Close
Faqja 20 prej 33 FillimFillim ... 10181920212230 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 381 deri 400 prej 641
 1. #381
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Per sa me siper, per mendimin tim, pas luftes se trojes deri ne mbarim te asaj, qe tine e quan "vrima e ozonit" 1200 - 800 BC, greket e sotem nuk kane aspak te bejne, as me micenae-sit, e as me doriket dhe se edhe sikur achaea-sit te mos ishin nje rrace me pellazget, ata u perzune per ne Azi te vogel pe Dorikeve!
  Grekėt kurrė nuk kanė qenė tė njėjtit nė pikėpamje rracore.
  Unė grekėt i pėrkufizoj si njė popull qė jeton nė jug apo lindje tė ilirėve ose shqipėtarėve, pavarėsisht se ēfarė race i takojnė dhe qė pėrkatėsia e tyre bazohet nė sėmundjen e quajtur Helenizėm.
  Kretasit kanė qenė fillimisht pellazgė nga raca dinarike dhe ēdo gjė ndryshoi pas dyndjeve nga Fenikia dhe Egjipti.Kėto kanė qenė dyndje tė vogla por qė kanė ndodhė mė se njėherė.Kėtu fillon infektimi i Organizmit Iliro-pellazg me Kancerin grek.Kretasit dhe fise tjera nė Greqinė e sotme ndryshojnė gjuhėn dhe rracėn nėn ndikimin e tė ardhurve tė shumtė.
  Akejt apo Ahijįva, kanė qenė fis nordik-bjond nga Irani qė kanė ardhur pėrmes Azisė sė Vogėl dhe jo siē thonė pėrmes Ilirisė.Kjo ėshtė dyndja e dytė dhe kėta shkatėrruan kulturėn e Kretės.
  Pas Akejve vinė Dorikėt qė ishin Ilirė, por mė pas janė asimiluar ngadalė nė grekė, dmth i ka pėrfshirė kanceri grek.

  According to Roman report when they concured Athens (remember the greeks made no resisttance) at the time in Athens of the 5000 people, 3000 (!!) were illyrians. The lands south of athens were in complete domination by the hellens, to the north of athens, there was complete domination by the illirians.Siē shihet ilirėt kanė jetuar nė njė kohė deri nė Athinė.Nė mes ilirėve dhe grekėve vazhdimisht ėshtė zhvilluar luftė, grekėt kanė zhvilluar luftė tė organizuar tė shoqėruar me terror, ndėrsa iliro-shqipėtarėt vazhdimisht kanė bėrė luftė spontane, pėr tė kthyer tokėn e e tyre.

  Nė mesjetėn e hershme kami tjetėr pėrkatėsi racore tė grekėve.
  Ndryshe nga popujt e tjerė, dyndjet e sllavėve nė Ballkan u shoqėruan me njė dukuri tė re, atė tė ngulimeve. Nė vendet e shkelura prej tyre, sllavėt u ngulėn duke formuar tė ashtuquajturat "Sklavini" (vende tė sllavėve). Nė fund tė shek.VI e fillim tė shek. VII, Sklavini tė tilla ishin formuar nė Maqedoni, Traki, Thesali, Beoti e, nė njė numėr mjaft tė madh, nė Peloponez.
  Kėta sllavė mė vonė janė asimiluar nė grekė.
  Dhe nė fund kemi ardhjen e ortodoksėve nga Turqia tė cilėt ishin pėrzierė atje me lloj-lloj race.Rreth 50% e grekėve tė sotėm janė me prejardhje nga ortodoksėt e Anatolisė.

  Grekėt nuk janė rracė.Ata janė njė grup njerėzish tė sėmurė nga helenizmi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alibaba : 19-10-2006 mė 15:59

 2. #382
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  [QUOTE=alibaba]
  Kretasit kanė qenė fillimisht pellazgė nga raca dinarike dhe ēdo gjė ndryshoi pas dyndjeve nga Fenikia dhe Egjipti.Kėto kanė qenė dyndje tė vogla por qė kanė ndodhė mė se njėherė.
  QUOTE]

  Persa i perket "dyndjeve nga Fenikia dhe Egjipti - tė vogla por qė kanė ndodhė mė se njėherė" - per c'periudhe behet fjale dhe a kane depertuar edhe ne jug te gad.?
  Me nje fjale, dua te di: - a kane te bejne keta fenikas dhe egjyptian me antiken 800 - 59 BC dhe nese po! - i c'niveli ka qene ky ndikim?

 3. #383
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Cilido, qe ka njohuri me te thella ne kete fushe, a ka mundesi te beje ndonje shpjegim per dicka, qe me duket se eshte nje cike me e thelle akoma ne aspektin tim te kuptimit te botes pellazgjike para dhe mbas luftes se trojes deri me 59 BC!
  Ka vetem dy mundesi! - Ose une kam referenca te gabuara, ose me duket se kemi te bejme me nje fenomen te tille, qe lidere te tille, si :
  Piro i Epirit, Aleksandri i madh i Maqedonise, Neoptolemy, Akili, Hyll(us) 1 i fisit Hylleis, Heracles 1/Hercules 1 - te pakten mua me rezultojne, se jane, madje edhe ne menyre gjenealogjike, me prejardhje Akej, Dannaj, apo te dy te marre sebashku!
  Gjithesesi, une perjashtoje c'do lloj mundesie, qe greket e sotem te kene ndonje te drejte pronesie mbi keta lider, dinasti, aleance etj. si keto!
  Per sa me siper, po paraqes disa referenca, mbi te cillat kam arritur ne keto konkluzione:

  "Mycenaean language was an archaic form of Greek!"

  "The Trojans and Acheans in the Iliad share the same religion, same culture and the enemy heroes speak to each other in the same language, though this could be dramatic effect. For Virgil Dardanus, founder of Troy (according to Homer)[74] was from Italy.[75] According to Greek mythographers though he was Arcadian[76] and thus the Trojan War was a Greek civil war"

  "That most Achean heroes did not return to their homes and founded colonies elsewhere was interpreted by Thucydides as being due to their long absence.[217] Nowadays the interpretation followed by most scholars is that the Achean leaders driven out of their lands by the turmoil at the end of the Mycenean era preferred to claim descendance from exilees of the Trojan War.[218]"

  "Doric tribes invaded Greece, but could easily understand the language of Achaeans, and nowadays Dorians and Achaeans are considered to have been just the two varieties of Greek population, with dialectal peculiarities in their common language!"

  "The Illyrian kingdom was founded by Hyllus around 1200 BC";

  "Hyllus and his brothers then invaded Peloponnesus, but after a year's stay were forced by a pestilence to quit. They withdrew to Thessaly, where Aegimius, the mythical ancestor of the Dorians, whom Heracles had assisted in war against the Lapidae, adopted Hyllus and made over to him a third part of his territory. After the death of Aegimius, his two sons, Pamphilus and Dymas, voluntarily submitted to Hyllus (who was, according to the Dorian tradition in Herodotus V. 72, really an Achaean), who thus became ruler of the Dorians, the three branches of that race being named after these three heroes."

  "The kings of Epirus claimed descendance from Achilles, and so did Alexander the Great whose mother was of that royal house.Alexander the Great and the kings of Macedon also claimed descendance from Heracles".

  "The name "Greek" is a Latinism; the Greeks fighting in the Trojan War called themselves Achaeans or Danaans. (The modern name, Hellas for the country and Hellenes for the people, was the name of a very small kingdom that was not yet significant.)"

  "It was only the later Romans who called the inhabitants of this region Greeks - they referred to themselves as Hellenes, hence the Hellenic Age."
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arsato1 : 01-11-2006 mė 22:10

 4. #384
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Arsato ende pedatesh me kete teorine tende se shqiptaret jane popull pa origjine?

  Te te qartesoj nje gje qe nuk mund ta gjesh per ta lexuar: Cdo gje qe fillon me shkronjen "H" eshte pellasge = nuk ka lidhje as me greker as me paragreker.
  Hellada eshte krejte cka kapte udhetimi i henes ne afersi te gadishullit, por keshtu e emeruan Pellasget. Kur erdhen grekerit i hoqen H dhe e quajten Ellada.


  Nga ketu e tutje mund te dedukosh tegjitha pergjigjet tjera te pyetjeve qe te mundojne. Asgje para paraqitjes se formes ellada nuk ka qene greke, kjo eshte e sigurt si 1+1.

  PAsi je kaq i zellshem hulumto daten kur eshte paraqitur per here te pare emertimi ne formen Ellada dhe dote gjesh daten e sigurt prej kur mund te llogarisesh se cka eshte helene aty e andej.

  Me beso nuk ke nevoje per asnje reference tjeter ne jete. Aty e andej cdo gje do te kesh teper te qarte dhe do te hetosh si dritemdiell secilen genjeshter de falsifikim qe bene historianet e derisotem aty per aty.

  Kete "gur te cmuar" ruaje me xhelozi nuk ia kam dhene tjeterkujt.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 5. #385
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Styx
  E sakte po te thuhet qe:"Shumica dermuese e popullit te gadishullit ballkanik perfshi Trojanet jane qujtur Hylleria".
  Ne lidhje me kete paragraf kam gjetur edhe nje reference, ku lihet te nenkuptohet, se:
  - I gjithe ballkani, qe njihej deri me atehere, te jete pushtuar pa lufte nga dorjanet me ne krye mbretin Hylleis, i cili ky i fundit ishte i biri i Heracles/Hercules dhe lider i fisit hylleis!
  Ketu me poshte po e jap ne fillim te shqiperuar, pasi tingellon edhe me mire akoma:
  Hyllus/Hylli-n bashke me vellezerit e tij, si Akej, mbas luftes se Trojes, i gjejme te kene pushtuar gad. e peloponezit, nga ku pas nje viti qendrimi atje, jane detyruar te largohen per shkak te epidemise se murtajes dhe te terhiqen per ne Thesali, ku Aegimius/Agimi-n, si lider mitik i Dorian/Dardan-ve, e gjejme te kete adoptuar Hyllus/Hylli-n dhe t'i kete akorduar ketij te fundit 1/3 e territorit (Hyllus/Hylli - i biri i Heracles/Hercules, i cili ky i fundit i ka asistuar Aegimius/Agimi-t te Dorian/Dardan-ve ne lufte kunder Lapidae-ve/labeve?!) dhe se, pas vdekjes se Aegimius/Agimi-t, te dy djemte e ketij te fundit, Pamphilus/Pafillo dhe Dymas/Dyman/Dymal, i gjejme t'i dorezohen vullnetarisht Hyllus/Hylli-t, te cilin, kete te fundit, e gjejme te behet lider/mbret i Dorian/Dardan-ve!

  "Hyllus and his brothers then invaded Peloponnesus, but after a year's stay were forced by a pestilence to quit. They withdrew to Thessaly, where Aegimius, the mythical ancestor of the Dorians, whom Heracles had assisted in war against the Lapidae, adopted Hyllus and made over to him a third part of his territory. After the death of Aegimius, his two sons, Pamphilus and Dymas, voluntarily submitted to Hyllus (who was, according to the Dorian tradition in Herodotus V. 72, really an Achaean), who thus became ruler of the Dorians, the three branches of that race being named after these three heroes.

 6. #386
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ftoj te gjithe te debatojme nje hipoteze, qe une ngre per origjinen e Geg-eve te sotem!
  Sipas meje, Geget e sotem e kane prejardhjen nga Acheas-it dhe se ata (Geget), gjithmone sipas meje, jane te ardhur ndoshta nga peloponezi mbas luftes se Trojes dhe pikerisht mbas pushtimit dorian dhe shkaterimit te mycenaes!
  Mbreteria Illyre e 1200 BC ka qene Mbreteria e Hyllus/Hyllit Acheas/Geg ne territorin Dorian/Epir, Maqedoni(Thesali) me popullsi nga stoku vendas(Thrakas)!
  Me poshte po paraqes vetem disa referenca, per te mos e nxjerr postimin shume te gjate:

  Hyllus/Hylli-n bashke me vellezerit e tij, si Akej, mbas luftes se Trojes, i gjejme te kene pushtuar gad. e peloponezit, nga ku pas nje viti qendrimi atje, jane detyruar te largohen per shkak te epidemise se murtajes dhe te terhiqen per ne Thesali, ku Aegimius/Agimi-n, si lider mitik i Dorian, e gjejme te kete adoptuar Hyllus/Hylli-n dhe t'i kete akorduar ketij te fundit 1/3 e territorit (Hyllus/Hylli - i biri i Heracles/Hercules, i cili ky i fundit i ka asistuar Aegimius/Agimi-t te Dorian ne lufte kunder Lapidae-ve) dhe se, pas vdekjes se Aegimius/Agimi-t, te dy djemte e ketij te fundit, Pamphilus/Pafillo dhe Dymas/Dyman/Dymal, i gjejme t'i dorezohen vullnetarisht Hyllus/Hylli-t, te cilin, kete te fundit, e gjejme te behet lider/mbret i Dorian!

  "Hyllus and his brothers then invaded Peloponnesus, but after a year's stay were forced by a pestilence to quit. They withdrew to Thessaly, where Aegimius, the mythical ancestor of the Dorians, whom Heracles had assisted in war against the Lapidae, adopted Hyllus and made over to him a third part of his territory. After the death of Aegimius, his two sons, Pamphilus and Dymas, voluntarily submitted to Hyllus (who was, according to the Dorian tradition in Herodotus V. 72, really an Achaean), who thus became ruler of the Dorians, the three branches of that race being named after these three heroes!"

  "The Illyrian kingdom was founded by Hyllus around 1200 BC!"
  - Ketu gjejme mbreterine Illyre te themeluar nga Hyllus/Hylli rreth 1200 BC dhe se, ka shume gjasa, qe mbreteria Illyre ishte pikerisht ajo mbreteria
  e Hyllus/Hylli-t Achaeas, si lider i Dorianeve po rreth 1200 BC!
  Pra, nese nuk kemi te bejme me ndonje rastesi, atehere mund te dalim ne konkluzion, se Illyret kane qene Achaeas/Aqej, ndoshta Agjegj/gjegj/geg, po te kemi parasysh ketu amertimin e detit Aege/Egje pikerisht ku edhe kane mbreteruar Acheas-it, si edhe po te shtojme ketu se, sipas Arshi Pipes gegeria/gegerishtja i perket trungut Illyr/Illyrishtes!
  “Similarities between Romanian and Albanian regard mainly the Tosk dialect. This linguistic evidence made Arshi Pipa say that he saw a Thracian component in Toskeria, while Ghegeria, according to him, was mostly Illyrian”.

  "The Illyrian myth proves that Illyrian language had been written in Mycenae long before Dorian Greeks burnt the ancient Mycenaean cities and subjugated a culturally superior people. So powerful was the religion of Illyrians that Greeks finally changed the name of their land into Hellas!"
  Ne kete reference gjejme, se Illyrishtja ka qene e shkruar ne Mycenae per nje kohe te gjate para pushtimit dorian, si edhe ndryshimin e emrit te vendit nga greket - ne Hellas - si pasoje e ndikimit shume te fuqishem te fe-se Illyre!

  It was only the later Romans who called the inhabitants of this region Greeks - they referred to themselves as Hellenes, hence the Hellenic Age.
  Ketu gjejme, se Romaket e mevonshem, kane qene ata, qe i kane quajtur/thirrur per here te pare banoret ne jug te gad. - si grek - porse ata i rreferoheshin vehtes si Hellene/Hyllire!

  "The name Ελληνική survived as an adjective of Hellenic people while Illyria was called Illyricum by Romans. Taking into account Greek Ελληνική, the rhotacism n/r proves that Illyrians did not call their motherland Illyricum because rhotacism was a typical Latin phonetic mutation. Hence Illyricum was Latin reading of Greek Ελληνική!"
  Sipas kesaj, - emri Helen/iqi - mbijetoje si epitet per popullin Helen/Hillyr, nderkohe kur vet Hylliria eshte quajtur - Illyricum nga Romaket dhe se "Illyricum" ishte vetem menyra latine e te lexuarit/shqiptuarit e se njejtes fjale "Eliniqi", per shkak te rotacizmit "n/r"!

  "Native Illyrians were displaced by Dorian tribes from the prosperous south into the mountainous North. Greeks not only borrowed Illyrian myths but probably the Illyrian script!"
  Ketu gjejme, se Illyret jane debuar nga fiset dorjane nga jugu i zhvilluar/me prosperitet per ne veriun malor - ndoshta behet fjale per malesine ne veri te lumit shkumbin, aty ku ndodhen geg-et edhe sot e kesaj dite?!

  "Mycenaean language was an archaic form of Greek!"
  Ketu gjejme, se gjuha e Mycenaes ishte nje forme arkaike e gjuhes se dorianeve te mevonshem - ashtu, sikunder edhe sot, gegerishtja eshte me te vertet nje forme arkaike e gjuhes shqipe/albanese te sotme?!

  “The earliest known inhabitants of this territory were the Thracians, who spread out over the Balkan peninsula in the first half of the Iron Age and reached the Adriatic Sea!"
  Ketu gjejme, se banoret me te hershem, qe mund te identifikohen, ne gad. kane qene thrakasit!

  There is no doubt that Illyrians, when they settled in the southwestern Balkans, assimilated an indigenous population there. A mysterious inscription, conserved in a museum in Shkodra, presents striking similarities to Etruscan, at least as far as the alphabet used is concerned (and it is generally accepted that the Etruscs were not IE).
  Ketu gjejme, gjithashtu se, ne menyre te padyshimte, kur Illyret u vendosen ne jugperendim te ballkanit, ata kane asimiluar popullsine indigjene aty!

  The victorious Sea People who poured from the Balkans and Mediterranean Islands to Asia Minor finally destroyed the Hittite empire and invaded Egypt. The Sea People, the people of Atlas were stopped not by Egyptian armies but by natural disasters.
  Ketu gjejme, se Dorianet, si popullsi indigjene thrakase, cilesohen gjithashtu si popujt e Atlasit!

  "Its native Dardani people were a tribe of mixed Illyrians and Thracians".
  Ketu gjejme, se dardanet e ballkanit jane nje perzjerje e Illyreve me Thraket e asaj zone!

  M.V.Grashanini, thotė se: “lėvizjet e dardhanėve, si lėvizje egjeo-dorike kanė shkuar kah pjesa Perėndimore e Dardhanisė, ose nė territorin e sotėm tė Kosovės

  ZFF VIII – 1, thotė: “i gjithė materiali i gjetur onomastik nė territorin dardhan, mund tė ndahet nė dy grupe emrash: 1. grupi lindor nė tė cilin ekziston elementi onomastik thrrakas dhe i cili pėrfshinė pjesėn lindore – territorin ndėrmjet Skupit (Shkupit),Kumanovės e Naisses (Nishit) dhe 2. grupi perėndimor, nė tė cilin pėrfshihet territori i Kosovės dhe ēka ėshtė mė karakteristike – nė Kosovė ėshtė dėshmuar onomastika e pastėr dardhane, e rrjedhimisht ajo illire,
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arsato1 : 04-11-2006 mė 20:21

 7. #387
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Tani do te shpjegohem dicka per Illyret ne raport me Geg-et!
  Ndersa termi "Geg/Gegeni" ka kuptim ethnik, nga ana tjeter termi Hyllir/Hillyr/Hillyri dhe Hyllin/Hyllini/Hillyni ne gegenisht ( per shkak te rotacizmi "r/n"), te cilat, te ashtuquajturet greke (prej Romakeve) i kane shtremberuar qellimisht per te evituar perplasjen me ata popuj, qe kane me te vertet te drejte pronesie mbi kete mbret/mbreteri duke e shnderuar ne Helen/Heleni, gjoja se paska te beka me nje fare dinastie, qe ndoshta s'ka ekzistuar fare!, gjithesesi edhe nje here , qe te mos dalim nga tema, termi Hyllir/Hillyr/Hillyri lidhet ngushte me emrin e mbretit Hyllus/Hyll - te popujve dorian dhe te mbreterise Hillyre njekohesisht dhe si i tille nuk ka kuptim ethnik, por vetem kuptim religjos/fetar, apo juridik duke nenkuptuar ketu, se popujt dorjan ishin Hillyr, si pjesetar te mbreterise Hillyre, pavaresisht se ne vetvehte ata ishin popuj nga stoku dorian per nga pikpamja ethnike dhe pavaresisht se mbreti i tyre ishte Ache-as/Age-as/Geg si individ po nga pikpamja ethnike!
  Pra mbreteria Hillyre ishte nje shtet me popull nga stoku dorjan dhe me mbret
  Ache-as/Age-as/Geg!
  Ketu me poshte po paraqes nje reference per ceshtjen e manipulimit te termit -"Hillyri"!
  "The name "Greek" is a Latinism; the Greeks fighting in the Trojan War called themselves Achaeans or Danaans. (The modern name, Hellas for the country and Hellenes for the people, was the name of a very small kingdom that was not yet significant)!"
  Sic shihet, ketu thuhet troc fare, se emri "grek" eshte latinisem dhe se, gjithashtu ata qe luftonin kunder Trojes, e quanin vehten Achaeas ose Danaans dhe jo grek, si edhe - Hellas/Hellenes 'thuhet", se ka qene nje dinasti shume e vogel akoma e parendesishme deri ne ate kohe??!!!, porse nuk thuhet se ku?, ndoshta ne "mars"!!!!
  Tani persa i perket Dardaneve ne ballkan, une nuk kam ndonje reference bindese, qe ky term te jete perdorur para luftes se trojes dhe se, nese edhe kjo eshte e vertete, do te kishte gjasa, qe edhe dardanet e ballkanit ta kene origjinen nga dardanet trojan te ardhur gjithashtu mbas luftes se trojes!
  Ja se c'thuhet ne nje reference per kete ceshtje:
  According to Greek and Roman sources, Dardania was a client-state to Troy, whose royal family went on to build the foundations of Rome after their exile from Anatolia.
  Ketu nuk jam i sigurte, se per cilen Dardani behet fjale, ate te Anadollit, apo te ballkanit!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arsato1 : 05-11-2006 mė 01:32

 8. #388
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ka shume gjasa, qe Troja te mos kete qene koloni Illyre/e Hyllerise, apo e Hyllenise (gegenisht) dhe aq me pak e Hellenise pasiqe, si mbreteria Illyre(latinisht), apo e Hyllenise (gegenisht) e themeluar rreth 1200 BC, ashtu edhe e ashtuquajtura dinasti e Hellenusit (e cila kjo e fundit ka gjasa, qe te mos kete ekzistuar fare dhe se, edhe sikur te kete ekzistuar ndonjehere??!!, gjithesesi "ka qene" fare e parendesishme??!!), nuk kane ekzistuar para shkaterimit te Trojes, pasi kemi te bejme me periudha te ndryshme historike!
  Gjithashtu, ka shume gjasa, qe edhe termin "Illyria (latinisht), apo Hyllenia (gegenisht)" te mos kemi te drejte ta perdorim si reference per periudha para themelimit te vet mbreterise Illyre(latinisht), apo te Hyllenise (gegenisht) rreth 1200 BC!, ashtu sikunder nuk kemi te drejte te perdorim termin "Grek/Greqi", gjithashtu, si reference per periudha para formimit te vet shtetit grek me 1830 AD!
  Per sa me siper, po te krahasojme termin "Hyllenia" (gegenisht) me "Hellen" (greqishte moderne) vihet re' shume lehte, se kemi te bejme me nje ndryshim jo te paqellimte te shkronjes "Y" ne "E" - kuptohet, per t'i ndryshuar kuptimin e meparshem origjinal gegenisht dhe per te perligjur keshtu versionin, se vertet ky term ka ekzistuar ne periudhen e antikitetit, porse "gjoja" i referohej te ashtuquajtures "dinasti e Hellenusit!!!???", e cila kjo e fundit ka qene fare e parendesishme deri ne ate kohe!!!???, per te mos thene, se nuk ka ekzistuar ndonjehere, per te zgjidhur keshtu ekuacionin e identitetit, duke i dhene origjines se tyre, me shumice afrikano-aziatike, ngjyra autoktone!

  Qysh prej periudhave prehistorike (ndoshta 5000 BC!) e deri ne periudhen 1900-1400 BC (periudhe ne te cilen, ka shume gjasa, qe te kene qene gjegj-et/geg-et te shfaqen, si Akej/Aqej nordik te ardhur nga Azia e vogel), te pakten territori ballkanit ka qene i populluar nga popuj, qe flisnin dialekte te etruskishtes (te cilat keto te fundit, ka shume gjasa, qe te kene qene nendialekte te toskeristesh!), si pellazg, si thrakas, apo si etruske!, pa folur ketu edhe per gad. e apenineve!
  Madje edhe vet trojanet dardan i gjejme te kene folur nje dialekt te etruskishtes (e cilat kjo e fundit, ka shume gjasa, qe te kete qene nje nendialekt i toskeristesh!)!
  Prej 1400 - 1100 BC po ne territorin ballkanik, ka shume gjasa, qe te gjejme gjegj-et/geg-et, si Akej/Aqej, apo si mik-ena(s) - ne peloponez - dhe popuj, qe flisnin dialekte te etruskishtes (te cilat keto te fundit, ka shume gjasa, qe te kene qene nendialekte te toskeristesh!), si pellazg, si thrakas, apo si etruske! - ne pjesen tjeter te ballkanit!
  Prej 1100 - 700 BC, nuk kemi te bejme me ndonje influks te ndonje rrace te huaj ne ballkan!
  Prej 700 BC - 500 BC kemi te bejme me importim sklleverish ne jug te gad. pergjithesisht nga Azia e vogel, Afrika dhe Lindja e Mesme, ku edhe kemi te bejme me nje perzierje te rraces deri ne nje fare mase!
  Me 59 BC, me pushtimin Romak, kemi te bejme me nje c'popullim te jugut te ballkanit!
  Prej 59 BC - 1830 AD kemi te bejme me nje influks te madh te rracave te tjera nga lindja e mesme, si gjate kohes se Bizantit, ashtu edhe te Turqise!
  Gjithashtu, ka shume gjasa, se prania e dialektit gjegj/geg, ne ditet e sotme, ne malesite ne veri te vijes se lumit Shkumbin, te mos kete te beje me shtrirjen e vet mbreterise se Illyrise/Hyllenise, por me emigrimin e gjegj-eve/geg-eve, si Akej/Aqej nga peloponezi per ne veri, ne zona malore!, mbas shkaterimit te Mik-ena(s), gje qe mund te jete shoqeruar me asimilim te popullsise indigjene, te cilet keta te fundit deri ne ate kohe njiheshin si dorian!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arsato1 : 06-11-2006 mė 00:35

 9. #389
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Arsato "Beteja e Kadeshit" ka ndodhur me 1275 pes.

  (por shume te tjere e datojne deri afer 1375-tes pes, une i takoj ketij grupi).

  Ne kete beteje permenden dardanet qe luftojne krah per krah me hetitet kunder Ramzesit II te porsa shpallur.

  Ja se c'thuhet ne nje reference per kete ceshtje:
  According to Greek and Roman sources, Dardania was a client-state to Troy, whose royal family went on to build the foundations of Rome after their exile from Anatolia.
  Ketu nuk jam i sigurte, se per cilen Dardani behet fjale, ate te Anadollit, apo te ballkanit!
  Behet fjale per Dardanine e Federates Trojane.


  Dokumentat me te vjetra qe permendin termin/emrin Ilire, i takojne shekullit VII-VIII pes, nuk njihen me heret.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 10. #390
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  [QUOTE=Baptist]
  Te te qartesoj nje gje qe nuk mund ta gjesh per ta lexuar: Cdo gje qe fillon me shkronjen "H" eshte pellasge = nuk ka lidhje as me greker as me paragreker.
  Hellada eshte krejte cka kapte udhetimi i henes ne afersi te gadishullit, por keshtu e emeruan Pellasget. Kur erdhen grekerit i hoqen H dhe e quajten Ellada.
  [QUOTE]

  Dhe se pikerisht kjo heqja e shkronjes "H" ka qene ajo aresyeja, qe Akejte ne nje nga ato mengjese ops! u gdhine Helen, por c'e do se prap e paskan haruar ta heqin kete te flamosuren "H" dhe se qysh prej atij mengjesi ata haruan se kishin folur dhe shkruar Illyrisht (ka shume gjasa - gegerisht) para se te largoheshin pe peloponezi dhe vendosen ta quajne vendin e tyre Eladha dhe se kjo ka qene edhe arsyeja, qe Roma, kur hyri e perfshiu ate rajon ne provincen me emer Maqedoni, se ashtu i dolli, kur e perkthyen emrin Eladha!
  Zotrote teorizon, per ekzistencen e grekeve ne periudhen e antikitetit, por c'o c'ke ti, qe nuk jep asnje reference te na bindesh ne te pashkolleve!
  A thua se edhe kete don ta mbash per vehten tende, apo neven, qe jemi pe nga juga jemi grek dhe se per tyjan shqiptaria fillon ne Tetove dhe mbaron ne Kosove!

 11. #391
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  S'ke nevoje te hidhesh ne konkluza 'ad hoc' ne lidhje me cfare mendoj, une sepse deri tani qendrimet e mija i kam shprehur mjaft qarte. Kjo qe the ne fund me teper vlene per ty, sepse ti na i nxorre vetem Gheget ilir te paster.

  Hel-lada eshte gjeonim Pellasg dhe nuk ka kurrfare lidhje me etnonimet qe perqafuan popujt e rastit me vone. Ka lidhje me Henen, qe ne perkthim mund ti bie Henorja ose "E Zonjes Hene".

  Pushteti i saj nese duam ta krahasojme, kapte gjith cka kishte nen pushtet Bizanti, hove-hove me gjere, here-here me ngushte, kjo s'ka rendesi. Rendesi ka se ishte nje shtrirje gjeopolitke pa kuptim etnik. Njesoij sikur E Madhja, Emathia, Matheithonia qe nuk kishte kuptim etnik.

  Ky emer u perkthye nga latinet dhe u quajt Graecia sic the edhe vet. Aleksandri nuk ishte i math, Aleksandri ishte Emathiot, pra origjinalisht quhej Aleksander Emathioti. Te cilit fati ia pruri te njihej edhe si mbret i madh. Pra nuk ka ekzistuar kurre nje etni me emrin Maqedonė.

  (Ky variant i emrit eshte nje atribut paralel qe ka kuptimin "Lufte-Dashes" por qe metamorfoi permes ngaterresave alfabetike ne kuptimin ashtu keshtu real te luftedashesve Mat Mac Mak nyje te shprehjes me kuptimin e dyluftimit matjes se forcave).

  Andaj ne vijim them se nje nder fiset e para me vetedije etnike me organizim te brendshem civil legjislativ ishin dardanet, te cilet permes shortit te mbretit te tyre Dardanit i ra qe te ipej si dhender tek teukrit e Trojes se mevonshme ku ai themeloi Dardanine dhe per here te pare imponoi trashegimine Pellasge te barazise gjinore te lisit te gjakut dhe te tamblit paralelisht dhe qe me kohe pasardhesit e tij e fituan te drejten e mbreterimit patrilinear ne Troje. Prandaj prej te gjithe mbreterve te permendur ne Iliade e Odise, i vetmi ishte Prijami me 100 gra, dhe me moshe pothuaj 100 vjecare.

  (Kjo dhe numri i grave te tij na tregonje dy gjera: 1. Se ishte mbret Patriarkal; 2. Se kishte nen sundim ai vetem rreth 100 qytete pa llogaritur qytetet qe sundoheshin nga vellezerit apo kusherinjte e pare)

  Shihet qarte se ne pikun e sundimit Troja ishte qendra me e madhe dhe me e fuqishme boterore qe shtrinte pushtetin permes bijve te gjakut mbreteror dardan prej Egjiptit deri ne Babiloni, ndersa ne perendim prej Krete dhe Tebes beotike dhe Athine, fatkeqsisht posketyre dyjave nuk permenden qytete tjera aleate me Trojen as ne menyre sporadike.

  Lufta kunder Federates Trojane filloi ne Tebe. Ne kohen e rrenimit te pare te Trojes nga Herkulet, "Te Shtatet kunder Tebes", si dhe te dyten here pra kjo lufta e Trojes "Iliada" poashtu fillon me "Epigonet" kunder Tebes. Per te vazhduar me valen e dyte te pyshtimit te Kretes, ne menyre qe te sigurohet flota per zbarkim ne Troje. Ajo qe eshte me rendesi te dihet eshte se edhe substrati te cilin e gjeti Dardani atje ishte me origjine nga Kreta dhe ishin pellasge te paster. Mizet qe adhuronin Apollonin Sminte apo apollonin s'mintues. (Cfaroses i minjeve)

  Tani pse krisi lufta e Trojes? Pse Parisi? Cka Helena?

  Helena ishte nje mbretereshe prej gjaku te paster mbreteror Henor, ishte sukcesor i fronit te Matriarkut boteror. Pushtetit absolut te Bllokut Matriarkal Perendimor. Pas marteses me Menelaun asaj i ishte caktuar te martohej me Parisin. (Dhe Parisi me te lindur ishte mbret i shkembyeshem qe duhej tu nenshtrohej ligjeve matriarkale, pra te ipej ose te shkonte nuse per Helenen).
  Rendi i motrave te shenjta qe shekuj me radhe kishin kryqezuar gjakun mbreteror, me kete martese duket se shpresonin te arrinin lindjen e Mbinjeriut [por jo atij te Niēes]. Kete e dinin edhe Patriarket Trojane. Troja ishte e humbur ne secilen menyre. Sepse pasardhesi mashkull i Parisit me Helenen, do te behej mbret ne Troje e me kete do te bashkonte te dy blloqet nen syndimin absolut Matriarkal me nje fuqi te papare deri athere.

  Tani tua qartesoj pake "Gjenin Mbreteror".
  Ne sot e marrim per loder femijesh per shkak perfytyrimit te shtremberuar, te ndikimit qe bene nė ne njohja e mbreterve te padenje mesjetar. Por mbreterit e protohistorise kishin tipare gjenetike per mijera gjenerata me te avancuara se populli i thjeshte. Ato qe ne sot quajm "Lojera Olimpike" nuk kan qene aspak lojera. "Lojerat Olimpike" organizoheshin nga Rendi i Motrave te Shenjta vetem per nje qellim, pasurimin e gjenit mbreteror me karakteristika te reja superiore nga radhet e popullit te thjeshte.

  Fatkeqsisht Ato gjate udhes kishin bere nje gabim dhe gjenerata e Mreterve te shenjte te Herkuleve doli trasheguese e gjenit te ēmendise. Me vone hyri edhe faktori i Orestit semundja e tokes, faktori me defekt tjeter gjenetik ai i epilepsise, qe poashtu u transmetua ne menyre te eger ne shume mbreter te sterkequr plotesisht deri ne Mesjete. (epilepsia ne shume vende vazhdon te quhet semundje mbreterore).

  Andaj nje i lindur me gjen te paster mbreteror te kultivuar e kryqezuar me kujdes ndoshta mbi 5000 vjete ishte ne gjendje te mundte duar thate 12 njerez nga gjeni popullor i vetem. Kjo ishte forca fizike. Mund te zgjidhte enigmat me te koklavitura te mundshme qe thurnin sherbetorete e Sfingave. Ishte i shkolluar, pra kishte shkollim superior dhe shume, e shume perparesi tjera te cilat une ende nuk i di. Por kjo vlente per mbreterit e pavdekshem, sepse te vdekshmit si puna e Agamemnonit ta zeme, ishin me origjine nga populli i thjeshte dhe ata njiheshin si mbreter ushtarak qe duhej te vdisnin obligativisht sipas ritualit te cilit i takonin ne fund te mandatit te tyre te dyte ne rast se shpetonin gjalle rizgjedhjen. (Dhe kjo si preventive qe gjeni i tij te mos kalonte ne popullin e thjeshte). Parisi per shembull perpos qe ishte nje vrapues i hatashem per dallim nga Hektori, kishte forcen e mjaftuar sa per ta rrezuar buallin duarthate, te mos cekim ato qe dihen, se ishte nje nder shigjetareet me te mire te kohes dhe i cili perpos tjerash ishte edhe shume i bukur fizikisht. Me Helenen dhe Parisin dukej se eshte arritur kulmi i synimit shume shekullor te rendit te motrave te shenjta. Por ja se ketu Trojanet bene dicka te pa presedan.

  Megjithat (mua me) mbetet ende i pa qarte sa duhet fakti [a ishte Parisi vetem Mėsit i Memnonit (Amenhotepit III) ose Amenhotepit IV apo dhenderr i vertete] cila do qofte e verteta, kjo sipas ngjarjes me te rendesishme boterore te asaj kohe, e pa presedan dhe menyra e rastesishme se si rrodhi historikisht, hyri ne Kanun (Presedan) dhe ne shekujt qe vijojne u be pjese e ritualit martesor.

  Tani qe Troja kish arritur nje force te hatashme ekonomike si dhe aleance te gjere boterore ishte teper e dhimbshme te lejohej qe pasardhesi mashkull prej Parisit dhe Helenes nen pushtetin Matriarkal te vinte dhe te behej mbret edhe i Bllokut ende te ri Patriarkal por nen sovranitetin e Heres. Gje pas se ciles do te realizohej pushteti absolut boteror i rendit Matriarkal edhe nje here.

  Tani marrja per nuse e Helenes nga Parisi ne vend te dhanė-ndėr mikenasit, sic e thote kuiptimisht edhe vet fjala, ai u shnderrua ne Marrės, Muerrs, [Murres], si zgjidhje e vetme, me cka d ote fitohej pushteti i Bllokut Matriarkal, ne nje rast me fatlum pa lufte, ashtu sic kishin fituar shume mbreteri te qyteteve shtete permes Marrteses princerit dhe mbreterit e meparshem trojane.

  Por gjerat rrodhen ndryshe. Kete pjese te historise e dijme. Te ju perkujtoj edhe nje here: Te gjithe mbreterit para dhe dhisa qindra vjete pas Luftes se Trojes kishin marredhenie gjaku a tamli. Dhe te mos harrojme te gjithe mbreterit dhe princerit e "pavdekshem" e dinin gjuhen Prifterore, sepse edhe vete ishin prifterinje. (Kjo ishte nje lingua franca pellasge), e cila duket se nuk ka mbijetuar per shkak te shkrimit hieroglifik qe kishin perdorur dhe i cili mund te lexohet ne cilendo gjuhe pa perkthim.

  Keshtu nje here te gjithe pellasg ne te tri anet e kontineteve me kohe u ndane ne blloqe politiko-zakonore dhe u ndeshen per cfarosje. Pershpejtimin e rendesise se mashkullit ne kete bote e beri "zbulimi magjise se fares" te cilen ne 'Ilirine' e mevonshme e kishte prure Kadmi. Misteri dhe bindja popullore e mehershme se "toka eshte pjellore vetvetiu" dhe se gjinia mashkullore nuk merr pjese ne kete mrekulli u thye realisht, nje here e pergjithmone. Tani ishte cdo gje vetem qeshtje kohe. Por lufta ishte e pashmangshme.

  Faji mitologjik i rrenimit te Trojes i atribuohet Posejdonit, perendiut pergjegjes edhe per terrmetet katastrofale. Pas kesaj pasaon shperngulja e perbashket e trojaneve pa atdhe por edhe e kundershtareve te tyre qe jan evidentuar si Danaj e Akhej. Me kthimin e tyre ne ballkan fillon ngjizja e Toskeve apo shqiptareve jugor. Pra kryesisht pasardhes te Dardaneve i quajtur fis ose popull Tuske apo e-truske. Mirepo dardanet qe nuk u lekunden nga trojet e veta nuk ju dhane mundesi te vendoseshin ne dardani, -njesoj sic nuk do te lejojne Anglezet Britaneze, Amerikanet anglofone te vijne ne Angli pas luftes cfarosese me Bashkimin Evropian.

  Keshtu elementi Dardan Trojan i perzier me elementet tjera nga trualli i athershem anadollak u vecua sado pak si nga aspekti kulturor ashtu edhe ne te folur e ritem nga pjesa e pa shperngulur e paraardhesve tane. Por gjaku i mbetur mbreteror themeloi disa mbreteri te shquara te fiseve tona te jugut, qe tani pas shume shekujsh serish thirreshin ne te drejten e trashegimise se pushtetit ne Azine e Vogel por edhe me gjere.

  Ketu po e nderprej se jam lodhur dhe kam nevoje per pushim.

  Ju faleminderit per lexim / lexim te kendshem.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 12. #392
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Te faleminderit per spjegimin Baptist.Per mua ishte befasuse spjegimi i fjales DHANDER, jam rrek me e deshifru si dha-nderin por nuk me bindete ky lloj arsyetimi .Me ka ngateruar nje emertim tjeter i kesaj fjale nga fshatrat e Tiranes ku dhander =hypsi .Spjegimi yt eshte mjaft bindes .
  Te faleminderit eshte nje nga fjalet ma te bukura te shqipes ti e meriton sepse ke bere nje nder te madh duke na treguar dicka te vertete

 13. #393
  i/e regjistruar Maska e medaur
  Anėtarėsuar
  21-06-2006
  Postime
  877
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Batist , lufta kunder Tebes u be si rezultat i mosderezimit ne menyre te rregullt te dy vllezerve qe e qeverisnin ate ne mos gaboj Eteokli refuzoi tja dorezonte fronin vellait te tij Polinikut ,ky i fundit megjithese pati te drejten me vete u mundua te marre pushtetin me ndihmen e mbreteve te qytet-shteteve rrethe qark ,te cilet ia ofruan menjehere ndihmen duke shpresuar se keshtu do te lanin hesapet me nje rivale te forte si Teba.Eshte e vertete se kjo ngjarje ndodhi nje brez para luftes se Trojes , por ta lidhesh ate me pellazget ,iliret apo shqiptaret me duket absurde.Saper teorin tende te meposhtme , me duket absurde sidomos ajo puna e smintes =cfarues i minjve , me kete llogjike POLINIKU=poliklinika. por megjithate meqe nuk me takon mua ta vleresoj po jap thjesht mendimin tim.ABSURDE.
  SHQIPERIA MBI TE GJITHA

 14. #394
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  [QUOTE=Baptist] sepse ti na i nxorre vetem Gheget ilir te paster.
  [QUOTE
  Eladha mund te jete c'fare te doje, porse tashme eshte e argumentuar, qe eshte nje fallsifikim i termit "Hyllenia" (ne gegenisht), per aresye te fabrikimit te identitetit te tyre, se gjoja e paskan origjinen nga pellazget e jugut te gad., duke e anashkaluar keshtu kuptimin origjinal, qe ky term kishte ne relacion me mbreterine e dorjaneve me mbret Hyllin agjej/aqej/akej, qe kishte edhe emrin mbreteria e Hyllenise dhe se, sa per ate, qe une i paskam nxjerre vetem gjegj-et, si hyllire te paster edhe ketu e ke gabim!
  Une jam shpjeguar nje here per kete ceshtje ne nje nga ato postimet e mia te meparshme, por te me falni ju te tjeret, qe po parseritem!
  Termi "Hyllenia" nenkupton shtetin e Hyllit, pra ka kuptim juridik dhe se - hyllire - ishin te gjithe pjesetaret, anetaret, fiset etj., etj., qe perfshiheshin ne shtetin e Hyllenise dhe se ky shtet ishte krijuar me popuj nga stoku dorjan, te cilet flisnin dialekte te etruskishtes/toskerishtes (te territorit epir - maqedoni te antikitetit) dhe me mbret Hyllin agjej/aqej/akej dhe se, pikerisht ne kohen e themelimit te mbreterise se Hyllenise, perkundrazi popujt nga stoku agjej/aqej/akej perfshiheshin ne shtetin e Mik-enas dhe si te tille s'mund te quheshin - hyllir - deri ne periudha te ardhshme, kur nje pjese e ketyre agjej/aqej/akej, te ardhur nga peloponezi ne veri te vijes se lumit Shkumbin mbas shkaterimit te Mik-enas, i gjejme te jene perfshire ne mbreterite hyllire te antikes deri me 168 BC duke anashkaluar ketu zhvillimet gjate kohes se "vrimes se ozonit"!
  Megjithate, akoma nuk po i argumenton ato teorite e tua per gjoja ekzistencen e grekeve ne kohen e antikitetit, si "helene, eladhe, me "h", pa "h" e ku ta di une "e lagu s'e lagu", qe tine zgjatesh kaq shume me pershkrime nga historia per periudha para luftes se Trojes, nderkohe kur thembra e Hakilit ne fallsikimin e historise se rraces sone eshte fill pas renies se Trojes dhe fillimit te asaj, qe tine e quan "vrima e ozonit"!
  Dhe ja ku po e them troc fare, pa dorashka, se - Greqi, apo Eladhe - nuk ka ekzistuar ndonjehere para 1830 BC dhe se, para pushtimit Romak me 59 BC, pa mare ne konsiderate as luften e Trojes e as vrimen e ozonit (pasi lufta e Trojes ishte lufte civile brenda rraces dhe se, vrima e ozonit as qe ka ekzistuar fare ne vet ate periudhe kohore dhe se ajo eshte fabrikuar ne periudha te mevonshme dhe pikeridht ne harkun kohor, te pakten ne kuptimin mat-e-mat-ik te fjales, midis 59 BC - 1830 AD, gje per te cilen, Stix-i mendon, se ashte rreth 620 AD, e gjitha kjo per te fallsifikuar historine dhe ato, qe nuk mund te fallsifikoheshin i kane zhdukur fare dhe qe t'i nxjerrim koken muhabetit:
  1. Qyteterimi i Mik-enas ne Peloponez ishte qyteterim gjegj!
  2. Qyteterimi dardan ne Troje ishte qyteterim dardan toske!
  3. Mbreteria e Hyllenise ishte mbreteri e dorjaneve toske me mbret Hyllin gjegj!
  4. Qyteterimi i Athines ishte perseri qyteterim gjegj!
  5. Qyteterimi i Spartes ishte qyteterim dorjan toske!
  6. Shtetet e Filipit, Aleksandrit te madh, Pirros, Agronit etj. etj. ishin gjegje edhe toske bashke!
  7. Greket e sotem nuk kane asnje te drejte pronesie ne asnje nga keto gjashte pikat e sipershenuara!
  Ne ke ndonje argument, qe t'i hedhesh poshte te gjitha keto shtate pika, hidhi ne tavoline e t'i vleresojme, se sa peshojne ato fallsifikimet e termave:
  a. Nga "Hyllenia" ne "Hellenia" duke ndryshuar shkronjen "y" ne "e", per te shmangur perplasjen me mbreterine e Hyllenise, pasi qe e kane analizuar se nuk e pervetesonin dot!
  b. nga "Agje/Agjea/Agjej" ne "Aqej/Akej/Akaja" duke ndryshuar shkronjen "gj" ne "q", per te fshehur prejardhjen e gjegj-eve te Shqiperise nga Agjegjet e Mik-enes dhe jo vetem kaq, por edhe e kane pervetesuar duke i quajtur edhe si "grek son of b..ch"!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arsato1 : 06-11-2006 mė 18:20

 15. #395
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga medaur
  Batist , lufta kunder Tebes u be si rezultat i mosderezimit ne menyre te rregullt te dy vllezerve qe e qeverisnin ate ne mos gaboj Eteokli refuzoi tja dorezonte fronin vellait te tij Polinikut ,ky i fundit megjithese pati te drejten me vete u mundua te marre pushtetin me ndihmen e mbreteve te qytet-shteteve rrethe qark ,te cilet ia ofruan menjehere ndihmen duke shpresuar se keshtu do te lanin hesapet me nje rivale te forte si Teba.Eshte e vertete se kjo ngjarje ndodhi nje brez para luftes se Trojes , por ta lidhesh ate me pellazget ,iliret apo shqiptaret me duket absurde.Saper teorin tende te meposhtme , me duket absurde sidomos ajo puna e smintes =cfarues i minjve , me kete llogjike POLINIKU=poliklinika. por megjithate meqe nuk me takon mua ta vleresoj po jap thjesht mendimin tim.ABSURDE.
  Si te duash, e drejte e jotja. Zenka e Polineikut dhe Etheoklos ishte vetem nje rrethane e volitshme sepse Polineiku kundershtues i shumfishte ose qe kundershtonte pa pushim donte te ruante principet matriarkale ndersa Etheoklo i pershpirtshem dhe ashtu keshut i pavdekshem si ne njerin ashtu edhe ne tjetrin ritual kish kaluar ne anen e Patriarkatit. Te Shtatet ashtu keshtu pergatiteshin per ti rene Thebes ndersa mbestetja e POlineikut ishte vetem nje shkas me teper per te arsyetuar luften e tyre.

  Trilogjia edipi, te shtatet dhe antigona, mjaftojne per te rrumbullakskuar nje ngjarje te jashtezakonshme historie e cila shkundi themelet e rendit te athersehm boteror. Kjo histori eshte disafish e reinterpretuar prandaj edhe e pasakte ne aspektin historik. Njera pale eshte se Edipi nuk ishte martuar me te emen por ishte birezuar dhe tek pastaj ishte martuar me te emene rituale. Tjetra pale eshte se Edipi ishte lecitur qysh ne lindje dhe ishte rritur si i adoptuar, qe kur edhe vet mori vesh profecine, ne menyre qe ti shmangej asaj iku dhe arriti tek prinderit e vertete. Por ne kete shkalle kjo nuk ka rendesi, rendesija e vetme historike eshte se ne kete periudhe Tiresija ishte i gjalle. Pra Tiresija ishte i gjalle edhe ne periudhen e Antigonese (Kundervajteses). Ne realitet Antigona dhe Kreonti ishin ne konflikt per shkak te monopolit mbi ritualin e varrimit. Nje te drejte qe Kreoni deshi ta uzurponte ne emer te Patriarkatit ne Tebe. Kjo Antigonen e bene heroine Matriarkale te kunderrevolucionit matriarkal i cili filloi ne Tebe sic kam cekur me pare. Ne te njeten kohe Ishte sulmuar Troja dhe aleatet e tyre nga Mbreterit e Heres me emrin Herkule. Ndersa Lufta e Epigoneve dhe Heronjeve i takon pikerisht periudhes se Luftes se Trojes apo Iliades. Kesaj radhe ata paten "sukses". Epigonet jane Mbishkuesit, Stervajtesit. Polineiku dhe Eteoklo jane te vene ne loje nga "daja" i tyre per te hypur ne fron vet andaj ata edhe rane viktima. Ndersa ne realitet Kreoni nuk merakosej as per Hemonin, sepse martesa e tij me te fejuaren Antigone, ate e bente mbret legjitim Matriarkal.

  Kjo eshte nje intrige e thelle politike e cila neve na u servua si Tragjedi artistike. Pasojat dihen. Pra patriarkati ne Tebe nuk zgjati shume dhe ai u shemb pas maksimallisht gjysme shekulli.

  Ndersa per Apollonin Sminte (nuk bera logjike), shtatorja e tij kishte te gdhendur nje mi tek kembet, andaj edhe profecia qe iu kish dhene miseve kretese kur te arrinin ne Azi ishte poashtu e lidhur me minjte. Adhurimi i minjeve te kesaj dege te ekzodit te Minoik, beri qe ata te shtoheshin tej mase derisa ua bene jeten te pamundur. Keshtu atyre pa lutjeve te shumta u erdhi ne ndihme Apolloni me vetimat e tij dhe i cliroi prej tyre, cfarosi minjte.

  Pas kesaj, miset filluan te adhuronin Apollonin e mbiquajtur Sminte dhe i ngriten shtatoren e permendur.

  Tani ti me argumento se Polineiku eshte poliklinike.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 16. #396
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  dorianet nuk dinin as shkrim as lexim

  ilirija nuk ishte kurr e nenshtruar ndaj nje mbreti, thjeshte nuk ishte mbreteri, andaj teza e bashkimit te gjithe territoreve ilire nen hyllin nuk u qendron fakteve.

  Etrusket nuk kan asnje lidhje as te larget bile me Doret. Etrusket prune shkronjat demotike ne dhe prej tyre evoluuan te dy alfabetet si ai grek si ai latin. (kjo ishte per ti rene pak me trup dhe ne vija te trasha).
  E thash mjafte kuptueshem se Dardanet ishin nje nder fiset e para pellasge te cilet arriten te krijonin nje identitet te dallueshem kombetar. Pjesa e shperngulur ne Azi pas luftes se Trojes krijoi fiset e lavdishme te ilirireve te jugut. Mirepo shume fise pellasge qe kishn bere edhe emer me nam me kohe u asimiluan dhe me kohe u zevendesuan me konglomerate popujsh te ndryshem pa identitet etnik racor dhe pas emrit qi i la kesaj toke Aleksandri nga ndikimi romak filluan te quheshin greker, ndersa ata filluan te identifikonin veten me kete nocion. Grekerit nuk ekzistojne njesoj sic nuk ekzistojne maqedonet por ja se sot te dy palet quhen enti ne baze te toponimit i cili u dha emrin.
  puhhhh....
  etj etj
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 17. #397
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  The Aeolians were one of the ancient Greek tribes. The name comes from the fact that they were considered to be the legendary decedents of Aeolus son of Hellen, the mythological patriarch of the Hellenes.

  Originating in Thessaly, they moved their location when the Dorians were attacking the Achaeans and then abandoned most of the Mycenaean territories. The Aeolians took over some of the abandoned territory and built the cities of Delphi and a few cities on islands near Asia Minor as well as helping the Ionians build Athens. They began building these cities well after the Mycenaeans were defeated, and gave rise to the Aeolian dialect of the Greek language.

  qfar mund thuash per kete refernce Baptist, siq po shihet eolet qe ishin berthama e grekeve shfrytezuan rastin gjat dyndjes dorike dhe bene shkatrrime te medha ku humben te vertetat historike,

 18. #398
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist
  dorianet nuk dinin as shkrim as lexim
  ilirija nuk ishte kurr e nenshtruar ndaj nje mbreti, thjeshte nuk ishte mbreteri, andaj teza e bashkimit te gjithe territoreve ilire nen hyllin nuk u qendron fakteve.
  Etrusket nuk kan asnje lidhje as te larget bile me Doret.
  Etrusket prune shkronjat demotike ne dhe prej tyre evoluuan te dy alfabetet si ai grek si ai latin. (kjo ishte per ti rene pak me trup dhe ne vija te trasha).
  E thash mjafte kuptueshem se Dardanet ishin nje nder fiset e para pellasge te cilet arriten te krijonin nje identitet te dallueshem kombetar. Pjesa e shperngulur ne Azi pas luftes se Trojes krijoi fiset e lavdishme te ilirireve te jugut.
  Mirepo shume fise pellasge qe kishn bere edhe emer me nam me kohe u asimiluan dhe me kohe u zevendesuan me konglomerate popujsh te ndryshem pa identitet etnik racor dhe pas emrit qi i la kesaj toke Aleksandri nga ndikimi romak filluan te quheshin greker, ndersa ata filluan te identifikonin veten me kete nocion.
  Grekerit nuk ekzistojne njesoj sic nuk ekzistojne maqedonet por ja se sot te dy palet quhen enti ne baze te toponimit i cili u dha emrin.
  puhhhh....
  etj etj
  - Prap nuk po na thua gje per te na argumentuar ato teorite e tua, se greket, eladhet, eleshet e ku ta di une e lagu s'e lagu, paskan ekzistuar ne antikitet!
  - Nuk ka thene njeri gje, qe Dorjanet te kene ditur shkrim e kendim, por te pakten nje gje e dime, se ata kane folur dialekte te etruskishtes/toskerishtes!
  Nese Hyllenia nuk ishte mbreteri, atehere cilla ishte ajo mbreterie famshme? - Eladha!,
  - Dhe sipas yve si u erdhi ky emer Hyllireve? - me parashyte!
  Edhe shiko se, ky duket si postimi me i kompromentuar, kur kerkon te hedhesh poshte simbolin me te larte te rraces shqiptare, Hyllin e Hyllenise, qe edhe greket nuk e kafshuan dot per ta pervetesuar, se me te vertet i druheshin penalltise, porse menyra me e "mire" eshte t'iu lihet shqiptareve sa me shume te jete e mundur ne hije, c'eshte se s'e ka pare njeri!
  Te rrofshin ato njohurite, qe ke per mizat, grezat edhe minjte, se ketej nga anet e tjera qenke - "te qafsha moj shege!"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arsato1 : 06-11-2006 mė 23:02

 19. #399
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Unikkatil
  The Aeolians were one of the ancient Greek tribes. The name comes from the fact that they were considered to be the legendary decedents of Aeolus son of Hellen, the mythological patriarch of the Hellenes.

  Originating in Thessaly, they moved their location when the Dorians were attacking the Achaeans and then abandoned most of the Mycenaean territories. The Aeolians took over some of the abandoned territory and built the cities of Delphi and a few cities on islands near Asia Minor as well as helping the Ionians build Athens. They began building these cities well after the Mycenaeans were defeated, and gave rise to the Aeolian dialect of the Greek language.

  qfar mund thuash per kete refernce Baptist, siq po shihet eolet qe ishin berthama e grekeve shfrytezuan rastin gjat dyndjes dorike dhe bene shkatrrime te medha ku humben te vertetat historike,
  Mund te them se eshte nje perralle e dobte. Shoshe e shkyer.

  Athina Ekzistonte shume para te ashtuquajtures dyndje dorike.

  Heleni nuk mund te kete qene grek por pellasg i paster; Eolet aq me pak.

  Andrralle e pakuptimte poashtu, se Dorianet demek nje grusht egersirash paskan luftuar kunder popullit te hatashem qe rrenoi superfuqine boterore dhe i paskan fshire nga faqja e dheut pastaj qenkan zhdukur edhe vet duke lene toka te pabanuara pas vetes te cilat gjoja i paskan ripopulluar Eolet, -po kush i shtyri Eolet te leviznin atehere? Perse levizen Eoliket? Cili popull braktise vendlindjen pa kurrfar shkaku?
  Nuk i paska ngacmuar dori edhe keta! Ska drec qi e harrnon kete perralle, se me Delfet hoj-hoj,...

  Delfet jane me te vjetra se kujtesa e njerezimit. Pastaj c'ju desh "te ndihmojne" Joniket per te (shih) ndertuar Athenen qe ish themeluar shume para Trojes vet? Pastaj si mund te sigurohemi se eolet paskan qene greker?

  Eolishtja eshte nje gjuhe e cila me probleme dhe rikonstrukcione te hatashme akrobatike memzi perkthehet ne greqishten e vjeter. Pastaj mos shih gjuhen shqipe sot keshtu si eshte, sepse ajo pesoi nje latinizim te tepruar gjate perandorise romake po edhe me vone.

  Sa per ilustrim ylli i dites Dielli nuk ka asnje lidhje me indoevropianishten Sun Sonne Sonce Sunce Sole etj.

  di-Helli-o; Dielli, duke pervjedhur keshtu edhe nyjen e perparme "di" tregon se gjuha shqipe eshte edhe nena e greqishtes arkaike sepse sdo mend secili popull ketyre trupave qiellor u ka vene emrat me te pareve.

  Emrat e trupave qiellor si emri per diellin, henen, yjet duhet te jene nga me te vjetrit per secilen gjuhe. Por ja se vetem ne gjuhen shqipe i qendrojne nje sistemi koherent dhe te grupezueshem si kategori.

  Di(h)elli, Hena, (H)yjte, [(h)yjet, hullite].

  Ne gjuhen shqipe secili prej tyre ka simbolin markant te perbashket x = h qe u transmetua/trashegua qysh nga koherat pellasge.

  Ajo qe -NDERPREU- Luften per Trojen ishte nje hata e madhe regjionale. Kurrefare populli dorik i ardhur nga gjiri i te njejtit popull sepse origjina sic transmetohet e tyre eshte nga gjiri i te njejtit popull qe jetonte me shkuj ne qetesi relative, te ngritet te tjetersohet nga vetja etnikisht psiqikisht etj dhe te rrenoje gjithe civilizimin e athershem gjithe bllokun e fuqishem matriarkal perendimor pa kursyer as Kreten eshte e pamundur teorikisht. Une kam thene dhe them se faktori Dorik eshte nje zhol historik eshte faktori X, nje hokus-pokus per te shkruar historine si ta doje qefi... Une vetem ne nje gje pajtohem ker eshte fjala per kete faktorin X, se ka ekzistuar dhe eshte krijuar Stili Dorik. Por jam i vetdishem se emri i stilit ka mundur te jete cfare do me rendesi te kete emer. Edhe "stili kembik" do te kryente pune pa problem. Mirepo cila eshte karakteristika themelore e ketij stili?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 06-11-2006 mė 23:02
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 20. #400
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga arsato1
  - Prap nuk po na thua gje per te na argumentuar ato teorite e tua, se greket, eladhet, eleshet e ku ta di une e lagu s'e lagu, paskan ekzistuar ne antikitet!
  Edhe ato qe kam thene jane te teperta dhe duhet shtrenguar pak se tepermi per ti mbrojtur ne komunitetin e historianeve boteror.

  Une nuk mund ta mohoj se nuk di si te mohoj se greket kane ekzistuar sepaku prej shekullit VIII pes. Nuk di si ta bej kete pune.

  - Nuk ka thene njeri gje, qe Dorjanet te kene ditur shkrim e kendim, ...
  Nuk ka nevoje te thuhet ne "Periudhen Dorike" shkrimi zhduket plotesisht nga faqja e dheut. Nuk ka me shkrim.

  por te pakten nje gje e dime, se ata kane folur dialekte te etruskishtes/toskerishtes!
  Une kete po e degjoj per te paren here ne jete. Me trego te lutem sepse une jam i vetdijshem plotesisht se mund te kem "vrima ozoni" ne njohurite e mija sikur i kane te gjithe te tjeret.

  Nese Hyllenia nuk ishte mbreteri, atehere cilla ishte ajo mbreterie famshme? - Eladha!,
  - Dhe sipas yve si u erdhi ky emer Hyllireve? - me parashyte!
  Nuk eshte qellimi im te hedh poshte qendrimeet tua. Une po jap ato qe mendoj se i di, -te plota, -ashtu si i di, jo me pak se kaq. Por nuk mund te jap as me shume se c'mendoj se di.

  Qeshtja se si iu erdhi ilireve emri eshte diskutuar edhe me heret. Ndersa historianet nuk kane dhene ndonje perfundim te pajtueshem ende as ne lidhje me kete qeshtje. Mund te kete lidhje edhe me gjarperin mitologjik Hetit (Hytit)
  Illyrianka, Hyllyrianka. Por kete A. Stipcevic ta zeme vetem e permend si pergjasim interesant dhe me interes per hulumtin nga ndonje historian i zellshem. Por meqense kulti diell ishte perhapur gjithandej ilirise por edhe me tutje. Mund te kete rrjedhur ng aHylli i drites, por pasi qe Hellios e kishn rezervuar per vete ne trajten njejes per iliret hoqen H edhe nje here dhe krijuan trajten e shumesit (H)ylly-ri-os. Por per ta mbeshtetur kete duhet mund i madh edhe pse per mua eshte me afer mendesh se gjithe propozimet tjera te historianeve.

  Edhe shiko se, ky duket si postimi me i kompromentuar, kur kerkon te hedhesh poshte simbolin me te larte te rraces shqiptare, Hyllin e Hyllenise, qe edhe greket nuk e kafshuan dot per ta pervetesuar, se me te vertet i druheshin penalltise, porse menyra me e "mire" eshte t'iu lihet shqiptareve sa me shume te jete e mundur ne hije, c'eshte se s'e ka pare njeri!
  Mua nuk me ngjet aspak keshtu. Une mendoj se ata lane Hyllin anash per arsye shume praktike, per te mbrojtur ate kafshaten vertete te madhe qe na e kan uzurpuar ne menyre qe te mos krijojne ndonje konflikt te papajtueshem dhe te detyrohen ti leshojne ato qe kishin uzurpuar me heret.

  Te rrofshin ato njohurite, qe ke per mizat, grezat edhe minjte, se ketej nga anet e tjera qenke - "te qafsha moj shege!"
  Me rrofshin, atehere!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 20 prej 33 FillimFillim ... 10181920212230 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. "Thoti fliste shqip"
  Nga ALBA nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 26-11-2015, 15:49
 2. Atlantis nė Shqipėri
  Nga SyntheticZero nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 636
  Postimi i Fundit: 01-09-2015, 14:36
 3. Illiristika - Nezir Myrta
  Nga Henri nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
 4. Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
 5. Pastėrtia e Gjuhės Shqipe
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2003, 02:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •