Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 75 prej 75
  1. #61
    Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
    Anëtarësuar
    23-08-2009
    Vendndodhja
    Ne mesin e te dashurve te mi...
    Postime
    10,781

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Eshte e dyta here qe lexoj postimet permalluese te antarve per antaren Mjellma qe nuk pata rast te njohi,
    Po e dyta here eshte se ndjeva dhemjen e juaj,sidomos kur fillova te lexoj disa shkrime te saja! Ngushllimet e mija me te sinqerta per Familjen dhe Miqt,
    Mjellma u preht ne paq
    - - Shumë shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askë!
    Agim Metbala"

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovë
    Postime
    4,216

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Citim Postuar më parë nga Finete Lexo Postimin
    I nderuar,falemnderit ne emer te familjes se Ferides qe per qdo vit e perkujtoni ddhe e qmoni me mallë punen dhe vepren e saj. Semundja na e mori papritmas, por shyqyr zotit qe ka shokë dhe miq qe e perkujtojnë. Na jemi shumë krenar qe motrushja jonë ka miq te ketillë.Zoti e bekoft familjen tuaj dhe juve.
    Me respekt motra e Mjellmes.

    E nderuar Finete!
    Motra juaj dhe mikesha jone Feride (Mjellma jone e dashur) e ka merituar plotesisht respektin qe per te e tregojme ne miqet e saj. Fatkeqesish, asnjehere nuk pata rastin ta takoj, te bashkebisedoj me te dhe te pi me te nje kafe ne terracen e hotel Grandi ne Prishtine, por gjithemone do te ruaj kujtimin per te si nje zemer e madhe, si nje person qe dinte gjithenje te jepte keshilla, qe dinte gjithenje te ndante edhe gezimin edhe hidherimin me cdo kend. Ajo ishte shkak qe une jam ketu, ajo ishte shtysa qe une sot kam mbi 1.200 poezi te shkruajtura, qe kam shume miq virtual, qe kam te botuar nje permbledhje me poezi. Asaj i falemnderohem dhe perulem para madheshtise se saj.

    Respektin tim me te thelle per ju, familjen e saj dhe per punen, jeten dhe vepren e te madhes Feride Dervishi - Mjellmushes sone.
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Citim Postuar më parë nga Finete Lexo Postimin
    Po e nderuar ktu ka qenë antare per shumë vite,kerko me nofken Mjellma edhe gjen postime.
    Te pershendes.
    Eshte fakt kur i humbim personat e afert,ate dhimbje nuk e harrojme deri sa te bashkohemi me ta sepse nje pjese e jona shkone me ta,perseri te shpreh ngushllimet me te sinqerta e perqafime,Mjellmes iu preht shpirti ne paqe!

  4. #64
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Vendndodhja
    Norrköping, Suedi
    Postime
    215

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Citim Postuar më parë nga Nete Lexo Postimin
    Eshte fakt kur i humbim personat e afert,ate dhimbje nuk e harrojme deri sa te bashkohemi me ta sepse nje pjese e jona shkone me ta,perseri te shpreh ngushllimet me te sinqerta e perqafime,Mjellmes iu preht shpirti ne paqe!
    Feride Dervishi, Mjellma, motra ime shpirtërore, nuk do të harrohet kurrë. Kontaktet me Mjellmën ishin diçka e jashtëzakonshme. U bashkuam për hir të filatelisë dhe të aktivitetit tim si albanolog suedez. Kam kthyer dhimbjën që ndjej edhe sot në monumente të vogëla përkujtimore, dy artikuj në revistën "Nordisk Filateli" dhe një artikull të botuar vjet nga Lidhja e Intelektalëve Shqiptarë në Suedi në librin e tyrë të parë. Kam qenë i pari duke kumtuar për vdekjen e saj në këtë Forum, ngushëllimet u bënë mbi 170. Kujtimi i Ferides nuk do të zhduket kurrë, ajo ishte trupvogël por grua e madhe, shumë e madhë, për Drenicën, për Kosovën, për botën! Shqetësimet e botës largohen nga paqja e amshuar.... Nuk mund të vazhdoj, më mbushen sytë me lot...
    Ullmar Qvick

  5. #65
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-01-2006
    Vendndodhja
    Norway
    Postime
    28

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Sot behen 8 vite pa ty. Na mungon,me mungon dhe te perkujtojm me mall. Te qoft i leht dheu i Kosoves motrushe.
    Me respekt mortushja.

  6. #66
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovë
    Postime
    4,216

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Citim Postuar më parë nga Finete Lexo Postimin
    Sot behen 8 vite pa ty. Na mungon,me mungon dhe te perkujtojm me mall. Te qoft i leht dheu i Kosoves motrushe.
    Me respekt mortushja.
    E nderuara Finete. Kete vit une nuk shkruajta perkujtimin per Mjllemen tone te dashur, sivjet shenova ne ditar ditelinjen e saj 28 Dhjetor dhe pervjetorin e vdekjes 7 Janar, por vetem ne ditarin tim te kujtimeve.
    GJithmone do te ruaj kujtimin per Feriden tone te dashur.
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovë
    Postime
    4,216

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Sot eshte data 29 Dhjetor...dhe ne kete date Mjellmushi yne kishte ditelindjen dhe 10 dite me vone me 7 Janar ajo nderroi jete. Hara e fundit qe Mjellma jone festoi ditelindjen ishte para 10 vitesh me 2004.
    Kaluan 10 vite dhe une nuk mund ta harroj energjine e saj, vullnetin e saj per jete, dashurine per njerezit dhe talentin e saj. Ajo ishte, eshte dhe gjithenje do te mbetet nje person i vecante per mua. Feride e dashur, u prehte ne paqe trupi yt.
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovë
    Postime
    4,216

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Citim Postuar më parë nga Poeti Lexo Postimin
    Sot eshte data 7 Janar 2012, 7 vjet nga dita kur Mjellma jone e dashur (Feride Dervishi) shkoi ne amshim. Sot u bene 7 vjet qekure semundja na e mori atehere kur veprat e saj, pune e saj filloi te lulezoj dhe te marre dhene nder shqiptar. Edhepse ne Ameriken e larget ajo kurr nuk iku nga Kosova, kur nuk e harroi Kosoven. Akoma dhe gjithenje do te me tingelloj ne vesh zeri i saj i embel dhe i dashur.
    Mjellmush vertete me ka marre shume malli per ty. Uroj te prehesh e qete ne Kosoven tende te lire e te pavarur. Kurre mos u harrofte emri yt. Lavdi jetes dhe vepres tende e dashur Feride.
    Edhe dy vjet me shume pa Mjellmushin tone te dashur. Sot u bene 9 vjet pa Feriden, 9 vjet pa forcen e saje, pa kontributin e saj dhe pa zerin e saj kumbues.
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

  9. #69
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-01-2006
    Vendndodhja
    Norway
    Postime
    28

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Me mall e perkujtojm Mjellmen tonë te paharruar,i qoft i leht dheu i Kosoves. Miqt e Mjellmes ju uroj nji vit të mbar dhe me plot shendet. ju e beni dhimbjen disi ma të leht kur vazhdimisht e perkujtoni.
    Me respekt motra e Mjellmes.

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Finete për postimin:

    Poeti (08-01-2015)

  11. #70
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovë
    Postime
    4,216

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Citim Postuar më parë nga Finete Lexo Postimin
    Me mall e perkujtojm Mjellmen tonë te paharruar,i qoft i leht dheu i Kosoves. Miqt e Mjellmes ju uroj nji vit të mbar dhe me plot shendet. ju e beni dhimbjen disi ma të leht kur vazhdimisht e perkujtoni.
    Me respekt motra e Mjellmes.
    Ngushellime juve, familjareve te Mjellmes sone te dashur. Vertete na mungon te gjitheve Mjellma jone plote energji pozitive.
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

  12. #71
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-01-2006
    Vendndodhja
    Norway
    Postime
    28

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Sot behen 10 vite pa Mjellmen. Vitet kalojn por kujtimi per ty vazhdon te jetë shumeë i fresket. Libri yt Renia e Gjethit Ilir me ngushllon sadopak qe ta zbus dhimbjen qe kam per ty. Me mungon shumë .


    Me respekt
    Mortushja .

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Finete për postimin:

    Poeti (08-01-2016)

  14. #72
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovë
    Postime
    4,216

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Eh Finete, kaluan 10 vite pa Mjellmen tone te dashur. Sa shpejt iken vitet e sa ngadale dhembja. I qofte i lehte dheu i Kosoves.
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

  15. #73
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-01-2006
    Vendndodhja
    Norway
    Postime
    28

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Poet. Po e vertet eshte dhimbja shumë ngadal kalon. vetem ata qe kan perjetu din te tregojn. Ju uroj nji vitë te mbar dhe te shendetshem.
    Motra e Mjellmes.

  16. #74
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-01-2006
    Vendndodhja
    Norway
    Postime
    28

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    Me rastin e 11 vjetorit të kalimit në amshim të motres dhe mikes së shtrenjtë Feride Dervishit/Mjellmës
    Një ditë të ftohtë janari na zuri në befasi ikja jote e hershme, për ta vazhduar më tej rrugëtimin në amshim, në përqafim të engjëjve.
    Zbrazëtia që le pas, në ditën kur ike përjetësisht, mbolli në ne mungesën, e cila çdo ditë po rritet bashkë me mallin për Ty. E kjo mungesë dhe ky mall me kalimin e viteve po bëhen dekada, për t’u shndërruar një ditë në histori të përjetshme të dhimbjes krenare.
    Ngushëllimin e gjejmë në dashurinë Tënde për tokën e lindjes, për njeriun, për mirësinë dhe për stoicizmin. Ngushëllimin po e injektojmë me elanin Tënd të pashtershëm për ta bërë ëndrrën realitet.
    Shtigjet e jetës të përplasën andej e këndej Atlantikut duke bartur mbi supet e Tua peshën e kauzës së mosnënshtrimit dhe forcës për t’u përballur me sfidat e kësaj jete, e cila jo rrallë të përkëdheli me kthetra, grushte e përplasje, por Ti asnjëherë nuk u përkule.
    Në rrugëtimin Tënd në tokën e largët, ku po thithje nektarin e diturisë për ta derdhur më pas në truallin e Dardanisë, të kësaj toke të cilën e deshe aq fuqimisht dhe aq dëshpërimisht, papritmas dhe pabesisht të goditi sfida e radhës, e cila të mori me vete dhe të ndau nga ne.
    Si luftëtare e denjë, edhe kësaj radhe Ti ike stoikisht, por le pas shëmbëlltyrën Tënde dhe amanetin e madh që dhimbjen ta shndërrojmë në ‘mozaik ngjyrash’ për t’i sfiduar të gjitha vështirësitë e jetës duke mos i lënë vend as nënshtrimit, por as harresës në ‘dimensionin e kohës’.
    Prehu në paqe,motra , mikja jonë e shtrenjtë, sepse mëngjeset e Prishtinës ende po lotojnë për puthjen Tënde të zjarrtë dhe po e presin ri-takimin në një agim tjetër të artë.
    Me shumë mall !
    Fitnetja dhe Buqja.





    Emri:  idje.jpg

Shikime: 350

Madhësia:  29.5 KB

  17. 2 antarët më poshtë falenderuan Finete për mendimin e shprehur në këtë postim:

    drini_në_TR (10-12-2017),laguna blu (18-01-2017)

  18. #75
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-01-2021
    Postime
    1

    Për: Mjellmush, më ka marrë malli...

    E dashtun Feride, u bane 15 vite pa t'ndi. Lutem përherë për shpirtin tand.
    Edhe pse nuk mutjme me u taku kurrë, ato bisedat telefonike edhe dhuratat që m'ke dërgu janë kaq të shtrenjta e më përcjellin bujarinë e atdhedashurinë tande.
    Shpresoj te kem mundësi me përmbushë premtimet e planet që kena ba bashkë si me kontribu për kombin tonë. Nuk i harroj asnjiherë edhe me ikjen tande e ndjej edhe ma shumë detyrimin.
    Du me ardhë n'Kosovë me lulebore të mbledhuna n'Shkodër me stolisë atë truall që t'përket e të mban në gji.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •