Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 80
  1. #21
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    i lumte Tropojanve paskan bo qytet.

    a nuk keni nai problem tjeter? nuk calon gomari nga veshet ortaj


    por ne ortaj jemi ne nje tem ku po flitet pikrisht per momentin kur gomari calon nga veshet!!

  2. #22
    jo vetem apo sllave por edhe ato te gjuherave te tjera
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  3. #23
    Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
    Anėtarėsuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropė
    Postime
    1,838
    Tem e qėlluar.

    Natyrisht se duhet ndryshuar.

    Problemi qėndron se , tek ne duhet shteti-qeveria tė bėj kėto punė dhe pothuajse tė detyroi zbatimin.
    Natyrish se pa zbatim nuk bėn, por popullata naive ka vėshtirėsi ti pranoj emrat e vėrtet tė vnedeve.

    Shembuj sa te doni nė Kosovė.
    Nuk i thot kush Besianės , Besianė, po "podjev" se ju pelqen ma shumė llapjanve. (kemi edeh lapera te ati rrajoni ne forum, e njohim te gjith njė famkeq!)
    Nuk i thot kush Kastriot , Kastriotit po "obiliq" se ju pelqen kėshtu .
    Nuk i thot kush Burimit , Burim po "istog" se ju pėlqen kėshtu.

    Nėse zyrtarish ndrohen kėto dhe natyrish tė gjitha te tjera topnime tė rrejshme sllave-turke-grek nė tė gjithė teritorin tonė etnik, atėher , deshen apo s`deshen , u pelqeu apo jo , do te detyrohen ti quajn me emra te vėrtet vendbanimet, sepse nėpėr dokumente, letėnjoftime, Pasaporta, certifikata , dokumente pronėsie... do tė detyrohen tä shkruajn dhe tė lexojn kėto emėrertime tė vėrteta.

    Shpresoj qė kjo punė tė rregullohet sa mė parė.

    RROFTĖ SHQIPĖRIA ETNIKE!

    Kili
    SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
    SHQIPĖRTARĖT DO TA BĖJĖ SHQIPĖRIN PĖR HATĖR TĖ SHQIPTARĖVE DHE PĖR INAT TĖ ANTISHQIPTARĖVE.
    Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

  4. #24
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar mė parė nga KILI MERTURI Lexo Postimin
    Tem e qėlluar.

    Natyrisht se duhet ndryshuar.

    Shembuj sa te doni nė Kosovė.
    Nuk i thot kush
    Besianės , Besianė, po "podjev"
    se ju pelqen ma shumė llapjanve. (kemi edeh lapera te ati rrajoni ne forum, e njohim te gjith njė famkeq!)
    Nuk i thot kush
    Kastriot , Kastriotit po "obiliq"
    se ju pelqen kėshtu .
    Nuk i thot kush
    Burimit , Burim po "istog"
    se ju pėlqen kėshtu.
    Shpresoj qė kjo punė tė rregullohet sa mė parė.

    RROFTĖ SHQIPĖRIA ETNIKE!

    Kili
    SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
    SHQIPĖRTARĖT DO TA BĖJĖ SHQIPĖRIN PĖR HATĖR TĖ SHQIPTARĖVE DHE PĖR INAT TĖ ANTISHQIPTARĖVE.
    kili a mund te na tregosh kur Besiana u quajt Podujeve apo kur Podujeva u quajt Besiane
    kur kastrioti u quajt obiliq apo obiliqi kastriot..
    kur burimi u quajt istog apo istogu burim...

    ne kete faze emertimi duhet te nisemi per te ndryshuar emrin e nje vendbanimi..nese nje vendbanim eshte quajtur me nje emer per shekuj me rradhe cili eshte gjykimi per ta ndryshuar tash..a ka nje baze ligjore dhe logjike per te ndryshuar nje emertim..ti i solle disa shembuj por solle edhe deshiren e popullit qe i banon keto vendbanime per tu quajtur siq ato duan..ti thua ti ndryshoje shteti por a ka shteti fuqi te veproje kunder vullnetit te popullit..nuk e besoj se ka..vetem ne diktature mund te imponohesh ne popull..shembulli i qytetit stalin ne shqiperi tregon qarte se edhe pse diktature nuk arriten te ndryshonin deshiren e popullit..ke shembullin e titogradit ne ish jugoslavi apo te famshmit leningrad..edhe pse diktaturat ju imponuan popullit me emra te tille populli nuk i perfilli..

    edhe ne trojet shqiptare nuk mund te imponohesh..populli eshte identifikuar me nje emer prej shekujsh..dhe ti nuk mund tja ndryshosh vullnetin ketij populli me dekrekte shteterore..

    keshtu kili duhet te leme menjane patriotizmat e semura dhe te vazhdohet ashtu siq e ka vendose populli..cte keqe ka nese populli i podujeves deshiron te quhet podujevas..cte keqe ka qe populli qe popullon istogun ka deshire te quhet istogas..apo shembuj ne vendbanimet e tjera..aty ku vertetohet se pushteti apo pushtuesi ka ndryshuar emrin e nje vendbanimi e kan ne dore vete banoret te kthehen tek emri tradicional i tyre...jo dekreti im e i joti..e as i pushtetit apo pushtuesit..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Emrat e vendbanimeve me prejardhje joshqiptare duhen tė ndryshohen dhe tė kthehen emėrtimet e vjetra. Popullsia mund ta ketė pak tė vėshtirė tė mėsohet me emrat e rinj, po kur bėhet fjalė pėr tė mbrojtur identitetin dhe kulturėn tonė, nga popullsia nuk do tė ketė kundėrshtim.

    Me njė reklamim tė gjerė njerėzit do tė ndėrgjegjėsoheshin dhe do tė kishte njė vullnet tė popullsisė pėr t'iu kthyer emėrtimeve tė vjetra. Meqė jemi kėtu, jam pėr kthimin e emrit tė vjetėr Gjinokastėr nė vend tė Gjirokastėr.

  6. #26
    Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
    Anėtarėsuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropė
    Postime
    1,838
    MALSOR,

    Ndoshta nuk je i informuar (bile kėshtu po kuptoj nga shkrimi yt!) por kėta emra qė kan emėrtime sllave , turke e greke (nė Kosvė nuk ka greke!) nu jan dal nga populli , po nga pushtuesit barbar sllav e turk.

    Nuk ka kėtu tė bėj fae me diktaturė , nėse shteti vendos tė emėrtoi cdo vendbanim me emra autokton.
    Edhe , cili na qenka ai popull qė po ju duket diktaturė nėse shteti po ja kthen emrin e vėrtet vendbanimit. Natyrisht se shkijet nuk pranojnė , sepse po tė mos kishin qėllim tė caktuar me emėrtimet sllave tė vendbanimeve , ata as qė do ti ndroni atėher kur i kan vendosur kėto emėrtime.

    Nuk ka ktu kurfar patriotizmi tė sėmurė , po vetėm zbulim tė sė vėrtetes.

    Vetėm ata qė nuk e ndiejn veten tė vėrtet shqiptarė , do te vazhdojn tė mbajn emėrtimet sllave tė vendbanimeve.

    Natyrisht , se jam qė tė mbahen referendum pėr ndrim tė emrve por iniciativen duhet tė bartė qeverisja e shteti, loka apo qendrore.

    Kili
    SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
    SHQIPĖRTARĖT DO TA BĖJĖ SHQIPĖRIN PĖR HATĖR TĖ SHQIPTARĖVE DHE PĖR INAT TĖ ANTISHQIPTARĖVE.
    Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anėtarėsuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    do t'ishte mire por asht e pamundun. sidomos per qytetet e mdhaja si korca apo elbasani.

  8. #28
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
    Peqin, c'lloj emri eshte? Di qe ne antikitet e ka pas emrin Klodiana! (Pa keqkuptime)

    Bupq- Bubiq (Vjen i faktuar nga mesjeta)
    Kom menduar per kte emertim dhe llogaria me doli pekin,vend pjekin ose vend takim .
    ose edhe Pjekin ose vend per pjekin-pjek ese piq (vend ku pjeken tullat nga dheu (balta)Trepc qe ne shqiptaret mund ta perceptojm si sllav spjegimin mund ta ket te-tre-pjek (trepek,pjek poq ose edhe furra pjekse qe mund te ken qene tri-furra qe sherbenin per pjekje ose shkritore e te ngjashme.,Berat qe njeri nga forumistet kishte dyshime se esht me prejardhje sllave,une i kisha dhen ket spjegim Ne nji koh te caktuar ne ate vend esht ber pastrim pylli e shendrruar ne ar pra BER_AR,Ber-Arat,Ber -arat dhe kto konatacion gjuhesor mer Berat.

    Shumica e emrave gjenezen e kan ruajtur nga shqiptaret pore se sllavet i tjetersuan ose edhe diq ndryshuan sdo thosha se gjith emrat kan prejardhje sllave.ps
    Te- rana ose te rera ose te zalli, e ruan kte emer Tirana esht e jona, dikur une me gjyshin nxireshim zall.. te rana te TIRANA

  9. #29
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar mė parė nga puroshkodran Lexo Postimin
    do t'ishte mire por asht e pamundun. sidomos per qytetet e mdhaja si korca apo elbasani.
    Dikur Korcetaret -valltaret e valleve shqipe ishin me ze Korqaret
    Elbasgji mbjellshin arat veq me mel qe dikur gjyshi, melit i thoshte elb, Elbasit kan qen tregtaret e par me Jemenin.Shisnin elb e blinin deveElbasangjint kan qen bujk edhe te mir pore edhe nermale mesonin ,ku hapen normalen e par ku zehej dituri dhe mesohej abc-ja per kocovaret.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ganimet : 29-05-2011 mė 14:22

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anėtarėsuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Citim Postuar mė parė nga ganimet Lexo Postimin
    Dikur Korcetaret -valltaret e valleve shqipe ishin me ze Korqaret
    Elbasgji mbjellshin arat veq me mel qe dikur gjyshi, melit i thoshte elb, Elbasit kan qen tregtaret e par me Jemenin.Shisnin elb e blinin deveElbasangjint kan qen bujk edhe te mir pore edhe nermale mesonin ,ku hapen normalen e par ku zehej dituri dhe mesohej abc-ja per kocovaret.
    ahahah
    atehere nuk paskena nevoje me i ndryshu se shqip kekan

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    Po sikur Kryeministri beri nje propozim qe te ndryshoheshin toponimet..

    Greqia psh ka nderruar toponimet jo-greke duke perdorur emrat e meparshem te zonave te caktuara qe nga lashtesia.
    mesa kam lexuar, u be nje fushate nga shteti qe te ndryshoheshin toponimet ne pergjigje te Fallmeyer qe ne studimet e tij deklaronte qe Greqia banohej nga shqiptare dhe sllave dhe greket e lashte kishin humbur

    kjo gje preku toponimet arvanite, sllave e vllehe. Nje menyre ishte qe vete komuniteti propozonte emrin e ri per komunen e tyre, kurse ne zonat afer Shqiperise, ne Epir dhe ne Janine etj emrat e vendosur u bene nga lart.

    Ndryshimi i toponimeve duhet bere mbi baza te forta, mbi toponime qe kane ekzistuar por qe kane dale jashte perdorimit e jane zevendesuar gjate pushtimeve Bullgare e Serbe
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  12. #32
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    te bera disa pyetje..

    Citim Postuar mė parė nga KILI MERTURI Lexo Postimin
    MALSOR,

    Ndoshta nuk je i informuar (bile kėshtu po kuptoj nga shkrimi yt!) por kėta emra qė kan emėrtime sllave , turke e greke (nė Kosvė nuk ka greke!) nu jan dal nga populli , po nga pushtuesit barbar sllav e turk.
    kili duhet te dish se jam mjaft i informuar ne toponimi..une kam mbaruar per histori-gjeografi dhe e di qe toponimia eshte shkenca qe merret me emertimet gjeografike te vendeve..ne kosove thua ti qe emrat nuk kan dale nga populli..kush te tha ty qe ato emra nuk kan dale nga populli..une te pyeta i dashur ne shkrimin e kaluar se kur besiana u quajt podujeve apo podujeva besiane..ti as qe ja kishe idene..mundet i dashur kili qe qindra vjet te shkuara u vendosen ata emra dhe historikisht ato emra u perdoren..sot ti nuk ke te drejte ti kerkosh popullsise qe banon ne ato zona te mos e quaj fshatin , krahinen apo qytetin e tij ashtu siq e ka quajtur shekuj me rradhe ..pse ty te dhembin syte per nje emertim sllav nuk eshte faji i kerkujt..nese nuk te pelqen ty nuk do te thote te veprojme siq do te doje ti..ka rregulla nje nje shtet dhe ato rregulla mundet te mos i pelqejne nje pjese te shtetasve te tij..te mos e bejme si shtepia ne karroce e nastradinit qe e rrotullonte sipas mendimit te kalimtareve..

    Nuk ka kėtu tė bėj fae me diktaturė , nėse shteti vendos tė emėrtoi cdo vendbanim me emra autokton
    nėse shteti po ja kthen emrin e vėrtet vendbanimit


    informohu mire kili qe shteti diktature nderron emra..shteti demokratik jo..nese pjesa dermuese e banoreve te nje fshati,krahine apo qyteti deshiron te nderroje emrin e vendbanimit te tyre bejne nje kerkese ne shtet dhe me vendim gjykate te bazuar ne fakte behet nderrimi..shembujt i ke te qarte..thua '' emrin e vertete'' tja ktheje shteti..problemi eshte te ky emri i vertete..po te pyes une ty se cili eshte emri i vertete i rajonit qe sot ne e quajme '' kastriot '' e qe dje quhej '' obiliq ''..a ke baza dokumentare qe ky emertin u nderrua nga ajo qe e quante populli ne ate qe deshironin pushtuesit..ketu eshte qeshtja..nese populli e ka quajtur per shekuj me rradhe kastriot dhe pushtuesi ne nje kohe te caktuar ju imponoi ta nderronin ne obiliq atehere vete populli e kthen ne emrin e vjeter..sado te nderhyje shteti i dashur kili do dale fallco..ashtu siq doli fallco qyteti stalin ne shqiperi apo titogradi ne jugosllavi...

    Vetėm ata qė nuk e ndiejn veten tė vėrtet shqiptarė , do te vazhdojn tė mbajn emėrtimet sllave tė vendbanimeve.
    me kete fjali ti tregon patriotizem te semure..apo me sakte pseudopatriotizem..kush ta jep ty te drejten te gjykosh ne kete menyre nje pjese te shoqerise qe deshirojne te mbajne per emer te fshatit , krahines apo qytetit te tyre nje emer qe ata deshirojne..gjithkush ka te drejten e tij si te quhet..ne duhet te rrespektojme deshiren e cdo kujt..ndyshe quhet dhunim i te drejtes se qytetarit...

    perfundimisht une mendoj se cdo nderhyrje ne emertimet toponomike nga shteti apo dhuna eshte e padrejte..cdo gje e vendos vete banori autokton i asaj pjese ku jeton..ne te tjeret na pelqeu sna pelqeu duhet te rrespektojme vullnetin e atij qe ka vendosur te quhet ashtu...
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anėtarėsuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    Citim Postuar mė parė nga KILI MERTURI Lexo Postimin
    Tem e qėlluar.

    Natyrisht se duhet ndryshuar.

    Problemi qėndron se , tek ne duhet shteti-qeveria tė bėj kėto punė dhe pothuajse tė detyroi zbatimin.
    Natyrish se pa zbatim nuk bėn, por popullata naive ka vėshtirėsi ti pranoj emrat e vėrtet tė vnedeve.

    Shembuj sa te doni nė Kosovė.
    Nuk i thot kush Besianės , Besianė, po "podjev" se ju pelqen ma shumė llapjanve. (kemi edeh lapera te ati rrajoni ne forum, e njohim te gjith njė famkeq!)
    Nuk i thot kush Kastriot , Kastriotit po "obiliq" se ju pelqen kėshtu .
    Nuk i thot kush Burimit , Burim po "istog" se ju pėlqen kėshtu.

    Nėse zyrtarish ndrohen kėto dhe natyrish tė gjitha te tjera topnime tė rrejshme sllave-turke-grek nė tė gjithė teritorin tonė etnik, atėher , deshen apo s`deshen , u pelqeu apo jo , do te detyrohen ti quajn me emra te vėrtet vendbanimet, sepse nėpėr dokumente, letėnjoftime, Pasaporta, certifikata , dokumente pronėsie... do tė detyrohen tä shkruajn dhe tė lexojn kėto emėrertime tė vėrteta.

    Shpresoj qė kjo punė tė rregullohet sa mė parė.

    RROFTĖ SHQIPĖRIA ETNIKE!

    Kili
    SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
    SHQIPĖRTARĖT DO TA BĖJĖ SHQIPĖRIN PĖR HATĖR TĖ SHQIPTARĖVE DHE PĖR INAT TĖ ANTISHQIPTARĖVE.
    Kili,besjan eshte emer i ri besoj,mendimi im,podujeva nuk besoj qe eshte emer sllav,se ky meund ta ket domethanjen podujev(pod-uji)e ndoshta ka mujt me pas ndoj deformim te vogel,siq eshte prapashtesa(ev),kurse emri Istog ndoshta nuk ka emer sllav apo tjter,pasi ka kuptim shqip,Istog(ish-tog),ose ishin.tog ,ishin bashk, mendimi im,kurse emrat evend banimevnnuk kan mujt me u nderu krejt,vetem sa jan deformu pak a shum,psh,Ferizaji eshte qytet i ri,emrin e ka marr ne baz te hani te frizit,kurse shkit e kan emnu uroshevac,ne baz te emrit uroshi,kurse qyteti qe daton shum mija vjet me heret ne ferizaj eshte Jezerci i sotem,por qysh eshte kan emri i Jezercit nuk e di,apo ndoshta ka qen jezerc.
    Kurse Gjilani,me par eshte njoft si Gjinall(Gjinoll)(Gjinajt),dmth. emri i vertet i gjilanit eshte Gjinajt,,ku edhe sot eshte ai fis apo familje e madhi qe quhen Gjinoll.Etj.
    Ja nji ilustrim,nje fashat ne komunrn e Ferizajit,fsh,shqip Gackė,serbisht Gatnje,kurse fshataret paskan ber disa zbulime,e ku kan vendos me emnu me emrin Guackė,por nuk e di me teper se qfar gjetja i ka shtyre per ket emer.
    Ne kacanik,ketu eshte interesant se krejt rrethi i kacanikut,dhe vet kacaniku ka te bėj me ndonji,Nikė,Pastaj eshte nji fshat qe eshte qujt deri para lufte PUstenikė,kurse fshataret ia kan nderru,Pusat e nikės,etj.

  14. #34
    Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
    Anėtarėsuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropė
    Postime
    1,838
    Sharri-Liburn, tė pėrshėndes.

    Shum bukur ke bėrė aresyetimet pėr toponime.
    Unė kisha pas dėshir qė atp spjegime tė bėhen edhe emėrtime.
    Le ta qujm Po du Ujė , Ishin tog , Gjinajt , Pusat e Nikės, fort emra tė bukur.

    Malsori,
    Nuk kam koment pėr Besianen.
    Problemi ėshtė se ti po e arsyeton emėrtimet sllave me atė se popullata na qenka mėsuar ti quaj shtu me shkuj.
    Popullata nė shekujt e ardhshėm do tė mėsohet ti quaj shqip.

    Ti voto pėr emėrtimet sllave, unė do tė votoi pėr ato nė shqip.
    Le tė fitoi shumica.

    Unė jam nga Peja , dhe kam fatin qe nuk ka nevoj qė tė dal nė referendum pėr ndrim tė emrit tė qytetit tim.
    Por do tė jam nė anėn e atyre qė do tė emėrtonin vendet tona me emra tonė.

    Diktaurat ndroj emra , perandorit ndroj emra . Kjo neve na ka gjet deri me tani. tani kemi rastin tė vendosim emrat si duhet .

    Kili
    SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
    SHQIPĖRTARĖT DO TA BĖJĖ SHQIPĖRIN PĖR HATĖR TĖ SHQIPTARĖVE DHE PĖR INAT TĖ ANTISHQIPTARĖVE.
    Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

  15. #35
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar mė parė nga KILI MERTURI Lexo Postimin
    Malsori,
    Nuk kam koment pėr Besianen. .
    me vjen keq kili por me duket se nuk ke koment as per besianen as per te tjerat..keshtu eshte kur flet pa fakte..njeriun nuk duhet ta rrembeje pasioni por llogjika dhe faktet..

    Problemi ėshtė se ti po e arsyeton emėrtimet sllave me atė se popullata na qenka mėsuar ti quaj shtu me shkuj.
    Popullata nė shekujt e ardhshėm do tė mėsohet ti quaj shqip
    nuk arsyetova ashtu siq mendon ti o kili..une nuk e di kush i ka vendosur ato emertime..une nuk vertetova se ato emertime jan sllave apo turke apo marsiane..une te thash vetem se as une e as ti e as shteti nuk mundet dhunshem te ndryshoje nje emertim..nese nje vendbanim nuk ka emer eshte tjeter gje..por nese nje vendbanim ka emer shumevjeqar nuk mund te ndryshohet me nje te rene te lapsit..nese nje vendbanimi i eshte ndryshuar emri dhunshem vite me pare sot e kane te lire banoret e atij vendi tja kthejne emrin e vjeter vendbanimit te tyre..e kjo nuk behet me referendum e as me dekret..kthehet natyrshem ...siq ju kthye emri kuqoves ne shqiperi..apo siq ju kthye emri shen peterburgut ne rusi..

    Ti voto pėr emėrtimet sllave, unė do tė votoi pėr ato nė shqip.
    Le tė fitoi shumica
    dhe kam fatin qe nuk ka nevoj qė tė dal nė referendum pėr ndrim tė emrit tė qytetit tim
    e chyn votimi ketu o kili..nuk behen me referendume te tilla gjera..kur nje njeri don te nderroje emrin e ti a e din i dashur kili se ai e ben kete gje ne gjykate..dhe a e din ti kili se pa argumenta ai nuk mund ta ndryshoje emerin e tij..mbi bazen e disa argumentave te dhena nga personi gjykata merr vendim tja nderroje apo te mos ja nderroje emrin dikujt..kur kjo behet per nje njeri te veqante si mund te bbehet per nje emertim me te pergjithshem..nuk mundet kush ta beje ..

    gjithsesi une e kuptoj deshiren e dikujt per te treguar patriotizmin e tij te skajshem ne lidhje me sllavet dhe sllavizmin..dikush shante kedo qe degjonte muzike sllave , dikush shante dike pse konsumonte produkte sllave , dikush shante pse dikush kishte pasaporte sllave..ne emer te patriotizmit u rrahen dy emigrante diku ne europe pse njeri degjonte muzike sllave e tjetri nuk deshironte te degjonte..diku u be thirrje te bojkotohet cdo gje sllave..prite kur ndonje patriot tjeter te na propozoje te mos thithim ajer sllav..marrina ..patriotizma te vonuara qe populli i ka quajtur patriotizma pas pilafit..nuk e di kur do te ndergjegjesohemi se individi ka lirine e tij te beje cka i pelqen atij..nuk e di kur duhet te ndergjegjesohemi se nuk mund ti imponohesh dikujt se cfare muzike degjon, cfare pije konsumon apo me cfare femre shkon..jane me dhjetra tema sharjeje per femrat shqiptare qe na u martokan me sllave..bile njeri na i kishte ndenjur pas cdo femre shqiptare dhe i kishte rregjistruar te gjitha lindjet e tyre..dhe na thoshte me neveri se ja sa femije po ju japin femrat shqiptare sllaveve..nuk e di a i kishte rregjistruar edhe se sa here kishin po.rdhe keto femra te shkreta ne shkini..nuk e di se si kan guxim keta njerez te shajne , ofendojne,etiketojne te tjeret me lloj lloj epitetesh pse atyre nuk ju pelqen cka bejne te tjeret..kan harruar mjeranet se ka kaluar koha e diktatures kur te gjithe duhej te mendonin e vepronin siq ju thoshte i madhi..nese i madhi thoshte degjoni muzike marsiane te gjithe duhej te degjonin kete muzike..nese i madhi thoshte mos shkoni me femra sllave te gjithe duhej te ndrydhnin ndjenjat e tyre njerezore..sot eshte demokraci dhe cdokush ka lirine e tij te pakufijshme..mesojeni nje here e pergjithmone kete fakt...
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  16. #36
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Malsori, per sa i perket ndryshimit te emrave te vendbanimeve pajtohem deri diku por jo plotesisht. As me ane te akteve nenligjore pa bashkepunim te fshatareve dhe as me vullnet te fshatareve pa ndryshim zyrtar ne dokumente, nuk mund te vihet deri te zbatimi ne praktike i perdorimit te emrave te rinje. Kjo pune kerkon pak kohe me te gjate dhe duhet te kalojne nja dy-tre breza. Pleqet e kane te pamundur te meson me emertimin e ri, perderisa rinia nuk do ta kete aspak problem.
    Duhet qe te kete nje sinkronizim dhe vullnet nga te dyja palet qe te rikthehen ne perdorim emrat e vjetra, apo te ndryshohen emrat e atyre vendbanive qe jane te banuara me shqiptar.

    Shume emra jane rikthyer apo ndryshuar pas luftes se fundit dhe tashme fshataret jane mesuar me perdorimin e ri. Po e marr shembullin e Kamenices qe tani quhet Dardané.
    Perveq ndonje fshatari ne moshe te thyer, te gjithe te tjeret e perdorin emertimin e ri.

    Per pjesen tjeter te shkrimit nuk pajtohem aspak dhe mund te them se ky internacionalizmi yt me duket i tepruar dhe i pakuptimte.
    Se pari me intereson ta di se nga cila qytet/krahine vjen, e pastaj ndoshta do te gjej nje arsyetim per internacionalizmin tend.
    Ashtu sikurse kerkoni ju qe te mos nderhyhet ndaj internacionalisteve si puna juaj, ashtu edhe une kerkoj qe nje internacionalist si puna jote te mos na shes dengla per patriotizmin e atyre qe ndjehen te tille.

    Atdhedashuria nuk eshte mungese e civilizimit, patriotizmi tek nje shqiptar eshte mese i justifikueshem (bazuar ne histori dhe aktualitet) dhe nga atdhedashuria nuk ka zarar.
    Perkundrazi, nje popull qe ka respekt ndaj vetvetes edhe nje huaj do te kete respekt me te madh per ate popull.
    Nuk mund te jemi aq open-minded siq pretendoni ju perderisa nuk ka me shume se 12 vite qe dolem nga nje lufte qe pasojat e saj po vzhdojne dhe do te vazhdojne te jene prezente edhe per disa dekada me rradhe. Nuk mund te jemi kaq open-minded perderisa kufizohemi me fqinje qe sot e kesaj dite vazhdojne te kene pretendime territoriale dhe jo vetem ndaj tokave dhe popullit shqiptar.
    Finlandezet, edhe pse kaloj nje shekull nga lufta e tyre me ruset, vazhdojne te mbajne nje qendrim te rezervuar, per te mos thene urrejtje, ndaj tyre.

    Nese edhe kesaj rradhe harrojme, siq kemi bere vazshdimisht gjate historise, se cka ka ndodhur ne historine jo shume te larget, por edhe me aktualitetin, dhe veprojme ashtu siq trumbetoni ju...na morri lumi.

    Internacionalistat si puna juaj mund t'i mbyllin syte karshi realitetit dhe te jetojne me iluzione...por mos harro se ishin pikerisht keta internacionaliste qe lejuan te harrohet historia e per pasoje edhe te perseritet ajo.
    Si mund ta akuzosh nje pjesetar te nje familje me disa viktima, me prone te shkrumbuar, te torturuar e te dhunuar, te debuar e te nenqmuar qe te konsumoje produkte serbe, qe te degjohet muzike serbe ne prezence te tij, qe te mos i pengojne martesat me serb etj.

    Me siguri ben pjese ne ate llojin e shqiptareve qe ne kontakt me te huajt me shume e nenqmojn se qe e lavderon popullin e tij, per te fituar kredite per vete. Por po te siguroj ty dhe te tjeret se me shume do te humbisni kredite se qe do te fitoni ato.

    Po ta ilustroj me nje shembull.
    Vojislav Sheshelj, nje ekstremist i njohur serb, gjate nje takimi me Rrahman Morinen , ky nje i shitur te serbet...i kishte thene perafersisht "Ti je nje njeri i pavlere. Perderisa ju jeni ne gjendje te dilni kunder vullnetit te popullit tend, nuk me behet vone se sa i ndihmoni ju personalisht Serbise, une vazhdoj te mendoj se ju jeni nje person i pavlere".

    Kaq e kisha per internacionalizmin tend, edhe pse jashte temes.

  17. #37
    Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
    Anėtarėsuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropė
    Postime
    1,838
    Malsor, ti vetėm me "fakte" po fol more djal.

    Nuk ėshtė asgjė e tepruar kombėtare nėse dikush dėshiron tė emėrtoi vendbanimet e veta me fjalė qė kan kuptime .

    Sikur edhe Ilirian Rex qė e theksoi , po mundohesh mu si shum internacionalis, ose unė mė mirė do tė kisha thėnė antishqiptarist .

    Kurse sa pėr informim , nė vendet demokratike , e jo diktatura sic po thua ti ndrohen emrat me referendume popullore .
    Skenderaj, e kishte emrin Serbicė.
    Pėr ty mė e drejt ėshtė tė quhet me emėrtitm tė shkijeve .

    Besiana, mund tė quhet edhe ndryshe, por edhe Besianė, ėshtė emėr i ri apo i vjetėr ky.
    Nuk e di se cili emėr mė i pėrshtatshėm do tė ishtes se Besiana pėr kėtė qytezė!

    Ti vazhdoje "internacionalizmin" shoki jem!

    Kili
    SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
    SHQIPĖRTARĖT DO TA BĖJĖ SHQIPĖRIN PĖR HATĖR TĖ SHQIPTARĖVE DHE PĖR INAT TĖ ANTISHQIPTARĖVE.
    Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anėtarėsuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    O Kili, toponimet ngelen...nuk mund t'i imponosh me 'urdher nga lart'. Ka emertime sllave dhe ne jugperendim te Shqiperise. Ka Novosele ne Vlore, psh. Cfare tregojne keto? Asgje me shume e asgje me pak se historine e shqiptareve: qe kane pase qene te pushtuar nga sllavet.

    Ke dhe emertime te tjere jo-shqip: Pasha Liman, Porto Palermo, Karaburun, Gjirokaster, Sarande, etj etj etj Jane pjese historie, kaq.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sofi _ : 01-06-2011 mė 20:24

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e K.i EPERM
    Anėtarėsuar
    09-03-2009
    Postime
    924
    Citim Postuar mė parė nga Gordon Freeman Lexo Postimin
    problemi qendron ne ate se ti nuk posedon dokumente per dardani e as preardhja e ilireve nuk eshte e vertetuar

    ku jane tempujt ilir? me cfare do te identifikohesh si ilir? edhe gjuha autoktone poashtu eshte zhdukur...ketu qendron problemi

    shqiptaret mund ti nxjerrin tokat vetem me holocaust me asgje tjeter !
    Pėrshendetje :Sa i perket historis Ilire kemi ēka tė flasim e tė diskutojmė edhe shumė vite tjera,unė vetem po e sjelli njė shkrim i cili tregon se shkit e filluan shumė kohė mė parė ,ndryshimin e Historis sonė dhe shkatėrrimin e saj.
    Kisha e shkive nė afėrsi tė Rashkes ,ku ishte edhe selia e arshevekeve ėshtė ndertuar mbi njė Tempull Ilir (shek. i V p.E.S) ky tempull (apo varrezė Ilire)pėr hėrė tė parė ėshtė ndryshuar nė kish nė shek.e IX-pastaj mė vonė nė shek. e XIII-perseri ėshtė riparuar.
    Pėrfundimishtė nė vitin 1958- u bė rindertimi i fundit dhe mė kėtė rastė u zbulua njė Galeri nė tė cilėn u gjeten shumė stoli dhe vaza e qeramika Ilire,shkit e quajten kėtė Kisha e Pjetrit (nė Ziēa)e cila i pėrngjan njė Kishe nė Zarė (Zadar) mė emrin Kisha e Donatit.
    Tė gjitha kėto shenime gjinden nė Muzeun Shtetit (nė Zarė) si dhe gjithė Adminstrimi Ilir i cili u krijua nga Napoleoni,gjithashtu edhe Kisha e Donatit sot ėshtė njė Myze Arkeologjik i pasur nė Zarė.

    Pėrshendetje pėr Shqiptarėt Autokton nė Zarė ,tė cilėt e flasin edhe sot gjuhėn Iliro-Shqiptare.

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    mustafa kruja.. e filloj kte pun i pari ktu e 75 vjet me pare..

    natyrisht kishte dhe perkrahje te intelektualve te shquar qe ai i kishte mobilizuar ne qeverisjen e tij te shkurter..

    mirpo ndodhen ngjarje madhore e i ngeli ne gjysem.. kjo nisme atdhetare atdhetarit te madh.. mustafa kruja..merlikes..

    po tani ka ardhur koha qe me kujdes e jo sharllatanishto budallakisht.. te filloj ki proces..

    pa i rene ne sy hallkut..

    kuptonet..

    ..

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
    Nga strong_07 nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
  2. Identiteti evropian i shqiptarėve
    Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  3. Ortodoksia Shqiptare sot
    Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
  4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
  5. Pėrgjigje: 139
    Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •