Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 28
 1. #1
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime n 22 postime

  M gjeni nj diet pr tu shndoshur

  per te marr kile ca mund te bej mund te me ndimoni se gjithmon humbas smarr kilet qe dua /????

 2. #2
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Eshte mire te perdoresh vaj peshku (Oleum Iecoris), gjendet ne cdo farmaci. Gjithashtu te ushqehesh shpesh e nga pak. Nese nje njeri me peshe normale ushqehet 3 here ne dite ti duhet te ushqehesh te pakten pese here ne dite. Ushqimi duhet te permbaje shume proteina sidomos bulmet dhe produkte deti.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 3. #3
  Student
  Antarsuar
  29-01-2005
  Vendndodhja
  Ne pune
  Mosha
  35
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Thumbs up Ushqehen shendoshe

  Citim Postuar m par nga Mina
  Eshte mire te perdoresh vaj peshku (Oleum Iecoris), gjendet ne cdo farmaci. Gjithashtu te ushqehesh shpesh e nga pak. Nese nje njeri me peshe normale ushqehet 3 here ne dite ti duhet te ushqehesh te pakten pese here ne dite. Ushqimi duhet te permbaje shume proteina sidomos bulmet dhe produkte deti.
  Asesi nuk pajtohem me mendimin tend Mina qe the per me u trash, une per veti kam 99 KG tash jam ne diete qe 6 dit une e di vete si kam arrite kete peshe, edhe ti ja the nje rruge per te fituar kilogram por ajo rruge eshte artificiale edhe sa do ku do ka demtim te organizmit.

  Per te fituar kilogram te duhura ne menyre me te mire edhe me te shendetshme per organizmin edhe per gjakun duhet me u ushqyer me:
  1. qumesht edhe prodhime te qumeshtit
  2.prodhime te miellti (buke, byrek, pite etj.)
  3. Gjellera te ndryshme me vaj ne sasi te madhe (eshte e preferueshme tlyen-prodhim qumshtor)
  4. Peme te ndryshme (molla, banane, rrush, (portokalla JO) kivi etj)
  5. Lengje te pagazuara, vetem prej portokalli jo. Legjet e gazuara ndikoj negativisht ne procesin e fitimit te kilogrameve te duhura.

  Besoj se me qekto prodhime ushqimore ne kohezgjatje prej 30 ditesh do te fitoni peshen e duhur.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga Mina
  Eshte mire te perdoresh vaj peshku (Oleum Iecoris), gjendet ne cdo farmaci. Gjithashtu te ushqehesh shpesh e nga pak. Nese nje njeri me peshe normale ushqehet 3 here ne dite ti duhet te ushqehesh te pakten pese here ne dite. Ushqimi duhet te permbaje shume proteina sidomos bulmet dhe produkte deti.

  Pse mi vaji i peshkut te shendosh? Nder vitaminat qe marr cdo mengjes, njera qe eshte sa gishti i madh i kembes, eshte me vaj peshku. Te mos e marr me dmth nqse s'dua te shendoshem?

  Te ushqyerit shpesh e nga pak nuk te shendosh Mina, perkundrazi rekomandohet nga mjeket per te mos u shendoshur. Une ha cdo nje ore nga pak, e kam ngel si kerthi (well...jo tamam, por normale). Te ishte ashtu sic thua, do isha bere si Nanoja tani qe mezi merr fryme nga shendeti

 5. #5
  Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
  Antarsuar
  25-06-2002
  Vendndodhja
  11105
  Mosha
  38
  Postime
  444
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Per vajin e peshkur kam degjuar dicka qe nuk te ben mire ne nje studim kohet e fundit megjithate s jam i sigurt . Vetem di qe babi mori tel ata nga Shqiperia qe ju kishte derguar dhe ju tha mos e pini .

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime

  Wink

  Citim Postuar m par nga mario_kingu
  per te marr kile ca mund te bej mund te me ndimoni se gjithmon humbas smarr kilet qe dua /????


  Mund tju them se deri ne moshen 25 vjec eshte veshtire te vesh peshe per shume arsye, por ne qoftese don te vesh patjeter ne fillim te keshilloj nje qetesi dhe ekuiliber ne jete per disa muaj , e dyta ne mengjes futi dopio pace koke dopio raki Skrapari ,ne dreke nje shishe vere te kuqe me mish bistek berxolla , dhe dy here ne jave peshk te fresket me nje shishe vere te bardhe ,pastaj do thoja ne darke vetem fruta te freskta , dhe gjum te ombel plako, shifemi pas nje muaji bashk

  kete recete e kam provuar vete kur isha 20 vjec dhe ka dhene rezultat
  pastaj te jep lala ty nji tjeter per tu dobsu prandaj yyyp xhixhiiii.

 7. #7
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Te dashur forumas! Nuk keni pse me gjykoni gabim! Opsioni qe kam dhene eshte literature e perzgjedhur dhe e studiuar, nuk eshte shpikur nga une! Personalisht merrem me kurse te humbjes se peshes dhe gjate kesaj terapie i sugjeroj klientet:
  Te ushqehen rregullisht, tre vakte ne dite.
  Te mos marrin lengje te gazuar.
  Te evitojne brumrat dhe yndyrnat sidomos shtazore.
  Vaktin drekes ta konsumojne brenda 20 minutave (ideja e pertypjes se mire te ushqimit).
  Darken ta marrin para ores 7 te mbremjes.
  Te perdorin ushqim te trajtuar ne avull ose te zier.
  Te evitojne te skuqurat etj.
  Ndersa vaji i peshkut nuk mund te jete i demshem kur permban vitamine A dhe D.
  Nuk kam te dhena per kodin genetik te marios sepse nese eshte race elegante nuk mund te shendoshet. Pastaj eshte dhe ceshtje koncepti. Une e quaj te shendetshem edhe nje person elegant por qe nuk vuan nga ndonje semundje. Ndersa disa te tjere qe jane shume te shendoshe do t'i konsideroja te semure per shkak te sasise se madhe te dhjamrave ne organizem.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 8. #8
  Desert Fox Maska e bayern
  Antarsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,029
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Mshtillja daje ha Junk Food..mundesisht 4-5 here ne dite. Mos e daj Pizzen, pasta edhe extra fat meat. Mos boj fiskulture fare, as mos e rruj fare me vra menjen per gjonat e jetes. Kur je duke pa TV merr ndonje sandwitch per arsue sigurie, kur je tu postu ne forum ha 3 kokrra veze te zime edhe buk(Mundesisht edhe 1 gallon qumesht)...Ca jan sallatna e frutna haji po me karar se me honger shume te ze vend ne stomak. Vend i cili shume mire mund te zihet nga pilafi apo grosha...Dmth duke ngrene ushqim me high fat and Carbs...do ja arrish qellimit te kthehesh ne nje disgusting pig...
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 9. #9
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime n 133 postime
  Citim Postuar m par nga mario_kingu
  per te marr kile ca mund te bej mund te me ndimoni se gjithmon humbas smarr kilet qe dua /????

  Mer kalkulatorin e llogarit.

  Kalorit qe han - kalorit qe djeg = +Kalori (ne rastin tend)
  - Kalori (per at qe don te bjer)


  Kalorit qe han ->

  Haje e fort - pite me xhize (1/2 temci) 500 kalori
  - pite me presh 501 kalori
  - pite me kungull 502 kalori
  - pite me grosh 1000 kalori

  Lengje - Uje -10 kalori
  - Tembel pa sheqer 100 kalori
  - Tembel me sheqer 100,2 kalori
  - Kos 100,3 kalori
  - Boze 200 kalori

  Fruta - Molle 80 kalori
  - Molle me bisht 82 kalori


  ka ta djeg energjine: (te dhena shkenctare, shifrat me relevante ne perditshmeri)

  - te menduarit per 1 ore( SHQIPTARI) (mashk.) 10 kalori
  (f) 105 kalori
  (f ne butik) 1250 kalori
  (referenc - japonezi 105,27 kalori)

  - rruga deri te nevojtorja (ne qytet) 15 kalori
  (ne fshat) 250 kalori
  (ne fshat -> dimer) 350 kalori

  - kryerja e nevojes vogel (femra) 150 kalori
  (mashkull) 5 kalori
  - kryerja e nevojes madhe (f) 155 kalori
  (m) 10 kalori
  - seks (me partner) 2 000 kalori
  - seks (me vetveten) 250 kalori
  - vrap prej shpie te shitorja e par 50 kalori
  - vrap prap ne shtepi + shalqin nen setulla 150 kalori
  - vrap nese te ndjek qeni 250 kalori


  Nese probanti deshiron sukses, duhet tju permbahet ketyre te dhenave shkenctare, dhe patjeter te jet i kujdesshem ne llogarine. KUJDES nga "harxhuesit" e energjise!!!. Te rekomandoj sa me pak SEKS dhe sa me shum pite me grosh!


  flm
  albanish by nature

 10. #10
  Student
  Antarsuar
  29-01-2005
  Vendndodhja
  Ne pune
  Mosha
  35
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Bruneta nuk eshte mire te jeshe as i shendoshe as i dobet por duhet te jeshe ne peshe normale, por shum pak njerez e kan peshen normale shumica jan ose teper peshe ose pak peshe une per veti kam teper peshe sipas llogarise me gjatesine por une kete peshe nuk dua ta humbi asnjeher pikerisht per arsyen se prej vitit 1991 nuk e kam vizituar mjekun jo qe do me thote dikush se prej peshes nuk e ke por kete vet e kam verejt se cdo semundje qe me eshte paraqitur (me shum gripi) nuk kam perdor as nje barne prej barnatores por vet me ka kaluar.
  Mario te kisha rekomanduar te kesh shendet te natyrshem e jo artificial mire tha edhe Mina n`varsisht qfar personi je nese je person elegant kot prej ushqimit kur nuk mundesh me shtua ne kilogram.
  Ju deshiroj gjithve shendet

 11. #11
  e kthjellet dhe e kalter Maska e Niagara
  Antarsuar
  29-10-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  35
  Postime
  230
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Me gjeni nje diete per tu shendoshur

  pershendetje!

  Lart e poshte dhe neper gazeta, degjojme dhe lexojme dieta per t'u dobesuar. Pyetja ime eshte: A ka ndonje diete per t'u shendoshur? Jo per t'u dhjamosur, per t'u shendoshur!

  Nje kuzhiniere me ka thene qe 20g raki ne mengjes esell eshte dieta me e mire.

  A eshte e vertete kjo?

  Sinqerisht Niagara.
  Fjalet e embla jane si nje huall mjalti,
  embelsi per shpirtin dhe ilac per kockat.
  Fjalet e Urta 16:24

 12. #12
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Me c'kam lexuar nga ty Niagara , ti e konsumon duhanin shume apo jo ?

  Per mendimin tim sa ta lesh , do i vesh nja 5 kile.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 13. #13
  Larguar
  Antarsuar
  08-12-2004
  Postime
  557
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Niagara
  pershendetje!

  Nje kuzhiniere me ka thene qe 20g raki ne mengjes esell eshte dieta me e mire.

  A eshte e vertete kjo?

  Sinqerisht Niagara.

  Ej po kjo kuzhinjerja qenka shume e rrezikshme. Te ka dhene kuren per shkatrrim melcie me duket. Kura qe di une per te shtuar kile eshte te hash me shume , kuptohet jo yndyrna qe te fryjne shpejt por jane te rrezikshme, por proteina e vitamina, mish, veze,perime etj etj e di vete ti.

  Nje pyetje qe mund t'ja kthesh pergjigjen vetes.
  Stresin apo hallet si i perjeton? Disa hane shume dhe gjejne rehati tek ushqimi, disa te tjereve i iken oreksi. Une bej pjese tek te dytet psh dhe shpesh bej dhe une kura shendoshjeje. Ka te beje shume gjendja shpirterore pra. Por dhe cigarja sic e kishte thene Pinku me siper.
  Kalofsh mire Niagara (nga emri dukesh goxha me karakter, edhe kjo ka te beje thote populli )
  Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

 14. #14
  e kthjellet dhe e kalter Maska e Niagara
  Antarsuar
  29-10-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  35
  Postime
  230
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  faleminderit te gjitheve, vecanerisht PINK-ut, qe i them: Po e le cigaren, jam permiresuar ndjeshem, vetem 5 cigare ne dite, por nuk eshte se kam shume oreks.. dhe duke qene se me pare kam vuajtur nga stomaku nuk mund te ha cdo lloj gjeje...

  keto kohe s'kam as oreks... sa per stresin mund ta kuptoni nga tema qe kam hapur te letersia shqiptare "Jam une" dhe mund te kuptoni si e perjetoj...

  tani me gjithe men e kam do me gjeni ndonje diete per tu shendoshur apo jo?
  please

  nuk jam e dobet... ne fizik dmth nga ato qe quhen kockanjare... por dua te shendoshem dhe nuk e kam arritur kurre 50 kg.
  Fjalet e embla jane si nje huall mjalti,
  embelsi per shpirtin dhe ilac per kockat.
  Fjalet e Urta 16:24

 15. #15
  Liverpool Maska e apollon 23
  Antarsuar
  10-01-2006
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Niagara
  pershendetje!

  Lart e poshte dhe neper gazeta, degjojme dhe lexojme dieta per t'u dobesuar. Pyetja ime eshte: A ka ndonje diete per t'u shendoshur? Jo per t'u dhjamosur, per t'u shendoshur!

  Nje kuzhiniere me ka thene qe 20g raki ne mengjes esell eshte dieta me e mire.

  A eshte e vertete kjo?

  Sinqerisht Niagara.
  Vajta 26 dite qe ndalova helmin (duhanin) dhe kam shtuar 4 kile , me gjithse stevitem regullisht , lereni cigaren dhe nuk u jap me shume se tre dite qe te vini kilet e para
  Good luck.
  Eshte e vertete qe puna e fisnikeron njeriun, por shoqeria jone nuk ka nevoje per aristokrate.


 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime
  Niagara

  problemi eshte i thjesht merr shum kalori dhe harxho pak dhe kur i harxhon mundohu me fiskulture qe te vesh muskuj dhe ti forcosh ato dhe jo te te rritet barku sikur je me barre.

  Edhe une kur isha shum i ri rreth18-20 vjec isha i dobet dhe beja shum sporte pra kisha nje fizik te rregullt me muskuj por te dobet ose sic i thone celik e fiber

  por nje dit nje shoku im me thot po shendoshu pak o derzi se po vijne femrat e te kerkojn po je pak i dobet thone dhe un qe ate dite mendova seriozisht dhe bera nje plan personal

  1-stakova trunin ne 0 pra 12 sahati sdesha me dit per asigjo n'bot qe dmth qetesia shpirterore

  2-bleva nje arke me vere riesling te kuq dhe nje te bardhe + nje kofshe qengji te fresket
  shyqyr qe mi gatunte mami se te ishte per mua nji cop djath e nji domate ne dor ene hec perjashta.

  menuja ime per nje muaj ishte:

  mengjesi...
  nje dopjo pace koke vici dhe dopjo raki rrushi

  dreka mish qingji dhe nje shishe vere te kuqe

  darka e lehte qe te flesh rehat vetem fruta dhe ndonje embelsire te vogel
  si kek apo pendispanje

  dhe dy here ne jave peshk me vere te bardhe

  mbas nje muaji fillova ta rralloj se u shnosha shum

  po ti pyet njeqind vet dhe bej si i vet

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Fotzenland
  Antarsuar
  23-04-2005
  Postime
  85
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ujvara sa me shume seks. Edhe do e shohesh qe do vish ne forme perfekte.
  Nga ana tjeter keshillohet edhe per pastrimin e fytyres. Ndiqe keshillen time nese ke mundesi.

 18. #18
  e kthjellet dhe e kalter Maska e Niagara
  Antarsuar
  29-10-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  35
  Postime
  230
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Fotzenland
  Ujvara sa me shume seks. Edhe do e shohesh qe do vish ne forme perfekte.
  Nga ana tjeter keshillohet edhe per pastrimin e fytyres. Ndiqe keshillen time nese ke mundesi.
  rrofsh robo rrofsh... do ta kem shume parasysh...
  ti ketej verdalle je?lol
  hajt tung...
  Fjalet e embla jane si nje huall mjalti,
  embelsi per shpirtin dhe ilac per kockat.
  Fjalet e Urta 16:24

 19. #19
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime n 22 postime

  Wink

  Citim Postuar m par nga Mina
  Te dashur forumas! Nuk keni pse me gjykoni gabim! Opsioni qe kam dhene eshte literature e perzgjedhur dhe e studiuar, nuk eshte shpikur nga une! Personalisht merrem me kurse te humbjes se peshes dhe gjate kesaj terapie i sugjeroj klientet:
  Te ushqehen rregullisht, tre vakte ne dite.
  Te mos marrin lengje te gazuar.
  Te evitojne brumrat dhe yndyrnat sidomos shtazore.
  Vaktin drekes ta konsumojne brenda 20 minutave (ideja e pertypjes se mire te ushqimit).
  Darken ta marrin para ores 7 te mbremjes.
  Te perdorin ushqim te trajtuar ne avull ose te zier.
  Te evitojne te skuqurat etj.
  Ndersa vaji i peshkut nuk mund te jete i demshem kur permban vitamine A dhe D.
  Nuk kam te dhena per kodin genetik te marios sepse nese eshte race elegante nuk mund te shendoshet. Pastaj eshte dhe ceshtje koncepti. Une e quaj te shendetshem edhe nje person elegant por qe nuk vuan nga ndonje semundje. Ndersa disa te tjere qe jane shume te shendoshe do t'i konsideroja te semure per shkak te sasise se madhe te dhjamrave ne organizem.

  u right raca ime seshte e shendosh jan normal :P un jo se jam i dobet shum but desha te merjca ca kile qe humba per arsye qe as vet un si di nerva dmth :P
  gjithsesi flm por as vaj peshku asgje sbera prov po me sa vura re biraa te ben si qyp :P
  Partizoni

 20. #20
  In God I trust Maska e fjollat
  Antarsuar
  15-02-2005
  Vendndodhja
  Para shfaqjes s hitlerit
  Postime
  1,104
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga mario_kingu
  per te marr kile ca mund te bej mund te me ndimoni se gjithmon humbas smarr kilet qe dua /????
  Provo McDonalds nja 2 jav rrjesht, besoj se s'do tu dijsh hall kileve pastaj...
  I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Shendet dhe Fitness
  Nga Niko D'Angelo n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 19-12-2003, 13:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •