Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 34
 1. #1
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  Question Sivjet, gjuha italiane, q n klasat e para:mendim i mire?

  Sivjet, gjuha italiane, q n klasat e para

  160 shkolla t mesme dhe 8-vjeare kt vit shkollor do t nisin pr her t par msimin e gjuhs italiane si gjuh e par. Projekti i promovuar nga Ministria e Arsimit dhe qeveria italiane, ka si qllim msimdhnien e gjuhs italiane n shkolla. Ministri i Arsimit Memushi ka theksuar se pr her t par n vendin ton fmijt q n klasat e para fillore deri n klasn e 12-t do t msojn gjuhn italiane. Sipas ministrit, 50 pr qind e nxnsve q prfundojn arsimin shqiptar, msojn nj gjuh t huaj, ndrsa pjesa tjetr mbetet vetm me gjuhn shqipe. Ambasadori italian Bova, tha se projekti do t forcoj m shum marrdhniet mes dy vendeve. Projekti ka nisur me nj kurs formimi pr msuesit shqiptar organizuar nga Instituti Italian i Kulturs dhe Universiteti i Siens n bashkpunim me MASH-in. N kt kurs morn pjes 24 msues t przgjedhur nga drejtorit arsimore t 18 rretheve, t cilt u ertifikuan nga Universiteti i Siens. Nxnsit shqiptar n shkolla msojn si gjuh t par dhe t dyt, gjuhn angleze dhe at frnge.
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 2. #2
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  he si mendoni me mire te vendoset gjuha italiane apo ajo angleze ne klasat fillore ne Shqiperi.......
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 3. #3
  me nder qofsh
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  mua me duket e kote sepse ne shqiperi pa shkuar ne shkolle e vetem duke pare rai-n mesohet italishtja. eh keshtu e mesova vete. mire te jepet italishtja si gjuhe e huaj ja ta zeme ne klase t epeste po ama ne klase te pare eshte budallallik. eh mbaj mend kur isha ne klase te pare mezi shkruaja nje fjali ne shqip e jo me te shkruaja ne italisht. mos i rendoni femijt me me shume se duhet.
  pse me duket mua sepas disa vitesh shqipja ka per tu humbur ne ate vend. nese femijt jetojne me tv italiane, flasin italisht, degjojne muziken e tyre, mundohen te sillen e te modernizohen si ta do humbin nje pjese te madhe te vetes - shqiptarizmin e ndo pak ndjenja nacionalizmi qe na kane mbetur.

  nejse te bejne cte duan femijt e mij sdo shkojne ne shkolle atje se un do ta kisha problem ate pune.
  Memory is a kind
  of accomplishment
  a sort of renewal
  even
  an initiation

 4. #4
  alvi
  i/e ftuar
  Pse se dishit ju, qe vetem Greku e Serbi na e kan me te futme. Italia na do fort, aq fort, sa rri rri e na pushto.
  Ne klase te pare robi s'di as shqip e jo mo ti msojn Italisht.
  Hajt se u bom dhe ne koloni, pastaj skafistat e ardhshem duhet te dine mire italisht se perndryshe mezi merren vesh me Rojet e Finances, si dhe qerueset e ardhshme te kokave te peshkut, nuk do kene me probleme me cmimin me myshterinjte italiane, meqe do e mesojne gjuhen qe femije.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Qe te gjithe me te futme ja kane shqiperise, te gjithe vendet fqinje. Shqipetareve i ngeli pa mesuar shqipja dhe jo me italishtja. Me paret qe do paguajne mesueset qe do ju mesojne nxenesve italisht le te paguajne mesueset te shkojne neper fshaterat dhe tu mesojne femijeve te shkruajne dhe flasin shqip sepse do te ngelin analfabete ata qe jane neper fshatra. Eshte gjynaf per femijet. Femijet qe rriten ne qytet edukohen nga shteti edhe ne gjuhe te huaj kurse ata qe jane neper fshatra nuk mund te mesojne te shkruajne dhe lexojne as gjuhen shqipe. Eshte gjynaf nga zoti.

 6. #6
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  faliminderit te gjitheve ,nuk eshte puna metefutme por duhet mendojme pak per te ardhmen e rezit te ri..........

  urime......
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 7. #7
  Stela angel Maska e stela
  Antarsuar
  24-08-2002
  Vendndodhja
  Greqi, tani per tani
  Mosha
  36
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Gjuha e huaj nuk shkon kot. Por qe ne klase te pare? Sic thote dhe Alvi, keta femije nuk e dine mire shqipen.
  Dhe e dyta, ne fillim duhet te mesojne Anglishten, si gjuhe zyrtare qe eshte. Kudo qe te shkosh me Anglishten do kuptohen.

 8. #8
  Sinqeritet.Korektesi.
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Selanik Greqi
  Mosha
  48
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Persa i perket temes do te thosha Anglishten,do hynte me shume ne pune,nuk e di sesa petagogjike eshte por nje gje di se aftesit e femijes jane shume te medha per kapjen e nje gjuhe,te pakten ata qe jane jasht e dine me mire.
  Por ne rradhe te pare te shohin arsimin ne pergjithesi se le shume per te deshiruar,se shume femije po lene shkollen ose nuk po shkojne fare.
  Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

  Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

  Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

 9. #9
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Ja qe ata kane vendosur te fusin gjuhen italiane ,por gjuha anglee po flitet ne gjithe boten rreth 70% e botes flsin anglisht apo jo.......
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 10. #10
  alvi
  i/e ftuar

  Po kur ju them un qe po behemi koloni ne!

  E vetmja arsye qe u duhet njerezve gjuha italiane eshte per kur shkojne ne Itali. Pike. Italishtja si hy ne pun as dreqit. PO qe se po msojm gjuhet e komshive, pse mos tu msojm Greqisht, ose Serbisht, os maqedonce? Meqe jon gjuh qe s'kan per ti perdor naihere? Te pakte ne rast lufte le ta din gjuhen e armikut.
  Po jon budalliqet e ministrive tona, ne ven qe tu msojn kalamojve, Anglisht, Gjermanisht, Spanjisht, Frengjisht ose Japonezce ose Kinezce qe jane gjuhet me te cilat do te kishin avantazhe ne jete , si rrjedhoje dhe ne si komb, ne ju msojm gjuhen e sherbetorlliku.

 11. #11
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  hahahahahaha vertete ashtu eshte po kush merr vesh
  qeveria eshte e korruptuar......
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 12. #12
  alvi
  i/e ftuar
  Ta them un o Letersie, duke i ra daulleve te rrezikut Grek e Serb, po hiqet vemendja e popullit nga koklonizimi i Shqiperise nga Italia.
  Sa rrefugjate ka ne Greqi?
  Sa rrefugjate ka ne Itali?
  Si i trajton Greku?
  Si i trajton Italiani?
  Sa ndikon italia ne punet tona te brendshme?
  Sa ndikon Greqia?

  Pergjigjet do te dalin te ngjashme ne mos te njejta per te dyja.
  Pse njera qenka rrezik me i madh se tjetra?
  Te dyja me te futme na e kan pas gjith jeten.
  Shume taktik e vjeter kjo e Italise, izoloje viktimen, beje te mendoje se te gjithe nuk e duan, madje ja kane me tradheti, e duan ti zhduki, pastaj ti si "fqinj i mire" afrohu, dhe "shpetoi."
  ka ikur koha e pushtimeve me arme, ekonomia dhe kultura e arsimi jane armet e reja te ekspansionit imperialist.Po lexoja diku se nje i doganes Italiane, i kishte grisur, GRISUR, pasaporten nje shqiptari. Pasaporte me vize Shengen Gjermane, ai ja kish grisur.
  Kur e ben Greku kete gje, behet nami, po kur e ben Italiani, dy rreshta ne nje gazete dhe aq. Hajt ma shpjegoni perse?

 13. #13
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Per ate pune sa refugjate ka anglia ,nuk mendoj se kjo gje duhet te marre influence nga shkaku i emigracionit
  e di une qe ka te beje kjo gje ndoshta me emigracionin.....
  Po te grise kush vize angleze po ja mbajti......
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 14. #14
  alvi
  i/e ftuar
  Jo desha te thosha qe per publikun dhe opinionin shqiptar, ca jan te nenes e ca te njerkes.

 15. #15
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Ama nena i ka bere ne fund te fundit (femer ka qene desha te thoja)
  Po do dite anglisht ke care boten ama.....ske nevoje te flasesh as gjuhen meme......
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 16. #16
  ne kerkim
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  10305
  Postime
  242
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Italia do ta kete Shqiperine si bicim"fabrike prodhimi krahu pune" per te ardhmen pasi dihet fare mire qe popullsia e Italise eshte ne renie. Ku ka me mire se puntore shqiptare me italishte te gatshme per bosat italian.
  timeo Danaos et dona ferentes

 17. #17
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Sma merr mendja se doo te ndodhte nje gje e tille ,por cfare nuk pret prej nje qeverie te pa stabilizuar sic e ka Shqiperia ..........
  ama vendosja e nje gjuhe te huaj ,para se te mesosh gjuhen meme tenden une mendoj se eshte nje kolonizial i gjithe shtetit e popullsise ,sepse femijet nuk kane aftesi te flasin as gjuhen e tyre kur te rriten....
  Po kur gjerat marrin keshtu s'kemi c'ti bejme ....
  Le ti therrasim shpreses ,te vetemes gje ku nuk gjen shpetim.......
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e MEDEA
  Antarsuar
  22-05-2002
  Vendndodhja
  jamaica
  Mosha
  34
  Postime
  301
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  e dini cila do ishte gjeja me e mire per tu bere????
  qe gjuhet ne dispoziocion te mos ishin vetem italishtja e anglishtja...por te pakten edhe nja 5 te tjera...keshtu qe femijet se bashku me prinderit te zgjidhnin ate qe do ju pelqente/interesonte, ose asnjeren. ne kete menyre nuk do ekzistonte as problemi i berjes se italishtes apo anglishtes si gjuhe e dyte.
  Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

 19. #19
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Nuk eshte me pelqim ajo o Medea.........
  Pse njerezit mesojne anglisht ......prej qefit mu pergjigj pak ju lutem......
  Pse te bredhesh boten ,te dish anglisht .......ste nevojitet gjuhe tjeter?
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e MEDEA
  Antarsuar
  22-05-2002
  Vendndodhja
  jamaica
  Mosha
  34
  Postime
  301
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  letersia 76 nuk e kuptova mire pyetjen. nqs mundesh ma perserit.
  megjithate nje pergjigje po ta jap ndoshta te shtrember... une anglishten nga qejfi e kam mesuar, nuk kam pasur nevoje per te. me vjen inat nqs me bie ne dore nje liber i huaj e te mos di ta lexoj. gjuha e huaj eshte kulture...sepse me gjuhen e nje kombi ti meson edhe mbi kulturen, zakonet dhe traditat e tij....pra para teje hapet nje horizont i madh njohurish.
  pershendetje
  Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Berluskoni n 2 dhjetor viziton Shqiprin
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 04-12-2008, 17:26
 2. Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 25-04-2007, 13:52
 3. Kronik e nj prdhosjeje
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-01-2006, 17:06
 4. Arratisja e madhe
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 05:49
 5. Policia italiane vret ne qender te Romes "Ujkun"
  Nga StormAngel n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-08-2004, 12:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •