Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 103
  1. #41
    *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
    Anëtarësuar
    18-05-2005
    Vendndodhja
    MiLaNo
    Postime
    591
    Citim Postuar më parë nga romeoOOO
    Normal , ti nuk e quan veten SHqiptare kshu qe nuk e ndjen veten keq atje ku je se je ne shpi! +++ nuk e dija qe Greqia eshte ne perendim! lool
    lol romeoOOO akoma ske ik ushtar ti

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e EXODUS
    Anëtarësuar
    15-06-2003
    Vendndodhja
    Intravenous..
    Postime
    1,667
    Ce harrova te them.....mo po dualle gjithe agallaret jashte shtetit, me kuç e me maç, ata bark thatet, ata qe e lyenin buken me vaj e me shellire lol(qofshin keta te rangut "qytetare" lol) e kur pane perendim, thane ce kishin zen qiell me dore.....a ju a pjerdhsha mente ktyreve une, nate e dite! (Shenim: emigrantet me qellim studimi e ndonje kokerr tjeter me tipare te ngjashme nuk perfshihen ne listen "e zeze" loool)

    Me rampo llaf, para nje viti isha ne Meksike (me pune) edhe ato fytyra te poshtra jevgjish qe shoh apo kam pare (me siklet te madh, nga e keqja kur i thone), te enden neper lagjet Bombay ktu ne JU.ES.EJ, jane po ato fytyra breggrisurish qe endeshin neper sokaqet ne Mexico City. S'ishte aspak e veshtire te dalloje klasen borgjeze, ata kryelartit, te pasur (shumica, ndoshta vecse ne shpirt)


    keshtu o trimat e Xha Sulos. Beni prokopi atje ku jeni per sa te jeni, e mos harroni pe nga keni erdhur se e flliqet veten! (thjesht nje keshille kjo!)

    p.s nese ka ndonje pyetje a ndonje tip "shakaxhiu a shakaxheshe" qe bie ndesh te hudhet ktu se e skjaroj une si te kete qejf!

  3. #43
    I come back
    Anëtarësuar
    01-10-2005
    Postime
    345
    Te punosh per ekonomin e nje shteti tjeter eshte lumturi e madhe! Duhet ndertuar Greqia, Italia. Se keto shtete na i duan te miren ne shqiptareve.
    Do ta kuptojme edhe ne por na duhen vite. 2000 vjet kane hebrejt ne Evropê dhe te gjitha paret i çojne ne Izrael.Se vetem atje ata gjejne lumturin e duhur.
    Do ta kuptojme ne shqiptaret, vetem kur te fillojne vrasjet e emigranteve ashtu si ne luften e dyte boterore.

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga ShadowOftheBest

    Ndoshta ideale do te ishin shtete ku njerezit nuk na paragjykojne shume (Kanada , zelande e re , Azi , Usa )
    Po edhe ato jane kaq larg europes , sa qe ne fund te fundit ndoshta kalojne prap shekuj deri sa ti te stabilizohesh e te mund te mendosh te kthehesh edhe vetem per pak dite , per pushime , ne Shtepi.

    Ke shume te drejt

    Sic kam lexuar ketu, ne angli dhe itali shqiptaret perbuzen shpesh here...gezohem qe sjetoj ne keto vende...skam njohur shume anglez, italian apo grek imigrant ketu ne USA, po dhe ata njerez qe i kam takuar dhe kam biseduar sme kan len pershtypje te keqija. Nje plak angleze qe kishte ardhur per te marr certifikaten amerikane ishte ulur afer meje.,..nga aksenti e kuptova qe ishte angleze, te dyja po bisedonim dhe kur me pyeti nga isha, buzeqeshi dhe te dyja filluam te flisnim per nje kohe te gjate. Kurse nje djal italian kur me pyeti nga isha dhe i thash albania, i ndricuan syte dhe me pyet ne italisht "flet italisht?"sikur e dinte qe cdo shqiptar kupton italisht ....keta njerez kan vizituar shtetet e tyre shpesh here, dhe besoj se kan degjuar gjera negative per shqiptaret, por besoj nga fakti qe jetojn ne Amerik, sjane aq te influencuar sa te marrin pershtypje te keqija mbi shqiptaret...plus asnje shqiptar sja mban te bejn ndonje krim se te futin ne burg dhe per gjene me te vogel.

    nejse me pelqen dhe konsiderohem me fat ku jetoj, por shpesh here me merr mall per vendin tim...po ideja te jetoj ne ate vend...pa drita, pa sholle, meduket jete koti...pa ambicion...vec dua te shkoj ne behar, si relaksim te bej qejf dhe te kthehem perseri tek vendi qe mendoj kam nje te ardhme sa me te mire.
    Ndryshuar për herë të fundit nga *~Rexhina~* : 28-11-2005 më 17:14
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  5. #45
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anëtarësuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga *~Rexhina~*
    Ke shume te drejt

    Sic kam lexuar ketu, ne angli dhe itali shqiptaret perbuzen shpesh here...gezohem qe sjetoj ne keto vende...skam njohur shume anglez, italian apo grek imigrant ketu ne USA, po dhe ata njerez qe i kam takuar dhe kam biseduar sme kan len pershtypje te keqija. Nje plak angleze qe kishte ardhur per te marr certifikaten amerikane ishte ulur afer meje.,..nga aksenti e kuptova qe ishte angleze, te dyja po bisedonim dhe kur me pyeti nga isha, buzeqeshi dhe te dyja filluam te flisnim per nje kohe te gjate. Kurse nje djal italian kur me pyeti nga isha dhe i thash albania, i ndricuan syte dhe me pyet ne italisht "flet italisht?"sikur e dinte qe cdo shqiptar kupton italisht ....keta njerez kan vizituar shtetet e tyre shpesh here, dhe besoj se kan degjuar gjera negative per shqiptaret, por besoj nga fakti qe jetojn ne Amerik, sjane aq te influencuar sa te marrin pershtypje te keqija mbi shqiptaret...plus asnje shqiptar sja mban te bejn ndonje krim se te futin ne burg dhe per gjene me te vogel.

    nejse me pelqen dhe konsiderohem me fat ku jetoj, por shpesh here me merr mall per vendin tim...po ideja te jetoj ne ate vend...pa drita, pa sholle, meduket jete koti...pa ambicion...vec dua te shkoj ne behar, si relaksim te bej qejf dhe te kthehem perseri tek vendi qe mendoj kam nje te ardhme sa me te mire.


    Me fal po nuk e kuptova se ku ishte e mira e vendit ku ti jeton tani, dhe ku ishte e keqja e Shqiperise???

    Pa drita, pa shkolle, me duket jete koti...pa ambicion...????


    Mos ke mare vesh qe ne Shqiperi nga shkollat po dalin gomere?

    A e din se cdo te thote te kesh ambicione?

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga romeoOOO
    Me fal po nuk e kuptova se ku ishte e mira e vendit ku ti jeton tani, dhe ku ishte e keqja e Shqiperise???

    Pa drita, pa shkolle, me duket jete koti...pa ambicion...????


    Mos ke mare vesh qe ne Shqiperi nga shkollat po dalin gomere?

    A e din se cdo te thote te kesh ambicione?
    sigurisht, kur je i siguruar qe ke per te dale diku me ato sakrifica qe ben...sa njerez kan mbarruar shkollen dhe kan shkuar ne kolegj ne shqiperi, dhe sa njerez kan perfunduar te marrin nje pune pasi gjithe ato vite shkolle? Skan shume i dashur. Shqiptaret sdalin gomare nga shkolla, por nuk perfitojn ndonje gje!
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  7. #47
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anëtarësuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga *~Rexhina~*
    sigurisht, kur je i siguruar qe ke per te dale diku me ato sakrifica qe ben...sa njerez kan mbarruar shkollen dhe kan shkuar ne kolegj ne shqiperi, dhe sa njerez kan perfunduar te marrin nje pune pasi gjithe ato vite shkolle? Skan shume i dashur. Shqiptaret sdalin gomare nga shkolla, por nuk perfitojn ndonje gje!



    Atehere, me siguri ato qe mbarojn shkollen ne Shqiperi (flas per ato qe e marin shkollen pa lek dhe nderhyrje) jane te njejtit nivel me ne qe e mbarojme jashte shtetit. Eshte shume e vertete qe ne Shqiperi eshte shume veshtire te gjesh nje pune pasi gjendja aktuale eshte e veshtire, por jo e pamundur! Duhet shume mund, lodhje dhe pak fat si cdo gje. Nese nuk do te jene brezat e ri si ti dhe un qe te punojne per ndertimin e vendit tone, kush do ta beje kete gje?

    Lexoj per shume njerez qe nuk duan te kthehen, po kush do mbesi ne Shqiperi? Apo eshte problem qe nuk na perket?

    Sa per ambicionet, mendoj qe cdokush nga ne i ka, dhe pamvarsisht nga vendi, ose rrethanat ku ketojme ato nuk mund te jene me te medha ose me te vogla.Thjesht mund te realizohen ose jo!

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga romeoOOO
    Atehere, me siguri ato qe mbarojn shkollen ne Shqiperi (flas per ato qe e marin shkollen pa lek dhe nderhyrje) jane te njejtit nivel me ne qe e mbarojme jashte shtetit. Eshte shume e vertete qe ne Shqiperi eshte shume veshtire te gjesh nje pune pasi gjendja aktuale eshte e veshtire, por jo e pamundur! Duhet shume mund, lodhje dhe pak fat si cdo gje. Nese nuk do te jene brezat e ri si ti dhe un qe te punojne per ndertimin e vendit tone, kush do ta beje kete gje?

    Lexoj per shume njerez qe nuk duan te kthehen, po kush do mbesi ne Shqiperi? Apo eshte problem qe nuk na perket?

    Sa per ambicionet, mendoj qe cdokush nga ne i ka, dhe pamvarsisht nga vendi, ose rrethanat ku ketojme ato nuk mund te jene me te medha ose me te vogla.Thjesht mund te realizohen ose jo!

    Kush nuk tha qe ata qe mbarrojn shkollen ne shqiperi nuk jane ne te njejtin nivel me ne? Biles mendoj qe jane ne nivel me te lart biles. Por fatkeqsisht nuk e kan kaq te lehte si ne per te gjetur pune. Nese shqiperia regullohej do deshiroja te shkoja dhe te jetoja pasi me njerzit e tu ndihesh tamem ne shpi, por kjo gje me duket e pa mundshme me qeverin qe kemi. Do shume permisime, dhe njerzit sigurisht thone duan te ikin pasi nuk varet tek ne ta regullojm, por tek qeveria.
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  9. #49
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Jam pak i lumtur, por me mjafton.
    Asgje ketu ne perendim nuk eshte ashtu si e kam menduar. Po kemi kohen perpara dhe pas.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  10. #50
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anëtarësuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    Ne perendim gjene ate qe te mungon ne vendin tend dhe humb ate qe e ke ne atedhe.Gjene qetesine materiale e humb ate shpirterore.

  11. #51
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    aaaaahhhhhhhhhh pse zoti ne shqiptarve sna i dha te dyja mirsin ekonomike edhe ate shpirtore edhe te rrinim ne vend ton si gjith e mos shkonim te endeshim rrugeve te botes sikur jemi pa shpi e katandi

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    Citim Postuar më parë nga Foleja_
    Ne perendim gjene ate qe te mungon ne vendin tend dhe humb ate qe e ke ne atedhe.Gjene qetesine materiale e humb ate shpirterore.

    mua me ka ndodhur krejt e kunderta: le te sqarohemi s'merrem ne menyre te fiksuar as me fe, as me kulte, as me yoga apo cpikje/zevendesuese te tjera te cuditshme... vetem me pak me shume elektronike (internet) per pune te punes sec merresha ne shqiperi

    ketu ne frontin e perndimit kam gjetur qetesine shpirterore dhe mendore: i shikoj gjerat sic jane dhe jo sic duhet te jene apo sic do te donin bashkeatdhetaret e mi te ishin per mua -- jam kush dua te jem, pa me penguar njeri dhe pa ndjere detyrime idiote ndaj nje shoqerie te pjerdhur prej qemoti

    Shqipja s'me mungon hic, perkundrazi, flas ate me te kulluaren dhe me shprehje inteligjente e pasuri popullore me miqte e mi-- shume here mem ire se ajo e bastarduara dhe vulgarja ne atdhe

    vende perfekte s'ka, dhe mua me mungojne njerezit pertej atlantikut, por: Polenta ndize makinen! Une jam i kenaqur!!!
    TBD

  13. #53
    Perfection is perfected Maska e Djalke-pe-Korce
    Anëtarësuar
    29-10-2003
    Vendndodhja
    NJ
    Postime
    24
    Citim Postuar më parë nga Larsus
    mua me ka ndodhur krejt e kunderta: le te sqarohemi s'merrem ne menyre te fiksuar as me fe, as me kulte, as me yoga apo cpikje/zevendesuese te tjera te cuditshme... vetem me pak me shume elektronike (internet) per pune te punes sec merresha ne shqiperi

    ketu ne frontin e perndimit kam gjetur qetesine shpirterore dhe mendore: i shikoj gjerat sic jane dhe jo sic duhet te jene apo sic do te donin bashkeatdhetaret e mi te ishin per mua -- jam kush dua te jem, pa me penguar njeri dhe pa ndjere detyrime idiote ndaj nje shoqerie te pjerdhur prej qemoti

    Shqipja s'me mungon hic, perkundrazi, flas ate me te kulluaren dhe me shprehje inteligjente e pasuri popullore me miqte e mi-- shume here mem ire se ajo e bastarduara dhe vulgarja ne atdhe

    vende perfekte s'ka, dhe mua me mungojne njerezit pertej atlantikut, por: Polenta ndize makinen! Une jam i kenaqur!!!
    mos e trazo me se prishet pastaj. Edhe une jam i kenaqur!!!
    Thank you for flying Alitalia!

  14. #54
    T.N.T
    Anëtarësuar
    13-11-2005
    Vendndodhja
    Lake shore drive
    Postime
    115
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Nje pyetje per ty T. N.T .

    Ku jeton ti ?
    Ca rendesie ka se ku jetoje une .? Rendesi kane ato qe kame thene .

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anëtarësuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Lumturia eshte unike,sikurse te gjithe personat...
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  16. #56
    Perjashtuar Maska e ||xXx||
    Anëtarësuar
    22-07-2005
    Vendndodhja
    Mes Ferrit Dhe Parajses
    Postime
    359
    Eshte dicka e vecant kur je me personin e zemres.
    Te duket sikur bota nuk ekziston dhe jemi vetem ne te dy.
    Me pelqen shum ajo ndjenje

  17. #57
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    xXx sa mir do ishte sikur te mjaftonte vetem me aq

  18. #58
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga T.N.T
    Ca rendesie ka se ku jetoje une .? Rendesi kane ato qe kame thene .

    Ato qe the ishin " kodra mbas bregut " .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  19. #59
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Dicka me ben te habitem shume me shqiptaret, sa behen pak mire dhe kane
    "lirine" e deshiruar e harrojne vendin e tyre dhe jo me kaq, po flasin gjithe
    cfare lloj pislleqesh per ate vend ku po ju jeton familja, fisi, shoqeria dhe
    ndoshta dhe ato vete po mos tju kishte ardhe ky shanc ke dora.
    Une nuk them se eshte keq, se po te ishte ashtu do kthehesha..por as si vendi
    im nuk eshte. Mundesia financiare eshte me e madhe....por lumturia si je
    rrite ti..dhe ca kerkon ti nga jeta nuk eshte.
    Femrat per mendimin tim qe e pelqejne kete vend, dhe se kane me koken
    prapa nga Shqiperia...eshte se ketu dojne lirine e te vepruarit ne ato menyra
    qe ato se bejne dot ne Shqiperi.
    Sa kapin nje pune normale ju duket se kane arrite qiellin, po me avash se
    nuk eshte jeta vec para. Une jam dakort me BlueMoon po punojme qe nje
    dite te kthehemi atje nga kemi ardhe.
    Femijeve po sju pelqej....te rrine aty ku te dojne pasi te kene mbushe moshen
    18 vjecare. Vendi yt e ska vallahi.

    p.s : S'dua replika, pasi ky eshte mendimi im dhe se lun topi..:P

  20. #60
    Perjashtuar Maska e ||xXx||
    Anëtarësuar
    22-07-2005
    Vendndodhja
    Mes Ferrit Dhe Parajses
    Postime
    359
    Citim Postuar më parë nga WALCHIRIA
    xXx sa mir do ishte sikur te mjaftonte vetem me aq
    Jom cun qe knoqem me pak un me mjaftojne gjerat e thjeshta ne jete sepse jan dhe me te bukurat
    Tani pak seshte ajo po as shum po qe se goca e ka me qef per me teper romanticizem sdo ishte keq se edhe un gati do isha per ti plotesuar deshiren
    Kalofsh mir yllo ciao

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Shqiptarët, popull jo i lumtur!
    Nga Davius në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 06-05-2010, 17:51
  2. Influenca e civilizimit islamik në Perëndim
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-12-2008, 07:40
  3. Lumturia
    Nga nitROSHI në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-10-2006, 18:48
  4. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •