Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-01-2006
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Problem me tinnitus - tingllime n vesh

  Te nderuar anetare te forumit,

  Para pak me shume se dy javesh kam perjetuar nje eksplodim te nje petardeje (mjet eksploziv) afer veshit, me nje zhurme shume te madhe, gje qe me ka shkaktuar tinnitus (ushtime, tingellime, zhurme ne vesh) dhe nga ai moment kjo ushtime asnjehere nuk me eshte ndalur.
  Jam vizituar te disa ORL, disa me kane thene se mund te mos kete sherim, ndersa nje i fundit me ka caktuar nje terapi 5 diteshe (disa injeksione) sa per te provuar, mirepo nuk po duket qe po ka efekt...

  Kam lexuar website te ndryshme rreth ketij problemi mirepo si duket ende nuk ka ndonje medikament apo intervenim per sherimin e kesaj "semundje"...

  Lus te gjithe anetaret e forumit nese kane ndonje njohuri rreth sherimit te tinnitus-it, qofte ajo me metoda popullore ose sipas mjekesise te me ndihmojne dhe te pergjigjen ne kete shkrim.

  Flm shume

 2. #2
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime n 159 postime
  Ne varesi te analizave ose testeve te bera mund te jene dy lloj demtimesh, ai i nervit ose muskujve te veshit. Nese eshte demtim i nervit e mira do ishte te ishte filluar trajtimi me kortizon, sa me shpejt aq me mire. Ne rast tjeter e mira eshte trajtimi me fizioterapi si edhe kompleks vitaminash B dhe E.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 3. #3
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Antarsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime n 36 postime
  miri_ks

  Pasi ju keni perjetuar ate ekspodim te petardes,me siguri eshte ceshtje tjeter,por desha te nderlidhem me temen pasi te njetin problem ka pasur edhe nje shoqe e imja. Por zhurma ne vesh i ka ardhur pernjeheresh,pa pasur pasoje ndonje explodim apo dic te ngjajshme.Gjate analizave mjekesore eshte ardhe ne perfundim qe e tere kjo zhurme vie nga stressi i tepert qe ajo ka perjetuar per nje kohe. E vetmja terapi qe i eshte dhene nga mjeku(kuptohet pos rekomandimit te qetsise shpirterore) ishte marrja e Magnesiumit 350+ B-Komplex qe do te ndikonin pozitivisht ne Nervin e lenduar .
  Ju deshiroj sherim te shpejte .

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-01-2006
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga shigjeta
  ... Nese eshte demtim i nervit e mira do ishte te ishte filluar trajtimi me kortizon, sa me shpejt aq me mire.....
  shigjeta, flm shume per pergjigjen dhe informatat...
  ...por te lutem a mund te ma spjegosh "kortizonin", se nuk kam degjuar ndonjehere...? A ka ndonje emer tjeter dhe a e di se si vepron?

  Une i perfundova ato injeksionet te cilat kishin qene "antialergjike" dhe B-complex mirepo nuk pati ndonje permiresim.
  Pas injeksioneve mjeku me ka rekomanduar te perdori "Gingko Biloba" per nje kohe te gjate (te pakten 3 muaj) e cila eshte nje barishte natyrale qe e ndihmon qarkullimin e gjakut ne tru si dhe furnizimin me oksigjen.
  Ne nderkohe duke shfletuar ne internet kam gjetur nje medikament me te mire: "Vinpocetine" (ose Cavinton - emri tregtar) te cilin kam filluar ta perdori. Edhe kjo si Gingko po e ndihmoka qarkullimin e gjakut ne tru dhe furnizimin me oksigjen. Mjeku im nuk kishte ndonje njohuri per kete medikament. Gjithashtu jam duke perdorur vitamina B-complex si dhe minerale Magnezium, Kalcium dhe Zink.

  Tash me jane bere nje muaj nga "trauma akustike" qe kam perjetuar dhe nuk e di... "me duket" qe me eshte zvogeluar pak kjo zhurma (ushtima) ne krahasim me para 2-3 javesh, mirepo nuk me eshte nderprere asnjehere...
  Po them "me duket" sepse nuk jam i sigurte a me eshte zvogeluar zhurma, apo mos kam filluar te mesohem me te, sepse tash po me pengon me pak se sa me heret...

  ...pra te lutem shigjeta, a mundesh te me japesh ndonje info per "kortizon"???

  Flm shume,

  Foleja_, faleminderit edhe ty per shkrimin...

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e teta
  Antarsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime n 28 postime

  tinitus-ushtima ne vesh

  po mundohem edhe une pak te jap nje shpjegim:
  qe te kuptosh ne menyre figurative se ca ka ndodhur me veshin tende ne momentin e pelcitjes se petardes eshte kjo" sikur te kesh nje piano para vetes dhe ke grushtuar tasteret e notave te oktaves se larte....demi eshte i pa ndreqeshem sepse ato tastier jane shkatruar"njejt eshte sitata me notat qe jane te rradhitura ne kohle ne veshin e mbrendeshem..pra jane shkatruar ato nota qe i pergjigjen lartesis se zerit te petardes...kjo zhurma eshte simptom qe jep veshi kur demtohet ne kete nivel.
  Kishin te drejt spec te ORL me mendimin qe te dhan..e tera qe mundesh te besh eshte te vazhdosh me ato terapite me natyre bimore dhe vitamin B ose qe deshiron efekt me te shpejt URUTAL tbl 3x1 + B complex 3x1 3 muaj..kjo eshte vetem qellimi i largimnit te zhurmes ndersa demtimet jane definitive dhe te pakorigjueshme..por kjo nuk do te pengoi ne bashkbisedim te perditeshem sepse nuk jane atakuar notat qe i takoin ketij niveli...

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-06-2011
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  persendetja teta.jam nga maqedonia dhe e kam te njejtin problem me veshet,,fishkellime ne veshe,,kam qen te mjeku edhe ai nuk ka mujt asgje me me ndimue,une kete smundje ekam afer 2 vjet kam perdorur entan mandej urutal+Bcomplex+gingo biloba.magnesium,kalciumdhe zing mirpo asnjera prej ktyre nuk me ka ndihmua ju lutem a keni ndonje njohuri me kete ju kisha lutur te me ndihmoni...flm...pres pergjigje?

 7. #7
  Ragnald
  Antarsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 13 postime
  Une e di se ska ilac per tinnitusin,e se ai nuk konsiderohet si semundje por si simptome.
  Gjithe keto receta nga i nxoret ju , se une personalisht e di qe ska ilac per tinnitus?

  S'jam doktor , meqe ra fjala , mirepo mjeksine e kam pasion.

 8. #8
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Antarsuar
  29-07-2006
  Mosha
  52
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ja nje material qe mund te japi nje ide me teper Miri.(google taranslate)


  Nj simptom me shum shkaqe t mundshme dhe perballimi fizik.

  Shum njerz sot ankohen se brenda veshit mund t dgjoni nj tingull t rastit ose m shum t prhershme si gumzhim, telefononi ose t gjall t shndosh, nganjher si nj ton t lart i mpreht elektrike, sidomos gjat nats do t fle. Kjo simptom ka rreth nj n pes vet. N varsi t temperamentin e do individi dhe intensiteti i simptom, hum mund t shkaktohet nga nj shumllojshmri e emocione nga siklet t thjesht pa rndsi t madhe pr gjum t thell ankthi trazirat dhe madje edhe depresioni.
  Reagimet m ekstreme emocionale jan rritur nga fakti q shum her sht e vshtir pr t zbuluar shkakun e sakt t problemit, duke uar n qasjet terapeutike t cilat aplikohen dshtojn pr t ofruar ndihm. Njerzit t shkaktojn ngarkes shtes psikologjike pr njeriun e tu, dhe tashm nj simptom shqetsuese t ankthit shtoi se ai e di se far t bj, ose se edhe nse ai e bn at q ata thon se nuk ka gjasa pr t shptuar nga hum. Pr fat t mir pr 99% t rasteve nuk sht problem aq akute, dhe vetm 1 / 3 e atyre q jan duke krkuar ndihm nga specialistt.
  Pr nj terapist alternative dhe lvizi n vesh sht nj sfid pr t shqyrtuar historin e njeriut n thellsi. Kjo sht pr shkak se ajo prfshin shum faktor: fizike, jetess dhe dietn dhe psikologji. Disa nga shkaqet e mundshme mund t jet:
  Ekspozimit t zgjatur n tingujt me z t lart profesioni ose aktiviteti (inxhinier t shndosh, muzikant, dgjuesit apo ecin Rock music-njeri, puntort n kompresor ose makineri t tjera t zhurmshme, ushtarake dhe gjahtart). Veshi i ka disa nervave t ndjeshme (si flokt e holl), t cilat jan prgjegjse pr perceptimin e frekuenca t ndryshme t shndosh. Kto nerva mund t jen t dmtuara ose t shkatrruara pas ekspozimit t tingujve t larta ose tingujt direkt n veshin.
  Prdorimi i teprt i aspirina dhe / ose disa antibiotik ka treguar se mund t shkaktoj hum.
  Prkeqsimit t shndetit t qarkullimit t gjakut - sistemin kardiovaskular. Sidomos kur ne veshin capillaries vogl, kjo mund t tregoj furnizimin e pamjaftueshm me gjak t vesh q sht m pak ushqyes dhe ri-vendosjen e me ushqyesve dhe detoxification n t njjtn koh t vshtira. Gjithashtu atherosclerosis n sistemin e enve t gjakut do t ndikoj n shndetin e veshit, dika q ne duhet t marrim seriozisht n konsiderat.
  Prdorimin e madhe e duhanit alkoolit apo kafe: Ajo ka treguar se rndojn simptomet, ndoshta me dmtimin e enve t gjakut, dehje e trupit dhe mobilizimin e t shkaktoj adrenalin.
  Swings mpreht n glukozs n gjak dhe sindromi 'X' - hyperinsulinemia mund t prkeqsojn nj ulrim nprmjet krijimit t proceseve inflamatore dhe dmtim t kapilart.
  Mungesat n ushqyesve, veanrisht informatave q prfshin shndetin e sistemit nervor dhe t qarkullimit t gjakut t tilla si vitamina B, vitamin E dhe magnez minerale dhe zinkut. Sidomos kur flasim pr njerzit e moshuar duket t prdorni vitamin B12 mund t oj n prmirsimin n problemet e veshit, sepse si ne moshe sht e vshtir pr t absorbuar vitamin nga ushqimi. Ju lutem vini re se vitamina B6, B12 dhe acid folik ndihmon t dy t sistemit nervor - Vitamina B12 sht prdorur pr t krijuar myelin e neuroneve - dhe vasculature, sepse nivele t ulta t homocysteine ​​n trup.
  Dehje e teprt e trupit. Ndonjher jam habitur nga ndryshim i hum n disa njerz pas ndryshime t thjeshta n stilin e jets dhe diet, nj detox mir ose thjesht nj ndryshim t kapsllk kronik. Kto raste nuk jan norm - madje ndonjher simptomat t prkeqsohet vetm para rnies - por ajo meriton t eksploruar kt zon.
  Faktorve psikike. Emocionet apo prvoja traumatike mund t shkaktojn humbjen e prkohshme ose m shum t prhershme e dgjimit dhe hum. Pyetja kryesore q ne duhet t krkoj njeriu tan sht: "A ka ndonj gj n jetn e prditshme t trishtuar dhe tronditse, kur ju dgjoni at dhe pr t shmangur pr t dgjuar?" Prmes nj hetim t pasur prvoj e 2 raste t prmirsuar n mas t madhe vetm me Bach Prdor Anthoiammaton pr lehtsimin e tensioneve mendore e cila duket se luajn nj rol t rndsishm n funksionimin e dgjimit. Un mendoj se trajtimet e tjera jan efektet psiko-fizik (si homeopati) mund t japin lehtsim n raste t caktuara.
  Prmes t gjitha kto shkaqe t mundshme, terapisti duhet t shikojm se far mund t lidhen me do njeri ve e ve dhe t propozojn zgjidhje t prshtatshme, t prshtatur. Megjithat, un mund t prmend ktu disa parime t prgjithshme q kam par t ket vler pr parandalimin ose kthimin probleme n vesht.
  1. Ushqim me orientim bimor(zarzavatet,frutat etj)
  Ndoshta faktort m t rndsishm pr shndetin e enve t gjakut tona jan t sakta diet fytofagiki. Kjo sht treguar nga shum studime dhe studimet epidemiologjike. Njerzit q han m shum ushqime bimore - bishtajore theks t veant n perimet dhe frutat - kan atherosclerosis m pak dhe m pak sulme n zemr dhe tru, dhe kjo do t thot t shndetshme ent e gjakut. Sistemi i enve t gjakut sht i njjt, kur ne bjm dika pr t prmirsuar shndetin tone t zemrs do t ndikoj n shndetin tek syt, vesht, organe gjenitale etj kursin m t mir sht t merrni nj plan t personalizuar t gjall t ushqyerit dhe adresuar nevojat specifike t secilit person.
  2. Shmangia ekspozimit ne ambiente me tinguj te forte - sa sht e mundur
  Kjo do t thot intensitet t ult n muzik - sidomos kur ecin njeri dgjuar - dhe priza t veant vesh pr operatort e makinerive dhe t armve. Inxhinier t shndosha jan nj kategori e veant, e cila duhet n parim t jen t vetdijshm se mjeti i puns s tyre sht vesht e tyre, dhe duhet mbrojtur ato duke iu shmangur tensionin e teprt dhe ekspozim kronik ndaj zhurms. Pr shembull, 100 decibel tingull tingull nga kufje stereo mund t shkaktoj dme t veshit n 2 or dhe nj koncert rock 120 decibel mund t dmtoj vesht n vetm 8 minuta.
  3. USHTRIME, sidomos aerobic
  Ajo do t sjell prmirsim gradual t qarkullimit t gjakut dhe enve t gjakut dhe kapilart gjer. Ajo gjithashtu prmirson detoxification e trupit dhe vepron pozitivisht n psikik reduktimin e tensionit nervor.
  4. Shmangur caffeine, alkoolit, ASPIRINIS (me plqimin e mjekut tuaj pr t fundit)
  Shum mund t gjeni se vetm duke shmangur kafe dhe hum aspirina mund t zgjidhen n mnyr t drejt.
  5. Prdorimi i ushqyesve q customized ka treguar vesh se si t ndihmojn
  M t rndsishmet jan vitamina B, magnez, zink, vitamina E, antioksidant dhe bimor GKINKO (Gink Biloba). Kjo e fundit ka treguar se si mund t prmirsoj microcirculation n kapilart e veshit - edhe nj studim shkencor t zhvilluar n vitin 2002 n Gjermani ka treguar efikasitet m t madh se si placebo dhe medikamentet kimike q prdoren. Veprim t ngjashm n vesh mund t ushtroj Agriolitsa barishte (Vinpocetine). Pr ushqyesve dhe bimve t prmendura ktu do t duhet plqimin e mjekut tuaj, sidomos nse ju merrni anticoagulants sepse Gkinko mund t ushtroj nj efekt t vogl antikoagulant.
  Nse dikush zgjedh metoda natyrale duhet t jen t vetdijshm se ata do t apelojn jo vetm pr problemin e lokale (p.sh. AER) dhe m gjersisht n t gjith organizmin psiko-fizike. Gjithashtu prmirsimi i jetess dhe t ushqyerit i lir t efekteve ansore. 'Dobsit' e mundshme (?) sht se ajo do t duhen jav ose nganjher muaj pr ta pr t treguar rezultate t mira, sepse sistemi i enve t gjakut dhe nervor t njerzve sht e gjer dhe komplekse.
  Ju lutem vini re se sugjerimet e dhna ktu sht t prgjithshme vetm. Rezultatet m t mira jan fituar duke identifikuar propozimet bazuar n historin individuale t do personi t veant. S fundi, nse keni kushte t caktuara mjeksore, kshillohuni me mjekun tuaj dhe vizituar at direkt n qoft se gjmim shoqrohet me mpirje n fytyr, marramendje, vjellje, ose humbjen e ekuilibrit.

  REFERENCAT
  • Shemesh Z, J Attias, Ornanit M, N Shapira, Shahar A., ​​"Vitamina B12 mangsi n pacientt me-vesht kronike dhe zhurma-i detyruar humbjen e dgjimit." American Journal of Otolaryngology, 1993 Mar-prill, 14 (2) :94-9.
  • Dr Martin Norris - Tinitusit, Lamberts Praktikuesit Guide, 378-379
  • Attias J, G Weisz, Almog S, Shahar A, Wiener M, Joachims Z, Netzer A, Ising H, Rebentisch E, Gunter T., "futje Oral magnez ul humbje t prhershme dgjimit detyruar nga ekspozimi i zhurms." American Journal of Otolaryngology. 1994 Janar-shkurt, 15 (1) :26-32.
  • Meyer B. A, multicenter dy t verbr, t drogs kundrejt studimi placebo e xhinko Biloba ekstrakt n trajtimin e vesht. Presse Med 1986; 5:1562-4 [n frngjisht].
  • B. Meyer A randomized double-multicenter verbr studimin e xhinko ekstrakt Biloba placebo kundrejt n trajtimin e vesht. N Rokan (Xhinko biloba): Rezultatet e fundit n Farmakologji dhe Klinika, ed. EW Funfgeld, New York: Springer-Verlag, 1988, 245-50.
  • Ochi K, Ohashi T, Kinoshita H, Akagi M, Kikuchi H, Mitsui M, Kaneko T, Kato I, Nippon Jibiinkoka Gakkai Kaiho, niveli serum zinkut n pacientt me vesht dhe efektin e trajtimit t zinkut, 1997 shtator: 100 ( 9) :915-9.

  Mos pi alkool.
  Gezuar dhe sherim te shpejte!
  Ndryshuar pr her t fundit nga ARKIA : 19-06-2011 m 01:18
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-06-2011
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  tinitus

  shum faliminderit per sqarimin dhe mundimin tuaj.mirpo kisha desire te me tregoni se cfar ginko biloba me perdorur une kam perdorur gingo biloba/tableti/synergy,dhe me cka ta perdor gingon me b-complex,me zing me vitamin b12,vitamin-e,kalcium apo mangnrzium neqoftese keni njohuri ju lutemi te me ndihmoni.flm.pershendetje...

Tema t Ngjashme

 1. Kur'ani dhe Bibla (Analiz)
  Nga Shpresmiri n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 84
  Postimi i Fundit: 31-07-2010, 11:45
 2. Serbt e konsiderojn 'rraciste' teorin e vazhdimsis Iliro-Shqiptare
  Nga Qafir Arnaut n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 06-02-2007, 22:04
 3. Kosova: unjust politics
  Nga bqato n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 08:07
 4. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 18:56
 5. Kisha Serbe dhe urrejtja ne Ballkan
  Nga Hyllien n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 235
  Postimi i Fundit: 30-08-2004, 22:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •