Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 75
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Periodi
    Anëtarësuar
    03-02-2006
    Postime
    253
    ..ngushllimi i vetem i humbjes tende, eshte se edhe une nuk jam i perhershem ne kete bote.... andaj mirupafshim tek bota e amshuar, e perhershmja.
    Here do kur....

    i permalluar, miku yt.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovë
    Postime
    4,216
    Nese nuk gabohem, dje (me 29.12.2005) Mjellma jone e dashur e kishte ditelindjen te cilen me nuk mund ta festoj, dhe vetem 10 dite me vone (me 07.01.2006), Mjellma (Feride Dervishi) ndahet nga kjo jete duke na lene neve miqve te saj pergjithone te pikelluar.
    Kujtimi per te dhe virtytet e saja te larta do te mbeten gjithmone kujtim per ne. I qofte i lehte dheu i Kosoves ku u kthye pas disa vitesh ne mergim, u kthye qe ti pushoj eshtrat ne Drenicen trime, ashtu sikur ishte edhe vet ajo.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Poeti : 30-12-2007 më 19:50
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

  3. #23
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Ajo ka ngelur gjithmonë në lujtjet e mia...

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-06-2004
    Vendndodhja
    usa atlanta
    Postime
    89
    E paharuar gjithemon ne zemren time .


    Darzana

  5. #25
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    E paharruar do te mbetet gjithmone edhe per mua , Mjellma e Kosoves.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    ...E paharruar nder ne moter shqiptare...MJELLMA
    sa mire eshte dhe kur dikush te kujton,
    dhe nuk te harron...!
    sa mire eshte dhe kur dikush mburret me ty,
    edhe pse nuk je ne mesin ton!
    Por ti gjithnje do jeshe e perkujtuar keshtu nga gjithe ne...dhe kjo ia vlen, qe
    dhembjen dhe pikellimin per ty do e ndajm te gjithe se bashku...qofte dhe me te afermit e tuaj Familjen Dervishi...ndaj moter shqiptare MJELLMA (pusho ne perjetsin e parajses),per te cilen fati te zgjodhi si deshi vet!. Jeten jetove aqe sa kishe per t'jetuar...edhe se shkove pa i gezuar te gjitha,dhe shkove per mos tu kthyer kurrr! Ku nga atje,(askush nuk u kthye dot)!
    Ndaj te qofte dheu i lehte moter shqiptare MJELLMA!.

    Hajla Rugovase
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-01-2006
    Vendndodhja
    Norway
    Postime
    28
    Te nderuar miq te MJELLMES, nuk pata rastin te ju falenderoj kurr per mbshtetjen morale qe dhat per humbjen e motres sime qysh para 2 viteve. Sot u ben 2 vjet plot dhimbje, dhimbje qe aspak nuk po lehtsohet , thoshte Feridja e ndjer qe koha sheron dhimbjen sikur do te kisha mundsi ti qoja nji mesazh do ti thoja qe nuk esht aspak e vertet. Nena e Mjellmes nderroi jete pas nji viti nuk i duronte dot ditet pa Feriden, 4 muaj pas nenes ndrroi jete edhe vllau i Ferides.
    Keshtu qe viti i kaluar ishe shum i dhimbshem andaj deshiroj qe ju te gjith te jeni sa me afer njeri tjetrit dhe te kemi mirkuptim se jeta qenka shum e shkurt.
    Ky ishte mesazhi im dhe njekohsisht urimi per vitin e ri...



    Me respekt
    Motra e Mjellmes qe kurr spushon se lotuari.

  8. #28
    Citim Postuar më parë nga Finete Lexo Postimin
    Te nderuar miq te MJELLMES, nuk pata rastin te ju falenderoj kurr per mbshtetjen morale qe dhat per humbjen e motres sime qysh para 2 viteve. Sot u ben 2 vjet plot dhimbje, dhimbje qe aspak nuk po lehtsohet , thoshte Feridja e ndjer qe koha sheron dhimbjen sikur do te kisha mundsi ti qoja nji mesazh do ti thoja qe nuk esht aspak e vertet. Nena e Mjellmes nderroi jete pas nji viti nuk i duronte dot ditet pa Feriden, 4 muaj pas nenes ndrroi jete edhe vllau i Ferides.
    Keshtu qe viti i kaluar ishe shum i dhimbshem andaj deshiroj qe ju te gjith te jeni sa me afer njeri tjetrit dhe te kemi mirkuptim se jeta qenka shum e shkurt.
    Ky ishte mesazhi im dhe njekohsisht urimi per vitin e ri...



    Me respekt
    Motra e Mjellmes qe kurr spushon se lotuari.
    Dhimbje pa fund paske moj moter, pranoje nje fjale ngushellimi edhe nga une

    Lehtesofte 2008 dhimjen dhe fashitete plaget e humbjes

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovë
    Postime
    4,216
    Citim Postuar më parë nga Finete Lexo Postimin
    Te nderuar miq te MJELLMES, nuk pata rastin te ju falenderoj kurr per mbshtetjen morale qe dhat per humbjen e motres sime qysh para 2 viteve. Sot u ben 2 vjet plot dhimbje, dhimbje qe aspak nuk po lehtsohet , thoshte Feridja e ndjer qe koha sheron dhimbjen sikur do te kisha mundsi ti qoja nji mesazh do ti thoja qe nuk esht aspak e vertet. Nena e Mjellmes nderroi jete pas nji viti nuk i duronte dot ditet pa Feriden, 4 muaj pas nenes ndrroi jete edhe vllau i Ferides.
    Keshtu qe viti i kaluar ishe shum i dhimbshem andaj deshiroj qe ju te gjith te jeni sa me afer njeri tjetrit dhe te kemi mirkuptim se jeta qenka shum e shkurt.
    Ky ishte mesazhi im dhe njekohsisht urimi per vitin e ri...



    Me respekt
    Motra e Mjellmes qe kurr spushon se lotuari.
    E nderuara Fitnete,

    Me kete rast (ne pervjetorin e dyte kur mikesha jone iku duke na lene me lote ne sy) deshroj te te shpreh ngushellimet e mia me te sinqerta ty dhe tere familjes tende tashme jo vetem per humbjen e MJELLMES (Ferides sone te dashur), por edhe te nenes dhe vellaut tuaj.
    Iu qofte i lehte dheu i Kosoves dhe i gjalle qofte kujtimi per ata.
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

  10. #30
    Konservatore Maska e Dita
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Me vjen keq Finete qe pervec humbjes se madhe te Mjellmes ne familjen tuaj paskeni pasur dhe dy humbje te tjera te medha. Ngushellime te sinqerta!

    Ne dyvjetorin e ndarjes nga Mjellma, vlen ta kujtojme per ate qe i dha dhe anetareve te ketij forumi, qe cuditerisht megjithese vetem nje gje pa forme dhe e paprekshme, eshte ne gjendje te percjelle dhe te provokoje dhe ndjenja.

    E kisha lene nje poezi kujtimi per Mjellmen ne nje teme te hapur prej saj, Po e sjell ketu. Duke kerkuar pashe dhe nje teme qe e kishte hapur Drini me nje perkthim te nje liberthi nga Mjellma. Vlen dhe ajo te risillet ne faqe te pare.



    Tek tema: Librat si njerëzit apo njerëzit si librat?!

    http://www.forumishqiptar.com/showth...hlight=mjellma


    Njohja


    I njeh ato poezitë e kujtimit Mjellmë?
    Të flasin me fjalë që i njohin pak njerëz
    unë, ti, një i tretë, më së shumti një grup
    që nis të qeshë si nën komandë
    kur një gjest rilind, kur rilind një fjalë.

    I njeh ato zemrat e rrahura dimrit?
    Të ngrohin shpirtin me forcë e mall,
    për jetën, ngjyrat, tjetrin dhe veten
    që nis të vuajë me zgjimin në ngjitje,
    kur diellin pushton, kur pushton një qiell.

    I njeh ti i njeh,
    me dhimbjen prej vashe
    që luftën e ktheu në jetë.

    I njeh ti i njeh,
    me atë forcë prej mali,
    që zbriste nga zemra jote në penë.

    I njeh ti e ata që të njohën,
    sa të njohin Mjellmë, shihe prej andej,
    dhe qesh, se edhe njëherë u shkrua:
    njerëzit zgjohen kur ti shkon andej.

    Andej njihen e përshëndoshen njerëzit
    si të vërtetët e lehtësuar nga vetja,
    nga dhuna e të qenit medoemos vetja,
    asgjë tjetër përpos vetja e gjallë.

    Lundro Mjellmë e mirë,
    se liqenet aty do të jenë,
    sa të ketë dhe Mjellma,
    sa të ketë jetë e përtejjetë.


    Dita me mall
    (11.01.06)

  11. #31
    Motoja:
    Dua të lindi atëherë kur të vdes !

    firma
    Më ka marrë malli t'ia puth mëngjeset Prishtinës!
    jeta eshte jashtezakonisht e cuditshme

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    sa e dhimbshme

  13. #33
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Ngushellime edhe prej meje edhe me vjen vertet keq pasi keni kaluar gjithe keto fatekeqesi.

    Ngushellime.
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovë
    Postime
    4,216
    Regjistrimi ime ne kete forum (i pari ku jam regjistrur) si dhe nofka ime ishin me kerkesen e MJELLMES dhe tema e pare e hapur nga une:"Poezi nga Zemra" si dhe postimi i pare aty i jane kushtuar asaj.
    Kishim biseduar ne msn rreth ardhjes se saj ne Kosove dhe ne bisede e siper me kishte thene: Do doja te pijme kafe nen hijen e atij lisit te madh tek Hotel Grand ne Prishtine. Poezia:"Te Pres" ishte per mikeshen time te cmuar MJELLMA.
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Çaushi
    Anëtarësuar
    03-05-2006
    Vendndodhja
    Në Atdhe!
    Postime
    3,283
    Citim Postuar më parë nga Finete Lexo Postimin
    Te nderuar miq te MJELLMES, nuk pata rastin te ju falenderoj kurr per mbshtetjen morale qe dhat per humbjen e motres sime qysh para 2 viteve. Sot u ben 2 vjet plot dhimbje, dhimbje qe aspak nuk po lehtsohet , thoshte Feridja e ndjer qe koha sheron dhimbjen sikur do te kisha mundsi ti qoja nji mesazh do ti thoja qe nuk esht aspak e vertet. Nena e Mjellmes nderroi jete pas nji viti nuk i duronte dot ditet pa Feriden, 4 muaj pas nenes ndrroi jete edhe vllau i Ferides.
    Keshtu qe viti i kaluar ishe shum i dhimbshem andaj deshiroj qe ju te gjith te jeni sa me afer njeri tjetrit dhe te kemi mirkuptim se jeta qenka shum e shkurt.
    Ky ishte mesazhi im dhe njekohsisht urimi per vitin e ri...



    Me respekt
    Motra e Mjellmes qe kurr spushon se lotuari.
    E respektuar Moter e Mjellmes!
    Ngushllimet me te sinqerta per njerzit e zemres suaj!
    Dhuro shumë...e prit pak!

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anëtarësuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Citim Postuar më parë nga Finete Lexo Postimin
    Te nderuar miq te MJELLMES, nuk pata rastin te ju falenderoj kurr per mbshtetjen morale qe dhat per humbjen e motres sime qysh para 2 viteve. Sot u ben 2 vjet plot dhimbje, dhimbje qe aspak nuk po lehtsohet , thoshte Feridja e ndjer qe koha sheron dhimbjen sikur do te kisha mundsi ti qoja nji mesazh do ti thoja qe nuk esht aspak e vertet. Nena e Mjellmes nderroi jete pas nji viti nuk i duronte dot ditet pa Feriden, 4 muaj pas nenes ndrroi jete edhe vllau i Ferides.
    Keshtu qe viti i kaluar ishe shum i dhimbshem andaj deshiroj qe ju te gjith te jeni sa me afer njeri tjetrit dhe te kemi mirkuptim se jeta qenka shum e shkurt.
    Ky ishte mesazhi im dhe njekohsisht urimi per vitin e ri...



    Me respekt
    Motra e Mjellmes qe kurr spushon se lotuari.
    Lotoj me ju....
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    Citim Postuar më parë nga Finete Lexo Postimin
    Te nderuar miq te MJELLMES, nuk pata rastin te ju falenderoj kurr per mbshtetjen morale qe dhat per humbjen e motres sime qysh para 2 viteve. Sot u ben 2 vjet plot dhimbje, dhimbje qe aspak nuk po lehtsohet , thoshte Feridja e ndjer qe koha sheron dhimbjen sikur do te kisha mundsi ti qoja nji mesazh do ti thoja qe nuk esht aspak e vertet. Nena e Mjellmes nderroi jete pas nji viti nuk i duronte dot ditet pa Feriden, 4 muaj pas nenes ndrroi jete edhe vllau i Ferides.
    Keshtu qe viti i kaluar ishe shum i dhimbshem andaj deshiroj qe ju te gjith te jeni sa me afer njeri tjetrit dhe te kemi mirkuptim se jeta qenka shum e shkurt.
    Ky ishte mesazhi im dhe njekohsisht urimi per vitin e ri...



    Me respekt
    Motra e Mjellmes qe kurr spushon se lotuari.
    Ngushllimet dhe te mijat moter e nderuar Finete.
    behu e fort se jeta nuk ka filluar as mbaruar ne ty,qe te keshe dhimbje dhe vetem lote!
    Jeta eshte per t'jetuar aqe sa e kemi te shkruar,askush me lote se ngjalli kend,askush me dhimbje s'ia mundesoi kethimin tjetrit/es!
    pervetem se keshtu eshte mbetur, per t'qare njeri/a-tjetrin/en..!!
    gjithsesi dhe ne do i ndajm me ty keto dhembje, qe te kan prekur zemren...!!!
    por ti do jeshe ajo qe duhet mbajtur forcen para veti...sepse? askush nuk i pati dy jeta,dhe as ti jo,as une as tjetri/a,nje dite qe te gjithe me percaktimin e Zotit do e kemi te tillen, vdekjen!
    ashtu si dhe nga qka e kemi te shkruar...!

    Me respekt hajla.
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Hajrush
    Anëtarësuar
    17-09-2007
    Vendndodhja
    Ferizaj
    Postime
    88
    Postimet në Bllog
    2
    Citim Postuar më parë nga Poeti Lexo Postimin
    Regjistrimi ime ne kete forum (i pari ku jam regjistrur) si dhe nofka ime ishin me kerkesen e MJELLMES dhe tema e pare e hapur nga une:"Poezi nga Zemra" si dhe postimi i pare aty i jane kushtuar asaj.
    Kishim biseduar ne msn rreth ardhjes se saj ne Kosove dhe ne bisede e siper me kishte thene: Do doja te pijme kafe nen hijen e atij lisit te madh tek Hotel Grand ne Prishtine. Poezia:"Te Pres" ishte per mikeshen time te cmuar MJELLMA.


    Të jetosh don të thotë të luftosh, ta ndalësh luftën, don të thotë nuk jeton.Pra, ia vlen të lufojmë,ë?

  19. #39
    viva voce
    Anëtarësuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758
    perhere do ta kujtojme..
    sereno

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e nitROSHI
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    710
    respekte dhe nderim per mjelmen.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •