Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 30
 1. #1
  i/e larguar
  Antarsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  A ka alkooli t mira biologjike-mjeksore?

  Te mirat e alkolit?

  Asnjeri nuk ka bere nje permbledhje e te mirave biologjike-mjekesore te alkolit? Une di se kur njeriu ka nje mase alkoli ai mpin dhimjet dhe hallet. Cfare shpjegon mjekesia me keto?

  Une psh: i hedh vodka,uiski kafese per te parandaluar veprimin e kafeines.
  Sigurisht shtoni anet negative gjithashtu, menjanoni ato "alkolin e ka ndaluar allahu" etj. shkence ketu jo fe!

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Burrat rrezikohen Nga semundja e Osteoporozes

  Burrat mbi pesdhjet vje kan rreziqe pr t psuar fraktura t shkaktuara nga osteoporoza e cila sht edhe m krcnuese se kanceri i prostatit tek ata. Sipas disa studimeve t eksperteve amerikane ortoped, delikatesa e kocks mashkullore sht m e rndomt se sa mendohet edhe pse sht disa her e ln pas dore por ata jan m t ekspozuar ndaj rrezikut pr shkak t alkoolit dhe dietave t rregullta shpesh me mungesa proteinash t cilat gjenden shum tek qumshti.

  Alkooli n t kundrt demton mlin dhe ndryshon metabolizmin e vitamins D e nevojshme pr t ngjizur kalciumin n kock.
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Alkooli dhe demet

  Pervec duhanit nje ves tjeter i demshem eshte edhe alkooli. Edhe ky ves eshte shkaktar i nje vargu te gjere semundjesh duke filluar qe nga aparati tretes, melcia, pankreasi e deri ne demtime te pakthyeshme te sistemit nervor qendror.

  Ne melci alkooli i konsumuar shkakton demtime te qelizave hapatike, demtim qe progreson ne kohe dhe qe varet nga doza e konsumuar per dite dhe nga vecorite fiziologjike te individit.

  Keshtu eshte vertetuar se sasia e rrezikshme alkoolit eshte ajo prej 20-40 gr. alkooli etilik alkooli qe permban pije dehese), ndersa perdorimi 100-150 gr. alkool ne dite, con brenda nje periudhe 10-vjecare ne ceroze.

  Nga ana tjeter eshte vertetuar edhe shkencerisht se per shkak te fiziologjise femrat demtohen shume me shpejt se meshkujt per te njejten sasi alkooli te konsumuar. Njerezit qe pijne prej vitesh alkool, qe nuk ndjejne as gje papritur nje dite gjenden para nje fakti te hidhur, melcia e tyre ka marre fund, eshte kthyer ne nje melci cerotike, ose kane shqetesime te lehta qe nuk ja vene veshin, por bukur mire ata bejne puthjen e pare me vdekjen.

  Edhe pankreasi peson demtime nga alkooli. Perdorimi i zgjatur i alkoolit e demton ne menyre kronike pankreasin deri ne ate shkalle sa ai nuk arrin te sekretoje sasine e duhur te enzimeve per te kryer te plote procesin e tretjes se ushqimeve.

  Eshte vertetuar se konsumimi i 20-50 gr. alkool etilik (rreth 100 ml raki) ne dite predispozon per demtime, ndersa pirja e 100 gr alkool etilik ose mbi dopio raki (200ml) apo 2 litra birre per nje periudhe 6-12 vjet jep ne menyre te sigurt demtime te pankreasit. Konsumimi per nje kohe te shkurter i nje sasie te madhe pijesh alkoolike rrezikon per pankretit akut qe mund te coje deri ne rrezikimin e jetes se personit ne fjale.

  Alkooli shkakton gjithashtu gjendjen e te dehurit, ne te cilen sistemin nervor qendror nuk arrin te kontrolloje veprimet e vullnetshme, apo te pavullnetshme te personit ne fjale. Por, demi me i madh vjen nga perdorimi afatgjate. Eshte vertetuar se per cdo 1 liter alkool, vdesin 1.000-2.000 qeliza, te parikthyeshme te trurit.

  Keshtu qe perdoruesit kronike te alkoolit, me kohe e cojne personin drejt demences (shizofreni, marrezi), degjenerimit mendor (matufjepjes) etj. Pra, alkooli demton pa perjashtim te gjitha organet e trurit, po ashtu si edhe duhani.

  -------

  Alket si i thuash kesaj, ti.

  Pra, cdo gje me mase, se po kalove me shume, ike per peshk ...

  PS:
  Teme e bukur...
  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #4
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Alkooli --pasojat E Tij

  Alkooliste quhen ata individ,te cilet perdorin tej mase dhe rregullishte pijet alkoolike,qe jane te varur prej tyre ne nje shkalle te tille,sa qe manifestojne crregullime te theksuar mendore,fizike dhe ne mardheniet me njerezit tjere.Resorbimi i alkoolit praktikishte fillon ne goje,por me se tepermi ne lukth.Shkencetaret amerikane konfirmoje se qelizat e organizmit te njeriut,fiziologjikishte nuk jane te pergaditura per duhan dhe alkool.

  Demet e alkoolit ne organizem

  Alkooli duke depertuar ne organizem nga goja,se pari demton buzet,gjuhen dhe fytin duke shkaktuar inflamime gjegjese te organeve te permendura.Alkooli gjithashtu zgjeron enet e gjakut ne zgavren e barkut,te organeve te brendeshme dhe lekures.Me se tepermi demton qelizat nervore,crregulon metabolizmin e tyre dhe si rrezultat eshte degjenerimi i tyre.

  "alkooli i dhuron shoqerise anetar margjinal,vagabonde,psikopate antisocial,ndersa pjesemarrja e tyre ne aktivitetin kriminal eshte tejet e impozante"

  Alkoolistet ne gjendje te dehur,zbulojne gjerat profesionale intime,sekrete ushtarake dhe diplomatike,kane aftesi te pakufizuar,por te gjitha ngecin vetem ne premtime.Ne fund mund te themi se alkooli nuk krijon gjeni,perkundrazi shkaterron gjenit.Familja e alkoolokut perngjane ne teater,ku paraqiten vetem tragjedite.
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #5
  i/e larguar
  Antarsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  hajde mendje hajde.

  Lere abuzimin por alkoli disinfekton plaget nga jashte, ngordh viruse dhe mikrobe pse nuk disinfektoka fare nga brenda?

 6. #6
  i/e larguar
  Antarsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Te pakten e provuar shkencerisht nje gjysem gote vere ne dite ndihmon ne hollimin e gjakut.Ne fakt dhe alkoli psh. ne birre ndihmon eh lere etj. do i lexoni vete.

  ok pse e them une kete?

  Ne kohen e sotme nuk jeni te detyruar hani ushqimin qe ju detyrojne por jeni te kushtezuar te hani ushqime qe sot nuk jane aq natyrale dhe sinqerisht kohet kane ndryshuar, viruset dhe bakteriet jane bere me te forta etj. shikoni vete statistikat.

  E di qe ne nje fare menyre apo tjetren,fe apo familoje etj, jeni te detyruar te mos perdorni alkol por sinqerisht keto jane thene kush e di sa vjet te shkuara. Keni kujdes per shendetin tuaj.

  Njeri nuk eshte vertet gati por si fjali te fundit mos e super-konsumoni alkolin.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Alket123
  Te mirat e alkolit?

  Asnjeri nuk ka bere nje permbledhje e te mirave biologjike-mjekesore te alkolit? Une di se kur njeriu ka nje mase alkoli ai mpin dhimjet dhe hallet. Cfare shpjegon mjekesia me keto?

  Une psh: i hedh vodka,uiski kafese per te parandaluar veprimin e kafeines.
  Sigurisht shtoni anet negative gjithashtu, menjanoni ato "alkolin e ka ndaluar allahu" etj. shkence ketu jo fe!
  Po t'bosh aksident kur je ike pishem, nuk e ndjen shume dhimbjen, Alket.
  Ndryshuar pr her t fundit nga [xeni] : 08-01-2006 m 17:01

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-09-2004
  Mosha
  35
  Postime
  1,474
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Studimet per alkolin jane nga dita ne dite....nje dite shef ne televizor qe eshte i demshem, diten tjeter del studim qe eshte i mire

  Si cdo gje tjeter po te abuzohet te ben dem......ama vrasisi numer nje i njerzve ne amerike eshte ataku i zemres, qe eshte pasoje e mbi ngrenjes dhe ushqimit te keq dhe ne nje vend distant te dyte vjen kanceri i shkakur ne shume raste nga ushqimi i keq dhe duhani.....alkoli edhe po figuron ne kte liste nuk besoj se eshte as ne dhjetce.

 9. #9
  i/e larguar
  Antarsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  ama vrasisi numer nje i njerzve ne amerike eshte ataku i zemres, qe eshte pasoje e mbi ngrenjes dhe ushqimit te keq dhe ne nje vend distant te dyte vjen kanceri i shkakur ne shume raste nga ushqimi i keq dhe duhani.....alkoli edhe po figuron ne kte liste nuk besoj se eshte as ne dhjetce.
  Po i_pakapshem, jo vetem ne Amerike por dhe ne vende te tjere, perfshire Shqiperine. Shikoni statistikat! Shikojini dhe njehere.

  Dhe nese eshte si vrases alkoli, qe si thua ti nuk eshte as ne dhjeteshe, ka qene nga mbi-konsum i alkolit

  Juve nuk jeni te detyruar hani ushqimin qe ju detyrojne por jeni te kushtezuar te hani ushqime qe sot nuk jane aq natyrale dhe sinqerisht kohet kane ndryshuar, viruset dhe bakteriet jane bere me te forta si ne Amerike si ne Arabi, Turqi etj.

  nje gjysem gote vere ne dite ndihmon ne hollimin e gjakut, kjo nuk eshte kundershtuar deri tani.

 10. #10
  Respekti Mbi T Gjitha! Maska e [E-TROPOJANI]
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Tropoj
  Mosha
  31
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ufffffffffffffffffffffffff,çfare te mirash ka alkoli mer.S'ka re,asnje te mire nuk ka.Se nqs do te kishte te gjithe do te pinim alkol.
  TunG !
  ________________________________________________

  JeTa EshTe E BuKuR.....JeToJe..!

  JaM TrOpOjAn.....DeMoKrAt i FlAkTe..!

 11. #11
  i/e larguar
  Antarsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  juve nuk jeni te afte te kontrolloni veten, te mos mbi konsumoni alkolin.

  Ju keni experiencat te mos perdorni alkolin biles te trasheguara ne gjen,rna,stergjyshi etj. sepse eshte zinxhir qe trashegohet kjo experience tek njerezit qe dicka i pengon.

  megjithese e dine te perdorin alkolin te dizinfektoj psh: plage nga jashte, i thone vetes se alkoli per nga brenda nuk ben asgje.

  plus qe eshte i ndaluar nga dicka si psh feja: me taliban ekrani i televizionit eshte djalli ne ekran megjithese shkenca thote se gjysem gote vere ne dite eshte e shendetshme etj.

  thjeshte ne menyre te pergjithshme frika se nese marrin alkol nuk mund te kontrollojne dot veten me vone etj.

 12. #12
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  35
  58 falenderime n 55 postime
  Nse din t prdorsh, alkoholi sht i mir. Nse nuk din t prdorsh, as mjalti s'sht i mir.

 13. #13
  Larguar
  Antarsuar
  08-12-2004
  Postime
  557
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Sipas studimeve ne France (qe njihet dhe si vendi i vererave te mira) nje gote vere ne dite eshte e keshillueshme nga mjeku.

  Vera:
  ~Ul kolesterolin, qe do te thote me pak probleme zemre.
  ~Ndihmon tretjen
  ~Eshte antistress dhe sulmon infeksionet.
  ~Ngadaleson plakjen

  Por duhet marre ne menyre te moderuar dhe rregullisht.

  Sa per alkolet e tjera kane te gjithe efekte negative per organizmin.

  Sante
  Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

 14. #14
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Sipas studimeve ne France (qe njihet dhe si vendi i vererave te mira) nje gote vere ne dite eshte e keshillueshme nga mjeku.
  Francezet jane nje popull qe vuajne nga ciroza alkoolike.

 15. #15
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Antarsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,286
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  A ka alkooli te mira?Kur isha ne Gjermani pyeta 1 djal Gjerman perse pinte vazhdimisht.Dhe pergjigja ishte kjo: Ketu te gjitha femrat jane te shemtuara.Mbasi pi shume te gjitha te duken te Bukura.Ja pra kjo eshte e mira e Alkoolit.

 16. #16
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Julie
  Sipas studimeve ne France (qe njihet dhe si vendi i vererave te mira) nje gote vere ne dite eshte e keshillueshme nga mjeku.

  Vera:
  ~Ul kolesterolin, qe do te thote me pak probleme zemre.
  ~Ndihmon tretjen
  ~Eshte antistress dhe sulmon infeksionet.
  ~Ngadaleson plakjen

  Por duhet marre ne menyre te moderuar dhe rregullisht.

  Sa per alkolet e tjera kane te gjithe efekte negative per organizmin.

  Sante
  keto qe thote kjo jane studiuar kudo, jo vetem ne France por edhe ne Amerike e ne vende te tjera te Evropes.
  Pergjithsisht aklkoli dhe sidomos abuzimi me te kane pasoja negative per shendetin, por ama pirja ne masa te moderuara e veres se kuqe dihet qe ka efekte pozitive, apo tani qe tju vije per mbare disa nga juve do ti refuzoni rezulatatet shkencore me thenie te tipit 'francezet jan pijanike' apo 'amerikanet sdine ca thone'?!

 17. #17
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ashtu pata une nje kushuri qe thoshte dikur.Cka te keqe ka alkoli bre.E ja tash po vdes nga trompoza dhe ka nje kuti me ilace qe e pi perdite.Per tensionin zemren, melcine dhe veshkat.


  SHiko nje lajm interesant nen efektin e Alkolit

  Vrapon lakuriq në kishë gjatë meshës së krishtlindjeve


  Fjodor Zotaj

  Një i ri Australian u fut në një kishë katolike gjatë meshës me rastin e krishtlindjeve. Alis Springs jo vetëm e pranoi atë që kishte bërë para policëve që e ndaluan por tregoi gjithashtu se kishte vrapuar para piftit që po kremtonte meshën dhe që kishte hipur lart në altar duke treguar gjenitalet e tij para 250 personave.
  Para gjyqit avokati i tij kërkoi që trupi gjykues ta falte të riun duke shpjeguar që gjithçka kishte filluar si një shaka nën efektin e alkolit. Avokati shtoi se klienti i tij dëshiron që ta shlyejë gabimin e tij duke kryer shërbime civile të vlefshme për komunitetin. Gjykatësi i çështjes i tha të pandehurit se mund të konsiderohet me fat që nuk po përfundon në burg, dhe e dënoi me 200 orë shërbimi social. Gjithashtu urdhëroi që orët e shërbimit duhet të shkojnë në favor të kishës katolike

  http://www.shekulli.com.al/index.php...5d957f805f9b06
  Ndryshuar pr her t fundit nga Arrnubi : 10-01-2006 m 12:33
  Sa budalla eshte "Odisea"

 18. #18
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  tema eshte mjeku per ju, nuk eshte forumi musliman

  ketu duhet te diskutohen gjerat PA pasionet fetare

  une thashe ate cka tha Julie qe vera e kuqe ne masa te moderuara te ben mire. Kete une e besoj kur eshet rezultat i nje studimi shkencor, jo i shprehjeve te tipit 'une njoh nje njeri qe kshu e ashtu'

  na i shpifet edhe keto forumet shkencore, pale te tjerat po se po...

 19. #19
  i/e larguar
  Antarsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga diikush
  ketu duhet te diskutohen gjerat PA pasionet fetare
  Nuk po shpresh njeri fakte jo shkencore, dhe te influencuara nga feja.

  psh nje rast shkencor nga alibabai:
  Eshte fjalia shume kuptimplote e akademikut qe ka shkelqyer ne fushen e mjeko-sociale alibaba nga nga hajdutet e famshmem te bagdadit.

  Citim Postuar m par nga alibaba
  Francezet jane nje popull qe vuajne nga ciroza alkoolike.
  apo ilustrimin shume te vlefshem dhe shkencor te IL__SANTOS e nje pijaneci gjerman.

  Citim Postuar m par nga IL__SANTO
  Kur isha ne Gjermani pyeta 1 djal Gjerman perse pinte vazhdimisht.Dhe pergjigja ishte kjo: Ketu te gjitha femrat jane te shemtuara.Mbasi pi shume te gjitha te duken te Bukura.Ja pra kjo eshte e mira e Alkoolit.

 20. #20
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga diikush
  tema eshte mjeku per ju, nuk eshte forumi musliman

  ketu duhet te diskutohen gjerat PA pasionet fetare ...
  Do te doja serish te rritheksoj fjalet e Diikush. Nqs argumentat qe sillen do kene nuanaca fetare ato do te fshihen. Gjithashtu, kush nuk e perdor alkolin fare, eshte zgjedhja e tyre personale, s'ka pse te gjykohen nga te tjeret.

  Sa per temen, "Gjella me kripe dhe kripa me karar." Mjalti, qumeshti (apo produkte te tjera bulmeti), pijet me gaz, kafja, vaji, mishi, produkte misri etj etj etj po te abuzohen kane pasoja teper negative. E njejta gje me alkolin. Kush e abuzon, vuan pasoja afatshkrutra (dhimbja e kokes psh, te nesermen) apo afatgjata, si ne rastin e permendur me lart.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 11-01-2006 m 14:30

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Alkooli dhe qendrimi Islam !!!
  Nga fisniku-student n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 02-12-2010, 10:10
 2. Alkooli
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 18-07-2009, 19:03
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-02-2009, 15:32
 4. Alkooli ne fene Islame
  Nga brooklyn2007 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 99
  Postimi i Fundit: 07-01-2009, 06:29
 5. Aborti, Kush ka te drejten e jetes?
  Nga Estella n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 99
  Postimi i Fundit: 05-02-2003, 05:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •