Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  Ku po i shpiem fmijt tan?

  Ku po i shpiem fmijt tan?


  Kosta Barka*

  Natyrisht, do adresim ndaj brezit m t ri meriton vlersim, duke qen se prbn nj ndr problemet m madhore dhe m delikate t shoqris shqiptare. Edhe qeveria aktuale sht e vetdijshme pr problemet delikate, q qndrojn para saj n prballimin e problemeve t brezit t ri, t shkollimit, edukimit dhe prgatitjes s tij pr jetn. Do t dshiroja ta vazhdoja kt ndrhyrje n detyrn e ministrit me fjalt q tradicionalisht jan thn, thuhen e, ndoshta, do t vazhdojn t thuhen n raste t tilla konferencash, simpoziumesh dhe workshop-esh. Por nj ngjarje e rend e ditve t fundit, ashtu si tek t gjith ju, ka ln gjurm dhe prshtypje t thella edhe n ndrgjegjen time qytetare, njerzore dhe politike. Para pak ditsh, shtypi raportoi se nj adoleshent ekzekutoi n mnyr mizore dhe me gjakftohtsi, t afrmin e vet, me qlim vjedhjeje. Kjo ndodhi m bri q ta ndryshoj trsisht linjn e ksaj prshdetjeje zyrtare dhe ta nis at me pohimin e pyetjen tronditse: far po ndodh n shoqrin shqiptare? far e motivon brezin e ri dhe e nxit at drejt nj jete t ashpr e t inkriminuar? far e transformon dorn e njom t adoleshentit shqiptar n dor vrastare?
  Nuk mund t flasim pr mbrojtjen e fmijve, pa i dhn nj prgjigje t drejtprdrejt ktyre pyetjeve. Tema e mbrojtjes s fmijve sht tem mjaft e rrahur n shoqrine sotme, n debatet publike e politike, n shtyp dhe gjith mass-median, n komunitet dhe mjediset e shoqis civile. Ne t gjith krkojm me realizm e prgjegjsi politike, qytetare dhe kombtare,prgjigjen e pyetjes: Si ta shptojm brezin e ri nga futja n rrugn e inkriminimit?
  N shoqrin moderne flitet pr dy rrug t socializimit t brezit t ri: socializimi konsumistik dhe socializimi prodhues. Socializimi konsumistik, si kan ven n dukje ekspertt dhe studjuesit, presupozon rritjen dhe edukimin e brezit t ri, nprmjet prdorimit t t mirave materiale e shpirtrore q ka krijuar pr ta shoqria. N kt mnyr brezi i ri sht, pra, nj konsumator i vlerave dhe produkteve t krijuar nga brezat paraardhs, ose i atyre q krijohen rishtaz nga shoqria. Ky prbn nj proces pasiv dhe brezi i ri e pranon at, si rrugn m t plqyeshme dhe m t shpejt t socializimit.
  Ky proces ndodh n nj koh q, si konstatojn studjuesit, n shoqrin bashkkohore po zgjatet periudha e adoleshencs. Kjo zgjatje ndodh jo vetm n kuptimin social, por edhe n kuptimin fizik. Kufijt e adoleshencs po shtyhen prtej kufijve tradicional t pranuar nga shkenca e biologjis, sociologjis dhe psikologjis. Kjo ndodh paralelisht me zgjatjen e periudhs s shkollimit dhe vonesn e hyrjes n jet, pr shkak t krijimit dhe shtimit t kushteve e rrethanave jetsore q e mundsojn kt. Por shikoni: sa m shum q shoqria rrit kujdesin dhe prmirson kushtet e jetess, edukimit dhe socializimit t brezit t ri, aq m delikat dhe aq m i prirur bhet ky brez drejt devijimit nga prgjegjsit individuale, familjare dhe shoqrore!
  Ndrsa socializimi prodhues presupozon procesin e rritjes dhe edukimit t brezit t ri, prmes pjesmarrjes s drejtprdrejt n jetn ekonomike, veprimtarin prodhuese dhe krijimin e produkteve dhe shrbimeve. Mendoj se brezi i ri n Shqipri, pr arsye edhe t rrethanave ekonomike e shoqrore q ka prjetuar vendi gjat dekadave t fundit, po i nnshtrohet, pr fat t keq, m shum ktij lloji t socializimit. Ne e kemi t qart se nj pjes e konsiderueshme e fmijve punojn me ose pa dshirn e tyre. Familjet i prfshijn ata n procesin e prodhimit e t shrbimeve, pr shkak t nevojs ekonomike. Por n mjaft raste, edhe jo pr kt shkak. Pundhnsit e pranojn shrbimin dhe vlerat e krijuara nga fmijt, shpesh t punsuar n forma e mnyra informale e ilegale, pa e vrar mendjen se far i ofrojn shoqris me biznesin dhe fitimet e tyre, t ngritura mbi gjakun, djersn dhe mundimet e t miturve. Pr m tepr, kam prshtypjen se socializimi i fmijve n shoqrin shqiptare, jo vetm q devijon nga prirja bashkkohore e socializimit konsumistik drejt atij prodhues, por po shnon edhe nj tipar origjinal: prirjen drejt socializimit devijant dhe t inkriminuar. Fmijt rrethohen nga nj ambjent i ashpr dhe vulgar, nga nj shoqri ku vlerat dhe antivlerat vshtir t dallohen nga njra-tjetra; ata jetojn n nj familje ku konsensusi, mirkuptimi dhe solidariteti po krcnohen nga kriza e marrdhnieve, identitetit dhe dhuna shpirtrore ose fizike; fmijt bhen objekt i nj informacioni, opinioni dhe materie mediatike, t cilat shpesh i trheqin n botn e horrorit e t krimit.
  Ne jemi t vetdijshm pr kto dukuri, pr kto realitete, por pak kemi br e po bjm pr parandalimin e tyre. Ndaj befasohemi e tronditemi kur dgjojm pr ngjarje t dhunshme, me protagonist fmijt e adoleshentt, delinkuenca dhe dhuna e t cilve ndodh, q drejtohet kundr vet rrethit familjar e shoqror.
  Ndoshta jam pak i ashpr n kto arsyetime dhe ndoshta shkova prtej caqeve, me t cilat jemi msuar n nj diskutim publik, por le t jen kto meditime personale, nj ftes pr diskutim pr t gjith. Le t ndalemi e t reflektojm me realizm mbi kto dukuri, m mir sesa t flasim n mnyr rutinore e me fjal t prgjithshme, klishe mbi strategjit, dokumentat dhe programet e pafundme politike e sociale q kemi miratuar. Ato kan vlern e tyre, por nuk jan gjithka.


  *Ministr i Puns, shtjeve Sociale dhe Shanseve t Barabarta

  17/12/2005

  nga gazeta shekulli

  KATEGORIA: Analiza

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-12-2005
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Kjo q ekzagjeruat juve m detyron

  Paraprakisht t prgzoi pr temn,mirpo tek ty detyrohem t drejtoi kritika.
  Pse vetm e identifikon problemin,po hajde nj her t lexoi si i sheh zgjidhjet e pastai diskutojm.Un do jem gati t vlersoi,jam edhe tash,por nga kureshtja po t jap prparsi.M plqen ti njoh karakteret e atyre t cilve u drejtohem.

  T pres.

 3. #3
  Authentic Maska e DeuS
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 15 postime
  E paska nda menjen me t'njoft ky mer Brar...
  Ne bejme feste se sikur e ka ul ritmin xha Braro, kurse ky...
  Kujdes se me duket se jane pajisur me access ne internet - Shoqata!
  Keshille miqesore: Po ja tregove 'karakterin' ...jo me drita fik!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-12-2005
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Kjo q ekzagjeruat juve Brari m detyron

  Paraprakisht t prgzoi pr temn,mirpo tek ty detyrohem t drejtoi kritika.
  Pse vetm e identifikon problemin,po hajde nj her t lexoi si i sheh zgjidhjet e pastaj diskutojm.Un do jem gati t vlersoi,jam edhe tash,por nga kureshtja po t jap prparsi.M plqen ti njoh karakteret e atyre t cilve u drejtohem.

  T pres.

Tema t Ngjashme

 1. Nj epidemi e rrezikshme
  Nga Apolloni31 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-05-2009, 16:08
 2. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:12
 3. Atropina
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:11
 4. T msosh aktrimin njhersh me abetaren
  Nga TiLoNcE n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-09-2005, 09:48
 5. Femijet anemik behen agresiv!
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-12-2004, 18:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •