Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 50 prej 50
  1. #41
    Perjashtuar Maska e Lunesta
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Dove la..Vittoria.....
    Postime
    1,660
    O Indrit,

    Po ju e keni denuar binin e lades?

    po al kaeden e denoni? mos u ngut, mendohu, ata luftojne per alla.

    po ata terroriste qe ven bomba metrove nga madridi ne londer a i keni denuar?

    po ata vllezerit e tu qe theren 300 kalamanj ne Beslan i deuat apo i adhuroni se tani ata jane me 70 bbbe?

    ju jeni njerez hipokrite, ju si shihni dot ne sy te krishteret, perndryshe nuk do i kishit shpallur xhihad evropes dhe amerikes. te jete ne doren tuaj ju i shfarrosni te gjith perendimoret dhe krijoni kalifat. flisni akoma per kryqezatat per te mbuluar kanibalizmat dhe tmerret tuaja.
    vete ai qe ju e quani profet pe mu ska qene me shume se nji mashtrus ordiner. dhe nje katil i kamufluar si shenjt.

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-11-2005
    Postime
    27
    Qe Muhamedi ishte jo vetem kontradiktor por hipokrit dhe i paqendrueshem ne lidhje me te krishteret, cifutet dhe paganet, kjo s'ka nevoje as per studime te thella dhe as per citime te kuranit. Vete historia flet, por me shume flet qendrimi i myslimaneve sot.

    Problemi me marrjen e vargjeve eshte se te indoktrinuarit nuk do te gjenje kurre ne vargje as urrejtje as sharje dhe as thirrje per lufte. Ata do te mundohen t'i justifikojne veprimet dhe theniet e profetit arab me lloj lloj argumentesh illogjike.

    Rezultatet historike flasin me qarte se vargje te futura ne kuran. Nuk ka me fakt te qarte se sa therrja makabre e cifuteve te Medines pas fitores se pushtetit nga tregetari-politikani-pseudoprofeti Muho. Nje nga vargjet e cituara me lart thote se myslot duhet te vrasin vetem kur pengohen apo tallen nga jo-myslot. Por cfare pengese mund te ishte nje komunitet cifut mes turmave mbizoteruese arabe? Pse pengoheshin pasuesit te Muhamedit nga nje grup njerezish qe ndiqnin fene e tyre monoteiste kur vete ky profet pretendonte te ishte si profetet e hershem cifute?

    Islami eshte mbrujtur ne frike, pasiguri, inferioritet dhe kjo reflektohet ne marredheniet e Muhos me te krishteret dhe cifutet. Ai i ka kushtuar qindra vargje vetem cifuteve dhe te krishtereve dhe ne qindra vargje te tjera u flet myslove vetem per cifutet dhe te krishteret. A nuk eshte ky kompleks inferioriteti dhe frike?
    Dhe natyrisht, i fut nje 'firme' nga Allahu, dhe kjo fjale merr permasa te llahtarshme dhe pasuesit kane te drejte te therrin e te vrasin sepse kujtojne se po bejen detyren nda nje zoti apo perendie qe nuk e njohin.

    Hidhni syt tek Islami i sotem dhe pamja eshte akoma me e neveritshme se ne shekullin e 6te. Kur kam bere bised me nje islamik shqiptar ai deklaroi pa iu dridhur mjekra fare se nese myslot do te fitonin pushtet ne Shqiperi ata nuk do te lejonin as nje fe tjeter apo ateizem ne vend! Kjo ishte ne konfidence dhe biseda ishte shume miqesore. Ne fakt, ai djale nuk ishte fare djale i keq apo injorant: thjesht shprehu ate qe ndiejne ne te vertete te gjithe myslimanet e zellshem dhe serioze. E frikshme apo jo?

  3. #43

    Smile Toleranca e Muhamedit a.s. ndaj të krishterëve

    Qëndrimi i Muhamedit a.s. ndaj të krishterëve



    Profeti Muhamed jo vetëm që nuk kishte ndonjë qasje armiqësore ndaj tyre por përkundrazi i kishte trajtuar me dashamirësi dhe afërsi.

    E mërkurë, 13 Maj 2009 21:33

    Shpesh herë është keqtreguar qëllimisht qëndrimi që profeti Muhamed kishte ndaj të krishterëve. Mite dhe legjenda të tepërta qëllimkëqija e kanë mbuluar këtë qëndrim. E vërteta e zbuluar nga dokumentet më të hershme historike e tregon të kundërtën.

    Në vazhdim e keni një letër të cilën Profeti e kishte adresuar për murgjërit e Manastirit të Shën Katerinës. Letra është dërguar rreth vitit 628.



    "Ky është një mesazh nga Muhammed ibn Abdullah, si një pakt për ata që mbajnë Kristianitetin, pranë dhe larg, ne jemi me ta.
    Me të vërtetë unë, shërbëtorët, ndihmuesit, dhe ndjekësit e mi i mbrojnë ata, sepse kristianët janë qytetarët e mi; dhe për Allah, unë jam gjithmonë kundër çdo gjëje që i dëshpëron ata.
    Asnjë lloj detyrimi nuk duhet të ketë mbi ta.
    As gjykatësit e tyre nuk do të hiqen nga puna dhe as murgjërit e tyre nga manastiret e tyre.
    Asnjë nuk lejohet që të shkatërrojë një shtëpi të besimit të tyre, ta dëmtojë atë, apo të marrë ndonjë gjë nga ajo për tek shtëpitë e muslimanëve.
    Në qoftë se ndonjë merr ndonjë nga këto, ai do të shkelë paktin e Zotit dhe nuk i bindet profetit të Tij. Me të vërtetë, ata janë aleatët e mi dhe kanë statutin tim të sigurtë kundër gjithçkaje që ata urrejnë.
    Asnjë nuk do t'i detyrojë ata që të udhëtojnë apo t'i obligojë për luftë.
    Muslimanët duhet të luftojnë për ta.
    Në qoftë se një femër kristiane martohet me një musliman, kjo nuk duhet të ndodhë pa aprovimin e saj. Ajo nuk duhet të ndalohet të vizitojë kishën e saj për t'u lutur.
    Kishat e tyre duhet të respektohen. Atyre nuk duhet t'u ndalohet riparimi i tyre as shenjtërimi i pakteve të tyre.
    Asnjë njeri nga ummeti (bashkësia muslimane) nuk duhet të shkelë këtë pakt deri në Ditën e Kijametit (fundi i botës)."


    Një qëndrim të tillë human, të drejtë e zemërmirë bota nuk ka parë në asnjë rast tjetër. Nga një sjellje e tillë bujare mund të mësojnë edhe sot mjaft shtete e shoqëri duke filluar nga Evropa, Amerika, Azia, Afrika dhe kudo gjetkë./www.bibladhekurani.com
    Ndryshuar për herë të fundit nga Explorer : 18-05-2009 më 14:09

  4. #44
    Ky postim pak para disa ditesh eshte fshire nga moderatoret.
    Kujt nuk i shkon pershtati kjo teme?
    Lexojeni dhe do te bindeni se çfare qendrimi ka pasur Muhammedi a.s ndaj te krishterve.
    Sa tolerant ka qene.

  5. #45
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Qëndrimi i Muhamedit a.s. ndaj të krishterëve

    Citim Postuar më parë nga Explorer Lexo Postimin
    Ky postim pak para disa ditesh eshte fshire nga moderatoret.
    Kujt nuk i shkon pershtati kjo teme?
    Lexojeni dhe do te bindeni se çfare qendrimi ka pasur Muhammedi a.s ndaj te krishterve.
    Sa tolerant ka qene.

    Tema te tilla jo vetem qe nuk duhen fshire por duhen bere kryetema ne menyre qe i gjithe njerezimi te kuptoje tolerancen dhe mendjendriturine e profetit Muhamed a.s .
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  6. #46

    Për: Qëndrimi i Muhamedit a.s. ndaj të krishterëve.

    Citim Postuar më parë nga marcus1 Lexo Postimin
    E kam thënë edhe një herë tjetër. Të thuash se deri në kohën e Palit Krishtërimi shkonte mirë, por ishte Pali ai që e shtrëmbëroi bën që të lindin disa pyetje që juve nuk mund t'u përgjigjeni dot. Dikush këtu në forum ka deklaruar se nëse Pali nuk do ta shtrëmbëronte Krishtërimin ai do të ishte i Krishter sot, pasi të gjitha mësimet e Jezusit ishin të drejta.

    Pyetja ime përsëri është kjo: Jezusi ka kërkuar që ne të duam armiqtë tanë; përse nuk e pranoni këtë mësim të Jezusit? Juve besoni se Jezusi ka qenë profet, përse nuk i pranoni disa mësime të tij?

    Ju, ose duhet të mos e pranoni Jezusin si profet dhe kështu mund të hidhni poshtë çdo mësim të tij që nuk ju duket i drejtë, ose nëse e pranoni si profet, duhet që të pranoni çdo mësim të tij.

    Më thoni, a nuk është i llogjikshëm ky argument që po ju shtroj?

    P.S. Nëse mendoni se ky diskutim përbën ofendim ndaj besimit tuaj, ju lutem më thoni dhe nuk do shkruaj më.
    Ti pasi e instalon Windows 8, perdor me programe te XP? Kush e mohon se XP ishte nje sistem operativ?
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  7. #47
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Qëndrimi i Muhamedit a.s. ndaj të krishterëve.

    Nese ehste e vertet ajo qe shkruanKuran, ne te gjithe jemi krijesat e Zotit. Dhe ju nese shani mue , shani dhe Zotin. Shani vepren e tij. Deshira e Zotit ka qene qe jemi keta qe jemi ( sipas Kuranit). Pra ju ofendoni Allahun cdo dite.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Për: Qëndrimi i Muhamedit a.s. ndaj të krishterëve.

    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Nese ehste e vertet ajo qe shkruanKuran, ne te gjithe jemi krijesat e Zotit. Dhe ju nese shani mue , shani dhe Zotin. Shani vepren e tij. Deshira e Zotit ka qene qe jemi keta qe jemi ( sipas Kuranit). Pra ju ofendoni Allahun cdo dite.
    zoti me siper flet per te krishtert e nershem e jo per tipa si puna jote qe jon kakerdhia apo bajga e njerzimit.

  9. #49
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Qëndrimi i Muhamedit a.s. ndaj të krishterëve.

    Faleminderi per fjalet e embla qe flet, si muslian i vertete.Sidoqofte une nuk kam te bej as me krishterimin e as me islamin. Une kritkoj ekstremet islamik qe veprojne si te krishteret para 1 shekulli ose me shume.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Qëndrimi i Muhamedit a.s. ndaj të krishterëve.

    Qendrimi i Profetit, tashme vetem hije teksti te larget pa domethenje, ka qene miqesor, sepse edhe zonat ne parajse te banimit jane te largeta dhe nuk kane ndonje shpeshtesi komunikimi; por duhet qartesuar qendrimi i Profetit, ne hadithe, ndaj djajve njerezor qe ka qene ambig, i heshtur dhe plot frike.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema të Ngjashme

  1. KUR'ANI:Fjalë e Allahut xh.sh. apo vepër e Muhamedit a.s.
    Nga Senadi_ul në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-11-2006, 15:50
  2. Feja Islame
    Nga Muslimane në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23
  3. Një miliard musliman në krah të Muhammedit a.s
    Nga altin55 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 04-12-2004, 14:12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •