Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 68
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  118 falenderime n 113 postime
  LUFTA AFATGJAT E SHRBIMEVE SEKRETE SERBE PR DEKOMPOZIMIN E TROJEVE SHQIPTARE PRMES RRJETEVE AGJENTURORE DHE KOMBINIMIT T LUFTS S FTOHT ME TIPET E LUFTS SPECIALE DHE ASAJ MEDIALE  Faton. B. Mehmetaj


  Veprimet e shrbimeve sekrete serbe pr dekompozimin e trojeve shqiptare prmes rrjeteve agjenturore dhe koordinimit t lufts s ftoht me tipet e lufts speciale dhe t asaj mediale jan vrejtur edhe gjat Lufts s Dyt Botrore, prmes t cilave sht prar populli yn dhe ka kaluar n nj luft t hapt me prmasa vllavrasse. Faktikisht, fillet e ktyre prpjekjeve t agjenturave serbe datojn edhe m hert, por n kt rast ne do ti trajtojm veanrisht q nga formimi i Partis Komuniste t Shqipris, dshtimi i Konferencs s Mukjes e Konferencs s Bujanit dhe luftn q kan zhvilluar qarqet komuniste n bashkpunim me instruktort e PKJ-s, t cilt kishin ardhur pr ta ndihmuar PKSH-n.
  T deleguarit e PKJ-s, inskenuan dhe trilluan t gjitha prapsit q ndodhn mes nesh. Veprimtaria e tyre pr nj koh t gjat n Shqipri ua mundsoi t bjn nj varg skandalesh n hapsirn mbarshqiptare.
  N mbarim t lufts, qarqet shoviniste serbe, tashm t rigrupuar s bashku n brigadat partizane, komunist e etnik, filluan aksionet pr shfarosjen dhe asimilimin e popullin ton n t gjitha drejtimet. Duke ia mohuar luftn q zhvilloi kundr fashizmit, e m pas duke e aneksuar Kosovn si pjes t Serbis, duke i vrar, keqtrajtuar e burgosur masovikisht. Njkohsisht duke ua mohuar kulturn, duke hapur shkolla turke me qllim t identifikimit t popullit shqiptar si turq, apo pakic turke, duke ia mohuar shkollimin n gjuhn amtare dhe duke u br presion pr ti shprngulur masovikisht pr n Turqi, me qllim t rikolonizimit dhe tjetrsimit t strukturs s popullsis s Kosovs.
  Krahas ktyre akteve t shmtuara, qarqet e pushtetit serb t instaluar n Kosov shkaktuan zijn e buks, pastaj aksionin pr mbledhjen e armve t dedikuar vetm pr popullsin shqiptare, q shrbente si pretekst pr ti torturuar dhe pr ti eliminuar kuadrot q kishin orientim t pastr kombtar.
  ǒsht m keq, u zhdukn dhe u vran pothuajse t gjitha kuadrot q ishin t njohura edhe ndrkombtarisht dhe mbanin pozitat m t larta t kohs. E gjith kjo u b sipas nj plani, pr t cilin dinte vetm elita shovene serbe e kohs.
  Prpunimi i planeve pr shfarosjen e popullit shqiptar ishte br n prag t lirimit t vendit nga Sfetozar Vukmanoviq Tempo, i cili njihet si njri nga xhelatt e popullit ton. Tempo ishte ndr ata q zbatoi planet gjenocidiale kundr shqiptarve t mbetur jasht territorit t Shtetit Shqiptar.
  Autoritet kryesor pr zbatimin e ktij plani me kompetenca t pakufizuara, ka qen, Pavle Joviqeviqi, ish sekretar i Komitetit Krahinor t PKJ-s pr Kosov, Mitro Milkoviq, antar i Komitetit Qendror t PK pr Kosov e Rrafsh t Dukagjinit, kolonel Savo Derleviqi, komandant i Shtabit Ushtarak pr Kosovn e Rrafshin e Dukagjinit.
  T lartcekurit kishin hartuar nj komplot sekret pr zhdukjen masive t shqiptarve n Kosov.
  Vlen t ceket se tek shqiptart e mbetur n kuadr t Republiks s Maqedonis, pr zbatimin e platforms gjenocidiale dhe shfarosjen e shqiptarve q jetonin n trojet etnike ishin caktuar: Llazar Kolishevski, kryeministr i Maqedonis, pastaj gjeneral lejtnant Cvetko Uzunovski, i cili mbante postin e ministrit t Punve t Brendshme t Maqedonis. N kto projekte makabre kundr popullit shqiptar ndihm t jashtzakonshme kan dhn edhe gjeneral lejtnant Mihal Apostolski dhe komandanti i Korparmats maqedonase Savo Joksimoviqi.
  N zhdukjen e shqiptarve n mas dhe shfarosjen e tyre n prmasa kolektive, pas vitit 1944/1945 u dallua edhe Spasoje Gjakoviqi, i cili i drejtonte grupet speciale t OZN-s, pr likuidimin e kuadrove shqiptare, i ndihmuar edhe nga Gjok Pajkoviqi, kuadr i lart i partis dhe shtetit. Po ashtu, nuk harrohen krimet dhe tmerret e bra n Drenic e rrethin, por edhe n tr rajonin e Dukagjinit, gjat viteve 1949-1957, nga drejtuesit e UDB-s, eda Topalloviqi (kolonel) dhe eda Mujoviqi, q t dy zvendsshefa t UDB-s krahinore, t ngarkuar nga qarqet m t larta t Jugosllavis pr tiu shkaktuar sa m shum dme dhe vuajtje shqiptarve.
  N kto periudha u dallua pr t keq edhe njri nga udhheqsit m t lart t Jugosllavis s dikurshme, Aleksandr Rankoviqi, i cili ishte njri nga pasuesit m besnik t organizats famkeqe terroriste serbe Crna Ruka, nn urdhrat e t cilit punonin edhe Dushan Mugosha dhe Spasoje Gjakoviqi.
  Strukturat e tilla shtetrore bn krime, vrasje n mas dhe spastrime kolektive mbi popullin shqiptar, i cili, mimin e liris e pagoi shum m shtrenjt se t gjith popujt tjer q jetonin n bashksin jugosllave, duke dhn 6 200 dshmor nga radht e 55 000 lufttarve, sa ishin t angazhuar n radht e Ushtris Nacionallirimtare t Kosovs. Por kjo liri e pritur nuk ishte asgj m shum pos nj robri e re.
  (vijon....)
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  118 falenderime n 113 postime
  LUFTA AFATGJAT E SHRBIMEVE SEKRETE SERBE PR DEKOMPOZIMIN E TROJEVE SHQIPTARE PRMES RRJETEVE AGJENTURORE DHE KOMBINIMIT T LUFTS S FTOHT ME TIPET E LUFTS SPECIALE DHE ASAJ MEDIALE  Faton Mehmetaj
  Projektet pr asimilimin e shqiptarve u bn n dy faza. E para kishte filluar n prag t mbarimit t lufts, kurse e dyta pas lufts.
  Realizmin e ktij projekti, tek shqiptart e Maqedonis e kishin marr prsipr ndihmsministrat e OZN-s: Savo Joksimoviq e Marko Jeliseje, Pavle Jovieviq e Mitro Milkoviq t cilt, digjnin, grabitnin e plakitnin nga nj vend n tjetrin duke iu dhn urdhr edhe veglave t tyre q t bjn masakra e terror. T lartcekurit kishin urdhruar t bheshin vrasje dhe masakra edhe npr rrethe ku merrnin pjes shefat e OZN-s lokale, sekretart e komiteteve t partis, komandantt e brigadave e batalioneve, por edhe njsit speciale t przgjedhura nga OZN-a. Kurse, ndr oficert dhe drejtuesit tjer t pushtetit q morn pjes n krime kundr popullit shqiptar, pos t tjerve, ishin edhe Boshko ekiqi, Millutin Paviqeviqi, Vllado Popoviqi (i cili njihej si likuidator i shum shqiptarve dhe kuadrove patriotike t Gjilanit me rrethin), pastaj Gjoka Pajkoviqi, Bogolub Radiqi dhe Vllado Dashiqi, oficer t UDB-s. Kta, me theks t veant, u dalluan pr keqtrajtimin e popullit shqiptar n aksionin pr mbledhjen e armve, aksion ky i njohur n popull si Aksioni i armve n krye t t cilit qndronte vet Aleksandr Rankoviqi, bashkpuntort e t cilit slan gj pa br mbi popullin e pafajshm t Rrafshit t Dukagjinit dhe prgjithsisht n hapsirat shqiptare t mbetura nn Jugosllavi.
  Duke i par kto padrejtsi, gjenocidin, terrorin e vrasjet n mas q bheshin para syve t udhheqsis shqiptare, n muajin nntor t vitit 1944, ata krijuan nj komision shqiptar, i cili prbhej nga Aqif Lleshi, m von deputet n Ansamblen Federative t Jugosllavis n Beograd, Nexhat Agolli nnkryeministr i Maqedonis dhe Rexhep Zajani. Ata shkuan tek Llazar Kolishevski, i cili, m von do t jet kryeministr i Maqedonis pr tu ankuar lidhur me masakrat dhe terrorin q po ushtrohej mbi popullin shqiptar. Kolishevski i drejtoi tek gjenerali Apostolski, i cili ishte edhe komandant i Korparmats s I-r maqedonase. Delegacionin shqiptar Apostolski e priti me kto fjal: Kjo nuk sht gj, sht nj pastrim q bjm n kuadr t puns dhe kshtu do t vazhdojm. Ju po t doni ankohuni m lart.
  Ishte kjo koh kur prej Kumanovs e Tetovs, n nntorin e vitit 1944, ishin pushkatuar mse 1 000 shqiptar pa iu br gjyq fare. Edhe n Mitrovic kur ka hyr Brigada IV e Kosmetit jan pushkatuar mbi 2 000 shqiptar, vetm nga qyteti. Kurse gjat hyrjes s forcave partizane pr t dytn her n qytetin e Gjilanit ishin pushkatuar pa gjyq mbi 1 000 shqiptar. Ndrsa, me rastin e lirimit t qyteteve, veanrisht n Gjilan me rrethin, mendohet t jen vrar 8 000 shqiptar. N organizimin e ksaj masakre kan marr pjes Sima Mileniqi, Vllado Popoviqi, Lubo Shotra etj. Kjo gjendje ishte e prsritur n t gjitha qytetet e Kosovs. P.sh.: n Sknderaj ishin gjetur mbi 250 vet t mbytur me sopata e bajoneta t cilt i kishin mbytur burgjeve dhe i kishin hedhur n periferi t qytetit. N ket periudh mbi 200 shqiptar t tjer ishin pushkatuar n vendin e quajtur Taukbahqe n Prishtin, shum prej tyre atdhetar n z.
  Oficert e OZN-s kishin zgjedhur mbi 500 djem shqiptar t cilt i morn kinse pr ti inkuadruar n brigadat partizane, prkatsisht n Bigadn e IV t Maqedonis n Shkup. I inkuadruan prmes kolonelit Marko Jeliev n bashkpunim me oficert tjer t divizioneve maqedonase. 300 prej ktyre djemve, q nga ajo dit i zhdukn pa gjurm. N vitin 1944 n stacionin e Monopolit t duhanit n Tetov qarqet e OZN-s kishin mbyllur brenda mbi 10 000 shqiptar n mesin e t cilve kishte edhe pleq, gra e fmij. Vetm brenda nj nate u pushkatuan mbi 1 200 vet, kurse t nesrmen u pushkatuan edhe 20 t tjer. Gjat atij viti vetm n fshatin Zajaz t Krovs OZN-a vrau 320 shqiptar. M 26 nntor 1944, n Gostivar OZN-a pushkatoi, pa ndonj arsye, m shum se 20 shqiptar t pafajshm. Kto vrasje u bn me urdhr t shefit t athershm t OZN-s s Gostivarit, Tafit Andro Grueski nga fshati Mavrov, i cili m von shrbeu si oficer n Ministrin e Punve t Brendshme t Maqedonis. Bashkpuntor n kt vrasje ka patur komandantin e athershm t komands s vendit t Gostivarit, Mitko Iliev.
  Edhe Kazerma e Gostivarit, kah fundi i vitit 1944 ishte shndrruar n burg nga OZN-a. Atje I kishin burgosur m shum se 5 000 shqiptar, njerz t pafajshm t marr nga fshatrat e rrethins s Gostivarit. N muajin nntor, vetm brenda nj dhjetditshi, jan pushkatuar m shum se 300 prej tyre. Titistt i nxirrnin jasht qytetit, i detyronin ti hapnin vet varret e tyre dhe pastaj i pushkatonin oficer t zgjedhur apostafat pr kt pun nga OZN-a. Dy oficert m t dalluar n kt krim ishin Lupe Gjinevski nga rrethi i Krovs dhe Petro Kitanovski.
  Pr ta mbajtur nn sundim dhe pr ta shkombtarizuar e asimiluar n afat sa m t shkurtr popullin shqiptar, n fund t janarit t vitit 1945, KQ i PKJ-s, kishte hartuar dy projekte pr ndarjen administrative t pushtetit n Kosov e n Rrafshin e Dukagjinit. Projekti i par parashihte q rrethet Mitrovic, Drenic, Vuitrn, Podujev, Prishtin, Lipjan, Ferizaj, Gjilan e Kamenic, t vareshin nga RS e Serbis, kurse Rrafshi i Dukagjinit me rrethet e sotshme Istog, Pej, Gjakov, Rahovec, Prizren, Dragash e Suharek t vareshin nga RS e Malit t Zi. Ndrkaq, n projektin e dyt, qarqet shoveniste serbe kishin parapar, q krahina e Kosovs dhe Rrafshit t Dukagjinit ti aneksoheshin Serbis dhe t shpalleshin krahin autonome. Si dihet, n qershor t vitit 1945 u mblodh Kuvendi Krahinor i Kshillit Nacionallirimtar. Vet sekretari Gjoko Pajkoviqi propozoi q krahina e Kosovs dhe Rrafshi i Dukagjinit t bashkohen me Republikn e Serbis. Mjerisht, ky propozim u prkrah nga Fadil Hoxha, Ismet Shaqiri, Mehmet Hoxha, Xhavit Nimani etj. Q n muajin korrik, Kosova u vu trsisht nn administrim ushtarak.
  Pas ksaj, prparsi e veant iu dha serbizimit n gjykatat e qarqeve. Me urdhr t drejtprdrejt t Dushan Mugoshs, u hoq gjyqi krahinor, dhe u bn katr gjykata qarqesh si n Pej, Prizren, Prishtin dhe n Gjilan - me qendr n Ferizaj, me rast u caktua q t katr kryetart e gjyqeve t jen serbomalazez. Kta ishin: Petar Shoshkiq, Dragan Jakiq, Vojo Stankoviq dhe Sfetozar Nediq. Kuptohet, edhe n trevat tjera shqiptare si n Maqedoni, Mal t Zi, etj., titullart e gjykatave ishin serbomalazez.
  N kt koh, Gjoko Pajkoviqi, nnkryetar i Kshillit Krahinor bashk me Pavle Joviqeviqin, sekretar, ia imponuan Kshillit Popullor dy vendime. Njri vendim ishte heqja e deputetve Iljaz Cingu, Hysen Thai dhe Hilmi Zatriqi nga posti i deputetve, me akuzat e trilluara se kan lidhje me bandat e arratisura apo me armiqt e popullit. Vendimet u miratuan menjher. N vend t tyre zgjidhen dy serbomalazez dhe nj shqiptar - Sinan Hasani i cili u zgjodh n Kshillin Krahinor, n mbledhjen e dyt t Asambles Krahinore, t mbajtur m 30 dhjetor 1945. Pas ktij akti, komunistt shqiptar t Kosovs dhe t trevave t mbetura nn Jugosllavi, iu prshtatn situats s re. Nj pjes e tyre dalngadal u bn vegla t vrteta n duart e OZN-s, ndihmuan n terrorizimin e popullit t vet. T tjert u futn n strukturat e pushtetit dhe ndihmuan konsolidimin e tij. Nj pjes tjetr q nuk u bindn u likuiduan fizikisht, u ndshkuan me burgje shumvjeare duke i eliminuar nga skena politike. ǒsht m keq, me popullin ton ndodhi nj gj e tmerrshme dhe ende e pashpjegueshme shkencorisht. Nga viti 1944 deri n vitin 1950, u vran, u persekutuan dhe u zhdukn komplet elita udhheqse, duke mos i kursyer as ata q luftuan n ann e partis komuniste t Serbis as ata q luftuan kundr tyre. Pre e ktyre makinacioneve kishte rn Emin Duraku, antar i Byros s Komitetit Krahinor t Kosovs, i cili ishte drguar nga PKSH n Kosov si njri ndr kuadrat m t forta. Fillimisht u kritikua nga Boro Vukmiroviqi dhe Pavle Joviqeviqi pr shovenizm dhe irridentizm e pastaj iu kurdis nj prit n t ciln u plagos, dhe pas 13 ditsh vdes n spitalin e Prizrenit nga neglizhencat e njerzve t vijs partiake. N rrethana t tilla vritet edhe Zenel Hajdini i cili pr vite me radh mbajti gjall rezistencn n trevat shqiptare n Medvegj, Jabllanic e Tupell. Edhe ky ishte goditur sipas nj skenari t prgatitur m hert. Qllohet pas shpine nga pushka e komisarit t tij gjat nj prleshjeje me forcat etnike. Eliminimi i kuadrave atdhetare shqiptare, mnjanimi dhe diskualifikimi i tyre nga ana e PKJ-s, vazhdonte me nj mjeshtri t kurdisur nga vet shteti dhe organet sekrete t shtetit serb q aso kohe kishte filluar t njihet si Jugosllavi e re.
  Dushan Mugosha dhe rrethi i tij i prdorte edhe disa struktura brendashqiptare pr t ngjallur armiqsi prmes thashethemeve me qllim t nxitjes s vllavrasjes dhe armiqsimit t shqiptarve mes veti. Bhet fjal pr njerzit q kishin t hapura disa kanale agjenturore n shrbim t linjave anglezo-gjermano-jugosllavo-italiane n t cilat kishin qasje edhe organet e OZN-s prmes kanaleve t veta. Njkohsisht, Mugosha dhe stafi i tij mbante lidhje t rregullta dhe i koordinonin veprimet me formacionet etnike t Drazha Mihajloviqit.
  Qysh m par, kuadrat politike shqiptare likuidoheshin n rrethana t dyshimta duke i prdorur t gjitha format e mundshme, madje, duke kooperuar edhe me gestapon dhe shrbimin sekret italian. M 8 prill 1944, u arrestua nga gestapoja Xhevdet Doda i cili ishte denoncuar nga fqinji i tij serb. Denoncuesi kishte detyra t larta n celulat e partis por punonte edhe me organet e gestapos. Prapa shpine u likuidua po at vit edhe komisari dhe patrioti i shquar Meriman Braha. Me nj mjeshtri t madhe u realizua edhe asgjsimi i njrit ndr shtyllat e lufts Hajdar Dushi, likudimi i t cilit u b n Kalan e Dods, m 22 shtator t vitit 1944. N Konferencn e Bujanit, Hajdar Dushi, kishte shtruar aq fuqishm dhe n mnyr bindse shtjen e bashkimit kombtar me Shqiprin.
  Fatin e kuadrave t lartcekura e psuan edhe Sadik Pozhegu dhe Reshit Deda, t cilve, Dushan Mugosha ua kishte prgatitur kurthet e fshehta pr t rn n to. Viktim e ktyre kurtheve dhe e terrorit ndaj kuadrove shqiptare kishte rn edhe veprimtari dhe patrioti i shquar, Avdullah Presheva, t cilin e helmojn dhe m pas vdes n spitalin e Shkupit.
  Nga repartet e OZN-s u likuidua edhe Emrush Miftari, atdhetar dhe lufttar i paepur pr mbrojtjen e shqiptarve nga etnikt serbomalazez. N vitin 1943, kishte ngritur zrin kundr masakrimit t mbi 3 000 burrave, grave dhe fmijve n krahinn e Bihorit, dhe krkonte me ngulm zbatimin e vendimeve t Bujanit. Emrush Miftari, nga qarqet e Shtabit Krahinor u konsiderua si anarkist dhe bashkpuntor i shrbimit britanik. Pr kto arsye, Emrush Miftari u arrestua n fillim t vitit 1945 dhe u zhduk nga grupi sekret i OZN-s. Kt grup n rastin konkret, e drejtonte Spasoje Gjakoviqi, i cili Emrush Miftarit nuk i la as gjurm varri.
  Pr shkak q nuk iu nnshtrua trathtis jugosllave dhe nuk ra n grackat e saj, nga organet e OZN-s, u likuidua edhe Asim Luzha nga Drenica, i cili m par kishte shkuar n Beograd n kuadr t nj delegacioni t shqiptarve t Kosovs pr t diskutuar me Titon rreth fatit t Kosovs. Pas atij takimi, m 9 prill 1945, gazeta Borba e Beogradit, shkruante se Kuvendi i Serbis e miratoi dshirn e popujve t Kosovs pr aneksimin e saj Serbis.
  Duhet theksuar se pothuajse gjysma e atyre delegatve (nnt prej tyre), q kishin marr pjes n takimin me Titon, pr t diskutuar pr shtjen e Kosovs, m von ishin zhdukur pa gjurm, pa varr
  N kt koh, Rifat Berisha si zvendskryetar i Kshillit Krahinor dhe kryetar i Frontit Popullor do t vritet tradhtisht nga organet e OZN-s, n qershor t vitit 1949. Trupi i ktij vigani u gjet i vrar n breg t lumit Puhoc t Gjakovs, bashk me trupat e Islam Brahimit dhe Mustaf Berishs t vrar tradhtisht nga njsiti i UDB-s i cili drejtohej nga eda Topalloviqi dhe bashkpuntori i tij Ismajl Gajraku. Edhe vrasjet e Hajdar Dushit, Rashid Osmanit dhe Sadik Pozhegut e kan nismn pikrisht tek trathtia serbomadhe.
  N luftime me banda t ndryshme n Fush Aliaj n Dibr, Meriman Jakupi, vritet prapa shpins nga nj pjestar i OZN-s q mbante pseudonimin Zhuti i ndihmuar edhe nga Hajredin Ballkani i njohur me pseudonimin Karrshilliku. Meriman Jakupin, njrin nga kuadrat m t prgatitura t kohs, qarqet e OZN-s e zhdukn haptas vetm pse ishte i aft dhe prbnte rrezik pr ta. N rrethana t tilla u vra Shaban Spahia, djal hasreti, nga Peja, i cili ishte njri nga lufttart e orve t para.
  Vrasjet e figurave m markante t kombit, vazhdonin t kryheshin n t dy ant e kufirit: n Kosov e viset tjera por edhe n Shqipri, gjithnj t dirigjuara e t organizuara nga emisart e organeve sekrete t PKJ-s.
  N nj prit q ia organizon Dushan Mugosha bashk me njerzit e tij, vritet Hysen Lepenica, pastaj forcat komuniste do ta qllojn pas shpins, Aziz amin, q bri aq shum pr Kosovn pr Shqiprin, pr amrin.
  Nga njsitet ekzekutive t partis komuniste u vra Iljaz Agushi n Tiran, njra ndr figurat m t ndritura t kombit shqiptar.
  N vitin 1945, pa fije turpi, n gjyqet speciale t partis dnohet me vdekje Ymer Lutfiu i cili vdes n tortura pas tri vitesh brenda qelive t burgut. Edhe Kol Tromara bashk me Bahri Omarin zihen nga forcat partizane dhe pushkatohen gjat vitit 1945. Kta i takonin plejads s njerzve m t spikatur. N rrethana t tilla vritet Cen Elezi. Pasi arrestohet tradhtisht, mbytet n qelin e burgut n Shkup n vitin 1949, sikurse edhe Xhem Gostivari i cili zihet tradhtisht dhe ekzekutohet pamshirshm nga qarqet e ndjekjes, sikurse edhe Veli Nimon Doi, Xh. Nikoi dhe Alo Hoti.
  N vitin 1945, vritet Aqif Blyta nga Pazari i Ri, njri nga kuadrat m t vyeshme t shtjes kombtare, t cilin, komunistt e asgjsuan si kundrshtar apo si njeri me influenc dhe autoritet t gjer n masa.
  Kundr Bedri Pejanit, njrit ndr figurat m markante t t gjitha kohrave, lufttar, udhheqs dhe mbshtets i t gjitha prpjekjeve pr liri organet komuniste organizuan nj gjyq.
  Bedri Pejani pas riokupimit t Kosovs nga pushtesit serb kishte kalur n Shqipri, mirpo, pr t qen fatkeqsia m e madhe, arrestohet n Shkodr nga organet e sigurimit shqiptar. Pas krkess s organeve t UDB-s, organet e Shtetit Shqiptar e kthejn n Jugosllavi, me rast gjyqi popullor i Qarkut t Prizrenit e dnoi me vdekje.
  (vijon....)
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  118 falenderime n 113 postime
  Pjesa e trete:

  LUFTA AFATGJAT E SHRBIMEVE SEKRETE SERBE PR DEKOMPOZIMIN E TROJEVE SHQIPTARE PRMES RRJETEVE AGJENTURORE DHE KOMBINIMIT T LUFTS S FTOHT ME TIPET E LUFTS SPECIALE DHE ASAJ MEDIALE


  Faton Mehmetaj
  (....)
  M 21 shkurt 1946, pas disa seancave t mparshme, duke dgjuar prpos t tjerave edhe fjaln fyese t prokurorit publik Ali Shukriut, trupi gjykues jugosllav shpall fajtor Bedri Pejanin, m 16 mars, me aktakuz se ka br propagand kundra popujve jugosllav, tue prhap shovenizmin n mes t popujve, e n kt mnyr njkohsisht tue dmtue lvizjen nacionallirimtare, kshtu pra me t ktilla veprime t veta ka ba krime t parapame n art. 3, pika 3, 4, 5 dhe 6 t ligjit mbi krime kundra popullit dhe Shtetit Jugosllav. M pas, Bedri Pejanin OZN-a e helmoi n qelin e burgut, ku edhe ndrroi jet.
  Listat sekrete t OZN-s pr likuidimin e kuadrave shqiptare ishin t gjata por edhe dora ekzekutuese ishte e pamshirshme.
  Pr ta larguar nga skena politike qarqet komuniste likuiduan Xhevat Begollin nga Peja, intelektual, n z i kohs, i cili zihet n Lip nga forcat e Salk Myderrizit bashk me t nipin Sknderin. Ata i burgosn dhe i drguan n shtpin e Xheladin Begollit, t ciln komunistt e kishin shndrruar n burg. Xhevatin e dnuan me vdekje por vdes n burg nga torturat para ekzekutimit. Me vdekje dnohet edhe vllai i Xhevatit, Rifati, i cili vdes nga torturat e komunistve n burgun e Tirans. Xhevat Begollit sllavokomunistt ia vran edhe vllan tjetr, Qamilin.
  Xheladin Hana nga Gjakova ishte lufttar i orve t para, por edhe ish-antar i Kshillit Nacionallirimtar t Kosovs dhe Rrafshit t Dukagjinit, njri ndr bashkautort e formulimeve t dokumenteve baz t Konferencs s Par Nacionallirimtare n Bujan dhe drejtor i gazets Rilindja n Prishtin. Si i till Xheladini u arrestua n mnyr sekrete, kinse po drgohej diku me shrbim, por e vrteta ishte ndryshe. At e drguan menjher n zyrat e UDB-s ku pas shum torturash u vra nga shefi i UDB-s krahinore, m 14 dhjetor 1948.
  M 29 mars 1946, te Shpella e Kusarit afr Gjakovs OZN-a likuidoi: Ndoc Lleshin nga Grabanica, Prenk Shytin nga Prizreni, Gjon unin nga Dersniku, Zef Arifin nga Grabanica dhe Palush Prendin nga Dollci.
  Pr n koh t shkurtr brenda territorit t Dukagjinit ishin vrar 19 vet nga udbasht e Gjakovs. N t gjitha kohrat u prsritn proceset gjyqsore me inskenime dhe trillime. Nga nj proces i till u dnua Shejh Hasani i Prizrenit i cili papritmas u gjet i vdekur. Viti 1947 ishte i kobshm pr shqiptar. Pos zijs s buks vriteshin edhe njerzit m t spikatur t rezistencs.
  M 1947, u vra tradhtisht lufttari i Rugovs Riz Zymeri nga sllavo-komunistt e prbetuar edo Mijatoviqi dhe Vujo Vojvodiqi, t cilt i kishin br thirrje Rizs q t dorzohet pasi q at e kishin rrethuar. Pas dorzimit, Rizn e vrasin n vend. Po at vit Riz Zymerit, eda bashk me Vujn ia vrasin edhe djalin e vetm, Hasanin.
  Organet e UDB-s do ta vrasin edhe Imer Maliqin nga Nokshiqi, i cili ishte djali i Maliq Hakut dhe Kaj Shabanes, e njohur n luftn e Nokshiqit e cila i vret katr serb. Imeri kishte luftuar gjith jetn kundr t gjith armiqve dhe okupatorve t vendit derisa u vra nga organet e UDB-s.
  Trojet shqiptare q kishin mbetur jasht trungut am, gjat vitit 1948 e m pas, do t prfshihen n nj val t terrorit t ri, t gjenocidit e shfarosjes n mas t burrave m t spikatur t kombit, duke i prdorur metodat m perfide e m dinake. N rrethana t tilla, pasuesit e OZN-s dhe UDB-s organizuan tek shqiptart e Kosovs zijn e buks n vitin 1947, kur zbrazn hambaret e shqiptarve, me qllim t varfrimit t popullit shqiptar. N fakt ky ishte presion ekonomik dhe psikologjik. Njkohsisht kosovart goditen edhe nga nj furtun prmbysse - terrorizmi gjyqsor i cili do t vazhdon gjer n ditt tona.
  Njerzit vdisnin n tortura, vetmbyteshin nga presionet psikologjike, torturoheshin deri n menduri, vriteshin n kufi kinse kan dashur t dilnin n Shqipri. Kufomat e njerzve t vrar i hudhnin n bunare, buz lumenjve e pjesve periferike, q t mos bien n sy. P.sh.: Haxhi Alia i Junikut vdiq nn torturat e udbashit famkeq Dragan Okileviq. Kufomn e tij e hodhn n bunar dhe t vrarin e shpalln t vetmbytur. Ashtu ndodhi edhe me Saq Mushtishtin nga Prizreni, i cili u gjet i hudhur n baltn e nj knete. Edhe Haziz Zhilivoda nga rrethi i Prishtins vdiq gjat torturave. Jetish Mushtishtin familja e mori t vdekur nga duart e UDB-s. Selim Gashi nga Lubova u mbajt 5 jav n tortura dhe pas pak ditsh vdiq. Zef Shaln e Shtupeqit t Vogl t Rugovs pasi e torturuan tek posta e Kuqishts, e vran tek kisha e Pejs dhe e deklaruan t vetvrar. Islam Bala nga Vrella e Istogut (tani Burimit) e mbajtn duke e torturuar mbi dy muaj dhe pasi iu dorzua familjes me brinj t thyera vdiq n familje si pasoj e torturave njerzore. el Ibrahimi nga Kabashi i Prizrenit vdiq si rrjedhoj e torturave. Musa Berisha n Suharek vdiq n tortura t UDB-s. Sali Hysenit nga Grgoci ja thyen krahrorin dhe e torturuan mizorisht. Si pasoj e ktyre torturave vdes. Man Tafa i Prelezit t Ferizajt dhe Bajrush Mersala vdiqn n tortura t UDB-s. Shyqri Gaka u torturua me sadizm nga udbashi Misheviq. Shaban Shkreli nga rrethi i Pejs gjithashtu u mbyt n tortura. Bek Isufi nga Dugajeva e Rugovs s Pejs, pasi ishte torturuar mizorisht nga UDB-a, ther veten dhe vdes. Rexhep Fetahu nga Drelajt u hodh nga shkmbi pr tiu shmangur torturave. Ibrahim Peci i Lips s Pejs u mbyt n lum, duke krkuar vdekjen si t vetmin shptim. Cen Isuf Gacaferri nga Juniku, pasi u torturua gjat dits nga udbasht kur u kthye n shtpi ai ther veten pasi kishte pr t shkuar prap n organet e UDB-s. Edhe Rexhep Tahiri nga rrethi i Pejs u vetmbyt pasi u torturua rnd nga UDB-a. Likuidimet e shqiptarve vazhdonin pamshirshm. Pre e ktyre terroreve ran edhe Brahim Kui dhe Muharrem Kui nga Nabrgjani i Pejs, t cilt u likuiduan dhe vetm pas dhjet ditsh, u gjetn t masakruar dhe t mbuluar me gjethe.
  M 1949 n lokalitetin e Hotit dhe Gruds UDB-a, arrestoi dhe i vrau 6 shqiptar, n mesin e t cilve edhe sekretarin e kshillit t lokalitetit t Gruds. Po at vit, UDB-a vrau patriotin e shquar nga Bujoviqi i Andrijevics Ethem Kollakun. E kishin vrar edhe Pjetr Smajlin nga Hoti, pjesmarrs dhe lufttar i dalluar i LN-s, kurse t vllan ia kishin therr me thika n vitin 1947. N vitin 1949, organet e UDB-s, konkretisht Llukan Markoviqi dhe aspiranti i tij Dushan Dovodoviqi vran Tom Syl Gjurn si dhe Prek Gjokn nga Gruda, kufomat e t cilve i zhdukn pa gjurm.
  Pa ndonj pretekst q arrestuar i riu Martin Gjokaj nga Triepshi n vitin 1948, dhe qe drguar n Goli Otok ku edhe vdiq. Arsyeja e arrestimit t Martinit qe br pr shkak se pati thn n nj mbledhje t partis se ky sistem q na predikoni nuk sht marksizm-leninizm por tradhti.
  Vala diskriminuese ndaj shqiptarve n trojet e mbetura jasht trungut am ishte tmerruese. N at koh n burgun e Gostivarit nga torturat u mend Mark Abdia, kurse n kt burg u pushkatua pa gjyq Sali Krosini nga Dibra. Pak koh m par ishte pushkatuar Mazllum Pesjaku nga fshati Arne mu n mes t rrugs. N tetor t vitit 1948 sht vrar Ramadan Ademi nga fshati Qyqel i rrethit t Lipjanit pr shkak q se kishte paguar porezin (tatimin) krejtsisht. Ky ishte vrar nga deputeti i athershm n Lipjan, Ibrahim Rizaj dhe sekretari i rrethit t Lipjanit. N tetor t atij viti n Drenic u vra Grata Dranofci nga Bllazha Bubiiqi, drejtues i UDB-s, vetm pse i kishte thn Bllazhs, se nuk po kemi pr ta paguar porezin. Pas ksaj Bllazha nxjerr revolen dhe i bie tri her Grats n kok duke e ln t vdekur.
  N marsin e vitit 1949 ishte arrestuar dhe m pas zhdukur pa gjurm Cen Shyqriu nga Gjakova. Ishte vrar edhe Qerim Delia i rrethit t Gjakovs para syve t familjes, ndrsa n ann tjetr njerzit e UDB-s prhapn fjaln se i gjetn materiale propagandistike kundr regjimit. Pr hiqgj u vra edhe Qerim Binaku, nga Shishmani i Gjakovs, vetm pse organet e UDB-s, e kishin gjetur n nj fshat tjetr pa leje t njoftimit. Edhe Sali Koli nga Dibra, oban, vetm pse su tha mirdita organeve t UDB-s, q ishin duke trupuar atypari, u vra. Nga organet e UDB-s u zhduk pa shenj edhe djali i Sadik Hamzs nga rrethi i Pejs. Pa asnj arsye nga organet e UDB-s u zhdukn n mnyr misterioze pr t futur tmerr e panik n popull edhe kta shqiptar: Muhamet Rufati nga Tuplica e Gostivarit, Rrahim Rufati nga Kolishti i Gostivarit si dhe Veli Pyroku nga fshati Pyrok i Gostivarit.
  Terrori dhe masakrimi i njerzve vazhdoi edhe gjat vitit 1950. N Triepsh, organet e UDB-s, vran Gjon Lush Cungajn dhe gruan e tij Drenn. Udbasht i vran para shtpis s tyre e pastaj i therrn me thika, ndrsa shtpin dhe pronn e tyre organet e UDB-s ia dorzuan si shprblim Preng Martinit pr pjesmarrje n kt vrasje. Kt vit sht vrar gruaja e Qazim Jakupit, 20-vjeare bashk me t birin 2 vje, pr shkak t arratisjes s burrit t saj Fazli Jakupit si informbyroist. N kt faz shrbimet sekrete serbe shquhen me presione t vazhdueshme pr t br sa m shum njerz pr vete, pr ti uar me detyra t caktuara n Shqipri. Kt vit sht vrar Shaqir Rama nga Pogragja, me pretekst se ka hap proklamata kundr shtetit. M 12 qershor 1950 forcat e UDB-s kishin vrar Isuf Rekn nga rrethi i Gjakovs duke u kthyer nga puna, t cilin e ln t shtrir n mesin e rrugs mbi 24 or. N gusht t vitit 1950 sht vrar Masllm Pasjaka nga nj fshat i Dibrs si dhe Ram Halili nga nj fshat i Deanit. Po ashtu, nga UDB-a sht vrar Haxhi Tishuku nga Isniqi i Deanit, trupin e t cilit e kan gjetur disa muaj pas vrasjes t hedhur n grmadhat e Bjeshkve t Nemuna.
  N tortura t UDB-s vdiq n burg Ali Skara nga Konjari i Dibrs bashk me Osman Kazanin. N Span t Dibrs, n qershor t vitit 1950, ishte arrestuar profesori i mirnjohur Shaban Kryeziu t cilin pas shum torturash e zhdukn n mnyr misterioze.
  N kt koh do t goditet pamshirshm treva e Vardarit nga nj terrorizm i organizuar n shkall vendi i cili kishte filluar me prbuzjen e flamurit shqiptar e deri tek vrasjet e bijve m t spikatur t ktij vendi. Ndr t part q UDB-a ia vuri prangat ishte Nexhat Agolli nga Dibra e Madhe, i cili prfaqsonte Shqiprin Lindore n Qeverin Republikane t Maqedonis si nnkryeministr. Edhe kt burr t pathyeshm t kombit ton organet e UDB-s do ta likuidojn n pamundsi pr ta gjunjzuar, apo pr ta br pr vete.
  Nj fat t till e psoi edhe Isuf Torozi nga Dibra e Madhe, antar i Komitetit t Partis n Dibr. U arrestua nga organet e UDB-s n vitin 1949, si njeri m pikpamje nacionaliste, t cilin e mbytn n tortura. N vitin 1951, ia kthyen familjes disa rroba personale pa kurrfar sqarimi, vetm se n njfar mnyre e konfirmonin vdekjen e tij.
  N format m bizare do t vriten edhe shumica e drejtuesve t Mbledhjes s Dyt t Prizrenit ndrsa ata q patn fatin t shptojn do t burgosen dhe do t dnohen me burg shumvjear, disa prej t cilve dnohen me vdekje - pushkatim. M von do t vriten edhe shum nga drejtuesit e organizats s NDSH-s. Disa prej tyre do t dnohen npr burgje, dhe nga torturat do t vdesin n burgjet e Goli Otokut e burgjet tjera serbe. Fatin e till t vrasjeve n moh duke i itur n prita e duke u kurdisur kurtha e tradhti, do ta ket edhe Shaban Polluzha, Mulla Idris Gjilani i Velekincs, i cili do ta djeg veten me benzin n qelin e burgut. Pastaj Mehmet Gradica, Ymer Berisha, Uk Sadiku, Marije Shllaku, Gjon Serrei, Ajet Grguri, Halim Orana, Hajdar Planeja, Berdnard Llupi, Ukshin Kovaica, Sadri Gashi, Syl Hotlla nga Kumanova, Muharrem Fejza, Hysni Rudi, Mehmet Bushi, Kemajl Sknderi e qindra t tjer, t gjith atdhetar me fuqi kreshniksh. Secili prej tyre kishte krijuar histori m vete. Kishin punuar n mundsin e vet nj jet kushtuar atdheut e lirimit t vendit. Mjerisht, kta burra do t pushkatohen dhe hjeksohen prej atyre q ishin kundr liris s vendit nga ata q ishin pajtuar me robrin e re. Para gjith ksaj mynzyre kishin heshtur njerzit q u shtirn pr 50 vite si prfaqsues t popullit si Fadil Hoxha i cili gzonte pozitat m t larta t kohs, pastaj Ali Shukriu i cili u bri gjyqin bijve m t mir t kombit duke i dnuar me vdekje shum prej tyre. Xhavit Nimani bashk me Ismet Shaqirin dhe Xhevdet Hamzn as q guxuan t ngritnin ndonj shtje. Ata ishin br mash e partis. Kurse Mehmet Hoxha npr kto vorbulla kalonte si i bashkangjitur i Dushan Mugoshs q punonte n favor t Serbis. Po at rrug kishte zgjedhur edhe Sinan Hasani.
  Mjerisht, ajo ka po ndodhte me elitn udhheqse t shqiptarve q mbetn jasht trungut am po ndodhte edhe n Shqipri n t njjtn koh nga e njjta shtres udhheqse. Likuidohej dhe shkatrrohej pamshirshm pjesa drejtuese e cila nuk pajtohej me formn e puns s udhheqjes komuniste. Persekutoheshin klerik, intelektual n z, lufttar t devotshm, njerz me autoritet edhe n qarqet ndrkombtare t kohs, mohohej e kaluara, kultura, shtrembrohej historia. Disa brigada partizane ishin drguar n Kosov pr t luftuar me vllezrit e tyre q luftonin edhe m tutje pr ti sjell lirin e premtuar vendit, si n Kosov, Maqedoni dhe n Mal t Zi. Tashm n Shqipri ishin vrar pjesa m e madhe e t arratisurve, si Mark e Llesh Gjomarkaj, Llesh Marashi, Cen Elezi, Prek Cali, Halil Alia, Jup Kazazi etj. Kurse nga gjyqet speciale ishin dnuar patriot e figura t larta t nacionalizmit shqiptar si Patr Anton Harapi, Lef Nosi, Shejh Karabunara, ndr ta edhe gjeneral Aqif Prmeti, e Miradashi, e plot oficer t tjer madhor. Shum prej njerzve q i prbnin forcat patriotike por edhe nacionaliste q kishin luftuar kundr shum okupatorve ishin shtrnguar t ikin nga presioni i pushtetit komunist n Shqipri. Qindra patriot e lufttar kosovar q kishin ik nga pushteti jugosllav n Shqipri u kthyen pas, e pastaj u dnuan n gjyqet jugosllave. Shum prej tyre edhe u pushkatuan. Burgjet ishin mbushur plot me shqiptar si n Maqedoni ashtu edhe n Kosov e Mal t Zi. Npr kto burgje pothuajse do dit vdisnin nga torturat dhjetra shqiptar e pushkatoheshin do dit me dhjetra t tjer. Burgu i Sheremetit n Pej ishte br tmerr pr shqiptar, Kulla e Popit n Istog - alkatraz i vrtet, Idrizova ferr. Hani i Tozs, Monopoli i Duhanit e dhjetra vende tjera u ngjanin kampeve t Mathauzenit e Aushvicit gjerman n t cilat po zhdukej e masakrohej ajka e kombit shqiptar.
  Ky terrorizm prfshinte do rreth e fshat n trevat shqiptare. Fatet e kobshme t nj pjese t popullit ton do ti pson edhe Sabaudin Gjura i cili ishte nj nga bijt m t ditur t Tetovs q UDB-a e kishte vn n shnjestr. Atij, torturat ia drmuan trupin e njom, ishte br kufom me frym n burgun e prgjithshm. Pas disa ditsh, trupin e tij t strrmunduar e uan diku n brendi t Sharrit plak q ta shkyenin egrsirat.
  Terrorizimi individual me likuidime ishte nj praktik e vazhdueshme, e njohur si tradit e organizatave terroriste serbe. Mirpo njerzit e UDB-s nuk e kishin harruar traditn e terrorizmit n grupe, si ishte rasti i Met Idrizit nga Drenoci i Deanit t cilin e kishin likuiduar organet e UDB-s bashk m nj grup t shokve.
  Ndr etnikt q nuk lan gj pa br mbi popullin shqiptar ishte edhe oficeri i OZN-s, Vllado Popoviqi, bir i dy breza etniksh, q vrau dhe masakroi popullin e Gjilanit me rrethin. Ngjashm ka vepruar edhe kapiteni i OZN-s Pepe Jovanovski i cili kishte krijuar nj burg special n qytetin e Krovs me smundjen e tifos s morrit. Duke u treguar ky eksperiment efikas, organet e OZN-s e prhapnin tifon e morrit edhe npr brigadat partizane shqiptare q operonin pothuajse n t gjitha territoret e Jugosllavis, ku nga kjo smundje gjetn vdekjen mijra partizan shqiptar. N kt koh qarqet e OZN-s n bashkpunim me aparatin shtetror t sapoformuar, arritn q pos masakrave dhe vrasjeve n mas t vrasin dhe burgosin elitn udhheqse dhe ushtarake si dhe t gjith ata q patn guxim ta ngrisin zrin kundr shtypjes e robris s re jugosllave.
  Mu n kt koh kur Serbia ia mohoi popullit shqiptar t gjitha t drejtat duke filluar nga ato elementare, deri tek e drejta pr jet. Udhheqja jugosllave drgoi n Shqipri misionin e vet ushtarak, m 6 shtator 1944. Prfaqsues i ktij misioni ishte Velimir Stojniq. Ky mision, sipas Velimir Stojniqit, qllimet e veta i paraqiti n Plenumin e Beratit, ku thuhej qart se qllimi i ktij misioni sht q t prgatitej terreni pr bashkimin e Shqipris me Jugosllavin. N fillim t vitit 1946 nga ky mision u muar vesh se 6 nga 7 punonjsit e ktij misioni ishin kuadra t zbulimit jugosllav. T till ishin kapiteni Ziko Nazim Shorkiq, i cili ishte ndihms i atasheut ushtarak, pastaj doktoresha Nada Milionoviq, oficere e OZN-ns, e cila ishte e kamufluar me detyrn e mjekes. Nj rol t till e kishte edhe nntogeri Fisher Josip, daktilografist, aspiranti Velio Popoviq, i cili ishte zyrtarisht n detyrn e korierit. Duhet cekur se n kt mision, qeveria jugosllave, kishte drguar kuadra t zbulimit edhe n prfaqsin diplomatike si p.sh.:, Josip Djerzha, ish ministr, Sergei Kraiger, kshilltar i Legats, Ostrec Juboviq, ish sekretar i Legats, Savo Bozhidaroviq, ish nndrejtor pr ndrtimin dhe shfrytzimin e hekurudhs dhe m von funksionar i Legats, t cilt kishin qen prej kohsh kuadra t OZN-s dhe m von t UDB-s. Kto misione kishin detyr parsore futjen n dor t t gjitha hallkave kyqe t aparatit shtetror e t partis. N radh t dyt ata e shtrin rrjetin agjenturor duke shkelur t gjitha rregullat e bashkpunimit e t miqsis.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  118 falenderime n 113 postime
  Citim Postuar m par nga panchovilla
  O Llapo, a mund te shkruash dicka per rastin Aziz Kelmendi. Vrasjen apo si thone serbet `vetvrasejn` e tij.
  MASAKRA E PARAQINIT-INSKENIM I OFICERVE T KOS-it...!!!


  N ort e mngjesit ,pikrisht n orn 3 t t dats 3 shtator 1987,oficert e shrbimit t AJ KOSinskenuan nj nga masakrat m t tmerrshme pas lufts s dyt botrore n Kazermn ushtarake t Paraqinit(n Serbi),duke vrar n gjum(n dhomat nr.41 e 42) 4 ushtar t nacionaliteteve t ndryshme:

  1.Safet Durakoviq

  2.Sergjan Simiq

  3.Goran Beliq dhe

  4.Nazim Gjanoviq

  Ndrsa n kt akt mizor u plagosn rnd edhe 6 ushar tjer:

  1.Ante Jezhi

  2.Nexhip Mehmetoviq

  3.Andrej Preshern

  4.Petar Gjeki

  5.Huso Kovaevi dhe

  6.Nazif Axhovi

  Ndonse situata e prgjithshme n Kosov asokohe ishte jostabile,skenaristt e ktij inskenimi makabr pr t fshehur krimin e kryer nga vet ata,prcaktojn kryesin e ktij akti kriminalushtarin shqiptar Aziz Kelmendin nga fshati Arban(ish Dushanov)e Prizrenit!!!N mngjesin e asaj dite e rrmbejn nga gjumi ushtarin AZIZ KELMENDI,e nxjerrin jasht kazerms dhe disa metra larg saj(n mal)e pushkatojn. Ndrkoh oficert e KOS-it prmes alarmit lansojn gnjeshtrn se gjoja ky ushtar u vragjat arratisjes pas krimit t kryer n kazerm!!!!


  Pr t bindur opinionin e brendshm dhe at ndrkombtar se kjo masakr gjoja ishte e organizuar,kryesit e krimit(KOS-i)ato dit i arrestojn dhe burgosin disa ushtar shqiptar,(shok t Azizit) dhe pas torturave t tmershme q ushtruan mbi ta,gjykohen dhe dnohen me shum vjet burgim.

  N aktgjykimin e konstruktuar prej 156 faqesh,thuhet segjykimi sht br pr vepr penale t ndihms n vrasje pr motive armiqsore kundr RSFJ-s...,nga neni 122 lidhur me nenin 24 t Ligjit Penal t RSFJ-s...)

  N kt gjykim t montuar,krejtsisht t pafajashm denohen:

  1.ABDYL ALIMANI-me 20 vjet burgim t rnd;

  2.RIZA XHAKLI-me 20 vjet burgim t rnd;

  3.RIZA ALIBASHIQI-me 14 vjet burgim t rnd;

  4.AFRIM MEHMETI-me 13 vjet burgim t rnd;

  5.PAJAZIT ALIU-me 13 vjet burgim t rnd;

  6.SHEFQET PAQARIZI-me 7 vjet burgim t rnd;

  7.ENVER BEHLULI-me 5 vjet burgim t rnd;


  N fushatn kundr Aziz Kelmendit dhe ushtarve t denuar,prve shtypit t verdh e t zi t Beogradit,morn pjes edhe gazetat shqipe siRilindja;Zri i rinis...me komentet e tyre t shkruara nga HILMI SYLA,SHEREMET KRASNIQI etj!!!!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  118 falenderime n 113 postime
  KUSH E DENOI GRUPIN E HYDAJET HYSENIT-JAKUP KRASNIQIT
  -M 10 KORRIK 1982..?!


  N baz t aktakuzs s ngritur nga prokurori NJAZI BURGIDEVA,m 10 korrik 1982 n emr t popullitn Gjykatn e Qarkut n Prishtin,Trupi Gjykues i kryesuar nga gjykatsi ISAK NISHEVCI,sipas nenit 136 par.1 lidhur me nenin 114 t LP t RSFJ-s, i gjykon kta veprimtar t Lvizjes Kombtare:

  1.HYDAJET HYSENI-me 15 vjet burgim t rnd,

  2.JAKUP KRASNIQI-me 15 vjet burgim t rnd;

  3.MEHMET HAJRIZI-me 12 vjet burgim t rnd;

  4.GANI SYLA-me 15 vjet burgim t rnd;

  5.NEZIR MYRTAJ me 12 vjet burgim t rnd;

  6.BERTA LUZHA-me 12 vjet burgim t rnd;

  7.SHERAFEDIN BERISHA-me 5 vjet burgim t rnd;

  8.ISMAIL SYLA-me 12 vjert burgim t rnd;

  9.JAHIR HAJRIZI-me 11 vjet burgim t rnd;

  10.SHEQIR ZENELI-me 4 vjet burgim t rnd;

  11.FEHMI PLAKIQI-me 5 vjet burgim t rnd;

  12.AZEM SYLA-me 5 vjet burgim t rnd;

  13.XHEVDET SYLA me 4 vjet burgim t rnd;

  14.FATMIR KRASNIQI-me 4 vjet burgim t rnd ;

  15.FERID OLLAKU-me 8 vjet burgim t rnd ;

  16.HYSNI HOTI-me 6 vjet burgim t rnd ;

  17.KADRI LUZHA me 5 vjet burgim t rnd ;

  18.MUSTAF ADEMI-me 6 vjet burgim t rnd ;

  19.JASHAR ALIJAJ-me 6 vjet burgim t rnd;
  (...)

  Ndrkaq m 25 nntor 1983 u shqyrtua ky aktgjykim,n Gjykatn Supreme t Kosovs nga kolegji i prbr prej:

  1.AQIF TUHINA-kryetar,

  2.TADEJ RODIQI-antr,

  3.SHEFQET BYTYQI

  4.MIODRAG BRKLAQ

  5.HALIL HALILAJ
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  118 falenderime n 113 postime
  KUSH I DENOI ORGANIZATORT E DEMONSTRATS S PRIZRENIT M 4 GUSHT 1981...?!

  -Pas demonstrats studentore t 11 marsit 1981 t organizuar n Prishtin,m 25 mars 1981 edhe n Prizren u organizua nj demonstrat gjithpopullore,ku krkesa qndrore ishte:Kosova Republik.N fushatn e arrestimeve UDB-a i burgosi organizatort e ksaj demonstrate dhe pas disa muaj hetimesh u nxorn para gjyqit.-

  -N torturimin e tyre kan marr pjes kta udbash:VESEL KRASNIQI-Shef i UDB-s n Prizren,DAUT MORINA,LATIF DULLA,ASTRIT KOSHI,ASLLAN SKENDERI, ZENEL CELINA e shum t tjer.

  -Bazuar n aktakuzn e ngritur nga prokurori publik:JAKUP GURMANI,n Gjykatn e Qarkut n Prizren,nn kryesimin e trupit gjykues nga ORHAN REKATHATI,m 4 gusht 1981,sipas nenit 136 paragrafi 1,lidhur me nenin 114 t LP t RSFJ-s,
  denohen:

  1.BEGZAT GASHI-student nga Bellacrka e Rahovecit,me 8 vjet burg t rnd;

  2.FATMIR ZEKOLLI- nxns nga Bllaca e Therands,me 7 vjet burg t rnd;

  3.HALIM BUAJ-student nga Lladrovci i Therands,me 6 vjet burg t rnd;

  4.NEXHMIJE DEMIRI-nxnse nga Mushtishti i Therands,me 6 vjet burg t rnd;

  5.YMER BALAJ-nxns nga Dobrdelani i Therands ,me 6 vjet burg t rnd.
  ...........................

  -M 11 gusht 1981 po n Gjykatn e Qarkut n Prizren u denuan edhe organizatort e demonstrats s Therands nga Gjyqtari ORHAN REKATHATI...!!!

  1.AFRIM MORINA-student nga Reshtani i Therands,me 7 vjet burg t rnd;

  2.BISLIM ELSHANI-profesor n Therand,me 7 vjet burg t rnd;

  3.SEJDI GEGA-profesor n Therand,me 5 vjet burg t rnd;

  4.HALIL MORINA-msues nga Reshtani i Therands,me 5 vjet burg t rnd;

  5.HAZIR MORINA-student nga Reshtani i Therands,me 5 vjet burg t rnd;

  6.GANI PAARIZI-shofer nga Prizreni,me 2 vjet burg t rnd;
  ..........................

  -Ndrkaq m 8 shtator 1981 u mbajt edhe nj proces gjyqsor n Prizren,nn kryesimin e gjyqtarit famkeq ORHAN REKATHATI dhe prokurori JAKUP GURMANI,
  dhe me kt rast u denuan :

  1.HAMZA KRYEZIU-student,me 7 vjet burg t rnd;

  2.AFRIM HOTI-nxns,me 6 vjet burg t rnd;

  3.ENVER HOTI-nxns,me 6 vjet burg t rnd;

  4.HAXHI KRASNIQI-student,me 2 vjet burg t rnd;

  5.ISMAIL KRYEZIZU-student,me 2 vjet burg t rnd;

  6.IBRAHIM KRYEZIU,student,me 2 vjet burg t rnd;

  7.HALIL KRASNIQI-student,me 2 vjet burg t rnd.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  118 falenderime n 113 postime
  KUSH E DENOI GRUPIN E STUDENTVE ME 5 SHTATOR 1981...?!

  -M 5 shtator 1981,nn kryesimin e trupit gjykues nga ORHAN REKATHATI,n Gjykatn e Qarkut n Prishtin,u denuan organizatort e demonstraave studentore te 11 marsit 1981...:

  1.GANI KOCI-student,me .......................................15 vjet burg t rnd;

  2.MURAT MUSLIU-student,me ..............................13 vjet burg t rnd;

  3.KADRI KRYEZIU-student,me ..............................10 vjet burg t rnd;

  4.JANUZ JANUZI-student,me ................................10 vjet burg t rnd;

  5.RAMADAN DOBRA-student,me ..........................8 vjet burg t rnd;

  6.SELIM GECI-student,me.......................................6 vjet burg t rnd;

  7.BEDRI DELIU-student,me ....................................6 vjet burg t rnd;

  8.ALI LAJI-student,me .........................................15 vjet burg t rnd;

  9.HAMDI HAJDINI-student,me ...............................13 vjet burg t rnd;

  10.RIZA DEMAJ-student,me ..................................13 vjet burg t rnd;

  11.SYL MUJAJ-student,me ..................................10 vjet burg t rnd;

  12.RAM DEMAJ-student,me .....................................6 vjet burg t rnd;

  13.BAJRAM KOSUMI-student,me ..........................15 vjet burg t rnd;

  14.MUSLI KOSUMI-student,me...............................10 vjet burg t rnd;

  15.HALIT OSMANI-student,me................................10 vjet burg t rnd;

  16.GANI MAXHUNI-student,me ................................8 vjet burg t rnd;

  17.GANI VLLAHIJA-student,me ................................8 vjet burg t rnd;

  18.FAHRI IMERI-student,me .....................................6 vjet burg t rnd;

  19.MERXHAN ABDYLI-student,me .........................15 vjet burg t rnd;

  20.XUN ETA,student-me .......................................13 vjet burg t rnd;

  21.HAMDI ZYMBERI-student,me .............................13 vjet burg t rnd.

  (...)
  --------------
  KUSH I DENOI ORGANIZATORT E DEMONSTRATS S PRIZRENIT M 4 GUSHT 1981...?!

  -Pas demonstrats studentore t 11 marsit 1981 t organizuar n Prishtin,m 25 mars 1981 edhe n Prizren u organizua nj demonstrat gjithpopullore,ku krkesa qndrore ishte:Kosova Republik.N fushatn e arrestimeve UDB-a i burgosi organizatort e ksaj demonstrate dhe pas disa muaj hetimesh u nxorn para gjyqit.-

  -N torturimin e tyre kan marr pjes kta udbash:VESEL KRASNIQI-Shef i UDB-s n Prizren,DAUT MORINA,LATIF DULLA,ASTRIT KOSHI,ASLLAN SKENDERI, ZENEL CELINA e shum t tjer.

  -Bazuar n aktakuzn e ngritur nga prokurori publik:JAKUP GURMANI,n Gjykatn e Qarkut n Prizren,nn kryesimin e trupit gjykues nga ORHAN REKATHATI,m 4 gusht 1981,sipas nenit 136 paragrafi 1,lidhur me nenin 114 t LP t RSFJ-s,
  denohen:

  1.BEGZAT GASHI-student nga Bellacrka e Rahovecit,me 8 vjet burg t rnd;

  2.FATMIR ZEKOLLI- nxns nga Bllaca e Therands,me 7 vjet burg t rnd;

  3.HALIM BUAJ-student nga Lladrovci i Therands,me 6 vjet burg t rnd;

  4.NEXHMIJE DEMIRI-nxnse nga Mushtishti i Therands,me 6 vjet burg t rnd;

  5.YMER BALAJ-nxns nga Dobrdelani i Therands ,me 6 vjet burg t rnd.
  ...........................


  -M 11 gusht 1981 po n Gjykatn e Qarkut n Prizren u denuan edhe organizatort e demonstrats s Therands nga Gjyqtari ORHAN REKATHATI...!!!

  1.AFRIM MORINA-student nga Reshtani i Therands,me 7 vjet burg t rnd;

  2.BISLIM ELSHANI-profesor n Therand,me 7 vjet burg t rnd;

  3.SEJDI GEGA-profesor n Therand,me 5 vjet burg t rnd;

  4.HALIL MORINA-msues nga Reshtani i Therands,me 5 vjet burg t rnd;

  5.HAZIR MORINA-student nga Reshtani i Therands,me 5 vjet burg t rnd;

  6.GANI PAARIZI-shofer nga Prizreni,me 2 vjet burg t rnd;
  ..........................

  -Ndrkaq m 8 shtator 1981 u mbajt edhe nj proces gjyqsor n Prizren,nn kryesimin e gjyqtarit famkeq ORHAN REKATHATI dhe prokurori JAKUP GURMANI,
  dhe me kt rast u denuan :

  1.HAMZA KRYEZIU-student,me 7 vjet burg t rnd;

  2.AFRIM HOTI-nxns,me 6 vjet burg t rnd;

  3.ENVER HOTI-nxns,me 6 vjet burg t rnd;

  4.HAXHI KRASNIQI-student,me 2 vjet burg t rnd;

  5.ISMAIL KRYEZIZU-student,me 2 vjet burg t rnd;

  6.IBRAHIM KRYEZIU,student,me 2 vjet burg t rnd;

  7.HALIL KRASNIQI-student,me 2 vjet burg t rnd.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  118 falenderime n 113 postime
  KUSH E DENOI GRUPIN E INTELEKTUALVE-HALIL HALIDEMN,
  UKSHIN HOTIN N KORRIK 1982?!

  Gkykata e Qarkut n Prishtin,me kolegjin e prbr nga gjyqtari ISAK NISHEVCI.ISMET EMRA,mbi baz t aktakuzs s Prokuroris Publike t Qarkut n Prishtin PP.nr.281/81,t ngritur m dat 31 maj 1982,n procesin gjyqsor t mbajtur m 21 korrik 1982 n emr t popullit u denuan kta intelektual:

  1.HALIL HALIDEMA (1936)-nga pozhorani,Mr. i historis.........11 vjet burgim t rnd

  2.UKSHIN HOTI (1944)-nga Krusha e Madhe,Mr.i shk.politike 9 vjet burgim t rnd

  3.EKREM KRYEZIU(1943)-nga Peja,regjisor. 8 vjet burgim t rnd

  4.MENTOR KAI (1952)-nga Gjakova,montazher TVP.. 7 vjet burgim t rnd

  5.HILMI RATKOCERI(1955) nga Llugaxhiu,apsolvent........... 3 vjet burgim t rnd

  6.ALI KRYEZIU (1950)-nga Peja ,jurist ................................. 5 vjet burgim t rnd

  7.NEZIR HALITI (1948)-nga Firaj,profesor............................ 2 vjet burgim t rnd

  8.SHEMSI REICA (1952)-nga Gllavica,profesor................ 7 vjet burgim t rnd

  9.MUHARREM FETIU(1945)-nga Peani(Therand) Mr.i his.. 6 muaj burgim t rnd

  (...)
  N vitet e 80-ta si n do aktakuz dhe aktgjykim tjetr t shpallur pr atdhetart e devotshm...edhe n kto dokumente t ktij gjykimi u prdor sllogani identik se t akuzuarit kan vepruar ...me qllim t kryerjes s veprs penale t drejtuara n rrzimin e pushtetit t klass puntore dhe t punonjsve,thyerjen e vllazrim-bashkimit,prishjen e barazis s kombeve e t kombsive dhe ndryshimin antikushtetues t rregullimit federativ t RSFJ-s...!!!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  118 falenderime n 113 postime
  CFARE TORTURASH PERDOREN UDBASHET KUNDER METUSH KRASNIQIT...?!
  Sheradin BERISHA

  Metush Krasniqi u maltretua e u rrah mizorisht (...) Ai tregon: "Ditn e natn m mbanin n biruc t errt, ku dridhesha nga t ftohtit e fryma m zihej nga lagshtia. Natn m merrnin n pyetje, m torturonin n mnyrat m brutale: m sillnin me krba, me shqelma, me shufra t hekurit... dhe ashtu t drmuar m hudhnin n biruc. Betoni i lagsht kundrmonte er mbytse. Biruca ishte shum e ngusht. Rrija t shumtn galuc. Sapo m futnin n biruc menjher m merrte gjumi, por kriminelt nuk m linin t qet as aty. E kishin hapur n tavanin e birucs nj vrim dhe do 15 minuta prej andej pikonte pika e ujit t ftoht - ditn e natn. Ashtu i drrmuar nga torturat e marrjes n pyetje q zgjatnin or t tra pa ndrprerje, i rraskapitur, pa ngrn e pa pir, pa gjum nj koh t gjat, m merrte gjumi menjher. Por, sa m merrte gjumi, pika e ftoht e ujit pikonte prsri n fytyr, n dor ose n ndonj pjes tjetr t trupit - m dilte gjumi".

  KUSH E TRADHTOI METUSH KRASNIQIN...?!
  Metush Krasniqi edhe pse u rrah e drmua shpeshher pr vdekje, asnj fjal nuk e foli pr kolegt e puns dhe bashkpuntort e vet dhe ansjri prej tyre nuk u arrestua me at rast.
  N koh t fundit Metushi dhe orgnaizata,kishin informata se MEHMET NUREDIN DERMAKU mund t kishte hyr n shrbim t UDB-s, por nuk donin ta besonin. N t vrtet Mehmeti ishte vn n shrbim t saj, ngase m 3 nntor 1958 prgaditi arrestimin e Metushit n nj lokal (n Shkup) nga katr inspektor t UDB-s. Ndrkaq nj dit m prpara, m 2 nntor 1958 burgoset Mark Gashi n Preshev, kurse m von m 19 nntor-burgoset Sejdi Kryeziu n Topanic, m 20 nntor Mehmet Ajeti n Zarbic, e t nesrmen edhe Qemajl Kallaba n Rogan. Gati pas tre muajve, m 29 janar 1959, burgoset edhe denoncuesi gjegjsisht spiuni i UDB-s - Mehmet Nuredin Dermaku, n Shipashnic t Eprme. Me rastin e bastisjes s shtpive t Metushit, t Markut, t Sejdiut, t Qemajlit e t Mehmet Ajetit, polict e udbasht nuk gjetn asnj material q lidhet me organizatn. Ndrkaq te Mehmet N.Dermaku (t cilit iu sht besuar ruajtja dhe fshehja e materialit) n arkn e petkave t bashkshortes s tij, UDB-a - gjeti referatin q kishte mbajtur Metush Krasniqi n mbledhjen e organizats s tyre, skicn e formacionit ushtarak - Brigads s Anamoravs Lindore, Proklamatn e drejtuar popullit shqiptar t Kosovs e trojeve etnike shqiptare, trakte e disa poezi t Metushit dhe nj shqiponj t vizatuar .
  T gjitha kto materiale mjaftuan q UDB-a ti zhvillonte hetimet, e prokurori ta qndiste aktakuzn, kundr veprimtarve t "Partis Revolucionare pr Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Am".
  Procedura hetimore ndaj t arrestuarve, nga udbasht Jovo Gariq, Ilija Vujoviq, Shaban Kajtazi, Vlada - Shef i UDB-s n Kamenic etj., q nga dita e par filloj me torturat m t egra. Derisa udbasht e ndrronin njri tjetrin (pushonin), t burgosurit duhej t'u qndronin troturave t secilit.

  UDB-a PERDORTE EDHE MINJT KUNDER METUSHIT...!!!

  Gjat hetuesis ndajt t burgosurve e sidomos ndaj Metush Krasniqit (t cilit edhe pse ishte n qeli ia vun prangat e herkurta 25 kg. t rnda), koh pas kohe i lshonin minj t mdhenj pr ta kafshuar trupit dhe pr ta tmerruar e thyer psiqikisht, mirpo ai i prballoi me stoicizm edhe ksaj mizorie antinjerzore. UDB-a, pasi i kishte n dor materialet e organizats, krkonin nga Metushi dhe t tjert, t pranonin se ishin hartuesit e tyre, dhe pr t'ia u br t ditur se ata (UDB-a) din gjithka pr "Partin Revolucionare..." nj dit s bashku me materialet e zna, n nj ballafaqim n mes Metushit dhe Mehmet Nuredin Dermakut,ky i fundit detalisht tregon pr formimin e organizats, pr takimet, bisedat q jan zhvilluar, n Shipashnic t Eprme, n Dajkoc, n Rogan, n Shkup, n Preshev.... pastaj tregoi emrin e themeluesit e t udhheqsit t organizats ilegale, emrat e antarve q dinte etj. Inspektort e UDB-s as pas ktij ballafaqimi dhe paraqitjes s dokumenteve, q i kishte shkruar me dor t vet nuk arritn ta thenin psikikisht as fizikisht Metushin.

  KUSH E GJYKOI DHE DENOI METUSHIN DHE SHOKET E TIJ...?!

  Pas katr muaj hetimesh, prej 1-7 mars 1959 n Gjykatn e Qarkut n Gjilan u mbajt gjykimi i 6 antarve t "Partis Revolucionare...". Trupin gjykues e prbnin: Ratomir Patrnogiq-kryetar, Mustafa Hoxha-gjykats, Vehbi Mehmeti, Sejf Sherifi e Tuna Tomiqi - antar, ndrsa aktakuzn e prfaqsonte Tahir Ibrani - prokuror i Gjyqit t Qarkut n Gjilan.
  Gjat seancave gjyqsore, Metush Krasniqi n mnyr argumentuese, foli pr arsyet q e kan shtyr ta themeloj kt orgnaizat, duke e mbrojtur n mnyr dinjitoze t drejtn e popullit shqiptar pr t jetuar n nj shtet t prbashkt shqiptar n Ballkan. N baz t "provave" t nxjerra gjat hetuesis dhe akuzave t prokurorit Tahir Ibrani, m 7 mars 1959, trupi gjykues i t pestve, n "emr t popullit" dnoi:
  -Metush Krasniqin - me 18 vet burg t rnd e 3 vjet kufizim t t drejtave qytetare,
  - Mark Gashin e Sejdi Kryeziun me nga 10 vjet burg t rnd e 2 vjet kufizim t t drejtave qytetare,
  - Mehmet Nuredin Dermakun me 2 vjet burg t rnd,
  - Qemajl Kallabn e Mehmet Ajetin me nga nj vit e gjysm burg t rnd . Pas 18 muajsh izolimi t plot, n maj 1960 Metushin e transferojn n burgun e Nishit, prej nga del me 3 nntor 1966, pas nj amnestie t br pas rnjes s Rankoviqit. Metush Krasniqi edhe n vitet e 70-ta do t bhet promotor i lvizjes e qndress shqiptare n Kosov e n viset tjera etnike,q ishin nn pusthimin serbo-maqedono-malazez.

  Ky shkrim eshte shkeputur nga nje studim me i gjate.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Llap,

  Ciles Organizate Politike Ilegale i ke takuar? Cili prej ketyre je ti?

  Edhe mos e harro nje gje, na duhet burimi i ketyre shkrimeve... Duhet te na bindesh se nuk jane te perkthyera nga arkivat e Shkijeve...
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  118 falenderime n 113 postime
  Citim Postuar m par nga Arb
  Llap,

  Ciles Organizate Politike Ilegale i ke takuar? Cili prej ketyre je ti?

  Edhe mos e harro nje gje, na duhet burimi i ketyre shkrimeve... Duhet te na bindesh se nuk jane te perkthyera nga arkivat e Shkijeve...

  Tregona njiher ti cili ke ne ato listat e UDB-es KOS-it OZN-es tani do te tregoi une edhe si me ke munduar e maltretuar ore burri i vopgel e i lig.

  dhe mos mu perziej fort kah temat e mija me provokime sepse ti nuk ke asgje per te thane vetem ke qellim te erret te perovokosh e shajsh e me ne fun te me mballen temat e te me fshihen postimet.

  Prandaj qysh tash i lus Administratoret Moderatoret qe ket person te perciellin mire e sidomos ne ket teme se perndryshe ky e ka qellimin vetem te m provokoi e shaj sa qe te me mbyllet tema e une te humbi durimin e te me bie ne gracken e tij e ju te me denoni mua kjo eshte e sigurt.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 13-12-2005 m 12:14
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #32
  I larguar Maska e panchovilla
  Antarsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Milky Way Galaxy
  Postime
  514
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me sa kam degjuar une autostraden `Bratsvo-Jedinstvo`-Vellazrim-Bashkim e kane bere te burgosurit politike shqiptare e jo si thuhej neper librat shkollore se aksioneret jate komunizmit e kane bere. E shume gjera tjera duhet te thuhen.
  Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga panchovilla
  Me sa kam degjuar une autostraden `Bratsvo-Jedinstvo`-Vellazrim-Bashkim e kane bere te burgosurit politike shqiptare e jo si thuhej neper librat shkollore se aksioneret jate komunizmit e kane bere. E shume gjera tjera duhet te thuhen.
  Llapit i servohen keto shkrime te gatshme qe as vete nuk ka idene se cka shkruhet ne to. Bile as nuk iu din burimin atyre.

  I merr e i ngarkon duke i zbraz ne tema te ketilla ne Forumin Shqiptar.

  Me tipat si Llapi, Forumi Shqiptar po e merr pamjen e nje Depoje Elektronike, ku zbrazen shkarravina te perkthyera nga Arkivat e Shkijeve...

  Llap,

  Na trego burimin, perndryshe ashtu sikur cdo here tjeter, nuk ti lexon kush shkrimet e shokeve te tu te Proletariatit...
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Llapi
  Tregona njiher ti cili ke ne ato listat e UDB-es KOS-it OZN-es tani do te tregoi une edhe si me ke munduar e maltretuar ore burri i vopgel e i lig.

  dhe mos mu perziej fort kah temat e mija me provokime sepse ti nuk ke asgje per te thane vetem ke qellim te erret te perovokosh e shajsh e me ne fun te me mballen temat e te me fshihen postimet.

  Prandaj qysh tash i lus Administratoret Moderatoret qe ket person te perciellin mire e sidomos ne ket teme se perndryshe ky e ka qellimin vetem te m provokoi e shaj sa qe te me mbyllet tema e une te humbi durimin e te me bie ne gracken e tij e ju te me denoni mua kjo eshte e sigurt.
  Llap,

  Ti po ju din edhe emrat mire atyne organizatave. Paske pas detyra te shumta... Anetar i seciles paske qene a?
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  118 falenderime n 113 postime
  Arb
  Heeeeeeee e paske gjet sigurisht emrin tand e te ndonji dhoku tand te ngusht qe po te djegun postimet e mija aq fort kane thane kadal beg se ka hendek

  kjo list ty te pengon shume shume bile e di e di por qka ti besh nuk u ka askush faj qe nuk ini ne anen tone por keni mbet shume keq

  ---------

  Citim Postuar m par nga Llapi
  KUSH E PËRBËNTE STRUKTURËN E OZN-së-UDB-së NË KOSOVË NË VITET 1945-1990?!

  Ata që përbënin strukturat udhëheqëse të këtij shërbimi famëkeq dhe që përgaditën mijëra procese gjyqësore në bashkëpunim me strukturat politike në Kosovë,kundër atdhetarëve shqiptarë,ishin:

  1.Çedo Mijoviq
  2.Sedo Topalloviq
  3.Rajko Vidaçiq
  4.Miqa Mijushkoviq
  5.Lluka Tomanoviç
  6.Vllado Shilegoviq
  7.Budimir Gajiq
  8.Milosllav Bllagojeviq
  9.Andrija Vujoviq
  10.Radomir Bojaniq
  11.Novak Samargjiq
  12..Kosta Mihajlloviq
  13.Radovan Tapushkoviq
  14.Jovan Rosandiq
  15.Gojko Medenica
  16.Mirko Iliq
  17.Zhivko Gjurishiq
  18.Vesho Cvetkoviq
  19.Drago Cërnigiq
  20.Angjellko Armush
  21.Shaban Kajtazi
  22.Xhevdet Hamza
  23.Mehmet Shoshi
  24.Jusuf Karakushi
  25Mustafa Sefidini
  26.Xheladin Beqiri
  27.Istref Sadikaj
  28.Bedrush Shala
  29.Cvetko Llakoviq
  30.Jakup Hoti
  31Ahmet Asllani
  32.Sahit Meraku
  33.Bafti Jakupi,
  34.Pavle Jelisaviq
  35.Mehmet Haskaj
  36.Ibush Kllokoqi
  37.Drago Dragojeviq
  38.Muharrem Dana
  39.Sllobodan Mijoviq
  40.Asllan Sllamniku
  41.Shefqet Hashani
  42.Svetisllav Dollasheviqi
  43.Zenun Shala
  44.Naip Hoxha
  45.Refik Tashi
  46.Metush Sadiku
  47.Zejnullah Shala
  48.Hasan Mehmeti
  49.Shefqet Obria
  50.Rajko Çalloviqi
  51.Metë Kuqi
  52.Ramçe nga Prizreni
  53Ahmet Dobruna
  54.Faruk Mehmeti
  55.Mexhid Beqiri
  56.Lutfi Ajvazi
  57.Hajredin Bujupi
  58.Ramush Isaku
  59.Sahit Zogaj
  60.Halim Hajdari
  61Bashkim Qerkini
  62.Osman Veliqi
  63.Fahredin Sllamniku
  64.Imer Sllamniku
  65.Xhemajl Bilkiqi
  66.Hyzer Ahmeti
  67.Nexhmedin Mehmeti
  68.Hasan Salihu
  69.Nevzat Jashari
  70.Ahmet Blakçori
  71.Zenel Hoti
  72.Ismet Haziri
  73.Pal Selmani
  74.Imer Kuçi
  75.Naman Sijarina
  76.Ejup Azemi
  77.Ali Halili
  78.Jusuf Hashani
  79.Shaban Hoti
  80.Shaqir Krasniqi
  81.Pashk Berisha
  82.Zeqir Hasangjekaj
  83.Mustafë Aliu
  84.Xhafer Kaliqani
  85.Adem Ibishi
  86.Ramadan Ferizi
  87.Avni Sadriu
  88.Nexhdet Gjoci
  89.Sahit Ismajli
  90.Ismail Gërbeshi
  91.Ejup Bajgora
  92.Sllobodan Mijoviq
  93.Bejtush Beka
  94.Ismet Baleci
  95.Kemajl Shabani
  96.Xhavit Kuçi
  97.Isa Bunjaku
  98.Zyber Zyberi
  99.Sylejman Salihu
  100.Hakif Latifi
  101.Hashmet Baxhaku
  102.Hilmi Syla
  103.Rifat Berisha
  104.Bajram Munishi
  105.Haki Velija
  106.Hasan Shahini
  107.Muamer Novobërdaliu
  108.Drita Novobërdaliu
  109.Ahmet Delia
  110.Ejup Kamerolli
  111.Murat Tërnava
  112.Ibush Kllokoçi
  113.Lorenc Selmani
  114.Refik Tashi
  115.Faik Nura
  116.Sabah Muhaxheri
  117.Sabit Myftari
  118.Ndrec Preni
  119.Selim Ndrecaj
  120.Ali Vllasi-vëllau i Azem Vllasit
  121.Xhafer Bejiqi
  122.Hajredin Bujupi
  123.Bejtush Beka
  124.Qerim Sllamniku
  125.Abaz Ajvazi
  126.Hajrulla Jashari
  127.Zejnulla Hajrizi
  128.Halit Hasani
  129.Nexhmedin Ajeti
  130.Hilmi Hasani
  131.Dërgut Jakupi
  132.Ilaz Maxhuni
  133.Enver Dragusha
  134.Demë Mujaj
  135.Abdurrahman Mulla
  136.Enver Kelmendi
  137.Jakup Llonçari
  138.Nazif Zymberi
  139.Hasan Banushi
  140.Kajtaz Bacaj
  141.Halit Muhaxheri
  142.Vesel Krasniqi
  143.Latif Dulla
  144.Daut Morina
  145.Isa Kastrati
  146.Glauk Dulla
  147.Astrit Koshi
  148.Zenel Celina
  149.Musa Jorganxhiu
  150Jusuf Konstandini
  151.Kemajl Celina
  152.Xhemali Shasivari
  153.Hysen Bajrami
  154.Qerim Buzhala
  155.Hasan Rrystemi
  156.Ilaz Vranovci
  157.Shefazim Tërshnjaku
  158.Lulëzim Neziri
  159.Mustafë Maliqaj
  160.Azem Haliti
  161.Shaban Maloku
  162.Hysni Topalli
  163.Bajram Luri
  164.Hebib Koka
  165.Avdi Musa
  166.Hamëz Shefkiu
  167.Raif Sërmaxhaj
  168.Xhavit Basha
  169.Aliriza Osmani
  170.Mehmet Neziri
  171.Fatmir Dërmaku
  172.Halim Hajdari
  173.Naser Shavelli
  174.Fadil Ibrahimi
  175.Avdi Maliqi
  176.Ramadan Sërmaxhaj
  177.Sejdi Kastrati
  178.Emin Kastrati
  179.Haki Haziri
  180.Ramadan Syla
  181.Selim Brosha
  182.Faik Nura
  183.Musa Bajgora

  Kjo listë e gjatë nuk përfundon këtu...!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 13-12-2005 m 13:39
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Llapi
  Arb
  Heeeeeeee e paske gjet sigurisht emrin tand e te ndonji dhoku tand te ngusht qe po te djegun postimet e mija aq fort kane thane kadal beg se ka hendek

  kjo list ty te pengon shume shume bile e di e di por qka ti besh nuk u ka askush faj qe nuk ini ne anen tone por keni mbet shume keq

  ---------
  Llap,

  Merri more burre keto shkrime e dorezoi ne ndonje Gjykate...
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-12-2005
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Post Oden e prishin dy burra,ai q din e nuk flet,dhe ai q sdin e flet.

  Dikush merret me t kaluarn sepse mendon se ka t drejt,le t mirret mirpo le t synoj gjithnj rezultatin e puns s tij.
  Ata q e kundrshtojn nj tentim t till,me propozime q tu dorzohet lista gjykatave m mir sht q t mos shkruajn fare.
  Un formuluesin e lists s "UDB"sipas tij e prshndes dhe pyes.
  Cili sht veprimi i juaj pasi q e dini se cilt jan bashkpuntort?
  far synoni t arini dhe si?

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  118 falenderime n 113 postime
  Po une mendoi dhe besoi se me mire eshte qe te dihen kushe ku ka qen me pare dhe ku eshte sot.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #39
  Manitu Maska e kiniku
  Antarsuar
  08-07-2005
  Vendndodhja
  Mos t na vij cudi se cdo frymor nga vete natyra priret t kerkoj ushqim; Lukreci
  Postime
  896
  Faleminderit
  33
  10 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Llapi
  Po une mendoi dhe besoi se me mire eshte qe te dihen kushe ku ka qen me pare dhe ku eshte sot.

  Ne rregull krejt por, kujtoj se eshte veprim i pamatur te behen publik emrat e gjithe ketyre njerezve duke e marr si fakt te kryer se jane Shpijun\kolaboracionist e etiketime tjera. Thjesht Llap, nuk po di nga e merr guximin moral per te akuzuar gjithe keta emra. Nuk e di pse Moderatori lejon postimin e ketyre emrave. Ekzistojne institucione te caktuara mu per kete; e jo kesisoji.

  Secili popull ka te drejte te i gjykoj "delet e zeza" ne rendin e tyre, mirpo, jo ti shpall fajtor para se ti gjykoj. Kur dy popuj jetojne ne nje vend, cdo gje eshte e mundur dhe vetem nje fije e holle i ndan gjerat. Fija mund te jete aq e holle sa qe nje mendje paragjykuese e prire dhe e orientuar kah nacionalizmi mund te mos e verej dot. Atje dikund ekziston nje proces i cili quhet Jete.

  Secili ka te drejte te akuzoj kedo; mirpo, mund te bart pasojat juridike nese provohet e kunderta.

  Ka shume kesi kolaboracionist te cilet ne momente te caktuar kane shpetuar Shqiptaret nga vdekja\ekzekutimi. Nje i aferm i imi ishte zene bashke me 30-40 Shqiptar tjere ne kufi gjate luftes dhe po te mos ishte nje "Kolaboracionist Shqiptar" te gjithe keta do te ishin ekzekutuar. Fale ketij i cili rrezikoje jeten dhe u vu para paramiltarve me ARME ne dore duke iu kundershtuar rrept, ata sot jane gjalle e shendosh.

  Ti Llap, interpreto kete si te duash, per shtate pale qejfe.
  Where have all the good men gone
  & where are all the gods?

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  636
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Llapi
  KUSH MORI PJES N ARRESTIMIN,GJYKIMIN DHE DENIMIN E ADEM DEMAIT ME SHOK-N VITIN 1975/76

  Sheradin BEISHA


  Hetimet ndaj viktimave t ktij procesi i kan kryer kta udbash:

  1.Bafti Jakupi,
  2.Pavle Jelisaviq
  3.Mehmet Haskaj
  4.Ibush Kllokoqi
  5.Drago Dragojeviq
  6.Muharrem Dana
  7.Sllobodan Mijoviq
  8.Asllan Sllamniku
  9.Shefqet Hashani
  10.Jusuf Karakushi
  11.Svetisllav Dollasheviqi
  12.Zenun Shala
  13.Naip Hoxha
  14.Refik Tashi
  15.Metush Sadiku
  16.Zejnullah Shala
  17.Hasan Mehmeti
  18.Shefqet Obria
  19.Faik Nura
  20.Rajko alloviqi
  21.Met Kuqi
  22.Rame nga Prizreni
  .....etj

  KA DEKLARUAN MAHMUT BAKALLI DHE FADIL HOXHA N PRAG T MBAJTJES S GJYKIMIT...!!!

  -Fadil HOXHA-ish-zyrtar i lart i LKJ-s,pak dit para se t fillonte procesi i gjykimit kundr Adem Demacit dhe dhjetra veprimtarve tjer,do t deklaroj:...Sa pretendent e t pafytyr!Hi m pak se mbrojts t interesave t popullit shqiptar,e kndej as katundi i vet,as lagjja e vet nuk i njeh,VEC PER TE KEQ E PER HAJNI!!!

  Citim Postuar m par nga Llapi
  KUSH E PRBNTE STRUKTURN E OZN-s-UDB-s N KOSOV N VITET 1945-1990?!

  Ata q prbnin strukturat udhheqse t ktij shrbimi famkeq dhe q prgaditn mijra procese gjyqsore n bashkpunim me strukturat politike n Kosov,kundr atdhetarve shqiptar,ishin:

  1.edo Mijoviq
  2.Sedo Topalloviq
  3.Rajko Vidaiq
  4.Miqa Mijushkoviq
  5.Lluka Tomanovi
  6.Vllado Shilegoviq
  7.Budimir Gajiq
  8.Milosllav Bllagojeviq
  9.Andrija Vujoviq
  10.Radomir Bojaniq
  11.Novak Samargjiq
  12..Kosta Mihajlloviq
  13.Radovan Tapushkoviq
  14.Jovan Rosandiq
  15.Gojko Medenica
  16.Mirko Iliq
  17.Zhivko Gjurishiq
  18.Vesho Cvetkoviq
  19.Drago Crnigiq
  20.Angjellko Armush
  21.Shaban Kajtazi
  22.Xhevdet Hamza
  23.Mehmet Shoshi
  24.Jusuf Karakushi
  25Mustafa Sefidini
  .................

  ..........................................

  Kjo list e gjat nuk prfundon ktu...!!!

  Thon se dhija dikur i kishte humbur brirt dhe kishte dalur q ti krkon.
  Mirpo duke i krkuar brirt ajo i kishte humbir edhe vesht .

  E kam par kndej pari q ky Llapi ,po mundohet q t shitet ,, patriot '' ( po kuptohet me mundin e tjetr kujt ) ,dhe po sjell lloj lloj shkrimesh e bn vaki q as i lexon fare ( apo ndoshta vetm ia futn ashtu sa pr t mbushur normn pr pagesn ) .

  Mes gjith t tjer ,kur e lexoj kte emr 10.Jusuf Karakushi , 24.Jusuf Karakushi ( n dy listat ) ,m rnqethet trupi ,pr n moment m bllokohet truri .
  Dhe bj udin se si kta ,, patriott '' e grupit t Llapit q e njohin vetn pr ,, trima '' e vrass gjja t spiunve e tradhtarve , nuk e kan vrar kt mbetyrin rankoviiane .
  Ve desha me e pyet Llapin , prse Llap nuk e keni vrar kt spiun kanibal ?!
  Ve po t them q ,mos m thuaj shko e vrae ti ,se un nuk vrasi njerz ,prvese n front dhe ball pr ball .

  Dhe e keqja m e madhe pr popullin e Kosovs ,ky spiun dhe kanibal , gjat kohs s qeverisjes s QPK-s ( qeveris s Thait -mbas lufts ) ,na jepte intervist ( dhe ate jo shak ,por mbi tre jav regullisht dit pr dit ) n fletushkn e ZIS s Kosovs '' Epoka e Re '' ( q njihet si prkrahse e krimit politik n Kosov ) .

  Me nj fjal , Llapi dhe Llapusht e tjer ,, trimat '' dhe ,, patriott '' e vet shpallur ,jo q vran spiunin e kryespiunin ( vetm q vran do krah that ) ,por edhe i rehabilituan nprmes pamfletetit t tyre ,dhe ata sot shtisin mullaqet qosh e m qosh t Kosovs !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  Citim Postuar m par nga Llapi
  FADIL HOXHA I DENOI ME PUSHKATIM ATA QE NUK PRANUAN TA LUFTOJNE SHABAN POLLUZHEN...!!!

  -Ndonse me 26 janar Shaban Polluzha me 500-700 lufttar besnik,deprton n Drenicn qndrore,pjesa tjetr e luftetarve q vinin nga Llapi,Permalina,Artakolli...u shkputn(nga brigada) pr t deprtuar n Shal t Bajgors e gjetiu me qllim t organizimit t rezistencs n ato an.
  Nga luftimet e prgjakshme deri me 31.01.19145 krijohet nj Zon e Lirn t ciln do futen 20 fshatra t Drenics,sirsteniku,Bajica,Palluzha,Shutica,Dashevci,Mikushn ica, Luboveci,Oshlani,Obria e Eprme,Obria e Poshtme,Aareva,Obiliqi i Eprm,Obiliqi i Poshtm,Krushevica dhe disa fshatra t tjera.Gjat ktyre betejave Brigada e Shaban Polluzhs ka shpartalluar disa njsi serbo-malazeze si dhe 1/3 e Brigads 25 serbe.Brigadat jugosllave,n kuadr t t cilave ishin mobilizuar mbi 40 mij ushtar,ato dit morn urdhr q t shkaterrohen trsisht me artileri t rnd,t gjitha fshatrat e fortifikuara q bjn rezistenc t armatosur.N zbatim t ktij urdhri u dogjn e u rrnuan pr tok fshatratrstenik,Obria e Eprme,Obria e Poshtme,Plluzhina,Tica,Likoci,Rezalla,Palluzha,Kru shevci dhe Dashevci,ndrsa pjesrisht u rrnuan:Polaci,Kozhica,Prelloci,Gradica dhe disa lagje nga fshatrat tjera.Gjat ktyre operacioneve kto urdhra nuk do ti zbatonteBatalioni i Rinis i cili drejtohej nga Isuf Ibrahimi,e ku ishin te gjith shqiptar.Ky batalion me 1 shkurt 1945(pr t mos u vrar vlla me vlla) do ta lshoi frontin e hapur n Prekaz,Klin e Mesme,Klin e Eperme n drejtim t fshatit Polac.

  Pr kt dezertim Gjyqi Ushtarak i Stabit Opertativ t Kosmetit,te kryesuar nga FADIL HOXHA,me 25 prill 1945 do ti denoje 5 veta me pushkatim dhe dy t tjer me nga 2 vjete burg t rnd.Ata q u denuan me pushkatim ishinomandanti Isuf Ibrahimi nga Gjilani;Xhafer Lladova nga Lladova;Abdyl Hyseni,Shaban Crnica dhe Raif Halimi,q t tre nga Crnica.Ekzekutimi i tyre u b n burgun e Pejs,n t vrtet nga pushkatimi shptoi vetm Raif Halim-Crnica i cili do ti mbaj 18 vjete burg t rnd npr kazametet famkeqija t pushtetit komunist jugosllav
  .
  Ja edhe ky afishim njjt sikur i pari .
  Fadil Hoxha ka vrar me urdhr t vetin Atdhetar Shqiptar ( sipas postimit t Llapit ,dhe q sht e vrtet se ka vrar ) , ka burgosur Atdhetar Shqiptar e shokt e Llapit ( llapusht e tjer ) t TMK-s ( me urdhr t Hashimit ) ,kur ngordhi ky qelbsir ,shkuan dhe e vorsn me marsh funebre ( orkestra e TMK-s ) dhe aty tek koka e kufoms s Fadilit , Hashimi shpalli publikisht VAZHDIMSIN e politiks Fadiliane - proletare .

  E , po kta ,, trimat '' e TMK-s , nuk muarn pjes n Varimin e Presidentit t Kosovs ,q ishte zgjedhur me Vot t lir !!!!!!!!!!!!!!!!

  -Po Llap nuk e dij a e more vesh se ku e pata muhabetin ?!

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fatmir Limaj
  Nga ARIANI_TB n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
 2. Partit politike dhe sfidat e siguris
  Nga Davius n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 31-07-2006, 21:28
 3. Bisedimet pr statusin e Kosovs n tetor 2005
  Nga Harudi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 08-10-2005, 17:27
 4. Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 11-05-2003, 18:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •