Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime nė 22 postime

  Shqiptarėt, seksualisht jokorrekt

  Studimi pėr sjelljet seksuale nė Shqipėri

  Shqiptarėt, seksualisht jokorrekt

  Belina Budini


  Sipas njė studimi tė fundit pėr sjelljet seksuale tė njerėzve, tė cilėve u ėshtė marrė edhe kampioni i gjakut, tė rrezikuar ndaj virusit vdekjeprurės HIV-AIDS dhe sėmundjeve tė tjera tė transmetueshme, nuk janė vetėm homoseksualėt, romėt dhe pėrdoruesit e drogave. Specialistėt e shėndetit publik vėnė alarmin se, rastet e tė infektuarve mund tė rriten me shpejtėsi

  TIRANĖ

  Nuk ėshtė e thėnė tė jesh pėrdorues droge, homoseksual apo rom, qė sjellja jote seksuale tė jetė e rrezikshme pėr shėndetin dhe pėr jetėn tėnde. Pėrkundėr idesė sė krijuar nė Shqipėri se kategoritė e rrezikuara ndaj AIDS janė pikėrisht romėt, homoseksualėt dhe pėrdoruesit intravenozė tė drogave, njė studim i fundit i “Programit Kombėtar HIV-AIDS” nė lidhje me sjelljet seksuale tė shqiptarėve, konstaton rrezik maksimal tė infektimit pėr shumicėn e njerėzve.

  Megjithėse shifrat precize tė studimit qė do tė publikohet nė janar, nuk janė ende gati, koordinatori i programit, Klodian Rjepaj, konfirmon pėr “Shekullin” se nėse shumė prej tė infektuarve tė deritanishėm u pėrkasin mė tepėr kategorive tė homoseksualėve, pėrdoruesve tė drogave dhe romėve, kjo nuk do tė thotė se sjelljet seksuale tė pjesės tjetėr tė njerėzve kanė qenė tė rregullta. “I ka ruajtur Zoti, si tė thuash”, - nis tė tregojė koordinatori i programit pranė Institutit tė Shėndetit Publik, duke shtuar se pėrdorimi i mjetit mbrojtės mbetet jashtėzakonisht i ulėt.

  Shqipėria ende konsiderohet vend me raste tė pakta tė infektimit me virusin vdekjeprurės HIV, por marrėdhėniet seksuale tė pambrojtura, sipas sondazhit, tregojnė njė probabilitet tė madh infektimi ndaj tė gjitha sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme. Specialistėt vėnė alarmin se vendi ynė mund tė pėrballet me njė rritje tė shpejtė tė numrit tė rasteve, nėse nuk merren masat e duhura pėr parandalimin e epidemisė.

  Fshehtėsia me tė cilėn njerėzit mbrojnė sjelljet e tyre seksuale, e shtrin madje mjegullėn deri aty sa numri i rasteve me virusin vdekjeprurės, sipas specialistėve, shkon deri nė 1000, ndėrkohė qė si tė tillė nė Shqipėri, deri nė nėntor tė vitit 2005, janė regjistruar vetėm 174 raste. Sipas koordinatorit tė programit pėr AIDS, kjo tregon qė mbikėqyrja duhet pėrmirėsuar mė tej.
  Disa nga rezultatet e sondazhit, duke u fokusuar nė kategoritė e konsideruara si mė tė prekurat, tregojnė se nė kėto grupe rastet me sėmundje seksualisht tė transmetueshme janė tė shpeshta.

  Duke nisur nga kategoria e pėrdoruesve intravenozė tė drogave, statistikat tregojnė qė 12,4% e tyre janė mbartės tė Hepatit B, rreth 27% janė mbartės tė Hepatitit C dhe 1,3% vuajnė nga sifilizi.

  Sondazhi qė ka studiuar jo vetėm nga pikėpamja e sjelljeve, por edhe biologjikisht nėpėrmjet analizave, grupet e caktuara tė individėve, konstaton se pėr sa u takon meshkujve gay (meshkujve qė bėjnė seks me meshkujt), pėrqindja e tė infektuarve seksualisht, ėshtė mė e ulėt se tek marrėsit e drogės me anė tė shiringave, por ėshtė konstatuar njė pėrqindje qė mbartin virusin e sidės. Ndėr meshkujt homoseksualė 15% janė megjithatė mbartės tė Hepatitit B, 3% mbartės tė virusit vdekjeprurės HIV dhe njė pėrqindje e lartė me sifiliz, 4,5% tė tillė.

  Pėr sa i pėrket kategorisė sė romėve, 13,8% e tyre janė mbartės tė hepatitit B, ndėrkohė qė rreth 1% e tyre, sipas kampionėve tė marrė pėr studim, janė konstatuar mbartės tė sidės, ndėrsa 2 % pėrbėjnė tė sėmurėt me sifiliz. Sipas koordinatorit Rjepaj, kėto tė dhėna janė grumbulluar pas testimit tė 1680 tė anketuarve, tė ndarė sipas grupeve tė riskut, pėr arsye studimi. Ndėrsa, sipas anketimit tė njė kampioni individėsh tė popullsisė nė pėrgjithėsi, tė zgjedhur rastėsisht, 5,4 pėrqind e tyre janė konstatuar mbartės tė Hepatit B dhe njė pėrqindje e ulėt, prej 0,2% tregon tė prekurit nga sifilizi brenda grupit tė zgjedhur nga individė tė rastėsishėm.

  Koordinatori sqaron se nė sondazhin, tė dhėnat e tė cilit do tė publikohen tė plota pas njė muaji, janė marrė pėr herė tė parė parasysh dy faktorėt biologjikė dhe ato tė sjelljes, tė kombinuar brenda tė njėjtit testim. Janė pėrfshirė jo vetėm individė nė zonat urbane, por sidomos nė periferitė dhe getot e kryeqytetit. Sipas tė gjitha gjasave, rruga seksuale e transmetimit tė sidės vazhdon tė mbetet mbizotėruese, me 92 % rasteve (heteroseksuale 79% dhe homo-biseksuale 13 %), 2 % vertikale (nga nėna tek fėmija) dhe mė pak tek pėrdoruesit intravenozė tė drogave. Shifra tė tjera tregojnė se 64 % e personave e kanė marrė infeksionin jashtė vendit dhe 36 % brenda vendit. Sipas vendbanimit 77 % jetojnė nė zonat urbane dhe 23 % nė ato rurale.

  Disa shifra tė sondazhit, sipas kategorive

  Pėr pėrdoruesit intravenozė tė drogave

  Hepatiti B -12,4 %
  Hepatiti C- 26,75 %
  Sifiliz-1,3%

  Pėr meshkujt qė bėjnė seks me meshkujt

  Hepatiti B-15 %
  HIV- 3 %
  Sifiliz- 4.5%

  Pėr popullsinė rome

  Hepatit B- 13,8 %
  HIV- 0.95 %
  Sifiliz- 1,9 %

  Popullsia e pėrgjithshme

  Hepatit B- 5,4 %
  Sifiliz- 0,2 %


  Fakte

  +Deri nė nėntor 2005, janė regjistruar 174 raste me HIV/SIDA nė Shqipėri.

  +Specialistė tė vendit dhe tė huaj sugjerojnė deri nė 1000 raste tė padiagnostifikuara

  +Gjatė periudhės nga viti 1993 deri nė 2000, numri i rasteve me HIV ishte 6-7 persona nė vit.

  +Pas vitit 2000 konstatohen mesatarisht 20 raste tė reja tė diagnostikuara nė vit
  +Numri mė i madh i rasteve i pėrkasin grupmoshave 25-34 vjeē dhe 35-44 vjeē

  + Femrat pėrbėjnė 28.7 % tė rasteve me HIV/SIDA nė Shqipėri

  Gazeta Shekulli
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-09-2002
  Vendndodhja
  Myslym Shyri
  Mosha
  34
  Postime
  647
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Si gjithmon tema shume interesante David, Pershendejte
  Do te thoja qe n.q.s njerezit e kan problem marrjen e semundjes te perdorin condoms, n.q.s s'u intereson pun tjeter. Por, edhe eshte e veshtire kur je me nje person per koh te gjat te akoma perdoresh protection. Varet se sa e vleresojn trupin/shendetin e tyre. Ne 1997 ishin vetem 12 raste me HIV-Aids ne shqip. te raportuara. Besoj se ka edhe me shume.
  Ngjarje e vertet. Nje mik i familjes vdiq nga Aids (kjo eshte qe ne 80s) edhe njerzit doktoret s'e dinin ca ishte taman dmth. Vetem, tani qe e mendoj me von ka qene Aids. So, conclusioni im eshte se aids ka qene edhe me perpara ne shqip., njerezit se dinin ca ishte edhe rastet s'ishin te raportuara.

 3. #3
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  45
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ne shqiperi ne 1980 sdinin ceshte aids.biles rastet e para atehere u zbuluan.filluan studimet rreth vitit 1980.pasi rreth vitit 1978 me duket disa njerez homoseksuale ne usa dhe suedi shfaqen disa simptoma qe me vone i quajten te aids.pra shqiptare me aids ne ate kohe ska mundesi.per kete jam me se i sigurt.
  virusi hiv u zbulua rreth vitit 1983 ne france dhe nje viti me vone ne usa.dhe testi i pare per hiv u zbulua ne vitin 1985.
  gay jane me te rrezikuar nga menyra qe e bejne sexin,narkomanet nga tradita e perdorimit te nje shiringe.per romet te jem i sinqerte e degjova sot se qenkan me te rrezikuar kete se dija.por transmetimi 100% i vrusit behet vetem me ane te gjakut.ruga seksuale seshte 100%.une kam bere njestudim ne vitin 1997 ose 98 dicka e tille vetem ne Kercove kishte rreth 7 veta me aids.kur ka 7 veta te diagnostikuar.persona seropozitiv ka shume em teper se aq.me ligj ne shqiperi eshte e naluar te tregohen nga mjeket dhe spitali se cilet jane te semure.kjo per arsye se nese sigurimet shendetesore marrin vesh ato kurre sdo ti siguronin keta persona e ilacet e tyre jane shume te shtrejnte.shkaku i dyte qe keta paciente mbahen fshehte eshte sepse ne si shqiptare i paragjykojme shume dhe nuk i perkrahim.imagjino nje te semure me aids ne shqiperi mesues ose doktor ose dentist,cili shqiptare do conte femijen ne shkolle tek ai,ose cili shqiptare do mjekonte gojen tek dentisti.ndersa ai duhet te jetoje sepse ka familje ,femije dhe duhet te ushqehet perndryshem do gjej menyra tjera te siguroje buken e gojes.
  ne amerike eshte ndryshe.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-09-2002
  Vendndodhja
  Myslym Shyri
  Mosha
  34
  Postime
  647
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Miki, qe u thu ti po kontradikt veten tende. Aids u zbulua ne 80, por imagjino vendet e afrikes qe kan pasur qe ktu e way perpara 80s. Njerezit vetem s'e dinin. S'eshte e mundur qe kjo semundje te jete shfaqur vetem ne 70-80s. S'e besoj...

 5. #5
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  45
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  apsolutisht jo fiona.une thash qesemundja eshte zbuluar atehere por une them qe se besoj ne shqiperi te kete egzistuar ne ate kohe.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 6. #6
  Perjashtuar Maska e ||xXx||
  Anėtarėsuar
  22-07-2005
  Vendndodhja
  Mes Ferrit Dhe Parajses
  Mosha
  31
  Postime
  359
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  lol un per vete jam dakort me Fionen sepse kur ke nje lidhje te gjate me dike dhe qe je i sigurte qe ai person nuk ka merdhenie te tjera atehere eshte e kote te perdoresh prezervativin mund ta perdorin vetem ato qe sduan te kene shtatzani te padeshiruar sepse shumica e rasteve ktu qe jan me side jan ato qe shkojne me ***** ose ato qe shkojne me lloj dhe ne periudha kohe te shkurter.
  Mendimi im kuptohet.

  P.S. Davius urime per temen

 7. #7
  tmerrsisht i embel
  Anėtarėsuar
  05-07-2005
  Vendndodhja
  Me ne fund ne tirane.....
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Semundja e aidsit pretendohet te jete shfaqur ne vendet afrikane ne fillimet e shekullit te kaluar, pretendohet qe virusi HIV te kete kaluar tek njeriu nepermjet majmunit i cili duke patur rganizem te ngjashem me ate njeriut ka arritur t'ia transmetoje.
  Persa i perket se sa korrekte eshte sjellja seksuale e shqiptareve une jam dakort qe nuk eshte aspak korrekte, kjo per arsye kryesore qe edhe ne kete fushe si edhe ne shume te tjera ne shqiptaret jemi ende injorante, kjo [er arsye te izolimit qe kemi patur per vite me rradhe, por edhe per arsye te konceptit te seksit si tabu, koncept ky i trasheguar si gjithmone nga periudhat e meparshme. Mjafton te mendosh qe shpesh familjet qe jetojne neper fshatra jane shume numeroze jo per shkak te deshires po per faj te injorances qe nuk i lejon ata te kuptojne rendesine e prezervativit, per te mos folur qe ekzistencen e pilulave nuk e johin absolutisht.
  Se fundmi desha te theksoj qendrimin e turpshem qe Selia e Shenjte ne Vatikan po mban ndaj prezervativiyt duke e denuar ate. Ne boten e sotme shume te globalizuar, nuk mund te mbyllim me syte perpara prooblemeve madhore sic jane asemundjet qe transmetohen seksualisht, ashtu sci edhe Selia e Shenjte nuk mund te vazhdoje te konsideroj mekat seksin perpara marteses. Njerzit edhe koherat ecin perpara gjithnje e me shpesh, tashme i ka ardhur koha kishes te azhornohet.
  Me respekt
  Teddy

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  36
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Shqiperia eshte vend i mbyllur ku nuk shkojme shume emigrant sepse ska cfare ti ofroje lol kjo ama mund t ejete nje plus per ne qe te mos na sjellin semundje nga jashte , sigurisht qe rreziku egziston prape , mendoj se shoqeria duhet te sensibilizohet ndaj ketij fenomeni e te mesohen te marrin masa .. si ne perendim nuk eshte rreziku ama

 9. #9
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nuk ėshtė e thėnė tė jesh pėrdorues droge, homoseksual apo rom, qė sjellja jote seksuale tė jetė e rrezikshme pėr shėndetin dhe pėr jetėn tėnde.
  Po natyrisht! Jetgjatesia ne vendet perendimore po zgjatet, sipasoje e njohurise per te mirat e seksit.

  Duhet te legalizohet prostitucioni ne Shqiperi, biles te taksohet sic ndodh ne per shembull disa shtete te Gjermanise, qe njerezit te mos iu futen problemeve dhe shteti te perfitoje taksa.

  Kur e ben gjermani pse shqiptaret te mos e bejne!

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Ihti
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  966
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nuk mund te kete te dhena te qarta mbi popullsine per faktin e thjeshte se Shqiptaret e shkrete, jane mesuar te shkojne tek doktori vetem kur jane duke vdeke!

  Nuk eshte bere akoma praktike te bejne analizat sic i ben gjithe bota, nje here ne vit te mjeku i pergjithshem.

 11. #11
  MoDa KaLoN,sTiLi QeNdRoN! Maska e fashion_girl
  Anėtarėsuar
  06-07-2010
  Postime
  2,435
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga Fiona Lexo Postimin
  Miki, qe u thu ti po kontradikt veten tende. Aids u zbulua ne 80, por imagjino vendet e afrikes qe kan pasur qe ktu e way perpara 80s. Njerezit vetem s'e dinin. S'eshte e mundur qe kjo semundje te jete shfaqur vetem ne 70-80s. S'e besoj...
  sipas meje kto jan semundje qe kan pas ekzistuar me kohe e me vakte por vetem vitet e fundit kan arritur ta zbulojn se cfare eshte !

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ihti Lexo Postimin
  Nuk mund te kete te dhena te qarta mbi popullsine per faktin e thjeshte se Shqiptaret e shkrete, jane mesuar te shkojne tek doktori vetem kur jane duke vdeke!

  Nuk eshte bere akoma praktike te bejne analizat sic i ben gjithe bota, nje here ne vit te mjeku i pergjithshem.
  Citim Postuar mė parė nga fashion_girl Lexo Postimin
  sipas meje kto jan semundje qe kan pas ekzistuar me kohe e me vakte por vetem vitet e fundit kan arritur ta zbulojn se cfare eshte !
  SA mire do ishte te mos ekzistonte fare kjo semundje.
  Jetė e rėndė.......!!!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime
  kam nje mik qe punon uro androlog
  dhe me thote
  marye c'ngjet me shqiptaret
  shumica e pacienteve qe me vijne kane probleme me potencen apo me fertilitetin apo me probleme kanceroze, pervec shqiptareve

  me vijne vetem me probleme infekcioze

Tema tė Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Skėnderbeu
  Nga Arbushi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 13:46
 2. Si lindi harmonia fetare nė Shqipėri?
  Nga Albo nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
 3. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 4. Ēka i ndanė dhe ēka i bashkon shqiptarėt?
  Nga Davius nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-04-2006, 18:33
 5. Shqiptarėt Popull Solidar
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-01-2006, 19:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •