t pavarur dhe Sovran, mirpo rezultatet e ktij referendumi, qen shpallur t jashtligjshme nga Beogradi dhe udhheqja e athershme jugosllave.
  Nj vit m par, m saktsisht n shtator t vitit 1990, delegatt e Kuvendit t shprndar t Kosovs, kishin miratuar nj kushtetut me t ciln Kosova shpallej republik e pavarur e federats-konfederats jugosllave, mirpo edhe ky vendim qe shpallur i jashtligjshm.
  Mirpo, pavarsisht prej ksaj, n vitin 1992, Rugova n mnyr t njanshme kishte organizuar zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale, ku ai u zgjodh president i Kosovs.

  "Ne jemi pr nj Kosov t pavarur, njsoj t hapur si ndaj Serbis ashtu dhe Shqipris",- ishte ky prononcimi i tij m i shpesht npr konferencat e prjavshme t shtypit.
  Me kta hapa t tij, Rugova u b udhheqs i pakontestueshm i shqiptarve t Kosovs.
  Ai pas ktyre zgjedhjeve arriti t krijoj edhe qeverin e Kosovs n ekzil dhe t organizoj nj struktur paralele n Kosov, duke filluar nga administrata, arsimi e deri te shndetsia.
  Gjat ksaj kohe provoi t bj disa hapa bashkpunimi me regjimin e Millosheviqit, fillimisht pr zhbllokimin e objekteve shkollore, por pa sukses.
  Duke qen lideri i vetm politik n Kosov, Rugova u b partner politik i shum shteteve prendimore dhe fitoi simpatin e tyre.
  Viti 1997 dhe fillimi i konflikteve t para t armatosura ndrmjet guerils shqiptare dhe forcave serbe n Kosov, e gjetn Rugovn n postin e kryetarit t LDK-s dhe n postin fiktiv t presidentit t shtetit.
  Ai mbetet lider i krahut t moderuar ose paqsor politik t Kosovs.
  Duke qen prijs i ktij krahu, ai mori pjes n konferencn e Rambouillet dhe t Parisit, por jo si kryetar i delegacionit.

  Krahu i lufts rezulton t jet m i autoritetshm dhe ai vhet n krye t veprimtaris luftarake e politike t kohs.
  Gjat fushats s bombardimeve t NATO-s n mars t vitit 1999, Rugova mbetet i ngujuar n shtpin e tij n Prishtin.
  Ai gjat ksaj kohe detyrohet t takohet dy her me Millosheviqin n Beograd dhe t krkoj edhe ndrprerjen e bombardimeve t NATO-s.
  Ai dhe familja e tij, arrin t largohen nga kosova dhe t strehohen n Itali, vetm pas ndrhyrjes s komunitetit fetar Shan Exhidio, i cili mbante raporte miqsore me Millosheviqin.
  N Kosov Rugova kthehet menjher pas lufts.
  Me nj autoritet t luhatur, ai arrin q t rikthehet n skenn politike dhe i fiton zgjedhjet e para t paslufts, dhe m 2002 bhet kryetar i Kosoves i njohur ndrkombtarisht.
  Rugova e krijoi edhe qeverin e par me partin e udhheqsit politik t ish-UK-s, Hashim Thai.
  Presidenti Rugova dhe LDK-ja, arrijn q t fitojn edhe zgjedhjet e dyta t prgjithshme dhe Rugova n vitin 2004 rizgjedhet president edhe pr katr vite t tjera.

  Ai arrin t jet edhe dshmitar kundr armikut t tij t vjetr Sllobodan Millosheviqit n Gjykatn e Hags pr Krime t Lufts n ish-Jugosllavi.
  Gjat ksaj kohe t presidencs s tij, ka patur edhe nj tentim vrasje ndaj tij: n korrik t vitit 2005 shprtheu nj bomb n afrsi t makins s tij, mirpo ai shptoi i palnduar.
  Pak muaj m par, Ibrahim Rugova krijoj edhe grupin negociator pr zgjidhjen e statusit t Kosovs, dhe ai u vu n krye t ktij grupi.
  N fund-gushtin e vitit 2005 mjekt zbuluan se presidenti Rugova vuante nga kanceri n mushkri.
  Ai vdiq t shtunn n moshn 61 vjeare n ora 11.38 minuta n rezidencn e tij n Prishtin n pranin e familjes dhe mjekut personal.
  sht baba i tre fmijve, dy djemve dhe nj vajze.
  My silence doesn't mean I am gone!

 7. #67
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-05-2005
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime


  25 janar 2006

  Zri i Ameriks (24.01.2006) - Keida Kostreci

  Richard Holbrooke, nj nga diplomatt q ka luajtur nj rol qendror n Ballkan, gjat viteve 90 thot se Presidenti Ibrahim Rugova ishte nj udhheqs i jashtzakonshm. Ish-ambasadori amerikan n Kombet e Bashkuara, tha dje pr Zrin e Ameriks se populli i Kosovs ishte me fat q u drejtua nga nj njeri i till dhe tani duhet t punoj pr t realizuar ndrrn e Presidentit Rugova pr pavarsi. Ambasadori Holbrook foli edhe pr nj ndrr t tijn pr t ardhmen e popujve t Ballkanit.

  Ambasadori Holbrooke e prmbledh me pak fjal rolin e rndsishm t Presidentit Rugova pr Kosovn.

  Kosova ndoshta nuk do t ekzistonte sot pa vizionin dhe kmbnguljen e tij.
  Ambasadori thot se e njihte mir Presidentin Rugova dhe pr t shprehur kujtimet e tij sjell vetm nj detaj dhe simbolizmin e tij.

  Gjithmon do ta kujtoj q kur e takova, ai kishte shallin e tij t prhershm dhe tha se nuk do ta hiqte deri kur Kosova t ishte e lir. M von, kur shkova prsri n Prishtin e pash pa shall n qaf. Ishte dika e mrekullueshme. Ai ishte nj njeri i madh dhe populli i Kosovs ishte me fat q e kishte at si udhheqs.

  Duke u prgjigjur pr sfidat me t cilat prballet Kosova pas vdekjes s Presidentit Rugova n nj moment aq kritik pr t ardhmen e saj, ambasadori Holbrooke shpreh besimin se trashgimia e tij do t mbetet dhe thot se shpreson q shqiptart t bashkohen pr t punuar drejt qllimit pr t cilin u prpoq presidenti Rugova.

  Shqiptart e Kosovs kan nj mision historik pr t plotsuar. Tani aq m tepr si nj nderim ndaj kujtimit t doktor Rugovs.

  Ish diplomati nuk i jep ndonj rndsi t madhe faktit q bisedimet e parashikuara pr n janar, u shtyn pr n shkurt, por e v theksin tek ajo q duhet t bjn shqiptart pr t realizuar qllimin e tyre.

  E rndsishme sht q shqiptart dhe delegacioni i tyre t jen t bashkuar rreth nj programi t qart pr pavarsi dhe respekt t plot pr t drejtat e t gjitha pakicave n Kosov, pr t drejtat e tyre kulturore, fetare, politike, etnike dhe gjuhsore. Kjo sht thelbsore. Pa mbrojtjen e ktyre t drejtave do t jet e pamundur t realizohet ndrra q ka trazuar shqiptart e Kosovs pr shekuj me radh.

  Megjithse shqiptart jan shprehur se nuk pranojn asgj m pak se pavarsin dhe serbt do t ishin dakord me gjithka prve pavarsis, ambasadori Holbrooke thot se gjithkush e di se cilat jan alternativat dhe me siguri q ata do t jen n gjendje ta gjejn zgjidhjen.

  Megjithat ai thot se nuk do t donte t bnte parashikime pr prfundimin e negociatave.

  Nuk ka vler t parashikohet prfundimi i negociatave. Vetm po them se e rndsishme sht q nse shqiptart duan t realizojn ndrrn e tyre historike, t ciln un e mbshtes, ata duhet t garantojn sigurin dhe lirin e pakicave, sidomos t serbve.

  Megjithse nj nga idet e hedhura pr t ardhmen sht pr nj marrveshje si ajo e Dejtonit, ambasadori i cili ishte vet nj nga arkitektt e saj, nuk sheh ngjashmri mes Bosnjs dhe Kosovs dhe nuk e sheh t prshtatshme nj zgjidhje t till. Ai gjithashtu shprehet qart se megjithse jan negociatort ata q do t vendosin, ai vet sht kundr ndarjes.

  Ambasadori Holbrooke sht optimist pr t ardhmen e bisedimeve edhe pr nj arsye tjetr. Ai vlerson lart diplomatt ndrkombtar q jan caktuar pr t ndrmjetsuar.

  Si Shtetet e Bashkuara, ashtu edhe Kombet e Bashkuara kan emruar emisar t shklqyer. Marti Ahtisaari sht shum i zoti dhe i drguari amerikan, Ambasadori Frank Wisner, t cilin e njoh prej kohsh, q kur kemi qen bashk n luftn e Vietnamit, sht nj nga diplomatt m t zot n historin moderne t diplomacis amerikane. Kshtu mendoj se ekipi i Ahtisaarit dhe Wisnerit do t ket nj rol shum t madh pr zgjidhjen e ktij problemi t vjetr.

  Ambasadori vlerson angazhimin aktual t Shteteve t Bashkuara pr Kosovn, pas 4 vjet vonese dhe thot se ky sht nj sinjal shum i mir pr paqe dhe qndrueshmri. Por si e parashikon zoti Holbrooke Ballkanin, n t ardhmen?

  ndrra ime sht q Ballkani t jet nj grup vendesh t pavarura, t lidhura n nj zon t prbashkt ekonomike dhe q t futen t gjitha n Bashkimin Evropian prfshir Shqiprin, Kosovn, Serbin, Malin e Zi, Bosnje-Hercegovinn dhe Kroacin.

 8. #68
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-05-2005
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ibrahim Rugova, nj burr q do ti mungoj Kosovs
  Ibrahim Rugova, nj burr q do ti mungoj Kosovs

  Shkruan: Bernard Kushner

  Ibrahim Rugova, 61-vjear, i quajtur "Gandi i Ballkanit ", sapo vdiq. Konsumues i madh cigaresh n vendin ku t gjith pin duhan. Ai vdiq nga kanceri n mushkri. N kt plan nuk arrita ta bind. Vishej gjithmon me kostum t errt, t gshtenjt ose t hirt, me kmish t bardh e kravat, ai mbante n qaf gjithmon nj shall mndafshi. N rrafshinn e Kosovs dhe n malet prreth, ky burr ishte unik. Ai mendonte dhe shprehej si intelektual dhe e kishte mrzi t bhej i pari. I urrente mbledhjet publike ku shprehej pa karizm, me zrin e ulur dhe me arsyen e nj profesori t formuar n Sorbon. Ai apitej npr kto rajon t ashrd dhe fshatra pa ndonj mshir a keqardhje dhe preferonte zyrn shtpis s vet n lagjen shik t Prishtins. Ai e urrente dhunn dhe mendonte se debati, e vetmja rrug e suksesit, mbetej gjithmon e mundshme.
  N Ballkan trimria e egr, kuraja heroike, shprehja masive, fizike e angazhimit prshfaqen n do gjest t njerzve. Ata shkojn n treg ose i ruajn veturat sikur sakrific. Thuhet se n Kosov fmijt msohen pr ta njohur vetm nj frik: at si t tregohet ajo. Njerzit e Ballkanit, me psikizmin e modeluar gjat shekujve t betejave, prpiqen q gjithmon t japin prova t ksaj trimrie t pezmatuar q nxit krkimin e rrezikut me duele t pakuptimta. N kt kontekst burrrie, teoria e jo dhuns, ajo t cilin ai e ligjronte me ngulm, ngjate nj strehim i gjor, n mos dhe jo degradues. "Ibrahim", si e quanin t gjith, me nj buzqeshje aq gjentile dukej i kundrt.
  N Kosov ekziston hendeku ndrmjet atyre q morn armt n duar dhe atyre q prdoren metoda m t buta, m moderne, m mediatike. Hashim Thai, shef i UK-s, n opozit, ushtari Ramush Haradinaj, i br kryeministr dhe plaku Ibrahim Rugova simbolizojn zgjidhje q mbeten t papajtuar nj koh t gjat. Kjo diferenc mbetet e madhe tani, n kohn kur, nn udhheqjen e finlandezit Marti Ahtisarit, do t fillojn bisedimet e serbve dhe kosovarve pr statusin final t Kosovs.
  Kur u zgjodh president i Kosovs, ai mori zyrn e madhe me mobile druri t errt q ka qen m par e imja, ku m hert kishte qndruar guvernatori serb, n ndrtesn e Qeveris. Por ai gjithmon i pranonte vizitort n shtpin e madhe familjare n rrugn pr n Grmi. Kopshti dhe bodrumi ziheshin nga sigurimi. Ibrahim Rugova priste mysafirt sipr shkallve dhe i shpinte ata n dhomn e pritjes me shqiponjn dykrershe t flamurit t Kosovs pr t evituar ngjashmrin me flamurin shqiptar, t dizajnuar nga ai vet, t ciln askush nuk e donte. Dy foto t mdha e paraqisnin me Melin Ollbrajtin dhe me kryetarin Klinton. Dhoma ishte me prlot trofe. Drejtori i kabinetit t tij, subtili Skender Hyseni, ishte gjithmon aty. E ngrinim nj got dhe qeshnim pr koht e ikura, pr vizitn time t par n vitin 1991 fshehtas dhe t rezistencs pasive ndaj Slobodan Milosheviqit, "kur Ibrahim Rugova, me forcn e bindjes, ia kishte dal t krijonte nj administrat shqiptare nntoksore, shkolla npr bodrume dhe klinika npr parkingje. I evokonim vendimet politike pr t filluar dialogun pr Kosovn me serbt, ithtar i t cilit ishte Ibrahim Rugova, me tem kryesore, kushtet e serbve t mbetur n Kosov, gjithnj t rrezikuar nse jo dhe t dhunuar. Ibrahim Rugova ndante indinjatn me ne. Ai qe aq shum koh ishte shnjestr, ai q mbijetoi shum prpjekje pr vrasje, pranonte gjithmon t shkonte n shtratin e viktimave serbe dhe t m erret pozitn pr respektin e t drejtave t njeriut. Sigurisht se kjo nuk mjaftonte q t ndaleshin aktet e kqija.
  Pas takimit Ibrahim Rugova rregullisht e shoqronte t ftuarin e vet n zyrn e pritjes, me tryezat e mbuluara me mineralet plot ngjyra nxjerr nga toka e Kosovs, xeheroret e Treps. Ai ofronte nj gur shklqyes, nj gur t praruar, simbol i ktij vendi t vrazhd -e masiv, pa butsi e dashuri, ku kngt e trimris zvendsojn gjithnj kngt e dashuris.
  Bashksia ndrkombtare bashkohet vetm n fatkeqsi. Ne e kemi harruar ca Kosovn, prpjekjet diplomatike, dhembjet e lindura nga regjimi prjashtues i vendosur nga Milosheviqi q i ngjante 'aparteidit. Ne kemi humbur nga pamja qindra mijra shqiptar t dbuar nga rajon i nga ithtar t Slobodan Milosheviqit, luftn ajrore q e bm aty, zgjedhjet e suksesshme dhe t prcaktuara nga vet shqiptart. Kosova ka prjetuar nj eklips indinjate. Vdekja e Ibrahim Rugovs, kryetar pa pallat e pa komb, lufttar idesh, luftra i paqes, nj burr kmbnguls dhe i vetmuar q e drgoi popullin e vet drejt nj t ardhmeje q nuk do t jete vese e mir, na prkujton angazhimin ton dhe premtimet tona.
  Pa t, pa kmbnguljen e tij, pa rezistencn e refuzimit t tij, nuk do t kishte sot as Kosov as shpres s liris pr t. Ai ishte nj erudit, m me dshir autokrat, i paparashikueshm dhe fleksibl njkohsisht, njeri i dialogut, lufttar kmbnguls, shum popullor dhe megjithat izoluar, gjithnj i sjellshm, aq sa druajtja e tij, kultura e tij e thell dhe maturia e bnin ndonjher krenar. Dhe afr tij kaloi Historia.

  Paris, 24 janar 2006
  (Autori sht profesor n CNAM, themelues i Mjekve t Bots, ka qen prfaqsues i lart i Kombeve t Bashkuara n Kosov)

 9. #69
  .. Maska e km92
  Antarsuar
  24-08-2005
  Vendndodhja
  Kumanov
  Postime
  4,211
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Dr. Ibrahim Rugova u lind më 2 dhjetor 1944 në fshatin Cerrcë, komuna e Istogut, në Kosovë. Më 10 janar 1945, komunistët jugosllavë ia pushkatojnë babain e tij Ukë Rugova dhe gjyshin Rrustë Rugova, që kishte qenë luftëtar i njohur kundër çetave çetnike që po depërtonin gjatë Luftës së Dytë Botërore në krahinën e Rugovës.

  Ibrahim Rugova mbaroi shkollimin e mesëm në Pejë më 1967. Diplomoi në Degën e Albanologjisë të Fakultetit të Filozofisë të Universitetit të Prishtinës më 1971. Zoti Rugova qëndroi gjatë një viti akademik (1976-77) në Paris, në Ecole Pratique des Hautes Etudes, nën mbikëqyrjen e Prof. Roland Barthes-it, ku ndoqi interesimet e veta shkencore në studimin e letërsisë, me përqëndrim në teorinë letrare.

  Ibrahim Rugova mori doktoratën në letërsisë në Universitetin e Prishtinës më 1984. Më 1996, Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh anëtar korrespondent i Akademisë së Arteve dhe të Shkencave të Kosovës. Po në këtë vit ai u shpall doktor nderi i Universitetit të Parisit VIII në Paris.

  Autor i dhjetë librave, Dr. Ibrahim Rugova ishte në nismë redaktor në gazetën e studentëve "Bota e re" dhe në revistën shkencore "Dituria" (1971-72), që botoheshin në Prishtinë. Pastaj për afro dy dekada, Dr. Rugova punoi në Institutin Albanologjik të Prishtinës si hulumtues i letërsisë.

  Për një kohë ka qenë kryeredaktor i revistës "Gjurmime albanologjike", që e nxirrte ky Institut. Dr. Rugova është zgjedhur kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës më 1988, i cili u bë bërthamë e fuqishme e lëvizjes shqiptare që po kundërshtonte sundimin komunist serb/jugosllav në Kosovë.

  Si intelektual me nam që i jepte zë kësaj lëvizjeje intelektuale e politike, Dr. Rugova u zgjodh më 23 dhjetor 1989 kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), partisë së parë politike në Kosovë që e sfidoi drejtpërdrejt regjimin komunist në fuqi. LDK-ja u bë shpejt forca politike prijëse në Kosovë, duke mbledhur shumicën e popullit, edhe pse në ndërkohë u shfaqën në skenë edhe partie grupe të tjera.

  Nën udhëheqjen e Dr. Ibrahim Rugovës, LDK-ja, në bashkëpunim me forcat e tjera politike shqiptare në Kosovë dhe me Kuvendin e atëhershëm të Kosovës, përmbylli kornizën ligjore për institucionalizimin e pavarësisë së Kosovës.

  Deklarata e Pavarësisë (2 korrik 1990), shpallja e Kosovës Republikë dhe miratimi i kushtetutës së saj (7 shtator 1990), referendumi popullor për pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës mbajtur në fund të shtatorit të vitit 1991, qenë prelud për zgjedhjet e para shumëpartiake për Kuvendin e Kosovës dhe zgjedhjet presidenciale në Republikën e Kosovës më 24 maj 1992.

  LDK-ja fitoi shumicën dërrmuese të deputetëve në Kuvend, në të cilin përfaqësoheshin edhe tri parti të tjera, ndërsa Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh Kryetar i Republikës së Kosovës me shumicë dërrmuese të votës.
  Dr. Ibrahim Rugova u rizgjodh Kryetar i Republikës së Kosovës në zgjedhjet e mbajtura në mars të vitit 1998. Partia e tij, LDK, fitoi shumicën e vendeve në Kuvendin e Republikës së Kosovës në zgjedhjet e mbajtura në mars të vitit 1998. Partia e tij, LDK, fitoi shumicën e vendeve në Kuvendin e Republikës së Kosovës në atë vit.

  Nën udhëheqjen e Rugovës, LDK-ja fitoi 58% të votave të elektoratit në zgjedhjet lokale, të sponsorizuara ndërkombëtarisht, në Kosovën e pasluftës, në tetor të vitit 2000.


  Gjatë ditës, priten takime urgjente të të gjitha partive politike të Kosovës


  Me rastin e vdekjes së Presidentit të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, sot të gjitha partitë më të mëdha politike të Kosovës kanë paralajmëruar takime urgjente.


  Mediat botërore njoftuan për vdekjen presidentit Rugova


  Informacionin për vdekjen e presidentit Ibrahim Rugova e kanë dhënë të gjitha mediat botërore,duke e vlerësuar atë si personalitet të shquar dhe njeri i cili gjatë gjithë jetës së tij iu përkushtua çështjes së pavarësisë së Kosovës.

 10. #70
  .. Maska e km92
  Antarsuar
  24-08-2005
  Vendndodhja
  Kumanov
  Postime
  4,211
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Ndërroi jetë Presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova


  Si pasojë e sëmundjes së rëndë nga e cila vuante që disa muaj, ka vdekur presidenti i Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova. Njoftimi për vdekjen e presidentit Rugova, 61 vjeçar, është konfirmuar për RTK-në nga ministri i Pushtetit lokal Lutfi Haziri. Sipas komunikatës së presidencës, ai ndërroi jetë në ora 11:38. Presidenti Rugova ndërroi jetë në shtëpinë e vet në Prishtinë, duke pasur përreth familjen e tij, mjekun personal me stafin ndihmës nga vendi, si dhe mjekë amerikanë. Menjëherë pas lajmit për vdekjen e presidentit Rugova, kryeadministratori Jesen Petersen ka ftuar në një takim urgjent liderët kosovarë. Mjekët patën zbuluar në shtator të vitit të kaluar se Presidenti Rugova vuante nga kanceri në mushkri.

 11. #71
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  vura re me siper ca gabime perkthimi jo te vogla...

  Ibrahim Rugova, një njeri që do t’i mungojë Kosovës

  nga Bernard Kouchner

  Le Monde, 24.01.2006

  Përkthyer nga frëngjishtja
  Oiseau en vol


  Ibrahim Rugova, 61 vjeç, i mbiquajtur "Gandi i Ballkanit", ka vdekur. Tymues i madh cigaresh në një vend ku të gjithë pinë duhan, ai është dorëzuar nga një kancer mushkërish. Në këtë drejtim, kisha dështuar për ta bindur. Ai ishte i veshur gjithmonë me një kostum të errët, kafe ose gri, këmishë të bardhë dhe kollare, dhe në qafë mbante gjithmonë një shall mëndafshi. Mbi rrafshin e Kosovës dhe në malet përreth, ky njeri ishte unik. Ai mendonte dhe shprehej si një intelektual dhe i vinte neveri ta nxirrte veten përpara. I urrente mbledhjet publike ku ai shprehej ka karizmë, me zërin e butë dhe arsyetimin e një profesori të formuar në Sorbonne. Ai u ngjitej si me përtesë atyre viseve të ashpra dhe fshatrave pa ndonjë hir të veçantë, duke preferuar më mirë zyrën e shtëpisë së tij të madhe në lagjet e pasura të Prishtinës. E urrente dhunën dhe mendonte që diskutimi, e vetmja udhë e suksesit, mbetej gjithmonë i mundshëm.

  Në Ballkan, trimëria në gjendje bruto, guximi heroik apo shtazor, shprehja masive, fizike e angazhimit shprehen në secilin prej gjesteve të njerëzve. Për të shkuar në treg apo parkuar makinën e tyre, ato ecin njëlloj sikur të shkonin në flijim. Në Kosovë, thuhet që fëmijët mësojnë të njohin vetëm një frikë : frika për të treguar frikën. Njerëzit e Ballkanit, me psikizmin e modeluar nga shekuj të tërë betejash, përpiqen për ta treguar gjithmonë këtë guxim dëshpërues që shtyn për ta kërkuar rrezikun apo për ta krijuar atë me sfida të pakuptimta. Në këtë kontekst burrërie, teoria e jo-dhunës, ajo të cilën Ibrahim Rugova e zbatonte papushim dhe qetësisht, shfaqej si një strehë qesharake, në mos zhvleftësuese. "Ibrahimi", siç të gjithë e quanin kështu, ishte një pacifist i paepur dhe koka e tij prej profesori Nimbus, një buzëqeshje aq e sjellshme saqë ai dukej madje si në turp, e rëndonte rastin e tij.

  Në Kosovë, një hendek i tërë i ndan ata që morën armët dhe ato të cilët përdorën metoda më të buta, më moderne, më mediatike. Hashim Thaçi, shef i UÇK së ngelur në opozitë, ushtari Ramush Haradinaj, i bërë kryeministër, dhe plaku Ibrahim Rugova simbolizonin zgjedhje që qenë për një kohë të gjatë të pathjeshtueshme tek njëra-tjetra. Ky dallim mbetet shumë i madh sot, në momentin ku nën kujdestarinë e Finlandezit Martti Ahtisaari, fillojnë diskutimet ndërmjet Serbëve dhe Kosovarëve në lidhje me statusin përfundimtar të provincës.

  I zgjedhur president i Kosovës, ai zinte zyrën e madhe staliniane me mobilje prej druri të errët që kishte qenë e imja, pas asaj të qeveritarit serb, në "government building". Por ai i priste gjithmonë vizitorët e tij në shtëpinë e madhe të familjes që mbizotëronte në rrugën Germia. Kopshti dhe kati i parë ishin të zëna nga rojet e sigurisë. Ibrahim Rugova i priste miqtë e tij në katin e dytë dhe u printe atyre në një dhomë pritjeje, nën shqiponjat me dy krena të flamurit të Kosovës, të skicuar nga ai vetë për të shmangur ngjashmërinë me flamurin shqiptar, të cilin askush nuk e donte. Dy foto të mëdha e paraqisnin atë me Madeleine Albright dhe me presidentin Clinton. Dhoma ishte e mbushur plot me trofe. Drejtori i tij i kabinetit, i zgjuari Skender Iseni, ishte gjithmonë aty. Pinim një gotë, dhe buzëqeshnim për kohërat e bukura të shkuara, atë të vizitës sime të parë, më 1991 në kohën e klandestinitetit dhe të rezistencës pasive ndaj Slobodan Milosheviç, kur Ibrahim Rugova, për shkak të këmbënguljes, kishte arritur të sajonte një administratë shqiptare të nëndheshme, shkolla nëpër bodrume dhe klinika nëpër parkinge. Përmendnim vendimet politike që do të merreshin për provincën, dialogun e nevojshëm me Serbët, partizan i së cilit ishte Ibrahim Rugova dhe , çështje thelbësore kjo, kushtin e Serbëve të mbetur në Kosovë, gjithmonë të kërcënuar në mos të dhunuar. Ibrahim Rugova ishte në një mendje me indinjatën tonë. Ai që i cili qe aq kohë të gjatë një shënjestër, që kaloi disa tentativa vrasjeje, pranonte gjithmonë për tu shkuar tek koka e shtratit viktimave sebe dhe të merrte qëndrim për respektimin e të drejtave të njeriut. Sigurisht, kjo nuk ishte e mjaftueshme për t’i ndaluar teprimet e dhunës.

  Pas hyrjes së fillimit, Ibrahim Rugova e shoqëronte rregullisht të ftuarin e tij në zyrën ngjitur, me tavolina të mbuluara me minerale në ngjyra të ndezura të nxjerrura nga toka e Kosovës, në minierat e Trepçës. Ai dhuronte një copë shkëmbi guri, një gjurmë argjendi në gur, simbol të këtij vendi të ashpër dhe masiv, pa butësi as ngrohtësi, ku këngët e gjestit zëvendësonin gjithmonë këngët e dashurisë.

  Bashkësia ndërkombëtare nuk bashkohet kurrë më mirë sesa përpara fatkeqësisë. Ne e kishim harruar paksa Kosovën, përpjekjet diplomatike, vuajtjet e lindura nga regjimi i jashtëzakonshëm i vënë në vend nga Milosheviçi dhe që ngjante me apartejdin. Ne i kishim humbur nga vështrimi qindra mijërat e Shqiptarëve të dëbuar nga rajoni nga partizanët e Slobodan Millosheviçit, luftën ajrore që ne bëmë atje, rindërtimin e filluar, fitoren e demokracisë, zgjedhjet e suksesshme dhe ecejaket e vetë Shqiptarëve. Kosova pësonte një eklips indinjate. Vdekja e Ibrahim Rugovës, president pa pallate dhe pa komb, luftëtar idesh, luftëtar i paqes, një njeri këmbëngulës dhe vetmitar i cili e përcolli popullin e tij drejt një të ardhme që nuk mund të jetë tjetër përveçse më i mirë, na kujton angazhimin dhe premtimet tona.

  Pa atë, pa ngulmimin e tij të sjellshëm, pa këmbënguljen e refuzimit të tij, nuk do të kishte sot as Kosovë as shpresë lirie për këtë provincë serbe. Ai ishte një erudit, me dëshirë autokrat, i paparashikueshëm dhe i lakueshëm njëkohësisht, një njeri dialogu, një luftëtar i vendosur, mjaft popullor dhe megjithatë i veçuar, gjithmonë i sjellshëm, që ndrojtja, kultura e thellë dhe vetëpërmbajtja e tij e sillnin nganjëherë mjaft kokëlartë. Kjo është që pranë tij kalonte butësisht Historia.

  Bernard Kouchner jep mësim në CNAM,
  themelues i Médecins du monde,
  ai ka qenë përfaqësues i lartë i Kombeve të bashkuara në Kosovë.
  Ndryshuar pr her t fundit nga oiseau en vol : 26-01-2006 m 17:02

 12. #72
  MBRET Maska e ILIRI I MADH
  Antarsuar
  05-12-2005
  Vendndodhja
  Manastir, Ilirida
  Postime
  162
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

 13. #73
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,965
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  Babai i kombit  Erich Rathfelder
  Shallin legjendar ai e kishte mbajtur edhe ather rreth qafs. “Ishte shall prej mndafshi”, tregonte Ibrahim Rugova, duke buzqeshur n vjeshtn e vitit 1988. Dhe shalli i tij u b simbol. Vetm pak gazetar arriti t thith ai drejt Prishtins, ku drejtoi hapat e para t lvizjes s kosovarve pr pavarsi, ndrsa ata (gazetart) nuk e dinin se do t flisnin me at q do t quhej m pas “Gandi i Evrops”. Kush ishte Rugova asokohe, ndrsa s’kishte shum koh q kishte fituar edhe vendin e kreut t Lidhjes s Shkrimtarve t Kosovs? Nj gazetar i thjesht, nga ata t shumtit n mbar Ballkanin, dhe q tekstet e tij nuk i njihte askush, pasi ai i shkruante ato n shqip, pra n nj gjuh q nuk kuptohej jasht vendit.Kosova ishte nj njoll e bardh jasht sfondit t edicioneve t lajmeve t prditshme n TV perndimore, nj provinc serbe me nj shumic t varfr shqiptare, n kufij t hekurt, q e ndanin nga nj Shqipri e rrnuar nga komunizmi.
  Simbol i Kosovs
  Ibrahim Rugova shum shpejt do t’i bnte t tjert t flisnin pr t e kombin e tij. Ngritja e tij politike ishte e lidhur ngusht uditrisht me at t shefit t Lidhjes Komuniste Serbe, at q m von do t bhej Presidenti i Serbis, Sllobodan Milloshevi. Milloshevi donte ta hiqte fare autonomin e Kosovs, dhn n vitin 1971 nga kreu i athershm i shtetit jugosllav, Tito, dhe n vitin 1989, pikrisht n 600-vjetorin e betejs legjendare t Fush-Kosovs, ta bnte at plotsisht pjes t juridiksionit kolonial serb. Pr kt arsye, ai i dha hov nj lvizje antishqiptare, fushatave nacionaliste dhe shprthimit t demonstratave. Nisur nga ato q paralajmronte regjimi i Millosheviit, Lidhja e Shkrimtarve t Kosovs, si t themi, u b dhe hapi i par i shkputjes nga Serbia. Dhe me kt hap, Rugova u shndrrua edhe n figur politike. Ai filloi t flas n emr t t gjith shqiptarve. Me fjal t ashpra madje, ai nisi t godas politikn e regjimit t Millosheviit. Selia e Lidhjes s Shkrimtarve u b kshtu dhe qendr e rezistencs shqiptare. Ai organizonte dialog me prfaqsuesit e fuqive perndimore. Popullsia shqiptare e mori nn mbrojtje doktorin e Filozofis e t Letrsis. Ai u b president i LDK-s, s themeluar m 1989, q numronte n radht e veta 300.000 antar, ndrkoh q popullsia shqiptare asokohe n Kosov numrohej t ishte n rreth 1,6 milion.
  N Jugosllavi e n republikat veriore t saj, Slloveni e Kroaci, si dhe n qytetin e Beogradit vet, thirrjet pr demokratizim u bn dhe m t forta. Shembja e murit t Berlinit, ndrrimi i pushtetit n Hungari dhe Poloni, revolucioni n ish-ekosllovaki dhe n Rumani, si dhe rnia e komunizmit n Shqipri, e influencuan shum Rugovn dhe e nxitn m shum n rrugn e tij. Pr t, demokratizimi i Jugosllavis nuk mund t ndalohej m. Kosova duhej t ishte e lir dhe demokratike brenda kufijve t nj federate moderne. Rugova shpresonte edhe n ndihmn e demokracive perndimore kundr politiks shtypse t Millosheviit.
  Rezistenca paqsore
  Pikrisht pr kt arsye, Milloshevii nxitoi t’ia hiqte plotsisht autonomin Kosovs dhe njkohsisht t shtypte edhe lvizjet demokratike brenda vendit t vet. Konflikti u ashprsua derisa n vitin 1991 m n fund t gjith npunsit shqiptar u nxorn me forc nga puna n institucionet e aparati shtetror. Shqiptart zhvilluan n Kosov nj shoqri paralele me shkolla t vetat, spitale dhe me nj ekonomi t vetn private. Rugova, m 24 maj 1992, u zgjodh me 99,7 pr qind t votave President i Kosovs n nj proces zgjedhor q nuk u njoh nga Serbia d.m.th. Jugosllavia e mbetur. Jugosllavi n fakt nuk kishte m, pasi Sllovenia, Kroacia, Bosnja dhe Maqedonia tashm kishin ikur dhe kishin shpallur pavarsin e tyre, e tashm ai po krkonte pavarsin e Kosovs. Rugova ishte gjithsesi nj president pa pushtet real shtetror. Shteti, policia, ushtria dhe ekonomia shtetrore mbeteshin akoma n duar t serbve. Por me pushtetin e fuqin e autoritetit moral, ai organizoi at q u njoh me emrin “rezistenca paqsore pasive” e popullit kosovar. Ai i bri jehon nj shteti t ri, multikultural e demokratik, n t cilin do t respektoheshin plotsisht edhe t drejtat e minoritetit. Nga kjo koh, ka dal edhe fjala “Gandi i Evrops”. Sot, nga shum njerz t njohur e t panjohur n vendin e tij, pikrisht kjo politik e tij e paqes dhe kjo strategji pacifiste kritikohen. Serbia, q nga viti 1991 bri luft me Kroacin dhe qysh nga viti 1992 edhe luft me Bosnjn, i kishte ln disi hapsir strategjis s rezistencs paqsore. Milloshevii madje kishte filluar asokohe q t’i linte pak hapsira figurs e ideologjis s Rugovs. Nse shqiptart (kosovart) do t kishin rrokur armt qysh ather, dhe jo pes apo gjasht vjet m von, ather ata do t’i kishin shkaktuar nj humbje shkatrrimtare Millosheviit. Kshtu, apo afrsisht kshtu, perifrazohet kritika e prmbledhur q vjen nga ish-lufttart e aktivistt e UK-s s krijuar n vitin 1997.
  Rugova filloi t kishte dyshimet e veta pas “Marrveshjes s Dejtonit” n vitin 1995, se lufta n Bosnje po prfundonte gjithsesi, ndrsa shtja e Kosovs mbeti srish e hapur. I zhgnjyer nga bashksia ndrkombtare, ai u trhoq gjithnj e m shum n shtpin e vet, n Kosov, i goditur gjithsesi nga ana psikologjike, i rrethuar gjithnj e m shum nga m pak besnik t ideve t tij. Strategjia e tij u duk se dshtoi.
  Me fillimin e lufts s armatosur t UK-s ai gati sa nuk u zhduk. Ndrsa n Rambuje u thirrn nga bashksia ndrkombtare mbajtja e bisedimeve pr shtjen e Kosovs n shkurt 1999, t cilat do t sillnin edhe kompromisin e shpresuar pr t gjetur nj zgjidhje pr kt shtje, ai u gjend n tavolinn e bisedimeve m shum i heshtur. Fjaln tashm e kishin t tjer. Bisedimet dshtuan.
  N duar t Millosheviit
  I pafat mund t konsiderohet edhe roli i Rugovs n fillim t sulmeve t NATO-s mbi Jugosllavi n mars 1999. Nga serbt, ai u vendos fillimisht n arrest shtpie, e m pas u shfaq n televizionin serb n bised me Slobodan Millosheviin, duke e ln veten t keqprdorej nga propaganda, ndrsa n t njjtn koh, qindra mijra bashkatdhetar u deportuan me dhun nga shtpit e trojet e tyre. N fillim t majit, ai pastaj, s bashku me familjen e tij, u nisn drejt Italis. Ndrkoh q rreth nj milion njerz vegjetonin n kampe refugjatsh t ngritura n Shqipri e Maqedoni, ai zhvillonte bisedime n Gjermani pr nj seli me arkitektur feudale. Presidenti i shqiptarve t Kosovs nuk ia doli dot megjithat kurr q t dilte asokohe e t takonte me qindra mijra njerzit e tij t vendosur prej muajsh n kampet e Shqipris e t rajonit. Dhe madje pati dhe nj shkputje nga ish-shokt e mbshtetsit e tij m t ngusht si ishin kryeministri i asaj kohe, Bujar Bukoshi, ministrja e Jashtme n qeverin n emigrim, Edita Tahiri, dhe me ekonomistin Isa Mustafa, si dhe shum t tjer.
  Edhe n vet bashksin ndrkombtare dhe n misionin e UNMIK-ut n Kosov, reputacioni i tij po binte. Megjithat, ai ia doli q me mbshtetjen e partis s tij, n zgjedhjet e para pluraliste e t lira pas intervenimit t NATO-s n Kosov, t shpallej me distanc si fituesi i zgjedhjeve. Popullsia me gjith zhgnjimet, ia kishte dhn srish besimin Rugovs. Ai u zgjodh srish president i vendit q tashm ishte nn vzhgimin e UNMIK-ut e t KFOR-it. N stilin e tij t t brit politik, ai nuk ndryshoi kurr. Ai vazhdonte t qndronte gjithnj disi i mbyllur e larg skens aktive politike t brendshme. Pr nj tem ai sidomos mori nj distancim t prer. Ai e shmangte sa mundte realpolitikn. At ia linte m mir ta bnin t tjert. Por ve nj gjje, Ibrahim Rugova i qndroi i paepur: Ai i qndroi deri n fund, pa kompromis, shtjes s pavarsis s Kosovs. Besimi te njeriu me shall, pr njerzit n Kosov do t mbetet i palkundur: Kosova duhet t jet e lir dhe demokratike.
  Marr nga gazeta gjermane “Tageszeitung”
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 31-01-2013 m 16:53
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 14. #74
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-05-2005
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Presidenti i dardanve


  Presidenti i dardanve


  Shkruan: Gani MEHMETAJ

  Hija e tij sht ogur i mir, kshtu q edhe nj koh t gjat do ta mbroj Kosovn dhe shqiptart e Kosovs. Ai do t jet ora e mir e shqiptarve dhe frymzimi pr sakrifica e maturi. Shpresoj se puna e tij e gjat dhe e ngulmt do t kurorzohet me sukses.

  Pavarsia sht kompromis, pati deklaruar sa e sa her presidenti Rugova, duke ua br me dije qarqeve ndrkombtare se dikur gjakimi i shqiptarve ishte Shqipria Etnike. Ky gjakim edhe m tutje nuk sht larg zemrs s tyre, mirpo realisht pavarsia e Kosovs sht problemi m imediat. Dhe ajo nuk prfshinte vetm Kosovn e sotme dhe Shqiprin administrative, Shqipria Etnike shtrihet edhe m gjer.

  Por pr t qen m kooperativ me bashksin ndrkombtare jemi t gatshm t pranojm kompromisin, pra pavarsin e Kosovs. Pr shtetin e Dardanis, kt emrtim aq t shpesht n fjalorin politik - e jo vetm politik t Rugovs, - presidenti i dardanve ishte dhe mbetet burrshtetasi m kmbnguls n parimet dhe idealet e veta. Dardania si emrtim dhe si prcaktim ishte shum i afrt pr Rugovn.

  E pati filluar me flamurin e Dardanis, me interesimin e trashgimis materiale e shpirtrore, n krkimin e rrnjve t tradits, t cilat u bn element mbizotrues n festat kombtare, n theksimin me mburrje t rrnjve tona dhe me inkuadrimin e ktyre elementeve n shtetin modern. Ishte vizionar q krijoi konturat e shtetit t Dardanis.

  I qet, i prajshm, gjithher i buzqeshur, madje ndonjher nuk ngurronte q para publikut t qeshte kumbueshm, me qeshjen e tij karakteristike, Rugova ishte burrshtetasi m kmbnguls dhe m i fort moralisht q e patm n Dardani. Ajo q u ka rn n sy edhe t huajve sht qndrimi i tij n dukje i brisht, komunikues m t gjith, i prir q edhe nga kundrshtart t bj miq, por i pathyeshm dhe i paprkulshm n parimet pr pavarsin e Kosovs. Pr realizimin e ktij projekti pati aq shum sakrifica t shqiptarve t Kosovs.

  Hapsira e rrudhur e Dardanis

  Dikur nj pjes e pretendentve pr politik t lart t Kosovs, ishin dyshues pr mundsin e realizimi t pavarsis. Tash po ata dyshues t zshm jan t gatshm t marrin pjes n grupet negociuese pr finalizimin e pavarsis. Dikur qeshnin me sarkazm e mosbesim, duke mos e fshehur prshtypjen e tyre se puna e shtetit t Kosovs sht si puna e ujit n havan, e rrah kot, se gj nuk bhet nga kjo. Kt e kan thn shum her publikisht. Besojm se tash turprohen nga ajo q e than dhe q nuk doli ashtu si e menduan ata.

  Derisa Rugova shpalonte projektin e tij shkall-shkall, duke filluar me territorin e Dardanis (nuk prjashtohej mundsia q shteti i ardhshm i Kosovs t quhet Dardani), gazetart sharlatan e t paarsimuar, shpesh edhe me kompleksin e inferioritetit ndaj serbit e prbuznin trashgimin dardane.

  Edhe m von kur presidenti synonte ta theksonte se jemi popull antik, pasardhs t dardanve me tradit e kultur shum m t lart se fqinjt, frymort partizan q mendonin se do gj fillon nga koha e deprtimit t hordhive partizane, e prjetonin si blasfemi vnien n pah t prkatsis son, duke e ndier veten keq. Madje, sa her q presidenti e theksonte ndonj moment nga jeta n Dardani, ata e banalizonin me togfjalshin dardhat turshi. Ata sikur e kishin ngarkes prkatsin e tyre kombtare dhe nuk donin q t jen pasardhs t t Dardanve. Ska dyshim se nuk ishin pasardhs t Dardanis, por mbetn surrogat i konglomeratit t paprcaktuar.

  Ata donin t krijonin nj komb me rrnj t dala n siprfaqe.

  Pavarsisht nga fushata e mediave, pavarsisht nga sarkazmi i t shkombtarizuarve e mercenarve, presidenti Rugova vazhdonte t hulumtonte rrnjt n Dardanin antike, duke theksuar elementet e shtetsis q n kt koh. Nj komb dhe nj shtet me tradit mbi 2000-vjeare, q krkon nnqiellin e vet dhe hisen n familjen evropiane, sepse t ktij kontinenti jemi. Dardania kishte hapsir gjeografike shum m t madhe sesa q ka Kosova e sotme, por nj pjes e ksaj gjeografie sht zhvatur nga fqinjt, sikurse q nj pjes e popullats po ashtu sht dbuar nga nj pjes e Dardanis antike.

  Rugova me nj biografi t pasur politike, letrare e intelektuale, nj personalitet karizmatik q rrezaton besim e entuziazm ndr shqiptart, ishte arsye e mjaftueshme dhe provokim i vazhdueshm bashkbisedimi pr medie. N bisedat private apo n ato publike ai ishte i leht n komunikim me t gjith gazetart. Por nj pjes e propozimeve t presidentit u komentuan me zjarrmi e n mnyra nga m t ndryshmet. Me debate u prit propozimi i presidentit pr Flamurin e Dardanis, himnin dhe simbolet presidenciale, kto elemente t shtetsis t cilat tashm ishin t gatshme. Pritej pranimi i pavarsis nga qendrat e vendosjes.

  Megjithat flamuri i himnit bn jet aktive gjat gjith fushats zgjedhore npr t gjitha qendrat m t mdha e t vogla t Kosovs, ku u shpalua Flamuri i Dardanis dhe ku u intonua himni Kur ka ra kushtrimi nKosov. Flamuri e himni tashm jan br shenj emblematike n t gjitha tubimet me vuln presidenciale.

  Me vet faktin se me kto simbole Rugova e udhhoqi fushatn zgjedhore m 2001 dhe m 2003, dshmoi se shumica e shqiptarve i tumir propozimet e tij. Respekti e entuziazmi me t ciln u pritn promovimet e ktyre elementeve t rndsishme q e bjn nj shtet, n nj mnyr apo tjetr ishin edhe nj lloj fushate ku krahas promovimit t programit t LDK-s, prkatsisht prezentimit t presidentit Rugova, u b fushat pr simbolet e shtetit. Partit e tjera ende nuk kishin menduar pr shtetin, ende luftonin ta vendosnin veten diku n hierarkin m t lart t pushtetit me UNMIK-un a pa UNMIK-un, mjafton t kishin nj ik pushtet.

  Ora-roj e shqiptarve

  Derisa shtypi i majt dhe estabilishmentit politik, po ashtu i majt q politikn e kishin msuar npr fshatra t humbura apo dhoma me tym t diaspors, shkumzonin kundr ktyre propozimeve, shtypi i matur dhe ai i djatht, natyrisht se e tumirn kt gj. Disa udhhoqn fushatn kundr ktyre simboleve pa ofruar asgj pr kundr argument, pos dshprimit t tyre pse kt gj e kishte br Rugova e jo dikush nga t prkdhelurit e tyre. do sukses t Rugovs e t Kosovs e prjetonin dshtim t tyre.

  N Shqipri propozimi i paraqitur nga presidenti Rugova n pjesn m t madhe u tumir. Ajo q ishte e rndsishme u tumir nga t gjitha personalitetet relevante politike e shtetrore.

  Presidenti i Shqipris, Alfred Moisiu, kryeministri Sali Berisha, dhe mbreti Leka Zogu, e mbshteten iden e presidentin Rugova duke e vn n pah se askush nuk t pranon, me flamur, himn e simbole t tjera t nj shteti tjetr. Pra e theksonin se Kosova duhet t ket simbolet e veta shtetrore, nse pretendon t pranohet n OKB dhe ta ket flamurin n Nju-Jork e organizmat e tjera ndrkombtare. Kto i kishte parashikuar presidenti Rugova.

  P.S. Vdekja e Rugovs m rrqeth jo vetm pse humbm nj personalitet t madh, m t madhin q e patm n Kosov, por me rrqeth kur mendoj pr t ardhmen e Kosovs, pr negociatat, pr statusin, pr ata q do t bisedojn n emr t tij, apo n vend t tij. Me mban shpresa se hija e tij dhe oguri i mir i presidentit Rugova edhe nj koh t gjat do ta mbroj Kosovn dhe shqiptart e Kosovs. Ai do t jet ora e mir e shqiptarve dhe frymzimi pr sakrifica e maturi. Shpresoj se puna e tij e gjat dhe e ngulmt do t kurorzohet me sukses. sht fatkeqsi q ai nuk sht m pr ta gzuar, sikurse q sht fatkeqsi q nuk ishte ai pr ta nnshkruar Deklaratn e pavarsis.

  Fragmente nga libri Pr shtetin e Dardanis
  (3)

 15. #75
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-05-2005
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Presidenti Moisiu dekoron Presidentin Rugova me Urdhrin e Flamurit Kombtar


  Presidenti Moisiu dekoron Presidentin Rugova me Urdhrin e Flamurit Kombtar

  Prishtin, 25 janar 2006 /TN /QIK - Presidenti i Shqipris Alfred Moisiu ka dekoruar post mortum Presidentin e Kosovs Ibrahim Rugova me "Urdhrin e Flamurit Kombtar".

  "Un kam vendosur ta dekoroj Presidentin Rugova me Dekoratn m t lart - Urdhrin e Flamurit Kombtar", tha Moisiu duke i siguruar shqiptart se do t realizohet sa m par pavarsia e Kosovs.

  "Nj Kosov e pavarur t realizohet sa m par:" tha ai, ndrsa porositi popullin shqiptar dhe politikant q t jen t bashkuar dhe t ecin prpara, "pr realizimin e ndrrs s Rugovs dhe t gjith shqiptarve".

  Kro komente Presidenti Alfred Moisiu, i bri pas takimit me kryekuvendarin Daci, ku ishin edhe Kryeministri Sali Berisha, Kryekuvendarja Jozefina Topalli dhe antart tjet t delegacionit t lart shtetror pas homazheve q i bn trupit t pajet t Presidentit Rugova.

  Presidenti Moisiu ngushlloi edhe njher popullin shqiptar "pr humbjen e madhe", q si tha "nuk sht vetm pr shqiptart e Kosovs, por e t gjith shqiptarve kudo jan".


  Kryeministri Berisha, q gjithashtu u ka shprehur ngushllimet m t thella familjes Rugova, institucioneve dhe gjith popullit t Kosovs tha: Presidenti Rugova ishte produkt, ishte pjell e moralit, e shpirtit t ktij populli.

  Ai tha se e ardhmja e Kosovs sht e garantuar.

  "Udhheqja politike e Kosovs dhe qytetart e saj, duhet ta ndjekin rrugn e presidentit Rugova, gjat s cils luftoi me aq prkushtim, do ta ojn prpara, nj Kosov evropiane, t lir, t pavarur t integruar, faktor t paqes e stabilitetit", tha ai.

  Edhe kryeparlamentarja Topalli, tha se Dr.Rugova sht absolutisht humanisti i shekullit XX, dhe "gjenerali i kohve moderne q diti ta oj popullin atje ku duhet".

  Delegacioni m pas jan shnuar n librin e zis t hapur n katin e Presidencs s Kosovs, ndrsa sht pritur edhe nga Kryeministri Bajram Kosumi dhe i tr kabineti qeveritar.

 16. #76
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2005
  Postime
  359
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  IBRAHIM RUGOVA
  1944 2006

  Nuk do ta marr pr sipr prgjegjsin pr dy milion njerz, pr t cilt do m vraj ndrgjegjja. Jo, nuk dua i pat thn Blerim Shals dhe Veton Surrojit, t cilt bnin presion mbi t, q t'i thrret Shqiptart n kryengritje nacionale.

  Ervin Hladnik Milhariq - gazetar i Dellos s Lubjans dhe ish gazetar i Mlladins s famshme sllovene, ne shtojcn e s shtunave nga e prditshmja DELO e Lubjans shkruan lidhur me vdekjen e Ibrahim Rugoves.

  N janar t viti 1990 Ibrahim Rugova ishte ulur n banesn e tij prej pesdhjet metrash katrore n Prishtin. Nuk do ta marr pr sipr prgjegjsin pr dy milion njerz, pr t cilt do m vraj ndrgjegjja.

  Jo, nuk dua i pat thn Blerim Shals dhe Veton Surrojit, t cilt bnin presion mbi t, q t'i thrret Shqiptart n kryengritje nacionale.

  Disa muaj m par kishin themeluar bashk Lidhjen Demokratike t Kosovs dhe krahinn e kishin futur n rrugn e demokracis pluraliste drejt shtetit t pavarur.

  Rugova, nga nj kryetar i Lidhjes s Shkrimtarve t Kosovs derdhet n kryetar partiak.

  Midis ndrtesave gri nga imentoja, nga t cilt dhembnin syt, dhe milicis popullore jugosllave e cila krahinn e shihte si nj aren t krimit, ideja e sapolindur dukej bizare (e uditshme).

  Politikisht jorealiste. Dhe nga terminologjia i fundit t viteve t tetdhjeta madje edhe e rrezikshme pr shoqrin.

  N ato aste Rugova kishte rastin q t bhej nj politikan modern i Ballkanit dhe t fillonte luftn. N vend t ksaj ai zgjodhi q n nj cop t vogl toke, e cila nuk do t guxonte t jet e rndsishme, t bhet politikan i madh.

  Disa dit m par n rrugt e Prishtins kishin dal dyqind mij demonstrues dhe krkonin Republik. Sikur t krkonte q n demonstratat e ardhme t vinin t gjith, n Prishtin do vinin dy milion njerz.

  Arsyet pr kryengritje ishin t shumta.

  Kosova e kishte humbur autonomin, q e kishte si krahin e Jugosllavis socialiste. N shnjestr ishte vn sistemi i shkollimit n gjuhn shqipe, i cili n vitet q po vijonin ishte reduktuar vetm se n shkollimin fillor dhe institucionet nacionale po zhdukeshin njra pas tjetrs.

  N vend t ktyre npr rrugt e Kosovs po dilnin tanket e Armats popullore Jugosllave. Shqiptart t cilt n vitet e shtatdhjeta dhe t tetdhjeta po shihnin para vetes s tyre mundsin e nj zhvillimi n popull shtet-formues, e vrejtn rrugn e cila srish po i shpjete n nj ruralizm t qytetarve t dors t dyt.

  Rugovs i ndan statusin e udhheqsit nacional dhe nga ai po krkonin q nga skllavria ti shpjete diku tjetr.

  Ishte nj kandidat jo i rndomt pr nj rol ksisoj. N politik kishte ardhur nga letrsia. Besonte n fuqin e fjals. Ishte i bindur, se fjala e arsyes do ta mundi nacionalizmin e mendur. N vitin 1989 Sllobodan Millosheviqi n Gazimestan iuu kishte folur dy milion Serbve.

  Rugova n kt koh po bisedonte me nj gazetare t revists Der Spiegel. Ai thoshte se n Kosov do vij deri tek nj luft e llahtarshme, nse prendemi nuk do t intervenoj. Por ishte vshtir ti besohej.

  N te po shihnin vetm se nj ekzistencialist me shallin e tij karakteristik dhe cigare, i cili fliste me forcn e fjals.

  Kur e kishte themeluar partin nuk e dinte mirfilli se kujt do ti shrbente ajo. Nuk po besonte se partia duhet t veproi si forc politike, dhe jo si nj institucion i cili vetm se artikulon fjalt.

  N fillim t karriers s tij politika ishte vetm se dika, lidhur me t ciln flitet. Ishte nj diletant i menur. T bnte prshtypjen se nuk e kuptonte se pikrisht mbi supet e tija kishte rn prgjegjsia pr ta ndryshuar botn dhe jo q vetm se t flitej pr te.

  N astin kur nga ai prisnin vetm se q t gjej fjaln e prshtatshme pr kryengritje, s pari heshtej. Dhe pastaj ftoj Shqiptart q t heqin dor nga demonstratat, prkundr faktit se demonstratat ishin mnyra e vetme q n Kosov t ndodhin ndryshimet.

  Mirpo, demonstratat masive, t tr popullit, do t thoshte se mbi trupat e popullit do t vozisnin tanket dhe se do t fillonte lufta.

  Njerzve, t cilt e shikonin me udi dhe me nj zhgnjim t madh ia trhiqnin vrejtjen, se mbase sht ky shansi i fundit pr nj kryengritje t ciln do ta shihte ndokush, ju thoshte se: prpos konfliktit t hapur ka edhe rrug t tjera dhe se nuk paguhet t futemi n luft.

  N nj tubim me pleqnar t fiseve t ndryshme t Kosovs po shpjegonte se kryengritja do t thoshte nj anihilacion i t gjitha ambicieve nacionale dhe se n vend t saj duhet t prgatitemi n nj periudh t gjat t rezistencs s qet. Njerzit, t cilt ishin t msuar t komandojn, dhe jo t dgjojn, e dgjuan. Ne jemi t vjetr dhe mendojm me t vjetn i kishin thn n fund. Ti je njeri i ri dhe ti na udhheq.

  I udhhoqi npr rrugn e cila dukej rrug e katastrofave. Represioni po rritej pr nj dhjetvjetsh t tr. U zhdukn t drejtat dhe dukej se Shqiptart e kishin humbur edhe aftsin e t folurit. Ngritn botn e tyre paralele t institucioneve nacionale q po i gjasonte shum aparteidit.

  Midis asteve m t tmerrshme Rugova fliste, se nga ky vend do t lind nj shtet i ri dhe i pavarur. Fliste me bindjen e nj njeriu, i cili i din punt e veta. Edhe pse jo rrall dukej se ai mbase ishte i vetmi njeri i cili besonte n kt shtje.

  Me nj shkathtsi t politikanit t kalibrit shum m t madh se vet ia kishte kurdisur kurthin Sllobodan Millosheviqit. Kur ishte prcaktuar se nuk do ta fillonte masakrn masive, por po prsiatej si pacifist t cilin dhuna e bn t vjell. Fjalimet e tija lidhur me t drejtat e njeriut nuk na qen nj retorik mondane. Barabarsia dhe solidariteti ishin vlera, t cilat i respektonte me nj seriozitet skajor.

  Njkohsisht i bnte edhe llogarit e politikanit i cili kishte arritur deri te konkluzioni se pavarsin e Kosovs mund ta garantojn vetm se Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Kosova ishte nj vend zotit pas shpins dhe jo aq atraktiv pr botn.

  Rugova kishte br llogarin se ky vend mund t bhet qendr e interesit pasi q pr shkak t lojs bizare t rastsive ktu kryqzoheshin interesa fatale. Shkatrrimi i dhunshm i Jugosllavis ishte n harmoni me frustracionet e Bashkimit Evropian i cili luftn n kontinentin e vet dinte vetm se ta vzhgonte.

  Pr krye Kosovs prshkonin frikat nga prhapja e fundamentalizmit islam dhe shpresat e Turqis pr nj identitet evropian. Stabilizimi i lindjes dhe shtja e zhvillimit t shpejt demokratik t shoqrive t prapambetura ktu po theksoheshin n mnyrn m agresive. George Bush plaku pr Krishtlindje t vitit 1992, pasi q i kishte humbur zgjedhjet kishte thn, se ky sht territor amerikan.

  Serbve dhe Shqiptarve ua kishte trhequr vrejtjen se konflikti eventual do t kishte pasoja t rnda.

  Shqiptart i porositi se SHBA-t nuk do t bnin asgj, nse ata do ta fillonin luftn. Serbve ju kishte thn se do ti sulmonte, nse ata e fillojn luftn.

  Nuk ishte krejt e qart, nse mendonte seriozisht dhe se a kan ndonj pesh fjalt e kryetarit i cili sapo kishte humbur zgjedhjet. Mirpo Rugova e kishte marr me seriozitet dhe po i qetsonte kryengritsit pr plot tet vjet rresht.

  Luftn e filloj Millosheviqi dhe e humbi krahinn, e cila tanim ishte e tija.

  Rugova vdiq n astin kur po duhej t fillonin bisedimet se far shteti do jet Kosova e pavarur.

  Zgjati m se pesmbdhjet vite por megjithat n fund e fitoj lojn. Pas veti la s paku nj argument, se nuk ka leverdi t fillosh luftn. Nuk sht keq pr letrarin, i cili n politik hyri vetm se prkohsisht, pr derisa t mos paraqitet kush, i cili merret vesh n kto pun.

  TN www.trepca.net

 17. #77
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-05-2005
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Bota per Presidentin RUGOVA (e jo drenica,analfabetat)  Bill Klinton: Rugova m impresiononte me devotshmrin dhe pasionin e tij

  Uashington 22 janar 2006 /TN /QIK - Ish Presidenti amerikan Bill Klinton ka shprehur dhembjen e tij t thell pr vdekjen e Presidentit Rugova, duke e cilsuar humbje t madhe pr Kosovn.

  "N rend t par, dua t'i shpreh ngushllimet e mia t thella popullit t Kosovs, me rastin e vdekjes s Presidentit Rugova.

  Pr mua sht dhimbje personale, sepse pata nderin ta njoh personalisht dhe pata respekt dhe admirim t madh pr t.

  Me Presidentin Rugova jam takur shum her n Shtpin e Bardh. Ka qen knaqsi, sa her e kam takuar, sepse do her m impresiononte me devotshmrin dhe pasionin e tij pr paqe, liri dhe pr nj t ardhme m t mir pr popullin e tij.

  Vdekja e Presidentit Rugova sht humbje e madhe pr Kosovn, por un shpresoj se vdekja e Dr. Rugovs do t'i inspiroj t gjith kosovart q t vazhdojn t punojn m me ngulm pr paqe dhe liri", thuhet n nj deklarat t ish Presidentit amerikan Bill Klinton.

  __________________________________________________ _______________

  Presidenti Xhorxh Bush: Shtetet e Bashkuara kan humbur nj mik t vrtet
  Shtpia e Bardh/Uashington 23 janar 2006 /TN /QIK - Presidenti i SHBA-ve Xhorxh Bush i ka drguar nj letr ngushllimi Familjes s Presidentit Rugova dhe popullit t Kosovs.

  "Me pikllim t thell e mora lajmin pr vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova. Presidenti Rugova pr shum vite udhhoqi fushatn pr paqe dhe demokraci n Kosov dhe fitoi respektin e bots pr qndrimin e tij parimor kundr dhuns.

  Shtetet e Bashkuara kan humbur nj mik t vrtet. Gjat viteve t konfliktit, Ibrahim Rugova ishte zri i arsyes dhe maturis q i ndihmoi popullit t Kosovs pr t vn bazat pr nj t ardhme paqsore. Humbja e ktij zri, n kt koh vendimtare, sht posarisht tragjike pr Kosovn.

  M lejoni t'ju siguroj se Shtetet e Bashkuara mbesin t prkushtuara pr t punuar me gjith njerzit e Kosovs pr ndrtimin e nj ardhmrie q sht stabile, demokratike dhe prparimtare.

  N emr t popullit t Shteteve t Bashkuara, un dhe Laura i shprehim ngushllimet tona familjes s Presidentit Rugova dhe gjith popullit t Kosovs.

  Sinqerisht, George W. Bush", theksohet n fund t mesazhit t Presidentit amerikan.
  __________________________________________________ _______________

  Bruksel, 23 janar 2006 /TN /QIK - N nj mesazh ngushllimi t kryetarit t Partive Popullore t Evrops Vilfrid (Wilfried) Martens, shkruan:

  "Familje dhe miq t Presidentit Ibrahim Rugova,

  Me pikllim t madh msova pr shkuarjen nga jeta t Ibrahim Rugovs, t cilin kam pasur privilegj dhe knaqsi ta takoj n raste t ndryshme.

  Ai ishte baba i prkushtuar dhe frymzues pr lirin e Kosovs.

  N emrin tim personal dhe t Partis Popullore Evropiane ju prcjell n kt mnyr juve dhe qytetarve t Kosovs ngushllimet tona m t sinqerta pr humbjen tuaj", thuhet n mesazhin e zotit Martens drejtuar familjes Rugova.
  __________________________________________________ _______________

  Bob Dole: Ashtu si presidenti amerikan, Abraham Lincoln, Presidenti Rugova sht br tashm njeriu i epokave

  Zri i Ameriks (22.01.2006) - U dshprova thellsisht kur msova lajmin pr vdekjen e Presidentit t Kosovs Dr. Ibrahim Rugovs.

  Dr. Rugova ishte nj njeri i madh dhe heroik q personifikonte shpresat dhe aspiratat fisnike t popullit t Kosovs pr nj shtetet sovran, t pavarur dhe t njohur nga komuniteti ndrkombtar.

  Ka qen privilegj pr mua t punoja n aspektin profesional me Dr. Rugovn dhe ta konsideroja at nj nga miqt e mi m t ngusht gjat rreth dy dekadave q kur u njoha me t.

  Mendja dhe zemra ime sht n kto momente me familjen e tij dhe me gjith Kosovn.

  Prpjekja e madhe e Presidentit Rugova pr lirin, demokracin dhe pavarsin e Kosovs ka t njjtat prmasa me fushatat e ngjashme paqsore dhe historike t Mahatma Gandidit, Nelson Mandels dhe Martin Luther Kingut.

  Ashtu si presidenti amerikan, Abraham Lincoln, Presidenti Rugova sht br tashm njeriu i epokave.

  Gjat muajve t fundit, Dr. Rugova e luftoi kancerin me t njjtin dinjitet dhe qllim.

  Megjithse ai e humbi kt betej, ndrrat e tij pr Kosovn do t realizohen s shpejti.

  Prandaj dhe familja e miqt e zotit Rugova mund t gjejn edhe rehati kur e din se dashurin e tij e sinqert dhe e pamas pr Kosovn do t mbijetoj.

  sht shpresa ime e madhe se administrata amerikane, negociatort ndrkombtar dhe udhheqsit e tjer t Kosovs do t respektojn vizionin e zotit Rugova, duke ndjekur nj proces pr statusin prfundimtar politik t Kosovs q do t oj n sovranitetin e Kosovs, njohjen nga komuniteti ndrkombtar dhe shtetin e pavarur plotsisht dhe pa kushte me nj vend n Kombet e Bashkuara n vitin 2006.
  __________________________________________________ _______________

  Shysel: Ibrahim Rugova i dha trajt politiks n Evropn Juglindore me personalitetin e tij t fuqishm

  Prishtin, 22 janar 2006 /TN /QIK - Kancelari i Austris Volfgang Shysel (Schuessel) ka deklaruar: "Ibrahim Rugova i dha trajt politiks n Evropn Juglindore me personalitetin e tij t fuqishm.

  Ai promovoi zgjidhje paqsore pr konfliktin n Kosov dhe punoi pr t ardhmen e Kosovs pa menduar as pr shndetin e vet".

  "Austria do t vazhdoj me gjith fuqin e saj t'i mbshtes prpjekjet pr arritjen e stabilitetit dhe paqes s qndrueshme n Kosov", tha kancelari austriak Volfgang Shysel.
  __________________________________________________ _______________

  Hollbruk: "Humbje e tmerrshme"

  Prishtin, 22 janar 2006 /TN /QIK - "Kur e kam takuar Ibrahim Rugovn pr her t par, ai dukej si nj z i vetmuar, n betej t vetmuar, duke bartur nj shall q thoshte se do ta varte, vetm kur ta sheh vendin e lir.

  E shikoja duke ndjekur ndrrn e popullit t vet nn kushte t jashtzakonshme me urtsi dhe kmbngulsi, dhe u bra admirues dhe shok i tij.

  far knaqsie ishte ta shoh m n fund n Prishtin pa shallin e tij! Mbaj zi pr ndrrimin e jets, s bashku me tr popullin e Kosovs.

  Derisa Kosova e fitoi lirin nn udhheqsin e tij, tani prjetoi nj humbje t tmerrshme n nj pike kritike, kur shum pun mbeten pr tu br.

  Apeloj tek lidert kosovar t bashkohen dhe t punojn s bashku, pr t arritur pavarsin pr t ciln President Rugova luftoi".

  Kt deklarat Hollbruk e bri pr gazetn "Express" t Prishtins.
  __________________________________________________ _______________

 18. #78
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-05-2005
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  E gjith Kosova i ka dorzuar qiellit vullnesn e tyre hyjnore, pr pavarsi - Presid

  [IMG]

  E gjithë Kosova i ka dorëzuar qiellit vullnesën e tyre hyjnore, për pavarësi - Presidentin Rugova

  Prishtinë, 26 janar 2005 /TN /QIK

  Idriz MORINA

  Kosova e mposhtur nga dhembja Presidentin e vendit Dr.Ibrahim Rugova, e përcolli si një shenjt për në amshim. Si ngushëllim të mbi 500 mijë vetave nga të gjitha vendet shqiptare, morën pjesë në varrim si dhe delegacioneve shtetërore nga mbarë bota, të cilët u janë bashkuar atyre dhe Familjes Rugova në lamtumirën e Presidentit në Varrezat e Dëshmorëve në Velani.

  Presidenti Rugova u varros me nderimet më të larta shtetërore dhe njerëzore, të bëra këto nga pjesëmarrja e delegacioneve të krerëve të shteteve dhe të diplomacisë evropiane e botërore, si dhe me ceremoninë e Trupave Mbrojtëse të Kosovës.

  E gjithë Kosova, dhe të gjithë shqiptarët nga do janë, sot i kanë dorëzuar qiellit vullnesën e tyre hyjnore, Presidentin Rugova, me shpresë se vullneti i tyre dhe ëndrra e Presidentit për pavarësi do të bëhen realitet.

  Ata sot me pjesëmarrjen në varrimin e Dr.Rugova, janë ndjerë se kanë dhënë sakrificën më të madhe dhe më të dhembshme të tyre. Po ashtu janë ndjerë edhe ato pleq e plaka, dhe të sëmurë që s'kanë mundur të marrin pjesë në varrimin e Presidentit Rugova.

  Gjithçka dukej se ka shembur jetën në Kosovë, asnjë shenjë tjetër jete veç zisë dhe pikëllimit.

  Shtëpitë ishin boshatisur në kryeqytet, por edhe në tërë Kosovën, duke lënë kryesisht fëmijët dhe ata që mund të përkujdeseshin për ta, me qëllimin e vetëm për t'ia bërë nderimin e fundit Presidentit Rugova në ceremoninë e varrimit.

  Rreth gjysmë milioni qytetarë, burra, gra, pleq, të rinj e fëmijë për vdekjen e hershme të Presidentit 61 vjeçar dr.Ibrahim Rugova, të pllakosur në dhembje të zezë, në lot, në psherëtima, e dënesje, që mund ta kujtojnë vetëm dhembjen për kryeheroin Gjergj Kastriotin, kishin mbushur rrugët dhe lagjet që do të përshkonte kortezhi, deri tek varrezat.

  Njëkohësisht përzier me dhimbjen e dashurinë sikur vërehej tek ta edhe frikë se kush do ta udhëheq vendin në rrugën e mëtejme drejt pavarësisë, në duart e kujt do të jetë fati i tyre i mëtejmë për ta përmbyllur realizimin e ëndrrës, me të cilën vdiç Presidenti Rugova, pavarësinë.

  Lumenj njerëzish kishin vërshuar Prishtinën nga të gjitha anët e Kosovës, që në orët e para të mëngjesit, të papenguar nga asgjë, as nga të ftohtit dhe pritjet e gjata.

  Ata ishin shpërndarë sipas këshillave për respektimin e funeralit të Presidentit Rugova anëve të rrugëve, të cilat mbaheshin të hapura nga pjesëtarët e SHPK-së të vendosur në çdo tri metra largësi, fillimisht nga rruga "Nëna Terezë", pastaj nga udhëkryqi tek Fakulteti Filologjikë, e deri në udhëkryqin mbi sallën "1 Tetori", përgjatë tërë rrugës "Agim Ramadani" dhe nga udhëkryqi te "Sllovenia sporti", deri tek varrezat në Velani, ku po ashtu ishin mbledhur me mijëra qytetarë në vendin e përcaktuar si dhe jashtë varrezave, para se të arrinte atje në orën 10.00 kortezhi me trupin e Presidentit Rugova, i bartur nga automjetet e TMK-së dhe i përcjellur nga ato që bartnin Familjen Rugova dhe bashkëpunëtorët më të afërt.

  Gjatë gjithë rrugës mbi arkivolin e Presidentit Rugova të mbuluar me Flamurin Presidencial, hidheshin valë lulesh nga duar të panumërta prej adhuruesve të tij të përgjunjur.

  Ndërsa, për të mbahej ceremonia në sallën "1 tetori", dukej sikur shumicës nga të pranishmëve u fanitej figura e Presidentit Rugova, dhe i kurajonte ata për fatin e Kosovës. Salla ishte zbukuruar ashtu siç e meritonte një zi nga më të mëdhatë në historinë e këtij trualli të lashtë, me dhembjen që kurrë se ka manifestuar në mënyrë të tillë.

  Po varroste presidentin Rugova krijuesin e shtetit të saj, në prag të njohjes së tij. Në sallë ishin të vendosura dy fotografi të mëdha të Presidentit Rugova, gjashtë vula presidenciale, si dhe flamuri presidencial përkrah Flamurit Kombëtar dhe të OKB-së, dy shenja këto shtetërore, që ia la trashëgimi kombit si dhe Himnin e Kosovës, që u këndua përkrah Himnit kombëtar, në hapje të ceremonisë, të pasuar me një minutë heshtje në nderim të Presidentit Rugova, në prani të gjithë atyre burrështetasve, presidentë, kryeministra, ministra, ambasadorë.

  Ndërsa, këto janë pasuar me fjalët dinjitoze dhe hirplota të kryeadministratorit Petersen, të kryekuvendarit Daci, të kreministrit Kosumi, të z.Sollana, të z.Xhekson dhe të z.Berisha. Me mesazhin e vazhdimit të rrugës së Presidentit Rugova për ndërtimin e shtetit modern dhe demokratik të Kosovës, që ishte vullneti i Presidentit.

  Sapo është nxjerrë nga salla trupi i Presidentit Rugova, i përcjellur nga i njëjti kortezh, por i zgjeruar, që në ndërkohë i ishin bashkuar edhe shumë nga delegacionet që morën pjesë në ceremoni.

  Ky çast, kur Trupi i Presidentit, nga rojat e nderit të TMK-së u largua nga "Shtrati i Topit" ku kishte ndejtur gjatë ceremonisë, së bashku me momentet kur trupi i Presidentit Rugova u lëviz pas më shumë se 72 orësh nga holli i Kuvendit, për në sallën "1 Tetori" dhe nga rezidenca e tij në Velani për në hollin e Kuvendit për homazhe, ishte çasti më pikëllues i takimit të ndarjeve të dhembshme deri në tragjikë, së pari për familjen dhe pastaj për Kosovën, pasi siç tha edhe sot Petersen, ai ishte babai i Mendimit, Ukës e Teutës, por edhe baba i Kosovës.

  Lotëve të nënës së tre jetimëve, trashëgimtarëve të Presidentit Rugova, u janë bashkuar ata të mijëra e mijëra syve, të miqve të Tij, të partisë, por edhe si kongresisti Eliot Engjël, të bashkëpunëtorëve, të adhuruesve e të disa gazetarëve.

  Në qetësi, ndërsa kortezhi merrte rrugën nga salla "1 Tetori" kah ajo "Agim Ramadani", dhjetëra mijëra qytetarë i bashkoheshin, që në pamundësi të hapësirës të merrnin pjesë në ceremoni, kishin pritur jashtë për t'ia thënë lamtumirën e fundit në varrim, ndërsa dhjetëra mijëra të tjerë prisnin buzë rrugës të shihnin arkivolin e Presidentit Rugova, duke bërë incizime me kamera dhe miliona fotografi me aparate fotografike dhe telefona mobil.

  Shumë nga ata të pikëlluar dhe zemërthyer, e të përlotur mbanin shtrëngueshëm portrete të ndryshme edhe nga madhësitë, të Presidentit Rugova, ndërsa shumë të tjerë flamuj presidencial të madhësisë ceremoniale dhe të vegjël.

  Shumë prej tyre patën treguar gatishmërinë ta ndihmonin Dr. Rugovën me çfarëdo sakrifice, vetëm e vetëm që ta shpëtonin Presidentin Rugova, të jepnin, organe, shtëpi dhe para. Por, të gjitha këto nuk u mjaftonin ta shpëtonin Presidentin e tyre.

  Dhe kjo ishte dhembja, e cila që nga dita kur ai e bëri të ditur sëmundjen e pashërueshme, e deri në ditën që vdiq dhe të varrimit, që i bënte të mosmjaftoheshin me çfarëdo nderimi, për udhëheqësin e tyre edhe shpirtëror, njeriun që i udhëhoqi drejt krijimit të shtetit të pavarur, që mbet pa u formalizuar.

  Gjatë këtyre ditëve sa ata kanë bërë homazh dhe në varrimin e Presidentit Rugova kanë konfirmuar gatishmërinë, se do të plotësojnë vullnetin e përbashkët për pavarësi, duke ia konfirmuar opinionit botëror së bashku me burrështetasit e pranishëm, se sakrifica e fundit e pavarësisë së Kosovës, ishte shpirti i Presidentit Rugova.

  Ata me pjesëmarrjen e tyre në homazhe, gati për një javë dhe në varrimin e Madh sot, në ditët më të ftoha prej vitesh, me pritjet nga më të gjatat, i treguan botës vendosmërinë për ta çuar në vend amanetin e Presidentit Rugova, pavarësinë.

  Rreth orës 14.35 minuta trupi i Presidentit Rugova mbërriti aty ku do të pushonte përgjithnjë në "Varrezat e Dëshmorëve" në Velani, në fqinjëri me rezidencën ku kaloi 15 vjetët e fundit të jetës.

  Shtatë minuta pas arritjes, trupi i tij po lëshohej në tokë, bashkë me zemrat e qindra mijëra shqiptarëve, që kishin ndjekur gjatë gjithë 16 vjetëve të jetës politike, dhe të miliona të tjerëve që po e shikonin nëpërmjet televizioneve.

  Ndërsa, jehonin tingujt mortor për ndarjen lamtumirëse, rojet e nderit të TMK-së, po jepnin shenjë se trupi i Presidentit Rugova tanimë po prehej në tokën arbërore, u dha urdhri për nderimin shtetëror me armë zjarri ceremoniale që u shkrehën nga tri herë, nga dy radhët e TMK-së.

  Dhe kjo ndarje që nxiste deri në thirrje vaji e gati mallkimi, po bëhej realitet, pas gjashtë ditësh qëndrimi edhe fizikisht pranë, ai po ikte përgjithnjë. Dhe këtë po e bënin të parët, bashkëshortja Fana, bijtë Mendimi e Uka dhe e bija Teuta, ndërsa pasonin ato të familjarëve të tjerë të ngushtë, të miqve, bashkëpunëtorëve dhe udhëheqësve të lartë, po ashtu edhe të atyre fetarë si myslimanë, bektashi e katolikë.

  Ata të ritit islam nuk u larguan pa i dhënë nderimin e tyre fetar, duanë. Ndërsa më pas, një pjesë e madhe e atyre që kishin mbetur ende duke pritur vërshuan drejt varrit të Presidentit Rugova, duke i dhënë lamtumirën heroit të tyre historik dhe mitik!


  Çmimet me të cilat u nderua presidenti Rugova

  Presidenti Rugova u cilësua si baba i kombit, krijues i shtetit moderne, demokracisë moderne, arkitekt dhe strateg i pavarësisë së Kosovës, i krahasuar me Gandin, Xhorxh Uashingtonin, Linkolnin, këto krahasime të fundit i kanë bërë kryesisht, burrështetas të njohur dhe diplomatë të shquar, por edhe nga analistë e politikan shqiptarë.

  Presidenti Rugova ishte fitues i shumë çmimeve, si laureat i Çmimit për Paqe të Fondacionit Paul Litzer të Danimarkës, i nderuar me titullin “Doktor Nderi” të Universitetit të VIII të Parisit dhe të atij të Tiranës, të fituesit të Çmimit Saharov të Parlamentit Evrpian, të Çmimit për Paqe të Mynsterit të Gjermanisë, titullin “Qytetar Nderi” të Venedikut, të Milanos dhe të Breshias, fituesin e Çmimit për paqe të Unionit Demokratik të Katalonisë në Barcelonë të Spanjës, titullin ”Senator Nderi” të Parlamentit Evropian, mirënjohjen “Mik i Shteteve të Bashkuara të Amerikës”.

 19. #79
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Mungesa q shklqen

  Vetmia e Princit

  Shkruan: Teki Dervishi


  Fati i Princit sht vetmia! Lumturia e Shenjtorit sht vdekja. Ai jeton pr vete vetm pas saj!

  T dnuam dhe t futm n burg shtpiak, kurse Ti na nxore prej Territ t Robris dhe na, e fale Lirin! Ti e shpalle i Pari: "Kosova de Fakto sht e Lir"!

  Nuk ke vdekur sot. Jo. Kur ne ngurronim dhe frikoheshim, Ti e sakrifikove jetn tnde pr ne!

  "Ti nuk e jetove jetn Tnde, por e kndove pr ne". Nj dit nuk dole i lir n rrug. T mjaftonte q na bre ne t ndihemi t Lir dhe Krenar!
  Por mos ke dert pr ne. Nuk t la vetm populli im. Edhe pas Tej vjen me Ty! Vetm Ata q vijn pas Teje, e meritojn Lirin!

  Gjeneralt i fitojn luftrat, Ti Njeri dhe poet i ditve djaloshare, e fitove Paqen pr Ne dhe e ngrite lart Dinjitetin e Popullit tim para gjith vendeve t bots.

  Zoti President!

  Sot n Prishtin nuk shoh njerz rrugs, sht mbyllur do gj n qytet, dhe ndonj njeri q takoj rastsisht, e shoh t prlotur. Asgj nuk flet sot. Askush. Vetm nj fjal: ngushllime!

  Ne shokt e Tu t ditve m ideale djaloshare - t patm ln vetm! Por me Ty erdhi Populli im. Ti e ngrite emrin e shqiptarve n mbar botn po aq sa paraardhsit e Ty t Mdhenj t Historis Kombtare.

  Pas nj gjysm shekulli robrie komuniste, Ti i Pari i tregove bots t vrtetn pr shqiptart dhe Kosovn.

  Askujt m shum se Ty nuk i besuan burrat e mdhenj t Shteteve t mdha. U lidhe miqsi shqiptarve me kombet m t mdha t bots, me shtetet m t fuqishme, me ndrtuesit e Demokracis dhe t Liris gjithbotrore.
  Kur bisedoje Ti me Ata, Ata e dgjonin Zrin e Popullit tim.

  sht populli Ai q diti ta ndjek rrugn Tnde, duke t qndruar besnik deri sot dhe kurr m nuk do t kthehet pas.

  Ti u largove! Por ne nuk do t largohemi nga Ti!

  Prjet dhe breza t mbetemi mirnjohs dhe t falnderojm m tr qenien
  dhe mendjen Ton.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 20. #80
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Ibrahim Rugova dhe shqiptarët

  Shkruan: Mezo Baze


  Ibrahim Rugova mbylli të shtunë në mesditë, misterin e tij më të madh, jetën. Me gjithësej tri fjali që shpjegonin dogmën e misionit të tij, ai nguliti në mendjen e shqiptarëve dhe Perëndimit, rrugën paqësore, shtetin e pavarur të Kosovës dhe vlerat perëndimore të shqiptarëve. Askush me kaq pak fjalë, kaq pak veprim dhe kaq pak shanse, nuk dot ë kishte arritutr atë që arriti ai.

  Miliona shqiptarë që janë të prekur sot nga ky lajm, janë ende të shokuar nga pamundësia që patën për të konsumuar atë histori që Ibrahim Rugova prodhoi për kombin e tyre në 16 vite. Miliona ballknas dhe evropianë, po ashtu do ta kishin të pamundur të besonin se një individ i vetëm me vizionin e tij origjinal do të prodhonte një histori të re për vendin e vet, duke mundur prodhimet shekullore të miteve dhe historisë së Ballkanit. Për 16 vite jetë politike, ai ndërroi tërësisht raportet e Kosovës me fiqnjët dhe perëndimin, çmontoi një sistem të tërë që prodhonte histori, politikë dhe vizion negativ për shqiptarët.

  Kur ballkanasit e ish Jugosllavisë, rrëmbyen armët dhe nisën luftërat për pavarësi në fillim të viteve 90-të, Ibrahim Rugova arriti të izolojë Kosovën nga konflikti i përgjakshëm me një kurajo dhe vizion i cili funksionoi. Ky vizion i dha Kosovës aleatë perëndimorë para fillimit të luftës, u dha shqiptarëve emër të mirë para përplasjes finale, i dha shoqërisë së Kosovës shanse për solidaritet para fillimit të masakrës, dhe mbi të gjitha i dha një orientim të ri çështjes shqiptare në Ballkan, duke e reformuar atë nga një çështje e pambyllur e “Bashkimit Kombëtar”, në një çështje të formimit të shtetit të Kosvës si shtet i pavarur. Ky vizion po ashtu shpërbëu në pak kohë mitet serbe për Kosovën, dhe çliroi energji të reja edhe në Serbi, për të kuptuar se Kosova nuk është betjea e tyre për jetë a vdekje. Ai ndryshoi edhe historinë e tyre.

  Nuk jam i sigurtë nëse shqiptarët e Kosovës e pranuan, si vizion, apo si obsion, projektin e Rugovës, por u pa qartë se në fund ata e pranuan atë si fat. Ai nuk jetoi gjatë por pati aq kohë së të vdiste i pajtuar me të gjithë ata që i janë zemruar gjatë jetës për rugën e tij. Dhe iku pak kohë para se sa shqiptarët ta prekin me dorë produktin e jetës së tij politike, pavarësinë e Kosovës.

  Nuk jam i sigurt se shqiptarët zgjodhën Rugovën në fillim të viteve 90-të për ti përfaqësuar, por jam i sigurt se Rugova zgjodhi rrugën e duhur për t’i shpëtuar shqiptarët dhe për t’i bindur ata për rrugën që duhet të ndiqnin. Ndaj ata e pranuan atë si një simbol.

  1. Paqja si fuqi
  Në mes të viteve 90-të, Ibrahim Rugova ishte i vetmi njeri i qartë për paqen që po prodhonte. Brenda LDK, brenda Kosovës, por dhe në Shqipëri, duket se kishte një lloj paqartësie për fuqinë e rrugës së tij. Kishte presion për më shumë veprim, dhe ndoshta për organizime klandestine ushtarake. Në një prej qëndrimeve të tij të shkurtëra në Shqipëri, në korrik të vitit 1995, e pyeta miqësisht Ibrahim Rugovën në Durrës, përse nuk u hapte rrugë elementëve më radikalë.

  Ishte një njeri që t’i zhvlerësonte të gjitha pyetjet pompoze dhe sidomos përpjekjen për t’i dhënë mend. Por atë moment u bë serioz.

  -Nuk mund të bëj ushtri në një vend të pushtuar, tha. Kemi zgjedhur rrugën tonë dhe do t’i mundim.

  Ngela keq nga serioziteti i tij. Dhe kisha një mister të madh se si ky njeri arrinte të bindtte të huajt për këtë që thoshte. Ju luta të shpjegonte privatisht se si ja ekspozonte ai të huajve çështjen e Kosovës. Cili ishte fjalori? Cilat ishin faktet?

  Po më dëgjonte pa shumë bezdi dhe unë përfitova t’ia ilustorja pyetjen me takimin e para disa ditëve që kishte pasur me Sekretarin Amerkan të Shtetit Uoren Kristofer.

  -Thjeshtë ua them. U tregoj që ka pas masakra mbi popullsinë civile. U them që janë mbyllur shkollat dhe universitet dhe ne i kemi hapur ato në shtëpia private dhe jemi vetogarnizuar t’i paguajmë. U them se po kështu kemi hapur shtëpi shëndeti për shqiptarët se janë të diskriminuar nga qeveria e instaluar serbe. Dhe u tregoj se kemi fuqi dhe ndërtojmë një shoqëri tonën, duke prezantuar rrugën paqësore.

  Në të vërtet për mua ato ishin fjali të rëndomta, por misteri dhe simpatia që ato ngjallën në kancelarit perëndimore ishin të pashpjegueshme. Kancelaritë panë tek kjo filozofi e thjeshtë mundësitë e një shoqërie për t’u vetorganizuart dhe sinqeritetin e një lideri pacifist. Këtë vizion nuk mund ta kishte kurrë një njeri normal, një shqiptar “me gjak” si gjithë të tjerët. Për këtë arsye them se Rugova ua imponoi si fat shqiptarëve këtë rrugë, rrugën me kosto më të lirë për të prodhuar një histori të re të tyre. Kam frikë se askush tjetër nuk do të kishte zgjedhur atë rrugë që prodhoi fuqinë relae të shqiptarve përmes paqes.

  Për të përmbysur historinë që serbët kanë prodhuar për shqiptarët në Perëndim duhen qindra katedra historie. Opsioni i Ruogovës i bëri të pavlefshme ato. Ai nuk prodhoi, por provoi se shqiptarët dijnë të bëjnë një histori tjetër nga ajo që është thënë për ta.

  Për të përmbysur fuqinë diplomatike të ish Jugoslalvisë në botë duheshin me dhjetra kancelari aleate. Ibrahim Rugova fitoi mbështetjen jo vetëm të miqëve të kombit shqiptar, por përmbysi vizionin e miqëve historikë të serbisë për shqiptarët dhe Kosovën.

  Për të mundur ushtrinë jugosllave, shqiptarët nuk do të mundin dot sikur të mobilzoheshin të gjithë si komb, por vizoni i Rugovës dhe aleancat e tij bën që në dispozicion të kauzës së tij të vihej ushtira më e madhe e botës, NATO e cila ishte pjesë e një prej tri fjalive të Ibrahim Rugovës për 10 vitet e para të tij.

  2. Sinqeriteti kundër ëndrrës së shqiptarëve për Bashkim
  Ibrahim Rugova është i pari që ka formuluar në mënyrë të siqnertë tezën për pamvarësi të Kosovës. Prej Kongresit të Berlinit shekullin e 19-të e deri në mes të vitev e70-të, ëndrra e shqiptarve ka qenë bashkimi i Shqipërisë me Kosovën. Obsioni i pavarësisë së Kosovës shihej relaisht si hipokrizi. Ibrahim Rugova është udhëheqësi i parë shqiptar që e ka këtë tezë të sinqert. Ai e kishte të modeluar në vizionin e tij pamvarësinë e Kosvës dhe punoi gjatë ta vizatonte atë për shqiptarët. Ka shumë histori vulgare me simbolet e tij me gurët që dhuronte dhe flamujt që qëndiste, me himnet që prodhonte dhe traditat kosovare që donte të ringjallte, por kjo vinte pik së pari se në atelien e tij politike, modelohej sinqerisht një Kosovë e pavarur. Për shumë të tjerë në Shqipëri dhe Kosovë ky është një opsion politik, por jo i sinqert. Për Ibrahim Rugovën ky ishte një opsion i sinqertë. Ai e respektonte Shqipërinë por kurrë nuk bëri asnjë gjest që të provnte se ishte nën ndikimin e saj. Ai ishte një indipendentist natyral që refromoi platformën e shqiptareve për Bashkim Kombëtar. Ai prodhoi një histori të re për çështjen shqiptare. Ai prodhoi Kosovën e pavarur dhe rikonfigurimin e interesave shqiptare në Ballkan.

  3. Vlerat perëndimore
  Rugova po ashtu prodhoi dhe një histori të re të lidhjeve shpirtërore të Kosovës me Perëndimin. Përkushtimi i tij ndaj vlerave kristaine të Evropës, toleranca e tij proverbiale ndaj kundërshtarëve dhe sinqeriteti i tij i pozimit para ikonës së Nënë Terezës dhe Papës, e ktheu çështjen e aleancës së Kosovës me Perëndimin, në një betejë të re të tij. Në asnjë shoqëri imponime të tilla si ajo që Rugova i bënte shoqërisë së Kosovës nuk dot ë kalonin pa probleme. Në asnjë shoqëri me shumicë myslymane, predikimet për konvertim në katolicizëm dhe shkuarja drejt rënjëve kristaine të Evropës nuk do të kishte kaluar pa probleme për një lider. Për Ibrahim Rugovën këto kaluan jo vetëm pa probleme, por me një misticizëm i cili ka çaramtosur çdo zë kundër tij. Ky dimension e bëri atë po ashtu një lider të pranueshëm edhe për qytetarët jo shqiptarë të Kosvës. Ai është lideri që e pranoi Kosova, që ai, vizatoi në mendjen e tij.

  * * *

  Ibrahim Rugova iku. Me po aq qetësi sa përballoi gjithë betejat e pamigjunushme politike dhe historike, përballoi dhe sëmundjen e qartë të tij. Aq të bukur tentoi ta bënte ikjen, sa shumë kush, nisur nga magjia politike e tij, filloi të besonte dhe tek magjia biologjike e mundjes së kancerit të mushkërive. Për vite të tëra sa herë kam pas rastin ta takoj atë dhe t’i vizatoj si gazetarë miqtë dhe armiqtë e tij, më ka injoruar përshkrimin që i kanë bërë. Nuk kam dëgjuar asnjëherë të pranojë dhe të shprehet për kundërshatrët për kritikët dhe ata që e sulmonin. Nuk jetoi gjatë, por tashmë shikoj se dhe kaq pak jetë sa pati, i mjaftoi t’i bindtte të gjithë se kishte të drejtë. Iku gati pa asnjë armik, pa asnjë kundërshtar, pa asnjë rival dhe kam frikë, pa asnjë pasardhës.

  Siç mund të ikte një i dërguar i zotit për shqiptarët.

  Tiranë, 21 janar 2006
  Autori është analist nga Tirana
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

Faqja 4 prej 103 FillimFillim ... 234561454 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 17:52
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 13:42
 3. Vrasja e Kolonel Ahmet Krasniqit..
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 04-10-2010, 04:41
 4. Kushtetuta e Republiks s Kosovs
  Nga YlliRiaN n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 19:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •