Publikohen 115 emrat ish-pronarve, q do t regjistrohen pr shqyrtimin e dosjeve

Familjet e mdha q u kthehen tokat

Gerald Bilbili

Kan themeluar Tirann, e madje dhe arkitekturn e tij. Edhe sahati n qendr t kryeqytetit sht montuar nga njri prej tyre. Familjet e mdha t Tirans, vetm tani mund t marrin at pak pron t lir q u ka mbetur, ndrsa presin t zhgnjyer kompensimin. Pas 60 vjetsh nga reforma agrare, pasardhsit e familjeve t mdha tiranase, jan m afr zgjidhjes s problemit t pronave. Komiteti Shtetror i Kthimit dhe Kompensimit t Pronave, s bashku me Komisionin Vendor pr kt shtje, publikoi dy dit m par listat e pronarve brenda Qarkut t Tirans. Gazeta Tirana Observer boton t plot listn e 115 pronarve, t cilt kan prfituar nga shorti i hedhur t drejtn pr t shqyrtuar dosjen e tyre. Jan familjet e njohura t Toptanve, t Mulletve, t Tufinve, Petrelasve e shum t tjera, t cilt mbajn edhe emrat e zonave m t njohura t Tirans.
Shorti
Komisioni Vendor i Kthimit dhe Kompensimit t Pronave ka zhvilluar nj short, n t cilin jan przgjedhur edhe familjet t cilat do t ken mundsi t shqyrtojn dosjet pr pronat e tyre. Ata do t paraqiten n nj dat dhe or t caktuar, posarisht nga ky komision. Atje do t paraqesin dokumentet dhe krkesat q zotrojn, t gjith pronart pretendent brenda Qarkut t Tirans.
Familjet e mdha
N kt przgjedhje nuk mund t mungonin edhe emrat e trashgimtarve t familjeve m t mdha tiranase. Ktu mund t prmendim familjen e Qazim Mulletit, ish-kryebashkiaku dhe prefekti i Tirans. Prve ktij mund t prmendim edhe familjen Resuli, Tugu, Tola, Spahiu, Demneri, si dhe familja Gjoka, ndr pronart m t mdhenj n kt qark. Po n kt hierarki klasifikohen edhe emrat e familjeve Libohova, Tafa, Petrela dhe Karapici. Kto t fundit jan paraqitur n listat e dikurshme si ifligart m t mdhenj.

Emrat e ish-pronarve

Emr / Mbiemr ................Nr. i sub.

1. Shyqyri Muharrem eliku 309
2. Hysen Tufina 311
3. Bexhet Hyka 327
4. Ramazan Balla 343
5. Namik Parnaska 318
6. Hamit Bami 301
7. Sknder Beloshaj 348
8. Arben Driza 320
9. Ramadan Nuredini 323
10. Sulejman Mustafa Kuqi 313
11. Elmaz Leci 353
12. Sefer Qinami 310
13. Kasem Mahmut Lleshi 308
14. Elmaz Hoxha 300
15. Zyber Haxhillari Islam 331
16. Abdulla Ismail Halil Sknderi 305
17. Mahmut Qalijaj 338
18. Durim Bardhi 319
19. Shyqyri Tafaj 332
20. Iqmet Dema 347
21. Abedin Nepravishta 350
22. Mehmet Sali Kei 304
23. Selami Fishka 303
24. Ahmet Resuli 298
25. Sefer Sallaku 322
26. Xharije Sela 336
27. Jahe Hasan Troplini 340
28. Myrteza Lika 342
29. Karlo oba 312
30. Ismail Alibali 230
31. Ali Nozlli 178
32. Haxhi Rexhep Alla 175
33. Sulejman Qosja 236
34. Hasan Disha 219
35. Qazim Spahiu 206
36. Aishe Zogolli 239
37. Rexhep Ymeri 196
38. Sefer Tola 171
39. Liman Mara 201
40. Qazim Tugu 157
41. Fejzulla ullaj 227
42. Enver Xhepa 173
43. Reshit Daja 205
44. Xhelal Zogu 199
45. Abdulla Zenel Meta 223
46. Enver Ruka 222
47. Ramazan Dervishi 172
48. Abdulla S. Mahmut Meniku 165
49. Hamdi Hoxha 168
50. Xhelal Lala 176
51. Nikola Larusa 170
52. Sulejman Lika 174
53. Zyhdi Omer Zorba 225
54. Faik Ramadan Shehu 207
55. Abduraman Mati 202
56. Hysen Rusheku 182
57. Rasim Nelaj 213
58. Muharrem Bajrami 159
Emr / Mbiemr ................Nr. i sub.

59. Qanie Libohova 232
60. Naim Kasa 231
61. Rexhep Zyber Dii 302
62. Sadik Kalaja 328
63. Gavri Lasku 337
64. Hasan Bogdani 344
65. Selim Peshkepia 346
66. Hysen Sinarezi 333
67. Selman Dursi 330
68. Maliq Tafa 335
69. Selim Zenel Lleshi 306
70. Rasim Nelaj 329
71. Hysen Bei Konica 325
72. Kadri Vrana 321
73. Sulejman Duraku 349
74. Abdulla Derhemi 345
75. Fejzulla Qordja 307
76. Shaqir Baxhaku 341
77. Rrapush Kokoshi 334
78. Rexhep Hoxha 299
79. Bedri Aga 351
80. Familja Beja 352
81. Muhamet Gjuzi 317
82. Ismete Tafa 326
83. Osman Beu 339
84. Halil Peti 324
85. Mustafa Ali Isufi 316
86. Qazim Mulleti 287
87. Sknder Muharrem Huta 245
88. Rustem Petrela 293
89. Adem Pilku 272
90. Gzim Karapici 285
91. Seit Kokonozi 282
92. Bektash Kamberi 265
93. Qerime Haxhialushi 294
94. Besim Petrela 247
95. Zejnepe Alla 290
96. Shaban Hasan Luga 244
97. Nevrez Bajraktari 275
98. Kaber Dalti 253
99. Lutfije Troksi 286
100. Mahmut Maliq Tafa 274
101. Fuat Toptani 260
102. Osman Hoxha 276
103. Sefer Demneri 277
104. Abdulla Mea 256
105. Myftar Gjoci 288
106. Shaqir Demneri 249
107. Hamdi Deliallisi 250
108. Kadri Fasa 242
109. Hajdar Shkoza 273
110. Lumturi Harizi 240
111. Murat Gjoka 266
112. Selim Mema 252
113. Hysen Xhelepi 248
114. Shyqyri Merhori 291
115. Besim Petrela 247


Familja Mulleti
Jan pasardhsit e Sulejman Pashs, i cili njihet si themeluesi i Tirans. Por figura m e njohur e ksaj familje, padyshim q ka qen Qazim Mulleti, i cili drejtoi bashkin e kryeqytetit n vitet e pushtimit fashist. Kjo familje ka pasur n pronsi 450 dynym tok brenda n Tiran, ndrsa n fshatrat e saj ka pasur rreth 30 dynym. Tani, kjo familje zotron vetm nj vil, n t ciln ka jetuar Qazim Mulleti.

Familja Tufina
sht nj nga familjet m t vjetra t Tirans. Por m shum se pr kt fakt, njihen se kan instaluar orn n Kulln e Sahatit n qendr t Tirans. N vitin 1828, Ismail Tufina bleu mekanizmin e ors s par t sahatit n Londr te vllezrit Eduart dhe James Prior dhe e montoi n Kulln e Sahatit. sht nj nga familjet t cils i ka rn shorti pr t shqyrtuar dosjen.

Familja Petrela
Shtpia e Petrelasve karakterizohet nga arkitektura e veant me vlera respektive. Ndrtesa sht vendosur n kryqzimin e Rrugs s Dibrs me Rrugn e Barrikadave apo godina ku sht vendosur INSIG-u. Dy shtpit e familjes Petrela jan restauruar nga pronart, ndrsa njra sht ngritur rreth viteve 30, tjetra sht ngritur n 1942-shin.

Familja Toptani
Nj nga familjet e mdha, q z vend t rndsishm n historin e Shqipris, sht edhe ajo i njohura e Toptanasve. Si gjith familjet e tjera, edhe familja Toptani ka qen pronare e disa hektar tokash n kryeqytet. Aiten Toptani, nipi i Muratit, ruan me shum kujdes gjith dokumentacionin e prejardhjes s familjes s tij. Ideja e prons ishte nj iluzion.


--------------------------------------------------------------------------------
Krye

Intervista/ Flet Tanush Mulleti, nipi i Qazim Mulletit

Si arrita t marr viln e xhaxhait tim

Prej 12 vjetsh banon n t njjtn shtpi, ku ka jetuar xhaxhai i tij, prefekti i Tirans, Qazim Mulleti. Vila te Pazari i Ri sht e vetmja pron q Tanush Mulleti ka arritur t marr pas reforms agrare t sistemit komunist. Ne si pinjoll t ksaj familjeje kemi n pronsi t trashguar rreth 450 dynym tok n Pallatin e Brigadave, varrezat e dshmorve dhe n nj pjes t parkut kombtar, tregon 60-vjeari. Nga kto,- shtoi nipi i Qazim Mulletit,- nuk kemi marr asnj pllmb tok. Sipas tij, komiteti ia ka njohur kto toka familjes s tij, por ato nuk mund t vihen n prdorim pr interesat e tyre, sepse jan t zna nga pronar t rinj. N nj intervist pr gazetn Tirana Observer, ai shpjegon t gjith historin e shpronsimit t pasuris s trashguar dhe masat q ka marr personalisht Tanushi pr kthimin e pronave.
Mund t na tregoni nj historik rreth shtjes s pronave n emr t gjyshrve tuaj? far masash keni marr ju?
Pronat e babait, xhaxhallarve, si dhe t shum pronarve t tjer, u jan marr n vitin 1945. Ky shpronsim, ose m sakt konfiskim politik, ka ndodhur si pasoj e regjimit komunist n at koh. Pasi u ktheva n Shqipri, sepse isha i internuar, n vitin 1993 mora iniciativn pr t rimarr tokat e lna n trashgim nga babai, Haki Mulleti. Para dy vjetsh, n vitin 1991, kishte dal edhe ligji pr kthimin e pronave t konfiskuara politikisht. Pasi drgova t gjitha dokumentet e pronsis, arrita t merrja vetm truallin n t ciln sht ndrtuar edhe shtpia e gjyshrve t mi brenda n qytet, ndrsa pronat, t cilat edhe kto jan brenda n qytet, na jan kthyer nga komiteti, por ti vm n prdorim pr interesat tona. Edhe aty ku na jan kthyer jan pushtuar nga pronar t rinj. Ne kemi pasur gjithsej me dokumente brenda Qarkut t Tirans rreth 450 dynym tok. Kto toka ndodhen n Pallatin e Brigadave, varrezat e dshmorve, dhe n nj pjes t parkut kombtar. Pronat kan qen t regjistruara n emr t tre vllezrve Mulleti, Haki, Hysni dhe Qazim Mulleti. Ky i fundit ka qen kryebashkiaku dhe prefekti i Tirans.
A keni prona t tjera prve ktyre?
Familja jon paraqitet pronare edhe n fshat. Babai im, Haki Mulleti, i ka tokat n fshatin Surrel, ndrsa xhaxhai, Hysniu, i ka n Selit. Aty llogariten t jen 20 deri n 30 dynym tok. Nga t gjitha kto pasuri ne kemi marr vetm banesn afr sheshit Avni Rustemi.
Afrsisht sa hektar tok keni marr ktu? far prgjigje ju kan kthyer?
Nuk e kam llogaritur kt siprfaqe. Prvese na kan zn tokn n mnyr t jashtligjshme, nuk kemi marr as kompensim pr kt tok. T gjitha dokumentet e nevojshme pr njohjen e ksaj prone t trashguar me tapi, plus q jan me dokumente zyrtar t trashguar. Presim nga komiteti pr tu kompensuar dhe na sht thn pr realizim t ktij procesi. N nj dokument q kam marr, sht shkruar q n munges t kthimit do t kompensoheni, por pa asnj rezultat.
Kush jan pronart e tjer, t cilt klasifikoheshin si m t mdhenj brenda kryeqytetit?
Tani nuk i mbaj mend t gjith, po kan qen Karapict, Alimehmett. Karapict kan pasur si prona t tyre at q sot quhet si qendra e Tirans, sheshi Sknderbe, ndrsa Alimehmett kan pasur toka nn pronsin e tyre t trashguar sheshin Avni Rustemi. Familjes s Karapicve u kan dhn 600 metr katror tok, ndrsa Alimehmett presin t kompensohen.
A mendoni se ka abuzime n kt fush?
Komiteti i Kthimit dhe Kompensimit t pronave, si dhe qeveria e lan vet kt problem t zvarritet dhe nuk marrin masat e duhura. Gjithashtu, un si sekretar organizativ n Shoqatn Pronsi me Drejtsi, kam edhe vendimin e BE-s, jeni shum t vonuar. Kjo sht nj demagogji tjetr. N qoft se do t ndalen korrupsioni n dogana, q sot pr sot sulmojn t gjith pr t shkuar punonjs n dogana, n nj koh t ardhme t gjith do t drejtohen drejt komitetit, sepse do t jen pronat, fusha me korrupsion m t lart. Ndr kta pronar t Tirans, korrespondon ndonj familje si pronare e tokave, q pavarsisht nga pozicioni i saj, nuk paraqitet e regjistruar n emr t saj. Kto jan edhe disa nga abuzimet n lidhje me kt shtje. Pasi ndryshoi rrjedha e lumit t Lans, prona n ish-shtratin e Lans s vjetr filloj t pushtohesh nga pronar t ardhur nga vende t tjera. Ndrkoh, kto toka ishin n emr t shtetit.
Po n lidhje me punn e komitetit dhe qeveris, far mendimi keni?
Komiteti, s bashku me qeverin, nuk ka arritur akoma t bj regjistrimin e pasurive t paluajtshme, toka. Shteti ka qen dhe sht pronari m i madh. Ku i ka pronat? Kshtu q deri m sot ai nuk ka arritur t krijoj nj regjistr pr pronat e tij.

Qazim Mulleti

Qazim Mulleti lindi n vitin 1895, n nj nga familjet e mdha tiranase. Familja e tij sht pasardhse e themeluesit t kryeqytetit, Sulejman Pashs. Qazim Mulleti kishte mbaruar shkolln e Zosimes n Janin, studimet e larta i kreu n Gallatasaraj (Turqi). Ai ka shoqruar patriott e njohur n ngritjen e flamurit n Tiran m 1912-t, ndrsa pak koh m von u vu n krye t rinis fanoliste. Qazim Mulleti ka qen nj ndr katr adjutantt e princ Vidit. N vitin 1924-1925 emrohet si prefekt i Matit. Pas revolucionit t qershorit dhe rimarrjes s pushtetit nga Zogu, Qazim Mulleti ikn n Vjen. N vitin 1931, bashk me Ndok Gjeloshin dhe Aziz amin, i bjn atentat mbretit Zog n opern e Vjens. N muajin korrik t vitit 1939, disa muaj pas largimit t mbretit Zog, Qazim Mulleti kthehet nga emigrimi dhe merr postin e kryetarit t Bashkis s Tirans. Pas ardhjes n pushtet t komunistve n vitin 1944, Qazim Mulleti largohet jasht shtetit. Ai vdes n vitin 1956 n Itali. Qazim Mulleti ka qen njohs i 9 gjuhve t huaja.