Close
Faqja 56 prej 85 FillimFillim ... 646545556575866 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1,101 deri 1,120 prej 1694
  1. #1101
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Qe t'i japim pak drejtim muhabetit une propozoj qe te diskutohet ne nje platforme edhe pse problemi eshte tejet kompleks.

    Te jeni te qarte qe cfare bisedohet ne forum nuk ndryshon asgje ne zgjidhjen apo jo te problemit, nga ana tjeter e mira do ishte qe bashkebiseduesit te mos jene kokforte dhe hundeperpjete, por te mundohen qe te diskutohjne mbeshtetur ne argumente te shendosha.

    Deshironi te bisedojme ne platformen morale? Ne platformen ligjore? Apo ne ndonje platforme tjeter?
    RIPPR

  2. #1102
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Ne platformen historike eshte me mire sepse ndermjet saj del se kush ka te drejte dhe kush jo.

    Kete platforme ta kam shpjeguar dhe ky argument quhet i mbyllur besoj.

  3. #1103
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Citim Postuar mė parė nga white-knight Lexo Postimin
    Ne platformen historike eshte me mire sepse ndermjet saj del se kush ka te drejte dhe kush jo.

    Kete platforme ta kam shpjeguar dhe ky argument quhet i mbyllur besoj.
    Ti thua se "kush ka te drejte" e une te pyes:

    1- Te drejte morale???
    2- Te drejte ligjore?

    apo "te drejte" se keshtu dua une se jam i forte
    RIPPR

  4. #1104
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Ti "historiani" shiko se cfare ke deklaruar:
    Ca ka per te keqe aty? Per kombin tim behem nazist e shkuar nazistit. Sa me larg globalizmit.

    Dukesh qe e "njeh" shume mire historine.

    Ju as moral nuk keni as zemer nuk keni as ndjenja njerezore nuk keni sepse ju kane zene syte dhe zemrat.

    Nuk mu pergjigjet asnjeri ... keni ndonje gje kundra rezolutave te OKB-ve??
    Ti meqe e njeh mire OKB-ne qe ne fakt eshte vegel e vete hebrenjve, ka lezet sic te thashe ne fillim, nje shtet aq i vogel qe eshte sovran dhe i pavarur ne kuptimin e mirefillte te fjales.

    Bravo Izraelit!

    1- Te drejte morale???
    2- Te drejte ligjore?
    1- Izraeli
    2- Izraeli

  5. #1105
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Po mer kolopuc po behesh nazist per kombin tat ... te mort m... shalet eshte nje fjale e urte ... per kombin tat duhet te behesh NJERI jo kafshe. Pastaj absurditeti yt qe nuk do ta kuptosh eshte se ke thene me mire nazist se fashist gje qe eshte e njejta gje... po te kishe 2 klase shkolle do e dije qe nazist dhe fashist eshte e njejta gje.


    Ti dhe te tjeret si ti nese vazhdoni te "diskutoni" keshtu me kete fryme "konstruktive" nuk beni gje tjeter vetem se shtoni numrin e posteve te temes pa asnje lloj vlere informuse apo edukuse.

    Te thuash qe Izraeli ka te drejte morale te masakroje civile dhe ushtroje gjenocid dmth qe s'ke moral

    Te thuash qe Izraeli ka te drejte ligjore te beje ate qe ben dmth qe s'ke haber nga ligji nderkombtar.
    RIPPR

  6. #1106
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Po ti acid_burn c'ke qe nxehesh dhe i ofendon antaret personalisht per nje ceshtje qe s'ka te bej asgje me origjinen tende?

  7. #1107
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Kolopuc s'jane e njeta gje nazizmi dhe fashizmi. Shiko ne te kaluaren se c'fare sistem qeversije kishte Italia dhe Spanja fashiste dhe nga ana tjeter Gjermania naziste. Te duket gje njesoj ty? Kesaj i thone te kesh syte ne b*the qe mos e shohesh ndryshimin.

    Une dua te ruaj gjuhen dhe rracen time te shenjte. Dhe kjo detyre ste kerkon thjesht njeri por mbinjeri. Kombi mbi te gjitha.

    Te thuash qe Izraeli ka te drejte morale te masakroje civile dhe ushtroje gjenocid dmth qe s'ke moral
    Izraeli ka te drejte morale te ekzistoje.

    Te thuash qe Izraeli ka te drejte ligjore te beje ate qe ben dmth qe s'ke haber nga ligji nderkombtar.
    Izraeli eshte vete ligji nderkombetar. Akoma se ke marr vesh ti?

    Po ti acid_burn c'ke qe nxehesh dhe i ofendon antaret personalisht per nje ceshtje qe s'ka te bej asgje me origjinen tende?
    Nuk ka hendek qe i ndan muslimanet nga njeri tjetri. Nqs vritet apo rrihet nje turk, sudanez, afgan, kinez ose nje deve per keto eshte njelloj sikur eshte vrare apo rrahur nje vellai i kombit (nqs ishte musliman viktima). Ky eshte kombi islamik, ky eshte globalizmi armiku numer nje i kombeve.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga white-knight : 09-03-2009 mė 10:55

  8. #1108
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Tashti te thuash qe nje nazist eshte me i mire se nje fashist eshte te flasesh percart dhe zgjatja e diskutimit ne kete drejtim eshte budallalllek.

    Nga menyra se si ju flisni per Izraelin nuk merret vesh mire

    1- A eshte Izraeli viktime ne kete rast?
    2- Apo eshte ai qe shkakton viktima?

    Nese Izraeli qeka vete ligji nderkombtar (si perrallis kal orsi) denoka dhe demaskoka veten dhe veprimtarine e vet me rezolutat e postuara me lart???? Nga ana tjeter nese ti qenke kaq kundra Globalizmit pse pranoke te te udhehiqka ligji Cifut qe per ty qenka Ligji Nderkombtar??

    E kam fjalen gjithmone ne ate qe quhet International Law.
    RIPPR

  9. #1109
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Tashti te thuash qe nje nazist eshte me i mire se nje fashist eshte te flasesh percart dhe zgjatja e diskutimit ne kete drejtim eshte budallalllek.
    Per tu mbrojtur nga globalizmi eshte me i mire sepse eshte me radikal. Sistemet majtiste jane pro globalizmit.

    1- A eshte Izraeli viktime ne kete rast?
    2- Apo eshte ai qe shkakton viktima?
    1- Po. 200 milione arabe qe e rrethojne dhe kerkojne zhdukjen e tij nga faqja e dheut pak jane?
    2- Izraeli ka te drejte te vetembrohet.

    Nese Izraeli qeka vete ligji nderkombtar (si perrallis kal orsi) denoka dhe demaskoka veten dhe veprimtarine e vet me rezolutat e postuara me lart????
    Ke degjuar ndonjehere ndonje ushtarak izraelit te denohet ose te akuzohet per krime lufte? U mor ndonje mase ndaj Izraelit qe bombardoi OKB-ne (s'ishte hera e pare kjo)? A ka ndonje shtet tjeter qe sja ndjen fare per OKB-ne ne kete fare niveli? Te cojne keto pyetje ne ndonje perfundim?

    Nga ana tjeter nese ti qenke kaq kundra Globalizmit pse pranoke te te udhehiqka ligji Cifut qe per ty qenka Ligji Nderkombtar??
    Kam zgjidhje tjeter? Apo te luftoj si Palestina me gure dhe me shkopa?

  10. #1110

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Mu duke interesante per temen kjo foto.

    April 10, 1948

    Dear Sir:
    When a real and final catastrophe should befall us in Palestine the first responsible for it would be the British and the second responsible for it the Terrorist organizations build up from our own ranks.
    I'm not willing to see anybody associated with those misled and criminal people.
    Sincerely yours,

    Albert Einstein.


    As stated by United Nations General Assembly Resolution 194 (III) 11 December 1948
    Having considered further the situation in Palestine,
    ...
    11. Resolves that the refugees wishing to return to their homes and live at peace with their neighbours should be permitted to do so at the earliest practicable date, and that compensation should be paid for the property of those choosing not to return and for loss of or damage to property which, under principles of international law or in equity, should be made good by the Governments or authorities responsible;
    Instructs the Conciliation Commission to facilitate the repatriation, resettlement and economic and social rehabilitation of the refugees and the payment of compensation, and to maintain close relations with the Director of the United Nations Relief for Palestine Refugees and, through him, with the appropriate organs and agencies of the United Nations;


    10 Prill 1948
    Te nderuar Zoterinj!
    Kur katastrofa reale dhe e fundit do te bjere mbi Palestinen,shkaktari i pare do te jete vete Britania ndersa shkaktari i dyte do jene grupet terroriste te krijuara nga vete rangu jone.
    Sdo te uroja kurre te shihja asnje te lidhur me keto njerez mashtues dhe kriminal.

    Albert Einstein
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  11. #1111
    Citim Postuar mė parė nga Acid_Burn Lexo Postimin
    Pastaj absurditeti yt qe nuk do ta kuptosh eshte se ke thene me mire nazist se fashist gje qe eshte e njejta gje... po te kishe 2 klase shkolle do e dije qe nazist dhe fashist eshte e njejta gje.
    nacional socializmi dhe fashizmi nuk ishin e njejta gje.po te kishe dy klase shkolle dhe te lexoje dhe libra te tjere pervec kuranit do ta dije.

  12. #1112
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-08-2008
    Postime
    1,280
    Para ca ditesh kam degjuar nje thenje e cila ne menyre te perkryer pershkruan gjendjen e ketij rajoni;"Gjikunde te gjallet qeverisin me jeten e vete dhe te nje vendi,ne Palestine e Izraelin e sotshem te vdekurit qeverisin me te gjallet"
    Teper shume "histori",seriozisht demton shendetin...
    Urrejtja me e cmendur eshte urrejtja mes vellezrve si duket...

  13. #1113
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Dhe kush po e mbron genocidin cifut?

    Nejse igracica une ja kam vene vijen internacionalisteve marksist si puna jote me kohe e me vakt.

    More vesh Zarojevic?

  14. #1114
    te bluj brinjet Maska e CrushFire
    Anėtarėsuar
    09-05-2002
    Vendndodhja
    Contigo
    Postime
    20
    Shume interesante letra e Anjshtajnit.

    White Knight

    Cfare po beni ju? Nese ben pyetjen "kush po e mbron gjenocidin cifut?" Po e mbroni me kembe e me duar. Asnje mendje e shendoshe e secilit besim qofte e secilit komb i takofte nuk mund te mbroje dhe mbeshtese krimet e shtetit Izraelit mbi popullaten e pafajshme ne rajon.

    Moralisht cdo kush simpatizohet me ate mbi te cilin po ushtrohet terror e po i behet padrejtsi. Ky per mendimin tim eshte reagimi i natyrshem njerezor.Ju thoni mire ja bejne Palestinezeve edhe kur keta te fundit jane nxenes te shkolles fillore, edhe kur keta jane te semure ne spital, edhe kur keta jane thjesht kalimtare ne nje treg apo gra e pleq.

    A ju ka mbetur ndokund nje fije humanizmi apo jo??? Une nuk e kuptoj sesi mund te simpatizoni Izraelin ne kete rast.


    Nga ana tjeter, Hamasi per mendimin tim nuk ka aftesi drejtimi politik. Nuk eshte faji i Hamasit per kete te fundit. Te gjithe ata qe drejtojne Hamasin erdhen nga fronti i luftes. Hamasi duhet te mendoje dhe te veproje me holle. Nuk duhet te harrojme historine e hidhur te sa e sa rezolutave per paqe te cilat Izraeli nuk i ka respektuar e vazhdon te mos i respektoje, gje qe e ul besimin e Hamasit ne zgjidhjen diplomatike te problemit. Megjithate politika e Hamasit nuk eshte e nivelit te duhur dhe shpesh here e keqeson gjendjen e popullates civile palestineze.

    Palestinezet dhe e mbare bota Arabe ka nevoje te bashkohet rreth asaj qe i bashkon. I bashkon gjuha, feja, zakonet trashigimia historike etj etj. Pra kemi te bejme me nje komb qe jeton ne disa shtete. 24 apo 26 shtete ne bote (ne mos gaboj) kane arabishten gjuhe zyrtare. Me fjale te tjera e quajne veten arab. Kjo duhet te mjaftoje per te mbajtur qendrimin e duhur ne mbrojtjen e te drejtave te palestinezeve e nga ana tjeter ne formimin meplot kuptimin e fjales te shtetit palestinez. Kete arabet nuk e kane bere e nuk po e bejne sepse kurre s'kane qene te bashkuar.

    Atehere ne nje gjendje te tille si reaksion i krijuar nga gjendja, atehere kur superfuqite boterore inkurajojne, financojne, suportojne Izraelin dhe shtetet arabe luajne k-o--=q=e-t me fatin e Palestines, dalin ne skene levizje radikale se HAmasi te cilat ja veshin fatin e vendit grykes se pushkes. Sounds familiar?

    Mu kujtua filmi "Ja Vdekje Ja Liri" eshte pikerisht cfare ka mbetur te behet atehere kur diplomacija kadeshtuar katerciprisht .... atehere kur ka akoma elemente te cilet mbrojne gjenocidin vetem e vetem se urrejne Islamin si fe dhe Arabet si komb.

    Mjerim
    ya 7abebe 3rab laya
    tadmak badya
    enta b't3ref ana sho ba7ebak
    we adesh galee 3leya

  15. #1115
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga d'el Fine
    Baptist eshte e cuditshme se deri ku arrin cmenduria e njeriut , apo jo? Njerezit i bejne realitet ato qe mendojne ne koken e tyre te trazuar. .
    Arrin deri aty sa te pranoje publikisht qe mendimi/realiteti tyre origjinon jo nga koka, por me sa duket ndonje organ tjeter. Nje lloj i tille perceptimi nuk mund te prodhoje vecse parametra subjektive per te dalluar kokat e trazuara nga te amulluarat. Deri me sot te tere ankohen qe te cmendur jane te tjeret, jo ata vete.

    Une per shembull ndihem i urryer nga vendasit ketu. Kam qene ne disa vende dhe me kane dashur fort , sidomos ne Greqi me kane pritur me tapet te kuq se isha shqiptar , por ketu me urrejne thellesisht thjesht se jam shqiptar. Do pare kjo pune se keshtu nuk behet.
    Shume e cuditshme. Ke harruar te fshish nje post tjeter ku shkruaje se disa familjare nga te tute “keqtrajtohen” ne Greqi. Si shpjegohet ky perjashtim, me tapet te kuq, ne rastin tend?

    Edhe dicka tjeter mbetet enigme ne mendjen time...
    Gjermania u beri demin me te madh hebrejve , por jo , nuk mund te shahen ketu. Ketu duhet permendur gjithcka gjere e gjate , brenda e jashte teme , pavaresia e Kosoves e shume e shume gjera , por jo Gjermania. Flitet per historine e sulltaneve gjakpires , kur dihet mire se ka nje histori me te afert dhe me brutale se ajo e para. Por sigurisht , kur ve fene mbi arsyen nuk ka se si te jete ndryshe. Duhet mbyllur njeri sy ndersa tjetri duhet shqyer fare sa te gjakoset dhe ta shikoje te skuqur edhe ate qe nuk eshte e tille.
    Zgjidhja enigmes fillon me pyetjen kush jam une vete. Nuk hyn Gjermania ketu. Do te hynte po te ishim forumiste Gjermane, ose po qe se tema do te titullohej Gjermani-Izrael. Por si duket edhe ne kete radhe duhet te marrim parasysh se realiteti nuk perceptohet nga truri por dickaja tjeter.

    Po ashtu, ka mundesi te mos fshish replikat? Te mira ose te keqija, ne qe shkruajme kemi lodhur mendjen dhe shpenzuar kohe. Vetem proletariati internacional ka perbuzje per mendimin, sepse nuk e koncepton dot mundin me te cilin prodhohet.

  16. #1116
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga La_Lune Lexo Postimin
    Citim Postuar mė parė nga javan
    Qenkam prapa botes une. Pse c'beri vaki me Ferizaj? Eshte shpallur shteti i 51 i Amerikes?

    Kush eshte nje ne nje milion, deshira jote apo fakti?
    LoL Ferizaj mire do behej te shpallej se po shtrehon plot armatim Usa,nje rruge e dy pune si mendon ti? Deshira ime eshte e panumerueshme.Ta le ty ti pergjigjesh pyetjes tende.]
    Une mendoj qe eshte nje propozim shume interesant. A do te kompesohet shtepia jote me cmim me te larte se fqinjet?

    Nuk mund te kishe dhene nje pergjigje me pranuese, se arsyetimi yt bazohet ne “dua” dhe jo “eshte/fakt”.


    Albert Einstein[/QUOTE]

  17. #1117
    AdIdAs Maska e DoLpHiN
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    Hono Lulu
    Postime
    1,453
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Shume e cuditshme. Ke harruar te fshish nje post tjeter ku shkruaje se disa familjare nga te tute “keqtrajtohen” ne Greqi. Si shpjegohet ky perjashtim, me tapet te kuq, ne rastin tend?
    Mos ma deformo nickun
    Me sa duket nuk je ne gjendje te dallosh postimet ironike... Shiko njehere se kujt dhe perse i jam pergjigjur ne postimin se ne Greqi "na shtrojne tapet te kuq kur shkojme atje".

    Tema nuk eshte as sulltani vs izraeli , keshtu qe mos me thuaj se nuk na qenka Gjermani-izrael. Po ti lexosh me vemendje postimet e mija do ta kuptosh se cfare kam dashur te them.

    Lexo njehere mire postimet e mija dhe postimet paraardhese dhe ndoshta do te kuptosh me shume nese pretendon se gjykon me tru ne vend te ndonje organi tjeter (meqe permende organ tjeter).
    PS: Nuk jam i vetmi moderator keshtu qe mos mi faturo mua te gjitha fshirjet e postimeve.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DoLpHiN : 12-03-2009 mė 12:45
    `That` is good and `that` is funny...but it costs a lot of money...

  18. #1118

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Une mendoj qe eshte nje propozim shume interesant. A do te kompesohet shtepia jote me cmim me te larte se fqinjet?

    Nuk mund te kishe dhene nje pergjigje me pranuese, se arsyetimi yt bazohet ne “dua” dhe jo “eshte/fakt”.


    Albert Einstein
    [/QUOTE]

    Nese nuk arrin te vertetosh teorine tende,fillo e ndrysho"faktet"!

  19. #1119
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Nuk e di pse ndjej extasy kur degjoj lajme se si Izraeli po shpartallon palestinen.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DoLpHiN : 12-03-2009 mė 14:23 Arsyeja: Nuk ka nevoje per racizem as per per shprehje anti-njerezore.

  20. #1120
    Une jam shqiptar Maska e gjergj arianiti
    Anėtarėsuar
    29-12-2008
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave
    Postime
    92
    Akoma me kete temen ju?1119 paska vajt numri postimeve.Mesa duket i kemi zgjidh gjithe problemet kombetare dhe po fillojme me ato nderkombetare.
    Vaj medet thuaj, shan shqiptari shqiptarin, dhe jan duke u "kacafytur",njera pale tu mbrojt jevgjit dhe tjetra vampirat.
    Duaje atdhene si shqiponja folene.

Faqja 56 prej 85 FillimFillim ... 646545556575866 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Sionizmi politik dhe fetar nga Ajni Sinani
    Nga Explorer nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-01-2009, 10:55
  2. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-12-2006, 19:21
  3. Vazhdojne luftimet ne rripin e Gazes
    Nga StormAngel nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 140
    Postimi i Fundit: 22-04-2006, 08:44
  4. "Dardania" e Haklajit, sukses nė Izrael
    Nga Blendi nė forumin Arti shqiptar
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-07-2002, 18:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •