Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Postime
    56

    Matricat,matricat,matricat

    ka njeri qe kupton nga matrix ketu???

  2. #2

    ēfarė do tė dish

    Salambo,

    shumė e pėrgjithshme pyetja jote
    ka shumė qė marrin vesh nga matricat, po pyet ēfarė ke dėshirė tė dish dhe tė pėrgjigjen njerėzia

    unė nuk hyj nė forum shpesh, kėshtu qė po nuk more pėrgjigje nga tė tjerėt kėtu dhe mendon se mund tė ndihmoj unė, mė shkruaj mesazh emaili

  3. #3
    ALBSECURITY
    Anėtarėsuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    958
    Une vazhdoje universitetin per matematike dhe me kenaqsine me te madhe do te ndihmoja...

  4. #4
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Matricat ne makinen llogaritese (graphic calculator):
    Lloji: TI-83 Plus

    1 - Ndize makinen llogaritese duke klikuar tek ON
    2 - Pastro cfare do te shikosh ne ekran duke shtypur CLEAR.
    3 - Shtyp butonin e verdhe 2ND & pastaj butonin (ne te njejten kolone por pak me poshte) X -1
    4 - Ne ekran do shikoni tek rreshti i pare: NAMES, MATH, EDIT dhe me poshte do shikoni shkronjat [B][A], , [C], [D], [E], [F], etj. etj., njera poshte tjetres
    5 - Shtyp butonin me shigjeten qe tregon djathtas, deri sa te arrish tek EDIT ne ekran
    6 - Shtyp ENTER
    7 - Ne ekran do shikosh MATRIX[A] 2 x 3 (kjo do te thote qe po punojme me matricen A)
    8 - Numrat 2 x 3 mund te jene te ndryshem, si per shembull 3 x 4, (varet nga dimencionet e matrices suaj) ose mund te mos i keni fare
    9 - Nrysho numrat sipas matrices qe ke (varet nga rreshtat e kolonat... pra, sa numra ke) duke shtypur numrat qe do
    10 - Pasi zgjodhe dimencionet, shtyp numrat qe ke ne probleme (uroj te dish si ti ndash koeficientet; n.q.s. jo, me thuaj) dhe pasi ke vene secilin numer, shtyp ENTER qe makina te te coje tek numri tjeter
    11 - Pasi i ke vene te gjitha numrat ne matrice, pastroje ekranin komplet
    12 - Shtyp butonin e verdhe 2ND & pastaj butonin (ne te njejten kolone por pak me poshte) X -1
    13 - Ne ekran do shikoni tek rreshti i pare: NAMES, MATH, EDIT dhe me poshte do shikoni shkronjat [B][A], , [C], [D], [E], [F], etj. etj., njera poshte tjetres
    14 - Shtyp butonin me shigjeten qe tregon djathtas, deri sa te arrish tek MATH ne ekran
    15 - Shko me shigjete poshte deri sa te arrish tek B qe thote rref(
    16 - Shtyp ENTER
    17 - Ne ekran do shikoni: rref(
    18 - Shtyp butonin e verdhe 2ND & pastaj butonin (ne te njejten kolone por pak me poshte) X -1
    19 - Shiko qe rreshti [A] eshte shenuar, dhe pas kesaj shtyp ENTER dhe do shikosh ne ekran: rref([A]
    20 - [A] nuk eshte e mbyllur ne kllapa, keshtu qe shtyp kllapen tjeter qe ta mbyllesh
    21 - Ne ekran duhet te kesh: rref([A])
    22 - Shtyp ENTER dhe do e keni pergjigjen ne ekran

    Perpara se te kishim makina llogaritese te ketij lloji, matricat i benin prinderit tane me dore, dhe merrte nje probleme disa fleta. Tani nuk na i mesojne me dore me; thjesht perdorim makinen llogaritese. Nuk e quajne te domosdoshme t'i mesoni matricat si me pare.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 30-11-2003 mė 04:39
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755
    une kuptoj nga matrix pyet ca te duash!!!
    MtrX ubicumque felix

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-02-2006
    Postime
    75
    Kisha une nje pyetje per matricat.
    Me duhet nje matric argjend A3X3 dhe nje A4X4.

  7. #7
    Citim Postuar mė parė nga Salambo
    ka njeri qe kupton nga matrix ketu???
    Mathcad nje program i cili zgjidh c'do lloj matrixi.


    Te kam derguar ne pm linket nga ku mund ta marresh.
    Kristal...
    ..E bardhė...
    ..Qė mė mban gjall!

  8. #8
    ThE KinG Maska e Imperator
    Anėtarėsuar
    23-04-2007
    Vendndodhja
    Albania
    Postime
    448
    Per cfare te te nevojitet rreth Matricave mund te te ndihmoj dhe une, pasi ne shkollen qe ndjek kane nje rendesi teper te vecante matricat per llogaritje te detajuara dhe mund te te ndihmoj rreth shume gjerave.

    Imperator
    Albanian Perandory

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-05-2009
    Postime
    3
    patjeter qe ka shum te atill qe i kuptojn matricat pasiqe matricat jan veprime me te thjeshta ne krahasim me shum veprime tjera te matematikes
    Dhe me pak vemendje mund ti kuptosh edhe ti per ket jam e sigurt
    andaj vetem pak perkushtim dhe do ti mesosh edhe ti

    gjitha te mirat

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-12-2009
    Postime
    2
    Citim Postuar mė parė nga Ferdinandi Lexo Postimin
    Une vazhdoje universitetin per matematike dhe me kenaqsine me te madhe do te ndihmoja...
    pershendetje.se pari desha t'ju faleminderoj qe deshironi te me ndihmoni.un jam nxenese ne shkollen e mesme dhe kam per detyr te pergatis nje seminar me temen matricat.un kam shenimet themelore per matricat por deshiroj qe te kem diqka me te veqant deshiroj ti studioj me teper dhe per kete kam kerkuar ndihmė ne kete forum.ju faleminderit per mirekuptim.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-12-2009
    Postime
    2
    Citim Postuar mė parė nga Darien Lexo Postimin
    Salambo,

    shumė e pėrgjithshme pyetja jote
    ka shumė qė marrin vesh nga matricat, po pyet ēfarė ke dėshirė tė dish dhe tė pėrgjigjen njerėzia

    unė nuk hyj nė forum shpesh, kėshtu qė po nuk more pėrgjigje nga tė tjerėt kėtu dhe mendon se mund tė ndihmoj unė, mė shkruaj mesazh emaili
    pershendetje.se pari desha te ju faleminderoj qe deshironi te me ndihmoni.un kam per detyr te pergatis nje seminar me temen matricat.kam shenimet themelore siq kemi mesuar ne shkoll ( jam nxenese ne shkollen e mesme) mirepo deshiroj te kem diqka me te veqant,dua ti studioj me teper matrica.ju faleminderit per mirekuptim.

  12. #12
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Te duhet historia e zhvillimit te matricave apo forma se si zgjidhet nje matric ??

    Mundesh mu sqaru pak me shum .

  13. #13
    Skofiar Maska e Skofiar
    Anėtarėsuar
    07-08-2005
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    731
    Nje webfaqe shume e mire per llogaritje te matricave inverse drejteperdrejt


    http://www.matheboard.de/inverse_matrix_berechnen.php


    Ne kufizen per llogaritje matricen duhet dhene ne kete forme(kujdes shenjat)

    a1,a2,a3;b1,b2,b3;c1,c2,c3 dhe kliko llogarite, fiton drejte perdrejte rezultatin

    Psh.: 1,2,-1;4,2,1;-2,-3,2


    http://www.mathetools.de/matrizen_multiplikation/

    Ne te njejten forme jipen matrica1 dhe matrica2 dhe fitohet rezultati i produktit te dy matricave
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Skofiar : 06-05-2010 mė 16:01

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •