Close
Faqja 18 prej 33 FillimFillim ... 8161718192028 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 360 prej 641
  1. #341
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Styx
    Para fjalise se dyte te races gjysme pelasgjike, vjen ajo para, ku thuhet qe Dardani qe bir i Javanit/Jonit (detit). Ti po te duash na flit pakez per rrenjet "fenikase" te Javanit, ne dac edhe per detin Jon qe sipas teje rethoka Qipron.
    Pse ngaterron ato qe kam thene per t'amen e Eneut me origjinen e Dardanit? Apo thjeshte e ke per qellim te me besh nervoz pa te patur kurrfare borxhi ne jete? Clidhje ka deti Jon me Qipron dhe Qiriden? C'ka qiprida me Dardanin?

    Sipas njoftimeve qe kam une Dardani eshte i biri i Zeusit. Nuk ka kurrfare lidhje me IO-ne as me Detin Jon aq me pake me Javane as me Jovin qe ishte nje ka me brire i periudhes romake. Ndersa tempullin e Aferdites ne Qipro nuk e kam shpikur une por eshte gjetur dhe eshte referuar rreshqitazi edhe nga Herodoti.

    Nese vertet te interesojne gjera qe nuk i ke ditur. Kadmi dhe eshte Adami te iliret.
    Adamin e gjejme edhe me atributin Adam Kadmoni.
    Emri i tij ose eshte shenuar me XDM ose me QDM =>
    (k)Ha|Da|eM = Adam ~ Adem

    Nese dikujte i intereson trugu boteror ku bene pjese Dardani me familjen e tij le te vizitoje:
    http://www.b17.com/family/lwp/ged2html/d0071/I15664.html
    nuk eshte i plote sikur disa te tjera, me te vjetra, qe mund te gjenit ne rrjet me pare, por mjafton si pasqyre...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  2. #342
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Mos i bej reklame vetes. Perse me hyn ne pune nervoziteti yt? Thjesht, me duket e pafalshme derdhja e informacioneve te palidhura, qe po ti analizosh mbeshtesin teorite e sajuara greko-sllave.

    Thone more ti mik qe Jovi, Javani, Ion, dhe Zeusi jane sinonime. Shkodra thote Jovi, per Zeusin. Madje edhe Sami Frasheri. Zeusi paraqitej si buall me brire. Ky Javani qe thua ti, i dha emrin detit Jon (dhe jo lopa IO). Ka qene nje mbret me dy fytyra. Ka edhe zera lashte qe e quajne Cham (te C-Himarres apo Camrise na mbetet ta gjejme). Javani qe nip i Noes. Cam-bria e Anglise thone qe eshte ndertuar prej nje nga djemte Dardane (ca e quajne Cham-bir, Cabir e me the te thashe).

    Nuk e dija qe Adami presupozohet te jete Kadmi. Do hulumtoj per kete. Ajo qe nuk jam dakord eshte vendosja e Finiqit (Phenikise) tende. Jo per gje, por do te duhet te rishikosh edhe nje here ate perrallen e Bolles me dhembet. Ke degjuar qe dhembet e dragoit qe vrau Kadmi krijuan njerezit e pare ne bote? Ne cilen Phoenix-e te botes? Si qellon qe Fenikasit e tu te Arabise nuk kane te tilla mithe?

    Sigurisht qe ke lexuar dhe nuk je pa njohuri ne lemejt ku shkruan. Po nuk duket ta keshe vrare mendjen se nga vjen kjo kundershti e madhe ne historine e lashte, si te dallosh nje fakt historik nga i falsifikuari. Ne kete pike je ne nje te njejten llogore me Tanin e Hauseve. Edhe ai nuk qe pa njohuri dhe referenca, vetem se duke I mungura naliza llogjike eshte grupuar shpirterisht me greket. (Nuk kam ndermend t’i analizoj karakterin ketu.) Teorite e tuaja kane po aq argumenta sa edhe kunderargumenta per arsyet qe permenda.

    Do na thuash persite qe nuk u beson falsifikemeve e komploteve. Atehere cfare do te thuash kur shkruan qe kroatet ose sllavet kane fshire dy fjale kyc ne pllaken glagolitike. Apo se serbo-greket kane djegur me qellim kullen e Hyllandarit? Per humor ta kene bere?

    Po te kesh hulumtuar burime te lashta (si ka bere ndonje ketu) ku vetem nje a dy kopje kopje kane mbetur ne tere rruzullin, do habiteshe me koincidencen qe sa here fillon shpaloset dicka e rendesishme mbi pjesen perendimore te gadishullit ballkanik, fjale, rreshta dhe kapituj te tere jane shlyer, disa here I tere vellimi eshte zhdukur. Historia e zjarreve aksidentale ne librarite publike e personale ku ruheshin materiale te vyera per kombin tend eshte teme e vjeter.

    Historia e popullit tim per fat te keq nuk mund te shkruhet duke ju referuar veprave te plota te cilitdo autor te lashte. Do duhet te lexohet pertej rreshtave per te kuptuar ate qe eshte qellimisht fshehur dhe masakruar nder mijevjecare.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  3. #343
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Si e shpjegon ti, qe Dardanet dhe te gjitha fiset e tjera te gadishullit mbas hyrjes ne skene te Perendiut Hyll(us) te Illyrise quhen Illyre?
    Ėshtė e drejtė ajo teoria jote deridikund, unė nė temėn tjetėr Dinastia Albaneze Romės kam sjellur disa fakte pėr flamurin dhe besimin e ilirėve.
    Ky emėrtim mund tė jetė pėrhapur vetėm nga njė superfuqi siē ka qenė Dardania, e cila ka luajtur rol nė unifikim tė fiseve.Fise tjera ilire edhe thrakase fillojnė tė quhen dardanė pėr shtetėsinė qė kishin dhe ilirė nė bazė tė fesė dhe etnisė.

  4. #344
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Baptist nėse ėshtė njė popull qė ka prejardhjen nga fenikasit ai ėshtė populli grek.
    Kadmi ose nuk ka qenė fare fenikas, ose nuk e kanė ilirėt fare prejardhjen prej tij.
    Ėshėt pastaj edhe legjenda tjetėr, qė ilirėt kanė prejardhje prej ciklopit me njė sy Polifemit.Cilėn legjendė t'a besojmė??

  5. #345
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga alibaba
    Baptist nėse ėshtė njė popull qė ka prejardhjen nga fenikasit ai ėshtė populli grek.
    Kadmi ose nuk ka qenė fare fenikas, ose nuk e kanė ilirėt fare prejardhjen prej tij.
    Ėshėt pastaj edhe legjenda tjetėr, qė ilirėt kanė prejardhje prej ciklopit me njė sy Polifemit.Cilėn legjendė t'a besojmė??
    Ta jap nje pergjigje te cfaredoshme njehere ty se eshte me shkurte.

    Populli greke nuk mund ta kete prejardhjen nga fenikasit, sepse kete ata e dijne vete, dhe e thone gjithe historianet. Tjeter, fenikasit quhen te ngjashem me popujt tjere semit por shumica e studiuesve i vecojne. Atehere kush ishte ky popull i shperndare gjithkund ku kishin arritur te shtrinin influencen e vet pellasget e pershpirtshem. Nese nuk jane mbeturina te Atlanteve atehere mbetet te jene Semite, por dhe semitet c'drecin jane. Perse as ata nuk kan atdhe?

    E sa per ciklopin polifemin qe nuk ishte i verber as vetem me nje sy, por ishte "farketar" qe vente syklopen sikur gjithe te tjeret per te mbrojtur syrin nga xixat e hekurit (xehes qe rrahte). Ndersa Kadmi kishte ardhur te EankHellei-onet disa shekuj me pare se te takohej rrugaci me polifemin.

    Tjeter, nese ne pranojme se njerezimi e ka prejardhjen nga adami dhe eva, atehere u dashka qe edhe iliret ta kene prejardhjen nga khadami.
    por jo ai ishte vetem themelues i gjinise fese ilire asgje tjeter, popullata mbeti po ajo popullate pellasge e cila tani kishte yre ne je periudhe te re te zhvillimit te tyre shoqeror.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #346
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Styx
    Mos i bej reklame vetes. Perse me hyn ne pune nervoziteti yt? Thjesht, me duket e pafalshme derdhja e informacioneve te palidhura, qe po ti analizosh mbeshtesin teorite e sajuara greko-sllave.
    Ky eshte problem qe ia ke shkaktuar vetes duke u munduar te besh gjidhjen e ekuacionit me tri te panjohura.
    Rezultati eshte gjithnje +- infinit.
    Ndersa i pakenaqur me kete, ke bere nje gjykim arbitrar pa kurrfare mbeshtetje.

    Thone more ti mik qe Jovi, Javani, Ion, dhe Zeusi jane sinonime. Shkodra thote Jovi, per Zeusin. Madje edhe Sami Frasheri. Zeusi paraqitej si buall me brire. Ky Javani qe thua ti, i dha emrin detit Jon (dhe jo lopa IO). Ka qene nje mbret me dy fytyra. Ka edhe zera lashte qe e quajne Cham (te C-Himarres apo Camrise na mbetet ta gjejme). Javani qe nip i Noes. Cam-bria e Anglise thone qe eshte ndertuar prej nje nga djemte Dardane (ca e quajne Cham-bir, Cabir e me the te thashe).
    Per angline do flasim herave tjera.
    Per detin jon ekzistojne dhjetera transmetime te ndryshme dhe aspak bindese qe jane ne mospajtim te plote. Dhe une kam hequr dore nga kjo qeshtje. Por megithate e mbeshtes me teper meshqerren Io, dhe dyndjen e natyrshme te lopeve te lira ne regjionin evrope azi afrike. E ke ne anen e kundert te gjirit gjeonimin "bosforos" sa per ta kuptuar se nga cila ane truponin per te kaluar ne kulosat e azise. Kete nuk e kam lexuar nga askush ky eshte mendimi im qe e mbeshtes ketu.

    Nuk e dija qe Adami presupozohet te jete Kadmi. Do hulumtoj per kete. Ajo qe nuk jam dakord eshte vendosja e Finiqit (Phenikise) tende. Jo per gje, por do te duhet te rishikosh edhe nje here ate perrallen e Bolles me dhembet. Ke degjuar qe dhembet e dragoit qe vrau Kadmi krijuan njerezit e pare ne bote? Ne cilen Phoenix-e te botes? Si qellon qe Fenikasit e tu te Arabise nuk kane te tilla mithe?
    Nuk presupozohet, kete e them une!
    Kadmi eshte Adami i lireve.
    Une nuk udhehiqem me hipotezat te huaja te zjarrta ne lidhje me asnje qeshtje qe kam debatuar gjer ketu. Nese them dicka nga hipotezat e huaja une ato i citoj. Por nuk kam bere asnje citat deri ketu sa e shoh une, prandaj keto te gjitha jane rezultate origjinale te punes sime. Nga tjetra ane, une nuk mbeshtes analizen time per periudhen protohistorike ne asnjeren nga teorite qe ke lexuar ti.
    Une nuk jam papagall i historise.

    Sigurisht qe ke lexuar dhe nuk je pa njohuri ne lemejt ku shkruan. Po nuk duket ta keshe vrare mendjen se nga vjen kjo kundershti e madhe ne historine e lashte, si te dallosh nje fakt historik nga i falsifikuari.
    Per kete kam zhvilluar nje metode rigoroze qe bene diskualifikimin me saktesi.

    Ne kete pike je ne nje te njejten llogore me Tanin e Hauseve.
    E kam cekur: per Tanhauzin kam thene se eshte historian papagall. Nuk besoj se i takoj ketij grupi, por as atij qe iu prine gjurmeve ne vend se te sheh kah prijne ato.

    Do na thuash persite qe nuk u beson falsifikemeve e komploteve. Atehere cfare do te thuash kur shkruan qe kroatet ose sllavet kane fshire dy fjale kyc ne pllaken glagolitike. Apo se serbo-greket kane djegur me qellim kullen e Hyllandarit? Per humor ta kene bere?
    E po une aty nuk shoh komplot, une aty shoh vandalizem. Saktesisht vandalizem. Kuptohet aty shoh nje krim, krim te rende kunder njerezimit.

    Po te kesh hulumtuar burime te lashta (si ka bere ndonje ketu) ku vetem nje a dy kopje kopje kane mbetur ne tere rruzullin, do habiteshe me koincidencen qe sa here fillon shpaloset dicka e rendesishme mbi pjesen perendimore te gadishullit ballkanik, fjale, rreshta dhe kapituj te tere jane shlyer, disa here I tere vellimi eshte zhdukur. Historia e zjarreve aksidentale ne librarite publike e personale ku ruheshin materiale te vyera per kombin tend eshte teme e vjeter.
    Ose nuk habitem fare. Dhe me duket se jam i pari qe i ka cekur rishtas keto "mungesa ne tekst" brenda ketij forumi.

    Historia e popullit tim per fat te keq nuk mund te shkruhet duke ju referuar veprave te plota te cilitdo autor te lashte. Do duhet te lexohet pertej rreshtave per te kuptuar ate qe eshte qellimisht fshehur dhe masakruar nder mijevjecare.
    Kurse tani qenkemi tek populli im dhe populli yt. Mos bej si femija. Populli nuk jane prone e jotja, -nese flasim kush kujte i takon me gjase ti duhet ti takosh popullit dhe jo ai ty. Kuptohet ne mos qofsh prej atyre qe duan ta vene ne loje per interesat personale...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #347
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Deti ion - deti jon - deti jonė.

    Per juve vllezer (apo motra, ku ta di une) qe jeni rrush me mend (por ...), ēdo fjale apo emer i vjeter qe shtjellohet apo deshifrohet ne gjuhen e sotme shqipe duhet te kete patjeter nje kuptim heroiko-poetiko-patriotik, se per ndryshe nuk qendron.

    Nje gje po me intereson per juve te gjithve, e sidomos per Baptist dhe Styx.
    A jeni duke shkruar ketu per shkembim te informatave dhe diturise qe posedoni, apo qe ta mundni njeri tjetrin me fjale (fjala fjalen nuk e mund), .

    Nese eshte e para, at'here vazhdoni pra si burrat te na tregoni se ēka dini, e leni llafet e pa matuna.

    Nese eshte e dyta, at'here vazhdoni keshtu si te mitur, se neve shqipeve vetem kjo na ka mbetur, qe ti perziejm informatat ti bejme mish-mash duke u munduar ta mundim shoqi shoqin me fjale.
    Zoti ju ndihmoft nese ju prek e dyta.

  8. #348
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Le, Zois se na myte me kete Deti Jone Deti i Atyne.
    Nuk ka gjasa teorike per te qene nga fjala "jone". Kete duhet ta kesh te qarte. Hulumtoje sa eshte e vjeter pronorja "jone" qe te bindesh se kur iu vu ky emer kesaj cope te detit kjo forme nuk ka ekzistuar. Nese na binde se po ka ekzistuar, atehere me pak mund do ti bindesh te gjithe se Deti Jon qenka Deti Yne. Kjo do te citohet pastaj ne literature nga shkencetar te ndryshem.

    Por deri atehere... eshte e kote nese une te them, mire e ka Zojsi ashtu qenka. Kjo mund te na beje ne syte e te tjereve te dukemi teper te mjere.

    Citim Postuar mė parė nga Zėu_s
    Dardhanus the Pelasgian
    Per juve vllezer (apo motra, ku ta di une) qe jeni rrush me mend (por ...), ēdo fjale apo emer i vjeter qe shtjellohet apo deshifrohet ne gjuhen e sotme shqipe duhet te kete patjeter nje kuptim heroiko-poetiko-patriotik, se per ndryshe nuk qendron.
    Me kete kam qeshe shume. Ta pranoj gjer ne fund, se ketu ke shume te drejte. Por dhe per keto ka disa rregulla.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  9. #349
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Le, Zois se na myte me kete Deti Jone Deti i Atyne.
    Nuk ka gjasa teorike per te qene nga fjala "jone". Kete duhet ta kesh te qarte. Hulumtoje sa eshte e vjeter pronorja "jone" qe te bindesh se kur iu vu ky emer kesaj cope te detit kjo forme nuk ka ekzistuar. Nese na binde se po ka ekzistuar, atehere me pak mund do ti bindesh te gjithe se Deti Jon qenka Deti Yne. Kjo do te citohet pastaj ne literature nga shkencetar te ndryshem.
    Jo une per me lan e kam lan pak ma heret e jo tash qe po me thua ti, po me duket qe nuk e paske vrejt qe e kam lan pak ma heret, hala pa m'than ti.

    Po ne (une) hyjm ketu pikrisht per hulumtime qe ti kuptojme te drejtat e te vertetat e ti filtrojme te pavertetat dhe gabimet e atyre qe ishin para neve, pse nuk po na tregon ti se perēka nuk paska gjasa te jete fjala "jonė" dhe se sa e vjeter apo e re na qenka kjo fjale qe e paska zevendesuar fjalen "ynė", e cila fjale (ynė) nuk ekziston ne dialektin tim (apo shume shume rralle).

    Ah besa ne shkrimin tone te vjeter deti ion (me ο) dhe ionet (me ω) nuk shkruhen njejt, dhe nuk kan lidhje mes vete, siē e din ti ma mire se une.

    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Por deri atehere... eshte e kote nese une te them, mire e ka Zojsi ashtu qenka. Kjo mund te na beje ne syte e te tjereve te dukemi teper te mjere.
    Jo shoki mua nuk me duhet siē thone tek ne "me ma ba rrafsh qi ą q'ashtu", se kjo nuk ka vlere aspak per mua, e shume me pak per popullin tim (tonė). Per mua ka ma shume rendesi te me tregoi dikush si njeri qe jam gabim dhe ato gabimet e mia shkojne ne dem te popullit tim ose ne dem te se vertetes (te se vertetes, qe per mua eshte mbi te gjitha, se une nuk jam edhe aq patriot i madh jo), natyrisht me fakte e jo me kungja. Se per me kungja e thuma une di shume ma mire, po as nuk je ti e as nuk jam une qe duhet me kungjue e me thumue.

    Megjithse as kungjat e thumat tonė ketu ne kete forum nuk qojne peshe edhe aq, me rendesi eshte te mos dukemi te mjere para botes, kjo ka vlere.

    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Me kete kam qeshe shume. Ta pranoj gjer ne fund, se ketu ke shume te drejte. Por dhe per keto ka disa rregulla.
    Ti ndesh kesh e ndesh kiaj, kjo ą pune pur ty, vetem se nuk eshte e drejt te kerkosh gjithmone kuptime poetike a heroike a ku ta di une, se as shkenctaret me te medhenje te botes nuk e bejne kete, me beso.

    Shiko etymologjine e fjales gjermane "kaputt" qe eshte e perhapur ne te gjith boten, se si shtjellohet, se si eshte krijuar, prejardhja, domethenja etj. eshte absolutikisht jo poetike a heroike, sepse nuk ka nevoje te jete ashtu.

    ...

  10. #350
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Nuk e pata me kuja...

    Nese hena e re lindet pikerisht andej nga shfaqet deti Jon ne Shqiperi, eshte edhe nje argument me teper se behet fjale per perendeshen IO. Por ta leme kete njehere.
    Per "io", une kam mendimin se eshte "udhetar", (udhetar deti kuptohet).
    Udhetaret e tokes do duhej te quheshin ndryshe.

    Deti jon kishte nje kanal ajri qe shpiente per ne gadishull dhe mbrapa ne sezona te caktuara vjetore. Dmth ishte si puna e trenit, duhej ta prisje.

    Pra deti jon eshte "deti udhe".

    Emri i detit jon dhe ishujve jonik, jane te lidhur ngushte me dyndjen e lopeve te egra neper territoret tona.

    Hena e re eshte anije e detit qiellor. Nga tjetra ane, i ke ishujt Jonik. Kjo te thote se korrespondojne. Ata jane ishuj te udhetareve te detit.
    Nuk mund te themi prerazi se e kishte emrin keshtu apo ashtu,
    -ky del o permes lopes (jopes) meshqerre,
    o henes se re,
    o anijes [qiellore],
    o shtegut natyral udhetimit detar.
    Apo me saktesisht nga te gjitha se bashku. Ajo fjale perfshine te gjitha keto kuptime dhe tjera qe tani nuk i dijme. Po nga kjo fjale e vjeter dolen nje mori fjalesh me perdorime te ndyshme por pothuaj gjithnje ne lidhje me ato qe kam cekur. Keshtu ne turqishten "evropiane" Aj i thone henes. Emri Ajhan ta verteton kete.

    Se "I" lexohet "Aj" edhe sot ne dialekte shqiptare. Keshtu e njejta shprehje ne anglishte dha kuptimin e syrit. [eye] Aj.

    e.k.m.r.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  11. #351
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-07-2006
    Postime
    170
    Citim Postuar mė parė nga alibaba
    Zeus mirė e ke ti.
    Shiko si mendoj unė.
    Identiteti ilir kur u krijua nuk pėrfshiu tė gjithė pellazgėt.Njė pjesė e pellazgėve vazhduan tė jetojnė nė Heladė,pėr ta bėjnė fjalė shkrimtarėt helenė.Kėta vazhduan tė quhen me emnin e vjetėr pellazg.Helenėt nuk shkruanin pėr ndonji afėrsi tė pellazgėve me ilirėt.
    Identiteti shqiptar kur u krijua nuk pėrfshiu tė gjithė arbėrorėt.Njė pjesė e kėtyre vazhduan tė jetojnė nė Heladė, dhe jetojnė edhe sot.Kėta vazhdojnė tė quhen me emnin e vjetėr arbėrorė.Grekėt nuk pranojnė afėrsinė e arbėrorėve me shqipėtarėt.
    “The first Illyrian king Hyll(us) was identified with alb. “Hyll” - star, sun; gr.”helios” - sun etc.”
    “Of all I E people: Greeks (Helenes), Illyrians and Trojans (Wilusa) would be called after the sungod”
    I E Ethymological Dictionary
    Per sa me siper del se :
    a. "Hyll" = "Helios", pra jane sinonime, prej nga del se edhe:
    b. "Hyllirian" = "Helenes" jane gjithashtu sinonime edhe sikur te mos kemi te bejme me ndonje bicim fabrikimi ne periudha te mevonshme te termave "Helios" apo , "Helenes"!, si dhe
    c. Te gjithe popujte e gad. dhe Trojanet jane thirrur/quajtur Illyrian!

  12. #352
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    He Arsato burri he, na i bere Ilire gjithe ballkanin bashke me Azine e vogel.
    A ka mundesi ta ndalesh turrin pak.
    Nuk jane sinonime. Ia ke rritur tolerancen kandarit pak si teper. Po shkon ne plus-minus, nje kilogam tani.

    Sipas kesaj qe na ke nxjerrur, po thua se: Te gjithe keta jane ose greke ose shqiptar.

    Dhe na prure aty ku do te sulmohesh nga te dyja palet. Ne relaitet i ke bere te dy palet armiq te zjarrte, sepse greket do te ti nxjerrin syte, pse i bere shqiptar te urryer, ndersa shqiptaret pse i bere greke te felliqte.

    Tjerre pak kete se nuk bene pa e tjerrur, por as mos e tjerr shume holle se keputet!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  13. #353
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga arsato1
    c. Te gjithe popujte e gadishullit. dhe Trojanet jane thirrur/quajtur Illyrian!
    E sakte po te thuhet qe:"Shumica dermuese e popullit te gadishullit ballkanik perfshi Trojanet jane qujtur Hylleria".

    Ne ate kohe nuk kishte "greke". Sipas gjasave, Sparta qe ishte gjithnje ne partneritet me Persine kunder Athines udhehehiqej nga kaste kolone aziatike. Greckoit dhe Zelet ishin fise dardane qe jetonin ne rreze te malit Ida ose Atlas.

    Greket e sotem barazojne Zelle me Sele, ku kjo e fundit qe mbeturine Seleucide e dinastise aziatike.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #354
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    Styx, dicka qe mbeshtet mendimin tuaj mbi Sparten dhe Persine?
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  15. #355
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Clauss
    Styx, dicka qe mbeshtet mendimin tuaj mbi Sparten dhe Persine?
    Clauss nuk ke faj ti.
    Ti bile arrite te kuptosh kaq sa te besh pyetjen qe bere, une nuk arrita as kaq, do te mundohem edhe nje here...
    E sakte po te thuhet qe:"Shumica dermuese e popullit te gadishullit ballkanik perfshi Trojanet jane qujtur Hylleria".
    Na e gjej nje reference per kete Hylleria, se mua nuk me kujtohet ta kem lexuar me pare. Nga cili shekull te pakten, cili autor, (ishte helen apo latin autori). Tingellima qe ka ky term "Hyllerija" me duket si nje shqipe e vjeter ose latine vulgare e vone dhe me teper ngjet me gjeonim se sa me etnonim.
    Ne ate kohe nuk kishte "greke". Sipas gjasave, Sparta qe ishte gjithnje ne partneritet me Persine kunder Athines udhehehiqej nga kaste kolone aziatike. Greckoit dhe Zelet ishin fise dardane qe jetonin ne rreze te malit Ida ose Atlas.
    Per cilen kohe behet fjale, ne kohen kur ende nuk kishte greke nuk ekzistonte as mbreteria Perse.
    "Greckoit dhe Zelet ... jetonin rrenzemalit Ida ose Atlas"!, pyetja do te ishte, renze ciles Ide asaj te Kretes, apo asaj te Trojes apo nje Ide krejtesisht te trete.
    Pa kerkuar sqarimin rreth barazimit Ida: Atlas, as une kete nuk e kam degjuar me pare.
    Greket e sotem barazojne Zelle me Sele, ku kjo e fundit qe mbeturine Seleucide e dinastise aziatike.
    A ka mundesi te kene ngaterruar me ate fisin pellasg Seloi qe hecnin zbathur?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  16. #356
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Per cilen kohe behet fjale, ne kohen kur ende nuk kishte greke nuk ekzistonte as mbreteria Perse.
    Une nuk dua te perzihem ne kete zenken e juve dyve, por ketu une nuk jam i nje mendimi me ty. E kam cekur ne tema te tjera se si mendoi une per kete, dhe perēka mendoi une ndryshe, keshtu qe nuk do te perseritem kesaj here.

  17. #357
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Clauss nuk ke faj ti.
    Ti bile arrite te kuptosh kaq sa te besh pyetjen qe bere, une nuk arrita as kaq, do te mundohem edhe nje here...
    E sakte po te thuhet qe:"Shumica dermuese e popullit te gadishullit ballkanik perfshi Trojanet jane qujtur Hylleria".
    Na e gjej nje reference per kete Hylleria, se mua nuk me kujtohet ta kem lexuar me pare. Nga cili shekull te pakten, cili autor, (ishte helen apo latin autori). Tingellima qe ka ky term "Hyllerija" me duket si nje shqipe e vjeter ose latine vulgare e vone dhe me teper ngjet me gjeonim se sa me etnonim.
    Ne ate kohe nuk kishte "greke". Sipas gjasave, Sparta qe ishte gjithnje ne partneritet me Persine kunder Athines udhehehiqej nga kaste kolone aziatike. Greckoit dhe Zelet ishin fise dardane qe jetonin ne rreze te malit Ida ose Atlas.
    Per cilen kohe behet fjale, ne kohen kur ende nuk kishte greke nuk ekzistonte as mbreteria Perse.
    "Greckoit dhe Zelet ... jetonin rrenzemalit Ida ose Atlas"!, pyetja do te ishte, renze ciles Ide asaj te Kretes, apo asaj te Trojes apo nje Ide krejtesisht te trete.
    Pa kerkuar sqarimin rreth barazimit Ida: Atlas, as une kete nuk e kam degjuar me pare.
    Greket e sotem barazojne Zelle me Sele, ku kjo e fundit qe mbeturine Seleucide e dinastise aziatike.
    A ka mundesi te kene ngaterruar me ate fisin pellasg Seloi qe hecnin zbathur?

    Un e thashe or daj, qysh kur erdhe ne forum qe ti je hibrid, e ka mberdhif ajo pune. Po cti bej ketyre idealistave te tjere ne forum qe te mbajne ne pellembe te dores duke te te mesuar. Ti nuk meriton asnje gje. Po nga nje ane edhe nuk kan faj se shume rremuja sjell.

    Nuk di, se si me ngjan me nje te njohur ne forum, po shume shume te njohur. Ai stili kosovarce qe perdor nuk pi uje. Ketu bie era Seminare-istash.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga D@mian : 12-10-2006 mė 18:36
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  18. #358
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Ne lidhje me cilen teme, Zojs?
    Une nuk shpreha kurrfare mendimi te fundmja, une bera disa pyetje, ne lidhje me ekspozeun e Stiksit. Nese ti ke kuptuar me mire se une dicka nga ato qe ekspozoi Stiksi je i mireseardhur te me ndricosh dhe mua mendjen, se une e lexova tri here sot dhe nje here mbreme, por ky microprocessori im sma blou as mbreme as sonte. Duket, problemi qenka te une.
    p.s.:
    Interesant, nuk ma komentove aspak pergjegjen ne lidhje me Detin Jon, ishte e kenaqshme pergjegja ime apo jo?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #359
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Per cilen kohe behet fjale, ne kohen kur ende nuk kishte greke nuk ekzistonte as mbreteria Perse.
    Kjo nuk eshte vetem pyetje, por edhe shprehje mendimi, ashtu e kuptoi une me kete trurin tim te vocgel, e ti se di.
    Po ēfar greku a ēfar bakrraēi more, po ku ka pas grek ne kohen e mbretrise Persiane.

    E sa per detin jon, une nuk po shoh diēka aty qe ia vlen te komentohet, sepse, si gjithmone ti i komplikon gjerat deri ne maximum, kur ekziston mundesia te jene shume me thjesht e me te kjarta, nuk e di a e ben me qellim a jo.

    Ty shoku im i nderuar, nuk t'knaq pa qite koder per mbi breg, pa fole me rezerva, po u siell si maca rreth ēullit t'nxeht, pa fole njeher siē thot populli "me gjysė goje", e pa i perzi gjanat e me i ba njehere pershesh e me shikue se ēka po thone te tjeret.

    Nese don komente per studimet, mendimet e tua, at'here kallxo konkretisht se ku po t'dhem, ku po don me dal, se ēka ke kuptuar ti, e pastaj une te them ty SI GJITHMONE drejt e pa bende hiq se a i kam kuptuar edhe une gjerat si ti apo pak me ndryshe, apo krejt diēka tjeter,. Ta dha besen e Shqiptarit qe do te flas drejt si gjithmone, pa rezerva hiq.

    Mos i merr per t'keqe, se i merr gabim. Keto jan vetem kshilla si shok i forumit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 12-10-2006 mė 16:23

  20. #360
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Nal more djal se m'kan hi UDBa greke n'inbox, po m'cojne mesazhe private n'emen temin.
    Edhe ju kan hi rafall po m'i lexojne krejte.
    Prit pak.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 18 prej 33 FillimFillim ... 8161718192028 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. "Thoti fliste shqip"
    Nga ALBA nė forumin Arkeologji/antropologji
    Pėrgjigje: 295
    Postimi i Fundit: 26-11-2015, 16:49
  2. Atlantis nė Shqipėri
    Nga SyntheticZero nė forumin Arkeologji/antropologji
    Pėrgjigje: 636
    Postimi i Fundit: 01-09-2015, 14:36
  3. Illiristika - Nezir Myrta
    Nga Henri nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
  4. Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
  5. Pastėrtia e Gjuhės Shqipe
    Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-03-2003, 03:41

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •