Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28
  1. #1
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225

    Më gjeni një dietë për tu shëndoshur

    per te marr kile ca mund te bej mund te me ndimoni se gjithmon humbas smarr kilet qe dua /????

  2. #2
    Moderatore
    Anëtarësuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Eshte mire te perdoresh vaj peshku (Oleum Iecoris), gjendet ne cdo farmaci. Gjithashtu te ushqehesh shpesh e nga pak. Nese nje njeri me peshe normale ushqehet 3 here ne dite ti duhet te ushqehesh te pakten pese here ne dite. Ushqimi duhet te permbaje shume proteina sidomos bulmet dhe produkte deti.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  3. #3
    Student
    Anëtarësuar
    29-01-2005
    Vendndodhja
    Ne pune
    Postime
    21

    Thumbs up Ushqehen shendoshe

    Citim Postuar më parë nga Mina
    Eshte mire te perdoresh vaj peshku (Oleum Iecoris), gjendet ne cdo farmaci. Gjithashtu te ushqehesh shpesh e nga pak. Nese nje njeri me peshe normale ushqehet 3 here ne dite ti duhet te ushqehesh te pakten pese here ne dite. Ushqimi duhet te permbaje shume proteina sidomos bulmet dhe produkte deti.
    Asesi nuk pajtohem me mendimin tend Mina qe the per me u trash, une per veti kam 99 KG tash jam ne diete qe 6 dit une e di vete si kam arrite kete peshe, edhe ti ja the nje rruge per te fituar kilogram por ajo rruge eshte artificiale edhe sa do ku do ka demtim te organizmit.

    Per te fituar kilogram te duhura ne menyre me te mire edhe me te shendetshme per organizmin edhe per gjakun duhet me u ushqyer me:
    1. qumesht edhe prodhime te qumeshtit
    2.prodhime te miellti (buke, byrek, pite etj.)
    3. Gjellera te ndryshme me vaj ne sasi te madhe (eshte e preferueshme tlyen-prodhim qumshtor)
    4. Peme te ndryshme (molla, banane, rrush, (portokalla JO) kivi etj)
    5. Lengje te pagazuara, vetem prej portokalli jo. Legjet e gazuara ndikoj negativisht ne procesin e fitimit te kilogrameve te duhura.

    Besoj se me qekto prodhime ushqimore ne kohezgjatje prej 30 ditesh do te fitoni peshen e duhur.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anëtarësuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Citim Postuar më parë nga Mina
    Eshte mire te perdoresh vaj peshku (Oleum Iecoris), gjendet ne cdo farmaci. Gjithashtu te ushqehesh shpesh e nga pak. Nese nje njeri me peshe normale ushqehet 3 here ne dite ti duhet te ushqehesh te pakten pese here ne dite. Ushqimi duhet te permbaje shume proteina sidomos bulmet dhe produkte deti.

    Pse mi vaji i peshkut te shendosh? Nder vitaminat qe marr cdo mengjes, njera qe eshte sa gishti i madh i kembes, eshte me vaj peshku. Te mos e marr me dmth nqse s'dua te shendoshem?

    Te ushqyerit shpesh e nga pak nuk te shendosh Mina, perkundrazi rekomandohet nga mjeket per te mos u shendoshur. Une ha cdo nje ore nga pak, e kam ngel si kerthi (well...jo tamam, por normale). Te ishte ashtu sic thua, do isha bere si Nanoja tani qe mezi merr fryme nga shendeti

  5. #5
    Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Vendndodhja
    11105
    Postime
    443
    Per vajin e peshkur kam degjuar dicka qe nuk te ben mire ne nje studim kohet e fundit megjithate s jam i sigurt . Vetem di qe babi mori tel ata nga Shqiperia qe ju kishte derguar dhe ju tha mos e pini .

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681

    Wink

    Citim Postuar më parë nga mario_kingu
    per te marr kile ca mund te bej mund te me ndimoni se gjithmon humbas smarr kilet qe dua /????


    Mund tju them se deri ne moshen 25 vjec eshte veshtire te vesh peshe per shume arsye, por ne qoftese don te vesh patjeter ne fillim te keshilloj nje qetesi dhe ekuiliber ne jete per disa muaj , e dyta ne mengjes futi dopio pace koke dopio raki Skrapari ,ne dreke nje shishe vere te kuqe me mish bistek berxolla , dhe dy here ne jave peshk te fresket me nje shishe vere te bardhe ,pastaj do thoja ne darke vetem fruta te freskta , dhe gjum te ombel plako, shifemi pas nje muaji bashk

    kete recete e kam provuar vete kur isha 20 vjec dhe ka dhene rezultat
    pastaj te jep lala ty nji tjeter per tu dobsu prandaj yyyp xhixhiiii.

  7. #7
    Moderatore
    Anëtarësuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Te dashur forumas! Nuk keni pse me gjykoni gabim! Opsioni qe kam dhene eshte literature e perzgjedhur dhe e studiuar, nuk eshte shpikur nga une! Personalisht merrem me kurse te humbjes se peshes dhe gjate kesaj terapie i sugjeroj klientet:
    Te ushqehen rregullisht, tre vakte ne dite.
    Te mos marrin lengje te gazuar.
    Te evitojne brumrat dhe yndyrnat sidomos shtazore.
    Vaktin drekes ta konsumojne brenda 20 minutave (ideja e pertypjes se mire te ushqimit).
    Darken ta marrin para ores 7 te mbremjes.
    Te perdorin ushqim te trajtuar ne avull ose te zier.
    Te evitojne te skuqurat etj.
    Ndersa vaji i peshkut nuk mund te jete i demshem kur permban vitamine A dhe D.
    Nuk kam te dhena per kodin genetik te marios sepse nese eshte race elegante nuk mund te shendoshet. Pastaj eshte dhe ceshtje koncepti. Une e quaj te shendetshem edhe nje person elegant por qe nuk vuan nga ndonje semundje. Ndersa disa te tjere qe jane shume te shendoshe do t'i konsideroja te semure per shkak te sasise se madhe te dhjamrave ne organizem.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  8. #8
    Desert Fox Maska e bayern
    Anëtarësuar
    12-06-2002
    Postime
    3,030
    Mshtillja daje ha Junk Food..mundesisht 4-5 here ne dite. Mos e daj Pizzen, pasta edhe extra fat meat. Mos boj fiskulture fare, as mos e rruj fare me vra menjen per gjonat e jetes. Kur je duke pa TV merr ndonje sandwitch per arsue sigurie, kur je tu postu ne forum ha 3 kokrra veze te zime edhe buk(Mundesisht edhe 1 gallon qumesht)...Ca jan sallatna e frutna haji po me karar se me honger shume te ze vend ne stomak. Vend i cili shume mire mund te zihet nga pilafi apo grosha...Dmth duke ngrene ushqim me high fat and Carbs...do ja arrish qellimit te kthehesh ne nje disgusting pig...
    But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

  9. #9
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga mario_kingu
    per te marr kile ca mund te bej mund te me ndimoni se gjithmon humbas smarr kilet qe dua /????

    Mer kalkulatorin e llogarit.

    Kalorit qe han - kalorit qe djeg = +Kalori (ne rastin tend)
    - Kalori (per at qe don te bjer)


    Kalorit qe han ->

    Haje e fort - pite me xhize (1/2 temci) 500 kalori
    - pite me presh 501 kalori
    - pite me kungull 502 kalori
    - pite me grosh 1000 kalori

    Lengje - Uje -10 kalori
    - Tembel pa sheqer 100 kalori
    - Tembel me sheqer 100,2 kalori
    - Kos 100,3 kalori
    - Boze 200 kalori

    Fruta - Molle 80 kalori
    - Molle me bisht 82 kalori


    çka ta djeg energjine: (te dhena shkenctare, shifrat me relevante ne perditshmeri)

    - te menduarit per 1 ore( SHQIPTARI) (mashk.) 10 kalori
    (f) 105 kalori
    (f ne butik) 1250 kalori
    (referenc - japonezi 105,27 kalori)

    - rruga deri te nevojtorja (ne qytet) 15 kalori
    (ne fshat) 250 kalori
    (ne fshat -> dimer) 350 kalori

    - kryerja e nevojes vogel (femra) 150 kalori
    (mashkull) 5 kalori
    - kryerja e nevojes madhe (f) 155 kalori
    (m) 10 kalori
    - seks (me partner) 2 000 kalori
    - seks (me vetveten) 250 kalori
    - vrap prej shpie te shitorja e par 50 kalori
    - vrap prap ne shtepi + shalqin nen setulla 150 kalori
    - vrap nese te ndjek qeni 250 kalori


    Nese probanti deshiron sukses, duhet tju permbahet ketyre te dhenave shkenctare, dhe patjeter te jet i kujdesshem ne llogarine. KUJDES nga "harxhuesit" e energjise!!!. Te rekomandoj sa me pak SEKS dhe sa me shum pite me grosh!


    flm
    albanish by nature

  10. #10
    Student
    Anëtarësuar
    29-01-2005
    Vendndodhja
    Ne pune
    Postime
    21
    Bruneta nuk eshte mire te jeshe as i shendoshe as i dobet por duhet te jeshe ne peshe normale, por shum pak njerez e kan peshen normale shumica jan ose teper peshe ose pak peshe une per veti kam teper peshe sipas llogarise me gjatesine por une kete peshe nuk dua ta humbi asnjeher pikerisht per arsyen se prej vitit 1991 nuk e kam vizituar mjekun jo qe do me thote dikush se prej peshes nuk e ke por kete vet e kam verejt se cdo semundje qe me eshte paraqitur (me shum gripi) nuk kam perdor as nje barne prej barnatores por vet me ka kaluar.
    Mario te kisha rekomanduar te kesh shendet te natyrshem e jo artificial mire tha edhe Mina n`varsisht qfar personi je nese je person elegant kot prej ushqimit kur nuk mundesh me shtua ne kilogram.
    Ju deshiroj gjithve shendet

  11. #11
    e kthjellet dhe e kalter Maska e Niagara
    Anëtarësuar
    29-10-2005
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    230

    Me gjeni nje diete per tu shendoshur

    pershendetje!

    Lart e poshte dhe neper gazeta, degjojme dhe lexojme dieta per t'u dobesuar. Pyetja ime eshte: A ka ndonje diete per t'u shendoshur? Jo per t'u dhjamosur, per t'u shendoshur!

    Nje kuzhiniere me ka thene qe 20g raki ne mengjes esell eshte dieta me e mire.

    A eshte e vertete kjo?

    Sinqerisht Niagara.
    Fjalet e embla jane si nje huall mjalti,
    embelsi per shpirtin dhe ilac per kockat.
    Fjalet e Urta 16:24

  12. #12
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Me c'kam lexuar nga ty Niagara , ti e konsumon duhanin shume apo jo ?

    Per mendimin tim sa ta lesh , do i vesh nja 5 kile.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  13. #13
    Citim Postuar më parë nga Niagara
    pershendetje!

    Nje kuzhiniere me ka thene qe 20g raki ne mengjes esell eshte dieta me e mire.

    A eshte e vertete kjo?

    Sinqerisht Niagara.

    Ej po kjo kuzhinjerja qenka shume e rrezikshme. Te ka dhene kuren per shkatrrim melcie me duket. Kura qe di une per te shtuar kile eshte te hash me shume , kuptohet jo yndyrna qe te fryjne shpejt por jane te rrezikshme, por proteina e vitamina, mish, veze,perime etj etj e di vete ti.

    Nje pyetje qe mund t'ja kthesh pergjigjen vetes.
    Stresin apo hallet si i perjeton? Disa hane shume dhe gjejne rehati tek ushqimi, disa te tjereve i iken oreksi. Une bej pjese tek te dytet psh dhe shpesh bej dhe une kura shendoshjeje. Ka te beje shume gjendja shpirterore pra. Por dhe cigarja sic e kishte thene Pinku me siper.
    Kalofsh mire Niagara (nga emri dukesh goxha me karakter, edhe kjo ka te beje thote populli )
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  14. #14
    e kthjellet dhe e kalter Maska e Niagara
    Anëtarësuar
    29-10-2005
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    230
    faleminderit te gjitheve, vecanerisht PINK-ut, qe i them: Po e le cigaren, jam permiresuar ndjeshem, vetem 5 cigare ne dite, por nuk eshte se kam shume oreks.. dhe duke qene se me pare kam vuajtur nga stomaku nuk mund te ha cdo lloj gjeje...

    keto kohe s'kam as oreks... sa per stresin mund ta kuptoni nga tema qe kam hapur te letersia shqiptare "Jam une" dhe mund te kuptoni si e perjetoj...

    tani me gjithe men e kam do me gjeni ndonje diete per tu shendoshur apo jo?
    please

    nuk jam e dobet... ne fizik dmth nga ato qe quhen kockanjare... por dua te shendoshem dhe nuk e kam arritur kurre 50 kg.
    Fjalet e embla jane si nje huall mjalti,
    embelsi per shpirtin dhe ilac per kockat.
    Fjalet e Urta 16:24

  15. #15
    Citim Postuar më parë nga Niagara
    pershendetje!

    Lart e poshte dhe neper gazeta, degjojme dhe lexojme dieta per t'u dobesuar. Pyetja ime eshte: A ka ndonje diete per t'u shendoshur? Jo per t'u dhjamosur, per t'u shendoshur!

    Nje kuzhiniere me ka thene qe 20g raki ne mengjes esell eshte dieta me e mire.

    A eshte e vertete kjo?

    Sinqerisht Niagara.
    Vajta 26 dite qe ndalova helmin (duhanin) dhe kam shtuar 4 kile , me gjithse stevitem regullisht , lereni cigaren dhe nuk u jap me shume se tre dite qe te vini kilet e para
    Good luck.
    Eshte e vertete qe puna e fisnikeron njeriun, por shoqeria jone nuk ka nevoje per aristokrate.


  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Niagara

    problemi eshte i thjesht merr shum kalori dhe harxho pak dhe kur i harxhon mundohu me fiskulture qe te vesh muskuj dhe ti forcosh ato dhe jo te te rritet barku sikur je me barre.

    Edhe une kur isha shum i ri rreth18-20 vjec isha i dobet dhe beja shum sporte pra kisha nje fizik te rregullt me muskuj por te dobet ose sic i thone celik e fiber

    por nje dit nje shoku im me thot po shendoshu pak o derzi se po vijne femrat e te kerkojn po je pak i dobet thone dhe un qe ate dite mendova seriozisht dhe bera nje plan personal

    1-stakova trunin ne 0 pra 12 sahati sdesha me dit per asigjo n'bot qe dmth qetesia shpirterore

    2-bleva nje arke me vere riesling te kuq dhe nje te bardhe + nje kofshe qengji te fresket
    shyqyr qe mi gatunte mami se te ishte per mua nji cop djath e nji domate ne dor ene hec perjashta.

    menuja ime per nje muaj ishte:

    mengjesi...
    nje dopjo pace koke vici dhe dopjo raki rrushi

    dreka mish qingji dhe nje shishe vere te kuqe

    darka e lehte qe te flesh rehat vetem fruta dhe ndonje embelsire te vogel
    si kek apo pendispanje

    dhe dy here ne jave peshk me vere te bardhe

    mbas nje muaji fillova ta rralloj se u shnosha shum

    po ti pyet njeqind vet dhe bej si i vet

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Fotzenland
    Anëtarësuar
    23-04-2005
    Postime
    85
    Ujvara sa me shume seks. Edhe do e shohesh qe do vish ne forme perfekte.
    Nga ana tjeter keshillohet edhe per pastrimin e fytyres. Ndiqe keshillen time nese ke mundesi.

  18. #18
    e kthjellet dhe e kalter Maska e Niagara
    Anëtarësuar
    29-10-2005
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    230
    Citim Postuar më parë nga Fotzenland
    Ujvara sa me shume seks. Edhe do e shohesh qe do vish ne forme perfekte.
    Nga ana tjeter keshillohet edhe per pastrimin e fytyres. Ndiqe keshillen time nese ke mundesi.
    rrofsh robo rrofsh... do ta kem shume parasysh...
    ti ketej verdalle je?lol
    hajt tung...
    Fjalet e embla jane si nje huall mjalti,
    embelsi per shpirtin dhe ilac per kockat.
    Fjalet e Urta 16:24

  19. #19
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225

    Wink

    Citim Postuar më parë nga Mina
    Te dashur forumas! Nuk keni pse me gjykoni gabim! Opsioni qe kam dhene eshte literature e perzgjedhur dhe e studiuar, nuk eshte shpikur nga une! Personalisht merrem me kurse te humbjes se peshes dhe gjate kesaj terapie i sugjeroj klientet:
    Te ushqehen rregullisht, tre vakte ne dite.
    Te mos marrin lengje te gazuar.
    Te evitojne brumrat dhe yndyrnat sidomos shtazore.
    Vaktin drekes ta konsumojne brenda 20 minutave (ideja e pertypjes se mire te ushqimit).
    Darken ta marrin para ores 7 te mbremjes.
    Te perdorin ushqim te trajtuar ne avull ose te zier.
    Te evitojne te skuqurat etj.
    Ndersa vaji i peshkut nuk mund te jete i demshem kur permban vitamine A dhe D.
    Nuk kam te dhena per kodin genetik te marios sepse nese eshte race elegante nuk mund te shendoshet. Pastaj eshte dhe ceshtje koncepti. Une e quaj te shendetshem edhe nje person elegant por qe nuk vuan nga ndonje semundje. Ndersa disa te tjere qe jane shume te shendoshe do t'i konsideroja te semure per shkak te sasise se madhe te dhjamrave ne organizem.

    u right raca ime seshte e shendosh jan normal :P un jo se jam i dobet shum but desha te merjca ca kile qe humba per arsye qe as vet un si di nerva dmth :P
    gjithsesi flm por as vaj peshku asgje sbera prov po me sa vura re biraa te ben si qyp :P
    Partizoni

  20. #20
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar më parë nga mario_kingu
    per te marr kile ca mund te bej mund te me ndimoni se gjithmon humbas smarr kilet qe dua /????
    Provo McDonalds nja 2 javë rrjesht, besoj se s'do tu dijsh hall kileve pastaj...
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Shendet dhe Fitness
    Nga Niko D'Angelo në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 19-12-2003, 14:54

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •