Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Matricat,matricat,matricat

  ka njeri qe kupton nga matrix ketu???

 2. #2
  Lotheneil Maska e Darien
  Anėtarėsuar
  05-05-2002
  Mosha
  43
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  ēfarė do tė dish

  Salambo,

  shumė e pėrgjithshme pyetja jote
  ka shumė qė marrin vesh nga matricat, po pyet ēfarė ke dėshirė tė dish dhe tė pėrgjigjen njerėzia

  unė nuk hyj nė forum shpesh, kėshtu qė po nuk more pėrgjigje nga tė tjerėt kėtu dhe mendon se mund tė ndihmoj unė, mė shkruaj mesazh emaili

 3. #3
  ALBSECURITY
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  958
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Une vazhdoje universitetin per matematike dhe me kenaqsine me te madhe do te ndihmoja...

 4. #4
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Matricat ne makinen llogaritese (graphic calculator):
  Lloji: TI-83 Plus

  1 - Ndize makinen llogaritese duke klikuar tek ON
  2 - Pastro cfare do te shikosh ne ekran duke shtypur CLEAR.
  3 - Shtyp butonin e verdhe 2ND & pastaj butonin (ne te njejten kolone por pak me poshte) X -1
  4 - Ne ekran do shikoni tek rreshti i pare: NAMES, MATH, EDIT dhe me poshte do shikoni shkronjat [B][A], , [C], [D], [E], [F], etj. etj., njera poshte tjetres
  5 - Shtyp butonin me shigjeten qe tregon djathtas, deri sa te arrish tek EDIT ne ekran
  6 - Shtyp ENTER
  7 - Ne ekran do shikosh MATRIX[A] 2 x 3 (kjo do te thote qe po punojme me matricen A)
  8 - Numrat 2 x 3 mund te jene te ndryshem, si per shembull 3 x 4, (varet nga dimencionet e matrices suaj) ose mund te mos i keni fare
  9 - Nrysho numrat sipas matrices qe ke (varet nga rreshtat e kolonat... pra, sa numra ke) duke shtypur numrat qe do
  10 - Pasi zgjodhe dimencionet, shtyp numrat qe ke ne probleme (uroj te dish si ti ndash koeficientet; n.q.s. jo, me thuaj) dhe pasi ke vene secilin numer, shtyp ENTER qe makina te te coje tek numri tjeter
  11 - Pasi i ke vene te gjitha numrat ne matrice, pastroje ekranin komplet
  12 - Shtyp butonin e verdhe 2ND & pastaj butonin (ne te njejten kolone por pak me poshte) X -1
  13 - Ne ekran do shikoni tek rreshti i pare: NAMES, MATH, EDIT dhe me poshte do shikoni shkronjat [B][A], , [C], [D], [E], [F], etj. etj., njera poshte tjetres
  14 - Shtyp butonin me shigjeten qe tregon djathtas, deri sa te arrish tek MATH ne ekran
  15 - Shko me shigjete poshte deri sa te arrish tek B qe thote rref(
  16 - Shtyp ENTER
  17 - Ne ekran do shikoni: rref(
  18 - Shtyp butonin e verdhe 2ND & pastaj butonin (ne te njejten kolone por pak me poshte) X -1
  19 - Shiko qe rreshti [A] eshte shenuar, dhe pas kesaj shtyp ENTER dhe do shikosh ne ekran: rref([A]
  20 - [A] nuk eshte e mbyllur ne kllapa, keshtu qe shtyp kllapen tjeter qe ta mbyllesh
  21 - Ne ekran duhet te kesh: rref([A])
  22 - Shtyp ENTER dhe do e keni pergjigjen ne ekran

  Perpara se te kishim makina llogaritese te ketij lloji, matricat i benin prinderit tane me dore, dhe merrte nje probleme disa fleta. Tani nuk na i mesojne me dore me; thjesht perdorim makinen llogaritese. Nuk e quajne te domosdoshme t'i mesoni matricat si me pare.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 30-11-2003 mė 03:39
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  36
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  une kuptoj nga matrix pyet ca te duash!!!
  MtrX ubicumque felix

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-02-2006
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kisha une nje pyetje per matricat.
  Me duhet nje matric argjend A3X3 dhe nje A4X4.

 7. #7
  larguar
  Anėtarėsuar
  11-09-2006
  Postime
  535
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Salambo
  ka njeri qe kupton nga matrix ketu???
  Mathcad nje program i cili zgjidh c'do lloj matrixi.


  Te kam derguar ne pm linket nga ku mund ta marresh.
  Kristal...
  ..E bardhė...
  ..Qė mė mban gjall!

 8. #8
  ThE KinG Maska e Imperator
  Anėtarėsuar
  23-04-2007
  Vendndodhja
  Albania
  Postime
  448
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Per cfare te te nevojitet rreth Matricave mund te te ndihmoj dhe une, pasi ne shkollen qe ndjek kane nje rendesi teper te vecante matricat per llogaritje te detajuara dhe mund te te ndihmoj rreth shume gjerave.

  Imperator
  Albanian Perandory

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-05-2009
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  patjeter qe ka shum te atill qe i kuptojn matricat pasiqe matricat jan veprime me te thjeshta ne krahasim me shum veprime tjera te matematikes
  Dhe me pak vemendje mund ti kuptosh edhe ti per ket jam e sigurt
  andaj vetem pak perkushtim dhe do ti mesosh edhe ti

  gjitha te mirat

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-12-2009
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ferdinandi Lexo Postimin
  Une vazhdoje universitetin per matematike dhe me kenaqsine me te madhe do te ndihmoja...
  pershendetje.se pari desha t'ju faleminderoj qe deshironi te me ndihmoni.un jam nxenese ne shkollen e mesme dhe kam per detyr te pergatis nje seminar me temen matricat.un kam shenimet themelore per matricat por deshiroj qe te kem diqka me te veqant deshiroj ti studioj me teper dhe per kete kam kerkuar ndihmė ne kete forum.ju faleminderit per mirekuptim.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-12-2009
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darien Lexo Postimin
  Salambo,

  shumė e pėrgjithshme pyetja jote
  ka shumė qė marrin vesh nga matricat, po pyet ēfarė ke dėshirė tė dish dhe tė pėrgjigjen njerėzia

  unė nuk hyj nė forum shpesh, kėshtu qė po nuk more pėrgjigje nga tė tjerėt kėtu dhe mendon se mund tė ndihmoj unė, mė shkruaj mesazh emaili
  pershendetje.se pari desha te ju faleminderoj qe deshironi te me ndihmoni.un kam per detyr te pergatis nje seminar me temen matricat.kam shenimet themelore siq kemi mesuar ne shkoll ( jam nxenese ne shkollen e mesme) mirepo deshiroj te kem diqka me te veqant,dua ti studioj me teper matrica.ju faleminderit per mirekuptim.

 12. #12
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Te duhet historia e zhvillimit te matricave apo forma se si zgjidhet nje matric ??

  Mundesh mu sqaru pak me shum .

 13. #13
  Skofiar Maska e Skofiar
  Anėtarėsuar
  07-08-2005
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nje webfaqe shume e mire per llogaritje te matricave inverse drejteperdrejt


  http://www.matheboard.de/inverse_matrix_berechnen.php


  Ne kufizen per llogaritje matricen duhet dhene ne kete forme(kujdes shenjat)

  a1,a2,a3;b1,b2,b3;c1,c2,c3 dhe kliko llogarite, fiton drejte perdrejte rezultatin

  Psh.: 1,2,-1;4,2,1;-2,-3,2


  http://www.mathetools.de/matrizen_multiplikation/

  Ne te njejten forme jipen matrica1 dhe matrica2 dhe fitohet rezultati i produktit te dy matricave
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Skofiar : 06-05-2010 mė 16:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •