Close
Faqja 38 prej 85 FillimFillim ... 28363738394048 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 741 deri 760 prej 1694
 1. #741
  i shplodhur
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Mosha
  40
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Arabet e flliqur , qe jane dhe aliene te poshter

  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Me te vertete nuk ka aspak lidhje se kush i beri sulmet. Por ti mos u habit qe palestinezet festonin. Jo me shume se 2-3 km larg nga Kullat, ne krahun tjeter te Hudson River, pra ne New Jersey arabet festonin, dalldiseshin dhe ekzaltoheshin nga rrezimi i kullave pa llogaritur qe ishin ne token amerikane, hanin buken qe i jepte amerikani dhe shijonin lirine qe i falte sistemi amerikan. Vetem disa hapa me tutje njerez te tjere qanin me lot dhimbjeje nga ai tmerr qe po ndodhte (pavaresisht se kush ishte autori). Ate nate sipas te dhenave te sigurta djelmoshat amerikane kane shfryre dufin e tyre kush e di sa vjecar ndaj mjekerpalareve, poturexhinjve, tespihexhinjeve dhe ....pash zotin se nuk mbarojne epitetet. Ka kercitur druri si heret aq sa u kerkua ndihma e policise, perndryshe populli do i kishte mavijosur kermat. Keshtuqe mos u habit. Kur e benin 3 km larg nga vendi i fatkeqesise, ne anen tjeter te botes kane bere dasem per jave te tera.
  Tamam e ke Darius.
  Keta arabet e flliqur, mos harro , nuk jane njerez si ne, jane nje lloj race e keqe alienesh qe duan te pushtojne boten por maskohen si arabe. E ke parasysh vete ti, nga ato aliente qe jetojne nentoke, se ti si mjeshter i ketyre gjerave i di me mire.
  Ke ndonje teori te re per alienet ti? apo ndonje teori te re per atlantiden? arabet e kane fundosur atlantiden meqe mu kujtua , po mos e hap shume llafin.
  Ik ore Darius te keqen vllai, kerko atlantiden andej nga divjaka a shijaku, leri keto muhabetet e politikes.

  Me keto krime qe po bejne Cifuterit vallaj paskan qene komb iu keq. Nuk eshte vetem faji i qeverise, po dhe si popull jane i gjith populli ushtar, gati per tu leshuar matane gardhit t bejne copa palestinezet. Popull i keq shume paskan qene.
  U shofte ushtria Izraelite, u shofte nga faqja e dheut qeveria zioniste dhe cdo cifut qe vret njerez e pushton fshatra e qytete me dhune, u shofte nga faqja e dheut cdo kriminel i kesaj bote!

 2. #742
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  SHBA-tė armatosin Izraelin pėrmes portit grek

  SHBA-tė e armatosin Izraelin pėrmes portit grek Astakos, ku kanė mbėrritur 325 kontenjerė municion, tė dedikuar pėr ushtrinė izraelite.

  Kėtė sot e shkruan gazeta greke “Ta nea”, duke publikuar njė dokument tė flotės ushtarake amerikanė, qė pėrmban tė gjitha tė dhėnat pėr transportin konkret tė municionit.
  Informatėn e demantoi Ministria greke e Punėve tė Jashtme, pėr dallim nga Pentagoni prej ku ėshtė konfirmuar besueshmėria e informatės, por pėr shkaqe sigurie nuk komentohen marshrutat e flotės ushtarake amerikane.

  Municioni, deri nė fund tė janarit nga Astakosi duhet tė dėrgohet deri nė portin izraelit Ashdod. Pėr dėrgesėn autoritetet amerikane pohojnė se ėshtė pjesė e marrėveshjes pėr furnizim tė armėve midis SHBA-ve dhe Izraelit tė vitit 1990 dhe nuk ka lidhje me operacionet nė Gazė.

  Informata shkaktoi reagim tė ashpėr tė opozitės greke, si dhe tė organizatave palestineze.

  Shqipmedia
  Sui generis

 3. #743
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Po tu interesoheshim ne Shqiptarėt pėr ēėshtjet tona primare kombėtare kaq shumė sa na intereson njė ēėshtje ndėrkombėtare, sot do tė ishim me SHBA-tė aty afėr diku tė fortė si popull dhe si shtet!
  Sui generis

 4. #744
  DR-GR Maska e oliver55
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Keta vrasin popullin e tyre.

  Hamas fshihen tek ambulancat e UN.

  Keta fshihen mbas fustaneve te grave.

  Keta fshihen mbas femijeve qe vriten.

  Keta jan vertet kriminele dhe terrorrist.


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga oliver55 : 12-01-2009 mė 22:11
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

 5. #745
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime nė 475 postime
  Citim Postuar mė parė nga armandovranari Lexo Postimin
  Tamam e ke Darius.
  Keta arabet e flliqur, mos harro , nuk jane njerez si ne, jane nje lloj race e keqe alienesh qe duan te pushtojne boten por maskohen si arabe. E ke parasysh vete ti, nga ato aliente qe jetojne nentoke, se ti si mjeshter i ketyre gjerave i di me mire.
  Ke ndonje teori te re per alienet ti? apo ndonje teori te re per atlantiden? arabet e kane fundosur atlantiden meqe mu kujtua , po mos e hap shume llafin.
  Ik ore Darius te keqen vllai, kerko atlantiden andej nga divjaka a shijaku, leri keto muhabetet e politikes.


  U ti rrofsh mer djale se sinqerisht me ktheve te qeshuren sot. Te te jap nje keshille pa te te kapur nga faqet se ja u ndalon dhe feja: mos u merr me gjera qe si kupton. Kerkojne koeficient intelekti me te larte se mesatarja dhe ne rastin konkret edhe mesatarja kerkon pune. Mos e lodh veten se ska shprese. Kushtoju me mire kerrabave qe ke vene ne avatar dhe shiko te shesesh ndonje laptop andej nga Shqiperia. He xhan... dhe mos harro, rregullo drejtshkrimin ne faqe se i ben reklame te keqe biznesit.

  Allahu dhe paqja qofte me ty.

 6. #746
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Citim Postuar mė parė nga Daja-GONI Lexo Postimin
  " Minjt e lagjeve" si thua ti duhet gjithsesi te luftohen dhe tu mirret pushteti nga dora,me kete pajtohem edhe une,por " nuk digjet jorgani per nje plesht" .Pra nuk bombardohet nje shtet duke kerkuar disa ekstremist.Mos u ben qesharak.

  PS fillimi i konfliktit nuk “daton nga hudhja e raketave te hesbollaheve fanatik,fillimi i konfliktit daton nga vitet 40 te shekullit te kaluar.Atehere kur ne ato territore me force u krijua nje shtet i ri,Izraeli.
  Nuk u bombardoka nje shtet per disa ekstremiste? Jo more, me ke sy e pe ti kete? Dmth Izraeli duhet te pranoje raketat te bien mbi token e vet e te vrasin Izraelite dhe te thote, se nuk ia vlen te bombardoj Gazen per ca terroriste. Izraeli pra duhet te rrije duarkryq e te vdese. Hajde palle hajde! Ku mi ke gjet gjithe keto mend xhanem? Po mire, a nuk e bombarduan Gjermanine aleatet gjate L2B??

  Me tej te lutem na e shpjego sesi u krijua me force shteti Izraelit me qafsh? Edhe lopa e di qe ai territor nuk ka qene pjese e ndonje shteti, dhe se shteti Izraelit u formua pas sulmeve te rreth 5-6 ushtrive arabe qe u sulen per ti zhdukur cifutet qe jetonin atje pas miratimit te formimit te dy shteteve, arabe dhe izraelite ne ate zone nga OKB. Edhe lopa e di, por jo zotrote, se Izraeli eshte toke e Izraeliteve dhe jo e arabeve, dhe se arabet e felliqur zaptuan ato zona vetem gjate mileniumit te dyte pas krishtit.

  Llogjika jote futja-kot, kerkon qe Izraeli te rrotullohet dhe te vdese, e te mos ekzistoje? Izraeli s'paska te drejte te kete shtet ne tokat e te pareve, por ti vetes nuk ia mohon kete te drejte.

 7. #747
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Tema ėshtė pėr luftėn Izrael - Palestinė, jo pėr si ėshtė krishterizmi, islamizmi a judaizmi, jo cili me i bardhė cili mė i zi.

  E ndėgjova njė ditė njė izraelit qė fliste pėr Shqipėrinė edhe pėr shqiptarėt, mos harroni qe ne jemi i vetmi vend nė botė qė mbajti tė sigurtė hebrenjtė nga Gjermanėt, ata jetonin nė shtėpi me muslimanė 300.000 hebrenjė kanė jetuar vetėm nė rrethinėn e Prishtinės, pastaj shume te tjere nė shqipėri. Ai izraeliti thoshte "shqipėria ėshtė e vogėl por shqiptarėt e kanė zemrėn e madhe"

  Po ku po ju intereson gaza o vėllezėr po shikoni trojet tona e lene gazėn!
  Lehtėso trupin duke munduar mendjen!

 8. #748
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,101
  Faleminderit
  54
  146 falenderime nė 126 postime
  Citim Postuar mė parė nga BEHARI Lexo Postimin
  sa do qe ti apo dikush tjeter palestinezet i quani minje,fundi fundit ata jane ne tokat etyre apo ne trojet etyre te pushtuara me force nga cifutet izrealit,pra sikur dhe minje te jene ata ndollen ne trojet e veta!
  keshtu qe perpara se te zhduken ata "minjet"sic i quan ti palestinezet,do ishte me mire qe te zhdukeshin ata qente pushtues Izrealit nga tokat e pushtuara palestineze!!
  Me duket se e kam bere te qarte me shume se nje here..., nuk bej tifozllek per asnje nga palet..., e para pasi nuk jam ēifut, e dyta pasi nuk jam arab, por qe edhe pse nder keta te fundit mund te kem nje fare detyrimi historik ( mbaj parasysh ndihmat e kampit socialist ne armatime dhe teknologji ose mbeshtetje e drejt per se drejti ne OKB te grupeve terroriste si Alfatah dhe Hamas ) pastaj po te nisesha nga ana fetare mund te deklarohesha fare mire nje filoarab, pasi nje perqindje e tyre eshte e krishtere..., por asnjera nga keto nuk me ben te devijoj nga drejtesia! I thone; rri shtrembur por fol drejt! Dhe nuk e kane thene kot!
  Nese mund te mbeshtesja kauzen palestineze perpara 40 e me shume viteve, sot apsolutisht JO! Simpatizohem me vetmbrojtjen e nje populli qe ka te drejten e tij te jetoje dhe pikerisht ne token e te pareve te tyre, qe "kusherinjte ngjyre bronxi" nuk u'a lejojne...! Pse ne Paqen e Dejton-it kur u nenshkruan marreveshjet midis pales palestineze dhe izraeljane, te nesermen fill pas kesaj ngjarjeje kaq te rendesishme per paqen ne Lindjen e Mesme, filluan sulmet ne shkalle te gjere si nga Jordania, Libani, Egjipti, Siria, pa harruar edhe vet palestinezet..., kush eshte i interresuar te mos kete paqe, ai qe ka investuar miliarda? apo ai qe rron ( per kulture te tij ) ne favelas? Pse atehere Izraeli mban mbi 40% te forces punetore palestineze me buke? Territori ne traktatin e Oslos, u nda nje here e mire, ku ai ish terroristi qe u legalizua, Jaser Arafat, firmosi me dore te vet, por na u ngriten forcat me terroriste ekstremiste palestineze dhe na filluan Intifadah-un e pare..., PSE? Atyre nuk u interesonte paqja, atyre nuk u mjaftoi nje pjese e Palestines ( si zone gjeografike ), por deshen edhe Jeruzalemin! Duke ditur fort mire qe ky qytet do te jete edhe "molla e sherrit", pra nje gje qe s'do ta pranonin kurre hebrenjte, pra nje gjendje lufte permanente ( e perhereshme ), kujt i interreson kjo gje? Mos valle Izraelit apo Sirise, ishIrakut, Iranit, apo sheikeve matrapaze qe nje fishek ( Gezhoje ) kallashi e paguanin me nje Ton nafte...? Mos harroni qe edhe po te ngrihen edhe nje here si ne 57' ( kujto luften e 7-te diteve ), te gjithe arabet, me gjithe sulmin e befasishem dhe armatimet me ultra te sovjetikeve, nuk munden ta mposhtin popullin hebre, kur keta te fundit per aresye demografike rekrutuan grate, pra edhe me gra bene qe te kapitullonin te gjitha shtetet arabe duke filluar nga RAB...!
  Pra si konkluzion, ne si popull i vuajtur ( me histori te ngjashme - shih Kosoven ), nuk duhet kurre te mbeshtesim palestinezet, pasi keta e kerkojne vete luften, por ate popull qe ne kundershtim me propaganden komuniste dhe antisioniste, kerkon qe te jetoje ne prosperitet ne paqe me fqinjet qe Zoti i ka dhuruar...
  Eshte gabim ( ky eshte mendim personal ), te mbeshtesim nje pale kunder nje tjetre, duke u nisur nga aresye fetare, por si asnjanes dhe sidomos duke u nisur nga pervojat tona historike, duhet te mbrojme te drejten e nje populli qe do te rroje ( dhe jo jete ē'fare do, por zhvillim dhe modernizim me kohen ), sikur eshte Izraeli.
  Pa dashur ne shqipot, gjendemi ne nje opinion me Iranin, duke simpatizuar milizianet heizbollah, por edhe duke urryer ( ne menyre sipatizuese ) hebrenjte...
  Kurse krejt e kunderta duhej, pikerisht ne menyre instiktive ( sidomos popullsia kosovare ), duhej qe kauzen per mbijetese te popullit hebre, ta mbeshteste pa rezerva!
  Ja pra une si shqiptar, pse njoh Izraelin si shtet legjitim dhe pjesen tjeter nderluftuese ( jo te gjithe palestinezet ) terroriste...!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 13-01-2009 mė 06:11

 9. #749
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Me duket se e kam bere te qarte me shume se nje here..., nuk bej tifozllek per asnje nga palet..., e para pasi nuk jam ēifut, e dyta pasi nuk jam arab, por qe edhe pse nder keta te fundit mund te kem nje fare detyrimi historik ( mbaj parasysh ndihmat e kampit socialist ne armatime dhe teknologji ose mbeshtetje e drejt per se drejti ne OKB te grupeve terroriste si Alfatah dhe Hamas ) pastaj po te nisesha nga ana fetare mund te deklarohesha fare mire nje filoarab, pasi nje perqindje e tyre eshte e krishtere..., por asnjera nga keto nuk me ben te devijoj nga drejtesia! I thone; rri shtrembur por fol drejt! Dhe nuk e kane thene kot!
  Nese mund te mbeshtesja kauzen palestineze perpara 40 e me shume viteve, sot apsolutisht JO! Simpatizohem me vetmbrojtjen e nje populli qe ka te drejten e tij te jetoje dhe pikerisht ne token e te pareve te tyre, qe "kusherinjte ngjyre bronxi" nuk u'a lejojne...! Pse ne Paqen e Dejton-it kur u nenshkruan marreveshjet midis pales palestineze dhe izraeljane, te nesermen fill pas kesaj ngjarjeje kaq te rendesishme per paqen ne Lindjen e Mesme, filluan sulmet ne shkalle te gjere si nga Jordania, Libani, Egjipti, Siria, pa harruar edhe vet palestinezet..., kush eshte i interresuar te mos kete paqe, ai qe ka investuar miliarda? apo ai qe rron ( per kulture te tij ) ne favelas? Pse atehere Izraeli mban mbi 40% te forces punetore palestineze me buke? Territori ne traktatin e Oslos, u nda nje here e mire, ku ai ish terroristi qe u legalizua, Jaser Arafat, firmosi me dore te vet, por na u ngriten forcat me terroriste ekstremiste palestineze dhe na filluan Intifadah-un e pare..., PSE? Atyre nuk u interesonte paqja, atyre nuk u mjaftoi nje pjese e Palestines ( si zone gjeografike ), por deshen edhe Jeruzalemin! Duke ditur fort mire qe ky qytet do te jete edhe "molla e sherrit", pra nje gje qe s'do ta pranonin kurre hebrenjte, pra nje gjendje lufte permanente ( e perhereshme ), kujt i interreson kjo gje? Mos valle Izraelit apo Sirise, ishIrakut, Iranit, apo sheikeve matrapaze qe nje fishek ( Gezhoje ) kallashi e paguanin me nje Ton nafte...? Mos harroni qe edhe po te ngrihen edhe nje here si ne 57' ( kujto luften e 7-te diteve ), te gjithe arabet, me gjithe sulmin e befasishem dhe armatimet me ultra te sovjetikeve, nuk munden ta mposhtin popullin hebre, kur keta te fundit per aresye demografike rekrutuan grate, pra edhe me gra bene qe te kapitullonin te gjitha shtetet arabe duke filluar nga RAB...!
  Pra si konkluzion, ne si popull i vuajtur ( me histori te ngjashme - shih Kosoven ), nuk duhet kurre te mbeshtesim palestinezet, pasi keta e kerkojne vete luften, por ate popull qe ne kundershtim me propaganden komuniste dhe antisioniste, kerkon qe te jetoje ne prosperitet ne paqe me fqinjet qe Zoti i ka dhuruar...
  Eshte gabim ( ky eshte mendim personal ), te mbeshtesim nje pale kunder nje tjetre, duke u nisur nga aresye fetare, por si asnjanes dhe sidomos duke u nisur nga pervojat tona historike, duhet te mbrojme te drejten e nje populli qe do te rroje ( dhe jo jete ē'fare do, por zhvillim dhe modernizim me kohen ), sikur eshte Izraeli.
  Pa dashur ne shqipot, gjendemi ne nje opinion me Iranin, duke simpatizuar milizianet heizbollah, por edhe duke urryer ( ne menyre sipatizuese ) hebrenjte...
  Kurse krejt e kunderta duhej, pikerisht ne menyre instiktive ( sidomos popullsia kosovare ), duhej qe kauzen per mbijetese te popullit hebre, ta mbeshteste pa rezerva!
  Ja pra une si shqiptar, pse njoh Izraelin si shtet legjitim dhe pjesen tjeter nderluftuese ( jo te gjithe palestinezet ) terroriste...!

  Muslimanet asnjeher si kan perndjekur jahudit , gjersa 500 vite jahudit skishin te drejt te jetojn ne vendin e tyre , ishin muslimanet ata qe u lejuan atyre te kthehen ne vendin e tyre.

  Gjersa ne Europ jahudit vriteshin e dhunoheshin nga te krishteret , duke i detyruar ata me dhun qe te konvertohen ne te krishter , muslimanet i therrisnin jahudit ne shtetet e tyre , ishte Sulltan Bejaziti II , ai i cili i pranoi jahudit e Spanjes te cilet masakroheshin nga krishteret.

  Kjo eshte e verteta o arbereshi niko , duhet ti permendesh teroristet krishter qe i beren demin me te madh jahudive , ndersa shpetimi i vetem per kto jahudi te perndjekur ishin shtetet muslimane , ku mundeshin lirshem te jetojn dhe te ruajn besimin e tyre . KJO ESHTE E VERTETA.

  Gjersa ne Europ gjat luftes se dyte botrore jahudit dergoheshin ne kampe perqendrimi , jagudit e Turqis fare nuk pesuan , bile prej shteteve tjera iknin ne Turqi .

  E cka po ndodh sot , kjo sesht faji i muslimaneve , as faji i besimtareve te vertet jehud , por eshte faji i cionizmit , ata dojn te zhdukin muslimanet , ata dojn te shkatrojn xhamine e Al Akses , xhamie e trete per nga vlera per boten muslimane , cionistet prej ne fillim kur krijuan shtetin e tyre , krijuan me terorizem , me bomba dhe me dhun , dhe keshtu do te vazhdoj , derisa nuk u lejohet palestinezeve te kthehen aty ku ishin .

  Terorizmi krishter ishte jashtzakonisht i rend per jahudit , ai zhduku shumicen e jahudive.

  Por cionizmi , harroi kohrat e mira , te bashkjeteses muslimano-jehude , harruan kur muslimanet u zgjatnin doren e shpetimin , ateher kur vriteshin-digjeshin si ne Europen perendimore ashtu edhe ne ate Lindore , nga krishteret.
  Jahudit e vertet , akoma kerkojn ate bashkjetes , kerkojn fqinjet e tyre musliman , kerkojn paqen , ata denojn cionizmin.

  Ata kerkojn kthimin e 4 milion palestinezeve te debuar , qysh nga krijimi i shtetit Izrael.  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Drini_i_Zi : 13-01-2009 mė 08:41
  "Askush nuk ėshtė aq i verbėr , se sa ai i cili nuk dėshiron tė shohė"

 10. #750
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,101
  Faleminderit
  54
  146 falenderime nė 126 postime
  N.q se Jahudit jane Hebrenjte...?
  Atehere i bie qe harapet te jene firaunet!
  D.m.th. as njeri dhe as tjetri nuk eshte shqiptar..., e kujt i duhet nje tifozllek i tille.
  Ti fillon te me shpjegosh sa shpirtmadh ishte Bajaziti, sa zemerkazem ishin te krishteret ne mesjete..., por a s'te vjen nder mend qe keto nuk kane te bejne me temen dhe me e keqja qe asnje nuk te pyet si ke qene?

 11. #751
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nese te intereson e sotmja eshte se : fajet i ka cionizmi . Cionistet jan teroristet ne kete gjakderdhje.

  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Drini_i_Zi : 13-01-2009 mė 09:01
  "Askush nuk ėshtė aq i verbėr , se sa ai i cili nuk dėshiron tė shohė"

 12. #752
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,101
  Faleminderit
  54
  146 falenderime nė 126 postime
  Te gjitha ekstremet jane te keqija.
  Te te gjithe religjoneve dhe politikes.
  Duhet thene qe ekstremistet hebrenj vrane kryeministrin hebre, po keshtu ata myslimane vrane ate president te tyre ( Egjipt ) po keshtu edhe ata kristiane vrane te tyrin president ( USA ), ku eshte morali i kesaj drame? Tek fakti qe ekstremizmi islamik nuk luftohet nga vete myslimanet ne Lindjen e Mesme dhe me gjere...!
  Po te dilnin hapur kunder te gjitha forcave zhihadiste-ekstremiste, duke filluar qe nga kreret e politikes e deri tek populli i thjesht, paqja ne Palestine-Izrael, do te ishte nje diskutim i denje per tekstet e historise ne shkollat tetevjeēare, por per fat te keq, eshte nje teme aktuale ku shpesh strumentalizohet...

 13. #753
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Palestina ishte vend ku mund te jetonin te gjith , bashkejtes ka pasur cdoher ne Palestine , gjersa nuk u paraqit Cionizmi.

  Palestinezet ishin ne token e tyre dhe papritur shtetet qe me se shumti rjepen hebrenjt , vendosin qe te krijojn nje shtet per hebrenjt e tyre (cionistat) dhe sapo erdhen ne Palestine cionistet filluan te sulmojn gjithcka qe ishte ndryshe , pra edhe muslimanet , filluan ti debojn ata nga vendbanimet e tyre , debuan 4 milion musliman. Ishin ata muslimanet qe i lejonin te jetojn ne shtetet e tyre .

  Ne vitin 1492 ne Spanje , krishteret filluan ti masakrojn hebrenjt dhe kto ku te shkojn ? Iken atje ku jetonin besimtaret e vertet te Zotit , pra tek shtetet muslimane , iken ne Turqi , Siri , Liban etj.
  Gjersa ne Spanj vriteshin , ne Siri pershembul refugjatet hebrenj qe iken prej Spanje arriten te ndertojn sinagogat e tyre.
  Ne Damask kishin ardh 3000 hebrenj ne shekullin 15 , te gjith ishin pasuruar dhe kishin perparuar.
  Poashtu ne Halep dhe ne qytete tjera te Siris , Turqis se sotme , Libanit ...

  Para kesaj ne shekullin 12 kur erdhen Kryqezatoret krishter , hebrenjt e Palestines u gjenden ne pozit shum te veshtir , sepse Kryqezatoret u venduan taksa shum te medha dhe per kete arsye u desht qe ata te shpeguleshin ne Siri , te cilen e mbanin nen pushtet muslimanet. Ne Siri hebrenjt ndertuan sinagogat me te bukura dhe ishin te lir te organizonin jeten fetare dhe kulturore.
  "Askush nuk ėshtė aq i verbėr , se sa ai i cili nuk dėshiron tė shohė"

 14. #754
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Gjersa ne Spanj u dha ultimatum qe gjith hebrenjt ta leshojn Spanjen brenda nje periudhe shum te shkurt , ne vitin 1492 , dhe gjersa ne Spanj 50.000 hebrenj u detyruan me dhun te konvertohen ne te krishter , shtetet muslimane hapen dyert per refugjatet hebrenj nga Spanja.

  90.000 hebrenj u pranuan si refugjat nga Perandoria Osmane ne ate kohe dhe shum te tjer ne shtete tjera muslimane.

  Nuk e dijne kete gje Cionistet ??

  Oh gati harrova
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Drini_i_Zi : 13-01-2009 mė 10:34
  "Askush nuk ėshtė aq i verbėr , se sa ai i cili nuk dėshiron tė shohė"

 15. #755
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  35
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga KING_SNAKE Lexo Postimin
  magjyp jan arabt,palestinezet...kemi dhe ne ca kerma jevgjiter ne trojet Shqiptare qe duhet bo ethnic cleansing.....ne menyre te marre fryme mire rraca Shqiptare.
  lloj lloj dokrrash degjohen, fundja katundare kemi lindur e te tille do vdesim ne shqiptaret.
  Tek e fundit magjype ose jo nuk eshte tema per diskutim kjo, tema e diskutimit eshte tjeter,Konflikti Izrael -Palestine ku njeri sulmon me arme te ndaluara per perdorim dhe tjetri mbron vetveten me mjete rrethanore.
  Crendesi ka kush vdiq, e rendesishme eshte se po flijohen jete njerezish te cilat para njezet ditesh kishin enderra, deshira dhe vizione per jeten e tyre dhe tek e fundit vdiqen kafsherisht nga politika e teto Amerikes dhe dora vrasatare cioniste.
  Do te vije dita kur llumi qe ka hipur siper pas nje stuhie te fundoset serish aty ku e ka vendin.
  Shendet Plako dhe boll volle racizem e traplleqe kafsherore.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga INDRITI : 13-01-2009 mė 11:39
  Injoranca nuk zhduket me top

 16. #756
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Ej, kur avulloi nje teme e ngjashme me kete?

  E pata bo nje koment domethenes, po nejse tash, se po pritoj me perserit edhe nje here.

 17. #757
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime nė 475 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rina_87 Lexo Postimin
  Kur fillojne te vriten femijet, ajo me nuk eshte lufte, por thjesht nje akt gjenocidi, krim ndaj njerezimit.


  P.S. ska mbet mo me diskutu ne tema te tilla, se menjehere marin turr keto mbetjet bizantine dhe otomane, e e ndotin cdo teme.
  Tema ku kishe bere kete shkrim u fshi pasi sipas zakonit te keq qe ka filluar nga disa antare, smund te mbajme ne forum 10 tema me subjekt te njejte kur ka ekzistuese qe e kryejne kete funksion me se miri.

 18. #758
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Jo po, une i ruaj shkrimet, si ne forme elektronike ashtu edhe ne te shtypur.

  Bile e kam nje arkive te posacme me ato te forumit .

  P.S. Ndoshta edhe i botoj nje dite, kurre nuk i dihet.

  P.S. Darius ska bre lidhje qe i fshini. Kryesorja ju mos me mbet pa pune.

 19. #759
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime nė 475 postime
  Je ne vete, ne pa pune? Me antare si Drini qe i renkon shpirti per Palestinen (se di nese do kishte te njejten pjesmarrje kaq aktive nese do ti duhej ti cirrte masken nje genocidi ndaj nje populli te nje besimi ndryshe fetar) dhe me antare kaq shakatore sa ty, ne gjithmone do jemi restless

 20. #760
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime
  A ka mundesi te ma shpjegoje kush se c'fare rreziku i kanoset trojeve shqiptare nga ky "cionizmi"?

  Sa per zhdukjen e Izraelit harrojeni...Ato jane te afte te luftojne ne me shume se 3 fronte dhe kete e kan treguar mjaft qarte,si psh shpartallimi i Egjiptit ne vitet 70 apo lufta me Libanin ne vitin 2006.

  Eh i kane marre masat keto "cionista".

  Kur Izraeli ishte ne lufte me shume fronte,i vinin rraketat me valixhe diplomatike nga Franca.
  Nqs do perbejne me verte rrezik real arabet kush e di se nga do i vijne.Ndoshta nga qielli kesaj rradhe...lol

  Harrojne disa se eshte epoka dixhitale.

  Por gjithsesi une i bashkohem solidaritetit te "shumices" per Palestinen shqiptare,sepse ajo eshte edhe me e rendesishme se vete kombi im,dhe i urrej cifutet pa arsye.

  Mos e kam nje arsye!!!Nje liber arab i shek te VI,ose me mire libri i pare arab qe u shtyp.Ai ma nxit kete urrejte...

Faqja 38 prej 85 FillimFillim ... 28363738394048 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Sionizmi politik dhe fetar nga Ajni Sinani
  Nga Explorer nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-01-2009, 09:55
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-12-2006, 18:21
 3. Vazhdojne luftimet ne rripin e Gazes
  Nga StormAngel nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 140
  Postimi i Fundit: 22-04-2006, 08:44
 4. "Dardania" e Haklajit, sukses nė Izrael
  Nga Blendi nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2002, 18:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •