Gjithshka tek i krishteri, fillon nga cka ai mer prej Zotit. Mendoj se permes kesaj teme, do te kem mundesine qe te sjell nje mesazh te qarte rreth asaj cka i krishteri "MERR" prej Perendise.
Besimtari i ngjan nje "ene" ne te cilen Perendia DERDH gjithe hirin dhe dashurine e tij. Pra pasi Zoti Perendi na ka thirur( gjithmone kur ne e kemi perzgjedhur dhe pranuar thirjen e tij), ai na pergatit per te MARRE gjithe Plotesine e duhur, per te ecur dhe sherbyer ne Krishtin JEzus. Nje shembull i qarte rreth kesaj qe po flas, e shohim konkretisht ne jeten e apsotullit Pal. Pasi Jezusi i foli Palit rruges per ne Damask, me pas Zoti dergoi Ananine tek Pali i verber, permes te cilit Pali do te merte ardhjen e shikimit, dhe mesazhin e sherbeses ne te cilin Zoti e kishte perzgjedhur apsotullin Pal. Fjalet e Perendise thene Ananise per apsotullin Pal ishin: "Ai eshte ENA qe une kam perzgjedhur, per te mbajtur emrin tim para kombeve". Pra Palit ju desh qe, perpara se ai te fillonte sherbesen e tij ne Krisht, do ti duhej te "MERRTE" prej Krishtit te gjithe ate "plotesi" qe JEzusi kishte pergatitur per te. Pra ky shembull na tregon qarte se, vetem pasi i krishteri te kete MARRE kete "plotesi" prej Perendise, vetem atehere ai do te jete ne gjendje te ndjeke dhe ti sherbeje Zotit Krisht. Po keshtu nje fakt te tille JEzusi na e tregon tek shembelltyra e tallantave. Perpara se zoteria te largohej, ju ndau sherbetoreve te tij nga disa tallanta, ne menyre qe ata mbas largimit te tij, te VAZHDONIN punen e zoterise. Ne kthim te tij, zoteria nuk mund te KERKONTE prej sherbetoreve se sa ata kishin fituar ne interes te tij, nese me perpara nuk do tju kishte dhene. Po keshtu edhe sherbetoret, nuk do te mund te punonin per zoterine, nese zoteria nuk do tju kishte dhene tallantat. Cfare dua te tregoj permes ketij shembulli? Ka te krishtere, te cilet perpiqen te punojne per Perendine, pa MARRE prej tij kete TALLANTE.Ky fakt tregon se e gjithe puna e tyre do te jete e pafrytshme ne Zotin. Pikerisht kete lloj "puntoresh" sjellin sot nje peshtjellim brenda kishes, ku zenkat, herezite dhe lakmite jane gjithmone prezente. Eshte vertet e tmershme se si nje "kishe" ben kurorezimin e dy homoseksualeve, dhe vendos ne kokat e tyre kurorat e beslidhjes martesore. Ka dhe plot shembuj te tjere, ku te gjithe jemi koshiente rreth asja cka po ndodh sot ne bote. Por pyetja ime eshte: a nuk kane keta lloj "puntoresh" ungjillin e Krishtit , prej ku dhe duhet te mbeshtetin mesimin e tyre ne kishe? Mendoj se i gjithe problemi i tyre nuk eshte nese ata kane apo jo ungjillin e Krishtit, Ata nuk kan MARRE azgje prej Perendise, prandaj dhe japin ate cka kane brenda vetes se tyre mishore.
Le te hyjme me ne thelb te temes, duke shpjeguar ne menyre sa me konkrete se, cdo te thote, te MARRESH prej Perendise.
Tek MAt:11:28-30, Jezusi na fton qe te vijme tek ai, jo thjesht qe ta njohim ate dhe keshtu te krijojme nje fare miqesie. Ai na fton direkt qe te MARIM prej tij, pikerisht ate qe ai ka bere gati per gjithsecilin prej nesh. Pikerisht nga ky veprim i yni varet e gjithe jeta dhe sherbesa e jone ne Krishtin JEzus. Nese ne vijme drejt thirjes se Krishtit, por nuk MARRIM prej tij ate qe ai ka pergatitur per ne, atehere e gjithe besa dhe jeta jone ne Krisht, do te jene te kota dhe te pafrytshme, duke pasur per fund kaktastrofen e perjetshme. Vete shembulli i Jude sikaritoti, eshte nje shembull i qarte per cdo te krishtere.
Ja si thote JEzusi tek MAt:11.28-30.
Ejani tek une te gjithe ju te munduar dhe une do tju jap CLODHJE.."
"Clodhja" eshte e para gje qe JEzusi na jep, pasi ne kemi erdhur plotesisht duke u dorezuar ne doren e tij. Ai permes clirimit te tij, prej pages se mekatit, i jep jetes sone jeten e vertete, ate jete qe nuk mbaron asnjehere. Pra ai ka SHLODHUR perfundimisht shpritrat tone nga cdo trazim dhe shkatrim te mekatit, duke i nxjere ato nga Sheoli, dhe duke i sjelle ne mbreteri te Atit. Me pas JEzusi thote: "Merrni mbi vete Zgjedhen time dhe mesoni prej meje, sepse une jam zemerbute dhe i perulur nga zemra dhe ju do te gjeni prehje per shpritrat tuaj". Jezusi eshte duke na treguar ne thelb se cdo te thote per besimtarin e kirshtere, te MARRESH prej Perendise. Zgjedha e Krishtit eshte PAQJa dhe DREJTESIa e Tij, dhen te krishterit. Pikerisht shlodhja e shpritrave tane eshte nje faktor qe vjen vetem nga cka Krishti na ka dhene, si dhe nga cka ne kemi MARRE prej tij . Pra nese nje i Krishtere nuk e ka MARRE kete miresi ose dhurate te Krishtit, ai e ka te pamundur qe te kete Shlodhje ne shprit te tij.