Close
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 169
  1. #1
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450

    Pse karakteri i mashkullit ne pergjithsi ka me teper privilegje(ne opinion shqiptar)

    Mendoj se kjo ndoshta egziston si rezultat i asaj qe ne boten shqiptare ende egzistojne rrenjet e ideologjise se vjeter,ne psikologjin e njerzve.

  2. #2
    Ne fakt ...une asnjeher nuk dua te pergjithesoj sepse njerezit jane te ndryshem nga njeri tjetri.
    Por disa tipare te mashkullit (shqiptar) qe une i adhuroj dhe qe rralle ndeshen tek femrat(shqiptare) jane:
    -Nuk i shohin gjerat me mikroskop,
    -Se vrasin mendjen aq shume sa femrat,
    -Shpesh krijojne nje shoqeri me te paster midis tyre,
    -Mund te kene xhelozi per arritjet e njeri tjetrit por nuk bejne si femrat
    -Pse shohin nje burre nuk e shohin direkt si rival.

    Keto jane ne pergjithesi ju lutem, mos merrni kot, se ne radhe te pare jam femer, e sigurisht jam e nderuar per kete gje, por qe si person i seksit tjeter une keto gjera dalloj si me te mira tek meshkujt.

    Mgjth kam pas e kam shoqe goca qe si ndrroj me njeri, por veshtire te gjesh te tilla.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Julie : 22-01-2006 mė 08:33
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  3. #3
    PimpetT (paj ) ;) Maska e __SwEeT_GirL__
    Anėtarėsuar
    18-09-2005
    Vendndodhja
    somewherE
    Postime
    576
    ka privilegje ne ato zonat e thella per mendimin tim ku njerezit kujtojne se jan akoma ne kohen e Mit Sokolit ( sjam e sigurt per spellimin e emrin....na falni nqs o gabim ) . nejse e kisha muhabet se ato idete e vjetra.... ato mendimet patriarkale, akoma jan te pranishme ne zona te vecanta te shqiperise, ku burri quhet i pare ene llafja e te cilit nuk duhet vene ne dyshim pasi o mendimi mo i mire... ose cunat le te bojn ca te dun se jan cuna ndersa femrat duhet me u mbajt mbyll ene te meren me punet e shpis....

    ska shume qe ka ardh nje shqiptare nga kuksi ke shkolla ime ene tregon qe atje ne kukes e mbanin mbyllur ato te shpis ene se linin te dilte fare....sinqerisht me vjen gjynof per ate gocen se tashi qe ka ardhur ktu as qe ja ka idene nga jeta e ca bohet verdalle...
    * I DiDnT asK 2 B AlbaNiaN...I JuSt GoT LuckY ♥ *

    CrosiN Da Dead LiNe...Y


  4. #4
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar mė parė nga Evelyn
    Pse karakteri i mashkullit ne pergjithsi ka me teper privilegje(ne opinion shqiptar)
    tani ti ske nai ide me interesante per te hapur tema? po qe se jo, shko pak tek juli edhe te frymezon ai

    bota tradicionalisht ka qene patriarkale ('burrerrore') kshu qe ky s'eshte vetem realitet i shqiperise

  5. #5
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga diikush
    tani ti ske nai ide me interesante per te hapur tema? po qe se jo, shko pak tek juli edhe te frymezon ai

    bota tradicionalisht ka qene patriarkale ('burrerrore') kshu qe ky s'eshte vetem realitet i shqiperise

    Nuk e mendon se i ke dhene shume rrrr asaj fjale burrerore ti Dikush ?
    Jo kaq doreleshuar de . lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  6. #6
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    Pse u fyeve ti si mashkull qe je kshu eee Dikushhhh ...

    Fatkeqsisht nuk eshte e vertete vetem per shqiptaret, ndonese nder meshkujt shqiptare mund te jete me e theksuar.
    Eshte e vertete ama se meshkujt ndryshe nga femrat duan tu njihen arritjet e tyre, tu thuhet sa te zotet jane, se jane shpetimtaret.
    Nuk e mbaj mend ku e kam lexuar por thuej qe e marre si mesatare, brenda nje periudhe kohe te shkurter meshkujt mund te arrijne rezultate me te mira se femrat (c'fardo aktiviteti), por per nje periudhe te gjate kohe femrat jane ato qe mbizoterojen sepse jane me te balancuara, dine ti perdorin me me effektivitet aftesite e tyre dhe jane me te matura.

  7. #7
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Evelyn, nuk u fyeva aspak, po desha te them qe kjo nuk eshte dicka qe eshte unike tek shqiptaret vetem, por sepse kshu ka qene bota 'den baba den kur thone (po ti shikojme gjerat ne kuadrin afatgjate mijeravjecar, per aq sa ka histori dhe rekorde te ecurise se civilizimit njerezor). Tani fatmiresisht ka filluar te ndryshoje (dekadat e fundit) dhe ku me shume e ku me pak, ne vende si shqiperia pak me avash koptohet...

    Pink, nuk i vura shume 'r' me qellim meqe jam burrrrre vete jo lol ishte gabim teknik duke shkruar shpejt...

  8. #8
    I larguar Maska e panchovilla
    Anėtarėsuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Interesant pse ne Amerike prezenca e femres ne politike eshte shume e zbehte. Mos te flasim fare per postin e presidentit. Dmth ka shume gjera qe jane shume maskiliste me keq se shtetet evropiane. What's up with that?
    Dmth Dikushi mire ka thene se ne tere boten ashtu eshte.
    Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

  9. #9
    gone Maska e helene
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    bota tradicionalisht ka qene patriarkale ('burrerrore') kshu qe ky s'eshte vetem realitet i shqiperise
    une di qe matriarkati ka qene i pari fare dhe do kthehet prape, sapo te gjendet nje menyre qe kalamajte ti bejne meshkujt

  10. #10
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar mė parė nga helene
    une di qe matriarkati ka qene i pari fare dhe do kthehet prape, sapo te gjendet nje menyre qe kalamajte ti bejne meshkujt

    edhe une e di qe gomari fluturonte ne fillim ne qiell, pastaj fatkeqsisht i rane shpendet dhe ju vu samari ne kurriz... fatkeqsisht nuk po gjej referenca historike qe te mbeshtesin 'dijen' time ama

  11. #11
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    Megjithate un flas per Shqiptaret pasi ekziston ne psikozen e Shqiptarit .. disa nga arsyet jane ...

    Mentaliteti provincial,
    Mbeturinat e Kanunit,
    Moszhvillimi intelektual masiv,
    Mungesa e deshires per t'u dominuar,
    Egoja mashkullore(kjo eshte nderboterore ).....etjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

  12. #12
    . Maska e delisa
    Anėtarėsuar
    27-10-2002
    Vendndodhja
    Ncuk Ketu !
    Postime
    248
    Citim Postuar mė parė nga diikush
    edhe une e di qe gomari fluturonte ne fillim ne qiell, pastaj fatkeqsisht i rane shpendet dhe ju vu samari ne kurriz... fatkeqsisht nuk po gjej referenca historike qe te mbeshtesin 'dijen' time ama
    se dija qe Gomari kishte Shpende kshu kshu

    perkthimi i Take It easy ne te shkruar... Merre shtruar me avash

  13. #13
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    or taj Evelyn, une te them ujku, ti thua gjurmet :P

    patjeter qe egziston tek shqiptari, po nuk eshet vetem tek shqiptari kjo gje, pasi bota nuk filloi me civilizimin e shqiptareve


    P.S. shprehja me siper evelyn nuk i referohet jeteses ne pyll, dhe ne fakt eshte shprehje SHQIPTARE
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga diikush : 22-01-2006 mė 08:38

  14. #14
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    Ti ku ke jetuar ? ne pyll ? lol ne shqiperi ke qendruar .. un dua ta shtjelloj temen ti ma devijon duke u kapur pas cikerrimave ..

  15. #15
    Po mire ju ca po boni tashi, po gjeni ne ishte boterore apo jo apo do jepni dhe ndonje mendim tuajin?
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  16. #16
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    A t'jua them une troc o shoke ?

    Se mendojne qe kane balls ... lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  17. #17
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    pse ti mendon qe skemi balls? check for urself ...

  18. #18
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    Citim Postuar mė parė nga PINK
    A t'jua them une troc o shoke ?

    Se mendojne qe kane balls ... lol
    si i thone amerikanet "it's a man world, and women live in it" lol, ama ktu ne amerike me ato armet berthamore "divorci" dhe "sexual harrasment" na keni vene thiken te balls lol
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga i_pakapshem : 22-01-2006 mė 08:59

  19. #19
    Citim Postuar mė parė nga i_pakapshem
    si i thone amerikanet "it's a man world, and women live in it" lol, ama ktu ne amerike me ate armet berthamore "divorci" dhe "sexual harrasment" na keni vene thiken te balls lol
    hahah po pra po na thoni ju cunat qe tiparesh mendoni se keni qe ju bejne me te mire?
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  20. #20
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    pyet Pinkun.....

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Rregullorja e Forumit Shqiptar
    Nga Albo nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 83
    Postimi i Fundit: 28-09-2021, 01:20
  2. Identiteti evropian i shqiptarėve
    Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  3. Pėrgjigje: 139
    Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
  4. Shteti grek, ky armik i kombit shqiptar
    Nga ~Geri~ nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 09-04-2005, 07:33
  5. Rreth emrit shqiptar?
    Nga Xhemis nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 24-10-2004, 06:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •