Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 103
 1. #81
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Diaspora Helm Per Cdo Njeri

 2. #82
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga RapSoul
  Diaspora Helm Per Cdo Njeri
  Dhe mjalt per disa qe ti nuk i ke pyetur........

 3. #83
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Antarsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  ata mbi 25 vjecarit, dmth brezi degjenerum komplet sigurisht qe nuk jan kaq te lumtur sa me te rinjt qe jetojn ne emigrim, apo jasht shqiperis sepse tani me jo te gjith jan emigrant sepse kan lindur jasht shqiperis

 4. #84
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga friendlyboy1
  ata mbi 25 vjecarit, dmth brezi degjenerum komplet sigurisht qe nuk jan kaq te lumtur sa me te rinjt qe jetojn ne emigrim, apo jasht shqiperis sepse tani me jo te gjith jan emigrant sepse kan lindur jasht shqiperis
  Kjo qe the, eshte nje pergjithesim...

  sepse une jam mbi 25 vjec dhe shoket e shoqet e mia gjithashtu,por shume pak nga ata, nuk jane te kenaqur ne emigrim....

 5. #85
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  askund nuk mund te ket te knaqur ne emigrim,fillimi e ka nje far force qe te mban,
  por shum shpejt mbas nje kohe shihet gjithqka e kot ne mergim.
  shum njerz nuk i njohin arsyete mbrendshme,esht fakt i gjall qe per shum shqiptar ne atdhe ka qen e pa mundur qe te mbijetohet,ehst kjo vetem per shkak te regjimeve katastrofale dhe mos organizimit te shoqeris shqiptare si duhet.
  mergimtart shum sot jan te zhgenjyer dhe jan lan tmerrsisht pas dore athdeut ket fakt Zoti nuk ka me ja fal asnjiher ket sjellje ndaj mergimtarve.
  jan mergimtart ata qe e mbajn shqiperin etnike sikur t emos ishin ata ne vitet e krizave shqiperija do te mbaronte edhs ot western unioni parat e mrgimtarve luajn rrol t e madh por qeverit ne shqiperin etnike asnjeher nu dualen me nje projekt per megrimtart sikur ata te mos ekzistonin fare mbi dhe.
  uN PERSONALISHT MBETEM PA TEKST GJIITHMON me veprimet e qeverive tona ,dhe atdheut atje mediave e intelektualve e hsum institucioneve .
  ata atje vetem paran kan prit nga ne dhe asgje tjeter nuk kan ba qe te mbajn lidhjet e gjalla shteti jo s e jo.
  Ne jet e kam vrejt nje dukuri shum intresante ne kemi nje instikt te pa talentuar per funksionim si shoqeri e organizimit si shoqeri e organizuar dhe nuk kemi as persosmerin e duhur as organizimin si shtet as si shoqeri prandaj ne shum shpejt do te zhdukemi si gjuh dhe si kultur ne mergim,.
  NE ne pavetedijshem ka shum doza egoizmi te cilat as vet ne neper labirintet e trurit nuk i njohim pikriisht per ke tmos aftesi kemi mbet te neperkambur nga varfrija dhe pushtuesit.
  sikur te kishim qen shpirt solidari as pushtiuesit as varfrija nuk na kishin rezuar per t ok,por ne kemi doza te madh egoizmi si shoqeri dhe komb shqiptar sa per qeverit qe i kemi pasur ato kan qen qeveri qe nuk i kan kushtuar randesi shpetimit dhe strategjis kombtare ne jemi sot ku jemi te varfre te shpartalluar te injoruar.
  si individ kemi treguar aftesi por si shoqeri kolektive ne nuk kemi aftesi per ti mbijetuar kohrave dhe zhvillimeve.
  ndersa qeverit e tona te gjith e dijm se si sillen ,
  per ta ne jemi mikroskpik te padukshem.
  poeti angert nga mitrovica e kosoves

 6. #86
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga angert
  askund nuk mund te ket te knaqur ne emigrim,fillimi e ka nje far force qe te mban,
  Mos fol ne emer te te gjitheve......se nuk i njeh te gjithe.....


  por shum shpejt mbas nje kohe shihet gjithqka e kot ne mergim.
  mbase kjo vlen per shumicen....por une njoh edhe njerez qe i kane realizuar enderrat e tyre ne emigrim...

  shum njerz nuk i njohin arsyete mbrendshme,esht fakt i gjall qe per shum shqiptar ne atdhe ka qen e pa mundur qe te mbijetohet,ehst kjo vetem per shkak te regjimeve katastrofale dhe mos organizimit te shoqeris shqiptare si duhet.
  mergimtart shum sot jan te zhgenjyer dhe jan lan tmerrsisht pas dore athdeut ket fakt Zoti nuk ka me ja fal asnjiher ket sjellje ndaj mergimtarve.
  jan mergimtart ata qe e mbajn shqiperin etnike sikur t emos ishin ata ne vitet e krizave shqiperija do te mbaronte edhs ot western unioni parat e mrgimtarve luajn rrol t e madh por qeverit ne shqiperin etnike asnjeher nu dualen me nje projekt per megrimtart sikur ata te mos ekzistonin fare mbi dhe.
  Kush ta di se po dergon leke ne atdhe.....kur vajta ne shqiperi ne vere,ne televizione akuzonin emigrantet se hedhin plera nga makinat dhe nuk i zbatojne rregullat......po i prishim edhe civilizimin atyre..


  si individ kemi treguar aftesi por si shoqeri kolektive ne nuk kemi aftesi per ti mbijetuar kohrave dhe zhvillimeve.
  ndersa qeverit e tona te gjith e dijm se si sillen ,
  per ta ne jemi mikroskpik te padukshem.
  Po nuk u kthyem ne tia u marrim pushtetin nga duart,,ata edhe per 100 vjet nuk do behen njerez...

 7. #87
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Citim Postuar m par nga Akili-A
  Dhe mjalt per disa qe ti nuk i ke pyetur........

  LooooooooL une thash helm per ata qe e duan vendlindjen por me sa shoh paska edhe jo te tille

 8. #88
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga RapSoul
  LooooooooL une thash helm per ata qe e duan vendlindjen por me sa shoh paska edhe jo te tille
  Ti e the....por nuk e mendove thelle si duket...
  njeriu me vlera dallohet nga enderrat qe ka dhe se sa i realizon ato.....
  Kur ato i realizon detyrimisht ke marre vlera,pavaresisht se ku tu dha mundesia ti realizosh(ne atdhe apo jashte)....
  kurse te tjeret qe enderat e tyre nuk kane asnje kuptim nuk jane njerez...
  te isha une i pari i vendit, te tille njerez do ti kisha bere skllever me zinxhira ne qafe,e do i perdorja per kafshe pune......dhe kur te mbaronte puna do ti hidhja ne det per sport......

 9. #89
  I Larguar
  Antarsuar
  14-07-2006
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Akili-A
  te isha une i pari i vendit, te tille njerez do ti kisha bere skllever me zinxhira ne qafe,e do i perdorja per kafshe pune......dhe kur te mbaronte puna do ti hidhja ne det per sport......
  Hajde diktature hajde, pra mos levizni shqiptar se po erdhi ky ne pushtet planet qeverisese i beri te ditura

 10. #90
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Citim Postuar m par nga Mendimi_Juaj
  Hajde diktature hajde, pra mos levizni shqiptar se po erdhi ky ne pushtet planet qeverisese i beri te ditura
  Hhahahahaahhahaha At Mendim Kisha Edhe uNe loooooool

 11. #91
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Mendimi_Juaj
  Hajde diktature hajde, pra mos levizni shqiptar se po erdhi ky ne pushtet planet qeverisese i beri te ditura

  se per pak harrova....
  do realizoj edhe planin vjetor ne korrjen se grurit...........

 12. #92
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  as nje lloj dhune as diktature nuk e edukon njeriun,dhuna degjeneron dhe ndikon ndryshueshem ne karakterine njeriut,e pash ketu ne keta rreshta njifar
  intepretimi qe mu duk i ashper dhe i dhunshem,megjithat vetem organizimi yn perfekt sjell rezultate ,ne gjith shqiperin etnike ,pra edhe ne kosov,mergimtart shihen vetem si objekt mjelje ,dhe asgje tjeter,.
  Te shqiptart koosovar tash shfrytzohen edhe ,per grupime partiake per qellime
  te ngushta perfitimi si nje lloj baze kur ata te bazes atje vijn ne bujtinat e tyre per te mjel pastaj dhe per te ngran e per te pi ,deri sa te kthehet nga turizmi.
  Mergimtari nuk mbahet me kso prrallash ka kaluar koha e prrallave lol duhet strategji institucionale shtetrore e holl si peni e mequr dhe me plot pun edukative dhe kontribute konkrete per te bashkpunuar te jgith urt emir si shqipatr qe jemi per te shpetuar kulturen gjuhen traditen dhe ti rreziistojm asimilimit.
  duhet shum e shum e shum plane te mrekullueshme kunder rrezikut te shkrirejs dhe shpartallimit duhet te punojm.
  ne kemi muzik dhe art te shkelqyeshem ,muzika jon qellimisht po shendrrohet ne tallava ,dhe bythlakuriqet qe na vijn nga athdeu ketu na vijn vetem per te shit keng tallava jevge e;kjo esht prishjee kultures dhe shfrytzim i joni i mergimtarve
  kur e dijn se ne grumbulohemi edhe sikur era e plehut te na vjen nga atdheu shfrytzojn permallimin ton per t e na mjel me kang melose te huaja pa vlera artisstike dhe pa identitet shqiptar.

 13. #93
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  ne asnjiher nuk na marrin seriozisht mednojn s ejemi nje turm mergimtaresh lukuni qe jemi turrr si bashibozuk per te dal jasht nuk e dijn se jasht gjithmon kan qen truri i kombit Naim frasheri faik konica e te gjith krijuesit kan qen mergimtar
  e te mos numroj ktu sa te duash tjer letersija shqipe ka qen
  e mergimtarve ,por edhe veprimtart ma te medhej kan qen mergimtart.

 14. #94
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  mergimtart vet duhet te organizohen mbi bazat enji lobi te fort .pa ndikim te atyre dhe te imponojn vet rrezatim ne atdhe ,te gjitha rrjetat tona dhe qendrat atje ne duhet ti mbajm si pika te gjalal duke shpetuar vetveten dhe athdeun

 15. #95
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  asimilimi jon esht i pashmangeshem sepse ket gje vet po e don shqiperija kosova
  dhe e gjith shqiprija etnike ata nuk luftojn qe te na krijohen kurfar lehtesirash,ata koncetrohen vetem ne numrin e parave sa para do te ken nga ne dhe asgje tjeter
  merndoj se ky esht nji krim i amdh qe bejn ndaj nesh perveq asaj sillen ftoft me ne kur shkojm ne atdhe.
  sa po te hyj ne kufi qe ne durres duhet te pregatis taksa ,e kyr te hyj ne kososv me makin duhet paguar 50 euro per dy jav haraq e nese mbas dy jave kalona afati vetem nji sekond duhet 50 tjera,esht kjo plaqk qe e paguajm ne mergimtart haraq dhe zullum ,pa asnji dobi vetem per burokracin dhe paguajm perbuzjen q e ata na e bejn mandej duke nea quajt edhe me epitete te ndryshme

 16. #96
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ku jan sot 9 miljon shqiptar dhe asnjiher nuk dihet e vrrtete e kesa shifre,
  vet kryeminstresha tansu qiler esht e bija e nji shqiptari emigrant ne turqi
  kur greqija deshti te pushtoj vloren per t edhunar ma zu se qe ka dhunu serbi ne kosov tansu qiler i shpalli kercnim me luft dhe tha se per nji or ushtrija turke do te hyj ne athin sepse ishte e bija e shqiptarit nji seps e shqipart kan dhan kontribut te madh atje dihet se qfar njerzish te emdhej kemi dhan atje ataurkun shqiptar e sinan arkitektin
  te mos flasim ktu edhe per shum tjer qe turqija edin dhe mir enjeh kontributin e shqiptarve dhe nuk pranon qe greqija krahu ma i fort i panssllavizmit te shpartalloj shqiperin ton etnike.

 17. #97
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  pra mergimtart jan madhor shum pasuri e madhe e atdheut dhe urgjentisht shteti qeverija institucionet te gjith shqiptart ne atdhe pa marr para syhs edhe shoqatat atje e gjyqi e qdo kush dihet te ket nje program te posaqem per mergimtart sot nese shkojm ne turqi kudo ne qdo hotel ne institucion ne ushtri ne qeveri ne pazare ne tregti ne hotele kemi shqiptar shum te aft qe jan koka e turqis

 18. #98
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  ket fakt duhet ta marrr per baz dhe shum para syhs hsteti shqiptar qeverija e kosves e shqiperis dhe te gjith se bashku deri sa nuk esht ba von ku shkrirja dhe asimilimi ve qka filluar

 19. #99
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-11-2006
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nuke jame i lumture aspake pasiqe me mungojne shume gjera sidomose familja dhe atdheu.Po ashtu eshte nje lufte ne mese asaje qe ti rezisotjme asimilimit dhe te asimilohmi dhe kjo eshte nje presjon psiqike .Mu me pelqene puna ,pasteritja ,rruget ,shkolla etj pra kto jane ne nivele ne perendime .
  Asimilimi eshte qeshtje gati e pa ndalshme kjo eshte realiteti .Kure femija rritet ne perendime aje eshte faktikishte pothuajse i asimiluare edhe nese e flete gjuhen shqipe perfekte --- pasi asimilimi lidhet me kulturen e ne nje vendi .Pra nese jetone ne turqi mesone ne shkolle per qellimet dhe patriotizmine qe duhet ta kete turku dhe per krenarine qe te jeshe turke e njejta ndodhe edhe ne amerike dhe gjetiu .
  E vetmja menyre qe mose te asimilohemi eshte qe te rregullohet jeta ne atdhe dhe te ndalet hovi emigraconit ne kto permasa .

 20. #100
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-11-2006
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ni fakte eshte qe nese ke identitet te forte shqiptare jete mbrapa pore edhe nese integrohesh mire ne shoqeri athere asimilohesh .
  Realiteti eshte qe edhe shqiptare i forte edhe i integraure mire eshte e pa mundure .Njeriu nuke mundet te jetone me dy kultura dhe me dy identitete .
  Kjo me shkaktone problem pasi qe qdo dite po me duket se po asimilohem qdo dite dhe se atdhu po me largohet edhe me shume .Pastaje vine edhe martesat me te huaje ,shoqerija e huaje ,gjuha pake harrohet etj
  Keshtu vjene deri te asimilimi qe normale se nuke mundem te ndihem i lumture .
  Disa e vrejne se po asimilohen ndersa disa nuke e vrejne kete .
  Heret apo vone njerzite asimilohen ne emigracjone dhe njeriu normale nuke mundet te jete i lumture pere kete .Kushe mbete pa u asimilu ne emigracjone .
  Shikone te kaluaren si u asmilune ashtu edhe ne jemi ne ate procese .
  E dhimshme pore realitete e kame fjalen per shumicen .

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Shqiptart, popull jo i lumtur!
  Nga Davius n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 06-05-2010, 17:51
 2. Influenca e civilizimit islamik n Perndim
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-12-2008, 06:40
 3. Lumturia
  Nga nitROSHI n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-10-2006, 18:48
 4. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 09:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •