Close
Faqja 28 prej 103 FillimFillim ... 1826272829303878 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 541 deri 560 prej 2056
 1. #541
  Musliman Shqiptar Maska e pejani34
  Antarsuar
  18-04-2005
  Postime
  892
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Arb Lexo Postimin
  A erdhe edhe ti? Fole edhe ti dicka a?

  Boshnjakooo, kqyr msyja ne xhami, e vyj naj sen, se vec per aty je ti.
  ti maxho , ne jem per qka ka nevoj shqiptarizmi , jemi te gatshem , edhe kundraj trathtarve si sugova dhe perkrahsit e tij.

 2. #542
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  URREJTJA PATOLOGJIKE E SHERADIN BERISHS PR DR. IBRAHIM RUGOVN  Nga Xhafer Leci

  Gjithka q ka shkruar dhe q shkruan Sh. Berisha pr Dr. Ibrahim Rugovn sht e thn n kontekstin m negativ t fjals, duke u prpjek q kt figur t madhe kombtare ta nxjerr si t pa vler!? Por, e ka kot, sepse, si duket Sh. B. vuan keq nga psikomania ndaj figurs emblematike t Ibrahim Rugovs, ose ka edhe shum psikofobi ndaj presidentit historik t Kosovs, gjegjsisht ndaj kryetarit karizmatik t LDK-s. Qndrimet e tij abuzive jan vrejtur qart q disa vite rresht n disa publikime-kopjime t tij t deritanishme kushtuar Dr. Rugovs. Q, Sh. Berisha sht historian i cili merret me politik kt e kemi msuar vetm kohve t fundit!!
  Madje, n shkrimet-kopjimet e tij her na paraqitet n rolin e zbuluesit t SHIK-ut, duke hapur dosjet e "udbashve" dhe intelektualve shqiptar, her si historian e her si hulumtues, duke gjurmuar vetm ant negative n biografin e dr. I. Rugovs.

  Megjithat, po i kthehemi tems se pse po merremi me Sheradinin n kt shkrim-reagim. Jo, se ia vlen me polemizuar me t, por m shum pr me konstatuar se shkrimet e tij dhe t disa t tjerve pr Dr. Rugovn dhe LDK-n, t botuara koh pas kohe n disa webfaqe, sidomos ato tek webfaqja personale e tij (www.pashtriku.org), jan kryekput trilluese, prplot me gnjeshtra dhe insinuata shpifse, pr t cilat n do shtet ligjor autori i tyre do t dnohej me burg ose me gjoba t mdha n t holla. Dhe, habitemi se si udhheqsit LDK-s dhe t LDD-s si dhe t apostrofuarit n shkrimet-kopjimet e tij t porositura kundr dr. Ibrahim Rugovs nuk ngritin aktakuz ndaj Sheradinit, duke e denoncuar n gjykatat prkatse pr shpifjet q ai u bn figurave nacionale dhe intelektuale t Kosovs n krye me Dr. I. Rugovn...!?

  Si tiu besosh p.sh. fakteve t tij pr formimin e Degs s LDK-s n Gjermani t cilat fund e krye jan trilluese. Pr shembull, asnj dat e cekur prej ktij hulumtuesi nuk qndron, por edhe asnj e vrtet tjetr rreth historis politike t subjektit m t madh partiak t Kosovs nuk sht ashtu si thot t cilat ky ia ofron lexuesve t pakt t webfaqes s tij private?!
  LDK-ja, Dega n Gjermani, sht formuar n Stuttgart-Esslingen m 5 maj 1990, ku un, Xhafer Leci, kam qen pjesmarrs, dhe as ather e as n janar t 1990-ts n Kshillin nismtar nuk ka qen Prof.dr. Ali Aliu , si shpif Sheradini, por kjo ka qen vet iniciativ e patriotve n Gjermani, Zvicr dhe Slloveni, ku n kshillin nismtar ka marr pjes kolonel Naim Maloku, veprimtar nga Sllovenia, tani deputet n Parlamentin e Kosovs".
  Fondi humanitar sht udhhequr nga z. Marjan Tunaj dhe ka qen i vetmi fond q ka qen transparent n mrgat dhe i regjistruar pran institucioneve shtetrore gjermane. Dhe t gjith atyre q kan kontribuar me ndihma financiare i sht lshuar vrtetimi prkats. Ndrsa, Fondi i Aachen-it ka ndihmuar arsimin, shndetsin si dhe ka zbutur n mas edhe varfrin e mijra puntorve shqiptar n Kosov t cilt pushtuesi serb i largoi nga puna.

  Dega e LDK-s n Gjermani ka qen bartse kryesore pr formimin e Fondit t 3%-shit. Ka pasur mosmarrveshje dhe prplasje mes kryeministrit n ekzil z. Bujar Bukoshi dhe strukturave t LDK-s, por jo n masn si pretendon historiani zbulues Sh. B. nga Ludwigsburgu.

  Me gjith t drejtn e shprehjes s mendimit t lir, duhet shtruar pyetjen publikisht; se n emr t kujt Sh. B. i jep t drejt vetes q kur shkruan pr dr. I. Rugovn dhe LDK-n ta dezinformoj opinionin rreth puns dhe angazhimeve politike dhe kombtare t dr. Rugovs, duke i shtrembruar faktet e historis m t re t Kosovs dhe popullit shqiptar, pra duke pohuar gjra krejtsisht t pavrteta, para s gjithash, kok me vete dhe i pa autorizuar nga askush!? (Le t mbetet rezerv mundsia e porosis partiake, PDK-s, meq edhe vllaun e ka funksionar t ksaj partie n Prizren), ngase vetm mercenarizmi mund ta bj t bardhn t zez, ashtu si prpiqet ta bj Sheradini n kto "hulumtimet" e tij psikofobike kundr dr. Ibrahim Rugovs.

  Pr kt, krkojm nga strukturat udhheqse t LDK-s si dhe ish udhheqsit e saj q ta ngritin zrin kundr gnjeshtrave q po lanson q disa vite rresht Sh. Berisha, me qllim pr ta mbrojtur t vrtetn e kohs dhe ngjarjeve, sepse ata q dje e digjnin flamurin e dr. Rugovs npr rrugt e Kosovs, ngase bartte t gjitha tiparet kombtare, jan pikrisht ata t cilt Ditn dhe festn e Flamurit kombtar e hoqn nga kalendari i festave shtetrore t Kosovs.
  Sh. Berisha djallzisht dhe paturpsisht sulmon figurat e dshmuara t kombit, n veanti dr. I. Rugovn, i cili tri her radhazi ishte i zgjedhuri i popullit t Kosovs. N qendr t denigrimit nga ana e ktij shpifsi ordiner jan edhe figurat e njohura t shkencs, kulturs dhe t politiks si akademikt Fehmi Agani, Mark Krasniqi, etj.
  Rezistenca paqsore e presidentit Rugova me formimin e institucioneve paralele, kuptohet se nuk kishte pushtet ekzekutiv, por kishte pushtet absolut moral n Kosovn e viteve 1990/99, si vullnet i shprehur unanimisht nga populli i Kosovs. Vet presidenti Rugova dhe LDK-ja kan thn disa her:se derisa t shteren t gjitha mjetet paqsore do provojm t arrijm pavarsin pa luft, por nuk i prjashtojm mundsit tjera..., q nnkuptonte qart luftn.
  Kjo politik dhe menuri u zbatua n harmoni t plot me vullnetin e shumics s popullit ton si dhe t shum vendeve mike t bots perndimore.
  Nj kapitull t tr Sh. Berisha ia kushton burgosjes dhe gjyqit t Mr. Ukshin Hoti. Qllimi sht i qart, t denigrohet me do kusht figura madhore e dr. Rugovs. Citojm at ka thot Sheradini: "Dr.Ibrahim Rugova, meq ishte kryetar i shumfisht i "organeve prgjegjse t Republiks t Kosovs" pa ngurrim dhe zshm them, se ai sht prgjegjsi kryesor politik i "alternativs shqiptare", pr burgosjen e tret t Ukshin Hotit." Si argument sjell librin e Nafi egranit, ku autori prmend emrat e disa intelektualve shqiptar si "shrbtor t regjimit jugosllav", por jo edhe emrin e dr. Ibrahim Rugovs.
  Sheradin enveristi, duke fajsuar alternativn kosovare t kryesuar nga dr. Rugova, shfajson pushtuesin serb. E vrteta sht se Mr. Ukshin Hotit Serbia nuk ia fali at prkrahjen e hapur q ai u bri demonstratave t vitit 1981, ashtu si u hakmor edhe ndaj avokatit Bajram Kelmendi me djem pr aktakuzn e prgatitur kundr Millosheviit dhe regjimit t tij kriminal t ciln ia kishte drguar Tribunalit t Hags.
  Rrjedhimisht, dr. I. Rugova nuk ka asnj lidhje me arrestimin e Ukshin Hotit. Megjithat, pa dashur ta mbroj presidentin historik t Kosovs, dua t shpreh mendimin tim pr ta denoncuar kt lloj prpjekjeje pr denigrimin e figurs t tij.
  Bota shqiptare nuk i kishte besuar trikut t Millosheviit, ather kur ai e montoi at pamjen televizive pr ta diskretituar para popullit t tij figurn historike t Ibrahim Rugovs. Edhe ata rugovist q gjendeshin n pranvern e vitit 1999 para sulmeve t majtistve shqiptar bashk me Ibrahim Rugovn deklaronin nga kampet e refugjatve: Ani, ai e di se far bn dhe mesazhi i shqiptarve ishte i qart: Ne kemi besim t plot n Rugovn, pavarsisht far thon dhe shpifin komunistt. Ne e duam at, edhe nse ai ka br ndonj gabim. Pra, populli e pranonte politikn e tij n trsi sepse e dinte se Rugova ishte i pa luhatshm n politikn e tij paqsore dhe kombtare.
  Ndrsa shpifjet e llojit t Sheradinit dhe sheradinve tjer kundr dr. Rugovs, m shum se do knd tjetr i demaskojn dhe denigrojn vet akuzuesit. Dhe kjo n publicistik quhet vetvrasje me dorn tnde.
  Mirpo t bn prshtypje fakti: pse ndodh pikrisht tani, n kt periudh t sulmohet nga nj grusht njerzish njeriu m i madh i t gjitha kohrave shqiptare? Pr mendimin tim, sa m shum ngushtohet rrethi i njerzve t cilt e sulmojn me metoda staliniste figurn dhe veprn e madhe t Ibrahim Rugovs, aq m e qart bhet se ky rreth shqiptarsh kan ngrn dikur nj orb t prishur dhe tash vazhdojn ta vjellin at. sht n stilin serb t linimit, denigrimi q i bhet Ibrahim Rugovs. Ndrsa vet serbt grmojn shtat pash nn tok pr ti sajuar heronjt e vet dhe pr ti prdor n shrbim t orekseve pushtuese. Mjerisht, ne shqiptart kur e bjm punn e serbve marrim dhe i denigrojm vet figurat m madhore t kombit q na i ka dhuruar Zoti. Ky grusht njerzish nuk kursejn as Ibrahim Rugovn edhe pse pr t (I. Rugovn) bota demokratike ka shkruar me dhjetra libra duke e ngritur n piedestalin e personaliteteve m t shquara botrore.
  Ndoshta kalemxhinjt anti-Rugov mendojn se prnjmend do t ken sukses n denigrimin e figurs s tij. Harrojn se shpifjet vetm se arkivohen diku dhe i z pluhuri, ndrsa brezat q do t vijn do t ndjehen t turpruar pr kto lloj paavuresh, q etrit e tyre shkruajn sot kundr liderit historik t shqiptarve dr. Ibrahim Rugovs.
  N traditn shqiptare nj fjal e urt thot: armikun vraje, por pr inat mos e shaj. Nse Ibrahim Rugova me filozofin e tij politike i ka eklipsuar idet politike t mbrapshta t kalemxhinjve t sotm, ky nuk sht faji i menuris t tij, por sht faji i injorancs s ktyre kalemxhinjve. Nse disa njerz, t ashtuquajtur shqiptar, vazhdojn ta konsiderojn Rugovn armik, ata nuk munden q ta vrasin at me shpifje dhe trillime. Ibrahim Rugova ka qen dhe mbetet idoli i gjith shqiptarve. Sa m shum koh q do t kaloj, aq m shum do t rritet fuqia e filozofis s tij politike, mahnitse pr kombin dhe botn.
  M 1992 dr. Rugova, n kthim nga nj vizit e br n Amerik, ndaloi n Zvicr pr t takuar bashkatdhetart. N nj hotel n Lugano, biznesmeni Hajdin Sejdija shtroi nj dark pr nder t mysafirit shum t respektuar, dr. Ibrahim Rugovs. Kngtari i njohur tiranas Luan Zhegu, (dikur kandidat pr deputet i Partis Socialiste, por q nuk fitoi) i kndonte Enver Hoxhs. Dr. Rugova, duke e konsideruar si nonsens ekstrem kngt pr diktatorin E. Hoxha, madje n Zvicrn demokratike u kishte thn enveristve, se pr mua kndoni sa t doni, por Enver Hoxha ka vdekur. (sht fjala jo vetm pr vdekje fizike, por pr vdekje ideologjike.) Luani menjher kishte ndrprer kngn pr Hoxhn, duke vazhduar me kng t tjera. Sipas Sheradinit, i pranishm ishte edhe Xhavit Haliti, i cili i thot Rugovs: "Duam t fusim arm e t formojm ushtri n Kosov." Dr. Rugova prgjigjet: "Un s mund t ju pengoj, por mos i thoni kujt se jeni marr vesh me mua." Dhe, duke u nisur nga kto dy fjali, qofshin edhe t gjata, Sheradini vazhdon me nj lum fjalsh dhe akuzash bajate.
  Mendoj se prgjigja e dhn nga dr. Rugova ka qen shum korrekte. I menuri Rugov e dinte mir se aty kishte njerz n shrbim t Sigurimit famkeq t UDB-s shqiptare. Ai e dinte gjithashtu se Sigurimi Shqiptar, duke qen partner besnik i UDB-s jugosllave pr gjysm shekulli me radh kishte denoncuar t gjitha grupet dhe organizatat ilegale liridashse t Kosovs. Ndrkoh, n Shqipri kishte dnuar me burg t rnd, pothuajse, t gjith ish t burgosurit politik t Kosovs, t cilt pas vuajtjeve t shumta krkuan shptim n shtetin am, duke filluar nga profesor Selman Riza, akademik Shaban Basha, Qazim Bllaca, Aziz Zhilivoda, Hoxh Marevci, Hoxh Visoka, Zeqir Rashica, Murteza Bajraktari, Qerim Jakupi, Esat Myftari, Idriz Zeqiraj, Gani Demiri, Ymer Llugaliu, Hysen Bukoshi, Shefqet Kelmendi, Istref Kelmendi, Selim Kelmendi, (i vrar n burgun e Burrelit), Ibish Kelmendi, Bardhyl Kelmendi, Namik Luci, Nazmi Berisha, Sytki Hoxha, Shefqet Kaaniku, Jahir Haliti, Jetullah Gashi, Ram Sejda-Berisha, Remzi Selimi-Bushi, Avdullah Zagora, Fazli Deliu, Ismet Boletini, Istref Hoti, Mehmet Zeneli-Thai dhe shum t tjer.
  Dr. Rugova i dinte gjithashtu intrigat prarse t Sigurimit Shqiptar brenda Lvizjes t Kosovs n mrgat, nprmjet ambasadave. Ambasadort shqiptar morn prsipr gjoja "pajtimin" e grupeve t prara. Por, ata thelluan prarjen,duke u thn ve e ve, n Vjen e Stamboll, "mos lshoni pe, se ju keni t drejt!" Kto poshtrsira t lakejve t Enver Hoxhs i ka denoncuar besnikrisht ish i burgosuri politik Sabri Novosella, njri nga negociatort e grupeve. Mosbesimin total q dr. Rugova kishte karshi komunistve t Shqipris dhe t qeveris t tyre komuniste e ka shprehur hapur edhe n takimin me presidentin Klinton. Ve tjerash, ai i krkoi Shtpis s Bardh rikthimin e profesor Sali Berishs n pushtet, sepse sht n t mirn e Shqipris dhe t Kosovs.
  T vonuar duken Xhavit Haliti e Sheradin Berisha me shok lidhur me prgatitjen pr luft. Dr. Rugova shum m hert punonte pr kt. Tashm kishte siguruar pikat pr ushtrimet ushtarake t djemve t Kosovs. Ishin ndar edhe detyrat pr zonat gjithprfshirse t Kosovs. N qendr t organizimit ishte vn juristi i diplomuar Sali ekaj, i cili mbulonte edhe zonn e Dukagjinit. Ai kishte kontaktuar edhe me Adem Jasharin dhe Zahir Pajazitin q prfaqsonin Drenicn dhe Rrafshin e Kosovs me Gollakun.
  Kur disa kokkrisur krkonin fillimin e lufts m 1992 dr. Rugova i kuptoj hilet e sllavve. Ai nuk pranoi krkesat e Kroacis pr hapjen e Frontit t Jugut, si i thonin ather, duke i ditur se cilat do t ishin pasojat e ksaj nisme fatale pr Kosovn. Por, ua hodhi topin e lojs nga Prishtina n Lubjan, Zagreb dhe Sarajev, sepse atyre u takonte fillimi i lufts me Serbin, meq i kishin t organizuara ushtrit republikane, gj q Kosovs i mungonte. Rrjedhimisht, dr. Rugova e shptoi Kosovn nga nj asgjsim total, pr t cilin ishin marr vesh sllavt e Jugut.
  Shokt e Sheradinit i shpallin heronj edhe persekutorin edhe viktimn tij, pra edhe Fadil Hoxhn edhe Shaban Polluzhn, t cilt kan luftuar me njri - tjetrin. I pari, prkrah regjimit jugosllav, i dyti kundr Jugosllavis. T nj mendjeje jan edhe enveristt e sotm t Kosovs, Rexhep Qosja dhe Hashim Thai.
  Enveri i vogl, Hashim Thai angazhoi TMK-n pr ta prcjell me nderime t larta shtetrore vrassin e Shaban Polluzhs me shok! Tek varri i Fadil Hoxhs H. Thai, n mes tjerash tha se neve e vazhduam luftn aty ku e lat ju...! Dhe, vrtet ashtu bn disa nga garda e enveristve t rinj t instruktuar nga mbeturinat e Sigurimit t Enver Hoxhs, duke filluar nga vrasja e ministrit t mbrojtjes Ahmet Krasniqi n Tiran pr t vazhduar me vrasjet seriale politike n Kosov. Dhe, t gjith t vrarit ishin pasues t s djathts s Shaban Polluzhs.
  Rugova sht kritikuar ashpr pse kinse po e krahason Shqiprin me Serbin, kur ai thoshte se ne jemi t hapur ndaj t gjith fqinjve, si ndaj Shqipris, si ndaj Serbis etj. Edhe ata q dikur pr t gjall t dr. Rugovs krkonin kokn e tij, tani po e kopjojn at, duke prsritur pothuajse t gjitha ato q Rugova kishte thn shum vite m par. Kush tjetr para Ibrahim Rugovs krkoi bisedime me ndrmjetsimin e pals t tret? Kush tjetr krkoi protektorat civil dhe ushtarak ndrkombtar pr nj periudh kalimtare pr Kosovn? Kush tjetr foli para dr. Rugovs pr ndrtimin e autostrads Durrs Kuks- Merdare dhe marrjen n shfrytzim t Portit t Shngjinit nga Kosova? Pr t gjitha kto parashikime profetike, tra n vitet 90-ta nga dr. Rugova, u bn realitet n vitet e para t shekullit 21. Populli i Kosovs dhe mbar kombi shqiptar i gzuan parashikimet e tij gjeniale dhe mori pagzimin meritor lider shpirtror i shqiptarve. Kur Rugova shpaloste parashikimet e tij para shqiptarve, Rexhep Qosja me komunistt e tij tallej dhe i quante "ndrra me sy hapur t kryetarit t LDK-s!"
  Dr. Rugova kritikohej pse nuk pranoi nj qeveri q Rexhep Qosja me kompani e kishin br sipas planit t socialistve t Shqipris. N at biim qeverie kishin ndar dy poste pr LDK-n, dr. Ibrahim Rugova - president dhe nj ministr t arsimit! T gjitha ministrit tjera i kishin marr vet! Kjo ishte qesharake dhe askush nuk mund ta pranonte pa i mat forcat realisht. Zgjedhjet e pas lufts dshmuan qart falsitetin e asaj qeverie t kompozuar n zyrat e Tirans komuniste. N nivel t Kosovs R. Qosja fitoi 3600 vota, pra m pak se sa nj ashkali dhe nuk arriti t bhet as delegat i Kuvendit t Kosovs!!!
  Akuzohej Rugova se, kinse ai krkonte vzhgues t huaj pr hulumtimin e forcave t armatosura t Kosovs...! Si pr rastin e plagosjes s rektorit serb Papoviq, q t gjith e dim se Rugova n pyetjen e gazetarve vendas dhe t huaj ka thn: neve nuk e dim kush qndron prapa ktij sulmi.
  E vrteta sht krejt tjetr. Ata q i ftoj I. Rugova si vzhgues n krye me gjeneralin n pension z. William Voker e shptuan Kosovn nga nj asgjsim kolektiv gjenocidi t prgatitur nga Beogradi kundr popullats t pa mbrojtur shqiptare t Kosovs. Rolin q luajti William Voker s bashku me mbi 2000 vzhgues tashm kt e din t gjith shqiptart dhe bota mbar.

  Kush e sabotoi luftn? Kjo pyetje vazhdon t prsritet qysh prej dhjet vjetsh, edhe pse pyetja ka marr prgjigje t sakt me koh. Luftn e Kosovs e sabotoi e majta komuniste e Kosovs, n bashkpunim t ngusht me Sigurimin komunist t Shqipris. Krkess pr bashkpunim dhe koordinim t aksioneve luftarake t Presidentit Rugova disa majtist prars iu prgjigjen me rrahjen e deputetve n Drenic. Dhe, po t mos ishte intervenimi i shpejt i familjarve t njrit nga deputetet e marr peng q krkuan llogari sipas Kanunit, komunistt fanatik do t`i pushkatonin t gjith, ashtu si kan br me shum veprimtar t tjer pr t cilt hapnin lajme t rreme sikur ishin bashkpuntor t pushtuesit, ose mund t jet vrar nga pushtuesit.
  Sabotimi i lufts vazhdoi me ndrhyrjet qllim kqija pr shkarkimin e kuadrit ushtarak profesional, duke emruar njerz t paprvoj ushtarake. Bash pr kt komandantt e zgjedhur nuk arritn ta mposhtin n beteja pushtuesin, por me aksionet q i bnin m s shumti e psonte popullata civile. Nga qindra veta t vrar n komunn e Rahovecit, Drenasit etj. ishin civil t pa armatosur, pra t pa mbrojtur! Mungesn e rezultateve n luft , duhet shikuar nisur nga "msimet" komuniste t Ibrahim Kelmendit t dhna para gati tri dekadave, se pr t`ia rrit namin lufts ton, organizats ton, duhet t vriten qoft edhe shokt tan, pavarsisht se edhe ata po luftojn kundr pushtuesve serb! "Msimet" dhe metodat se si duhet t faktorizohet nj luft, nj aktivitet i pabr i Ibrahim Kelmendit, i denoncon bindshm bashkpuntori i tij i dikurshm, Fahridin Tafallari, n qershorin e ktij viti (2009) n faqet e Internetit, me titull: "Ibrahim Kelmendi ka ndikim n vrasjen e vllezrve Grvalla dhe Kadri Zeka", kur thot: Pas vrasjes s TRE YJEVE, nj dit, duke diskutuar me mua, Ibrahimi m thot, se ne shokt e tyre, vet duhet ti vrasim shokt tan... pr t ngritur lart emrin e organizats!? Kjo thnie e tij e tmerrshme m befasoi shum dhe i ktheva prgjigjen aty pr aty, tepr, tepr i befasuar se emri i organizats nuk mund t ngrihet lart kur asaj i vriten prijsat...dhe vazhdova duke i thn, se edhe po qe se duhet ngritur emri i organizats, ather duhet t vriteshim un dhe ti e ndonj tjetr dhe JO Jusufi, Kadriu e Bardhoshi!!!
  (Faridin Tafallari)
  Pr t qen edhe m i plot sabotimi i lufts, veglat e UDB-s shqiptare dhe asaj jugosllave, n koordinim t Tirans zyrtare ekzekutuan n mes t Tirans ministrin e mbrojtjes t Republiks t Kosovs, kolonel Ahmet Krasniqin. Pastaj do t vriten edhe oficer, polic dhe ushtar t przgjedhur t forcave t armatosura t Republiks s Kosovs t organizuara n luftn pr lirim t Kosovs nga Presidenti historik dr. Ibrahim Rugova.
  Kush dhe pse bri dy atentate kundr Ibrahim Rugovs, sepse ai ishte pengesa e pakalueshme pr Serbin dhe veglat e saj n Kosov, me ideologjin e prbashkt sllavo-komuniste. Vrasja e tij do t ishte humbja e Kosovs dhe kt e donin disa nga krert enveristo-kumunist t Tirans.
  Pse majtistt e Kosovs e dogjn flamurin dardan t ideuar nga dr. Rugova me simbole t Dardanis antike? Kta "trima" rrugsh e kafenesh t cilt dogjn flamurin dardan, pse nuk e dogjn kt q projektuan t huajt me sugjerimin e Serbis pa asnj shenj t identitetit kombtar?! Jan po kta sejmen q e pranuan pa asnj vrejtje!
  Strvitja ushtarake e djemve t Kosovs n Shqipri ishte projekt i Presidentit Ibrahim Rugova me shok. Rrjedhimisht, Adem Jashari ka qen ushtar i Ibrahim Rugovs. Me rastin e masakrs n Prekaz ai shpalli katr dit zije kombtare dhe kjo u respektua n t gjith Kosovn. Shqiptart nderuan me dinjitet kt dhimbje t madhe dhe nuk i hapn dyqanet dhe bizneset tjera, nuk punuan gjat atyre katr dit t zis kombtare. M von dr. Rugova me dekret t veant e shpalli Adem Jasharin "Hero t Kosovs". Akuzohej Rugova se nuk i vizitoi Jashart. Por, e heshtin at far kishin thn ata q spekulonin n emr t familjes Jashari, madje pa qen fare t autorizuar. Ve ksaj mungonte siguria. Komunistt e donin me do kusht pushtetin, ndaj edhe e gjuajtn n shtpi dhe rrug, bile n mes t Prishtins. Ather, si mund t udhtonte fushave dhe arave t Drenics, kur i prgatiteshin prita dhe pusi?T gjitha spekulimet tjera n relacionin dr. Rugova dhe Jasharajt jan manipulime dhe shpifje t radhs t komunistve-enverist.
  Ata q e akuzojn Rugovn pr mbajtn e zgjedhjeve n vitin 1998, irreshin se Presidentit i ka mbaruar mandati, Parlamentit gjithashtu, prandaj nuk i njohnin as njrin dhe as tjetrin. Vrtet, lufta ishte n prag, koha pr zgjedhje nuk ishte e favorshme. Por, lufta krkonte mobilizim dhe organizim n prshtatje me kushtet dhe mundsit q kishte Kosova. Dr. Rugova ishte njeri i matur, i menur, njihte mir edhe raportin e forcave, prandaj donte q shqiptart t pajtoheshin t ishin t bashkuar n luftn pr liri. Prandaj, mori vendimin e vshtir, por t imponuar nga mosnjohja e organeve institucionale nga ana e prarsve t cilt dirigjoheshin nga komunistt e Tirans zyrtare. Pjesmarrja n zgjedhje qe masive, bojkotuesit kishin njfar emri, por jo edhe antarsi. Fitorja ishte bindse dhe legjitimiteti i Presidentit Rugova ishte i pakontestueshm pr shqiptart e Kosovs dhe komunitetin ndrkombtar.
  N shum vende t bots zhvillohen luftra me vite e dekada dhe megjithat mbahen edhe zgjedhje. Prmendim ktu eenin, Afganistanin, Palestinn e tjera. Edhe Palestina q nga viti 1947 sht n luft me Izraelin, mbi nj milion t vdekur dhe t plagosur, e shum t tjer t shprngulur me dhun ndr vende tjera t bots dhe megjithat jan mbajtur disa pal zgjedhje. A thua mos qenka dasht t presin kur t lirohet Palestina q palestinezt t`i mbajn zgjedhjet e tyre parlamentare?!
  Mero Baze n librin e tij Shqipria dhe lufta n Kosov (f. 91) shkruan: Zgjedhjet n Kosov dhe fillimi i betejs diplomatike t shqiptarve. Shqiptart e Kosovs votuan pr presidentin dhe zgjedhjet parlamentare m 22 mars 1998. Zgjedhjet u cilsuan t paligjshme nga autoritetet serbe, por u zhvilluan me nj miratim n distanc t vendeve perndimore dhe kryesisht SHBA-ve. Zgjedhjet u paraprin nga debate t ashpra brenda shqiptarve pr mospjesmarrje n to. Adem Demai, kundrshtari kryesor i Rugovs, u trhoq nga kandidimi disa koh para zgjedhjeve, ndrsa Luljeta Beqiri, vetm javn e fundit. Rugova fitoi bindshm si president i Kosovs, ndrkoh q zgjedhjet nuk u mbajtn n disa pjes t Kosovs t prekura nga masakrat, si rasti i Drenics.
  (Mero Baze)
  Sheradini prmend edhe librin e Mehmet Krajs Vitet e Humbura ,fjala sht pr vitet q vrtet i ka humbur M. Kraja, duke mbetur pa asnj post, vler e kredibilitet. Mir e ka titulluar librin pr vete, tani ka koh le ti vjatoi vitet e veta t humbura. Kur sht pr akuza sheradint, Mehmet Krajn, Nafi egranin etj. i quajn njerz t UDB-s Ndrsa kur u nevojiten pr interesa t veta i marrin si shembuj t mir edhe UDB-asht! Dr. I. Rugova nuk i ka humbur vitet e puns s tij, por i ka realizuar t gjitha projektet dhe vendimet e marra me shok pr pavarsis s Kosovs.
  Kush e propozoi i pari formimin e Gards Kombtare nga radht e TMK-s pr pritjen e mysafirve burrshtetas tjer nga vendet e bots t cilt do t vizitojn Kosovn...? Natyrisht, i kujdesshmi Rugov i cili ishte i prkushtuar pr t br nj shtet dinjitoz t modelit trsisht perndimor, urdhroi krijimin e ksaj trupe.
  Shoku Sheradin sht zgjatur tej mase rreth marrveshjes pr arsimin dhe Organizatn ndrmjetsuese italiane Shn Exhidio. Ai nuk i kursen n akuza dy vigant e mendimit filozofik shqiptar, t cilt i vun themelet e shtetit t Kosovs. sht e vrtet q ata biseduan me Millosheviin dhe vartsit e tij pr t`i nxjerr nxnsit shqiptar nga podrumet. Ndoshta fituan pak klas msimi dhe shkolla dhe kt e dinin edhe ata, madje shum m mir se ne, por fituan shum n rrafshin ndrkombtar. Millosheviit dhe regjimit t tij ia jerrn maskn. Pr ata q kan pes fije tru n kok e din se Rugova dhe Agani fituan shum nga kjo marrveshje dhe Milloshevii humbi keq. Ndrsa koktult nuk arritn ta kuptojn kurr kt sukses politik t Kosovs.
  Disa vite pas lufte isha pr vizit te nj miku im, me vete kisha gazetn Bota sot, nj mysafir cili ishte aty tek ai miku, nuk dua t ia prmendi emrin,
  me pyeti; Xhafer t plqen Borba sot, un ja kthej Borba sht gazet serbe e kjo sht Bota Sot gazet shqiptare, dhe mos ofendo se kjo nuk t bn nder.
  Pse e urreni ju disa Boten Sot i them un atij? Sepse kjo gazet nxit dhe krijon urrejtje ma kthen ai. Jo, jo i them un atij, Bota Sot zbulon krimet dhe kjo i pengon dikujt. Cilat krime me pyet ai? A nuk i di ti vrasjet, plagosjet, etj, i them atij?
  Deri me tani m thot ai jan pre vetm disa lisa t vegjl, duhet t priten edhe shum t tjer pr t ardhur tek lisi m i madh...!?
  H, i them un, a e paskeni vendos ta vrisni edhe Presidentin Rugova a?!?

  Dy dit para s t ballafaqohej n Hag dr. Rugova me kriminelin Millosheviq m merr n telefon Ahmet Beqiri nga Zhabari i Mitrovics dhe m thot: "Baca Xhaf, ke pr ta pa se Ibrahim Rugova nuk ka me guxua publikisht me fol, por me dyer t mbyllura...! Prgjigja ime ishte se kjo kurr nuk ka pr t ndodh, sepse un e njoh mir t gjith veprimtarin atdhetare t Ibrahim Rugovs. Ai nuk ka pse t fsheht, sepse gjithher ka punuar n t mir t popullit dhe vendit t vet. Dhe, vazhdova; dgjo Ahmet, sikur t ndodh nj gj e till, jo se ma nuk do t isha antar i LDK-s, por as q do e prmendja m emrin e saj dhe as t Ibrahim Rugovs...
  E pam t gjith, por edhe vet mediet serbe pranuan se I. Rugova n krahasim me kriminelin Millosheviq ka qen shum m i prgatitur dhe ka ditur ta mbroj popullin dhe politikn e tij me prgjegjsi.

  "Fajtor pr mungesn e unifikimit ka qen gjithnj Ibrahim Rugova" - shpif dezertori Milazim Krasniqi.
  Gjat kohs s lufts, un kam marr nj her nj gjysm miratimi pr t kontaktuar me Shtabin e Prgjithshm t UK-s. Kam qen i vetmi zyrtar i LDK-s q kam shkuar n Shtabin e Prgjithshm dhe jam prpjekur pr t vn nj kontakt, q t bjm nj proces unifikimi dhe e them me prgjegjsi se fajtor pr mungesn e unifikimit ka qen gjithnj Ibrahim Rugova. Kt e them jo se e kam dgjuar, por e them se kam qen pal n mes. ((Milazim Krasniqi, ish-bashkpuntor i Ibrahim Rugovs.)

  Milazim Krasniqi, asnj argument, fakt e prov nuk ka sjell pr kt gnjeshtr t tij; kur ka qen n Shtab, me knd ka biseduar dhe ka kan biseduar?
  E vrteta pr takimin e LDK-s me prfaqsues t Shtabit sht: Delegacioni i LDK-s shkoi n Shtab t UK-s, n Drenic pr bisedime rreth organizimit t prbashkt t lufts. Prfaqsuesit e Shtabit jo vetm q nuk biseduan me ta, por i lidhen, ua mbylln syt dhe i rrahn. I shptuan nga m e keqja vllezrit e Gjergj Deds q krcnuan pr hakmarrje Bardhyl Mahmutin n Zvicr dhe Rexhep Qosjen n Prishtin. Pr kt rast m gjersisht lexo librin e historianit akademik Zekeria Cana ''Ditari i Robris".
  Ndrsa Milazim Krasniqi ishte n krye t grupit band, q intrigonin me majtistt e Kosovs dhe zyrtart komunist t Tirans pr eliminimin politik t kryetarit Rugova. Komploti u zbulua nga kuadri i LDK-s n diaspor. Milazimi si kapoband i diskredituar u largua me bisht ndr kmb, duke u strehuar n bazn e tij n PDK-n. Ndrsa shokt e tij t intrigs prfituan nga zemrgjersia e dr. Rugovs dhe sot, n munges t tij po ia bjn gjmn LDK-s. Milazim Krasniqi sht njeriu i interesave personale dhe materiale. I biri i tij Memli, nj Rapper Hip Hop, tani zdhns i Thait, vajza Teuta punonjse n RTK, gruaja i punon n spital. Ai, pr shrbimet intriguese e prarse n radht e LDK-s sht shprblyer shumfish nga PDK-ja, duke marr post n Universitet dhe honorare tjera t majme. Milazimi sht njeri i kalemit dhe i ka br hesapet mir duke ditur se n LDK nj familje e tr nuk mund t privilegjohet kaq shum.
  Kush dhe pse e prishn marrveshjen n Osllo, ku ishte vendosur q kolonel Ahmet Krasniqi t jet ministr i mbrojtjes? Pr kt duhet t flasin pjesmarrsit e ksaj marrveshje: Dr. B. Bukoshi, Adem Demai, Xhavit Haliti etj. Jo vetm kaq, por Ahmeti u ekzekutua n krye t detyrs n qendr t Tirans. A nuk do t thot kjo se vrassit ishin sabotues t lufts?
  Kush e bri listn pr likuidimin e 9 intelektualve m t mdhenj t Kosovs si; Dr. I. Rugova, akademikt F.Agani, Mark Krasniqi, Sabri Hamiti, Zekerija Cana, kryeminstri B. Bukoshi etj., dhe i dhjeti m radh ishte nga Shqipria gazetari Mero Baze. "Kam duruar deri tash katr lista vdekjesh nga kjo rac dhe do t duroja edhe njqind t tjera nga daja(Azem Syla), nga Zeka (Milaim Zeka) dhe t gjitha pseudonimet q fillojn me emra zvarraniksh dhe prfundojn me pseudonimet e Enver Hoxhs, duke u inkurajuar nga proverbi shqiptar se qeni q leh, nuk t ha, por tashm ky lloj qeni q po leh pr hesap t Serbis e Greqis, e cila n fakt ka treguar se s paku dhmb ka. Ndaj ka ardhur koha q t lidhen kta zagar .
  (Mero Baze)
  Pr takimin e presidentit Rugova m 1992 me Presidentin Clinton n Amerik, disa majtisto-komunist nga xhelozia ather thoshin: " Kjo sht nj fotografi e montuar, nuk sht e vrtet se Rugova sht takuar me Clintonin...". Por, n telegramin e ngushllimit q ish presidenti Clinton u drgonte shqiptarve, me rastin e vdekjes s t madhit Rugov shkruante: "E kam pritur disa her n Shtpin e Bardh Presidentin Rugova..." Dhe, tani pyesim batakinjt komunist, a i besoni mikut t madh t Kosovs, lirimtarit t vrtet t Kosovs, zotit Bill Clinton?!
  Ibrahim Rugova n librin Pavarsia dhe Demokracia, Prishtin 1991,.f. 235
  i ka prfshi t gjitha takimet dhe intervistat e tij nga periudha 1989-1991, t cilat
  nuk mund ti shtrembroj Sheradin Berisha dhe as t tjert, sepse ato jan origjinale dhe mir t dokumentuara.
  Sheradin komunsti spekulon, madje edhe e akuzon Hollbrookun dhe C. Hillin pr besimin q kishin tek dr. Rugova, duke e konsideruar Ibrahim Rugovn si njeriun ky n procesin e negociatave me Serbin."
  Adem Demai i krkoi Hollbrookut eliminimin politik t Rugovs me arsyetimin absurd se "Ibrahim Rugova sht politikan i dshtuar, duhet t trhiqet nga skena politike!?" Ktij bllofi t madh dhe inator diplomati Hollbrook do t`i prgjigjej : "Gjendjen n mes t shqiptarve t Kosovs e cilsoj dika tragjike, sepse e kemi shum t vshtir t gjejm negociator n paln e saj ushtarake (UK)". Kjo nnkupton se Demai me shok nuk prfaqsonin asknd, sepse si e pranon edhe Fatmir Limaj, para Tribunalit t Hags, se shumica e lufttarve ishin nga radht e LDK-s, oficert e shkolluar kishin organizim hierarkik institucional, pra nn komandn e Presidentit t Kosovs. Ndrkoh q pushtuesit serb i vrisnin bujqit dhe barinjt e fshatrave t Kosovs, Demai, "prfaqsuesi politik i Shtabit t Prgjithshm t UK-s," lvizte rrugve t Prishtins, krejt i pa shqetsuar nga askush!!
  Ndrsa, bashkpuntort e tij bridhnin n relacionin Zvicr, Gjemani, Tiran, ku intrigonin me zyrtart komunist vendor, duke uzurpuar median vizive (emisionin pr Kosovn), nga ku i lansonin t ashtuquajturat "Komunikata t SHP t UK-s," q ishin kryesisht prarse, duke sulmuar e krcnuar m shum LDK-n dhe Presidentin Rugova, se sa pushtuesit vrass. "Komunikatat" ishin gjith mburrje, por pa mbules reale, madje larg do etike. Edhe vet "zdhnsi" Jakup Krasniqi do t`i zhvleftsonte n Hag, duke i quajt "propagand lufte!" Ndrsa, "ushtria" e Demait me shok mbeti gjithnj rezerv, duke organizuar mbledhje n sallat luksoze t Evrops nn "komandn" e Muj Rugovs, rektorit t sotm t Universitetit i zgjedhur me SMS-t e qeveris Thai!!!
  M.Rugova, dikur n Perndim deklaronte se; neve mundemi ta ndrrojm fen e gjithka tjetr por kurr nuk mund t na largoj askush nga rruga q ndjek Dr. I. Rugova. I. Rugova asnjher nuk sht marr me largimin e dezertorve, asnjher nuk sht dobsuar me ikjen e dezertorve, prkundrazi sht forcuar.
  N pyetjet kur i bnin gazetart se Rexhep Qosja dhe Adem Demai po t kritikojn
  Rugova prgjigjej: R. Qosja sht intelektual i pavarur, ndrsa A. Demai sht simbol i rezistencs kombtare, duke mos dashur t flas asnj fjal kundr tyre, kjo e madhshtonte pjekurin dhe maturin e I. Rugovs.
  Thirrjet pr unitet dhe unifikim t faktorit ushtarak t Adem Demait me shok ishin falso, sepse ata krkonin t pamundurn, eliminimin politik t njeriut t par t Kosovs, Presidentit Ibrahim Rugova, n nj koh kur Presidenti i kishte mobilizuar t gjitha strukturat ushtarake dhe civile pr luft dhe mbrojtje.
  Jakup Krasniqi nga hotelet luksoze t Tirans thoshte: "Ibrahim Rugova q moti i ka shkputur lidhjet me popullin. Politikn duhet ta udhheqin forcat e reja. Ibrahim Rugova nuk ka krijuar kapital politik pr ta drejtuar UK-n", si dhe prrallisje tjera t ksaj natyre. Dhe, kto deklarime linuese bheshin edhe ather kur votimet ishin br, madje me pjesmarrje shum t madhe dhe fitore t LDK-s, si parti dhe e dr. Rugovs si President ishte absolute. Partit bojkotuese ishin pa asnj pesh reale, sepse ve kryesive, antarsia e tyre mund t bartej me pak autobus!
  do mendje e shndosh me nj gjykim t pa anshm nxjerr konkluzionin se kundrshtarve t Tij nuk u interesonte uniteti dhe unifikimi i veprimeve, por eliminimi i LDK-s dhe i kryetarit t saj, njhersh President i Kosovs nga skena politike. Dhe, jam krejt i bindur se po t mos ishin ndrkombtart n Kosov pas dbimit q u bri NATO-ja pushtuesve, disa stalinist t cytur nga SHISH-i Tirans do ta shkaktonin luftn civile n Kosov dhe Serbia do t ishte br sunduese e prjetshme e trojeve dardane. Ne i kemi dgjuar qysh gjat lufts kuadrin aktual t Kosovs npr kafenet e Tirans duke thn se "pa gjak nuk ia lshojm pushtetin LDK-s!" Edhe n pranin e ndrkombtarve e gjakosn Kosovn, duke vrar kuadrin e przgjedhur t LDK-s si dhe kuadrin ushtarak q e bn luftn, prfshir ktu edhe kreun e lufts n krye t detyrs Ahmet Krasniqin.

  Cili ishte synimi arritjeve politike n arenn ndrkombtare t Begradit, pr linimin, degradimin para popullit shqiptar t Dr. I. Rugovs dhe A. Demait, n kohn m t vshtir q prjetonte Kosova gjat bombardimeve t forcave t NATO-s, m 1999, kur edhe filloi spastrimi kolektiv i shqiptarve t Kosvs?!?
  Un mendoj se marrja peng e Dr. Rugovs n Beograd, kishte si qllim q populli t hutohet dhe ta konsideroi at si tradhtar... Gjithashtu mos pengimi i lvizjeve t lira t A. Demait q populli ta humb besimin te kto dy figura madhore t popullit ton.
  Pra ky ishte synimi i politiks serbe; praj e sundo, dhe ata t cilt nuk e kuptojn kt, merren kot me politik. Mirpo, pr fat t mir shumica e shqiptarve e kuptuan kt loj t rrezikshme t Beogradit dhe i ikm m t keqes, vllavrasjeve n mas t madhe.
  Sh. Berisha prpiqet me kot ta vej n luhaj patriotizmin e Ibrahim Rugovs. Ai na servon pyetjen provokative t diplomatit gjerman Loni Fischer drejtuar Rugovs: "A mendoni q Kosova do t`i bashkohet Shqipris?"
  Dr. Rugova prgjigjet menurisht: "Ne krkojm t trajtohemi t barabart me popujt e Jugosllavis", sepse ishte viti 1991 dhe vetm kjo prgjigje duhej dhn. Por, edhe variantin e bashkimit e ka thn me koh, e ndoshta edhe i pari nga personalitetet e Kosovs. Bashkimin e krkon edhe komunisti Emrush Xhemajli, por ideologjia e tij sllavo-bizantine ve sa e largon mundsin e bashkimit. Nuk bhet bashkimi me fjal e intriga , por me pun dhe vepra si ajo e Ibrahim Rugovs, q arriti kulmet e miqsis me Amerikn zmadhe, solli NATO-n n Kosov, duke przn Serbin nga trojet tona. Pastaj krijoi premisat, prgatiti terrenin pr pavarsin dhe sot konsiderohet si themelues i pakontestueshm i shtetit t Kosovs. Infrastruktur e afrimit dhe e bashkimit t kombit sht edhe ndrtimi i autostrads Durrs Kuks- Morin nga kryeministri Sali Berisha. Ndrkoh q kt bashkim nuk e duan aleati i partis s Sheradinit, Edvin Rama, i cili e cilson si "rrug q nuk t on askund!" Dhe, pr hatr t Edvinit, kryeministri Thai me shokt e tij prfshi ktu edhe presidentin kukull Fatmir Sejdiun me shok, nuk morn pjes n prurimin e ksaj vepre madhore kombtare, edhe pse nuk mungoi kryeministri i Turqis, Rexhep Taip Erdogan.
  Sheradini, duke kopjuar t tjert akuzon dr. Rugovn pse nuk i prkrahu demonstratat e studentve, madje me nj rast as nuk i priti? Prgjigja sht krejt e thjesht. Nj parti e orientimit majtist ekstremist i futi hundt n organizimin e pavarur t studentve, anashkaloi t zgjedhurit legal dhe emroi disa nga antart e rinj t ksaj partie majtiste. Qllimi i tyre ishte ta vnin nn kontroll rinin studentore q n nj rast oportun ta ndrsenin kundr institucioneve legale t Kosovs. Mjerisht, pjes e ktij manipulimi u b edhe rektori Ejup Statovci, i cili m par kishte refuzuar firmosjen e Apelit t 215 intelektualve! Demonstratat ishin t zbehta dhe me pjesmarrje simbolike, sepse drejtuesit e emruar nga strukturat jasht organizimit studentor konsideroheshin t dhunshm, prandaj edhe bojkotoheshin. Dr. Rugova ishte njeri i matur, ishte shembull dhe simbol uniteti, nuk mund ta rehabilitonte dhe ligjsonte nj klan ilegal dhe t paligjshm. N t kundrtn do t binte ndesh me masn prej shum mijra studentve t cilt ishin fyer dhe anashkaluar nga grupi i vet zgjedhur.
  Megjithat n ato protesta nj numr i madh personalitetesh dhe antar nga radht e LDK-s patn marr pjes, si p.sh.Presidenti i sotm Fatmir Sejdiu, cilit policia serbe ja pati thye dorn dhe, nj koh t gjat e ka mbajt n gips. Ky grup i pa dijshm t rinj degjeneroi gazetn e par opozitare t pushtetit komunist "Bota e re", e drejtuar dikur nga studenti i shklqyer Ibrahim Rugova me shok. Me nj anarshizm rrugsh filluan botimin e shkrimeve denigruese, prarse, t cilat n ato koh t vshtira i shkonin prshtat vetm armikut. Ky grup nuk u mjaftua me kaq, por gazetn e dashur studentore e kthyen n paavurn "Epoka e re" duke u br zdhnse e gjith llumit n rang kombtar, sa q arritn deri n shpifjen monstruoze sikur Ibrahim Rugova paska fjetur n shtpin e Millosheviit!!! Ja, ky sht "studimi historik i realpolitiks t Ibrahim Rugovs" t autorit Sheradin Berisha!
  Sheradini shkruan se si e survejonte Zyra e LDK-s n Tiran veprimtarin "terroriste" t UK-s n Shqipri. Fillimisht, fjaln terroriste duhet liruar nga thonjzat pr ta futur n thonjza "UK-n", sepse n mes t Tirans terroristt komunist vran ministrin e lufts Ahmet Krasniqin. Dhe, ata q vrasin kreun e lufts pikrisht n koh lufte nuk kan asnj lidhje me UK-n e vrtet. Jan kta shkatrrimtar prars q krkonin qindra mijra marka nga Zyra e Prfaqsis s Kosovs n Tiran. Dhe, kur merrnin prgjigjen logjike se "ne disponojm vetm parat q nevojiten pr funksionimin normal t ksaj Prfaqsie", prarsit shantazhonin personelin e saj me pusulla makabre: "N emr t popullit, pr tradhti t lart, jeni t dnuar me vdekje dhe do t ekzekutoheni n rastin m t par t mundshm." Dhe, pasonte firma: "Shtabi i Prgjithshm i UK-s". Kjo sht "lufta" reale q bnin disa "shtabist lirimtar" n Tiran!!!
  Me krcnime t tilla arritn ta przn kreun e Prfaqsis. Shefat e tyre emruan Xhavit Halitin dhe tani krkonin pushtimin e Prfaqsis. Por, reagimi i dr. Rugovs ishte i shpejt duke emruar personin tjetr institucional n Zyrn e Prfaqsis t Kosovs. Vlen t theksohet se shantazhimi bhej nn ombrelln e Sigurimit komunist shqiptar. Dhe, shteti i Rexhep Mejdanit, edhe pse ishte i informuar pr kt krim t rnd, duke e penguar punn normale t personelit t Prfaqsis, madje n koh lufte, kurr nuk ndrhyri pr t marr masa sigurie dhe pr t goditur shantazhuesit!
  Nj tjetr dezinformim banal q bn Sheradin komunisti sht kur thot se Fondi i Achenit "specifikoi destinimin e ktyre mjeteve vetm pr nevojat financiare t kryetarit t LDK-s, Ibrahim Rugova dhe t strukturave t partis!" Kjo nuk qndron fare dhe pr kt kemi dhn shpjegimet m par. Por, Sheradini e lidh kt me "bojkotin q i bri LDK-ja n Gjermani kryetarit t Sindikatave t Kosovs, profesor Hajrullah Goranit!" Vlersimet paushalle jan gjithmon t gabuara. Pr t keqen e tij, kt gabim ai e prsrit n gjith "studimin e tij historik" t marrzishm. Kosova kishte nj Qeveri t prkohshme n ekzil, (edhe pse Sheradini thot se duhej t qndronte n Kosov, gj q prjashtohej nj mundsi e till), kishte edhe nj fond zyrtar, tashm t konsoliduar t shprehur n 3 %-in obligativ dhe moral nga paga mujore ose t ardhura t tjera nga byroja e puns apo nga ndihma sociale, q mrgimtart tan prfitonin n shtetet ku jetonin.
  S pari, mrgimtart n Gjermani ashtu si t gjith qytetart e Kosovs ishin prcaktuar pr fondin zyrtar dhe nuk mund t ndaheshin n nj fond tjetr. Fondet humanitare, si dhe fonde q kan br emr pr t mir si: "Shoqata Nna Tereze" dhe "Shoqata Rugova" antarsia e tyre ishin pagues t rregullt edhe t Fondit qeveritar. Mrgimtart kur humbn punn minatort ishin solidarizuar masovikisht duke tubuar ndihma pr ata. Por, tani ishin krijuar rrethana krejt tjera. Punn e humbn dhunshm, pothuajse t gjith ish t punsuarit n ndrmarrjet e ndryshme si dhe n administrat. Tashm ndihmat duhet t ishin t centralizuara dhe t mbikqyrura zyrtarisht duke i financuar nevojtart me prioritet.
  S dyti, profesor Gorani vinte n Gjermani gjithmon nprmjet Zvicrs, madje i shoqruar nga emra dhe fytyra shum t dyshimta. Ata nuk paguanin as n Fondin e qeveris dhe as n ndonj fond humanitar. Ishin anarkist dhe ashtu edhe si Serbia nuk i njihnin institucionet e Kosovs. Megjithat, n nderim t profesor Goranit paguanin sallat dhe e prisnin si mysafir t lart nga atdheu. Kjo sht nj e vrtet e par dhe e prjetuar edhe nga un Xhafer Leci. Jo rrall jemi provokuar nga shoqruesit e profesor Goranit duke e lavdruar n prezencn ton n sallat e mbushura me mrgimtar diktatorin Enver Hoxhn dhe regjimin e tij t urryer. Megjithkt, pr respekt t mysafirit, jemi prmbajtur.
  Pr t qen "studimi historik" i Sheradinit sa m gjithprfshirs kundr Dr. I. Rugovs kan kontribuar kryesisht dezertort nga LDK-ja, duke e braktisur t djathtn progresive pr t`u br sahanlpirs n t majtn ekstreme. Dhe, kjo e majt sht prgatitur vite me radh duke vjel fonde dhe duke vn gjoba bizneseve t ndryshme pr t bler mercenar t shkolluar, t kalemit q t bardhn ta bjn t zez. Njri prej tyre, Milazim Krasniqi "gabimet" e vitit 1990 i denoncon n qershor t viti 2000! Ky sht parimi dhe dinjiteti i ktij komunisti t maskuar, dikur n radht e t djathts ton! T ktij soji jan edhe disa biim ministrash q u katapultuan me servilizm, dikur n t djathtn dhe tani q humbn postet e pamerituara u kthyen pr ta lpir grazhdin e ndotur komunist. Kta jan zvarranik pa kurriz dhe pa fije morali kombtar.
  Nj urrejtje dhe mllef t madh shfryn Sheradini pr inteligjencn e Kosovs. Ktu imiton idolin e tij Enver Hoxhn i cili duke mos mbaruar as edhe nj semestr studimesh, nga inati ekzekutoi dhe burgosi disa gjenerata intelektualsh n Shqipri! Po citojm historianin Sh. Berisha: "Elita intelektuale shqiptare ishte vn n shrbim t regjimit komunist(!)" Hedhja balt mbi pjes m vitale t kombit, inteligjencn e cila diti ta mbroj pr mrekulli qenien ton kombtare, sht nj dshmi tjetr e puns "serioze" e "studimore" q bn Sh.Berisha n shkrim-kopjimet e tij shpifarake e denigruese. Nj prgjithsim i till sht pjell vetm e njeriut me defekte intelektuale.
  Dilemat dhe polemikat shqiptare se kush e solli NATO-n n Kosov nuk kan t ndalur, por gjja m e rndsishme sht lirimi i Kosovs nga regjimi kriminal dhe hegjemonist i Beogradit, pra shptimi yn nga shfarosja kolektive. Derisa Sheradini thot se LDK-ja ishte kundr UK-s njjt sikur ata intelektualt si akademik R. Qosja, dr. A. Vinca e t tjer, t cilt me deklarimet e tyre shkaktonin prarje brenda forcave politike shqiptare. UK-ja nuk ishte ushtri private e askujt. Ajo ishte e popullit, at e donim dhe e ndihmonim t gjith fizikisht, materialisht dhe moralisht. do ushtar ishte i dashur dhe i respektuar, sepse e kishte kapur pushkn pr ta luftuar armikun shekullor. Disa tjer thon se masakra e Reakut e solli Rambujen dhe NATO-n n Kosov. T tjert thon masakra e Jasharajve, dhe disa tjer thon Rugova, dhe kshtu me radh.
  M t zshmit jan ata q thon se UK-ja e solli NATO-n n Kosov. Un personalisht mendoj se t gjith kta faktor q i prmenda m lart i kan kontribuar ndrhyrjes t NATO-s n Kosov. Meritat e UK-s jan t pa kontestueshme, ajo ishte forca m reale n terren e cila dhuns masakruese serbe filloi ti prgjigjej me pushk, pra UK ishte n mbrojte t popullit. Por roli dhe kontributi politik i dr. I. Rugovs dhe i LDK s n gjith kt fitore t shqiptarve ishte dhe mbett i pazvendsueshm, ajo kishte njerzit e vet n fronte t lufts dhe fronte tjera t cilt i kontribuonin lufts. N kt rast po prmend disa nga meritat e LDK-s, meq kam qen antar i saj dhe n rrjedhat e proceseve dhe zhvillimeve politike gjat gjith ksaj periudhe pr t ciln po flasim.
  1. N Stuttgart t Gjermanis m 17-18 janar 1999 u mbajt konferenca e degve t LDK-s pr diaspor. Tem e ksaj konference ishte gjendja e vshtir n Kosov, lufta gjenocidiale masakruese nga forcat serbe kundr shqiptarve si dhe organizimi i lufts. Ishin pjesmarrs t gjith kryetart e degve, i ndjeri komandant S. ekaj, ministri i financave mr. Isa Mustafa si dhe shum mysafir nga Kosova. Hafiz Gagica, kryetar i degs t LDK-s n Gjermani dhe koordinator i degve tjera n diaspor, ishin t ftuar edhe prfaqsuesit e komunitetit izraelit pr Gjermani, kryetari z. Ignjat Bubis i cili gjat diskutimit t tij tha: Un do t`u shkruaj t gjitha qeverive t bots dhe organizatave qeveritare dhe jo qeveritare q n qendr t Evrops, n kt rast n Kosov, nuk guxon t kt masakra si bri Hitleri me ne izraelitt. Dhe me t vrtet Ignjat Bubis i shkroi dhe lajmroi qeverit botrore, sidomos at t Ameriks, ku komuniteti izraelit atje ishte i fuqishm.
  2. Ata q thoshin se Rugova po i sjell n Kosov vzhguesit ndrkombtar pr ti zbuluar grupet e armatosura shqiptare t cilat po luftojn kundr ushtris serbe, e q Rugova i quajti dor e zgjatur e UDB-s. S`ka dyshim se kjo deklarat krkon studim nga historian, diplomat, politikan dhe studiues t pavarur. Ndoshta kemi nevoj edhe pr ndihm t studiuesve dhe ekspertve t huaj. Kjo deklarat e Presidentit Rugova nuk ka t bj asgj me ushtart e liris, por dihet se cilt ishin ata q gjat tr kohs s lufts n Kosov flinin rehat n Tiran dhe bnin pazare rreth Kosovs me F. Nanon dhe F. Klosin, pr t cilt edhe sot mendojm se jan n shrbim t politikave serbo-greke. Gjithashtu, bnin biznese t pista personale me parat e mrgats t vjela n emr t lufts duke bler shtpi dhe troje n Tiran, Durrs dhe gjetiu pr ta vazhduar kt biznes edhe pas lufts n Kosov me uzurpimin e pronave shoqrore, tashm nn ombrelln e t ashtuquajturs "Qeveri e Prkohshme" e prbr nga dajallart, kushrinjt dhe miqt.
  3. Ata q thon se Reaku dhe miku i madh i shqiptarve, Uliam Voker e solln Rambujen dhe se Rambuje e solli NATO-n n Kosov, ather lind pyetja: kush e solli Vokerin n Kosov si vzhgues me ata dy mij njerz t tjer q i prmendm m sipr? Askush tjetr vese krkesa e prsritur e dr. Ibrahim Rugovs. Vetm inatort budallenj mund ta mohojn kt t vrtet absolute. Vetm militantizmi komunist mohon do moral njerzor, pr t realizuar interesat e ngushta partiake. Por, kjo sht e dshtuar, meqense ngjarjet nuk jan zhvilluar shekuj m par, por vetm para nj dekade dhe kur ekziston dokumentacioni prkats si dhe njerzit e gjall dshmitar t kohs dhe ktyre ngjarjeve.
  4. Kush e solli Zyrn amerikane n Prishtin? Pa mdyshje se sht dr.Rugova. Dhe, sht dashur mund e menuri pr ta riprtri miqsin e vjetr me popullin e madh amerikan t ciln e pati dmtuar shum idhulli i enveristve t Kosovs, lakeu Enver Hoxha.
  5. Kush krkonte q nga fillimi i viteve t `90-ta protektorat ndrkombtar ushtarak dhe civil n Kosov? Dr. Rugova apo jo? Nj kuadr komunist mjaft destruktiv dikur n mrgim thoshte: "Ibrahim Rugova sillet q tet vjet npr zyrat e Evrops dhe t Ameriks, nuk solli gj konkrete. Nuk ka gj prej ksaj politike." Kjo, pra ishte shkurtpamsia dhe mria patologjike e komunistve t cilt, jo vetm q nuk ndihmonin daljen nga rrethi i hekurt serbosllav, por e pengonin dhe sabotonin n mnyra t ndryshme do nism t mbar t njerzve t menur dhe t prkushtuar pr liri dhe pavarsi, si ishte vizionari dr. Ibrahim Rugova.
  6. Pse qen kritikuar zgjedhjet e viti 1998? Ishin ato nj legjitimitet i opinionit t brendshm dhe t jashtm se ky vend ka zot shtpie, apo jo? Me knd do duhej t bisedonin aq shum funksionar dhe diplomat t huaj t cilt atbot e vizitonin Kosovn, po qese Kosova nuk kishte udhheqs-president legjitim etj.?
  Edhe shumka ka pr tu thn, sepse Kosova u gjend n mes dy zjarresh: t pushtuesit dhe vendorve t cilt e gjakosn pamshirshm Kosovn. Vran gjat lufts dhe pas lufts, madje kuadro dhe lufttar t devotshm pr liri dhe pavarsi! Dhe, pse duheshin vrar atdhetart tan?! E tmerrshme, vetm pr t marr pushtetin dhunshm, njsoj sikur komunistt dhe fashistt.
  Nuk po flas pr shum nga figurat e jets politike t ideologjis t Sheradinit.
  Si pr vrasjet, plagosjet, plakitjet, gjobitje,uzurpimet, se po ti numroja si ka br Sheradini pr Dr. I. Rugovn dhe disa bashkveprimtar t tij, ather do t m duhej ta shkruaj nj libr t tr.
  I prmenda tri raste t rndsishme pr ta vrtetuar se kush e sabotonte luftn?
  Vrasjen e Ministrit t Mbrojtjes kolonel A.Krasniqi, maltretimin e delegacionit t LDK-s dhe t partive tjera t cilt kishin shkuar n Shtab t UK-s pr t biseduar pr organizimin e lufts, etj, etj.

  Ato fotografi t Rugovs me kriminelin Millosheviq n Beograd q vazhdimisht pr disa vite rresht Sheradini i reklamon n faqen e tij t internetit nuk jan gj tjetr prpos turpi i tij prej inkuizitori. E vrteta sht se ato fotografi jan br disa vite m par nga marrveshja pr arsim t cila jan shfaq kur sht marr peng Rugova nga policia e kriminelit t Ballkanit Milloshevi, i cili e kishte aranzhuar at takim t dhunshm t Rugovs me t, dhe po mos t ndrhynte qeveria mike e Italis bashk me Papa Gjon Palin e II-t, dr. I. Rugova kurr m nuk do kthehej i gjall n Kosov.
  Po t merresha edhe un me shpifje si Sheradini, q sht prpjek t thot dika, pr t mos thn asgj, dhe po t shkruaja un pr takimet e Hashim Thait me kompani, nga takimi i tij dhe Xh. Halitit me priftrinjt serb Artemije etj, n Graanic m 1999, si dhe tani pr takimet tjera n vazhdim e sipr, do m duhej koh e gjat dhe shum pun e madhe.

  Sheradini dhe sheradint si ky asnjher nuk e kan njohur Rugovn si president t Kosovs, q d.m.th. se kan qen kundr vullnetit t shumics s popullit shqiptar t Kosovs, dhe fundja as Serbia dhe as Rusia nuk e kan njohur kurr, ashtu si nuk po e njohin as tani Kosovn e pavarur!
  Ndrsa, kur u konvenon pr t br ndonj akuz ndaj tij, ather ia njohin t gjitha postet q ka pasur dr. Rugova.

  Sheradin Berishn e kam takuar 3 her n tubime: n Ludwigsburg n klubin Bardhosh Grvalla n vitet 1990-ta n nj tubim q zhvillohej n kuadr t intelektualve shqiptar pr Gjermani, dhe n at tubim pati marr pjes edhe ish i burgosuri politik Kadri Osmani. Pastaj, n Sindelfingen me 1998 n nj mbledhje q zhvillohej n kuadr t LPK-s, ku u fol m s shumti pr luftn, ku krkova fjaln dhe ma dhan ku dhe diskutova. N Mannheim n dhjetor 1999, dhe pr pos nj prshndetjeje asnjher me Sheradin Berishn nuk kemi biseduar pr shtjen kombtare. Asokohe nuk kam mundur ta marr me mend se ky njeri mund t vjell kaq shum helme kundr figurs m t madhe t shqiptarve n historin e re t Kosovs Dr. I .Rugovs. Pretendimin e madh q ka pasur pr t shkruar nj studim historik pr historin m t re t Kosovs sht e qart se bie ndesh me realitetin e ngjarjeve dhe aktorve real t tyre, q n esenc i gjith ky mundim i tij shpreh vetm inatin dhe urrejtjen patologjike q Sh. B. ka kundr themeluesit t vrtet t shtetit t Kosovs, dhe ai sht gjeniu i letrave dhe politiks shqiptare i fundshekullit 20-t dr. Ibrahim Rugova. Pa marr parasysh faktin se a e pranon kt apo jo artikullshkruesi i pamfletit prej 19 kaptinash prplot me shpifje, trillime dhe xhelozi kundr arkitektit t pavarsis s Kosovs, i cili me punn dhe veprn e tij ka hyr prjetsisht n historin mbarkombtare shqiptare.
  Dhe pr fund, tash me 1 nntor 2009 me rastin e vizits s ish Presidentit amerikan Bill Clinton n Prishtin, u vrtetua edhe njher miqsia e madhe q kishte krijuar Dr. I. Rugova me lidert, qeverin dhe popullin mik amerikan, fal t cilve Kosova sot sht shtet i pavarur dhe i njohur ndrkombtarisht nga 63 vende t bots.

 3. #543
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Pse bre djal po sjell shkrime t ish antarve t Lidhjes Komuniste t Kosovs?
  Sheradin berisha ishte denuar me disa vite burg nga Xhafer Leci gjat viteve t tetdhjeta dhe at me t gjith vllezrit e tjer.
  Aso kohe ky leci ishte antari Lidhjes komunsite t Kosovs t cilt dnonin rinin stufentore t Kosovs pr " irredentizm".
  Tashti ju komunistt Jugosllav akoma mendoni q keni mbrojtjen e Jozhes dhe t Ali Shukriut dhe sipas zanatit serish me akuza ndaj vegjelis ?
  Ma more djal mo se nuk t b fare nder ay Leci as ty dhe as Kosovs, qe Besa.
  Si thot populli " ka s'ka n Barileve" pr kt arsye ka mbet ajo shprehja tjetr!

 4. #544
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga pejani34 Lexo Postimin
  ti maxho , ne jem per qka ka nevoj shqiptarizmi , jemi te gatshem , edhe kundraj trathtarve si sugova dhe perkrahsit e tij.
  Qy qy edhe boshnjaket po merren me Shqiptarizem a?

  Hajt hec ne xhami, ngujohu aty, se s'je per gja tjeter ti.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 5. #545
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga Preng Sherri Lexo Postimin
  O Gomar ajo s'ka qen n vitin 1997-t e para dhe e dyta Rugova prkulet para saj.
  Pra ishte viti 1993, koh kur Rugoven akoma se njihke njeri n Amerik.
  Amerika n lutjen e mngjesit fton mbi 3000 mij Personalitete t bots.
  Tregoht kjo anekdot:
  Kur Nna tereze n lutjen e mngjezit e kap pr dore Rugoven dhe e prezenton para Klintonit duke i thn:
  " Zoti President ky sht Ibrahim Rugova m lejoni ta prezentoj"
  Klintoni ia kthen:
  " Aha, po e kuptoj se qenka nga Irani se paska nj shall t zez rreth qafe"
  Nna tereze i thot:
  " Jo jo ky sht nga Kosova"
  Ndersa Klintoni ia kthen:
  " Po po m kan than se mban shall mos me ja pa gushat".
  Ndersa Rugova thon vetm bnte:
  " heheheheheh Ju lutem JU lutem hehehehe Ju lutem Ju lutem".
  Njeriu q kur shqiptart kishin frik me u kthye n Prishtin nga Serbt kthehej ndersa Kur shqiptart ktheheshin sepse s'kishte ma serb ai rrinte n Itali!
  Bingoooo!
  O zog shkine!

  Eh, tash e paske gjete veten. Paske ba biseden me veten. Hajt msyja kah psikolgu, se po tu deshka nje vizite te ai. Ty te ka met me na tregu se kur eshte dasht e kur nuk eshte dasht te kthehet Rugova ne Kosove. Hec bre mos flliq ksajde. Hajt hec...
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 6. #546
  Musliman Shqiptar Maska e pejani34
  Antarsuar
  18-04-2005
  Postime
  892
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Arb Lexo Postimin
  Qy qy edhe boshnjaket po merren me Shqiptarizem a?

  Hajt hec ne xhami, ngujohu aty, se s'je per gja tjeter ti.
  hej maxho, aje shok i lugoves ti a ?

  per fat te keq nuk jem ty bisedu per shqiptar por per maxhup dhe trathtar.
  Ndryshuar pr her t fundit nga pejani34 : 25-01-2010 m 12:39

 7. #547
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga pejani34 Lexo Postimin
  hej maxho, aje shok i lugoves ti a ?

  per fat te keq nuk jem ty bisedu per shqiptar por per maxhup dhe trathtar.
  Qe nje shembull i dikuj qe eshte edhe muslimut, edhe magjup, edhe gabel boshnjak...
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 8. #548
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Preng Sherri Lexo Postimin
  Pse bre djal po sjell shkrime t ish antarve t Lidhjes Komuniste t Kosovs?
  Sheradin berisha ishte denuar me disa vite burg nga Xhafer Leci gjat viteve t tetdhjeta dhe at me t gjith vllezrit e tjer.
  Aso kohe ky leci ishte antari Lidhjes komunsite t Kosovs t cilt dnonin rinin stufentore t Kosovs pr " irredentizm".
  Tashti ju komunistt Jugosllav akoma mendoni q keni mbrojtjen e Jozhes dhe t Ali Shukriut dhe sipas zanatit serish me akuza ndaj vegjelis ?
  Ma more djal mo se nuk t b fare nder ay Leci as ty dhe as Kosovs, qe Besa.
  Si thot populli " ka s'ka n Barileve" pr kt arsye ka mbet ajo shprehja tjetr!
  O ti sherri a kush je.Tkam thane qe me ty e kam kry debatin.Nese te lexohet lexo nese jo pue e imja qka postoj une.Ky eshte vetem fillimi.Krej jeten bashke me familje kam hjeke prej majtisteve dhe revolucionaristeve te tipit tend.Shyqyr qr nuk po e din se kujt pi flet.Ma mire eshte lexo e mshele.Keshille per ty.A po kujtoni se veq 5 vet kane luftu per kete Kosove a?E lodhet popullin me rrene.E tjeret a luftuan.Tassh na merrni me dosje kinse ju jini te menqur.Kjo eshte politike e vdekur e Enver Hoxhes.13 anter te familjes se ngushte e te gjere i kam te vrare nga shkijet o i krymbur ne shpirt se asi jeni ju.Ne zemer e keni krymbin qe ju han kapak.Keta 13 qe ti permenda nuk kane qene viktima siq i quani sepse vetem ata qe per juve kane pasur orientime majtiste per juve jane deshmore.Keta qe kane rene disa prej tyre e kan nxjerr veten e skan ikur ne Rognera.

  Keta qe po te them qe kane rene dhe gjithe shqiptaret e Kosoves nuk e dojne majtizmin,enverizmin e izmat tjere te kalbur,por e dojne Ameriken.A e din pse ?

  Sepse shqiptaret me dore te majte vetem b.ythen.e lajne.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fattlumi : 25-01-2010 m 13:27

 9. #549
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  I nderuari Disa une nuk kom koh ti kendoi te shurdherit e sidomos atyre qe mbyllin vesht.Ne i harruam edhe njerzit me te mdhej se Rugoven e nese harrohet edhe ky une sjam fajtor,e as nuk e ndij veten fajtor.Nato zotri ka intervenuar te shpetoi nga turpi ose te heshte ,ne kosov po behej gjenocid,ket esht dashur ditur se cili shqiptar.Nuk esht e ndershme te ngritesh mbi tragjedin e tjetrit,se fundja shqiptaret do hecin perpara edhe pa Rugoven e edhe pa hashim e hasan po meritat e veprat i mbesin gjall gjith kuj,te mira e te kqija .Nuk kisha dasht me hy me ne detale se Rugoves i ben gjithlloj kurthash nga njerz te etshem per pushtet.Une njof qindra njerz qe per dit i ndrrojn librezat e partis,une jom per nji parti e ate e quaj Shqiptaria mbi te gjitha.

 10. #550
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga ganimet Lexo Postimin
  I nderuari Disa une nuk kom koh ti kendoi te shurdherit e sidomos atyre qe mbyllin vesht.Ne i harruam edhe njerzit me te mdhej se Rugoven e nese harrohet edhe ky une sjam fajtor,e as nuk e ndij veten fajtor.Nato zotri ka intervenuar te shpetoi nga turpi ose te heshte ,ne kosov po behej gjenocid,ket esht dashur ditur se cili shqiptar.Nuk esht e ndershme te ngritesh mbi tragjedin e tjetrit,se fundja shqiptaret do hecin perpara edhe pa Rugoven e edhe pa hashim e hasan po meritat e veprat i mbesin gjall gjith kuj,te mira e te kqija .Nuk kisha dasht me hy me ne detale se Rugoves i ben gjithlloj kurthash nga njerz te etshem per pushtet.Une njof qindra njerz qe per dit i ndrrojn librezat e partis,une jom per nji parti e ate e quaj Shqiptaria mbi te gjitha.
  Njerezit e medhenje nuk i harruam dhe nuk do ti harrojm kurr,kurse njerezit si Rugova do ti harrojm sepse ata vetem fatketqesi i kan sjell popullit.
  Po pse pra nuk intervenoj NATO sa ke Rugova ne pushtet? po vetem kur filloj lufta NATO intervenoj.d.m.th,po mos te fillonte lufta NATO nuk do te intervenonte,per arsye se NATO kish menduar qe ne Kosove shqiptaret i kan drejtat e barabarta dhe per kete arsye nuk ka nevoj me intervenu,por kur e pa NATO qe shqiptaret ja fillun luftes ateher NATO e kuptoj se populli nuk qenka i lire.
  Siq thojne nje fjale popullore pa qajt femija nana se merr,po ashtu ndodhi edhe me neve pa ja fillu luftes askush nuk vjen te ndihmoj.

  Edhe dicka me thuaj se qfare kontriboj Rugova per Kosoven?.

 11. #551
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga Disa Lexo Postimin
  Njerezit e medhenje nuk i harruam dhe nuk do ti harrojm kurr,kurse njerezit si Rugova do ti harrojm sepse ata vetem fatketqesi i kan sjell popullit.
  Po pse pra nuk intervenoj NATO sa ke Rugova ne pushtet? po vetem kur filloj lufta NATO intervenoj.d.m.th,po mos te fillonte lufta NATO nuk do te intervenonte,per arsye se NATO kish menduar qe ne Kosove shqiptaret i kan drejtat e barabarta dhe per kete arsye nuk ka nevoj me intervenu,por kur e pa NATO qe shqiptaret ja fillun luftes ateher NATO e kuptoj se populli nuk qenka i lire.
  Siq thojne nje fjale popullore pa qajt femija nana se merr,po ashtu ndodhi edhe me neve pa ja fillu luftes askush nuk vjen te ndihmoj.

  Edhe dicka me thuaj se qfare kontriboj Rugova per Kosoven?.
  Ne dash me tu drejtu zotri ndrroje emrin e bere Disi se a dhe e marin emrat ne gjinin femrore.Si duket paske degju veq Tv Beligradin e nuk po ja dishe kontributet e Zotri Rugoves.Ne familje sa po kuptoi nuk paske as nji antar te humbur ne luft e me ca plafa te magjupve qenke knaq e naj shporet te zi si bollic hajt pash zoti sme lodh se une kom dhan per kosov ne dash ti tregoi qindra kontribute ne para me dukument te Bujar Bukoshit e me ato para jom bler shum arm dhe kom dhen 4antar te familjes ti pom duket to koke prej atyre qe jon rrezit ne Ulqin ne fund te shkurtit. Ne kemi qajt qe 100 vjet zotri e kush sna mori, madje akoma as qe na ka degju kush pose zerit te dhjetra mira femive e pleqvene male te pa ngren e te smur .Nese mendo se bota nuk e ka dit e ke gabim se ne jemi te robruar.Ishte Zeri i Nolit zeri i fishtes zeri Isa Boletinit zeri i hasan prishtines I abdyl Frashrit po ne momentet me te rendsishme dheme kritike kur u ngulfat zeri i se vertetes doli Rugova dhe ket ralitet te hidhur jua tregoi miqve te Rugoves dhe te kombit tan .Ishte Zeri i Vokerit Ku i zeri ngusht boten demokratike po ishte gjaku i Reqakajve dhe kure ushtaret e Uqk ne shal zun rob dhjetra ushtar te shkaut.Pra ta sqaroi se sopata nuk ben pa bisht dhe bishti vetem spret dru .Kshtu ishte e lidhur politika Rugovjane dhe lufta jon.Ti mbyllim replikat se me duket se nuk ja vle .Me te mira.

 12. #552
  Musliman Shqiptar Maska e pejani34
  Antarsuar
  18-04-2005
  Postime
  892
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Arb Lexo Postimin
  Qe nje shembull i dikuj qe eshte edhe muslimut, edhe magjup, edhe gabel boshnjak...
  ti maxho, qafirr, pse je me trathtaret e kosoves, jep pergjigje o maxho.

 13. #553
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga ganimet Lexo Postimin
  Ne dash me tu drejtu zotri ndrroje emrin e bere Disi se a dhe e marin emrat ne gjinin femrore.Si duket paske degju veq Tv Beligradin e nuk po ja dishe kontributet e Zotri Rugoves.Ne familje sa po kuptoi nuk paske as nji antar te humbur ne luft e me ca plafa te magjupve qenke knaq e naj shporet te zi si bollic hajt pash zoti sme lodh se une kom dhan per kosov ne dash ti tregoi qindra kontribute ne para me dukument te Bujar Bukoshit e me ato para jom bler shum arm dhe kom dhen 4antar te familjes ti pom duket to koke prej atyre qe jon rrezit ne Ulqin ne fund te shkurtit. Ne kemi qajt qe 100 vjet zotri e kush sna mori, madje akoma as qe na ka degju kush pose zerit te dhjetra mira femive e pleqvene male te pa ngren e te smur .Nese mendo se bota nuk e ka dit e ke gabim se ne jemi te robruar.Ishte Zeri i Nolit zeri i fishtes zeri Isa Boletinit zeri i hasan prishtines I abdyl Frashrit po ne momentet me te rendsishme dheme kritike kur u ngulfat zeri i se vertetes doli Rugova dhe ket ralitet te hidhur jua tregoi miqve te Rugoves dhe te kombit tan .Ishte Zeri i Vokerit Ku i zeri ngusht boten demokratike po ishte gjaku i Reqakajve dhe kure ushtaret e Uqk ne shal zun rob dhjetra ushtar te shkaut.Pra ta sqaroi se sopata nuk ben pa bisht dhe bishti vetem spret dru .Kshtu ishte e lidhur politika Rugovjane dhe lufta jon.Ti mbyllim replikat se me duket se nuk ja vle .Me te mira.

  Jo une emrin nuk e kam ndermend ta nderroj ti quam si te duash ai eshte problemi yt,une e kreva temen tregova se ciles gjini i takoj e pjesa tjeter mbetet te ti.
  Pasi qe une nuk po ja disha kontributin e Rugoves pra ma trego ti te lutem bash jam kurreshtar ta di?
  Jo fatmersisht ne lufte nuk kam humbur asnje antar,por e kam humbur axhen ne demonstrata e vitit 1989,nese don ta vertetosh eja ne Prishtin ne vendin e quajtur Xhamia e Llapit dhe e shef pllaken perkujtimore,edhe pse nuk kam deshir te tregoj per kontibutet e familjes sime,por meq me ofendove shum keq u desh te tregoje.
  O njerit qe ja paske dhan paret Bujar Bukoshit hajnit me te madh,po me vjen keq por ato pare shumica kan shku ne xhep te bukoshit nje perqindje e vogel ka shku per luftar.
  Normal qe bota e ka dite qe ne jemi ne hall,por botes nik ka ndin per ne neqoftese ne vete nuk punojm per veten ton dhe nuk luftojm per veten tone,Amerikani ,Gjermani,Francezi,nuk vdesin per neve ne jemi ata qe duhet te vdesim per vendin tone.
  Po qefar i tregoj Rugova more mos te ndegjon kush,botes i tregoj gjaku i derdhur i jasharave dhe i mijra deshmorve tjere qe ran per Kosove se sa per Rugoven kurr NATO skish intervenu siq nuk intervenoj sa ke ne pushtet.

  ahhahah,mbylle repliken se ju kur nuk keni fakte nuk beni asgje tjeter pos ta mbyllni debatin,sa te lige edhe nje koleg i yti me heret e mbylli debatin.
  Po normal se nuk keni fakte ta mberoni tradhetarin sepse tradhetari nuk mbrohet dhe per kete arsye deshtoni sa keq,jeni per tu ardhur keq....ishalla vedisoheni se me te vertet jeni ne nje gjendje alarmante.

  Edhe dicka per fund te lutem mos u be nervoz se je shum e re dhe per moshen qe ke nuk eshte mir gjith kjo nervoz

  Me t'mira

 14. #554
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga Disa Lexo Postimin
  Jo une emrin nuk e kam ndermend ta nderroj ti quam si te duash ai eshte problemi yt,une e kreva temen tregova se ciles gjini i takoj e pjesa tjeter mbetet te ti.
  Pasi qe une nuk po ja disha kontributin e Rugoves pra ma trego ti te lutem bash jam kurreshtar ta di?
  Jo fatmersisht ne lufte nuk kam humbur asnje antar,por e kam humbur axhen ne demonstrata e vitit 1989,nese don ta vertetosh eja ne Prishtin ne vendin e quajtur Xhamia e Llapit dhe e shef pllaken perkujtimore,edhe pse nuk kam deshir te tregoj per kontibutet e familjes sime,por meq me ofendove shum keq u desh te tregoje.
  O njerit qe ja paske dhan paret Bujar Bukoshit hajnit me te madh,po me vjen keq por ato pare shumica kan shku ne xhep te bukoshit nje perqindje e vogel ka shku per luftar.
  Normal qe bota e ka dite qe ne jemi ne hall,por botes nik ka ndin per ne neqoftese ne vete nuk punojm per veten ton dhe nuk luftojm per veten tone,Amerikani ,Gjermani,Francezi,nuk vdesin per neve ne jemi ata qe duhet te vdesim per vendin tone.
  Po qefar i tregoj Rugova more mos te ndegjon kush,botes i tregoj gjaku i derdhur i jasharave dhe i mijra deshmorve tjere qe ran per Kosove se sa per Rugoven kurr NATO skish intervenu siq nuk intervenoj sa ke ne pushtet.

  ahhahah,mbylle repliken se ju kur nuk keni fakte nuk beni asgje tjeter pos ta mbyllni debatin,sa te lige edhe nje koleg i yti me heret e mbylli debatin.
  Po normal se nuk keni fakte ta mberoni tradhetarin sepse tradhetari nuk mbrohet dhe per kete arsye deshtoni sa keq,jeni per tu ardhur keq....ishalla vedisoheni se me te vertet jeni ne nje gjendje alarmante.

  Edhe dicka per fund te lutem mos u be nervoz se je shum e re dhe per moshen qe ke nuk eshte mir gjith kjo nervoz

  Me t'mira
  po me ngre per gjuhe andaj po te them se separi juve duhet te vetdijsoheni .Si nuk e kuptoni se sa e sa raste popujt bejn luft po as kush si ndihmo as nato as dito ,shiqo rastin Palistin ,Qeqeni e shum eshum vende ne bot
  Nese nisem nga logjika jote ateher qenka dasht posa ka lindur Rugova esht dasht nato te intervenoi .Une as nji her nuk kom mohu kontributin e uck-es por nji gje shqiptaret te cilet nuk e kan kuptuar se luften esht dash ta bej sepse ajo na esht imponuar po ne nuk ishim as me numer as me arsenal te barabart per luft me Serbin,andaj ne duhet brezav qe vin thash tu a themi se ne kemi punu pak per te qen te lir e ju punoni se 100 vjet duhet ta prisni lirin po ua mori dikush.
  Disa qe po i bejnpadrejtsi Rugoves i bejn nder veq Shkaut ,pra kuptoje se liria nuk blihet por fitohet me pushk e pend sot 1 e treta ka mbet ne dor te shkaut ,kjo justifikon ralitetin tone me te mir.A mos ju a la Rugova jo as uqk jo po ata e kan nji her per nji her.Rugova nuk ja dha Debellden, Albinin nuk e burgos sa her te ju teket Unarmiqve Malit te zi nuk ja dha Rugova qindra hektar Dhe nuk jua beri deputetve pagat sa mer nji mesues po njizet fishin .Mjeksia esht ne kollaps etj Shqiptaret ne luft jon frikacak e ne paq jon hajna .Me te mira shoku disa.

 15. #555
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-12-2005
  Postime
  63
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Arb Lexo Postimin
  Cfare faktesh me i dhane nje kuqaloshi si ty. Ti s'je per tjeter gja, me te sha me nane e babe, e gjak e cka ki...

  Ty te ka pa met me na kallxu kush ishte Presidenti Rugova.

  E tregoj vete populli per rreth 20 vite, e tregoj edhe ne ditet e ndarjes me te.
  Mos e ofendoni Disa-n, na se ai eshte nje provokato, ku me provokimet e tije mundohet ta vertetoj se sa te vendosur jan adhuruesit e dr.Ibrahim Rugova.

  fundja babi dhe mami i tije nuk e meritojne te ofendohen per fatin qe djali i tyre eshte nje shakagji.

  ne shej respekti te Presidentit Rugova, mos i ofendoni kundershtaret, nga se as ai kuuuuurr nuk ka replikua me ata qe kan fol keq per te, nga se ai thoshte;

  "demokracia i ka rregullat e veta, andaj ne ate loje jemi fut edhe, sepse neve jemi percaktuar dhe po luftojme per demokraci".

 16. #556
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-12-2005
  Postime
  63
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  [QUOTE=merkuri;2574026]Mos e ofendoni Disa-n, na se ai eshte nje provokato, ku me provokimet e tije mundohet ta vertetoj se sa te vendosur jan adhuruesit e dr.Ibrahim Rugova.

  fundja babi dhe mami i tije nuk e meritojne te ofendohen per fatin qe djali i tyre eshte nje shakagji.

  ne shej respekti te Presidentit Rugova, mos i ofendoni kundershtaret, nga se as ai kuuuuurr nuk ka replikua me ata qe kan fol keq per te, nga se ai thoshte;

  "demokracia i ka rregullat e veta, andaj ne ate loje jemi fut edhe, sepse neve jemi percaktuar dhe po luftojme per demokraci

 17. #557
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-12-2005
  Postime
  63
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Preng Sherri Lexo Postimin
  I tha " ne ta kemi shpetuar jetn dhe t kemi mbrojtur nga UK-ja".
  Po a ka vdekje m t madhe se sa Njeriu q vriste fmijt e Kosovs t t thot " Ne ta kamei shpetuar jetn Ty nga UK-ja".
  Pra Millosheviqi nuk i thoshte ne t kemi shpetuar Ty nga paramilitart e Arkanit apo nga beretat e kuqe por i thoshte t " shpetuam nga UK-ja".
  Disa thon se pas Rambujes, ai u kthye n Prishtin. Po natyrisht sepse ay gjat asaj kohe kur kishte organizuar zgjedhje duke ln Drenicen jasht me Komunat e saja dhe duke mos pritur q s paku t varroseshin Jashart e kishte denuar veten dhe pr kt Ay askund nuk ndjehej m i sigurt se sa n duart e serbve!
  Preng Sherri

  Ju shume pak po e njifnit politiken e serrbit!

  Serrbet kan tradite dhe din ku duhet ti ngacmosh shqiptaret, ata saher qe bastisnin nje familje shqiptare, thonin;

  "komshiu i juaj i pare na ka treguar ku e ke armen"!

  ai duke ju besuar serrbve, dorzonte armen dhe pa vonuar shume blente armen tjeter dhe dilte e vrante komshiun e pare per gjoja deshmi para policise se ka arme!!!

  Mirepo, dr Ibrahim Rugova sikur te kishte tradheti ndaj shqiptarve e miqesi me milloshevitet, ai ose nuk do merrte pjese ne deshmin e tije ne gjykaten e Hages kunder millosheviqit, ose te pakten nuk do i lartesonte luftetaret e Lirise UCK-en!

  Ai ja tha millosheviqit ne sy, se te gjitha te thenat tuaja nuk qendrojne.

  Perveq kesaj, une ua them me plotekuptimin e fjales, se po te kishte ndonje pranim te Rugoves para millosheviqit te nenshkruar ne leter, sikur mundoheshin mediat serrbe ta paraqesin ne mjetet e informimit, millosheviqi do ta paraqiste ne Hag ne prani te Rugoves.

  Fundja neve nuk po kerkojme nga kundershtaret politik te dr.Ibrahim Rugoves asgje; as te marrin pjese ne perkujtime te pervjetorit te vdekjes, as ne perkujtime te pervjetoreve te shpalljes se Kosoves se Pavarur, Deklarates kushtetuese, apo diq te ngjajshme, nga se ata kundershtar jan te pavlefshem per kombin.

  Populli shumice e dha provimin e tije gjat pranise se tije me rastin e vdekjes dhe ne vorrimin e tije, ku edhe ne temperatura mbi minus 20 grad, qe nga mosha feminore, deri ke pleqet, pritnin pjekjen e tyre per ta nderuar per here te fundit me mbi 6 (gjasht) ore ne radh!

  Fatmiresisht qe realitetin e Rugoves po e pranon te gjithe Lideret e te gjitha partive Politike, dhe secili prej tyre po kerkon kuadra nga LDK-eja dhe po e praktikojne politiken e dr.Ibrahim Rugoves.

  Tani edhe po verehet mungesa e tije, nga se po lozin me keta politikajt e tashem si macja me mijet.

 18. #558
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime
  Sa po kundrmor er e coftins!

  Mlone , mlone , mlone ...mlone...


  Kili
  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  BAC, U KRYMB, E HASA ME SHOK PO LAVDROHET ME KRYMBJEN E KOSOVES.

  BAC , O QU LUGAT GOVNA, PO ER E KEQE PI VJEN , NA MYTI!!!!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 19. #559
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-08-2005
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Qe nje kenge qe ta qetson shpirtin, kendon bylbyli i Kosoves Shkrute Fejza per gurin e republikes Dr Ibrahim Rugova.


 20. #560
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Kili Merturi,

  A po e mshel gojen. Hajt mshele, se je ka kallxohesh njeri me t'meta psiqike. Hajt merru me naj sen tjeter, hajt me bacen. Nuk osht politike per fmijaqa. Hajt hec...
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

Tema t Ngjashme

 1. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 17:52
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 13:42
 3. Vrasja e Kolonel Ahmet Krasniqit..
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 04-10-2010, 04:41
 4. Kushtetuta e Republiks s Kosovs
  Nga YlliRiaN n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 19:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •