Close
Faqja 2 prej 19 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 374
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Elbasan - Vula (shenja) e dores - nga Turqishtja (Kush eshte ndonjeri qe di turqisht le ta vertetoje sic duhet. Por mua nje turkeshe ma tha, kur lexoi emrin e qytetit rastesisht)
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 2. #22
  kunder racizmit
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  215
  Faleminderit
  2
  4 falenderime nė 4 postime
  Themelimi i elbasanit eshte nje fakt historik i njohur. Pas rrethimit te dyte te krujes ne vitin 1446, sulltan Mehmeti II ndertoi kete kala dhe ne hyrjen e tij shkruajti "Eli-Basan, es Sulltan, ibni Sulltan, Fahati Sulltan, Mehmet thani han" "Vura doren, un sulltani, bir sulltani, sulltan triumfator, Mehmet mbret i madh", pra emri i Elbasanit do te thote vura dore, ne kuptimin ndertova.

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga darkman
  Themelimi i elbasanit eshte nje fakt historik i njohur. Pas rrethimit te dyte te krujes ne vitin 1446, sulltan Mehmeti II ndertoi kete kala dhe ne hyrjen e tij shkruajti "Eli-Basan, es Sulltan, ibni Sulltan, Fahati Sulltan, Mehmet thani han" "Vura doren, un sulltani, bir sulltani, sulltan triumfator, Mehmet mbret i madh", pra emri i Elbasanit do te thote vura dore, ne kuptimin ndertova.
  Faleminderit shume
  Te njejtin shpjegim te fjales me tha kjo turkesha, tani do t'ia plotesoj ate qe me tha me anen historike te emertimit te ketij qyteti.
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 4. #24
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Per Ulqinin mjaft flet fakti se ne emblemen e tij ka pasur ujkun.

 5. #25
  Warranted Maska e Qerim
  Anėtarėsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba
  Per Ulqinin mjaft flet fakti se ne emblemen e tij ka pasur ujkun.
  Kjo emblema me ujkun eshte qe ne kohen e ilireve apo me e voneshme ?

  Sepse ne ilirisht kemi ,ul-ise, ap-ulia (ne messapi), pra ul- perdoret shpesh per ujin.Shkel-qej,pel-qej, pra -qej eshte nje fjale kenaqesie.

  Dhe Ulqini duke qene nje qytet bregdetar ,une mendova se ky eshte shpjeqimi me llogjik.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Qerim : 12-01-2006 mė 04:40

 6. #26
  Southern Prince Maska e Pyrrhus_Mollos
  Anėtarėsuar
  12-01-2006
  Vendndodhja
  Ēamėri
  Postime
  315
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Red face

  El_basan do te thote ne turqisht fortesa ose kalaja ne turqisht

 7. #27
  kunder racizmit
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  215
  Faleminderit
  2
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Qerim
  Kjo emblema me ujkun eshte qe ne kohen e ilireve apo me e voneshme ?

  Sepse ne ilirisht kemi ,ul-ise, ap-ulia (ne messapi), pra ul- perdoret shpesh per ujin.Shkel-qej,pel-qej, pra -qej eshte nje fjale kenaqesie.

  Dhe Ulqini duke qene nje qytet bregdetar ,une mendova se ky eshte shpjeqimi me llogjik.
  Me pelqejne disa aspekte te shpjegimit tend.
  Mgjth jasht teme desha te beja nje shpjegim interesant ne lidhje me etimologjine e fjales shkelqej sidomos pjesa e perparme. Per pjesen e pasme qej ndoshta ka me shume linje me foljen 'me qene ose jam' ose me emrin qenie ne kuptimin e te qenurit.
  Kurse pjesen e perparme shkel qe permendimin tim do ta lidhja me fjalen Ēel qe rrjedhin nga nje forme te shqipes se vjeter skel. Transformimi i grupit sk -> Ē e thekson edhe Ēabej ne shpjegimin e emrit ilir skerdilard: ku Skerdi e lidh me fjalen Ēetė dhe lard e krahason me fjalen lider ne anglisht dhe Laidon ne latinisht duke nxjerre kuptimin e fjales ne prijes ēetash.
  Me pak fjale, fjala shkelqej eshte formuar per te thene qenie e ēelur. Interesante per tu pare eshte edhe perdorimi i fjales ēel kur thuhet ēel dielli
  Grupi sk kur ka menjehere pas zanoren e theksuar eshte shnderruar ne ē dhe ne rastin tjeter ne shk.

  ps. Mund edhe te gabohem

 8. #28
  Perjashtuar Maska e skerdi`an
  Anėtarėsuar
  13-01-2006
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ore fjala kucove nga vjen ?

 9. #29
  kunder racizmit
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  215
  Faleminderit
  2
  4 falenderime nė 4 postime
  termi Kucova haset ne mbiemrat e shqiptareve ne mesjete. Biles sot haset akoma ne mbiemrat e disa arberesheve te italise.
  Mendoj te kete nje origjine prej ndonje mbiemri, sic eshte edhe termi muzeqe qe vjen besoj un nga Muzaka.
  Eshte nje shpjegim i besueshem por nuk jam 100% i sigurte.

 10. #30
  I larguar Maska e panchovilla
  Anėtarėsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Milky Way Galaxy
  Postime
  511
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga darkman
  termi Kucova haset ne mbiemrat e shqiptareve ne mesjete. Biles sot haset akoma ne mbiemrat e disa arberesheve te italise.
  Mendoj te kete nje origjine prej ndonje mbiemri, sic eshte edhe termi muzeqe qe vjen besoj un nga Muzaka.
  Eshte nje shpjegim i besueshem por nuk jam 100% i sigurte.
  Fjala Kucove besoj se rrjedh nga sllavishtja. Sepse ne Serbi e Maqedoni ka shume fshatra me emer Kucovo apo Kuckovo. Mund te kete ngelur nga koha e car dushanit.
  Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

 11. #31
  i vetlarguar Maska e Arcimedes
  Anėtarėsuar
  26-12-2005
  Vendndodhja
  Holland
  Mosha
  41
  Postime
  591
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga iliria e para
  Ulqin= shkepute fjalen dyshe dhe e kuptoni
  Shkoder = ne koder tek kalaja
  Lezh = Lesh
  Tirane = kjo dihet se te gjithe jan tiran ne qytet
  Kruje=krua
  Sarande= sa rande(rende, peshe

  Korce= korre dhe çane
  Librazhd= dicka me libra
  Elbasani= dicka me elbin (drith)
  Milot= mbi lot
  Tetove= dicka me 8
  Kumanove= ku mbarove
  Prishtine= u prishe
  Gjakove= u derdhe shum gjak
  Guci=kusi
  Koplik= kopil ik:
  Kukes= ku ka kesi
  he mos ma merrni per te madhe , pak humor eeee. :
  U shkriva duke qeshur iliria

  Durresi eshte quajtur edhe Epidamus. Kete gje ose e kam ndigjuar e ose e kam lexuar diku, por nuk e di me saktesi se ku e kam ndigjuar, apo lexuar.
  I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

 12. #32
  Platonic Lover Maska e EllaCaramella
  Anėtarėsuar
  16-12-2005
  Vendndodhja
  Ne ndjenjat e tij
  Postime
  113
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga rili
  gjirokastra eshte greke besoj poashtu dhe saranda eshte greqisht po tepelena butrinti
  gjirokastra e morri emrin nga "Argjiroja" qe u hodh nga kalaja
  TY nuk te kam zemer, te kam shpirt, sepse zemra pushon nje dite, kurse shpirti svdes kurre.

 13. #33
  kunder racizmit
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  215
  Faleminderit
  2
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga EllaCaramella
  gjirokastra e morri emrin nga "Argjiroja" qe u hodh nga kalaja
  Nese sheh nje shkrim me pare kam dhene disa fakte per faktin qe gjiro s'mund te vij nga argjiro.
  Ceshtja e ketij emri ka shume perberese qe un i kam shpjeguar ne nje shkrim me siper. Mund ta shpjegoje me pak fjale nga vjen kjo siguri se eshte kjo e verteta dhe jo te tjerat!!!!!

 14. #34
  kunder racizmit
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  215
  Faleminderit
  2
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga elbasan
  Durrės < gr. Durrachion/lat.Dyrrachium , gr. Epidamnos
  E kam lexuar dhe un librin e demiraj qe flet per kete ceshtje.
  Por kurre nuk ka nxjerre si perfundim nese epidamnus eshte greqisht.
  dhe durrachion eshte si i thonin greket dhe durrachium i therrasin latinet.
  Aty nuk xjerr aspak perfundime.

 15. #35
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Mendoj se Ulqini ka fjalen me origjinale dhe te bukur iliro-shqiptare .Ulqin=uji qe shkelqen.
  Per Korcen me duket me e llogjikshme te kete nje prejardhje sllave se sa greke.Gorica=bregore, kodrine. C`ne greket deri ne Korce? Korca me te dendura i ka pasur marredheniet me Maqedonine se sa me Greqine.
  Emra te sigurte ilire jane edhe Shkodra,Shkupi,Arta,Janina,Vlora,Mati,Rresheni etj.
  Nje emer te bukur ka edhe krahina e Shpatit ne rrethin e Elbasanit.
  Ulqini e ka prejardhjen nga fjala ilire ujk apo ulk me prejardhje indoevropiane.

  Krahaso me greqishten luk-os (ujku)

  dhe me latinishten lup-us

  kemi nje metateze nga luk ne ulk si tek fjala alb- qe kthehet ne lab- (laberi)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Tannhauser : 23-01-2006 mė 21:02

 16. #36
  kunder racizmit
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  215
  Faleminderit
  2
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga panchovilla
  Fjala Kucove besoj se rrjedh nga sllavishtja. Sepse ne Serbi e Maqedoni ka shume fshatra me emer Kucovo apo Kuckovo. Mund te kete ngelur nga koha e car dushanit.
  Per kete nuk di cte them??
  Nese mendon qe vjen nga sllavistja mendoj qe dhe duhet te thohet se cfare do te thote.

  Per faktin qe kucova eshte nje mbiemer shqiptar i shekullit te XV jam i sigurte sepse gjendet akoma sot ne arbereshet e italise ne formen Cuciova.
  Etimologjine eketij emri nuk e di!!!!! nese ndonjeri ka ndonje ide mbi kete jo te formes qe vjen nga fjala ku e cova do ta ftoja ta shkruante.

 17. #37
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga darkman
  Mendoj qe termi grek lukos ka nje formim krejtesisht ne vete.

  Kam lexuar qe lupus latinisht eshte term pre-indoeuropian i marre nga latinet prej banoreve qe banonin aty para tyre
  Termi grek ka te njejten rrenje indoevropiane.

  Edhe ne latinisht kemi kthimin k ne p qe duket dhe tek fjalet equus (kali) kurse ne greqisht ippos (ιππος).

  Kjo duket shume mire dhe te Herodoti qe nuk thote pote (ποτε) por kote (κοτε) edhe disa fjale te tjera qe zevendeson shume shpesh p me k

  Eshte nje nga rrenjet te padiskutueshme i.e

 18. #38
  Pa_Prespektive Maska e KNFC
  Anėtarėsuar
  01-12-2004
  Vendndodhja
  N'shpi_Time
  Mosha
  36
  Postime
  422
  Faleminderit
  8
  45 falenderime nė 36 postime
  Kam degjuar edhe une per kete punen e origjines se emrit Kucove nga sllavishtja,kryesisht nga te vjeter,po nuk i kam dhene rendesi e as besuar.
  Megjithate,meqe u hap kjo ceshtje,simbas tyre emri Kucove vinte nga sllavishtja dhe kishte kuptimin pak a shume stan ose vathe.
  Nuk e di sa e vertete eshte,thjesht keshtu kam degjuar.
  THINK SMALL LIVE SMALL DIE SMALL

 19. #39
  kunder racizmit
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  215
  Faleminderit
  2
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
  Ulqini e ka prejardhjen nga fjala ilire ujk apo ulk me prejardhje indoevropiane.

  Krahaso me greqishten luk-os (ujku)

  dhe me latinishten lup-us

  kemi nje metateze nga luk ne ulk si tek fjala alb- qe kthehet ne lab- (laberi)
  Shpjegimi me i pranueshem per ujk eshte ky:
  Albanian form: ujk [m] (tg)<-proto-Albanian: ulk(w)<- IE: ul•kw-o-
  Ngjashmeri ne gjuhe te tjera IE : Gotik. wulfs
  Interesant eshte rasti i femres se ujkut qe i thone ulkonje.

  Mendoj qe termi grek lukos ka nje formim krejtesisht ne vete.

  Kam lexuar qe lupus latinisht eshte term pre-indoeuropian i marre nga latinet prej banoreve qe banonin aty para tyre

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e elbasan
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ja disa shpjegime qė bėn Shaban Demiraj

  Bellovodė < sllav. Ka mundėsi tė jetė pėrkthim i toponimit tė mėparshėm *Ujėbardhė (Ujėt e Bardhė)
  Berat < sllav. Beograd
  Ēorovodė < sllav. Ēernevoda. Ka mundėsi tė jetė pėrkthim i toponimit tė mėparshėm *Ujėzi (Ujėt e Zi)
  Drisht < Drivastum
  Durrės < gr. Durrachion/lat.Dyrrachium , gr. Epidamnos
  Frakull < lat. oraculum
  Groftat e Gojanit < lat. Crupta
  Ishėm < Isamnus
  Kurbi (Kurbini) < lat. Corbinus
  Novoselė < sllav. Novosello
  Pukė < udhė pukė < udhė publike < lat. via publica
  Pult < Pulėt < Pólatum
  Rrjoll < lat. rivulus
  Shkumbin < Scampinos
  Shutrri (Shutrrija e Selitės, shpellė nė Lurė) < lat. subterraneum (i nėndheshėm)
  Ulqin < Ulcinium/Ocinium/Ulkinion, ulku/ujku
  Val- (Valbona, Valsh) < lat. villa
  Velipojė < sllav. Velipolje
  Vilė < lat. villa
  Vinjall < lat. vinealis
  "Atdheu mbi gjithēka."
  Zogu I

Faqja 2 prej 19 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
  Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 2. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
  Nga tani_26 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 20:53
 3. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 14:10
 4. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 5. Ēėshtja Ēame
  Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 18:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •