Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 30 prej 30
  1. #21
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar më parë nga Julie
    Sipas studimeve ne France (qe njihet dhe si vendi i vererave te mira) nje gote vere ne dite eshte e keshillueshme nga mjeku.

    Vera:
    ~Ul kolesterolin, qe do te thote me pak probleme zemre.
    ~Ndihmon tretjen
    ~Eshte antistress dhe sulmon infeksionet.
    ~Ngadaleson plakjen

    Por duhet marre ne menyre te moderuar dhe rregullisht.

    Sa per alkolet e tjera kane te gjithe efekte negative per organizmin.

    Sante
    Shume e sakte Julie

    Dhe kjo quhet "French paradoxe", edhe alkool (flasim per veren) edhe te ben mire.

    Ehhhh... vera franceze... Ça te manque Julie ?

  2. #22
    Citim Postuar më parë nga oiseau en vol
    Shume e sakte Julie

    Dhe kjo quhet "French paradoxe", edhe alkool (flasim per veren) edhe te ben mire.

    Ehhhh... vera franceze... Ça te manque Julie ?
    hahahhah me mungon po, mgjth e blej rregullisht dhe ketu ku jam. Edhe California ka disa te mira.
    Por para disa ditesh kam provuar nje Porto, "Founders Reserve" te Portugalit....uuufffff si ishte, e embel por e rrezikshme. Shummme e miiiirreee.
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  3. #23
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar më parë nga Julie
    hahahhah me mungon po, mgjth e blej rregullisht dhe ketu ku jam. Edhe California ka disa te mira.
    Por para disa ditesh kam provuar nje Porto, "Founders Reserve" te Portugalit....uuufffff si ishte, e embel por e rrezikshme. Shummme e miiiirreee.
    Kujdes te keqen se te kemi me kimet, kujdes me Porton Jane pije tinzake ato portugalet, ja ashtu te embla te vijne dhe e sheh veten thes pertoke...

    Gjithashtu nuk te keshilloj ato pijet e xhamaikaneve & co, sepse edhe ato te mbysin fare. Ne i rrime besnik veres se vjeter franceze... oh Zot, kur shkon te blesh atje, nje rradhe e gjate me shishe, them me vete, po fitova nje lloto (parash dhe jo ate te Amerikes ) te shkoj e t'i thaj ato raftet (ku mu kujtua dhe kjo fjale...)

    Vive le vin Julie, et du bon goût, s'il te plaît

  4. #24
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Perdorimi i shumte i alkolit vend e pa vend , eshte mjaft i demshem. Ja psh te shnderron te ben barkderr si puna e Alketit ne avatar. lol
    Ndryshuar për herë të fundit nga Lioness : 11-01-2006 më 15:29
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  5. #25
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Perdorimi i shumte i alkolit vend e pa vend , eshte mjaft i demshem. Ja psh te shnderron te ben barkderr si puna e Alketit ne avatar. lol
    PINK kjo eshte nje ane negative e alkolit te ben barkderr.
    A eshte e shkruar ne kuran se alkoli te ben barkderr?

  6. #26
    . Maska e nausika
    Anëtarësuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    .
    Postime
    774
    Citim Postuar më parë nga Alket123
    PINK kjo eshte nje ane negative e alkolit te ben barkderr.
    A eshte e shkruar ne kuran se alkoli te ben barkderr?

    jo, por eshte e pikturuar ne dhjamin e barkut te personit ne avatarin tend

    When in Doubt, Act Stupid!

  7. #27
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Efektet mjekësore të verës janë subjekt i studimeve dhe debateve të vazhdueshme. Ne SHBA, një rritje e madhe e konsumit të verës së kuqe u pa në 1990.

    Tashmë është ë qartë se konsumi i rregullt i 1 ose 2 pijeve në dite (1 pije e barabartë afërsisht me 125ml verë me 13% alkool) ul vdekshmërinë sepse ul 10%-40% mundësinë e sëmundjeve të zëmrës për njerzit mbi moshën 35 vjeç. Sidoqoftë me sasi më të mëdha të konsumuara ky efekt balancohet me mundësinë e rritjes së sëmundjeve te lidhura me konsumin e alkoolit si per shëmbull kancer i gojës, probleme të frymëmarrjes dhe eventualisht cirrozë të mëlçisë. Origjinalisht efektet pozitive viheshin re me konsumin e verës së kuqe. Përbërje të njohura si polifenolet gjënden në sasi të mëdha tek vera dhe ka prova se këto përbërje jane jashtëzakonisht të mira për shëndetin. Një polifenol interesant është resveratroli, të cilit i jepen cilësi të shumta benefike.

    Sidoqoftë, studime të tjera kane treguar se benefite të ngjashme fitohen edhe nga pirja e birrës. Është e paqartë nëse përbërja benefike është etanoli apo përbërje të tjera.

    Sulfitet janë përbërje që gjenden në verë në formën e prezervuesve dhe mund të shkaktojnë alergji të rënda tek konsumuesit. Në SHBA e gjithë vera e prodhuar në mënyrë komerciale duhet të shkruajë në emërtim që përmban sulfite. Në shtete të tjera dekalrimi nuk është i detyrueshëm. Një numër më i lartë se normalja i sulfiteve në verë mendohet se shkakton gjëndjen e keqe që provohet të nesërmen e pirjes së alkoolit.


    PS Une per vete bej pjese ne grupin e pijetareve me rregull,nje gote cdo nate vere.Pa tejkalime plani.
    Per te gjithe tejkaluesit te mases,lol,le te kujtojne ate shprehjen e Pandi Raidhit tek filmi "Perballimi"

    ---Pi raki,po mos pi mend..............
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  8. #28
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    jam mir un qe pi njeher ne vit
    Partizoni

  9. #29
    use your brain... Maska e MRI
    Anëtarësuar
    06-03-2006
    Postime
    34
    Citim Postuar më parë nga Alket123
    Te pakten e provuar shkencerisht nje gjysem gote vere ne dite ndihmon ne hollimin e gjakut........
    Kjo qe the eshte e vertet, por eshte e vlefshme vetem per veren franceze(spo me kujtohet emri) prandaj dhe eshte quajtur "FRENCH PARADOX"
    Don't worry...be happy

  10. #30
    ga ga Maska e bunny
    Anëtarësuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    935
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni
    Nëse din të përdorësh, alkoholi është i mirë. Nëse nuk din të përdorësh, as mjalti s'është i mirë.

    Shum e bukur kjo po ashtu mese e drejte

    Nqfse alkoli arrin te te kontrolloj ty- athere asnje te mire nuk ka. Nuk e preferoj aq shum- personalisht.
    Anglia ka menduar qe (si paketat e cigares)te vendose shkrime ne shishe birre/koktail per demet qe ben- edhe mendoj qe eshte mesa e drejte. Nuk mendoj qe do te ndaloj shum njerez qe te mos pijne por ama do ti bej te mendojne- edhe te ndjehen disi pishman.
    How can she fall, if there is no one there to catch her

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Alkooli dhe qendrimi Islam !!!
    Nga fisniku-student në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 54
    Postimi i Fundit: 02-12-2010, 11:10
  2. Alkooli
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 18-07-2009, 19:03
  3. Kodi gjenetik i gripit. Kanceri në pankreas. Mite mjekësore
    Nga YlliRiaN në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-02-2009, 16:32
  4. Alkooli ne fene Islame
    Nga brooklyn2007 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 99
    Postimi i Fundit: 07-01-2009, 07:29
  5. Aborti, Kush ka te drejten e jetes?
    Nga Estella në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 99
    Postimi i Fundit: 05-02-2003, 06:25

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •