Close
Faqja 18 prej 19 FillimFillim ... 816171819 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 360 prej 374
 1. #341
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  690
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga landi45 Lexo Postimin
  burrel vendi burrave,,,,

  mat vendi ku ngelnin mat ushtrite pushtuese, por lidhe me mencurin e vendasve ne zhjidhje dhe matje problemesh

  MATI ka kone qyteze bizantine e ndertum n,forme rrethi ose syni,,,,,rrjedhimisht asht toponim Grek

  Mati = syni (shqip)

 2. #342
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga -BATO- Lexo Postimin


  I kam dėgjuar tė dyja format, po ndonjėherė shprehjet frazeologjike pėrcillen gabim dhe kuptimet e tyre ngatėrrohen. Po tė nisemi nga logjika, lesh zė diēka qė nuk lėviz, pra njė muskul qė nuk punon, megjithatė nuk tė kundėrshtoj nėse mė sjell njė burim tė besueshėm, pėr shembull ndonjė fjalor tė shprehjeve frazeologjike ku gjendet kjo shprehje.
  Si te levizesh si mos te levizesh, lesh ze qe qe


  Edhe une i kam degjuar te dyja por per mendimin tim ajo qe tha DG Feminine eshte e sakte

 3. #343
  Luani.
  Anėtarėsuar
  20-05-2010
  Vendndodhja
  Has
  Mosha
  44
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje,

  Mundet ndonjeri te me shpjegoje kuptimin e ketyre fjaleve:

  1. Fushe Arres (Qytet ne veri te shqiperise)
  2. Liqe Kuq (Fshat ne Verilindje te shqiperise Komuna Fajza)
  3. Drini i Bardhe (Lum ne verilindje te shqiperise)
  4. Drini i Zi (Lum ne verilindje te shqiperise)

  Faleminderit.

 4. #344
  i/e regjistruar Maska e ikthus
  Anėtarėsuar
  07-02-2008
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dashamir pershendetje,meqe je prej Hasi do te ishte me interesante sikur te sillje ketu disa toponime tjera mjaft interesante qe ka atje:

  HAS etimologji e panjohur
  PLAN PACIT ,rrafshi Pacit
  KRUME (CRUMB ,anglisht) thermija,
  BYTYC cope e vogel toke
  BRUT emer Dardan
  FAJZA eshte nje emer me etymologji te veshtire mund te jete VAJZA.

 5. #345
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  KRUME (CRUMB ,anglisht) thermija
  krume = crumb?

 6. #346
  i/e regjistruar Maska e Sofi _
  Anėtarėsuar
  09-04-2011
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Dardanelet

  Pamvaresisht se s'ndodhen ne Shqiperi/Kosove: 5 yllka virtuale kujt sjell fakte/argumente historike mbi origjinen e emertimit te Ngushtices se Dardaneleve

  fenk ju

 7. #347
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Postime
  336
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Sofi _ Lexo Postimin
  Pamvaresisht se s'ndodhen ne Shqiperi/Kosove: 5 yllka virtuale kujt sjell fakte/argumente historike mbi origjinen e emertimit te Ngushtices se Dardaneleve

  ^
  ============================================
  Ne faqen nr. 471 te
  "A new universal, technological, etymological, and pronouncing dictionary . . . , Volume 1 By John Craig"

  http://books.google.ca/books?id=vTJA...nelles&f=false
  spjegohet me nje lloj fortifikimi, dhe n.q.se pranojme qe autori i ketij fjalori ka sjelle diku " fakte/argumente historike ", ndoshta aty duhet pare . . .

 8. #348
  i/e regjistruar Maska e Sofi _
  Anėtarėsuar
  09-04-2011
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga EncounterAL Lexo Postimin
  ============================================
  Ne faqen nr. 471 te
  "A new universal, technological, etymological, and pronouncing dictionary . . . , Volume 1 By John Craig"

  http://books.google.ca/books?id=vTJA...nelles&f=false
  spjegohet me nje lloj fortifikimi, dhe n.q.se pranojme qe autori i ketij fjalori ka sjelle diku " fakte/argumente historike ", ndoshta aty duhet pare . . .
  Faleminderit. Autori mund te kete te drejte, dhe i vetmi argument tjeter qe kisha hasur me ishte duk i dyshimte. Pamvaresisht se nuk mund ta vertetoj apo hedh poshte vete, po te shtoj nje pike reputacion

 9. #349
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Perdorimi per here te pare i fjales "Shqip" prej se ciles rrodhi emri Shqiperi mbas emrit Arberi.

  Ky ėshtė divani i bejtexhiut Nezim Frakulla, i shkruar nė mes viteve 1731-1735. Konsiderohet qė kėtu pėr tė parėn herė tė ketė nisur kalimi nga vetė-identifimi "arbėr" nė "shqiptarė".

  Divan kush pat folur nė shqip?
  Ajan e bėri Nezimi.
  Bejan kush e pat folurė shqip?
  Insan e bėri Nezimi.

  Nga denominimi "shqip", rrjedh edhe emertimi "shqiptare" si afilence per ate "qe di shqip", "flet shqip". Masovizim ky emertim mori ne veri me 1766 dhe jug 1774 e kendej. Kurse kulmimi politik shenohet me Lidhjen e Prizrenit (1878).

  Prandaj eshte i paqendrueshem shpjegimi determinist "shqiptarist" qe historia vllehe "i'a lyen" edhe albanofoneve arbero-sllave/latine/bizantine, te Mesjetes. Si dhe eshte i paqendrueshem pretendimi se vetem shqipja e Vatikanit eshte shqipe.

  http://books.google.com/books?id=xDi...page&q&f=false


  http://books.google.com/books?id=9_g...page&q&f=false
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 10. #350
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,933
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Mitrovica = ?
  Pristina = ?
  Leposavic = ?
  Obilic = Millosh Obilic
  Gracanica = ?
  Sterpce = ?
  Decan = ?

 11. #351
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Smile

  Citim Postuar mė parė nga Gordon Freeman Lexo Postimin
  Mitrovica = ?
  Pristina = ?
  Leposavic = ?
  Obilic = Millosh Obilic
  Gracanica = ?
  Sterpce = ?
  Decan = ?
  e c“far duhet te behet tani me kta emra??? te gjejm etimologjin e toponimeve???

 12. #352
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,933
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
  e c“far duhet te behet tani me kta emra??? te gjejm etimologjin e toponimeve???
  problemi eshte se nuk ka

 13. #353
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mitrovica = ? ndoshta mund te vi nga fjala;,,,Meter dhe viz,,, Meterviza,,metra e fundit,,dhe viza kufitare,,

  Pristina = ? ndoshta mund te vij nga fjala,,,,Prij,,,,stines,,qe do te thot te prish,,princ,,dhe kjo ndoshta spjegohet edhe me faktin qe Pristina esht kryeqytet,,dhe i Prin,,Stines!!

  Leposavic = ? ndoshta mund te vi nga fjala,,,leje,,,,,por sesht vic!!! dmth Le,,,Po,,sasht vic,,,dmth nuk esht qytet me vic ne fund,,ne kuptimin se qyteti sju perket vicave!!
  kur i esht ven ky emer,,ndoshta ka patur shum banor me vic,,

  perkte pjesen tjeter te mbetur,,,,do perpiqem nje her tjeter!!

 14. #354
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,933
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
  Mitrovica = ? ndoshta mund te vi nga fjala;,,,Meter dhe viz,,, Meterviza,,metra e fundit,,dhe viza kufitare,,

  Pristina = ? ndoshta mund te vij nga fjala,,,,Prij,,,,stines,,qe do te thot te prish,,princ,,dhe kjo ndoshta spjegohet edhe me faktin qe Pristina esht kryeqytet,,dhe i Prin,,Stines!!

  Leposavic = ? ndoshta mund te vi nga fjala,,,leje,,,,,por sesht vic!!! dmth Le,,,Po,,sasht vic,,,dmth nuk esht qytet me vic ne fund,,ne kuptimin se qyteti sju perket vicave!!
  kur i esht ven ky emer,,ndoshta ka patur shum banor me vic,,

  perkte pjesen tjeter te mbetur,,,,do perpiqem nje her tjeter!!
  auhhhhhhhhhh...... cka ke perkthyer

  popo ashtu eshte ne ate qytet jetojne shume viqė e lop per ate

 15. #355
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga Gordon Freeman Lexo Postimin
  auhhhhhhhhhh...... cka ke perkthyer

  popo ashtu eshte ne ate qytet jetojne shume viqė e lop per ate
  po ktyre me vic nuk esht e leht tjau gjesh,,,por ashtu e meritojn heheheh

  po kto dy te paret pa vic???

  Mitrovica dhe Pristina,,,,a nuk te duken te verteta perkthimet???

 16. #356
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,933
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
  po ktyre me vic nuk esht e leht tjau gjesh,,,por ashtu e meritojn heheheh

  po kto dy te paret pa vic???

  Mitrovica dhe Pristina,,,,a nuk te duken te verteta perkthimet???
  ncum , perkthimi per mitrovicen eshte i gabuar ka origjine sllave por per prishtinen kam degjuar qe bazohet ne nje perandor latin te quajtur Justinian Pristina nuk e di nqoftse eshte e vertete!

 17. #357
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Smile

  Citim Postuar mė parė nga Gordon Freeman Lexo Postimin
  ncum , perkthimi per mitrovicen eshte i gabuar ka origjine sllave por per prishtinen kam degjuar qe bazohet ne nje perandor latin te quajtur Justinian Pristina nuk e di nqoftse eshte e vertete!
  Ma trego historin e perendorit pak ,,dhe un po te them,,nese ai esht Justinian Pristina,,,sepse e kishte mbiemrin,,,apo sepse e mori mbiemrin,,ashtu sic mund ta ket marr Ali Pasha i Tepelenes,,


 18. #358
  . Maska e illyrian rex
  Anėtarėsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
  Mitrovica = ? ndoshta mund te vi nga fjala;,,,Meter dhe viz,,, Meterviza,,metra e fundit,,dhe viza kufitare,,

  Pristina = ? ndoshta mund te vij nga fjala,,,,Prij,,,,stines,,qe do te thot te prish,,princ,,dhe kjo ndoshta spjegohet edhe me faktin qe Pristina esht kryeqytet,,dhe i Prin,,Stines!!

  Leposavic = ? ndoshta mund te vi nga fjala,,,leje,,,,,por sesht vic!!! dmth Le,,,Po,,sasht vic,,,dmth nuk esht qytet me vic ne fund,,ne kuptimin se qyteti sju perket vicave!!
  kur i esht ven ky emer,,ndoshta ka patur shum banor me vic,,

  perkte pjesen tjeter te mbetur,,,,do perpiqem nje her tjeter!!
  Po kalon ne humor kjo teme. Bashke me temen edhe forumi.

 19. #359
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga illyrian rex Lexo Postimin
  Po kalon ne humor kjo teme. Bashke me temen edhe forumi.
  ah,,,dhe ti duhet te me citosh mua per te then kte??


  silli ti,,,toponimet me serjoze at“her!!.

 20. #360
  . Maska e illyrian rex
  Anėtarėsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime nė 8 postime
  Ajo qe eshte sllavisht mbetet sllavisht. Arsyeja dihet pse jane sllavisht.
  Ne peridhen parasllave kishim emra si Theranda, Vicianum, Ulpiana etj...

  Leri budallakinat me stine me meter e me viq se la nam.

  Per Prishtinen pajtohem me Gordon Freeman. Vetem se nuk quhej Justiniana Prishtina por Justiniana Prima...dhe nuk ishte perandor latin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga illyrian rex : 28-05-2011 mė 09:30

Faqja 18 prej 19 FillimFillim ... 816171819 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
  Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 2. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
  Nga tani_26 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 20:53
 3. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 14:10
 4. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 5. Ēėshtja Ēame
  Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 18:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •