Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 103 prej 103
  1. #101
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Smile

    Te lumtur?

    Shume...

    Me lumtur se kaq nuk ka, vdiqem ketej. Thone se skllaveria ka mbaruar, po kujt t'i besosh. Perrallave apo realitetit? Na doli kerbishti vendit duke punuar, jete e sinkronizuar.....me orare, me data, me probleme. Gjithe halle eshte jeta ketej, plus qe eshte e veshtire te ambientohesh me vendin...

    Ata na shohin poshte, nderkohe qe edhe ne i shohim poshte. Vetem kontradita ore e minute. Si ne kopesht...plus qe nuk t'a lene t'a ngresh koken per qamet, se nuk do te ndihmoje ty ai kur ka dike te vetin per te ndihmuar.

    Ata kujtojne se vendet nga kemi ardhur ne jane pa nivel fare, biles ndonjehere kam degjuar pyetje si "A ka televizor atje nga vini ju?" Nuk tallem... Po ja kam kercitur disa here, i them..... "Si nuk paska! Pastaj, ato atje jetojne me shtepia me beton edhe me tulla, jo me derrasa si ju ketej!"

    C'te te them, jete gjithe sajesa e peripeci, c'do dite nje pisllik i ri. Plus qe edhe klima eshte ndryshe nga Shqiperia, te vjen per te vjelle vetem te jetosh ketu kur mendon per ate kohen e zhegut ne Tirane, kur kerciste djelli vuuu gjithe energji na jepte force. Ndersa ketu, gri gjithandej hesapi, del djelli me pikatore. Edhe atehere kur del, del i forte saqe t'a percellon qafen t'a ben cope cope.

    S'ka si Shqiperia, ndodhet ne nje vend ekzemplar fare, fati jone thuaj qe na u desh te ikim se edhe atje nuk rrihet vallai.
    As qe du me dit!

  2. #102
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar më parë nga Prototype
    Jeta ne perendim sme pelqen dhe pse kam 6 vjet ketu mundohem ti mbush mendjen vetes se eshte mire po aha ... as ne Shqiperi nuk dua te rri .. keq kjo pune sdi ku te shkoje njeriu ..lol
    Do me pelqente diku ne Europe .. po qe se keni sugjerime hudhini ..
    Me duket qe ne ma shum e duam vendlindjen Prototype por me kushte e ligje te perendimit, per ate vuajm ne perendim.
    Perdnimi asht i mirê kur je me famile e me shoqini vetun asht vdekje se ske kujt tia tregojsh endrren as me pi kafe as me nda nji dert,as nuk shef darsma as adete ....ma se shmti ke pune me postrein qe ti sjall fakturat se me kojshin.

    Pse te hujt nuk dojn shoqeri ? ket se dim mirê ...kush e ka kuptu bravo i qoft .
    Vendi ynê mjerisht e ka ba parajsen kush jeton mir Ok kush ska ankohet , po ku ankohet ???? jo te vendi te ligji po te djali/vajza , vllai ne Diaspor ....qom lek _
    Kush asht jasht punoni dhe mendoni mu kthy se pleqnia ne Perenim nuk pritet se ju pret "burgu" shtepija e pleqve ....edhe atje ka ardh moda por ndoshta ka njerz me zemer ....
    Ndryshuar për herë të fundit nga Dorontina : 19-02-2007 më 08:00
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Dorontina për postimin:

    AnaH_M (13-12-2014)

  4. #103
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Ne Perendim sjam aspak i kenaqur sepse me mungon Gjithshka.Nga 1 fjale e mire te cilen nuk e degjojme ketu ne Itali deri te ngrohtesia qe kemi pasur gjithmone Prane nga Prinderit.
    Une jetoj ne Europ edhe nuk ta keshilloj pasi jane shume njerez Rracista edhe pse ne sy nuk ta shprehin kurre.

    Shqiperia perjete pasi ato veshtiresit qe ndeshim atje na bejne ta duam me shume pasi atje jemi rritur deri Dje.Normale qe Njeriu perpiqet per me mire ne jeten e tij por une personalisht per Perendimin kam shume Perbuzje pasi mentaliteti me te cilin jemi rritur bie shume ne Kundershtim me kete ketu.Komoditeti Perendimor me Mentalitetin tone Bie ne Kundershtim.

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Tema të Ngjashme

  1. Shqiptarët, popull jo i lumtur!
    Nga Davius në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 06-05-2010, 17:51
  2. Influenca e civilizimit islamik në Perëndim
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-12-2008, 07:40
  3. Lumturia
    Nga nitROSHI në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-10-2006, 18:48
  4. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •