Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e etan
    Anėtarėsuar
    24-09-2004
    Vendndodhja
    Kamerun - AFRIKA QENDRORE
    Postime
    91

    Exclamation Ne cfare te investoj ....

    Do deshiroj ndihmen tuaj ....Deshiroj te marr nje kredi 200 000 euro dhe dua te investoj diku por deri tani nuk jam akoma i qarte se ku dhe per cfare ,qofte ne Shqiperi apo jashte saj ....do desha ndihmen dhe idete juaj

    ju faleminderit

  2. #2
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    sa eshte perqindja e kredise?

    ne ca shtetesh ke mundesi te investosh
    etj
    etj
    etj

    duhet te flasesh me shume se 2 llafe kur pret sugjerime kaq te rendesishme per ty

  3. #3
    . Maska e nausika
    Anėtarėsuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    .
    Postime
    774
    Citim Postuar mė parė nga etan
    Do deshiroj ndihmen tuaj ....Deshiroj te marr nje kredi 200 000 euro dhe dua te investoj diku por deri tani nuk jam akoma i qarte se ku dhe per cfare ,qofte ne Shqiperi apo jashte saj ....do desha ndihmen dhe idete juaj

    ju faleminderit

    lol...po mire, u ngrite ne mengjes dhe the qe do maresh 200 000 euro per te investuar? si pakes high risk te shof...(po te te pyesin ne banke para se te te japin parate...mos u thuaj kete qe ke shkruar ketu )
    tani, idera ka plot:

    1. viri ne nje banke tjeter me interes me te madh ..lol...
    2. bli aksione (nuk do te ta sugjeroja ne fakt sepse me sa lexova..nuk je shume i organizuar per kesisoj investimesh)
    3. bli toke/shtepi (por duhet ta studiosh mire ne nje vend qe ka mundesi te zhvleresohet investimi)
    etcetc...nuk po i permend rastet e tjera qe kane risk me te madh sesa numri 2

    te prifte e mbara
    When in Doubt, Act Stupid!

  4. #4
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anėtarėsuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    E mo dhe juuuuuuuuuu!!!!! Jepni ide konkrete! Mos e c'inkurajoni tjetrin!
    Investim imagjinar. Uauuuuu lol tema ime e preferuar! Me se merresh nje here ti lal? Ca njohurish ke?? Ca di te besh?? Ku do investosh? Ups kjo pyetja e fundit eshte ajo qe na drejton neve! Investo ne mbareshtimin e gjedhit psh! Ose te bagetive te imta! Bli nje fushe mbille te gjithen me laker foragjere e je ne rregull!
    Ezekiel 25-17.

  5. #5
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    Ate kredine duhet patjeter ta harxhosh ...? po arrite ta marresh ik nga ai vend fare .. dhe ste duhet ta kthesh :P jk lol se mos e besh me verte ore

    Nese vendos ta investosh ne Shqiperi me gjysmat bli nje shtepi ndersa me tjerat hap nje lokal .. ai eshte biznesi me fitimprures andej apo jo ...

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e etan
    Anėtarėsuar
    24-09-2004
    Vendndodhja
    Kamerun - AFRIKA QENDRORE
    Postime
    91
    Shtepi kam ,dhe parate do mi ofroj dikush pa interesa ,por kuptohet me te drejte kthimi ...problemi eshte se as Evropen as Shqiperine nuk e njoh mire ,,,njoh vetem Afriken.Desha te shkeputesh qe ketu per diku ne Shqiperi ose ne Evrope .Ky eshte problemi ..ju flm per ndihmen ju flm dhe atyre qe tallen apo do tallin by...n

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Dukagjini
    Anėtarėsuar
    14-08-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    29
    Pershendetje,

    200 000 Dolare jane shume para andaj duhet te kesh kujdes se pari se qfare do besh. Ai investim duhet te jete rentabel qe ne rast likuidimi ti nxjerresh se paku parat e investuara plus nje rendite. Per kete duhet ta dishe se sa kohe do te kesh mundesi qe ti mbash ato para, pasi qe koha eshte shume e rendesishme . Une per vete do te kisha mjaft ide qe te investoja. Une do ta mirrja edhe nje Kredit po aq te larte dhe do te spekuloja ne tregjet financiare dhe ne valuta te ndryshme. kjo do te ishte e mundur, vetem ne nje investim nga europa perendimore. Mundesia e dyte ,dhe me e sigurte, do te ishte ne qofte se do ta investoje ne nje Fond qe eshte bere gati i pakapshem, dhe qe drejtohet nga njerez te shquar si psh. Warren Buffett, Soros etj.

    ne qofte se deshirone qe te jete nje investim afatgjat dhe me nje mundesi profitabiliteti te madh, eja dhe hape nje fabrike ne kosove. produktet do te duhej ti caktosh mire, dhe te lidhesh me dike qe i beson dhe qe e njef tregun. une per vete do te prodhoja gjera ushqimore.

    Suksese

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e etan
    Anėtarėsuar
    24-09-2004
    Vendndodhja
    Kamerun - AFRIKA QENDRORE
    Postime
    91
    flm dukagjini .....

  9. #9
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga etan
    Shtepi kam ,dhe parate do mi ofroj dikush pa interesa ,por kuptohet me te drejte kthimi ...problemi eshte se as Evropen as Shqiperine nuk e njoh mire ,,,njoh vetem Afriken.Desha te shkeputesh qe ketu per diku ne Shqiperi ose ne Evrope .Ky eshte problemi ..ju flm per ndihmen ju flm dhe atyre qe tallen apo do tallin by...n

    WoW , Po me cudit ne fakt qe akoma paska ne bote dikush qe te te ofroje $$$ pa interes , dhe sidomos kur behet fjale per nje shume te madhe.

    Nejse $200 mije dallare , nuk jane pak .. por menyra sesi ti po kerkon mendim , opinionin e dikujt online , po me jep pershtypjen qe sje ne gjendje akoma ti investosh keto para. Eshte risk i madh ne fakt , kur nuk ke e idene as me te vogel sesi funsksionojne gjerat ne Shqiperi apo Europe.

    Me mire investoji ne Afrike , hap ndonje kopesht zoologjik, luane , tigra ke plot . lol

    Nejse se bej shaka , good luck me cdo vendim qe do marresh .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e etan
    Anėtarėsuar
    24-09-2004
    Vendndodhja
    Kamerun - AFRIKA QENDRORE
    Postime
    91
    merci bcp .....et pourtant c est vrai de ce que je dis

  11. #11
    Perjashtuar Maska e Ihti
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    966
    Bli shares Apple Computer (AAPL)...po ben namin Ipodi!
    kete jave eshte rritur mbi 10%.
    Dmth zotrote po ti kishe bere shares ato 200,000 do dilje me nje 20,000 te thate fitim pa e levizur tajaren fare

    pastaj ja ktheje atij shokut ato leket edhe nje torte per dhuarate.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    O etan,

    Mos jane para nga ato te junk-maileve, qe thone jam i biri i Katombas qe ka qne president i zairese, dhe kam kaq miliona $, por dua qe ndokush ti investoje ne emer tim...????

    Se mesa di une, s'jep njeri aq shume para kredi, kot per ti prish ti...lol

    anyway,

    Silli ne Shqiperi dhe hap nje lokal tek Blloku me asortimente Afrikane... Njerezit kendej jane te prirur per gjera te reja...
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  13. #13
    [duke luajtur futboll] Maska e Adriano-10
    Anėtarėsuar
    06-08-2005
    Vendndodhja
    Stadium........ Grupi: Tetova Clan
    Postime
    305
    Citim Postuar mė parė nga Kuqalashja
    per kompjutera, per impotencen, per jashteqitjen, per synetllekun ....ka ngel ndonje hall tjeter pa u diskutuar me te ky Forum?
    ka ngel e sheh, njeriu merr 200 000 dollare kredi dhe nuk ka idene ku t'i investoje, shih bre si jemi bere, ne cfare pozite kemi ardhe... per te na meshiruar...

    kuqka, good point !
    Punėn e sotme mos e lėr pėr nesėr...shtyje sa tė mundesh...

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e etan
    Anėtarėsuar
    24-09-2004
    Vendndodhja
    Kamerun - AFRIKA QENDRORE
    Postime
    91
    bobobooooo cfare ndihme .....atehere me duhet ta ndryshoj pyetjen
    CDO BENIT NE QOFTE SE KISHIT 200 000 EURO DHE JO DOLLARE ,KU DO INVESTONIT .....

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Etan vellai une kam idene por jo parate e mjaftueshme prandaj mund te bashkepunojme po deshe vetem qe duhen me shume se 200 000 mije euro por fitimi esht akoma me i madh dhe gjithashtu do kesh nje patente tenden qe mund ta shesesh shum me shtrenjt .


    pse duhen shume ?

    sepse nje pjese do shkoje per studim nje pjese per prova dhe nje pjese per realizim pastaj vjen shitja.


    projekt ideja eshte ambicioze ekologjiste super moderne dhe shum fitimprurse duhet vetem nje kapital fillestar per te cilin po punoj prandaj nese te intereson me kontakto me mesazh privat.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Dukagjini
    Anėtarėsuar
    14-08-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    29
    pershendetje


    ne qofte se deshironi te shiqoni mundesite qe une kam propozuar qe te investohet ne Akcione , shiqoni faqen time ne internet:

    http://rinolhasaj.a12a.de

    aty une beje cdo muaj nje analize te shkurter te akcioneve. per kete duhet qe ta merrni nje password per te pasur mundesi qe te hyni ne faqen * Aktien*.
    Ne qofte se e shiqoni nje prej Akcioneve qe kam propozuar ne fillim te vitit te kaluar do te shiqoni se ai akcion eshte dyfishuar qe nga fillimi i vitit.


    Perpos kesaj, une kerkoj student te angazhuar qe jane te te gjitha drejtimeve per te bere analiza te tregjeve ballkanike. Ne kete menyre do te kishim mundesi qe ti ndihmojme investoret per te investuar ne vendet tona.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-03-2004
    Postime
    108
    Mund te investoni ne Mutual Funds te cilat nuk jane me shume rrezik nese nuk do te rrezikosh meqenese i ke borxh kuptohet dhe fitimi nuk eshte shume i madh por jane me te sigurta se Stock Market, ato ndahen ne tre kategori
    Niveli i pare High Risk Niveli i dyte Moderate (ose te mesme) dhe Niveli i trete eshte Low Risk conservativ Une psh kam investuar ne Mutual funds dhe jam i kenaqur deri tani kam me se kater vjet qe merrem me kete lloj sporti, por ne se do me teper info rreth Mutual Funds mund te shkosh ne www.investored.ca or ti mund te pyesesh keta anetaret e siperm jane dy tre prej tyre kane njohuri te mjaftueshme per to, dhe nese futesh ne kete lloj sporti duhet te kesh njohuri shume mire se ku investon ndryshe investimi juaj ndodhet me ????? prandaj me kujdes dhe nuk do te thote qe dikush tjeter ka pasur sukses me Mutual Funds e njejta gje do te ndodhi dhe me ju .......
    Te uroj Suksese Good Luck

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Xhixhua
    Anėtarėsuar
    09-03-2005
    Vendndodhja
    bathore... mer cope druni
    Postime
    134
    hajde tallje by..the me rrafishat hajde....cfare teme qe ke hap ti o lale.Te lumte.
    dhe gjithe keta qe po te japin pergjigje besoj se te kane marre seriozisht.
    1) ai qe merr 200,000 euro borxh e di right away se cfare do beje me to. N.Q.S se ka idene, i rafte rrufeja mu ne kerthize atij kreditori qe ta shtrire kredine ty.
    2) edhe po se dite se cfar te besh ne momentin qe i prek 200,000 eurot te ndizen neuronat dhe e gjen vete brenda milisekondes se cfare mund te besh me to.
    3) po se gjete me mire shko jep kredine mbrapsht qe ti shkoje rrisku nai fukarai tjeter qe nuk rri duke humb kohe neper forume per te gjet fatin.

    A ju fryfsha ne vesh une juve ereee....meqe ra llafi kom per te hap i firme une....hidhni leket te merrni perqindje ne fund te mujit. Firma "Qyli Sh.P.K".
    ec ec..shpejt e shpejt hidhni lekt te merrni leshte.
    Tomorrow is going to be a good day... hug an albanian, it will get even better

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Per mendimin tim, investimi me i mire i USD 200.000 ne Shqiperi ka te beje me prodhim -> per export, pasi tregu shqiptar akoma nuk eshte ne gjendje te ta shperbleje...

    Gjithsesi nje gabim i shpeshtte qe bejne te gjithe ata qe vijne nga jashte (emigrantet) per te investuar ne Shqiperi, eshte se investojne shume para, dhe i japin te gjitha menjehere, per assete pasive (qe nuk sjellin fitim drejtperdrejt, si psh. blerje makinash, mobiljesh, qera dyqanesh-zyrash, etj...) pasi e kane te veshtire te pershtaten me kushtet e Shqiperise, ne lidhje me ate qe ishin mesuar ne vendin ku jetonin. Shqiperia eshte vendi i mrekullive vetem per ata qe "dine te levizin", ose jane largpames.

    Nese do te me jepej nje mundesi te investoja USD 200 mije…:


    1. Do te studioja nevojen e tregut industrial europian
    2. Do te vendosja per nje fushe / produkt te vetem ne te cilin do te investoja dhe do te doja te fitoja avantazh konkurence.
    3. Do te kerkoja bleres te ndryshem sidomos ne Europe e do te mesoja (ndoshta duke i u lidhur me ndonje nenpunes te brendshem) nivelin e cmimeve qe ata blejne per produktin ne fjale, si dhe disavantazhet qe mund te kene (transport, koha, cilesia etj...) per ti bere avantazhe per veten.
    4. Do te njihja shitesit e mundshem, ne cfare niveli shesin, dhe sa larg jane gjeografikisht nga bleresi.
    5. Do te studioja te gjitha mundesite e mesme (transport, dogana, tatime, drita, uje, qera, benzene, rrogat e punetoreve) qe shumica nuk i llogarisin dhe pikerisht prej tyre falimentojne perpara se te fillojne....
    6. Do te gjeja nje vend te qete (mundesisht fshat i mbyllur) qe te hapja nje fabrike/uzine.
    7. Do te llogarisja te gjitha kostot e mundshme dhe do te lidhesha me ndonje kompani europiane te besueshme per te marre makineri prodhimi me leasing (dmth me qera perdorimi afatgjate).
    8. Me e rendesishmja: Do te llogarisja nje periudhe kohore (psh 3-5 vjet) per te kthyer borxhin, e cila do te llogaritet si kosto mbi product.
    9. Dhe pas te gjitha ketyreve duhet te kem parashikuar qe te me kete mbetur 12-20% fitim neto.
    10. Ne fund, por qe ne te vertete duhet te jete e para, te duhet shume fat e mbaresi !


    Keto me pak fjale. Hajt, per hajer


    krejt miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Fitim82
    Anėtarėsuar
    25-12-2005
    Postime
    7
    aman ore ku do i gjesh cila bank te jep 200 000 $ kredi nuk ma merr mendja por edhe nese te japin ki kujdes shummm ok suksese

Tema tė Ngjashme

  1. “Pėrse do tė investoj nė Shqipėri”
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-05-2005, 03:12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •