Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 80
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anėtarėsuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Po Braro duhet me i ndryshu komplet....asnje emer sllav ne Shqipri.
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  2. #42
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar mė parė nga KILI MERTURI Lexo Postimin
    Malsor, ti vetėm me "fakte" po fol more djal.

    Nuk ėshtė asgjė e tepruar kombėtare nėse dikush dėshiron tė emėrtoi vendbanimet e veta me fjalė qė kan kuptime .

    Sikur edhe Ilirian Rex qė e theksoi , po mundohesh mu si shum internacionalis, ose unė mė mirė do tė kisha thėnė antishqiptarist .

    nuk e di ku po e sheh ti dhe ilirjani internacionalizmin tiim more kili..une vetem te vura ne dukje disa fakte qe ty nuk po te pelqejne dhe nuk shfaqa internacionalizem apo edhe me keq antishqiptareizem..me vjen keq te te them por sja ke aspak idene as te internacionalizmit e as te antishqiptarizmit..nese dikush ka mendim tjeter nga ai i joti nuk do te thote se ai eshte armik i joti , nuk do te thote se ai eshte antishqiptar...keni mesuar nje gje i dashur qe kur nuk ju pelqen mendimi i nje tjetrei menjehere ja veni epitetin shkja , antishqiptar,anti etj etj..mesojini mire konceptet dhe pastaj perdorni me vend..[/B]
    nuk ja ke idene kili cka po flet..fakti me i qarte ishte e drejta e individit..por duket ti nuk i kupton keto te drejta..akoma mendon se kolektivi urdheron..mesoje mire cka eshte e drejta e njeriut dhe internacionalizmi dhe pastaj eja e perdori ketu..se ate '' antishqiptarist '' nuk gjej vend ku me e fute..nuk e di ku jam inernacionalist apo antishqiptarisht..ti ja kalove edhe ilirjanit..mesoje nje gje i dashur qe nese une mendoj ndryshe nga ti nuk do te thote se jam armiku jot apo jam antishqiptar..nejse te duhet shume per ti mesuar keto terma..

    Citim Postuar mė parė nga illyrian rex Lexo Postimin

    Per pjesen tjeter te shkrimit nuk pajtohem aspak dhe mund te them se ky internacionalizmi yt me duket i tepruar dhe i pakuptimte.
    nuk e di ilirjan ku ishte internacionalizmi im..nuk e di ne e din cka do te thote internacionalist..me duket se e ke perdorur krejt kot ne drejtim timi..une kam studiuar historine dhe gjeografine i dashur dhe pak a shume e di se cka eshte toponimia dhe emertimet toponimike..ja bera te qarte kilit por edhe te te tjereve se nuk eshte qeshtje shijesh nderrimi i emrave..ti e kalove ne internacionalizem..nuk e di ku u bazove ..nejse mendimi jot..

    Se pari me intereson ta di se nga cila qytet/krahine vjen, e pastaj ndoshta do te gjej nje arsyetim per internacionalizmin tend.
    qe ketu fillon paragjykimi jot i dashur..cfare lidhje ka qyteti apo krahina me nje njeri..a mund te themi se nje njeri peraqeson nje qytet apo nje krahine..apo mos deshe te thuash se ka qytete apo krahina patriote dhe ka qytete dhe krahina jo patriote..shum gabim je shprehe...sa per dijeni vij nga nje krahine shume e degjuar ne historine shqiptare por une nuk e perfaqwesoj ate dhe as ajo mua..nese e veren me kujdes profilin tim kam thene se jam krenar qe jam malsor..me duket se mjafton te kuptosh dicka..gjithsesi prap mendimi jot diferencues..

    pjesa tjeter e shkrimit tend eshte komplet pa lidhje..nuk e di pse te eshte dashur te shkruash aq gjate kur je jasht cdo konteksti..edhe nje here mesoje mire internacionalizmin , patriotizmin , atdhedashurine etj etj dhe perdori me vend..nuk kan aspak lidhje me mua..une thjeshte ju thash atyre qe turren te hapin tema pa lidhje se nuk kan vend euforite folklorike te tyre..eshte mbushe forumi me tema pa lidhje vetem e vetem te tregohemi gjoja patriote..te mos fshihemi pas gishtit..sot jan bere te gjithe patriote ketu ne internet..qajne derrasa pa spango tere diten..nese pyet banoret e shqiptrise te gjithe te thone se kan qene studenta te dhjetorit..a thua shqiperia ne dhjetor 90 kishte 2 milion studenta..nese pyet nje shqiptar ne kosove apo ne maqedoni te thot se ka qene komandant ne lufte..bile pjesa dermuese mbajne edhe grada gjeneral e mareshall..vetem shqiptaret e malit te zi kan mbete pa dicka per tu mburrur..shiko me vemendje forumin shqiptare ku gjen tema edhe se sa here kan po.rdhe femrat shqiptare ne shumadi..kur une i ve ne dukje keto gjera nuk do te thote se kan lidhje me internacionalizmin..apo me keq nuk me bejne mua antishqiptar..thjesht ve ne dukje manine shqiptare per tu dukur..shikoji me kujdes nje pjese te madhe qe vetem kopjojne nga forume te tjera apo gazeta dhe me vrap i bien ketu..dhe nuk e kan nje koment nga mendja e tyre..

    Internacionalistat si puna juaj mund t'i mbyllin syte karshi realitetit dhe te jetojne me iluzione...por mos harro se ishin pikerisht keta internacionaliste qe lejuan te harrohet historia e per pasoje edhe te perseritet ajo.
    Si mund ta akuzosh nje pjesetar te nje familje me disa viktima, me prone te shkrumbuar, te torturuar e te dhunuar, te debuar e te nenqmuar qe te konsumoje produkte serbe, qe te degjohet muzike serbe ne prezence te tij, qe te mos i pengojne martesat me serb etj
    .

    krejt pa lidhje je ketu..nuk e di cka ka lidhje muzika , martesa apo konsumimi i produkteve te dikujt me internacionalista apo me familje me disa viktima..nuk e di ku paskem akuzuar une pjestar familjesh me disa viktima..nuk e di por a je i vetedishem per cka po shkruan..a je i vetedishem i dashur se sot ne jetojme ne shekullin e te drejtave te njeriut..apo je akoma ne boten e unit..i dashur bota ka dekada qe i krijuan , i ngriten ne kembe dhe i fuqizuan te drejtat e njeriut..ti akoma nuk e ke idene e ketyre te drejtave..duhet te dish se e drejta e individit eshte fuqiplote dhe nuk mundesh as ti e askush tjeter ti cenosh keto te drejta..kush je ti apo ai qe ka viktima ne familje te me ndaloje mua te degjoj muzike slave..kush jam une apo dikush qe ka viktima ne familje te te ndaloj ty te mos konsumosh produkte serbe..askush nuk i ben keto gjera dhe kjo nuk eshte internacionalizem e as akuzim..kjo eshte venie ne pah e nje te drejte themelore njerezore..qe eshte pavaresia e individit..megjithese duket se nuk po din cka po shkruan dhe hajt po ben pak politike per te treguar veten sa patroit je..

    Me siguri ben pjese ne ate llojin e shqiptareve qe ne kontakt me te huajt me shume e nenqmojn se qe e lavderon popullin e tij, per te fituar kredite per vete. Por po te siguroj ty dhe te tjeret se me shume do te humbisni kredite se qe do te fitoni ato.
    krejt pa lidhje edhe ketu..mjafton te kishe pare profilin tim cka kam shkruar..dhe kishe me e kuptuar sa e dua dhe sa e nderoj origjinen time..ne fakt ka vite qe jam ne kontakt me te huajt..ne nje aspekt ke te drejte tek ajo qe ka shqiptare qe e nenqmojne origjinen e tyre..por tek une ke gabuar..une nuk bej pjese te ai grup qe nuk eshte i vogel..perkundrazi une jam krenar qe jam malsor..nuk e kam shkruar se jam krenar qe jam shqiptar pasi nuk besoj se do ishte e nevojshme..ajo qe kam shkruar une e nenkupton edhe kete te dyte.po ashtu une nuk hyj edhe ne ate grupin e patriotave me bateria qe nuk jane te pakte ne kete forum...qe me se miri i perkufizoi ramush haradinaj tek ju tha '' komandante te bllaces ''..e qe une po ju them '' patriota te forumit..

    kaq kisha edhe une per pseudopatriotizmin tend dhe te nje pjese te forumnistave te ketij forumi..megjithese edhe une dola jasht teme por besoj ne mirekuptimin e forumnisteve..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga _MALSORI_ : 07-06-2011 mė 18:23
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  3. #43
    Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
    Anėtarėsuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropė
    Postime
    1,838
    Z MALSORI,

    Natyrisht se kemi dallime tė mėdha .

    Problemi i antishqiptarizmes dhe internacionalizmes jan prezente, ppor derisa ti nuk po i kupton , mundohesh tė mi hedhėsh mua tė kuptuarit e kėtyre gjėrave. Nejse!

    Ndrimi i toponimeve tė vendbanimeve, mbiemrave, tė fakteve historiografike jan bėrė me qėllimė tė zotimit tė tokave tė huaja nga dyndjet e barbarve sllav nė teritoret tona Ilire.

    Sot kemi probleme tė shumėta pikėrisht sepse kemi shumė toponime sllave , dhe kėto shfrytėzohen pėr qėllime politike dhe kundėr faktorit shqiptarė.

    Kot i thush dikujt se njė teritor sa Kosova e sotme ėshtė zhdukur nga trungu kombėtarė shqiptarė nė veri tė Kosoves , teritori nga "molla e kuqe " e dri te kufiri i sotėm i Kosoves , kur tė gjitha ato vende kan emėrtime sllave, kisha sllave , dhe popullsi koloniste sllave.

    Individi e kolektivi?!
    "Ma katolik se Papa" nuk mundemi mu bo.
    Nė Zvicer , si shembull , bėhen referendume popullore dhe arrihen rezultate.
    Nėse popullate e vendbanimeve me toponime sllave dėshiron ta mbaj atė emėrtim , le ta mbaj e bajshin me shnet. Por nėse referdnumi zgjedh emėrtimin shqip, atėher , individėt munden vetėm "ti bin kavallit"

    Qeshtu qe!

    Kili
    SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga KILI MERTURI : 08-06-2011 mė 07:43
    Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

  4. #44
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar mė parė nga KILI MERTURI Lexo Postimin
    Z MALSORI,

    Natyrisht se kemi dallime tė mėdha .

    Problemi i antishqiptarizmes dhe internacionalizmes
    jan prezente
    , ppor derisa ti nuk po i kupton , mundohesh tė mi hedhėsh mua tė kuptuarit e kėtyre gjėrave. Nejse!
    jan prezente more kili por nuk jan prezente tek une..sepse askund ne shkrimet e mija nuk hasen as internacionalizmi e as antishqiptarizmi..sinqerisht te them qe ose nuk jua din tamam kuptimin o nuk din ku ti perdoresh...perdorimi vend e pa vend te ben qesharak..


    Ndrimi i toponimeve tė vendbanimeve, mbiemrave, tė fakteve historiografike jan bėrė me qėllimė tė zotimit tė tokave tė huaja nga dyndjet e barbarve sllav nė teritoret tona Ilire
    nese ke fakte per kete gje i dashur paraqiti tek autoritetet vendore dhe behet ndryshimi..jo keshtu apriori pse po me pelqen mua po e ndryshoi nje emertim..pastaj ti nuk ke te drejte te flasesh ne emer te te tjereve..diku me lart ke thene se je nga peja dhe nuk ke nevoje te ndryhosh emrin e pejes..atehere pse te shqeteson shume ta zeme emertimi i qytetit tim apo krahines time..ti fol per tenden e une per timen e tjetri per te veten..te tregoj nje histori komunizmi i dashur..kudo neper shqiperi kishte mjaft servile qe nuk linin rast pa e nxjerre veten..ishte koha e inisiativave dhe kryesisht njerez pa identitet ngriheshin e merrnin inisiativa disa prej te cilave fundosen shqiptaret e shqiperise..shkon mehmet shehu ne nje krahine atje gju me gju me popullin...ngrihet nje njeri pa shtylle kurrizore dhe thot '' shoku mehmet une propozoj tja falim shtetit te gjitha parate qe populli ka neper arkat e kursimit..qeshi mehmeti dhe e pyeti '' ok po sa para ke ti ne arken e kursimit '' ..epo une nuk kam asnje por tja falin ata qe kane..ulu aty i thot mehmeti..ata qe kane flasin vete dhe nuk eshte nevoja te te kene ty zedhenes..nuk e di ne e kuptove apo jo...

    mesoje mire kili qe kolektivin e perbejne individet..aty ku individet e kan pare te nevojshme te bejne ndryshimin e kan bere tashme..nuk kan pritur as mua e as ty qe tjua shtime ndermend apo eventualisht tjua ndryshojme emertimin qe ata deshirojne..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga _MALSORI_ : 08-06-2011 mė 10:29
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  5. #45
    Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
    Anėtarėsuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropė
    Postime
    1,838
    MALSOR,

    Pak pėr mahi desha tė tregoi njė ngjarje tė vėrtet , pėr Malsorin qė e njoh unė.

    Njė Malsor u prezentua me njė shoqe tė njė shkut tim.
    Dhe ky djali , pa njė pa dy i tha (Pa e vet !) "Unė jam malsor"
    Ajo vajza qė ishte nga Prishtina , nuk i la pėrshtypje.
    Ky djali prap " Malsor. A po e din cka jan malsort?!"
    Ajo , pa sherr i tha "Po"
    Ky " Cka pra?!"
    "Njerėz tė malit" i tha ajo.

    Prandaj , mos u bo njeri i malit shoki jem.

    Unė krejt cka po them ėshtė:
    NDRIMI I EMĖRTIMEVE TĖ VENDBANIMEVE TONA KOMBĖTARE ĖSHTĖ NJĖ GJĖ QĖ DUHET DOMOSDOSHMĖRISHT I NEVOJSHĖM.
    DUHET TĖ BĖHEN KAMPANJĖ PĖR KĖTE GJĖ COFT NGA ORAGNIZATA KOMBĖTARE JOQEVERITARE SIKUR P.SH. "ALEANCA KUQ E ZI" POR EDHE NGA MINISTRIA PĖR KULTURĖ .

    Ti si individ mund tė bėsh kampanjė kundėr. Ke tė drejt.

    Unė thash jam nga Peja , po kjo nuk mė ndalon tė interesohem pėr tė gjithė teritorin etnike kombėtarė.
    Me logjiken tėnde, pėr Mitrovicen dhe pjesen veriore tė asaj pjese tė Kosoves duhet tė flasin e veprojn vetėm banorėt e atij teritori. GABIM e ki njeri!

    Kili
    SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
    Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

  6. #46
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    kili..

    dyshoja me pare qe vertete nuk ja thua muhabetit..vetem kur flet njeriu e merr vesh cka ka ne koke ..kur fole tani e vertetove qe sja ke idene muhabetit..ajo puna e malsorit e vertetoi tamam..

    nuk ka rendesi ku rri njeriu kili..mund te rrish ne mes te parisit e eshte trung e mund te rrije ne maje te malit e eshte i zgjuar..shume me i zgjuar se ajo shoqja jote ne prishtine..

    te te tregoj edhe une ty nje ngjarje per shoqen tende ne prishtine kili..kisha vajte ne vendlindje per pushime dhe po plasja nga te nxehtit e prishtines..u afrova te nje shitore dhe i kerkova shiteses nje shishe uje..krahas meje ishte nje vajze jo me shume se 20 vjeqare si kjo shoqja jote e prishtines qe po bisedonte me shitesen..kur u afrova une ajo mbaroi muhabetin dhe ne ikje e siper i tha shiteses..oj x mo me harrua me ma rujt ni strajc kumpira ...qesha nen ze i dashur kili me injorancen e shoqes tende..ne mes te prishtines ishte shoqja dhe akoma thesit i thoshte strajce apo patateve ju thoshte '' kumpira ''..te mos flasim per gjuhen shume te rende qe kishte ne komunikim..

    keshtu kili..duhet te mbarosh ti dhe shoqja jote nje fakultet me shume se une dhe te gjykoni malsorin..ja nise me internacionalizma , me antishqiptarizma dhe tash na dole me njerez mali..nejse kaq kapacitet ke..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  7. #47
    Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
    Anėtarėsuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropė
    Postime
    1,838
    Tung MALSOR,

    Unė e tregova at ngjarje, e cila ka ndodh me te vėrtet, si shaka.
    Nėse nė ndonjė mėnyr je ndier i fyer, mė vjen keq dhe kėrkoi falje.

    Unė jam nga Peja (mė duket se e pate mar vesh njėher)

    Puna e pėrdorimit tė fjalėve qė pėrmende ti nga ajo vajza nė Prishtinė, a nuk po tė bėn ty kundėrthėnės.
    Nė njėren anė po kritikon se ajo vajza po perdor barabrizma nØga gjuha sllave, e nė anėn tjetėr pėrkrah emėrtimet sllave nė vendbanimet tona.
    Shiko se fakultetin qe (ndoshta) e ke kry nuk tė jap ndonjė tė drejt tė gjykosh tė tjerėt , sidomos kur je kundėrthėnės me vetnen tėnde.

    tė pėrshėndes.

    Unė jam pėr ndrimin e toponimeve joshqiptare tė vendbanimeve shqiptare.
    Jam gjithashtu kundėr pėrdorimit tė barabarizma nga gjuhė tė huaja nė gjuhen tonė, edhe pse kjo njė temė tjetėr.

    Tė pėrshėndes.

    Kili
    SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
    Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e a.koci
    Anėtarėsuar
    17-05-2011
    Postime
    125
    toponimet me emertimet sllave apo te nje gjuhe tjeter duhet te hiqen edhe te vendosen toponime me emra shqiptare
    Jemi Shqiptare duhet te flasim shqip edhe te orientohemi shqip.

  9. #49
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    shikoje me vemendje kili cka ke shkruar..

    Prandaj , mos u bo njeri i malit shoki jem.
    mos kerko falje pas kohe..gjithsesi une nuk kam pse ofendohem..eshte mendimi jot dhe une nuk kam pse te te ndaloj ty ta thuash..

    kili une nuk kam kunderthenes ne asnje aspekt te komenteve te mia..qe ne fillim kam thene se kjo pune nuk behet me deshire timen apo tenden..sa per barbarizmat nuk eshte faji im..une e flas dhe e shkruaj mjaft mire gjuhen e paster shqipe..nuk kam perdorur kerkund barbarizma..po bere mire qe e the kete ...dhe do te deshiroja qe bash per kete gje te flisje me shume..nuk na prishin pune shume emertimet sllave te disa vendbanimeve se sa na prish pune barbarizmi i gjuhes tone amtare..shume pak shqiptar nga kosova e flasin dhe shkruajne paster gjuhen shqipe..akoma me vendim kushtetues nuk eshte e pranuar gjuha letrare shqipe ne territorin e kosoves..ne parlamentin e kosoves flitet gjuhe rrugesh qe neve duhet te na shqetesoje me shume se sa duhet te shqetesohemi per emertimet e vendbanimeve..nuk qalon gomari nga veshet i dashur kili..ne na bejne me shume pershtypje pse nje vend u quajtka me nocion sllav dhe nuk na beka pershtypje se ne 10 fjale qe i flasim 6 prej tyre jane sllave..per kete duhej te ishte hapur tema e jo per emertimet sllave..ata qe flasin me fjale sllave kur e kan fjalen shqipe duhej ti quaje antishqiptar dhe jo mua pse me fakte te thash se nuk mundet te ndryshohen disa gjera sepse i pelqejne nje individi..

    nuk e di ku e gjete ti ate perkrahjen time ndaj emertimeve sllave kili..askunnd nuk kam thene se me pelqejne emertimet sllave..por kam thene se nuk kemi pse shqetesohemi shume per to..krahina ime ka emertim puro shqiptar dhe nuk me duhet cka emri ka krahina jote..nese ty nuk te pelqen emri i krahines sime nuk ka problem..ashtu siq nuk ka problem nese nuk me pelqen mua emri i krahines tende..sejcili kujdeset per krahinen e vet kili..nuk duhet te flasim per te tjeret...

    edhe une jam per ndryshimin e emertimeve topografike qifte sllave qofte shqiptare sipas deshires dhe fakteve qe sjellin banoret qe banojne ne ate treve...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga _MALSORI_ : 09-06-2011 mė 09:30
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  10. #50
    Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
    Anėtarėsuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropė
    Postime
    1,838
    Malsor , unė kam aq kulturė sa nuk e kam problem tė kėrkoi falje.

    Mė pėlqeve me kėtė fjalin e fundit.

    "edhe une jam per ndryshimin e emertimeve topografike qifte sllave qofte shqiptare sipas deshires dhe fakteve qe sjellin banoret qe banojne ne ate treve..."

    Mendim qė nuk e kam lexuar nga ju Øderim me tani nė kėtė temė.

    Prandaj , tani mė duket se jemi , sic thuhet nė tė njėjtin tren.

    Pra toponimet dhe natyrish edhe barbarizmat nuk na duhen.

    Po njė gjė mė ra nė sy.

    Derisa unė e pėrmenda se duhet nga qeveria/kuvendi me fjalė tjera institucionet tė marrin iniciativa pėr ndrimin e toponimeve. Ti e klasifikove mendimin tim si ide diktatoriale.
    TI nė anen tjetėr thua se me kushtetutė ende nuk ėshtė pranuar gjuha shqipe nė teritorin e Kosoves.
    Cka ėshtė kushtetuta dhe kush e bėn atė. A nuk ėshtė e deh ky diktat.

    Natyrisht se duhet me kushtetut tė rregullohet gjuha , si edhe toponimet, mendoi unė.
    Po mos e quaj diktaturė po rregullim i gjėrave elementare kombėtare.

    Tė pėrshėndes.

    Kili
    SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!

    Kur tė kėkon dikush falje, nderoje!
    Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

  11. #51
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    me vjen mire qe e ke sensin e kerkimit te faljes..jo shume shqiptare e kane kete ndjenje..megjithate ka nje fjale populli kur thote '' i ra vlera shuplakes perderisa doli fjala me fal ''.. fjala vret me shume se plumbi dhe nuk mjaftojne as 100 falje per kete..megjithese une nuk e mora seriozisht ate qe prure ti...


    Mendim qė nuk e kam lexuar nga ju Øderim me tani nė kėtė temė
    .

    pse duhej ta thoja kili..mua nuk me ben pershtypje fare kjo puna e toponimeve..keq me vjen per nje toponim qe nje pushtues apo nje pushtet e ka ndryshuar dhunshem..ama per ato toponime qe jane qindra vjeqare nuk me ka bere pershtypje asnjehere..mua me shume me bejne pershtypje nderhyrja e njerezve ne te drejten themelore te njeriut qe eshte pavaresia e tij..kjo eshte me shqetesuese..e thash edhe me siper qe nuk qalon gomari nga veshet..kemi gjera me te rendesishme per te diskutuar se sa punen e toponimeve..eh ne akoma nuk kemi shtete te forta shqiptare e na bie ndermend se si quhet nje lagje apo nje fshat..luks i tepert...

    nuk reaguat ne komentet e mia pse une nuk paskem thene se duhen ndryshuar toponimet sllave kili.nuk reagove as ti e as ilirjani per kete fakt..ju ju djegu fakti qe ju vura ne dukje manine per patriotizem tendin dhe te shume forumnistave ketu ne forum..ju vura ne dukje tema pa lidhje per ate cka bejne te tjeret apo per ate se cka duan te tjeret..ju vura ne dukje faktin qe nese dikush mendon ndryshe nga ju ( jo veq ti por shume si ti ) menjehere e etiketoni armik i popullit , antishqiptar serbofil apo grekofil apo internacionalist..nuk guxon njeriu te thote se pelqej dicka serbe apo greke apo marsiane se menjehere vijne epitetet..ja pra me shume ju djegu kjo gje se sa ajo qe argumentova rreth ndryshimeve topografike..dhe menjehere ne sulm..nuk ben keshtu kili..mesohuni me diversitetin e mendimeve...

    sigurisht qe kushtetuta eshte diktat i dashur por mos harro se shoqeria njerezore ka rregullat mbii te cilat ndertohet e zhvillohet ..dhe nje nga rregulloret eshte edhe kushtetuta..por kushtetuta nuk merret me toponimet e as me barbarizmat..

    nejse....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga _MALSORI_ : 09-06-2011 mė 17:46
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  12. #52
    he he hee... Maska e halla mine
    Anėtarėsuar
    05-01-2011
    Vendndodhja
    brojė
    Postime
    1,466

    A duhen ndryshuar emrat sllave te toponimeve shqiptare?

    Une jam per ndryshim te emrave te toponimeve sllave.. ama jo te behen shqiptare a ilire, kategorikisht jo. Anglisht per mendimin tim do te ishte me se miri t'ja fusim emrat.. ose ne ndonje gjuhe tjeter, varesisht prej tregut dhe po e spjegoj pse.
    Na shqiptaret jemi duke e shitur cope cope Shqiperin dhe trojet e deritashme shqiptare dhe jemi ne asimilim e siper, mjaft te shpejte. Kush beson diqka tjeter e rren vetveten, mue jo. Prandaj do te ishte mire qe ta pergadisim terrenin me heret, ta hulumtojme tregun kush eshte i interesuar.. dhe ne baze te te interesuarve t'ja leme edhe emrin. Nese vetem shkijet e greket jane te interesuar s'kemi c'te bejme, do ja lame emrat ashtu si jane ku jane sllav, e ku nuk jane ti ndryshojme ne sllavisht. Une thash anglisht.. duke deshiruar qe anglo-amerikanet te jene pronaret e rinj, per kete arsye.
    S'kemi qka ta lodhim kryet ma per Shipni a per toponime shqipe-ilire, eshte humbje kohe dhe zhvleresim i mallit, praktikisht.
    Ne jemi te destinuar te asimilohemi, ne mos sot neser, eshte deshira e krejt botes dhe nuk kemi kapacitet te mjaftueshem t'i perballojme. Vetem Adem Jasharat mund t'ja kthejne kahjen ketij kapitullimi te turpshem. Ata nuk jan ma, tjere nuk kemi.
    1+1=2, eshte shume e thjeshte, shikone historine.
    Asnjė kompromis, kurr asnjėher.. deri n'apokalips!

  13. #53
    Po i ndryshuam keto vendemra, ndoshta do duket pak si shovinizem. Por nese ekziston nje emer me i lashte sesa ardhja e sllaveve, edhe emri eshte Shqip, atehere pse te mos kthehet emri i vjeter, do ishte me mire.
    IN INFERIS MELIUS EST REGNARE QUAM IN COELIS SERVIRE

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar mė parė nga Dr.Qendro Lexo Postimin
    Po i ndryshuam keto vendemra, ndoshta do duket pak si shovinizem. Por nese ekziston nje emer me i lashte sesa ardhja e sllaveve, edhe emri eshte Shqip, atehere pse te mos kthehet emri i vjeter, do ishte me mire.
    kliko ne google map dhe do shohesh se kosova ne toponime duket si e huaj ne token e vet
    Unė jam njeri i thjeshtė.
    Kėnaqem me pak.
    Mė mjafton mė e mira.

  15. #55
    shkruan tani 26;
    A duhen ndryshuar emrat sllave te toponimeve shqiptare?

    --------------------------------------------------------------------------------
    Po mire at'here, le ti shuajme keto emra, po ne ē'gjuhe do ti veme, pasi qe ne shqip pak si e veshtire, pasi do te grindeshim me keq se ne parlament...
    hall minja mire e ka, ne gjuhen qe eshte me ne treg sot, po si t'ja bejme ne te mjeret qe s'ja kemi idene kinezēes...!
    Po pse edhe me emrat e fshatrave do merremi, po pse nuk ju shqeteson fakti qe jane duke u boshatisur, ne kuptim demografik, ka nje mergim progresiv qe te le pa fjale...
    E kujt do ti hynte ne pune pastaj emri i nje fshati kur ne ate fshat ka vetem banues fantazma dhe sorrat vertiten mbi germadhat......
    Por perseri jam dakort me tanin 26, me simpati per moshen ) ja sa per te provuar qe jam i nje mendimi po filloj une me nje emer qe te vret veshin, elbasan, le ti a veme si ne origjine...
    Pershendetje
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 18-06-2011 mė 18:05
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-01-2009
    Postime
    280
    Tema eshte shume e bukur dhe koherente , gjithkush qe i thote vetes shqiptar nuk ka asnje medyshje qe emrat sllave, dhe turq duhet te ndryshohen dhe te vendosen emrat e vjeter ilire ose aty ku nuk dihen te vendosen ne gjuhen shqipe. . Kjo mund te behet ose me referendum ose me ane te pushtetit vendor .
    Per kuptimin e emrit El-basan vjen nga arabishtja qe do te thote -vura dore. Emri i vjeter i Elbasanit eshte Skampa , Skampius, Skampini. Qe ketej rrjedh dhe emri i lumit Shkumbin.

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Dikur, kam hapur nje teme me emra fshatrash te cuditeshem......solla disa emera ,por me vone shume forumiste sollen te tjere shembuj emra fshatrash ku nje pjese e tyre ishin teper qesharak.
    Shumica e toponimeve jane ne hartat e vjetra dhe ato thjesht mundet te rivendosen sic kane qene shqip,ndersa te tjerat ato sllavet apo turke duhen hequr detyrimisht.Mos u trembeni nga dekretet sepse edhe gjuha letrare qe ne perdorim ne te shkruajtur dhe ne te folur keshtu u be ........
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  18. #58
    Ja psh. ti quajme penxhere, tenxhere, kazan, etj, por duke i shtuar han e stan prapa..., jo se keshtu ishin ne origjinen e vonet.
    Po ē'ju paska zen meraku me keto emrat, po pse nuk dalin vete banuesit e atyre fshatrave e te kerkojne me deshiren e tyre dhe vetvendosjen ua garanton ai qe zbret nga malet me frena dore....
    Ja dhe Neokastra, u ndryshua tani rradhen e ka Durresi, po e jap une nje mendim ( te me falin durresaket ), Ura e Daj Lanit ..., sipas deshires mund ti hiqet shtesa ure.........:-)
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anėtarėsuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    (Kishnica) do ishte mire t'i ndrrohet te merr emerin Kisha e Nikes
    S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-08-2011
    Postime
    146
    Mire do te qe te ndryshoheshin por si proces do ishte i gjate deri sa te nguliteshin ne shprehine e popullit

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
    Nga strong_07 nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
  2. Identiteti evropian i shqiptarėve
    Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  3. Ortodoksia Shqiptare sot
    Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
  4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
  5. Pėrgjigje: 139
    Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •