Close
Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 103
  1. #61
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    xXx mir e ke lum si ajo qe do te marri, je shum i mir po prap jeta ka nevoj per me shum gjera, se me dashuri sjetohet gjat.

  2. #62
    toXic Maska e ridy85
    Anëtarësuar
    17-10-2005
    Vendndodhja
    ITALY
    Postime
    339
    Po po....jeta ka nevoj per me shum gjera. Siç e thoshte dhe Met Bega tek ajo estrada:

    - Dashuria?????? ço kjo mi? a ke lek, njerez ne emigrim, shpi me ballkon, te karitasi, nuk ke eeee? Ene dashke ne burr ti mi???
    firm e?????......ahuuuuu pertokam !!!

  3. #63
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    mire, mire, po nga anon kandari mo? si shume po kolovitet. he tani, o andej o ketej se na plaset.
    Summertime, and the livin' is easy...

  4. #64
    toXic Maska e ridy85
    Anëtarësuar
    17-10-2005
    Vendndodhja
    ITALY
    Postime
    339
    Un kam deshire te kthehem. Jeta ne Itali nuk esht dhe fare keq, por megjithate kam deshire te kthehem. Mbase mendoj keshtu se u be shum vjet qe nuk jam kthyer ne Shqipri dhe mbase me ka marr malli, por megjithate kjo eshte deshira ime. Nje dite te kthehem dhe te jetoj atje. Ishalla na ecen mbare....
    firm e?????......ahuuuuu pertokam !!!

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anëtarësuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    sa te lumtur?!!!!!!

    per mendimin tim nuk mund te flitet per lumturi ne nje vend te huaj, pasi lumturine nuk ta ka dhene vendi yt, zor se e gjen gjetke

    a jemi te kenaqur, kjo mund te pyetet.

    varet
    per disa gjera po, e per disa gjera jo
    na mungojne shume gjera nga vendi yne
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  6. #66
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Eshte normale qe perendimi shum gjera smund te na i jap, po ne qe pothuaj jemi rrit ketej, ndoshta mundemi te jemi te lumtur, po jo tamam vendin ton sna e zevendeson asgje ............

  7. #67
    lepurushe Maska e bebushja
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Citim Postuar më parë nga *~Rexhina~*
    Ke shume te drejt

    Sic kam lexuar ketu, ne angli dhe itali shqiptaret perbuzen shpesh here...gezohem qe sjetoj ne keto vende...skam njohur shume anglez, italian apo grek imigrant ketu ne USA, po dhe ata njerez qe i kam takuar dhe kam biseduar sme kan len pershtypje te keqija. Nje plak angleze qe kishte ardhur per te marr certifikaten amerikane ishte ulur afer meje.,..nga aksenti e kuptova qe ishte angleze, te dyja po bisedonim dhe kur me pyeti nga isha, buzeqeshi dhe te dyja filluam te flisnim per nje kohe te gjate. Kurse nje djal italian kur me pyeti nga isha dhe i thash albania, i ndricuan syte dhe me pyet ne italisht "flet italisht?"sikur e dinte qe cdo shqiptar kupton italisht ....keta njerez kan vizituar shtetet e tyre shpesh here, dhe besoj se kan degjuar gjera negative per shqiptaret, por besoj nga fakti qe jetojn ne Amerik, sjane aq te influencuar sa te marrin pershtypje te keqija mbi shqiptaret...plus asnje shqiptar sja mban te bejn ndonje krim se te futin ne burg dhe per gjene me te vogel.

    nejse me pelqen dhe konsiderohem me fat ku jetoj, por shpesh here me merr mall per vendin tim...po ideja te jetoj ne ate vend...pa drita, pa sholle, meduket jete koti...pa ambicion...vec dua te shkoj ne behar, si relaksim te bej qejf dhe te kthehem perseri tek vendi qe mendoj kam nje te ardhme sa me te mire.
    Ne angli perbuzen njerzit???????????????????????
    je wrongggggggggggg kompletttttttttttttttttt jetoj ketu per 11vjet kam ardhur bebushe fare dhe e them me bindje te plote se ne uk perbuzja shihet si fenomen negativ dhe i denushem, jetoj ne nje menyre tej mase te barabar me shoqerin angleze ,biles ne shkolle ndihem yyyyyyyyyy super me larte se ata.REXHINA le qe kush te ka genjer mi se ketu shumica jan te huaj e sidomos ne londer ,,,,.
    te pershendes
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  8. #68
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anëtarësuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    Citim Postuar më parë nga shkodrane82
    Dicka me ben te habitem shume me shqiptaret, sa behen pak mire dhe kane
    "lirine" e deshiruar e harrojne vendin e tyre dhe jo me kaq, po flasin gjithe
    cfare lloj pislleqesh per ate vend ku po ju jeton familja, fisi, shoqeria dhe
    ndoshta dhe ato vete po mos tju kishte ardhe ky shanc ke dora.
    Une nuk them se eshte keq, se po te ishte ashtu do kthehesha..por as si vendi
    im nuk eshte. Mundesia financiare eshte me e madhe....por lumturia si je
    rrite ti..dhe ca kerkon ti nga jeta nuk eshte.
    Femrat per mendimin tim qe e pelqejne kete vend, dhe se kane me koken
    prapa nga Shqiperia...eshte se ketu dojne lirine e te vepruarit ne ato menyra
    qe ato se bejne dot ne Shqiperi.
    Sa kapin nje pune normale ju duket se kane arrite qiellin, po me avash se
    nuk eshte jeta vec para. Une jam dakort me BlueMoon po punojme qe nje
    dite te kthehemi atje nga kemi ardhe.
    Femijeve po sju pelqej....te rrine aty ku te dojne pasi te kene mbushe moshen
    18 vjecare. Vendi yt e ska vallahi.

    p.s : S'dua replika, pasi ky eshte mendimi im dhe se lun topi..:P
    S`ma merr menja se ky oshte memimi yt pas kaq kohe... :P apo jam gabim? dhe mbase...
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga shkodrane82
    Dicka me ben te habitem shume me shqiptaret, sa behen pak mire dhe kane
    "lirine" e deshiruar e harrojne vendin e tyre dhe jo me kaq, po flasin gjithe
    cfare lloj pislleqesh per ate vend ku po ju jeton familja, fisi, shoqeria dhe
    ndoshta dhe ato vete po mos tju kishte ardhe ky shanc ke dora.
    Une nuk them se eshte keq, se po te ishte ashtu do kthehesha..por as si vendi
    im nuk eshte. Mundesia financiare eshte me e madhe....por lumturia si je
    rrite ti..dhe ca kerkon ti nga jeta nuk eshte.
    Femrat per mendimin tim qe e pelqejne kete vend, dhe se kane me koken
    prapa nga Shqiperia...eshte se ketu dojne lirine e te vepruarit ne ato menyra
    qe ato se bejne dot ne Shqiperi.
    Sa kapin nje pune normale ju duket se kane arrite qiellin, po me avash se
    nuk eshte jeta vec para. Une jam dakort me BlueMoon po punojme qe nje
    dite te kthehemi atje nga kemi ardhe.
    Femijeve po sju pelqej....te rrine aty ku te dojne pasi te kene mbushe moshen
    18 vjecare. Vendi yt e ska vallahi.

    p.s : S'dua replika, pasi ky eshte mendimi im dhe se lun topi..:P
    O shkodrane...
    Andej nga je ti, dite per dite po lexojme se vajzat po vrasin veten me kalashnikov.....

  10. #70
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anëtarësuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    Nimen sa t`lumtur jena? Deri dje per mua Shqiperia ishte, te mbaroja shkollen dhe te kthehesha. Sot eshte "rri daje mos u nri se je nroft". Neser nuk e di...
    Them se do dali ashtu, sic tha plaku im para 10 vjetesh. "Shqiperine mbaje ne mendje dhe ne zemer, mos harro nga je dhe kush ke qene, por sa per Shqiperine do flasim kur te rritesh dhe pak..."
    -Gjenerata atyre qe kan shkuar pak te rritur ne mergim e kane mendjen mbrapa sepse ndoshta i pret dhe 1 shoqeri ose miqesi.
    -Ka shume persona qe shumicen e kushurinjve te tyre i kan jasht.

    C`te them isha ne Shqiperi u kenaqa sa nuk ka me. Takohesh me robt e tuj atje, por sadoqoft te rrish atje, vjen dita kur thua me pret avioni sepse kam jeten atje.
    Te them te drejten, ndihem me pak i stresuar ketej, sepse ne Shqiperi dhe nese je i zoti te arrish diku, vjen tjetri dhe ne menyrat me absurde te prish gjithcka qe ti ke ndertuar, dhe ku te ankohesh?... jam larg atyre mendimeve te mija feminore qe desha te kthehesha me patjeter dikur. Me mjaftojne 1/2 muaj pushime ne vere per tu cmallur.....
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  11. #71
    happy mom of 2 Maska e caligirl76
    Anëtarësuar
    10-02-2003
    Vendndodhja
    california
    Postime
    16
    Nje fjale e urte e jona thote "guri i rende ne vend te vet" dhe kete thone qe e ka thene populli, por qe ne e kemi lexuar neper libra duke filluar me rilindasit dhe deri me vone. Nje gje qe me ka bere pershtypje eshte qe te gjithe burrat e medhenj te kombit si tani si para 500 vjetesh kane qene larg Shqiperise, dhe jane perpjekur per ceshtjen shqipetare. ka akoma organizata shqipetare neper Evrope dhe amerike qe perpiqen per ceshtjen shqipetare, por qe ne shqiperei rralle ose fare kane qene. Me kete nuk dua ti vej fajin njeriut se perse nuk kthehen ne Shqiperi, ajo qe i ben njerzit te ikin dhe te mos kthejne koken mbrapa eshte politika dhe gjendja e sotme sociale ne shqiperi.
    Sipas mendimit tim ka 2 lloj emigrantesh ata qe punojne kursejne dhe vene ndonje lek menjane qe te ikin 1 here ne vit ne Shqiperi dhe te shesin tangerllik dhe te hiqen si me lek shume, dhe kategoria tjeter qe pretendojne ti prishin leket per qejf dhe as te mos ju hyje neper mend shqiperia, arrijne deri aty sa te jene vetem 1 ore larg shtepise dhe nuk shkojne. Fatkeqesisht une i perkas kategorise se dyte, dhe e them fatkeqesisht pasi nuk dua ti perkas as te pares as te dytes. Por eshte dicka reale, qe sa zbret nga avioni, pyetja e pare eshte ku punon dhe sa lek merr, t'ju thuash te verteten thone genjen, ti genjesh thone i shkreti ti, keshtu qe e je i djegur nga te dyja anet. Eshte e vertete ajo qe permendin te tjeret, qe njerzit jane ziliqare, jane te lodhur dhe te stresuar, dhe 90% te rasteve nuk shprehin asnje lloj afeksioni dhe i vetmi interesim eshte kur behet fjala per ta apo per ndonje fare ndihme. E them kete me keqardhje por jam larg familjes sime per gati 13 vjet, dhe gjithnje e me shume e ndjej veten si te huaj deri sa dhe me prinderit e mi.
    Mendimi im eshte se lumturia eshte atje ku eshte familja, burri ose gruaja dhe femijet e tu dhe shtepia jote. Lumturi eshte atje ku puna te jep satisfaksion moral dhe financiar, ku miqesite jane te pakushtezuara dhe ku perreth teje shikon fytyra te qeta dhe te lumtura, ku njerzit punojne dhe jetojne per nje jete sa me te mire dhe nuk e kalojne jeten dhe kohen neper kafene dhe bare.
    Si shqiptare ne kete shekull te ri dhe pjesetare te nje kontinenti te madh dhe te pasur duhet te ndryshojme mentalitetin qe kemi per jeten dhe bote (shqiptaret brenda apo jashte shqiperie) dhe te ndergjegjesohemi si qytetare dhe komb, ne kete bote dhe jete kaq te vrullshme.
    Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri 2007!

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga caligirl76
    Nje fjale e urte e jona thote "guri i rende ne vend te vet" dhe kete thone qe e ka thene populli, por qe ne e kemi lexuar neper libra duke filluar me rilindasit dhe deri me vone. Nje gje qe me ka bere pershtypje eshte qe te gjithe burrat e medhenj te kombit si tani si para 500 vjetesh kane qene larg Shqiperise, dhe jane perpjekur per ceshtjen shqipetare. ka akoma organizata shqipetare neper Evrope dhe amerike qe perpiqen per ceshtjen shqipetare, por qe ne shqiperei rralle ose fare kane qene. Me kete nuk dua ti vej fajin njeriut se perse nuk kthehen ne Shqiperi, ajo qe i ben njerzit te ikin dhe te mos kthejne koken mbrapa eshte politika dhe gjendja e sotme sociale ne shqiperi.
    Sipas mendimit tim ka 2 lloj emigrantesh ata qe punojne kursejne dhe vene ndonje lek menjane qe te ikin 1 here ne vit ne Shqiperi dhe te shesin tangerllik dhe te hiqen si me lek shume, dhe kategoria tjeter qe pretendojne ti prishin leket per qejf dhe as te mos ju hyje neper mend shqiperia, arrijne deri aty sa te jene vetem 1 ore larg shtepise dhe nuk shkojne. Fatkeqesisht une i perkas kategorise se dyte, dhe e them fatkeqesisht pasi nuk dua ti perkas as te pares as te dytes. Por eshte dicka reale, qe sa zbret nga avioni, pyetja e pare eshte ku punon dhe sa lek merr, t'ju thuash te verteten thone genjen, ti genjesh thone i shkreti ti, keshtu qe e je i djegur nga te dyja anet. Eshte e vertete ajo qe permendin te tjeret, qe njerzit jane ziliqare, jane te lodhur dhe te stresuar, dhe 90% te rasteve nuk shprehin asnje lloj afeksioni dhe i vetmi interesim eshte kur behet fjala per ta apo per ndonje fare ndihme. E them kete me keqardhje por jam larg familjes sime per gati 13 vjet, dhe gjithnje e me shume e ndjej veten si te huaj deri sa dhe me prinderit e mi.
    Mendimi im eshte se lumturia eshte atje ku eshte familja, burri ose gruaja dhe femijet e tu dhe shtepia jote. Lumturi eshte atje ku puna te jep satisfaksion moral dhe financiar, ku miqesite jane te pakushtezuara dhe ku perreth teje shikon fytyra te qeta dhe te lumtura, ku njerzit punojne dhe jetojne per nje jete sa me te mire dhe nuk e kalojne jeten dhe kohen neper kafene dhe bare.
    Si shqiptare ne kete shekull te ri dhe pjesetare te nje kontinenti te madh dhe te pasur duhet te ndryshojme mentalitetin qe kemi per jeten dhe bote (shqiptaret brenda apo jashte shqiperie) dhe te ndergjegjesohemi si qytetare dhe komb, ne kete bote dhe jete kaq te vrullshme.
    Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri 2007!

    Bravo caligirl76....jam i nje mendje me ty...
    Vetem nje verejtje dua te bej;
    ka edhe gure te rende ne vend te huaj..
    Shih. austriaku Schwarzenegger,,hungarezi Sarkozi,,,,cifuti Ajnshtain,,,etj,etj,etj(me mijra e miliona ne historine e njerezimit),
    Pra eshte forca dhe deshira e njeriut qe e ben te rende veten ne c`do vend...

  13. #73
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    NE MERGIMTARVE nuk na mundesohet asgje ne atdhe,ne jemi te perbuzur dhe te mohuar,edhe sikur te na perkdhelnin e te na prisnin me lule i gjith kombi ne aeroport ne jemi te lenduar te izoluar shiperti jon esht i vrar,jemi as ne tok as ne qiell,ketu nuk e gjejm vetveten por as atje,jo,ne atdhe,pra nuk kan then kot te vjetrit,ruaju gurit qe luan nje her.
    KOMBI YN AS POLITIKA NE ATDHE NUK DUAN TE NA KUPTOJN N ejemi mergimtar dhe thyhemi per pak si gjami si qelqi,sepse statusi as ne tok as ne qiell na e ka shkatrruar shpirtin,ndersa ne atdhe shikohemi vetem si objekt mjelje ,sa per te na mjel asgje ma teper,sa po e fut kemben ne portine durrsit e deri ne veri te shqipnis etnike ne mitrovic te kosoves,kurr pa u ndal shikohemi vetem si objekt mjelje dhe asgje ma teper,ky esht edhe nji prej sepse mergimtarve nuk ju afrohet nje rrespekt i veqant nje ngorhje nje gjit familjar nje gji i atdheut,ndersa te huajve kur vijn atje ju shkrihen esht ky mentalitet dreqi i shqiptarve kudo qe jan qe per te huajn bejn shum ma teper duke mos dit asnjeher se ne radh te par esht njeriu yt,ky lloj mentaliteti me ka nevrikos gjith jeten,ku shqiptari shqiptarit asnjiher nuk ja jep krahun dhe afersin si duhet.
    kush me theot se kemi qe ndonjeher unik ne jet un i them kategorikisht jo ne qoft se paska pas dikund shpirt te shpartalluar dhe te larguar nga njeri tjetri paskemi qen verrtet ne shqiptart qe asnje afrim organizim apo ,bashkim nuk mundem ta bejm si duhet.
    Atdheu na ka braktis dhe nuk organizon per ne pritje te organizuara,nga kjo thirreje apo pritje mund te kishte pas edhe turizem te verrtet edhe festa ,por edhe privilegje por jo te na shkatrrojn ne portin e durrsit me kontrole eme para e me zvarritje duke na shkatrruar me byrokraci kriminale vjedhje zhvatje gjoba plaqkitje rjepje ,ndalesa nepe rrrug etj.
    nese truistet e kombeve tjera kur shkojn dikund turist rrespektohen si qiellor perse te mos rrespektohen shqiptart,qe vijn ,ne atdhe kjo do te ishte nje mrekulli ku afro njizet miljon sa ka neper bot jo vetem do t ebehej nje turizem madheshtor,
    por do te shpetonte edhe gjuha qe flitet shqip neper diaspor e po shkrihet.
    shqiptaret kan jasht artist poet,njerz t eratit kulötures ,ingjinjer ,eksperta porfesor e sa e sa profile te ndryshme,shteti i jon akoma nuk ju krijon nje kalim dinjitoz,ne rrugen per atdhe,.
    per shembull un nuk kam guxim te kaloj neper mal te zi si shqiptar kosovar,sespe me burgosin me keqtrajtojn me grue e femi dhe kjo fare nuk i intereson shtetit,shqiptar as qeveris se kosoves ,qe te pakten,nji kalim te lir,te na e organizoj me dinjitet apo te bej qoft edhe nje bised,te vetme me qeverin malazeze qe kur te kalojm andej,te mos na dorzojn ne serbi,por ne kosov se ne jemi qytetar te kosoves dhe sapo hyjm ne mal te zi esht i njejti avaz gati si dikur me kontrolle dhe maltretime me vonesa,me shkatrrime nervash duke na shikur gjithmon si shqiptar si armiq.
    Ka shum faktor qe ekan larguar shqiptarin por mbi te gjitha shteti ,dhe qeverija asnji projekt per mergimtart nuk e kan as qe qajn koken se femoijt etan po na asimilohen dhe kurfar programi as strategjije nuk nderton qe te ruaj mergimtart e vet. Poe ceku edhe njeher se vetem me mergimtart qe i ka neper bot 9 miljon jan vetem ne turqi t emos flasim sa janne itali greqi,amerik kanada franc zvicerr e gjermani e austri .e shtete skandinave ,shqiperija etnike mund te krijonte nje turizem me njizem miljon vizitor ,sikur te sillej mir me ta ,ku do te garantonte pritje te mira dhe madheshtore,por jo mua me duhen vtem nje hyrje ne kosov me makin 50 euro per dy jav gjob mos pyet pastaj per tjerat sjellje mbas daljes s e afatit dy javor duhet edhe 50 euro e mandej gjobat ne durres e tj pagesat e gjata neper kufij ndalesat e formalitetet burokratike dhe pastaj edhe policve qe duhet me ju dhen e mandej vijn tjera kerkesa .
    Nes e do te na sigurohej nje rrug elir dhe nje heqej e bllokadave nese do te behej nje politik per te na josh ne atdhe te gjith ne do te shkinim shum ma shpesh dhe ma lir keshtu do te krijoheshin lidhjet dhe ngrohja e shpirtit.
    Ngrohja e shpiertit behet vetem duke u dhen siguri dhe privilegje ,mergimtarve afersi,dhe lehtesira absolute per te vizituar atdheunperndryhse shpetime tjera nuk ka,as nuk ka shpetim nga largimi dhe ftofja as nga asimilimi.
    esht qudi kur llotarija amerikane blen njkerz dhe faktorin njeri e kerkon kahdo dhe kudo,neper bot per ta ble si potencial ,ndersa shqiperija e humb talentine vet. Ne amerik esht mergimtarja laura mersini q epo thyenligjete ainshtajnit.
    shqiptart kan tru intelegjent dhe mendje t eholl vetem shteti yn din keshtu me ba ,
    kaq zi ne mergimtart e vet dhe askush tjeter,me e largu potencialin e vet dhe mergimtarin. prandaj ketu jan shkaqet pse kputet gjithqka me atdhedeshira lidhja emocianle ,kputet diaspora vdes qenja qelizore dhe shuhet,qdo gja mbi dhe ,keshtu mund te shuhet ehde shqiptarizmi komplet si etni si kultur si gjuh duke organizuar komplet largimin dhe fofjen ton nga jeta,ket vrasje e be dikush,
    per ne ne menyren me te organizuar me plan te caktuar,sespe ne shqiptart as nuk kemi pas asnjiher shtet as qeveri dhe nuk e besoj se do te kemi kurr dhe asnjiher. Dihet se kur i zoti i hstepis prin mbrapsht e keq e gjith shtepija shkon keq shtepin nuke udhheq femija por prindi,pra prindi i shqiperis esht qeverija shteti fjalen e kam kudo ne njerz qe jan ne qeveri si ne maqedoni si ne kosve si ne mal te zi por qeverija ne tiran ka pergjegjsin kryesore per ne te gjith shqiptart ,sespe shqiperija esht shteti am dhe antaree okb s me duar ma te lira se kta tjert,megjithat as keta nuk perjashtohen nga pergjegjsija morale.
    Pra potencialin mergimtar po e humb qeverija shqiptare me dor t evet me sjelljen,
    katastrof ndaj nesh. Perse nuk organizohen festa te veqanta ,per shembull dita e mergimtarit,ose ditet e mergimtarit,ose forma tjera ku mergimtart mund te ken qmime inkluzive me familje neper hotele,per 20 dit qendrimi ne shqiperi,se bashku me qmimin inkluziv te aeroplanave trageteve e tjera.
    Mua me familje per te shkuar nepermes shqiperis ne kosov,meqense akoma nuk kam guxim me kalu i lir ,nga mali i zi,me duhet ,nji sume madhe parash vetem tragetit me duhen afro dy mij euro vetem rrrug dhe sorollatje kot.
    Ne nuk jemi miliarder ,me dy mij euro ne bejm pushim te mrekullueshem ne turqi,
    dy apo tri pushime fantastike . Ka kaluar ajo koh kur mbaheshim me fjal te kota sot duhet pun per t e mbajt potencialin afer duhet shtet dhe strategji ,shtetrore plan i persosur. Ne atdhe ne nuk kemi kurfar perspektive ,kjo form e arkullimit do te na mundsonte kontakte shoqeri ndoshta edhe lidhje biznesesh,por jo te na nxijn jeten keshtu si deri tani.
    pse shteti s ben asgje per ne as qmime inkluzive aeroplanash ndersa ketu ke qmime aeroplanash nga gjermanij a ne jug t eitalis gati fal me njizet euro,ndersa ne na sakatosin dymij e pesqind euro na duhen me shku pes antar ne shqiperi e ne kosov katastrofe verrtet ,nuk ka ne asnji vend t ebotes kesi lloj diskriminimi.
    shtei yn asnjeher nuk biisedoj me qeveri tjera per aeroplana ma moderrn dhe per qmime te lira per ne tiran e per ne prishtin por i ka lan,rjepsat qe na rjepin shpirtin,me bileta njerzt e korruptuar te dyshimt ,qe nuk dihet pjestar t eujt jan a per kend punojn.
    pra shteti yn ne na la,ne udhkryqet emjerimit e te mergimit,te pakten te na krijonte nje koridor toksor te lir neper mal te zi ,ku mund te vinim lir,dhe te na caktonte popmpat e benzinit s eku mund te mbushnim ma lir makinat,dhe te vinim shpesh ne atdhe,vetem diaspora e europes do te mbante gjall shpirtin dhe shqiperin,me turizem ky do te ishte prodhimi ma i madh i te gjitha kohrave qe do te mund te prodhonte shqiperija,sepse ne ne atdhe,do t emund te blenim dhe te ndoshta edhe te shisnim gjera ,por kudo bllokad kudo tagra kudo ,vuajtje kudo sabotim kudo ,perbuzje dhe ,ja ku ekeni shqiptarizmin,te humbur dhe te shkatrruar neper bot ,larg qdo lidhje dhe emocioni kjo u be vetem me dirigjim te ndonje agjenture te fort dhe asgje tjeter ,pernryshe nuk ka mundesi ,ku qdo gje ne qdo sjellje shihet tmerr,kjo ka per qellim per te na asgjesuar dhe pik.
    Ka me qindra e qindra mundesi per te na nxit te jemi gjithmon ma te pranishem ne atdhe. Nuk mbahet ma asgje me prralla ,shqiperija dhe kosova esht vendi ma i shtrejt ne bot i artikujve por qka han njeriu aqtje konzerva te skaduara neper dyqane,edhe sikur te kesh njiqnd mij euro mevete te shkojn per nje koh te shkurt sepse leku ,esht ba tmerr qe e glabron devizen por asgje hajrin nuk ia sheh vatani, sepse shkon diku tjeter ne gjepa tjer te jashtem jasht shqiperis ket loj e ka kurdis dikush tjeter ket lloj rrjeti,ne menyr qe devizat ti terheqin,nga ne mergimtart ,esht e verrtet qe devizat hyjn ne shqiperi por ato me nji fytz magnetike terhiqen nga shqiperia pa u ndje heshturazi dhe perfundojn diku,
    neper dor te huaja te kriminelve te huaj qe i pijn gjakun tokes ton,dhe mergimtarve bashkatdhetarve tan ,keto jan shkaqet pse ka ra diaspora pse bjen mergimtari sespe nuk mund te qendrohet gjith,dhe mandej ka shum shkaqe tjera shumica nga ne nuk e kan as ekzistencen minimale ne atdhe dhe kan ikur per kafshaten e gojes dhe te shpirtit ,vrafrija esht armiku ma i keq se qdo lloj lufte apo virusi dhe pikrisht ne me an te varfris po na shkatrrojnne te gjitha drejtimet. Lufta ma e madhe qe ju behet shqiptarve esht varfrija.
    Kam edhe nje gje per te then,ps ekur hyjm ne ne kufi na quajn te huaj vetem ne baz te targave te huaja ,a,jemi shqiptar ne pse te paguajm haraq kur hyjm ne token ton ,kjo esht ndjenja ma e keqe qe mund te ket nje mergimtar ,taks aportoale taksa aereoporti etj , kjo nuk esht askundne bot,nes eshqiperija etnike don nje fabrik te re prodhimi te perjetshem edhe bashkatdhetar edhe turizem,edhe dobi tjera duhet te shfrytzo´j dhe te hulumtoj afro njizem miljon bashkatdhetar neper bot ,ather do te shkojn punet mir ,aq ma par kur qdo njeni prej nesh ka ndikim dhe mund ta tereheq nje turist te huaj,ne shqiperi,por duhet shteti te marr persiper sigurin absolute te vendit nga kriminelet e mundshem atje,
    kriminelet ne atdhe duhet fut neper biruca qe te ju sigurohet ardhja turistve .
    me falni s e kam zgjat pak teper me ket shkrim por meqense jam mbush pezm nga sjellja e ftoft ndaj nesh dhe pyetjet perse mergimtart kan mbet ne perendim e ne lindje ja keto jan shkaqet,nes ene paraqitemi ne kufi mjafton qe te flasim shqip dhe te na len t elir me kalu e jo te na mbajn me or aty duke na vargis neper kolona te merzitshme e vuajtje me femi e maltretime per te na thye shum shkaqe tjera jan qe mergimtart sot jan larguar dhe jan ne rrezik shkrirje.
    shteti nuk ju jep asnji rendesi dhe ky ehst tmerr i verrtet,kur dihet s ene luftenm qe u be lufta e uqk s ne kosov kryesiht ishin mergimtart ata qe lujaten rrol dhe shkuan vullnetar,prandaj shteti duhet me prek koken ,se edhe me te holla kan kontribuar mergimtart,perse shtei sot nuk vrapon qe te mos e humb ket potencial,i vetmi organmi organizuar qe duhet ta qes ket pun ne binar esht shteti,
    sepse shteti mund te bej shumqka per ne,kur mergimtarie sheh se shteti po e kekron ather i nxehet shpirti dhe ketu nuk ka fjal tjeter shteti yn nuk duhet me na humb ne,sepse mbetet jetim e krahthat pa diasporen edhe ne mbesim jetim pa komb e pa shtet ,kjo esht teper e lidhur ,nese mbesim pa perkrahje dhe te paorganizuar do t evuajm shum keni per tu bind vet edhe pak koh ndoshta edhe nje brez ku te gjith do te hspartallohemi hsum leht dhe diaspor shqiptare nuk ka me pas ma por eshe shteti yn dote mbes pa krah sepse diaspora e mban akoma,ehe sot e kesaj dite me dergim t e holash qe qojn mergimtart me westrn union.

    pershendetje nga poeti nga mitrovica e,kosoves

  14. #74
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    NE MERGIMTARVE nuk na mundesohet asgje ne atdhe,ne jemi te perbuzur dhe te mohuar,edhe sikur te na perkdhelnin e te na prisnin me lule i gjith kombi ne aeroport ne jemi te lenduar te izoluar shiperti jon esht i vrar,jemi as ne tok as ne qiell,ketu nuk e gjejm vetveten por as atje,jo,ne atdhe,pra nuk kan then kot te vjetrit,ruaju gurit qe luan nje her.
    KOMBI YN AS POLITIKA NE ATDHE NUK DUAN TE NA KUPTOJN N ejemi mergimtar dhe thyhemi per pak si gjami si qelqi,sepse statusi as ne tok as ne qiell na e ka shkatrruar shpirtin,ndersa ne atdhe shikohemi vetem si objekt mjelje ,sa per te na mjel asgje ma teper,sa po e fut kemben ne portine durrsit e deri ne veri te shqipnis etnike ne mitrovic te kosoves,kurr pa u ndal shikohemi vetem si objekt mjelje dhe asgje ma teper,ky esht edhe nji prej sepse mergimtarve nuk ju afrohet nje rrespekt i veqant nje ngorhje nje gjit familjar nje gji i atdheut,ndersa te huajve kur vijn atje ju shkrihen esht ky mentalitet dreqi i shqiptarve kudo qe jan qe per te huajn bejn shum ma teper duke mos dit asnjeher se ne radh te par esht njeriu yt,ky lloj mentaliteti me ka nevrikos gjith jeten,ku shqiptari shqiptarit asnjiher nuk ja jep krahun dhe afersin si duhet.
    kush me theot se kemi qe ndonjeher unik ne jet un i them kategorikisht jo ne qoft se paska pas dikund shpirt te shpartalluar dhe te larguar nga njeri tjetri paskemi qen verrtet ne shqiptart qe asnje afrim organizim apo ,bashkim nuk mundem ta bejm si duhet.
    Atdheu na ka braktis dhe nuk organizon per ne pritje te organizuara,nga kjo thirreje apo pritje mund te kishte pas edhe turizem te verrtet edhe festa ,por edhe privilegje por jo te na shkatrrojn ne portin e durrsit me kontrole eme para e me zvarritje duke na shkatrruar me byrokraci kriminale vjedhje zhvatje gjoba plaqkitje rjepje ,ndalesa nepe rrrug etj.
    nese truistet e kombeve tjera kur shkojn dikund turist rrespektohen si qiellor perse te mos rrespektohen shqiptart,qe vijn ,ne atdhe kjo do te ishte nje mrekulli ku afro njizet miljon sa ka neper bot jo vetem do t ebehej nje turizem madheshtor,
    por do te shpetonte edhe gjuha qe flitet shqip neper diaspor e po shkrihet.
    shqiptaret kan jasht artist poet,njerz t eratit kulötures ,ingjinjer ,eksperta porfesor e sa e sa profile te ndryshme,shteti i jon akoma nuk ju krijon nje kalim dinjitoz,ne rrugen per atdhe,.
    per shembull un nuk kam guxim te kaloj neper mal te zi si shqiptar kosovar,sespe me burgosin me keqtrajtojn me grue e femi dhe kjo fare nuk i intereson shtetit,shqiptar as qeveris se kosoves ,qe te pakten,nji kalim te lir,te na e organizoj me dinjitet apo te bej qoft edhe nje bised,te vetme me qeverin malazeze qe kur te kalojm andej,te mos na dorzojn ne serbi,por ne kosov se ne jemi qytetar te kosoves dhe sapo hyjm ne mal te zi esht i njejti avaz gati si dikur me kontrolle dhe maltretime me vonesa,me shkatrrime nervash duke na shikur gjithmon si shqiptar si armiq.
    Ka shum faktor qe ekan larguar shqiptarin por mbi te gjitha shteti ,dhe qeverija asnji projekt per mergimtart nuk e kan as qe qajn koken se femoijt etan po na asimilohen dhe kurfar programi as strategjije nuk nderton qe te ruaj mergimtart e vet. Poe ceku edhe njeher se vetem me mergimtart qe i ka neper bot 9 miljon jan vetem ne turqi t emos flasim sa janne itali greqi,amerik kanada franc zvicerr e gjermani e austri .e shtete skandinave ,shqiperija etnike mund te krijonte nje turizem me njizem miljon vizitor ,sikur te sillej mir me ta ,ku do te garantonte pritje te mira dhe madheshtore,por jo mua me duhen vtem nje hyrje ne kosov me makin 50 euro per dy jav gjob mos pyet pastaj per tjerat sjellje mbas daljes s e afatit dy javor duhet edhe 50 euro e mandej gjobat ne durres e tj pagesat e gjata neper kufij ndalesat e formalitetet burokratike dhe pastaj edhe policve qe duhet me ju dhen e mandej vijn tjera kerkesa .
    Nes e do te na sigurohej nje rrug elir dhe nje heqej e bllokadave nese do te behej nje politik per te na josh ne atdhe te gjith ne do te shkinim shum ma shpesh dhe ma lir keshtu do te krijoheshin lidhjet dhe ngrohja e shpirtit.
    Ngrohja e shpiertit behet vetem duke u dhen siguri dhe privilegje ,mergimtarve afersi,dhe lehtesira absolute per te vizituar atdheunperndryhse shpetime tjera nuk ka,as nuk ka shpetim nga largimi dhe ftofja as nga asimilimi.
    esht qudi kur llotarija amerikane blen njkerz dhe faktorin njeri e kerkon kahdo dhe kudo,neper bot per ta ble si potencial ,ndersa shqiperija e humb talentine vet. Ne amerik esht mergimtarja laura mersini q epo thyenligjete ainshtajnit.
    shqiptart kan tru intelegjent dhe mendje t eholl vetem shteti yn din keshtu me ba ,
    kaq zi ne mergimtart e vet dhe askush tjeter,me e largu potencialin e vet dhe mergimtarin. prandaj ketu jan shkaqet pse kputet gjithqka me atdhedeshira lidhja emocianle ,kputet diaspora vdes qenja qelizore dhe shuhet,qdo gja mbi dhe ,keshtu mund te shuhet ehde shqiptarizmi komplet si etni si kultur si gjuh duke organizuar komplet largimin dhe fofjen ton nga jeta,ket vrasje e be dikush,
    per ne ne menyren me te organizuar me plan te caktuar,sespe ne shqiptart as nuk kemi pas asnjiher shtet as qeveri dhe nuk e besoj se do te kemi kurr dhe asnjiher. Dihet se kur i zoti i hstepis prin mbrapsht e keq e gjith shtepija shkon keq shtepin nuke udhheq femija por prindi,pra prindi i shqiperis esht qeverija shteti fjalen e kam kudo ne njerz qe jan ne qeveri si ne maqedoni si ne kosve si ne mal te zi por qeverija ne tiran ka pergjegjsin kryesore per ne te gjith shqiptart ,sespe shqiperija esht shteti am dhe antaree okb s me duar ma te lira se kta tjert,megjithat as keta nuk perjashtohen nga pergjegjsija morale.
    Pra potencialin mergimtar po e humb qeverija shqiptare me dor t evet me sjelljen,
    katastrof ndaj nesh. Perse nuk organizohen festa te veqanta ,per shembull dita e mergimtarit,ose ditet e mergimtarit,ose forma tjera ku mergimtart mund te ken qmime inkluzive me familje neper hotele,per 20 dit qendrimi ne shqiperi,se bashku me qmimin inkluziv te aeroplanave trageteve e tjera.
    Mua me familje per te shkuar nepermes shqiperis ne kosov,meqense akoma nuk kam guxim me kalu i lir ,nga mali i zi,me duhet ,nji sume madhe parash vetem tragetit me duhen afro dy mij euro vetem rrrug dhe sorollatje kot.
    Ne nuk jemi miliarder ,me dy mij euro ne bejm pushim te mrekullueshem ne turqi,
    dy apo tri pushime fantastike . Ka kaluar ajo koh kur mbaheshim me fjal te kota sot duhet pun per t e mbajt potencialin afer duhet shtet dhe strategji ,shtetrore plan i persosur. Ne atdhe ne nuk kemi kurfar perspektive ,kjo form e arkullimit do te na mundsonte kontakte shoqeri ndoshta edhe lidhje biznesesh,por jo te na nxijn jeten keshtu si deri tani.
    pse shteti s ben asgje per ne as qmime inkluzive aeroplanash ndersa ketu ke qmime aeroplanash nga gjermanij a ne jug t eitalis gati fal me njizet euro,ndersa ne na sakatosin dymij e pesqind euro na duhen me shku pes antar ne shqiperi e ne kosov katastrofe verrtet ,nuk ka ne asnji vend t ebotes kesi lloj diskriminimi.
    shtei yn asnjeher nuk biisedoj me qeveri tjera per aeroplana ma moderrn dhe per qmime te lira per ne tiran e per ne prishtin por i ka lan,rjepsat qe na rjepin shpirtin,me bileta njerzt e korruptuar te dyshimt ,qe nuk dihet pjestar t eujt jan a per kend punojn.
    pra shteti yn ne na la,ne udhkryqet emjerimit e te mergimit,te pakten te na krijonte nje koridor toksor te lir neper mal te zi ,ku mund te vinim lir,dhe te na caktonte popmpat e benzinit s eku mund te mbushnim ma lir makinat,dhe te vinim shpesh ne atdhe,vetem diaspora e europes do te mbante gjall shpirtin dhe shqiperin,me turizem ky do te ishte prodhimi ma i madh i te gjitha kohrave qe do te mund te prodhonte shqiperija,sepse ne ne atdhe,do t emund te blenim dhe te ndoshta edhe te shisnim gjera ,por kudo bllokad kudo tagra kudo ,vuajtje kudo sabotim kudo ,perbuzje dhe ,ja ku ekeni shqiptarizmin,te humbur dhe te shkatrruar neper bot ,larg qdo lidhje dhe emocioni kjo u be vetem me dirigjim te ndonje agjenture te fort dhe asgje tjeter ,pernryshe nuk ka mundesi ,ku qdo gje ne qdo sjellje shihet tmerr,kjo ka per qellim per te na asgjesuar dhe pik.
    Ka me qindra e qindra mundesi per te na nxit te jemi gjithmon ma te pranishem ne atdhe. Nuk mbahet ma asgje me prralla ,shqiperija dhe kosova esht vendi ma i shtrejt ne bot i artikujve por qka han njeriu aqtje konzerva te skaduara neper dyqane,edhe sikur te kesh njiqnd mij euro mevete te shkojn per nje koh te shkurt sepse leku ,esht ba tmerr qe e glabron devizen por asgje hajrin nuk ia sheh vatani, sepse shkon diku tjeter ne gjepa tjer te jashtem jasht shqiperis ket loj e ka kurdis dikush tjeter ket lloj rrjeti,ne menyr qe devizat ti terheqin,nga ne mergimtart ,esht e verrtet qe devizat hyjn ne shqiperi por ato me nji fytz magnetike terhiqen nga shqiperia pa u ndje heshturazi dhe perfundojn diku,
    neper dor te huaja te kriminelve te huaj qe i pijn gjakun tokes ton,dhe mergimtarve bashkatdhetarve tan ,keto jan shkaqet pse ka ra diaspora pse bjen mergimtari sespe nuk mund te qendrohet gjith,dhe mandej ka shum shkaqe tjera shumica nga ne nuk e kan as ekzistencen minimale ne atdhe dhe kan ikur per kafshaten e gojes dhe te shpirtit ,vrafrija esht armiku ma i keq se qdo lloj lufte apo virusi dhe pikrisht ne me an te varfris po na shkatrrojnne te gjitha drejtimet. Lufta ma e madhe qe ju behet shqiptarve esht varfrija.
    Kam edhe nje gje per te then,ps ekur hyjm ne ne kufi na quajn te huaj vetem ne baz te targave te huaja ,a,jemi shqiptar ne pse te paguajm haraq kur hyjm ne token ton ,kjo esht ndjenja ma e keqe qe mund te ket nje mergimtar ,taks aportoale taksa aereoporti etj , kjo nuk esht askundne bot,nes eshqiperija etnike don nje fabrik te re prodhimi te perjetshem edhe bashkatdhetar edhe turizem,edhe dobi tjera duhet te shfrytzo´j dhe te hulumtoj afro njizem miljon bashkatdhetar neper bot ,ather do te shkojn punet mir ,aq ma par kur qdo njeni prej nesh ka ndikim dhe mund ta tereheq nje turist te huaj,ne shqiperi,por duhet shteti te marr persiper sigurin absolute te vendit nga kriminelet e mundshem atje,
    kriminelet ne atdhe duhet fut neper biruca qe te ju sigurohet ardhja turistve .
    me falni s e kam zgjat pak teper me ket shkrim por meqense jam mbush pezm nga sjellja e ftoft ndaj nesh dhe pyetjet perse mergimtart kan mbet ne perendim e ne lindje ja keto jan shkaqet,nes ene paraqitemi ne kufi mjafton qe te flasim shqip dhe te na len t elir me kalu e jo te na mbajn me or aty duke na vargis neper kolona te merzitshme e vuajtje me femi e maltretime per te na thye shum shkaqe tjera jan qe mergimtart sot jan larguar dhe jan ne rrezik shkrirje.
    shteti nuk ju jep asnji rendesi dhe ky ehst tmerr i verrtet,kur dihet s ene luftenm qe u be lufta e uqk s ne kosov kryesiht ishin mergimtart ata qe lujaten rrol dhe shkuan vullnetar,prandaj shteti duhet me prek koken ,se edhe me te holla kan kontribuar mergimtart,perse shtei sot nuk vrapon qe te mos e humb ket potencial,i vetmi organmi organizuar qe duhet ta qes ket pun ne binar esht shteti,
    sepse shteti mund te bej shumqka per ne,kur mergimtarie sheh se shteti po e kekron ather i nxehet shpirti dhe ketu nuk ka fjal tjeter shteti yn nuk duhet me na humb ne,sepse mbetet jetim e krahthat pa diasporen edhe ne mbesim jetim pa komb e pa shtet ,kjo esht teper e lidhur ,nese mbesim pa perkrahje dhe te paorganizuar do t evuajm shum keni per tu bind vet edhe pak koh ndoshta edhe nje brez ku te gjith do te hspartallohemi hsum leht dhe diaspor shqiptare nuk ka me pas ma por eshe shteti yn dote mbes pa krah sepse diaspora e mban akoma,ehe sot e kesaj dite me dergim t e holash qe qojn mergimtart me westrn union.

    pershendetje nga poeti nga mitrovica e,kosoves

  15. #75
    e embel
    Anëtarësuar
    12-10-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    173
    Pershendetje te gjithe forumistave qe jetojne larg atdheut!
    une ne fakt po mar pjese kot ne diskutim sepse une jetoj ne shqiperi dhe skam jetuar kurre jashte vecse per pushime dhe ceshtje pune (trajnime,specializime).
    ne fakt me vjen keq kur ju shoh kaq te stresuar aty dhe prape me vjen keq kur ju shoh te flisni kaq keq per vendin tuaj (kush flet jo per te gjithe).
    une kam qene jashte shtetit sic thashe dhe kam arritur ne perfundimin se nuk e nderroj vendin tim me asnje ne bote!
    jo per te shitur mend por sinqerisht qe sdo jetoja dot ne asnje vend te botes me shume se 1muaj.
    une e kam gjetur cdo gje qe kam kerkuar ketu ne vendin tim (punen qe kam dahur, dashurine time, shoqerine time,familjen e kam ketu). sa per lumturine ajo eshte vec nje cast qe vjen e iken si me magji. eshte ndjenje si te gjitha ndjenjat qe zgjasin aq sa kane limitin e tyre,smund te jesh i lumtur gjithe kohen ashtu sic smund te jesh i gezuar apo i merzitur gjithe kohen.ndjenjat jane kalimtare.
    ju qe jetoni jashte keni nje avantazh qe keni kushte jetese me te mira dhe kaq se ne por keni dhe nje disavantazh qe ju mungon vendi dhe njerezit tuaj,jeni melankolike edhe kur nuk e kuptoni qe jeni e keni thelle ne shpirt ndjenjen e mallit per vendin por thjesht doni ta haroni.
    une ju uroj te gjitheve te jetoni te lumtur aty ku jeni dhe te mos haroni qe ketu nuk eshte edhe aq keq sa ju mendoni,ju siguroj per kete!
    gjithsesi i referohem Tiranes kur flas sepse te jetosh neper rrethe me duket e veshtire qe ju te ambjentoheni.
    ju uroj fat te gjitheve.

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Nuk mund te ndihesh mire shpirterisht po nuk vendose se ne c`vend do inkuadrohesh.....
    Une kam vene re,se te gjithe ata qe marrin vendim te prere,persa i perket vendit qe do te qendrojne,ata inkuadrohen lehte dhe ecin perpara ne c`do vend....sepse nuk kane illuzione te dyfishta...

    Neqoftese nje njeri eshte nisur me pikpamje te qarta ne nje shtet tjeter...atehere nuk duhet te kthej me koken mbrapa,sepse vetem probleme do ti dalin...

  17. #77
    CIA Maska e Tekanjozja
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Here, there, everywhere!!
    Postime
    106
    Terhiq e mos e kput ...........
    Ne boten e fjaleve qeshim
    Ne boten e fjaleve qajme
    Ne boten e fjaleve heshtim
    Dhe gjithe boten ne boten e fjaleve e mbajme..........

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anëtarësuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Citim Postuar më parë nga ridy85
    Un kam deshire te kthehem. Jeta ne Itali nuk esht dhe fare keq, por megjithate kam deshire te kthehem. Mbase mendoj keshtu se u be shum vjet qe nuk jam kthyer ne Shqipri dhe mbase me ka marr malli, por megjithate kjo eshte deshira ime. Nje dite te kthehem dhe te jetoj atje. Ishalla na ecen mbare....

    Ik rro nja 2 muaj atje dhe shkruaj me vone.Te ka marre malli po sa te cmallesh ,nuk do shohesh oren te marresh aeroplanin.
    Trust me .
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  19. #79
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga TikTak
    une vallahi shume i lumtur jom. po me i lumtur bohem kur menoj se kam me pagu cdo muj

    $1200.00 monthly payment per shpine qe kom ble
    $250 payment per my car
    $150 car insurance
    $ 100 my cell phone
    $ 40 water
    $ 200 gas
    $ 30 electricity
    $ 100 cable
    $ 100 gym membership
    $ 300 me honger
    $ 200 me mbush my SUV me gas

    e sa gjona tjera qi kom harru

    prap nuk jom hic pishman
    as mos u baj pishman se ka dhe te tjere qe paguajn ma shume ..
    per kushtet dhe mundesit qe na jane krijuar jam shume e kenaqur .paksa jane disa gjera te tjera qe na bejne te kthejme koken mbrapa qe eshte qetesia shpirterore.dhe sidomos kete e ndiejne moshat e medhaja se ne sado pak ambjentohemi ,kurse keta dhe pse nuk e shprehin mendjen e kane prapa ....
    une personalisht kam deshire te kthehem ta provoj njeher po te gjithe ma bejne lemeri shqiperine dhe habitem .....keshtu qe neper vendet e botes kemi per te vdekur .na pelqen perendimi apo jo ky na dha disa mundesi qe nuk mund te na i jepte vendi jone ................

  20. #80
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    un mendoj se te gjith duhet,te kthehemi ne atdhe dhe atje te japim kontributin ton dhe te luftojm bashk te organizuar per ejetn kjo esht e vetmja menyr e shpetimit ton kombtar .
    nuk esht vetem ajo te flitet se per qfar mundesish na dha perendimi,por esht krejt nje filozofi tjeter jetsore qe ndoshta shumkush uk e ndjen.
    vet pranija ne token tende ,esht nje forc magnetike nje forc magjike dhe nje vet motiv jete,.esht e verrtet qe edhe mund te ket qaste merzije por ne ansje menyr jo si ne perendim sepse atje ne qdo milimeter takohesh me pjesen tende,dhe ketu qendron fuqija.
    sikur ne shqiptart vetem pak te ishim
    solidar ne mes vete nuk do t emerrnim arratin
    neper bot
    por do t eishim ne shtepin ton
    sot neper bot mund te dalesh sa te duas edhe nga atdheu i yt shqiptart q ejetojn en atdhe sot po shkojn kah po duan neper bot bota nukesht si dikur sot po esht treni makina aeroplani

Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Shqiptarët, popull jo i lumtur!
    Nga Davius në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 06-05-2010, 17:51
  2. Influenca e civilizimit islamik në Perëndim
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-12-2008, 07:40
  3. Lumturia
    Nga nitROSHI në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-10-2006, 18:48
  4. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •