Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 50
  1. #1
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169

    Qëndrimi i Muhamedit a.s. ndaj të krishterëve.

    Shpesh herë është keqtreguar qëllimisht qëndrimi që profeti Muhamed kishte ndaj të krishterëve. Mite dhe legjenda të tepërta qëllimkëqija e kanë mbuluar këtë qëndrim. E vërteta e zbuluar nga dokumentet më të hershme historike e tregon të kundërtën. Profeti Muhamed jo vetëm që nuk kishte ndonjë qasje armiqësore ndaj tyre por përkundrazi i kishte trajtuar me dashamirësi dhe afërsi.

    Në vazhdim e keni një letër të cilën Profeti e kishte adresuar për murgjërit e Manastirit të Shën Katerinës. Letra është dërguar rreth vitit 628.



    "Ky është një mesazh nga Muhammed ibn Abdullah, si një pakt për ata që mbajnë Kristianitetin, pranë dhe larg, ne jemi me ta.
    Me të vërtetë unë, shërbëtorët, ndihmuesit, dhe ndjekësit e mi i mbrojnë ata, sepse kristianët janë qytetarët e mi; dhe për Allah, unë jam gjithmonë kundër çdo gjëje që i dëshpëron ata.
    Asnjë lloj detyrimi nuk duhet të ketë mbi ta.
    As gjykatësit e tyre nuk do të hiqen nga puna dhe as murgjërit e tyre nga manastiret e tyre.
    Asnjë nuk lejohet që të shkatërrojë një shtëpi të besimit të tyre, ta dëmtojë atë, apo të marrë ndonjë gjë nga ajo për tek shtëpitë e muslimanëve.
    Në qoftë se ndonjë merr ndonjë nga këto, ai do të shkelë paktin e Zotit dhe nuk i bindet profetit të Tij. Me të vërtetë, ata janë aleatët e mi dhe kanë statutin tim të sigurtë kundër gjithçkaje që ata urrejnë.
    Asnjë nuk do t'i detyrojë ata që të udhëtojnë apo t'i obligojë për luftë.
    Muslimanët duhet të luftojnë për ta.
    Në qoftë se një femër kristiane martohet me një musliman, kjo nuk duhet të ndodhë pa aprovimin e saj. Ajo nuk duhet të ndalohet të vizitojë kishën e saj për t'u lutur.
    Kishat e tyre duhet të respektohen. Atyre nuk duhet t'u ndalohet riparimi i tyre as shenjtërimi i pakteve të tyre.
    Asnjë njeri nga ummeti (bashkësia muslimane) nuk duhet të shkelë këtë pakt deri në Ditën e Kijametit (fundi i botës)."




    Një qëndrim të tillë human, të drejtë e zemërmirë bota nuk ka parë në asnjë rast tjetër. Nga një sjellje e tillë bujare mund të mësojnë edhe sot mjaft shtete e shoqëri duke filluar nga Evropa, Amerika, Azia, Afrika dhe kudo gjetkë.
    Injoranca nuk zhduket me top

  2. #2
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154
    Shume shembull i mire. Po ka thene edhe keto Muhameti apo gabohem?


    Kurani ; Surate V, Vargu 56
    -"O besimtare ! mos i merrni per miq as çifutet e as kristjanet ; Ata jane miq mes tyre. Ai qe i ben miq merr zakonet e tyre, dhe Allahu nuk do jete kurr prijesi i perverseve"

    Korani ; Surate VIII, vargu 30
    -"Çifutet thone : Ozairi eshte djali i Zotit. Kristjanet thone : Moisiu eshte djali i Zotit. Ja keto jane fjalet qe dalin nga goja e tyre; ato ngjajne me fjalet e te pabeseve qemoti. Allahu ju shpallte lufte!"

    Kurani ; Surat IV, vergu 89
    -"Mos beni aleate mes tyre, deri sa ata te emigrojne ne shtigjet e Allahut. Nqs ju kthejne krahet, athere kapini, e virtini ku ti gjeni ; dhe mos beni mes tyre as bashkepunetor e as shpetimtar"

    Surata XLVII, Vargu 56
    -"Sigurisht ata qe nuk besojne ne Vargjet e Kuranit Ne do ti djegim se shpejti
    ne Zjarr "

    etj etj ...

    Ndoshta konteksti historik i justifikon keto thenie, por a jane ato aktuale sot?

  3. #3
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar më parë nga INDRITI
    Shpesh herë është keqtreguar qëllimisht qëndrimi që profeti Muhamed kishte ndaj të krishterëve. Mite dhe legjenda të tepërta qëllimkëqija e kanë mbuluar këtë qëndrim. E vërteta e zbuluar nga dokumentet më të hershme historike e tregon të kundërtën. Profeti Muhamed jo vetëm që nuk kishte ndonjë qasje armiqësore ndaj tyre por përkundrazi i kishte trajtuar me dashamirësi dhe afërsi.

    Në vazhdim e keni një letër të cilën Profeti e kishte adresuar për murgjërit e Manastirit të Shën Katerinës. Letra është dërguar rreth vitit 628.



    "Ky është një mesazh nga Muhammed ibn Abdullah, si një pakt për ata që mbajnë Kristianitetin, pranë dhe larg, ne jemi me ta.
    Me të vërtetë unë, shërbëtorët, ndihmuesit, dhe ndjekësit e mi i mbrojnë ata, sepse kristianët janë qytetarët e mi; dhe për Allah, unë jam gjithmonë kundër çdo gjëje që i dëshpëron ata.
    Asnjë lloj detyrimi nuk duhet të ketë mbi ta.
    As gjykatësit e tyre nuk do të hiqen nga puna dhe as murgjërit e tyre nga manastiret e tyre.
    Asnjë nuk lejohet që të shkatërrojë një shtëpi të besimit të tyre, ta dëmtojë atë, apo të marrë ndonjë gjë nga ajo për tek shtëpitë e muslimanëve.
    Në qoftë se ndonjë merr ndonjë nga këto, ai do të shkelë paktin e Zotit dhe nuk i bindet profetit të Tij. Me të vërtetë, ata janë aleatët e mi dhe kanë statutin tim të sigurtë kundër gjithçkaje që ata urrejnë.
    Asnjë nuk do t'i detyrojë ata që të udhëtojnë apo t'i obligojë për luftë.Muslimanët duhet të luftojnë për ta.
    Në qoftë se një femër kristiane martohet me një musliman, kjo nuk duhet të ndodhë pa aprovimin e saj. Ajo nuk duhet të ndalohet të vizitojë kishën e saj për t'u lutur.
    Kishat e tyre duhet të respektohen. Atyre nuk duhet t'u ndalohet riparimi i tyre as shenjtërimi i pakteve të tyre.
    Asnjë njeri nga ummeti (bashkësia muslimane) nuk duhet të shkelë këtë pakt deri në Ditën e Kijametit (fundi i botës)."




    Një qëndrim të tillë human, të drejtë e zemërmirë bota nuk ka parë në asnjë rast tjetër. Nga një sjellje e tillë bujare mund të mësojnë edhe sot mjaft shtete e shoqëri duke filluar nga Evropa, Amerika, Azia, Afrika dhe kudo gjetkë.
    "Kudo gjedke" dmth dhe ne Lindjen e Mesme.
    Kishat te respektohen? "Shen Sofia" psh?
    Asnje nuk duhet t'i detyroje te luftojne? Perandoria Otomane/femijet peng te Ballkanit?
    Etjetjetj.

    Muhamedi mire ka bere qe i ka thene keto gjera, po me te thene e me te bere eshte ne mes nje lum i tere. Qe te jemi real, po ashtu dhe nga Krishterimi, sic dihet historikisht ka pas devijimi nga shpirti dhe fjala e Krishtit.

  4. #4
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    PS: Muhamed vizitoi Shen Katerinen kur ishte tregtar dhe murgjit e manastirit e strehuan. Ne 620 gjate fushates se islamizimit te Lindjes se Mesme, murgjit derguan delegacion tek Muhamedi, dhe kerkuan mbrojtje, dhe sic tregohet me siper, Muhamed shkroi ate deklarate. Per 500 vjete Manastiri qendroi i paprekur. Por ne shek. 11 per t'iu shmangur shkaterrimit nga Kalif Hakim, u ndertua nje xhami (vend i shenjte sot per myslymanet) minareja e se ciles deri ne shek. 19 ishte me larte se e vete Kishes se Shenjte.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Pah çar njerezish qe jeni! Edhe kur tjetri mundohet t'ju jap doren i thoni qe duhet lufte dhe kte e beni duke manipulu. Me aq vrull ke shkruar RoniSotiri saqe asgje nuk e ke te sakte.
    Citim Postuar më parë nga Roni Sotiri
    Kurani ; Surate V, Vargu 56
    -"O besimtare ! mos i merrni per miq as ēifutet e as kristjanet ; Ata jane miq mes tyre. Ai qe i ben miq merr zakonet e tyre, dhe Allahu nuk do jete kurr prijesi i perverseve"
    Ku e ke gjet ket perkthim?! Sura V, vargu 56 s'eshte ashtu. Nje i ngjashem me kte eshte vargu pasues:
    O ju që besuat! Mos i merrni për miq ata të cilëve u është dhënë libri para jush edhe as jobesimtarët që me fenë tuaj tallen dhe luajnë. Kinie dro All-llahun po qe se jeni besimtarë. Sura V, vargu 57

    Citim Postuar më parë nga RoniSotiri
    Korani ; Surate VIII, vargu 30
    -"Ēifutet thone : Ozairi eshte djali i Zotit. Kristjanet thone : Moisiu eshte djali i Zotit. Ja keto jane fjalet qe dalin nga goja e tyre; ato ngjajne me fjalet e te pabeseve qemoti. Allahu ju shpallte lufte!"
    well...
    Kete ku e gjete?!
    e sakta:
    Përkujto (o i dërguar) kur ata që nuk besuan thurnin kundër teje; të ngujojnë, të mbysin ose të dëbojnë. Ata bënin plane, e All-llahu është më i miri që asgjëson (dredhitë).- Sura VIII, vargu 30

    Ndonje here tjeter mund te marrim e te diskutojme edhe vargjet qe kan te bejne me luften. Sigurisht qe konteksti historik duhet te merret parasysh, se edhe situatat kan qene te tilla qe muslimanet kudo vriteshin e deboheshin nga shtepite e tyre. A kan aktualitet? Nese perballesh me nje situate te ngjashme, sigurisht qe PO. Ate te fundit s'e marr vesh ku e ke marr.

    Ti RoniSotiri mos lexo vetem faqet e misionerve qe mundohen ta bajn Islamin gogol...Menyra se si ti keput fraza nga Kur'ani dhe i sjell ketu eshte pothujse e njejte me metodologjine qe perdorin ekstremistat me i ba shperlarje truni atyne qe dun te rekrutojne per te vra njerez.

    Ne Kur'an ka vargje te tilla:
    Gjithqysh ti do të vëresh se jehuditë dhe ata që i përshkruan Zotit shok (idhujtarët) janë njerëzit me armiqësi të fortë kundër besimtarëve. Ndërsa do të vëresh se më të afërmit si miq për besimtarët thanë: “Ne jemi nesara-krishterë”. Këtë ngase prej tyre (të krishtrëve) ka dijetarë (ulema) dhe të devotshëm, dhe se ata nuk janë kryeneçë. Maide 82

    ose
    Ithtarët e librit mos i polemizoni ndryshe (kurr i thirrni në fenë tuaj) vetëm ashtu si është më së miri, përveç atyre që janë mizorë dhe thuajuni: “Ne i besuam asaj që na u zbrit dhe që u zbrit juve dhe se Zoti ynë dhe Zoti juaj është një, dhe se ne i jemi dorëzuar Atij. Ankebut 46


    Ata misionaret s'ua kan mesu kto e? .. domosdo...si do u ngulitet ndryshe ne mendje qe islam=terrorizem?!
    Ndryshuar për herë të fundit nga [xeni] : 20-11-2005 më 07:47

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga [xeni]
    Pah çar njerezish qe jeni! Edhe kur tjetri mundohet t'ju jap doren i thoni qe duhet lufte dhe kte e beni duke manipulu. Me aq vrull ke shkruar RoniSotiri saqe asgje nuk e ke te sakte.

    Ku e ke gjet ket perkthim?! Sura V, vargu 56 s'eshte ashtu. Nje i ngjashem me kte eshte vargu pasues:
    O ju që besuat! Mos i merrni për miq ata të cilëve u është dhënë libri para jush edhe as jobesimtarët që me fenë tuaj tallen dhe luajnë. Kinie dro All-llahun po qe se jeni besimtarë. Sura V, vargu 57
    Me ju thënë të drejtën unë nuk e kam lexuar ndonjëherë kuranin dhe as nuk jam interesuar ta njoh atë dhe besimin musliman në hollësi. Por më bënë përshtypje këto vargje dhe doja të dija se cila është e vërteta, ajo që sjell Roni Sotiri, apo ajo që sjell Xeni. Kështu hapa Kuranin që kam në shtëpi dhe pashe se Xeni kishte të drejtë, për sa i përket numrit të vargut, por nuk kishte vënë re disa vargje më parë.

    Po i sjell këtu ashtu si janë të përkthyer në shqip në kuranin që kam unë:

    Sura V, vargu 51. O ju që besuat! Mos zini miq as jehuditë as të krishterët. Ata janë miq të njëri-tjetri. E kush prej jush i miqëson ata, ai është prej tyre. Vërtetë Allahu nuk vë në rrugë të drejtë popullin zullumqarë.

    Pra siç duket Roni Sotiri ka bërë një gabim në numrat dhe nuk qenkan imagjinata të misionarëve.

    Sinqerisht e them, nuk kam asgjë me muslimanët dhe as nuk jam marrë me besimin e tyre dhe as nuk do merrem ndonjëherë, por sikur të mundoheshim te ishim sado pak asnjanës, a do ishte e drejtë që ti Xeni p.sh. duke dashur t'i jesh plotësisht besnik Kuranit, të detyrohesh të mos bëhesh mik me një të krishter që ti mund ta kesh në shkollë, por që të hahet shumë muhabeti me të? Të duket e drejtë kjo gjë ty?
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Pra siç duket Roni Sotiri ka bërë një gabim në numrat dhe nuk qenkan imagjinata të misionarëve.
    Misionaret nuk imagjinojne, manipulojne. Une kam pare sa e sa faqe misionare, qe duke shkeputur nga konteksti pjese te Kur'anit, nxjerrin mesazhe te tmerrshme. Te njejten gje e bejne edhe ata qe duan te stervisin dike per te hedhur ne ere qindra njerez. Une nuk po them se ai i ka nxjerre nga mendja e tij, por para se te shkruaje mund edhe t'i verifikoje ato qe shkruan, sepse nuk eshte shume e veshtire. Edhe ne internet mund te gjesh Kur'anin ne pothuajse te gjitha gjuhet.

    Sinqerisht e them, nuk kam asgjë me muslimanët dhe as nuk jam marrë me besimin e tyre dhe as nuk do merrem ndonjëherë, por sikur të mundoheshim te ishim sado pak asnjanës, a do ishte e drejtë që ti Xeni p.sh. duke dashur t'i jesh plotësisht besnik Kuranit, të detyrohesh të mos bëhesh mik me një të krishter që ti mund ta kesh në shkollë, por që të hahet shumë muhabeti me të? Të duket e drejtë kjo gjë ty?
    Un nuk do isha besnik ndaj Kur'anit nese nuk do mbaja miqesi dhe mardhenie te mira me te krishteret ne shkolle etj., dhe jo e kunderta siç thua ti, sepse une jam musliman dhe e lexoj te gjithe Kur'anin.

    Ne nje vend tjeter ne Kur'an, sure Mumtehine (nr.60), vargjet 8-9 thuhet:

    • All-llahu nuk ju ndalon të bëni mirë dhe të mbani drejtësi me ata që nuk ju luftuan për shkak të fesë, e as nuk ju dëbuan prej shtëpive tuaja; All-llahu i do ata që mbajnë drejtësinë.
    • All-llahu ju ndalon t’u afroheni vetëm atyre që ju luftuan për shkak të fesë, që ju nxorën prej shtëpive tuaja dhe që ndihmuan dëbimin tuaj; ju ndalon te miqësoheni me ta. Kush miqësohet me ta, të tillët janë dëmtues të vetvetës.


    Une e di se per çfare flitet ne ate Maide-51 dhe s'eshte nevoja qe te lexoj vargjet e mesiperme per ta kuptuar, por i solla keto vargje qe edhe ti ta kuptosh me mire se per çfare behet fjale. Per mua si musliman eshte me se normale qe te kem shoke te krishtere (dhe kam). Mendoj se gjithçka eshte e qarte. Ai qe do ta kuptoje e kupron, ai qe s'do vazhdon ne te tijen.

    Un s'jam teolog dhe dijen e kam te kufizume. Shpresoj te kem qen i qarte ne sa thashe e nese dikush mendon ndryshe te me korrigjoje. Te sugjeroj te lexosh gjithe Kur'anin, nese do te kuptosh diçka ne lidhje me fene Islame, jo nje varg ketu e nje varg atje.

    Pershendetje!
    Ndryshuar për herë të fundit nga [xeni] : 20-11-2005 më 09:41

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Te sugjeroj te lexosh gjithe Kur'anin, nese do te kuptosh diçka ne lidhje me fene Islame, jo nje varg ketu e nje varg atje.
    Ke shumë të drejtë. Unë nuk e kam lexuar asnjëherë dhe kështu nuk jam i përshtatshëm për t'i hyrë një diskutimi mbi fenë muslimane. (diskutim jo debat )

    Citim Postuar më parë nga [xeni]
    Misionaret nuk imagjinojne, manipulojne. Une kam pare sa e sa faqe misionare, qe duke shkeputur nga konteksti pjese te Kur'anit, nxjerrin mesazhe te tmerrshme. Te njejten gje e bejne edhe ata qe duan te stervisin dike per te hedhur ne ere qindra njerez. Une nuk po them se ai i ka nxjerre nga mendja e tij, por para se te shkruaje mund edhe t'i verifikoje ato qe shkruan, sepse nuk eshte shume e veshtire. Edhe ne internet mund te gjesh Kur'anin ne pothuajse te gjitha gjuhet.
    Me të thënë të drejtën, as që më intereson fare se çfarë bëjnë misionarët. E them këtë në mënyrë që të të bëj të qartë se nuk kam dalë në mbrojtje të tyre.

    Përsa i përket shpjegimeve që ti ke dhënë, nuk po futem në detaje, por ajo që kam kuptuar (më korrigjo nëse jam gabim) është se muslimanët duhet të duan ata që i duan dhe të urrejnë ata që i urrejnë, apo jo?
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389

    Smile Ndeshkimi i te keqes behet ne te njejten mase, po te falesh eshte virtyt.

    Citim Postuar më parë nga liveintwoplaces
    Përsa i përket shpjegimeve që ti ke dhënë, nuk po futem në detaje, por ajo që kam kuptuar (më korrigjo nëse jam gabim) është se muslimanët duhet të duan ata që i duan dhe të urrejnë ata që i urrejnë, apo jo?
    Nuk eshte pikerisht ashtu. Pse?

    Ja per shembull:
    • Sure 3:
      133.Dhe ngutuni (me punë që meritoni) në falje mëkatesh nga Zoti juaj dhe për në një Xhennet, gjerësia e të cilit është si gjerësia e qiejve dhe e tokës, i përgatitur për të devotshmit.
      134. Të cilët japin kur janë shlirë edhe kur janë në vështirësi dhe që e frenojnë mllefin, që u falin (të keqen) njerëzve, e All-llahu i do bamirësit.
    • Sure 4:
      148.All-llahu nuk do publikimin e shprehjeve të këqia përveç (publikimit) të atij që i bërë padrejt. All-llahu është dëgjues, i dijshëm.
      149.Nëse publikoni ndonjë të mirë ose e fshihni, ose i falni ndonjë të keqe (dikujt), All-llahu i plotfuqishëm falë shumë.
    • Sure 24:
      22.Të ndershmit dhe të pasurit nga ju, të mos betohen se nuk do t'u japin të afërmve, të varfërve dhe atyre që për hir të All-llahut lanë vendlindje e tyre, po le t'ua falin (gabimin) dhe mos t'ua zënë për të madhe. A nuk dëshironi që All-llahu t'u falë. All-llahu falë dhe mëshiron shumë.


    Dhe se fundi edhe kjo qe mua ma shton besimin se Kur'ani eshte nga Allahu, sa here qe e lexoj:
    • Sure 42
      40.Ndëshkimi i të keqes, bëhet me një të keqe në të njejtën masë, e kush fal e bën pajtim, shpërblimi i tij është tek All-llahu. Vërtet, Ai nuk i do zullumqarët.
      41.E kush hakmirret për padrejtësitë që i janë bërë, ndaj të tillëve nuk ka ndonjë përgjegjësi.
      42.Përgjegjësia (ndëshkimi) është vetëm kundër atyre që u bëjnë njerëzve padrejtë dhe kundër atyre që pa farë arsye bëjnë çrregullime në tokë. Për të tillët është një dënim i dhembshëm.
      43.Kush bën durim dhe fal, s'ka dyshim se ajo është virtyti më i lartë (i lavdishëm).



    Pra, nuk nuk ja vlen te besh komente shume, sepse çdo gje eshte e qarte. Thjeshte dua te them se nuk urdherohet urrejtja, madje te falesh eshte virtyt. Megjithate, nuk urdherohet as thjehste nenshtrimi ndaj te keqes, e kjo mua me duket shume fantastike. Nese nuk do ish keshtu, athere do kishte kaos.


    Pershendetje!

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Xeni, faleminderit për përgjigjet.

    Ndërsa po lexoja përgjigjen tënde ajo që më erdhi në mënd është se rregullat e islamit kanë një ngjashmëri të madhe me Kanunin e Lek Dukagjinit, në një nen të të cilit, në mos gabohem thotë se gjaku lahet me gjak, por kush fal është burrë.

    Unë e kuptoj llogjikën tënde përsa i përket faktit se pse e quan Kuranin si të ardhur nga Allahu dhe e rrespektoj 100%. Në fakt edhe unë kam bindjet e mia përse unë kam pranuar Krishtërimin, por nuk po i sjell këtu, pasi do dukej se do i sillja si argumente për të hedhur poshtë vërtetësinë e besimit tënd. Kjo gjë do ishte të paktën e pahijshme.

    Përshëndetje,

    Livein.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  11. #11
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154
    Sido qe te jete puna, Xeni nuk e ve ne dyshim fjalen tende. Keto surate i perketheva (nuk jam shume i forte ne perkethime) nga Kurani ne frengjisht.

    Megjithate, thelbi i muhabetit ishte tek ironia per te paraqitur Muhametin si
    shembullin e harmonise nderfetare. Dhe thirrje per lufte e per "zhdukjen e
    te pafeve" nuk mungojne ne Kuran! A me verteton dot te kunderten?

    Tjeter, a te duket rruga me e mire per te krijuar tolerance fetare idealizimi i
    idhullit tend e ne te njejten kohe le ne heshtje pjesen tjeter. Pra ç'duhet te
    kuptojme? Qe Krishti, Buda etj nuk kane kete shkalle perkruershmeri si Muhameti
    per te sherbyer si shembuj tolerance?

    Per mendimin tim rruga me e mire per te krijuar tolerancen fetare eshte ta mbash
    fene brenda nje kuadri strikt shpirteror per ata qe duan te besojne.

    Shendet e te mira.

  12. #12
    i/e larguar Maska e forum126
    Anëtarësuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198
    Une mendoj se shumica e dashakeqeve te islamit shkepusin vargje kuranore te painterpretura ose te palidhura me shkakun ose ngjarjen e zbritjes te ketyre ajeteve.Eshte sikurse te marrim fillimin e nje komedie e ta bashkonim me fundin e nje tragjedie.

    Kurani eshte shume kompleks sesa e marri disa ai tregon se besimtaret muslimane arabe gezoheshin kur bizantinet do te fitonin kunder perseve megjithese betejen e pare e fituan perset nga perkatesia e etnitetit me afer popullit arab, por gezimi i besimatereve lidhet shume mire mes dallimit midis atyre qe besonin ne shpallje dhe profetin jezus dhe atyre qe ishin pagane ose zjarrputiste .


    30. Rum 1. Elif, Lamë, Mimë.
    2. Bizantinët (rumët) u mundën,
    3. në tokën më afër (tokës arabe), po pas disfatës së tyre, ata do të ngadhënjejnë,
    4. brenda pak viteve. Çështja është vendim i All-llahut, fillim e mbarim (për disfatë dhe për fitore). E atë ditë (kur do të fitojnë bizantinët) besimtarët do të gëzohen,

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Citim Postuar më parë nga RoniSotiri
    Megjithate, thelbi i muhabetit ishte tek ironia per te paraqitur Muhametin si shembullin e harmonise nderfetare. Dhe thirrje per lufte e per "zhdukjen e te pafeve" nuk mungojne ne Kuran! A me verteton dot te kunderten?
    Une deri tani po te vertetoja te kunderten. Te tilla vargje kane te bejne me luften dhe situata te caktuara. Islami nuk e ndalon luften, i ve norma asaj. E kjo eshte shume normale.

    Citim Postuar më parë nga RoniSotiri
    Tjeter, a te duket rruga me e mire per te krijuar tolerance fetare idealizimi i idhullit tend e ne te njejten kohe le ne heshtje pjesen tjeter. Pra ç'duhet te kuptojme? Qe Krishti, Buda etj nuk kane kete shkalle perkruershmeri si Muhameti per te sherbyer si shembuj tolerance?
    Nuk mendoj se qellimi i hapesit te temes ka qene idealizimi i ndonje gjeje. Mjafton te lexosh fjaline e pare te kuptosh se ai po perpiqet te sqaroje nje keqkuptim qe ekziston per arsye te ndryshme. Le ne heshtje pjesen tjeter? Krishti ne Kur'an kalon aq shume sa nje musliman edhe po te doje ta leje ne heshtje s'e ben dot. Pastaj, tema nuk eshte se cili eshte ose duhet te jete simbol i tolerances, por, siç te thashe, sqarimi i diçkaje, i nje miti te krijuar me perpjekje nga propaganda anti-islame.

    Shendet e te mira edhe ty!

  14. #14
    i/e larguar Maska e forum126
    Anëtarësuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198

    Me shume rreth kesaj

    Perandori Herakli dhe Profeti Muhamed (s)(628 e.s.)



    Profetit Muhamed (s) i erdhen vargjet me poshte pas humbjes se romakeve nga persianet. Ajo profetizoi fitoren finale te romakeve. Keto jane nga sure Er-Rum (Romaket) ajetet (vargjet) 1-6 te Kur'anit:


    Elif, Lam, Mim.

    Romaket jane mundur ne token e afert, dhe pas kesaj humbje te tyre ata do te jene fitimtare brenda dhjete vjetesh. Urdheri i Allahut eshte si ne ngjarjen e meparshme po ashtu edhe ne ate qe do te vije. Dhe ate dite besimtaret do te gezohen per ndihmen e Allahut. Ai ndihmon ate qe Ai do dhe Ai eshte i gjithfuqishem, meshirues. Ky eshte nje premtim i Allahut. Allahu asnjehere nuk i thyen premtimet e Tij, por shumica e njerezve kete nuk e kuptojne.



    Allahu (Nje dhe i Vetmi Zot) dergoi Muhamedin (s) si Profet te gjithe njerezimit. Per kete, Muhamedi (s) dergoi letra te kater mbreterit fqinje, duke i thirrur ata ne Islam. Dy nga keto vende ishin superfuqite e kohes, Bizanti (Perandoria Romake Lindore) dhe Persia. Letra e tij per Herakliun, perandorin bizantin, iu dha nga Dihjah ibn Halifah el Kalbi (r.a) Guverantorit te Bostras, dhe ai e kaloi ate per ne Jeruzalem. Kjo ngjarje ndodhi me 628 e.s kur Herakliu ishte duke u kthyer fitimtar pasi mundi Kosroes II te Persise. Ai ishte ne ate kohe ne Homs, nga i cili beri nje pelegrinazh ne rreze te Qytetit te Shenjte per te falenderuar Zotin per shpetimin e Kryqit dhe gjerave te tjera te shenjta qe kishin humbur.

    Nje nate ne kete udhetim, Herakliu pa nje enderr e cila i mbeti ne mendje. Duke pare shprehjen e shqetesuar te fytyres, keshilltaret e pyeten se cfare kishte ndodhur. Ai tha se ai bllokohej nga mbreteria fitimtare e nje burri te bere synet ne nje enderr nje nate me pare. Pastaj ai i pyeti ata se cilet popuj praktikonin synetllekun. Gjeneralet dhe keshilltaret e tij qe ishin atje i thane se vetem cifutet ishin te bere synet, dhe u perpoqen qe t'i mbushnin mendjen qe te ndermerrte ndonje fushate kunder tyre. Ne kete kohe, nje i derguar nga governatori i Gasanit arriti, duke sjelle me vete nje arab. Herakliu urdheroi nje perkthyes qe ta pyeste ate, dhe ai u pergjigj: "Nje njeri eshte shfaqur ne mesin tone dhe ai pretendon se eshte profet. Disa e ndjekin dhe i besojne, por ka dhe te tjere qe i kane dale kundra." Herakliu atehere u tha keshilltareve te tij qe te konfirmonin nese ai njeri ishte i bere synet apo jo, dhe kur pergjigja ishte pozitive, ai tha: "Ky, per Zotin, eshte vizioni qe une pashe dhe jo ajo qe thonit juve."



    Herakliusi ne nje nga posteret e kohes se tij


    Pikerisht gjate ketij pelegrinazhi ne Homs, Herakliu mori letren e Profetit Muhamed (s). Perandori mbasi mori kete mesazh, thirri shefin e tij te policise dhe i tha atij qe te kontrollonte neper vendin e tij nese kishte ndonje njeri nga i njejti fis me Profetin. Ebu Sufjani, kryetari i 'Abdu Shemseve dhe udheheqesi i kurejshiteve, rastisi duke bere tregti ne Gaza me disa nga shoqeruesit e tij nga Meka. Skuadra e perandorise e kerkimit arriti qe t'i gjente ata atje dhe ata menjehere u moren per ne Jeruzalem.

    Ngjarja e pershkruar me poshte u tregua nga Ebu Sufjani ne nje kohe kur ai ishte armik i betuar i Profetit Muhamed (s). Kjo permendet ne Sahih Bukhari dhe eshte permbledhur nga 'Abdullah ibn 'Abbas (r.a).

    Ebu Sufjan bin Harbi tregon se Herakliu dergoi nje person tek ai gjate kohes qe ai shoqeronte nje karvan nga kurejshitet. Ata ishin tregtare dhe benin biznes ne Sham (Siri, Palestine, Liban, dhe Jordani), ne kohen kur Apostulli i Allahut (Muhamedi (s)) ishte ne armiqesi me Ebu Sufjanin dhe kurejshitet. Herakliu i thirri ata ne oborrin e tij mbreteror ku kishte rreth tij te gjithe njerezit me te vjeter dhe te shquar te Romes. Ai thirri perkthyesin e tij, i cili duke perkthyer pyetjen e Herakliut u tha atyre, "Cili nga ju eshte i afert me ate njeri qe pretendon se eshte Profet?" Ebu Sufjani u pergjigj, "Une jam kusheriri me i afert i tij (ne kete grup)."



    Herakliu tha, "Silleni ate (Ebu Sufjanin) afer meje dhe shoqeruesit e tij le te qendrojne pas tij." Ebu Sufjani shtoi, "Herakliu i tha perkthyesit te tij tu thoshte shoqeruesve te mi se ai donte te me bente disa pyetje persa i perkiste atij burri (Profetit) dhe se ne qofte se une do te thoja ndonje genjeshter ata (shoqeruesit) duhej qe te me nderprisnin dhe thonin te verteten." Ebu Sufjani shtoi, "Per Allah! Ne qofte se une nuk do te kisha frike se shoqeruesit e mij do me damkosnin per genjeshtar, une nuk do te thoja te verteten per Profetin.

    Pyetja e pare e Herakliut per mua ishte: "Cfare statusi ka familja e tij ne mesin tuaj?" Une u pergjigja, "Ai i perket nje familjeje te mire (fisnike) ne mesin tone."

    Herakliu vazhdoi me tej, "A ka pretenduar ndonje midis jush me pare te njejten gje (qenien Profet)?" Une u pergjigja, "Jo." Ai tha, "A ka qene ndonje nga parardhesit e tij mbret?" Une u pergjigja, "Jo."

    Herakliu pyeti, "A e ndjekin ate te pasurit apo te varferit?" Une u pergjigja, "Jane te varferit ata qe e ndjekin me shume ate." Ai tha "Po numri i ndjekesve te tij a vjen duke u rritur apo duke u zvogeluar (dite per dite)?" Une u pergjigja, "Numri i tyre gjithmone rritet." Atehere ai pyeti, "A ben vaki qe ndonje nga ata qe futen ne beimin e tij merziten me te dhe e hedhin poshte me mbrapa?" Une u pergjigja, "Jo."

    Herakliu tha, "Po ju a e kini akuzuar ndonjehere si genjeshtar para pretendimit te tij (te qenurit Profet)?" Une u pergjigja, "Jo." Herakliu tha, "A i thyen ndonjehere premtimet qe jep?" Une u pergjigja "Jo." Ne jemi ne armiqesi me te por nuk e dime cfare do te beje ai me te." Une nuk pata mundesi qe te thoja ndonje gje tjeter kunder tij pervec kesaj.

    Herakliu tha, "A kini patur ndonjehere lufte mes jush?" Une u pergjigja, "Po." Atehere ai tha, "E si kane qene rezultatet e ketyre luftrave?" Une u pergjigja, "disa here ka fituar ai e disa here ne." Herakliu tha, "Cfare ju kerkon ai juve qe te beni?" Une thashe, "Ai na thote qe te adhurojme Allahun dhe vetem Allahun dhe asgje tjeter pervec Tij, dhe te hedhim poshte te gjitha ato qe na kane thene te paret tane. Ai na thote qe te falemi, te jemi te ndershem dhe te kemi marredhenie te mira me njerezit e afert dhe fqinjet."



    Herakliu u mendua nje here mire qe t'i mblidhte te gjitha dhe i tha perkthyesit te tij qe te me thoshte mua keto me poshte:



    "Une te pyeta ty per familjen e tij dhe pergjigja jote ishte se ai vinte nga nje familje e mire dhe fisnike. Ne fakt te gjithe profetet kane ardhur nga familje te tilla te respektuara. Une te pyeta nese ndonje nga ju ka pretenduar te njejten gje, dhe pergjigja kote ishte negative. Ne qofte se pergjigja jote do te ishte pozitive, une do te kisha menduar se ky njeri ishte duke perseritur pretendimin e atij te meparshmit. Pastaj une te pyeta nese ndonje nga te paret e tij ishte mbret. Pergjigja jote ishte negative, ne qofte se do te kishte qene pozitive, atehere une do te kisha menduar se ky njeri deshiron qe te marre mbrapsht mbreterine e te pareve te tij. Po ashtu une te pyeta nese ai ka qene akuzuar ndonjehere per shpifje para se te thoshte ato qe ka thene, dhe pergjigja jote ishte perseri negative. Keshtu qe une jam i cuditur se si nje person qe nuk genjen per te tjeret do te guzonte te thoshte genjeshtra per Allahun. Me tutje une te pyeta se a e ndjekin te pasurit apo te varferit. Pergjigja jote ishte se ate e ndiqnin te varferit. Dhe me te vertete, te gjithe profetet kane qene ndjekur nga kjo klase njerezish. Me mbrapa une te pyeta nese numri i ndjekesve te tij vinte duke u rritur apo duke u pakesuar. Ti u pergjigje qe ai sa vinte e rritej, dhe ne fakt kjo eshte rruga e besimit te vertete, derisa te jete i plote ne te gjitha aspektet. Po ashtu une te pyeta nese kishte ndonje, i cili, pasi pranon besimin e tij, merzitet dhe e hedh poshte besimin. Pergjigja jote ishte negative, dhe ne fakt kjo eshte (shenja e) besimit te vertete, kur drita e tij futet neper zemrat dhe behet njesh me to. Po ashtu te pyeta nese ai pati tradhtuar ndonjehere. Pergjigja jote ishte negative dhe e njejta gje vlen per gjithe profetet, ata asnjehere nuk kane tradhetuar. Me mbrapa te pyeta se cfare ju urdheronte ai qe te benit. Ti u pergjigje qe ai ju urdheron te adhuroni Allahun dhe vetem Allahun dhe asgje tjeter njesoj si Ai dhe po ashtu ju ndalon juve adhurimin e idhujve dhe ju urdheron qe te faleni, flisni te verteten dhe te jeni te paster.

    Ne qofte se ato qe thua ti jane te verteta, shume shpejt ai do te pushtoje kete vend qe ndodhet nen kembet e mia dhe une e dija (nga librat e shenjte) se ai do te shfaqej por une nuk e dija qe do te ishte nga gjiri juaj, dhe nese une mund ta ndiqja ate pergjithmone, une do te shkoja menjehere qe ta takoja dhe nese do te isha me te, me siguri qe do i kisha lare kembet."



    Herakliu kerkoi letren derguar atij nga Profeti i Allahut (Muhamedi (s)) e cila iu soll nga Dihja per Governatorin e Bostres te cilet ia derguan ate Herakliut per ta lexuar. Permbajtja e letres ishte si me poshte:


    "Ne emer te Allahut, Meshiruesit, Meshireberesit. Kjo leter eshte nga Muhamedi Skllavi i Allahut dhe Apostulli i Tij per Herakliun, sunduesin e Bizantit. Paqja qofte mbi ate qe ndjek rrugen e drejte. Me tej, une te ftoj ty ne Islam dhe ne qofte se behesh nje musliman ti do te shpetosh, dhe Allahu do te te dyfishoje shperblimet, dhe ne se ti refuzon kete ftese ne Islam ti je duke bere nje mekat duke i cuar ne rruge te gabuar arisijinet (fshataret). Dhe une te recitoj ty fjalen e Allahut:

    "O Njerez te Librave te Shenjte! Ejani ne nje fjale te perbashket per ju dhe per ne, qe ne nuk do te adhurojme asgje tjeter vec Allahut dhe se nuk i bashkengjitim asgje tjeter Atij ne adhurim, dhe asnje nga ne nuk duhet te njohe mbreter te tjere pervec Allahut. Atehere nese ata te kthejne shpinen, thuaju: deshmoni se ne jemi muslimane (ata qe i jane dorezuar Allahut)." (sure: 3, ajeti: 64)


    Ebu Sufjani shtoi me mbrapa:


    "Kur Herakliu pati perfunduar fjalimin e tij dhe pati lexuar letren, ne oborrin mbreteror u be shume zhurme dhe rremuje. Keshtu qe ne dolem jashte oborrit. Une u thashe shoqeruesve te mi se ceshtja e Muhamedit eshte bere aq me rendesi saqe edhe Mbreti i Bizantit ka frike nga ai. Atehere une fillova te sigurohesha ne vetvete se ai (Profeti (s)) do te ishte fitimtari ne te ardhmen e afert derisa une u futa ne Islam (Allahu me udhezoi per kete)."



    Herakliu mbajti shenim te gjitha ato qe pati mesuar, perfshire ketu edhe nje histori per vizionin e tij, dhe ia dergoi ate nje njeriu ne Konstandinopoje tek njohuria dhe gjykimi i te cilit ai kishte shume besim. Ai u pergjigj:


    "Ai eshte Profeti te cilin ne presim. Nuk ka asnje lloj dyshimi per te, pra ndiq ate dhe beso tek ai."


    Herakliut i erdhi kjo pergjigje ne Homs. Ai ftoi te gjithe udheheqesit e Bizantit te cilet ishin ne ate qytet, qe te mblidheshin ne nje dhome ne pallatin e tij, dhe ai dha urdher qe te gjitha dyert te kyceshin. Atehere ai vete u foli atyre nga nje dhome e larte:


    "Romake, nese suksesi dhe udhezimi i drejte jane qellimi juaj, dhe nese ju deshironi qe sovraniteti juaj te mbetet, atehere beni aleance me kete Profet (Muhamedin)."


    Ata i kuptuan fjalet e tij sepse kishin dijeni per letren e Profetit (s). Pasi degjuan kete, ata u cuan dhe vrapuan drejt dyerve te cilat me kot u perpoqen qe t'i hapnin. Duke pare kundershtimin e tyre te madh, Herakliu vendosi qe mos t'i detyronte ata te besonin ate qe besonte ai. Pastaj ai i thirri ata dhe i siguroi: "Une i thashe keto qe te provoja fuqine e besimit tuaj, te cilin une tani e pashe." Ata u perkulen para tij dhe ishin te kenaqur me fjalet e Perandorit. Ai ne te njejten kohe kishte bindjen e plote se Siria pa dyshim qe do te merrej nga ndjekesit e Profetit (s).

    Detyra e Herakliut per mbrojtjen e Sirise u influencua nga vizioni i tij i "mbreterise fitimtare te nje njeriu te bere synet" dhe besimi i tij se ky burre ishte me te vertete i Derguari i Zotit. Ai nuk beri me perpjekje qe te fitonte mbi njerezit e tij per pranimin e besimit te tij. Shume pak kohe para se te kthehej ne Konstandinopoje, ai u propozoi gjeneraleve te tij se nje marreveshje duhej te behej me Profetin (s), duke i dhene atij provincen e Sirise me konditen se do te ndalohej avancimi i tij ne drejtim te veriut. Gjeneralet e tij u cuditen me kete ide dhe e kundershtuan ne menyre te plote. Herakliu mbeti i bindur per vizionin e tij dhe profecine e Muhamedit (s). Thuhet se ne kthimin e tij per ne Konstandinopoje, kur ai arriti kalimin e njohur me emrin Dyert Siliciane ai hodhi syte mbrapa dhe tha: "O toka e Sirise, per here te fundit, une te le lamtumiren."

  15. #15
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Perandori Herakli dhe Profeti Muhamed (s)(628 e.s.)
    forum126 ku e degjove kete lajm ti? vazhdo te lexosh atje se paska shume brume per mendjen ai vend.

  16. #16
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga RoniSotiri
    Shume shembull i mire. Po ka thene edhe keto Muhameti apo gabohem?


    Kurani ; Surate V, Vargu 56
    -"O besimtare ! mos i merrni per miq as çifutet e as kristjanet ; Ata jane miq mes tyre. Ai qe i ben miq merr zakonet e tyre, dhe Allahu nuk do jete kurr prijesi i perverseve"

    Korani ; Surate VIII, vargu 30
    -"Çifutet thone : Ozairi eshte djali i Zotit. Kristjanet thone : Moisiu eshte djali i Zotit. Ja keto jane fjalet qe dalin nga goja e tyre; ato ngjajne me fjalet e te pabeseve qemoti. Allahu ju shpallte lufte!"

    Kurani ; Surat IV, vergu 89
    -"Mos beni aleate mes tyre, deri sa ata te emigrojne ne shtigjet e Allahut. Nqs ju kthejne krahet, athere kapini, e virtini ku ti gjeni ; dhe mos beni mes tyre as bashkepunetor e as shpetimtar"

    Surata XLVII, Vargu 56
    -"Sigurisht ata qe nuk besojne ne Vargjet e Kuranit Ne do ti djegim se shpejti
    ne Zjarr "

    etj etj ...

    Ndoshta konteksti historik i justifikon keto thenie, por a jane ato aktuale sot?
    Roni kjo menyra e shkeputjes se vargjeve, eshte metodologjia me e vjeter e falsifikimit.
    Se dyti, ai njeri qe tha ato fjale historike e dinte shume mire kuptimin e atyre vargjeve qe ti sjell, dhe qe ti ka shpjeguar xeni me poshte.Une nuk po zgjatem me te ti shpjegoj sepse per dike qe do te kuptoje shpjegimi i Xenit eshte me se i prahueshem, por do te te jap edhe vargun kuranor qe eshte baza e ndertimit te mardhenieve midis muslimanit dhje nje anetari te nje feje tjeter.

    "Zoti nuk ju ndalon që të silleni me mirësi e drejtësi ndaj atyre që nuk ju luftuan për shkak të fesë apo nuk ju nxorën me dhunë nga shtëpitë tuaja. Zoti i do ata që janë të drejtë.
    Zoti ju ndalon që të miqësoheni vetëm me ata që ju luftuan për çështje të fesë, ju nxorën nga shtëpitë dhe mbështetën shpërnguljen tuaj..." (Kurani 60:8-9)

    nese do te dish shpjegimi eshte ky, ne te kundert sdi cte them...
    Injoranca nuk zhduket me top

  17. #17
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga Lioness
    PS: Muhamed vizitoi Shen Katerinen kur ishte tregtar dhe murgjit e manastirit e strehuan. Ne 620 gjate fushates se islamizimit te Lindjes se Mesme, murgjit derguan delegacion tek Muhamedi, dhe kerkuan mbrojtje, dhe sic tregohet me siper, Muhamed shkroi ate deklarate. Per 500 vjete Manastiri qendroi i paprekur. Por ne shek. 11 per t'iu shmangur shkaterrimit nga Kalif Hakim, u ndertua nje xhami (vend i shenjte sot per myslymanet) minareja e se ciles deri ne shek. 19 ishte me larte se e vete Kishes se Shenjte.
    Lioness atehere po mundohem tju pergjigjem nen kete citim per te gjitha postet.

    Se pari, keto fjale nuk ishin vetem teori por jane vene ne zbatim per shekuj me rradhe, dhe shembulli me i mire eshte profeti qe nuk i luftoi kurre te krishteret.

    Se dyti, keto thenie bejne fjale per kohen e paqes, ku muslimani obligohet te jete ne paqe me veten edhe te tjeret, mirepo nese kjo paqe cenohet, atehere pbligohet lufta, per te kthyer serish paqen e cenuar.
    Tani nuk e mohoj qe jane bere shume gabome por ama mos harro se kishim edhe nje perandori te forte Romake, qe luftonte dita dites te zhdukte, Fene islame me preteksin se jane grup heretik.

    Se tretiuhammedi e shkruajti kete deklarate jo kur ishte tregetar, por kur ishte profet gati pas te 55-save sepse fjalet e tij para profecise nuk merren si legjislacjon, dhe sedyti kur premton mbrojtjen e tyre, kete nuk mund ta premtoje nje njeri qe goditej me gure e nuk kishte perkrahes.
    Kjo behet fjale kur profeti ishte njekohesisht edhe kryetar shteti.
    Kaq kete here
    Injoranca nuk zhduket me top

  18. #18
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga liveintwoplaces

    Po i sjell këtu ashtu si janë të përkthyer në shqip në kuranin që kam unë:

    Sura V, vargu 51. O ju që besuat! Mos zini miq as jehuditë as të krishterët. Ata janë miq të njëri-tjetri. E kush prej jush i miqëson ata, ai është prej tyre. Vërtetë Allahu nuk vë në rrugë të drejtë popullin zullumqarë.

    Pra siç duket Roni Sotiri ka bërë një gabim në numrat dhe nuk qenkan imagjinata të misionarëve.

    ?
    Pershendetje!
    Meqe ky varg te ka bere pershtypje, po te jap nje pergjigjie e shpresoj te te sqaroj.
    se pari, sic thashe vargjet qe flasin ne nje teme duhet te merren e te studjohen ne teresi, e jo te shkeputen sepse ne kete menyre nuk gjendet dot kuptimi.
    Shpjegimi i kesaj vjen me pas, madje pas pese vargjesh dhe tregon shkakun se perse nuk duhet te miqesohemi me keto te krishtere e jehudij.
    Valle a behet fjale per te gjithe te krishteret e Cifutet?
    Jo aspak vargu eshte specifik, per nje pjse te caktuar te cilen e sqaron vargu 57-58.

    57. O ju që besuat! Mos i merrni për miq ata qe ju është dhënë libri para jush edhe as jobesimtarët që me fenë tuaj tallen dhe luajnë. Kini frike All-llahun po qe se jeni besimtarë.
    58. Edhe thirrjen (ezanin) tuaj për namaz ata e marrin për tallje e lojë. Me këtë vërtetojnë se janë popull që nuk kupton.


    Pra behet fjale per ate te krishtere qe tallen e luajne me ne, qe nuk respektojne parimet e normat me te cilat ne jetojme, ndersa te tjeret sigurisht qe i konsiderojme si miq te ngushte dhe xeni serish ka permendur vargjet.
    Miqesisht.
    Injoranca nuk zhduket me top

  19. #19
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga RoniSotiri

    Megjithate, thelbi i muhabetit ishte tek ironia per te paraqitur Muhametin si
    shembullin e harmonise nderfetare. Dhe thirrje per lufte e per "zhdukjen e
    te pafeve" nuk mungojne ne Kuran! A me verteton dot te kunderten?
    Atehere po mundohem une te vertetoj te kunderten e asaj qe na servir ti.
    Sigurisht fjalet e shumta jane fukarallek, ndaj po permend:

    "...nëse dikush vret një njeri, që nuk ka vrarë askënd apo nuk ka bërë ndonjë çrregullim në tokë, është njëlloj sikur ka vrarë mbarë njerëzimin. Nëse dikush i shpëton jetën një njeriu, është sikur t'i ketë dhuruar jetë mbarë njerëzimit..." (Kurani 5:32)
    Pra qe te vrasesh dike nuk eshte ceshtje e lehte por barazohet me shfarosjen e tere njerezimit, dhe ketu duket qarte mbi vleren e jetes njerezore.
    Mirepo, vihet ne levizja denimi me vdekse atehere kur personi ne fjale, ben crregullime ne toke, vret masakron....dhe nuk eshte sapak e vertete qe dikush mund te vritet pse beson ndryshe ose nuk beson fare.Nese keto vepra behen vargu i siperpermendur i kercenohet cdokujt qe e e vepron, nderkohe edhe i poshtepermenduri:

    "... ata që sillen mizorisht me njerëzit dhe i tejkalojnë kufijtë pa të drejtë. Njerëz të tillë do të vuajnë një dënim të dhimbshëm." (Kurani 42:42)

    pra nuk eshte e vertete qe dikush vritet pse nuk eshte musliman, pasi sipas islamit nuk ka dhune ne fe, idete nuk kane jete me force e shterngim:
    Islami mbron lirinë e mendimit
    Islami eshte nje fe qe siguron dhe garanton liri te ideve, të mendimit dhe te jetes. Ai ka leshuar urdheresa per te penguar dhe ndaluar tensionin, konfliktet, shpifjet madje edhe mendimin negativ mes njerezve.
    "Nuk ka detyrim në fe. Rruga e drejtë dallohet qartë nga e gabuara." (Kurani 2:256)

    "Prandaj këshilloji ata, sepse ti nuk je tjetër përveçse këshillues. Ti nuk je vënë për të kontrolluar ata." (Kurani 88:21-22)



    Pavarësisht nga besimi fetar qe mund te kete dikush, qofte ai çifut, i krishtere, budist apo hindu, Kurani u ben thirrje muslimaneve qe te jene tolerante, fales dhe te sillen me drejtesi e ne menyre njerezore ndaj tyre.
    Injoranca nuk zhduket me top

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga INDRITI
    57. O ju që besuat! Mos i merrni për miq ata qe ju është dhënë libri para jush edhe as jobesimtarët që me fenë tuaj tallen dhe luajnë. Kini frike All-llahun po qe se jeni besimtarë.
    58. Edhe thirrjen (ezanin) tuaj për namaz ata e marrin për tallje e lojë. Me këtë vërtetojnë se janë popull që nuk kupton.


    Pra behet fjale per ate te krishtere qe tallen e luajne me ne, qe nuk respektojne parimet e normat me te cilat ne jetojme, ndersa te tjeret sigurisht qe i konsiderojme si miq te ngushte dhe xeni serish ka permendur vargjet.
    Miqesisht.
    "Zoti nuk ju ndalon që të silleni me mirësi e drejtësi ndaj atyre që nuk ju luftuan për shkak të fesë apo nuk ju nxorën me dhunë nga shtëpitë tuaja. Zoti i do ata që janë të drejtë.
    Zoti ju ndalon që të miqësoheni vetëm me ata që ju luftuan për çështje të fesë, ju nxorën nga shtëpitë dhe mbështetën shpërnguljen tuaj..." (Kurani 60:8-9)
    Indrit, faleminderit për sqarimet. Më është bërë më se e qartë çëshjta e miqësisë të muslimanëve me të krishterët, por ajo që nuk kam kuptuar ende është pse duhet ta kërkojë Zoti këtë gjë në një kohë që është më se e natyrshme që dikush të mos bëjë mik një person që të tall, të ofendon, të plaçkit, të lufton, të vret.

    Mendoj se është në natyrën e njeriut që të mos bëjë miq ata që e luftojnë atë. Nuk është nevoja që ta kërkojë Zoti këtë gjë. Dua të them se si ta kërkojë, si të mos ta kërkojë Zoti një gjë të tillë, njeriu nuk do bëjë kurrë mik një person që sillet keq me të.

    Një gjë të tillë e sqaron shumë mirë edhe Jezusi, të cilin ju e pranoni si profet dhe i pranoni mësimet e tij. Ai thotë, p.sh. që të duam ata që na urrejnë, sepse ç'vlerë do kishte sikur të donim vetëm ata që duam. A nuk bëjnë të njëjtën gjë edhe kriminelët?

    Këtu bëhet e qartë se nuk është nevoja t'i themi të tjerëve të duan vetëm ata që na duan dhe sillen mirë me ne, pasi kjo gjë është vetë në natyrën e njeriut.

    Si mendon ti?
    Ndryshuar për herë të fundit nga marcus1 : 21-11-2005 më 06:01
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. KUR'ANI:Fjalë e Allahut xh.sh. apo vepër e Muhamedit a.s.
    Nga Senadi_ul në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-11-2006, 15:50
  2. Feja Islame
    Nga Muslimane në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23
  3. Një miliard musliman në krah të Muhammedit a.s
    Nga altin55 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 04-12-2004, 14:12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •