Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 50
  1. #21
    i/e larguar Maska e forum126
    Anëtarësuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198
    Une mendoj se kjo teme sqaron shume fakte rreth kesaj ceshtjeje.

    http://www.forumishqiptar.com/showth...t=50679&page=2

  2. #22
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga liveintwoplaces

    Një gjë të tillë e sqaron shumë mirë edhe Jezusi, të cilin ju e pranoni si profet dhe i pranoni mësimet e tij. Ai thotë, p.sh. që të duam ata që na urrejnë, sepse ç'vlerë do kishte sikur të donim vetëm ata që duam. A nuk bëjnë të njëjtën gjë edhe kriminelët?

    Këtu bëhet e qartë se nuk është nevoja t'i themi të tjerëve të duan vetëm ata që na duan dhe sillen mirë me ne, pasi kjo gjë është vetë në natyrën e njeriut.

    Si mendon ti?
    Pershendetje!

    Atehere, po te pergjigjem serish me dy llafe:
    Kurani eshte zbritur per Njerezit e jo per engjejt nderkohe te duash armikun eshte jashte mundesise e natyres njerezore, dhe kurani nuk ka pse te na obligoje me shume nga ckemi mundesi te bejme.
    Te oblogosh njeriun te doje vrasesin apo armikun, eshte njelloj sikur te obligosh njeriun te jetoje nen uje ose peshkun te jetoje ne toke
    Pra kush Shqiptar do te donte Miloshevicin?
    Nese Zoti do te obligonte kete askush nuk do ti bindej, sepse vertete Zoti qe na Krijoi e di me se miri Natyren tone, cfare kemi e cfare nuk kemi mundesi te bejme.
    Indriti.
    Injoranca nuk zhduket me top

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga INDRITI
    Te oblogosh njeriun te doje vrasesin apo armikun, eshte njelloj sikur te obligosh njeriun te jetoje nen uje ose peshkun te jetoje ne toke
    Nuk ka ku të vejë më saktë! I ke rënë pikës. Të obligosh njeriun të dojë armikun është njësoj sikur t'i kërkosh njeriut të bëjë jetën e Perëndisë. Pra të kërkosh nga njeriu një gjë të tillë është njësoj sikur të kërkosh nga derri të bëjë jetën e njeriut.

    Gjithsesi, përgjigja jote më ka shtuar më shumë pyetje se sa më ka sqaruar. Por kam frikë t'i bëj këto pyetje këtu, pasi mund të merret sikur dua të ngrej Krishtërimin në kurriz të Muslimanizmit. Megjithatë pyetjet mbeten pyetje!
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  4. #24
    Paqe! Maska e Matrix
    Anëtarësuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Në Zemrën e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Te obligosh njeriun te doje vrasesin apo armikun, eshte njelloj sikur te obligosh njeriun te jetoje nen uje ose peshkun te jetoje ne toke
    Pra kush Shqiptar do te donte Miloshevicin?
    Amen!
    Kjo tregon me se miri se ata qe i kane falur armiqte e tyre, e kane bere kete me anen e nje jete tjeter, shume here me te larte!
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  5. #25
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    postuar me pare nga FLORIRI tek tema "a ndalohet muzika ne Islam"




    Nese ushtaret e Sultan Fatihut qe pushtoi konstandinopojen do te degjonin kenge dashurie te tipit sikidim apo simarik do te ndjenin veten e tyre shume te lidhur me jeten e kesaj bote.Do te iu binte ndermend vajza e bukur ballhene e syulli qe i pret tek pragu i shtepise e zor se do kishin moralin e larte qe te sakrifikonin veten per kauzen Islame.


    Ky pasazh e shpreh qarte me fjalet e dala nga goja e nje besimtari musliman parafytyrimin qe keta kane per krishterimin.




    http://forumishqiptar.com/showthread.php?t=56635&page=2

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Citim Postuar më parë nga Seminarist
    postuar me pare nga FLORIRI tek tema "a ndalohet muzika ne Islam"








    Ky pasazh e shpreh qarte me fjalet e dala nga goja e nje besimtari musliman parafytyrimin qe keta kane per krishterimin.




    http://forumishqiptar.com/showthread.php?t=56635&page=2
    Eshte e kote me u lodh se aty te Kostantinopolosi te rri saati ty.

    Qe nga menyra se si flet dukesh se ç'mentalitet ke. Keta? Kush keta? Kujt po i drejtohesh? Me ke po flet? Po ben gje ndonje thirrje per kryqezata?

  7. #27
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga liveintwoplaces
    Nuk ka ku të vejë më saktë! I ke rënë pikës. Të obligosh njeriun të dojë armikun është njësoj sikur t'i kërkosh njeriut të bëjë jetën e Perëndisë. Pra të kërkosh nga njeriu një gjë të tillë është njësoj sikur të kërkosh nga derri të bëjë jetën e njeriut.

    Gjithsesi, përgjigja jote më ka shtuar më shumë pyetje se sa më ka sqaruar. Por kam frikë t'i bëj këto pyetje këtu, pasi mund të merret sikur dua të ngrej Krishtërimin në kurriz të Muslimanizmit. Megjithatë pyetjet mbeten pyetje!

    Me fal tani por,te jesh njeri dhe te jesh ufo eshte e ndryshme, ashtu sic eshte e ndryshme te jesh njeri edhe derr.
    Une shqip te them se kurani ka zbritur per njerezit, ndaj ka urdhera qe perputhen me natyren njerezore, dhe nuk ka urdhera qe duhet te zbatohen mbi ufot.
    Sa per pyetjet nuk prishin gje nese ben pa marre parasysh sasine e tyre.

    Citim Postuar më parë nga Matrix
    Amen!
    Kjo tregon me se miri se ata qe i kane falur armiqte e tyre, e kane bere kete me anen e nje jete tjeter, shume here me te larte!
    A mund te me jepesh nje shembull kur ju i keni falur armiqte?
    Po te jap une nje, ate te kryqezatave, ku nuk pritet tju godasin ne njeren faqe, por goditet te paret.

    Nje pyetje per ju te dy: Si te krishtere te devotshem qe jeni, a a keni falur Miloshevocin per masakrat qe ka bere ne Kosove?
    Se dyti, cfare mendoni rreth ketij personi?
    Me pas flasim serish.
    Injoranca nuk zhduket me top

  8. #28
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga Seminarist
    postuar me pare nga FLORIRI tek tema "a ndalohet muzika ne Islam"








    Ky pasazh e shpreh qarte me fjalet e dala nga goja e nje besimtari musliman parafytyrimin qe keta kane per krishteriminhttp://forumishqiptar.com/showthread.php?t=56635&page=2
    .
    Me habit ti mua semo...
    E kur dilka fjala e Indritit apo Floririt permbi fjalen e profetit?

    Dhe e dyta, cfare lidhje ka posti yt me temen?
    Ta paska dhene meshen ters Hiresia e tij







    Citim Postuar më parë nga [xeni]
    Eshte e kote me u lodh se aty te Kostantinopolosi te rri saati ty.

    Qe nga menyra se si flet dukesh se ç'mentalitet ke. Keta? Kush keta? Kujt po i drejtohesh? Me ke po flet? Po ben gje ndonje thirrje per kryqezata?
    Ke degjuar ate fjalen ti xeniPalla e gjuhes vete tek dhemballa qe te dhemb
    mos i vej faj te shkretit
    Ndryshuar për herë të fundit nga INDRITI : 08-12-2005 më 06:07
    Injoranca nuk zhduket me top

  9. #29
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Degjo Indrit, po deshe te flasim me gjuhe ironike...

    po ti per cfare e hap kete teme, me na tregu se nuk jeni dhe aq egersira?

  10. #30
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Kete teme e hap qe te tregoj trajtimin e te krishtereve ne fene islame, duke qene se tipa si ty e mundohen ta paraqesin ate shume ndryshe nga ceshte ne te vertete.

    Edhe une kam nje pyetje:
    Ke 2971 poste, te tere keshtu i ka mbushur duke ja futur si kau peles?
    Injoranca nuk zhduket me top

  11. #31
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    E para: mos mashtro. (apo xhihadi ta lejon mashtrimin?!)


    ne cfare rasti e kam keqparaqitur islamin? Referoju pak!


    E dyta: per kete teme jane bere kush e di sa studime. Konkluzioni eshte i qarte: Islami eshte nje Anti-Krisht(erim) ne cdo aspekt. Si i tille u lind, u ekspansionua, dhe si i tille aspiron sot.

    Kjo nuk do te thote se ne Islam nuk ka pasur tolerance ndaj krishterimit. Por eshte nje tolerance qe me mire do te quhej lejim i me te fortit ndaj me te dobtit ne nje proces te perkohshem deri ne islamizimin e plote te botes, se sa bashkeekzistence. Eshte nje tolerance nen shpate.



    Vete qendrimi i Muhamedit ka qene kontradiktor. Studiuesit thone se relatat e Muhamedit me Kristianizmin dhe Judaizmin pesuan ndryshim, sidomos qe prej migrimit ne Medine.
    Ketij ndryshimi ne qendrim i takon dhe sjellja e Muhamedit ndaj manastirit te Shen Ekaterines ne Sinai.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga INDRITI
    Me fal tani por,te jesh njeri dhe te jesh ufo eshte e ndryshme, ashtu sic eshte e ndryshme te jesh njeri edhe derr.
    Une shqip te them se kurani ka zbritur per njerezit, ndaj ka urdhera qe perputhen me natyren njerezore, dhe nuk ka urdhera qe duhet te zbatohen mbi ufot.
    Sa per pyetjet nuk prishin gje nese ben pa marre parasysh sasine e tyre.



    A mund te me jepesh nje shembull kur ju i keni falur armiqte?
    Po te jap une nje, ate te kryqezatave, ku nuk pritet tju godasin ne njeren faqe, por goditet te paret.

    Nje pyetje per ju te dy: Si te krishtere te devotshem qe jeni, a a keni falur Miloshevocin per masakrat qe ka bere ne Kosove?
    Se dyti, cfare mendoni rreth ketij personi?
    Me pas flasim serish.
    Indrit, ti bën një gabim të madh kur sjell si shëmbull kryqëzatat. Sa për dijeni, unë nuk jam pasardhës i tyre dhe si i tillë nuk mund të më sjellësh shembuj të tillë.

    Diçka tjetër që ti nuk e din është se Kishat Katoliko-Ortodokso-Protestante kanë persekutuar të Krishterë të thjeshtë që nuk kanë dashur të bashkohen me korruptimin e tyre. Siç e kupton, unë e konsideroj veten pasardhës të këtyre të Krishterëve, që nga Seminaristi me shokë quhen heretikë.

    Shembuj të këtyre "heretikëve" duke falur armiqtë e tyre mund të të sjell plot. Madje unë u mundova të postoj këtu një skicë ku tregon dashurinë e një të Krishteri/"heretiku" ndaj përndjekësve të tij, por nuk munda ta postoj dot. (nëse dikush mund të më tregojë se si mund ta postoj, i lutem të ma shpjegojë) Kjo pikturë tregon momentin ku një i Krishterë kthehet prapa ndërsa po ndiqej nga ndjekësit e tij sepse pa se u thye akulli i një liqeni ku ata po vraponin dhe një ndjekës i tij kishte rënë në liqen. Ai pra, u kthye dhe e shpëtoi ndjekësin e tij nga mbytja e sigurtë. Ai vetë u dogj i gjallë sigurisht.

    Sa për pyetjen në lidhje me Milosheviçin, unë nuk kam pse ta fal, pasi mua personalisht nuk më ka bërë diçka të keqe në mënyrë që të ndjej urrejtje apo hidhërim brënda meje. Falja e vërtetë vjen atëherë kur dikush ndjen urrejtje për dikë për një të keqe që i ka bërë dhe atëherë ai duhet të vendosë nëse do ta falë apo jo.

    Sigurisht që Milosheviç nuk është i Krishter. Ky është ai gabimi që ju bëni kur doni të gjykoni Krishtërimin. Ju sillni si shembuj ata që pretendojnë të jenë të Krishterë, por që nuk janë. As Milosheviçi as Bushi, por as edhe vëndet perëndimore që konsiderohen të Krishtera, nuk janë të Krishtera.

    Besoj se jam bërë mjaft i qartë në përgjigjen time.
    Ndryshuar për herë të fundit nga marcus1 : 08-12-2005 më 08:51
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Citim Postuar më parë nga Seminarist
    E para: mos mashtro. (apo xhihadi ta lejon mashtrimin?!)


    ne cfare rasti e kam keqparaqitur islamin? Referoju pak!


    E dyta: per kete teme jane bere kush e di sa studime. Konkluzioni eshte i qarte: Islami eshte nje Anti-Krisht(erim) ne cdo aspekt. Si i tille u lind, u ekspansionua, dhe si i tille aspiron sot.
    Me te vertet,me te vertet po te them se Islami eshte botimi me i ri i mesimeve te Krishtit,dhe atyre para tij.Mund te thuash qe eshte Anti-Pal(erim),natyrisht, qe ti kete shum mire e din,me mire se shumica ne kete forum,por, per ta thene kete te perball ajo qe te shtyri ,ty dhe ata si ti,te bertasesh : Ne kryq!..., Gozhdojeni!....e kupton,nese jo ckyqe egon dhe mburrjen per nje cast, jan verbuese.


    _______________________

    a po don fakte?

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga buki19
    Me te vertet,me te vertet po te them se Islami eshte botimi me i ri i mesimeve te Krishtit,dhe atyre para tij.Mund te thuash qe eshte Anti-Pal(erim),natyrisht, qe ti kete shum mire e din,me mire se shumica ne kete forum,por, per ta thene kete te perball ajo qe te shtyri ,ty dhe ata si ti,te bertasesh : Ne kryq!..., Gozhdojeni!....e kupton,nese jo ckyqe egon dhe mburrjen per nje cast, jan verbuese.


    _______________________

    a po don fakte?
    E kam thënë edhe një herë tjetër. Të thuash se deri në kohën e Palit Krishtërimi shkonte mirë, por ishte Pali ai që e shtrëmbëroi bën që të lindin disa pyetje që juve nuk mund t'u përgjigjeni dot. Dikush këtu në forum ka deklaruar se nëse Pali nuk do ta shtrëmbëronte Krishtërimin ai do të ishte i Krishter sot, pasi të gjitha mësimet e Jezusit ishin të drejta.

    Pyetja ime përsëri është kjo: Jezusi ka kërkuar që ne të duam armiqtë tanë; përse nuk e pranoni këtë mësim të Jezusit? Juve besoni se Jezusi ka qenë profet, përse nuk i pranoni disa mësime të tij?

    Ju, ose duhet të mos e pranoni Jezusin si profet dhe kështu mund të hidhni poshtë çdo mësim të tij që nuk ju duket i drejtë, ose nëse e pranoni si profet, duhet që të pranoni çdo mësim të tij.

    Më thoni, a nuk është i llogjikshëm ky argument që po ju shtroj?

    P.S. Nëse mendoni se ky diskutim përbën ofendim ndaj besimit tuaj, ju lutem më thoni dhe nuk do shkruaj më.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  15. #35
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Faktikisht, kesaj nje musliman mund ti pergjigjet fare lehte.

    Nga perspektiva muslimane, Pali ndryshoi krishterimin ne doktrine, bashke me te erresoi dhe disa vlera etike, sic eshte dashuria utopike e te dashurit te armiqve.

    Megjithate pranohet se Isai kishte karizmen e vete, qe ishte ajo e paqes. Proftet kane pasur karizma te ndryshme, psh Davidi ishte luftarak.


    Muslimanet nuk hedhin poshte asnje mesim te Isait. Nqs ti e ke fjalen se hedhin poshte mesimet e ungjijve, ato nuk jane mesimet e Isait, sic i la ai. Kurani eshte vazhdim dhe konfirmim i mesimeve te Isait.



    Kjo do te ishte pak a shume pergjigja muslimane, dhe ben sens nga perspektiva e tyre.


    Mirepo, problemi eshte se a e ka ndryshuar ne te vertete Pali doktrinen kristiane?


    Vete Kurani as qe eshte i qarte mbi kete pike. Nje here thote qe kristianet jane njerezit e Librit (Bibles) qe ne kohe te Muhamedit ka me qindra fakte qe ka qene sic eshte edhe sot, pastaj thote se ata ndryshuan Librin. Nqs e ndryshuan, si mund te quhen njerezit e Librit ata?

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Citim Postuar më parë nga liveintwoplaces
    Pyetja ime përsëri është kjo: Jezusi ka kërkuar që ne të duam armiqtë tanë; përse nuk e pranoni këtë mësim të Jezusit? Juve besoni se Jezusi ka qenë profet, përse nuk i pranoni disa mësime të tij?

    Ju, ose duhet të mos e pranoni Jezusin si profet dhe kështu mund të hidhni poshtë çdo mësim të tij që nuk ju duket i drejtë, ose nëse e pranoni si profet, duhet që të pranoni çdo mësim të tij.

    Më thoni, a nuk është i llogjikshëm ky argument që po ju shtroj?
    Jo, nuk eshte i llogjikshem ky argument.
    Po ti more vella i dashur, mbarove pune me te gjithe te krishteret, ua mesove te gjithe te krishtereve qe duhet te duan armikun (dhe ata e deshten), tani erdhe t'ua mesosh edhe muslimaneve?! Sa te krishtere ka qe duan armiqte? Krishteret nuk duan njeri tjetrin njehere, jo me te duan armiqte. Te te sjell fakte nga historia? Sa te duash. Te te sjell fakte nga forumi? Nje pyetje erdhi dhe beri nje i gjore, dhe le qe ia hodhen temen ne forum tjeter po edhe iu drejtuan gjithe mllef, gati sa nuk e shpallen heretik. Pse jeni kaq jo-realiste? Ne cilen bote jetoni? Me beri pershtypje nje postim i njerit tek forumi ortodoks, qe kishte postuar me shkronja te medha 10 urdheresat. Njera prej tyre ishte per ndalimin e piktuarave dhe skulpturave. Nderkohe, me shume mundesi, ai te pakten nje here ne jave shkon ne kishe, e cila eshte e mbushur me ikona. Gjerat kane filluar te thuhen sa per t'u thene, jo se besohet ne to. E njejta gje eshte edhe me ty. Pse nuk e pranojne muslimanet thua mesimin e Jezusit per t'i dashur armiqte. Kot e thua.


    Ne muslimanet vertet Jezusin e pranojme si nje nder profetet me te nderuar. Gjithashtu, ne Kur'an edhe nena e tij, Merjemi(Maria) paraqitet si e zgjedhur dhe e shenjteruar midis grave, per te cilen ka nje kapitull me vete (ne emrin e saj) ne Kur'an. Edhe per familjen e Jezusit ka nje kapitull me vete. Por ama Muslimanet Jezusin nuk e mesojne nga mesimet e te krishtereve, se po te ishte ashtu nuk do i thonin Profet por diçka tjeter. Muslimanet jane te obliguar te besojne se ai ishte Profet, jane te obliguar te besojne se atij i eshte zbrite nje liber, por gjithashtu jane te obliguar qe te jene te vetedijshem se shumica e mesimeve te tij jane deformuar (perfshi edhe Inxhilin/Biblen) keshtu qe afermendsh nuk e shohin Jezusin njelloj si te Krishteret. Shpresoj se e ke kuptu se pse nuk qendron ajo qe thua, livein. Nuk mund t'u thuash muslimaneve kshu siç thua ti: Meqenese e pranoni si profet, do pranoni çdo gje te tijen siç themi ne (nderkohe qe as ju te krishteret vete nuk bini dakord per shume gjera rreth tij). Muslimani nuk te mohon gjithçka qe thua por eshte i urdheruar qe te te ftoje ty ne rrugen e drejte, duke te kujtu se kane ndodhur ndryshime.
    "Thuaju (o i derguar): "O ithtare te librit, ejani (te bashkohemi) te nje fjale qe eshte e njejte (e drejte) mes nesh dhe mes jush: te mos adhurojme veç Allahut, te mos i bejme Atij asgje shok, te mos konsiderojme njeri-tjetrin zoter veç Allahut!" E ne qofte se ata refuzojne, ju thoni: "Deshmoni pra, se ne jemi muslimane!" (Ali Imran,64)

    Megjitheketo qe thashe- qe hedhin poshte argumentin: po e pranove si profet, do pranosh gjithçka te tij- dua te them diçka ne lidhje me dashurine per armikun. Ta kam sqaruar here tjeter, po ta sqaroj edhe nje here. Islami urdheron paqen. Urdheron te falesh. E kjo eshte dashuri per armikun. Si e kupton dashurine per armikun ti? Ai te te deboje nga shtepia, te te vrase, te te marre pasurine, edhe ti ta kesh zemren plot dashuri per te?! Ajo eshte hipokrizi.

    Ne Kur'an thuhet:
    Kush bën durim dhe fal, s’ka dyshim se ajo është virtyti më i lartë (i lavdishëm).


    E kjo eshte dashuri per armikun. Çdo idealizim tjeter vlen vetem per asketet qe jetojne manastireve (ose maje maleve) dhe nuk kane te bejne me njerezit, per rrjedhoje nuk kane as ndjenja.

  17. #37
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga Seminarist
    E para: mos mashtro. (apo xhihadi ta lejon mashtrimin?!)


    ne cfare rasti e kam keqparaqitur islamin? Referoju pak!.

    Seminarist, jam po aq i vjeter ne forum sa edhe ti, ndaj te kam njohur mire fare.
    Vetem do te te lutesha te mos perdorje terma qe nuk i kupton se cfare do te thone.
    Nderkohe po te jap nje reference kur ti perpiqesh te hedhesh balte apo ta komentosh sipas qefit fene Islame, sigurisht as vete se kupton cke shkruar.http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=26563

    tema te ngjashme me keto ka plot te vena nga ti e vellezerit e tu ...



    Citim Postuar më parë nga Seminarist
    E dyta: per kete teme jane bere kush e di sa studime. Konkluzioni eshte i qarte: Islami eshte nje Anti-Krisht(erim) ne cdo aspekt. Si i tille u lind, u ekspansionua, dhe si i tille aspiron sot.

    Kjo nuk do te thote se ne Islam nuk ka pasur tolerance ndaj krishterimit. Por eshte nje tolerance qe me mire do te quhej lejim i me te fortit ndaj me te dobtit ne nje proces te perkohshem deri ne islamizimin e plote te botes, se sa bashkeekzistence. Eshte nje tolerance nen shpate.



    Vete qendrimi i Muhamedit ka qene kontradiktor. Studiuesit thone se relatat e Muhamedit me Kristianizmin dhe Judaizmin pesuan ndryshim, sidomos qe prej migrimit ne Medine.
    Ketij ndryshimi ne qendrim i takon dhe sjellja e Muhamedit ndaj manastirit te Shen Ekaterines ne Sinai.
    Dhe tek e dyta, Islami nuk eshte antikrishterim, dhe po te them se perputhen ne shume pika ende,madje edhe pas lavazhit Palian...
    Megjithate kjo nuki eshte pike diskutimi per kete teme.

    dhe se treti, sigurisht qe qendrimi i Muhammedit mund te kete qene kontradiktor, sepse sic e kam permendur, ashtu sic ka paqja ligjet e saja edhe lufta ka ligje...
    Pra varet sipas kohes apo gjendjes qe kane pasur me keto popuj.
    Nderkohe qe Ne islam baza eshte paqja dhe nese kjo e fundit cenohet atehere obligohet lufta por ama kunder atyre qe luftojne e jo te tjereve.
    Pra ashtu sic nuk jane gishtat e duarve njelloj, ashtu nuk mund te jene njelloj te gjithe te krishteret, sepse aty ka njerez qe rrine ne pune te tyre dhe ka te tjere qe thurin plane e bejne 1000 te zeza kundrejt muslimaneve.
    Ashtu sic nuk jane te njenjte edhe vete muslimanet, ka te mire ka edhe jo te mire...
    etj etj.
    Pra menyra e trajtimeve apo sjjelljeve me te tjeret ndryshon nga lloji i personit dhe nga gjendja ku ndodhen.
    Mjafton te kesh vullnet ti kuptosh keto gjera se jane shume te thjeshta.
    Injoranca nuk zhduket me top

  18. #38
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga liveintwoplaces
    Indrit, ti bën një gabim të madh kur sjell si shëmbull kryqëzatat. Sa për dijeni, unë nuk jam pasardhës i tyre dhe si i tillë nuk mund të më sjellësh shembuj të tillë.

    Diçka tjetër që ti nuk e din është se Kishat Katoliko-Ortodokso-Protestante kanë persekutuar të Krishterë të thjeshtë që nuk kanë dashur të bashkohen me korruptimin e tyre. Siç e kupton, unë e konsideroj veten pasardhës të këtyre të Krishterëve, që nga Seminaristi me shokë quhen heretikë.

    Shembuj të këtyre "heretikëve" duke falur armiqtë e tyre mund të të sjell plot. Madje unë u mundova të postoj këtu një skicë ku tregon dashurinë e një të Krishteri/"heretiku" ndaj përndjekësve të tij, por nuk munda ta postoj dot. (nëse dikush mund të më tregojë se si mund ta postoj, i lutem të ma shpjegojë) Kjo pikturë tregon momentin ku një i Krishterë kthehet prapa ndërsa po ndiqej nga ndjekësit e tij sepse pa se u thye akulli i një liqeni ku ata po vraponin dhe një ndjekës i tij kishte rënë në liqen. Ai pra, u kthye dhe e shpëtoi ndjekësin e tij nga mbytja e sigurtë. Ai vetë u dogj i gjallë sigurisht.

    Sa për pyetjen në lidhje me Milosheviçin, unë nuk kam pse ta fal, pasi mua personalisht nuk më ka bërë diçka të keqe në mënyrë që të ndjej urrejtje apo hidhërim brënda meje. Falja e vërtetë vjen atëherë kur dikush ndjen urrejtje për dikë për një të keqe që i ka bërë dhe atëherë ai duhet të vendosë nëse do ta falë apo jo.

    Sigurisht që Milosheviç nuk është i Krishter. Ky është ai gabimi që ju bëni kur doni të gjykoni Krishtërimin. Ju sillni si shembuj ata që pretendojnë të jenë të Krishterë, por që nuk janë. As Milosheviçi as Bushi, por as edhe vëndet perëndimore që konsiderohen të Krishtera, nuk janë të Krishtera.

    Besoj se jam bërë mjaft i qartë në përgjigjen time.
    Me fal tani,ju te krishteret ne pergjithesi mbeshteteni ne bibel, dhe po me kete bibel argumentuat kryqezatat dhe eshte absurde te te akuzoj ty sepse ti ske pasur rol aty, por ama ata qe e bene, dhe qe na mbahen si shpikesit e paqes sot.

    Sa per Miloshevicin:
    Mos valle duhet patjeter qe Ai te te demtoje ty personalisht qe te thuash ne e fal apo jo?
    Une ta solla shembull sepse luftoi shqiptaret e jo se qe i krishtere apo heretik, kjo pak rendesi ka.
    Pra me e shumta qe mund ti bej nje shqiptar Sllobos eshte ta fali per cka bere, por ama ta duash eshte e pamundur dhe jashte mundesive njerezore.
    Uroj te me kuptosh tani.
    Injoranca nuk zhduket me top

  19. #39
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga liveintwoplaces
    Pyetja ime përsëri është kjo: Jezusi ka kërkuar që ne të duam armiqtë tanë; përse nuk e pranoni këtë mësim të Jezusit? Juve besoni se Jezusi ka qenë profet, përse nuk i pranoni disa mësime të tij?

    .
    sepse eshte jashte mundesive te mija si njeri, dhe hiqe mendjen ska njeri qe e don armikun, ndoshta edhe mund ta fali nese rregullohet me te, por ama assesi ta doje, nese dikush pohon se do armikun e tij vetem te genjen.
    Thuaj tani klush eshte ai i devotshem i krishtere qe e don Sllobon?
    Do thuash janullatosi, jam dakort por ama ai nuk eshte shqiptar dhe se dyti pjerdh ne nje qyp me Sllobon.
    Injoranca nuk zhduket me top

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar më parë nga [xeni]
    Sa te krishtere ka qe duan armiqte? Krishteret nuk duan njeri tjetrin njehere, jo me te duan armiqte. Te te sjell fakte nga historia? Sa te duash.
    Nuk ka nevojë Xeni të më sjellësh ti fakte nga historia. Isha unë që thashë i pari se kishat katoliko-ortodokso-protestante kanë persekutuar të krishterë të tjerë.

    Citim Postuar më parë nga [xeni]
    Te te sjell fakte nga forumi? Nje pyetje erdhi dhe beri nje i gjore, dhe le qe ia hodhen temen ne forum tjeter po edhe iu drejtuan gjithe mllef, gati sa nuk e shpallen heretik. Pse jeni kaq jo-realiste? Ne cilen bote jetoni? Me beri pershtypje nje postim i njerit tek forumi ortodoks, qe kishte postuar me shkronja te medha 10 urdheresat. Njera prej tyre ishte per ndalimin e piktuarave dhe skulpturave. Nderkohe, me shume mundesi, ai te pakten nje here ne jave shkon ne kishe, e cila eshte e mbushur me ikona. Gjerat kane filluar te thuhen sa per t'u thene, jo se besohet ne to. E njejta gje eshte edhe me ty. Pse nuk e pranojne muslimanet thua mesimin e Jezusit per t'i dashur armiqte. Kot e thua.
    Përsëri të njëjtin gabim! Më sjell fakte të të krishterëve të tjerë. A mund të më gjesh mua një rast të tillë? Siç e din jam moderator tek forumi protestant dhe jo vetëm që nuk kam fshirë as edhe një postim të forumistëve të tjerë, por kam pasur edhe ankesa nga të krishterë ku më është kërkuar që të mos lejoj disa anëtarë që na ofendojnë. Me durim u kam shpjeguar se për sa të jem unë moderator do kenë mundësinë të shkruajnë të gjithë anëtarët pa përjashtim në atë forum.

    Ti më sjell gjithashtu raste të komuniteteve të tjera. Nuk e di nëse të ka shpëtuar pa e kuptuar se unë jam kundër ikonave dhe skulpturave. Mos më sill shëmbuj të të tjerëve për të më vërtetuar se Krishtërimi nuk është i saktë.

    Citim Postuar më parë nga [xeni]
    Po ti more vella i dashur, mbarove pune me te gjithe te krishteret, ua mesove te gjithe te krishtereve qe duhet te duan armikun (dhe ata e deshten), tani erdhe t'ua mesosh edhe muslimaneve?!
    Me këto fjalë më lë të kuptoj se je ofenduar nga shkrimet e mia, ose të paktën më ke keqkuptuar. Nuk kam pasur për qëllim që t'u mësoj muslimanëve dashurinë ndaj armikut. Unë thjeshtë doja një shpjegim llogjik mbi mësimet e atij që ju e quani profet. Tani jam sqaruar nga juve. Ju besoni se edhe ungjijtë janë ndryshuar më vonë nga njerëzit.

    Faleminderit për përgjigjen dhe premtoj se nuk do ngatërrohem më në këto disktutime.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. KUR'ANI:Fjalë e Allahut xh.sh. apo vepër e Muhamedit a.s.
    Nga Senadi_ul në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-11-2006, 15:50
  2. Feja Islame
    Nga Muslimane në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23
  3. Një miliard musliman në krah të Muhammedit a.s
    Nga altin55 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 04-12-2004, 14:12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •