Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 40
 1. #21
  Jam Tea :) Maska e My_Soul
  Antarsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  Diku...
  Postime
  464
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Mua ky gjeli me ka ardhur ne maje te hundes. Per ta gatuar as qe behet fjale, lol por edhe per ta ngrene po me iken deshira. Por me sa kam degjuar nga ata qe e gatuajne e mbushin me sallam, djathe, ullinj, hudhra, geshtenja te pjekura, lloj-lloj erezash e plot te tjera qe nuk me kujtohen...sorry.

  Mua do me pelqente ky gjeli ketu poshte qe mbushet vete

  Se harrova, Happy Thanksgiving everybody. A dini gje kur eshte ThanksTaking?
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga My_Soul : 22-11-2005 m 11:01
  HAKUNA MATATA

 2. #22
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Antarsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  lene gjelin me shkri gjithe diten. duhet qe gjeli tket shkri deri brenda mos harroni me i heq ato tbrendshmet
  ate llacin per ta mush une e boj me buke te thekun e tgrime proshut ose sallam djath parmigiano hudhra speca djegs rigon piper ullinj dhe tbrendshmet e gjelit pasi i kam gatu vec

  ene e mush gjelin e lyj ene me limon ene e fus nfurre dhe e lo gjith diten
  po keni ka ato termometrat qe masin temp e brendshme tgjelit o ma mire. duhet qe temp e brendsh. te jete over 180F
  ene ju bofte mire gjeli

 3. #23
  .
  Antarsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pinku,

  C'te duhet gjeli i mbushur?
  Piqe gjelin (4-5 ore dalengadale) e me lengun e tij bej persheshin edhe do dalesh me e nderuar them une.

  Per persheshin te duhen:

  2-3 qepe te njoma
  pak piper i kuq (jo djeges ok?)
  buke misri (qe patjeter di si ta besh) - po deshe perdor dhe buke tjeter po me buke misri e ka lezetin.
  edhe po deshe ne perfundim, para se ta perfundosh gatimin e persheshit i shton dhe nje dore spinaq. Edhe ndonje erez tjeter sipas deshires. Behet i mire.
  E kalofshi bukur Thanksgiving ti Pinko e te gjithe te tjeret.

 4. #24
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Rrofsh Greeny

  Dhe ti Tik tak , lol .

  Ju uroj dhe une te gjitheve Kalofshi sa me bukur neser .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 5. #25
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime n 103 postime
  Pul e mbushur me prshesh lol
  (per ta mbushur me arra, geshtenja etj ndiqet e njejta menyre)

  Per persheshin eshte mire te perdoren kule ose buke e zene me kos dhe gjalpe (merr shije te mire). Pasi coptohet buka ne forme persheshi, kaurdiset me gjalpe dhe leng pule/gjeldeti. Persheshit i shtohet pak vere e bardhe, dhjosm, piper i zi, kripe dhe ereza te tjera sipas deshires.

  Pula pastrohet mire brenda dhe jashte dhe lyhet me gjalpe dhe piper te zi. Duhet te kini parasysh se gjalpi vertet perdoret per ti dhene shije pules dhe persheshit, por cdo gje me mase qe mos 'zaliseni' nga yndyra.

  Me pas pula mbushet me masen e pergatitur dhe lidhet/qepet me spango qe te mos dale masa gjate gatimit. Siper sperkatet me pak leng pule dhe vihet te piqet.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 06-11-2006 m 22:04

 6. #26
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime n 103 postime
  Ka ardhur koha pr gshtenja tani
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 7. #27
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  shyqyr qe hengra perpara se te vija ketu. Thank God !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  po ajo pula jone ku humbi o Korason..

  e di kekun e fadil hases qe i kishte "vezet mren"..?
  edhe ajo pula jon yndyren e kish mbren.. lol..
  ndoshta lexon e na kujton..lol.

  ne fakt pul korcare skam ngren ndonje here..
  kushedi sa te mira do jene..
  sidomos pe duarve te fiorkes..

  pa na trego moj cupe se kush ti ha tyjan tere keto gjera qe ben..

 9. #29
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Antarsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  o fiore amon mos posto mo. nigjo dajen se t'do tmiren.

  ik e boj i photo ke four seasson ene postoje
  no glove no love

 10. #30
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime n 103 postime
  Zogj t tiganisur me domate


  Pr 4-5 persona duhen:
  Zogj - 500-600 gr
  Miell - 1 luge gjelle
  Domate - 2-3 kokrra
  Ver - 1 filxhan kafeje
  Gjalp - 50 gr
  Kripe, piper i zi, majdanoz i grire holle, patate sipas deshires.

  Prgatitja
  ...Zogjt pastrohen nga puplat, percellohen, hiqen te brendshmet, lahen dhe priten ne kater pjese. Cdo cope kalohet ne miell dhe skuqet nga te dyja anet ne tigan me gjalpe, pastaj hidhen domate te qeruar dhe te prera ne kubike te vegjel, kaurdisen pak, shuhen me vere, hidhet kripe, piper i zi dhe pak uje.
  ...Lihen ne zjarr te mbuluar me kapak 10-15 minuta dhe pastaj vendosen ne pjate, mbi te hidhet lengu i vet dhe anes garniture patate te ziera te kaluara ne tigan me gjalpe. Ne fund i hidhet majdanoz i grire holle.


  p.s. Njerez, ju lutem mos supozoni se gjithe recetat/fotot qe postoj ketu i kam gatuar vete TikiTaku, une kur shkoj tek Four Seasons, nuk shkoj te bej foto per forumin, shkoj te shijoj e te kenaqem per vete (mos na i nxirr gjithe sekretet me zor ketu ; ) )

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  41
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  6
  9 falenderime n 7 postime
  Si ma ka shpetuar tema ketu me recete per gjelin e detit. E kom ven nje turkey ne zjarr ene ka 3 ore zihet. Tani jam me dy mendje ta hudh nga dritarja-kom frike se thej noi xham makine apo ta perpunoj sipas recetes Green!

 12. #32
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  E pse e ke zi gjelin ti???

  Tani qe eshte zier....beje supe !

  Ke vene perparese sot ti -Bondo ?
  Where does a thought go when it's forgotten?

 13. #33
  Paqe Maska e lara21k
  Antarsuar
  17-01-2007
  Vendndodhja
  Ne perendimin e eger
  Postime
  86
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Recete me mish pule,,,,,,,??

  Kush me jep nje ide si ta gatuaj mishin e pules sot???
  Me kane ikur te tera idete, te pakten ato te rrallat sepse keto si persh me pilaf ose supe me mish pule me kujtohen..............

  Faleminderit per ndihmen!!

 14. #34
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  Ta them une nje easy fare. Merr 2-3-4 gjokse pule, varet per sa vete do te gatuash. Te jene vetem tul, pa kocka .
  I lan mire me uje te ftohte , ua heq edhe lekuren ( po qe se kane ). Pastaj ne nje tas perziej disa luge majoneze dhe 1 ose 1/2 filxhan caji grated parmesan cheese , deri sa te behet nje si brum jo shume i trashe. Me kete brum lyej gjoksin e pules nga te dyja anet . Pas kesaj kalohet edhe ne bread crumbs , vihen ne tave, dhe piqen ne furre deri sa te marrin ngjyre te kafte, jo te erret. Pasi hiqen nga furra , lihen te ftohen pak dhe priten ne formen e Biscotti qe shiten ne Starbucks. Vetem prite ne ate forme, mos i ndaj fare. Zbukuroje pjaten ose pjatancen sipas deshires pastaj ,duke futur midis , feta te holla limoni dhe anash flete majdanozi.

  Ju befte mire !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 15. #35
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Provoje nji here kte

  Pule me mustarde dhe estragon

  Per 4 veta

  Merr 4-5 kofsha pule (bashke me ate pjesen siper)

  Ndaj mishin nga lekura dhe kockat.

  Hidhi kockat dhe lekuren ne nje tenxhere te mbushur me uje dhe pak kripe, per te bere lengun e pules qe do ta perdoresh me vone.

  Mishin e pules prite ne copa, 2-3 cm

  Ne nje tenxhere gize ose qeramike (nga ato te trashat dhe te rendat)
  hidh nje luge (luge gjelle) vaj ulliri, dhe skuq me zjar te ngritur copat e pules deri sa te fillojne te behen pak, por mos i skuq shume, 2 min eshte boll.

  Hiqi copat e pules dhe veri me nje ane.

  Ne te njejten tenxhere, shto dy luge te tjera vaj ulliri.
  Merr nje qepe te grire imet, nje presh te grire imet dhe nje thelb hudher te grire imet.
  Hidhi keto ne tenxere dhe skuqi deri sa te shkrihen fare, nja 10 minuta.

  Merr 350-400 gr kerpudha parisi (jane ato te bardhat, me te zakonshmet)
  Priti ne rondele, jo shume te holla, nje ike me pak se 1 cm te trasha.

  Hidhi kerpudhat ne tenxhere dhe skuqi nja 7-8 min duke i perzier.

  Merr
  1) 200 ml qumesh te koncentruar (cream, double cream, creme fraiche),
  2) 500ml nga lengui i pules qe bere perpara,
  3) lengun e nje limoni te shtrydhur (po tu duk shume hidhi me pak)
  4) 3 luge kafe mustarde nga ajo e verdha, jo ajo me kokrra
  5) 1 luge kafe estragon/tarragon te thare

  Hidhi te gjitha keto bashke ne tenxhere perzjei, rregullo kripen , hidhi piper.
  Lere sa te marre vale.

  Fute ne furre, pa kapak, dhe lere nje ore.

  Shkon mire me patate te zjera.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 16. #36
  Paqe Maska e lara21k
  Antarsuar
  17-01-2007
  Vendndodhja
  Ne perendimin e eger
  Postime
  86
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pershendetje


  Faleminderit juve. Do ta provoj dhe do tju tregoj si dolen.
  Ai qe pretendon se eshte DIKUSHI eshte lodhur duke tentuar per tu bere i tille....

 17. #37
  human Maska e LAINA
  Antarsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  38
  Postime
  349
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  SUPE ME QOFTE PULE
  (5-6 persona)

  Nese nuk kini mish pule te grire, merrni 1/2 kg me gjoks pule dhe grijeni ne rastin me te keq me blender, shtojini gjysme filxhani kafeje oriz, kripe e piper sipas deshires nje kokerr veze si dhe majdanoz dhe koper te grire. Ne nje tenxhere valoni rreth 1.5 l uje dhe filloni te formoni me duar toptha nga pergatesa e mishit te pules ne madhesine e nje kokrre arre, ose dhe me te medha, sipas deshires, duke i hedhur ne ujin e nxehte. shtoni kripe dhe vaj ulliri dhe lerini te ziejne derisa te shihni ne siperfaqe te qofteve kokrrat e ziera te orizit, ose me thjesht provojini. Kur te kene zier tresni me pak uje nje luge gjelle Corn Flour ose niseshte dhe hidheni tek supa e qofteve duke e trazuar. Ziejeni per akoma 2-3 minuta dhe pastaj hiqeni nga zjarri.Lereni te ftohet 4-5 minuta Rrihni ne nje shaker (ose kavanoz) 1-2 veze, 5-6 luge kos dhe lengun e nje limoni dhe hidhjani supes duke e trazuar. Per sasine e lengut qe do ti lini supes gjykoni sipas deshires. Eshte supe shume e kendshme dhe kopra i jep nje arome te vecante. Mund te sherbehet edhe si pjate unique.

 18. #38
  i/e larguar
  Antarsuar
  12-06-2007
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pule me arra

  Pul me arra
  Pr 4 vet

  Duhen:

  - pul 500-600 g
  - gjalp 50g
  - arra 2 filxhane kafeje
  - hudhra 1 kokrr
  - uthull 2 lug gjelle
  - miell 1 lug gjelle
  - krip, piper

  Gatimi:

  Pula e pastruar dhe e lar pritet n thela, vendoset n tenxhere, hidhet uj i vluar aq sa t mbulohen thelat, shtohet pak krip, piper i zi dhe zihet n zjarr t ngadalshm derisa t bhet gati. N nj tenxhere me gjalp kaverdiset mielli, shtohet lngu i puls duke e przier mir q t mos krijohen kokrra dhe lihet t ziej pr 2-3 minuta derisa lngu t trashet. Pastaj hiqet nga zjarri dhe przihet me arra t shtypura. Salca rregullohet me hudhra t shtypura, uthull, krip, piper t zi e thelpinj arre dhe mbahet n vend t ngroht, por pa marr val. Gjat servirjes n pjat vendoset pula e cila mbulohet me salcn e prgatitur. Kjo lloj pule zakonisht sherbehet pa garnitur.

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 24 postime
  Pul me arra

  Pr 4 - 5 persona duhen:

  Pul 500-600 g. gjalp 50g. arra 2 filxhane kafeje, hudhra 1 kokrr, uthull 2 lug gjelle, miell 1 lug gjelle, krip, piper.

  Pula e pastruar dhe e lar pritet n thela, vendoset n tenxhere, hidhet uj i vluar aq sa t mbulohen thelat, shtohet pak krip,piper i zi dhe zihet n zjarr t ngadalshm derisa t bhet gati.
  N nj tenxhere me gjalp kaurdiset mielli, shtohet lngu i puls duke e przier mir q t mos krijohen kokrra dhe lihet t ziej pr 2-3 minuta derisa lngu t trashet. Pastaj hiqet nga zjarri dhe przihet me arra t shtypura. Salca rregullohet me hudhra t shtypura, uthull, krip, piper t zi e thelpinj arre dhe mbahet n vend t ngroht, por pa marr val.
  Gjat servirjes n pjat vendoset pula e cila mbulohet me salcn e prgatitur. Kjo lloj pule zakonisht jepet pa garnitur.
  #VamosArgentina

 20. #40
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime n 43 postime
  Kush do gatuaj pershesh per sot?
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. RECETA ( te provuara)
  Nga Lule Portokalli n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 18-02-2010, 14:32
 2. Prmbledhja e recetave
  Nga [Perla] n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:18
 3. ju lutem kush ka receta te embelsirave dhe gjellerave
  Nga gjuli n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 01-05-2009, 14:34
 4. Receta per gjelle/gatime per njerez me kolesterol te larte
  Nga nausika n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-10-2005, 14:20
 5. Receta nga kuzhiniere me fame boterore
  Nga Dita n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 02:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •