Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 83
  1. #61
    [QUOTE=dardani




    Jame vizituar te orl (Mjeku i Hundes dhe fytit)per nja 5-6 vite, me kane ber Sinuset operacion por prap kam pasur dhimbje Koke.
    Deri vone kur ish tek nej ORL ne vizit me tha se une nuk kame problem me Sinusitet por me keshilloj te shkoj tek dentisti.



    Inflamacioni (kallja) o sinusėve nė regjionin frontal tė kokes shkakton dhimbje tė kokės po nė kete regjion.Inflamacioni i sinuseve maksilare shkakton dhimbje nė fytyrė, ndersa aii sinusėve etmoidale dhėmbje te syve , nė regjionin temporal. Dhimbja behet me e forte nėse i semuri lodhet fizikisht, si dhe gjate kollitje dhe teshtitjes.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Falco115 : 17-06-2010 mė 18:13

  2. #62

    Pershndetje Bleri

    Citim Postuar mė parė nga bleripz Lexo Postimin
    tung,

    a ka mundesi dikush mė tregu pėr migrenėn ēfar sėmundje ėshtė apo ku mundem me gjet literatur pėr kėtė sėmundje
    Migrena eshte kokėdhimbja e cila paraqitet kohe pas kohe, e pecjell me tė vjella dhe ērregullime te shqises se tė parit. Migrena fillon ne moshen e re 20-30 vjeqare, po ka raste qe paraqitet edhe te femijet. Paraqitja e migrenes behet per shkak te zgjerimit te arterieve te kokes (intrakraniale dhe ekstrakraniale). Nder shenjat klinike te migrenes jan dhimbja ne njeren ane te kokes, lajmrimi familjar , ērregullime gastrointestinale, ērregullimet e te pamurit etj.
    Dhimbja e kokes eshte shum e fuqishme dhe lajmrohet ne forme te sulmeve te kohpaskohshme te lokalizuara ne njeren ane te kokes e cila mund te zgjase nga disa orė deri ne disa dite. Gjate shikimit neurologjik qe u behet te semureve, dhe bisedes me ta shpesh mund te kuptojme qe edhe antare tjere te familjes se te te semurit vuajne nga kjo dhimbje. Ērregullimet ne shqisen e te pamurit (pamjes) e kane formen e njollave ne fushen e te pamurit, ndersa ndryshimet gastrointestinale jane mundimi dhe vjellja. Ka raste kur pas vjelljes pushon kokdhimbja.
    Shumica e personave qe kan migrene e kane personalitetin rigjid me veēori te perfeksionitetit, te cilet edhe mossuksesi me i vogel i shqeteson dhe i merzitė.
    Sherimi i migrenes behet me dhenien e barnave specifike per kete lloj kokdhimbje siē jane preperate te ergotamines, dhe ate kur fillon sulmi i kokdhimbjes si edhe me zbatimin e masave preventive siē eshte largimi nga situatat stresogjene, mosperdorimi i barnave qe provokojne migrenen, siē jan barnat per kontracepcion, si edhe disa llojeve te ushqimeve psh. djathi, cokollata etj...

  3. #63
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-03-2008
    Postime
    12
    dhimbja e kokes eshte komplekse dhe eshte sic eshte e thene neper media eshte semundja e shekullit kudo qe takoj njerez miq te vjeter dhe te rin j sapo hapet biseda me te shumtet te lehta ose te forta e kane eksperimentuar duke marre parasysh dhe teknologjitew dhe zhvillimin e elektronikes ajri eshte i mbimbushur me miliona vale te ndryshme elektroknike dhe nga sinjalet nga me te nryshmet qe qe te gjiha e pershkopjne trupin dhe mendjet tona sado qielli duket blu por mbi te gjitha jane ceularet sigurisht qe dhe ndikojne per keq tek njeriu por vecanerisht dua te ve ne dukje ju qe ankoheni nga dhimjet e kokes dhe vecanerisht ata qe ndiejne zhurme ne vesh nje sinjal zi zikatje t e bletes ose ne forme si fishkellime dhe jane sensitive ndaj zhurmave ku normalisht nuk duhej te jete problem ka shume te ngjare qe te jeni te monitoruar nga armet elektromagnetike www.electronic weapons .com www.mind controlweapons.com kjo eshte word wide dhe jane shume te perhapura www.satweapons.com kushdo qe ka deshire mund te diskutoje ndjehu i lire per te pyetur dhe nese dikush ka deshire mund te me shkruaj prvatisht ne demopetrit @yahoo.com fat te mire

  4. #64
    i/e regjistruar Maska e davidd
    Anėtarėsuar
    02-09-2009
    Postime
    2,016
    Citim Postuar mė parė nga oiseau en vol Lexo Postimin
    Po tregoj dhe une pervojen time.

    Une o flaib punoj ne kompjuter me shume se 5 ore ne dite, bile nganjehere me shkon nje dite e tere ne te, papushim, perveē per te mbllaēitur ndonje gje. Por do ti qe as dhimbje koke, as qafe, as trupi nuk kam ? Hiē ore hiē, nuk di ēfare organizmi kam, ēelik special, nga ata te partise

    Ne fakt, edhe pa u shpikur ky kompjuteri qe thua ti, nuk kam patur kurre dhimbje koke, as nuk e njoh fare, me grip e pa grip, koka ime ēan bllokaden. Bile me vinte turp nganjehere qe kur me thoshte daja qe po me dhemb koka shume, une nuk tregoja kurrfare dhembshurie se as qe e kisha idene sesi dhemb ajo.

    Nejse, nje ilaē qe po ta them une, mundohu te jesh i qete ne gjithēka, dmth te mos ndryshoje shume temperatura dhe tensioni i gjakut, lexo gjera jo emocionale, psh libra me lufte apo me tradhtira e divorce, por lexo libra qe te lene shakull, qe te mpijne per nja dy ore rresht qe nuk ke kuptuar kurrgje ne te

    Tjeter, blej nje ekran te mire kompjuteri, mos i jep drite shume, ngjyrat rregulloja vete, edhe ha mire. Nganjehere pi dhe nga nje birre te ftohte sa per te thene qe e pi dhe ti alkoolin.

    Te uroj te shkuara dhe sherim sa me te shpejte
    hahaha e fort kjo...

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e davidd
    Anėtarėsuar
    02-09-2009
    Postime
    2,016
    Dhe une kam pasur "KOKEDHIMBJE" kur kam qen adoleshent, sidomos kur u ndava nga e dashura e pare, po ja hodha "dhimbjes se kokes" duke pire te pakten 2 litra uje ne dite.

  6. #66
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-01-2011
    Postime
    106
    o me ndihmoni ju lutem kam dhimbje te medha koke u bene 4 dit qe sme ndalet dit e nat pa pushuar bi ne gjum me dhimbje koke zgjohem me dhimbje koke jam 17 vjeqar kam marr vetem nje lloj barni qe quhet brufen te mjeku nuk kam shkuar akoma desha te dij mos kam lidhje diqka me migren po nuk besoj sepse nuk kam as vjellje dhe asnje shenj te migrenes dhe as nje familjar nuk e ka migrenen po mos kam diqka ndoshta lidhur me sinus e per kte nuk garantoj se ndosha i kam sinust kshtu nuk jam i lodhur as asgje vetem se kam dhimbje koke ? qka me rekomandoni

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Te shkoshe te xhaxhi doktori..

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    Citim Postuar mė parė nga doniii Lexo Postimin
    o me ndihmoni ju lutem kam dhimbje te medha koke u bene 4 dit qe sme ndalet dit e nat pa pushuar bi ne gjum me dhimbje koke zgjohem me dhimbje koke jam 17 vjeqar kam marr vetem nje lloj barni qe quhet brufen te mjeku nuk kam shkuar akoma desha te dij mos kam lidhje diqka me migren po nuk besoj sepse nuk kam as vjellje dhe asnje shenj te migrenes dhe as nje familjar nuk e ka migrenen po mos kam diqka ndoshta lidhur me sinus e per kte nuk garantoj se ndosha i kam sinust kshtu nuk jam i lodhur as asgje vetem se kam dhimbje koke ? qka me rekomandoni
    te vizitosh neurologun njehere,nese ai mendon se je per ORL do te te jep rekomandimin,nese jo do te te thot te besh njehere ne CT,migrena vjen e fundit

  9. #69
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-01-2011
    Postime
    106
    isha dje tek mjeku pasi me rekomanduat ju por nuk isha tek nerologu por vetem tek nje mjek me tha qe ske migren por ke sinus mi dha disa pilula si : Ibrufen amoksiklav edhe ato i perdora dhembje me nuk kam tashme por per sinusin nuk jam i sigurt a e kam a jo tash deshta me ju pyt qysh mundem une me dit a kam sinus apo jo veq me duhet me dit sigurt a kam apo jo ?
    edhe diqka kto pilulat qe i permenda me lart mos jan te rrezikshme mos kajn ndonje efekt ansor negativ nese din dikush ok tung ju pershendes

  10. #70
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Doni po nese i perdor per nje kohe te gjate edhe me doza te medha demtojne melcin.
    I LOVE GOD

    j&g

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    amoxiklav eshte antibiotik i grupit te penicilines,veq efekteve pozitive e ka ate negative se shkakton thartin ne lukth,ndersa ibuprofen analgetik ,edhe ajo ka efekte negative njejt si analgetiket tjere.
    po ti beje njehere nje rtg te sinusve paranazal ne nje kabinet rentgenologjik,dhe ne cast e kupton ke apo jo probleme me sinus,nese del Pozitive lajmerohu te Orl nese negative athere te Neurologu.

    mjeku i pergjitheshem apo familjar nuk eshte i thirrur te merret me kete rast pa bere examinime te meparshme,nuk ka me medicine -se po ma merr mendja,por examinim te meprashem para se te ipet Dg dhe terapia

  12. #72
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-01-2011
    Postime
    106
    aha teta flm shum por un nese e perdori vetem tash akomksiklav vetem nje tablet a me ben dem diqka sepse ende sja kam nis me i perdor para se te marr vesh mir se a jan te demshme ndersa ibrufen po e perdori ?

  13. #73
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    pije te thash
    dhe boll me ankesa se na bere me dhimbje koke, kalama i merzitshem

  14. #74
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-01-2011
    Postime
    106
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    pije te thash
    dhe boll me ankesa se na bere me dhimbje koke, kalama i merzitshem
    po nashta ma bojn thartsiren ne lukth edhe ma demtojn melqin

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Citim Postuar mė parė nga doniii Lexo Postimin
    po nashta ma bojn thartsiren ne lukth edhe ma demtojn melqin
    Po normal qe ta bejne,edhe nj 17 vjeqare nuk duhet ta mesoje trupin me ilaqe,angazhohu me shume me gjera sportive,mos u lazdro shume...

  16. #76
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-05-2009
    Vendndodhja
    Dallas Texas
    Postime
    751
    Mos mere ilace fare, pervec se ndonje talinol, ose dika te ngjashme...
    Je i ri per ilace, dhimja do te kaloj, mos degjo keta doktorat e forumit, sepse ju duket vetja sikur kush e di se cfar dine, por ne realitet dine goricat....
    Nje shoku tem ishte semure, shkoj dhe mori disa ilace te forta, dhe qe nga ajo dite, ai nuk i nderpret dot ilace,t sepse sa here qe do ti nderpresi fillon e dridhet....
    Doniii efendi,shqeto droge jane keto ilacet prandaj kujdes!!!
    Agjero dhe do ndihesh shume me mire... Te shkume

  17. #77
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Pėr: Dhimbjet e kokės

    https://www.forumishqiptar.com/threa...imbjen-e-kokes

    Ndonje ndihme per dhimbjen e kokes?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 07-06-2022 mė 10:56

  18. #78
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Pėr: Dhimbjet e kokės

    https://www.forumishqiptar.com/threa...me-depresionin

    Dhimbja e kokės nė mėngjes lidhet me depresionin

  19. #79
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Pėr: Dhimbjet e kokės

    https://www.forumishqiptar.com/threa...ajin-e-rigonit

    Qetėsoni dhimbjet e kokės me ēajin e rigonit

  20. #80
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Pėr: Dhimbjet e kokės


Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Dhimbjet e qafes
    Nga Luti nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 30-04-2010, 14:58
  2. Dhimbjet e mia nuk kane emer ....
    Nga AuGuSt_ nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 30-04-2008, 15:40
  3. Dhimbjet e mesit
    Nga shkodrane82 nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 24-08-2006, 16:51
  4. Dhimbjet e barkut
    Nga Albo nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 18-05-2006, 11:09
  5. Si te evitoni dhimbjet e qafes!
    Nga ChuChu nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 10-09-2003, 00:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •