Close
Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 196
  1. #81
    Shume arkeologe dhe studiues jane tallur dhe po tallen keq me Osmanagicin. Arsyet jane te shumta, nga zilia profesionale deri tek shembja e dogmes. Madje mund te jene dhe te tjera pasi ekzistenca e nje piramide te tille dhe nese eshte me e vjeter se ato te Egjyptit mund te rrenoje shume kulla nga themelet. DHe sidomos fakti qe kane qene iliret qe i kane ndertuar. Skam mundur te lexoj asnje koment nga arkeologe greke por do isha kurioz te dija se si jane shprehur. Jo per gje po nese eshte piramide dhe ilire atehere greket kane perseri rast qe te mburren me civilizimin e tyre te percjelle tek iliret barbare

  2. #82
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123





    PERSHENDETJE
    Pse nuk e vlersojn si duhet Osmanagiçin sepse ka thyer rregulloren i ka quajt piramidat e Bosnjes PIRAMIDA YLLIRE ti kish quajt ,,Greke''
    apo ''Serbe" do te bente jehon dhe do ta respektonin .
    Deri me tani jan te zbuluara 3 sosh me madhsi te ndryshme.
    Me habisin keto shkronja Pellazget-ylliret paskan dite te shkruajn , nje fakt me shum ,vall ku mbeti shkrimi Pellazg-Yllir .
    Si eshte e mundur me qfar lloji mjetesh i kan gdhend -skalit keta gure kaq me precizitet sidomos guri qe eshte i skalitur ne kand .


    Nje figur qe eshte postuar me par ngjan me nje qelizorin papuçorin eshte pun e njeriut apo rastesi .
    Nese eshte pune e dores se njeriut !
    Eshte edhe ajo figura e papuqorit nje qelizorit a thua me qfar lloji te mikroskopit e kan rritur dhe e kan kopjua ne gure sa e paskan njohur Pellazget-Ylliret boten mikroskopike .

    Shum gjera do te argumentohen shum teza do te bien si rrufe nga pjedestali i ngritur falso .

    Avash avash.

    DO TE DIHET SE KUSH KISHTE KULTURE ME TE LASHT NE BALLKAN.

    Kan hy faktet ne radhe vetem durim se do shendrisin .Ka shum fakte edhe pse akoma nuk po publikohen ka edhe shum te cenzuruara pse nuk di .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 19-09-2007 më 15:50

  3. #83
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    po ketu XH.Gashi, a mund te deshifroni ?
    Natyra shpeshehere bene edhe loje krijon imazhe te ndryshme por si ne kete rast ne Bosnjes, dhe mu aty perball piramides se diellit te shufen shenja te tilla qe ngjasin ne gerrma te alf latine kjo eshte çudi e madhe.
    Mbi kete kodrine te vogel shifen keto shenja, sipas jush, çka mund te jene keto shenja, simbole apo shkronja te para pellazge ?

    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 15-09-2007 më 09:26

  4. #84
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Keto jane lidhjet me te fundit per piramiden ne bosnje mirepo se shpejti do arrihet edhe tek nje guri i madh ne tunelin e piramides ku mbi kete guri jane te skalitura shkronja te shumta pra se shpejti do arrihet edhe deri tek qelsi i shkrimeve te para pellazgo ilire apo para etruske.
    http://piramidasunca.ba/gallery/?cat...bar/140907/01#

    Te thuhet se natyra i krijoi keta blloka te renditura eshte e pa baz fare; ketu shifet se dora e njeriut i ka punuar keta gur dhe i ka renditur sipas deshires se tije.
    http://piramidasunca.ba/ba/index.php...rting=lastadd#

    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 15-09-2007 më 13:32

  5. #85
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje

    Kreksi nuk eshte loj e natyres kjo figur e kodres qe keni postuar edhe me pare jam i bindur qe shum shpejt do te rezultojn germat pastaj do te zberthehen , e kam cek edhe me pare kur
    PELLAZET- YLLIRET kan perdor shkrim lexim ishin orakujt EVROPES ne DODON i benin edhe drujt te flasin nuk eshte habi te shkruhen shkronja kolosale por kujt ja shkruajtenkujt ja dedikuan qe ti lexoj ketu ka kuptim shum te rendesishem , me ken deshten te komunikojn PELLAZGO-YLLIRET.Nese ju drejtuan krijuesit besoj se do te rezultoj ndonje fjal lutje per ti shpetuar nga permbytja dhe e dyta per te lene trashegim pasardhesve germat qe ishin me te rendesishmet per ate periudh kohore.
    ,,Gjasat jan te medha qe Greket dhe Serbet leht i deshifrojn keto shkronja se kan ndejt lart ne drunj e ndoshta i kan lexuar nga lart ''.

  6. #86
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Ohhhh Zot I Madhë....paskëshim Alfabet Etruskë Ne Piramiden Ilire.....kjo është Një Mbrekulli ...oh Zot Zot Zot......jamë Shumë I Gëzuar Me Së Fundi

  7. #87
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    xhgashi....po me iken truri fare...........te kujtohet anjishtanji i cili tha se hipa mbi cupet e dimokritit edhe ja arrita.......flasim për shume të dhëna për një botë shume të zhvilluar po të marrim parasysh se edhe deti Jonë ishte thenë që nga lashtesia se ka thellsin..........edhe u vertetua vetem vjetë.....................................në ç injorance e zhyti boten qytetrimi fetare fanatike greko latine i cili digjte dijetaret????

  8. #88
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123


    postimi 82 figura-imazhi pare ne kete gurin lart ne mbrendsi te piramides yllire ne bosnje u gjenden te skalitura ato simbolet ne form germave.

    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 18-09-2007 më 16:03

  9. #89
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123


    Postova kete imazh, arsyeja eshte ne nje emision te explorerit pash se si e ruanin dhe i perkushtonin kujdes te madh mumjes se nje faraoni nuk eshte me rendesi se cili ishte por pozicioni i mumjes me kete figuren e vizatuar ne nje varrez te bosnjes jan shum identik sidomos duart pozicioni i njejt si te mumja e faraonit ashtu edhe vizatimi -gdhendja e gurit te varrit duart ne te njejtin pozicion a thua pse kjo ngjajshmeri .
    pershendetje.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 18-09-2007 më 16:04

  10. #90
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Po, kjo menyre e kryqezimit te duarve simbolizonte tek egjiptianet vetem faraonet e momifkuar me duart e kryqezuara dhe duke iu falenderuar nje njohese te madhe egjiptase eshte gjetur edhe momia e Ramsez II deh ate per qudin e botes ne muzeun Niagara keshtuqe pas shume mundimeve me ne fund faraoni me i famshem egjiptian u kthye ne Egjipt me aeroplan per te pushuar ne atedheun e tijë.

    Harrova te ju pues; kjo statuet eshte ne bosnnje ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 18-09-2007 më 16:42

  11. #91
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje
    Po kreksi eshte ne bosnje ashtu se paku e kam lexuar.
    Une rastesisht e kam verejtur pozicionin e duarve te mumijes se faraonit dhe e kam krahasuar me kete gure gdhendje te varrit ne bosnje.

  12. #92
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100

    piramide ilire

    XHGASHI........postimi 82.....guri ku jane shkruajtur mbishkrimet... nuk shfaqet ne faqen qe hap une....mundesh te ma dergosh me mesazh privat te lutem!.

  13. #93
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Shiqo ketu ndoshta do kesh mundesi te kopjosh.
    http://www.flickr.com/photos/11316804@N03/1093699915/

  14. #94
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    faleminderit kreksi............njohe shume mire shumicen e alfabeteve te lashta...por me sa dalloj ketu tek keto shkrimet ...kemi te bejme me alfabet te koheheve te mijvjeçarit te pare te eres sone....gje qe tregon se NDERTESA NJIHEJ ATEHER.......ATEHER PERSE NUK PERMENDET ASGJEKUNDI NGA DIJETARET E LASHTESIS????IMAGJINO SE SA SHUME GJERA NA KA FSHEHUR ANTIKITETI I TIPAVE SI PUNA E SENEKA LEGENIT?IMAGJINO SE ÇPASURI TE MADHE NGA LASHTESIA DO KETE EDHE VENDI YNE......THOMOPULO EDHE WILLIAMS KANE THENE SE "DHJETRA QYTETE PELLAZGE JANE MBULUAR ME TONE BALTE NGA SHEKUJT"...KURSE STRABONI I SHEK 1 NA KUJTON SE BOTA PERRETH TOMORRIT ISHTE E SHUME BANUAR DIKUR... EDHE ...DUKEN NDERTESAT E RRENUARA......."NE SE VRENE NDONJE FIGURE TE ÇUDITSHME TE LUTEM POSTOJE ....SEPSE MUNDE TA NJOHE DIREKT SE ME CILAT SHENJE LIDHET!.

  15. #95
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga XhGashi Lexo Postimin
    pershendetje

    Kreksi nuk eshte loj e natyres kjo figur e kodres qe keni postuar edhe me pare jam i bindur qe shum shpejt do te rezultojn germat pastaj do te zberthehen , e kam cek edhe me pare kur
    PELLAZET- YLLIRET kan perdor shkrim lexim ishin orakujt EVROPES ne DODON i benin edhe drujt te flasin nuk eshte habi te shkruhen shkronja kolosale por kujt ja shkruajtenkujt ja dedikuan qe ti lexoj ketu ka kuptim shum te rendesishem , me ken deshten te komunikojn PELLAZGO-YLLIRET.Nese ju drejtuan krijuesit besoj se do te rezultoj ndonje fjal lutje per ti shpetuar nga permbytja dhe e dyta per te lene trashegim pasardhesve germat qe ishin me te rendesishmet per ate periudh kohore.
    ,,Gjasat jan te medha qe Greket dhe Serbet leht i deshifrojn keto shkronja se kan ndejt lart ne drunj e ndoshta i kan lexuar nga lart ''.
    Me ne fund jam i sigurt qe paskam patur te drejte !

    Nese ju kujtohet pata then se i kam shkruar edhe Samir Osmanagiçit per keto shenja mbi malet afer piramidave e ai me pat kthye pergjigjeje me keto fjale; shume interesante kjo do e shofim (e kam edhe copjen e pergjegjejes se tijë) mirepo nuk me shkroi. Une ia shpreha tezen se aty jane shkronja te moçme pellazge mirepo sot lexova ne faqen e tije te internetit se nje tjeter studius boshnjake i kishte publukue keto hipoteza se mbi keto kodra ka shkrime qe lexohen prej se larti. Me te then te drejten inati nuk me erdhi por me shume inati me vjen se si e fshehin kete zbulim boshnjakët si me qelim...
    Mund ti lexosh edhe diskutimet qe patem vitin e kaluar me duket edhe ketu ne forum me disa qe besa edhe u tallnin me postimin e kreksit....
    Nejse nuk ka nevoje te kesh emer per ti zbuluar ato shenja qe shifen edhe prej aeroplani...
    Po deshe shko ne google earth dhe shef potimet e mia aty'sllove na pllanini" dhe do bindesh se y vend eshte mister !

    http://piramidasunca.ba/ba/index.php...1298&Itemid=26
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 25-09-2007 më 14:52 Arsyeja: nje link

  16. #96
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Kam ndermend qe te publikoj nje botim te Osmanagiçit ne kete tem megjithse jam duke e perkthyer edhe pse koha spo me premton do te mundohem per hire te disa antareve qe e meritojn te dine me shum per kete teme. Kerkoj ndjes per perkthim te dobet .
    Nese shpreh dikush deshir qe te me ndihmoj ne perkthim te materialit une po ja postoj materialin.
    Semir Osmanagiç



    PIRAMIDA E DIELLIT NE BOSNJE

    - Zbulimi i piramides se par ne
    - EUROPE-
    PERMBAJTJA



    1. Gjenetika antropologjike ecilandryshon foton-botkuptimin e mirenjohur boteror
    1.1. revolucioni - DNK
    1.2. Harte migrimesh
    1.3. Vertetimi per tezen Illyire
    1.4. Haplogrupi im

    2. Fenomeni i gurve te rrumbullaket
    2.1. Enigma megalitske eKostarikes
    2.2. Rrjeti energjetik botror?
    2.3. Lokacioni i gurve rrethor ne Bosnje

    3. Biogjeometria

    4. Piramida e Diellit e Bosnjes – piramida e pare Europiane
    4.1. Visoçica
    4.2. Afesit e El Salvadorita
    4.2.1. Joya de Ceren
    4.2.2. San Andres
    4.2.3. Cihuatan
    4.2.4. El Tazumal
    4.2.5. Casa Blanca
    4.3. Cpimet kerkimorene Visoçice
    4.3.1 Leja dhe pelqimi
    4.3.2. Anet e botes
    4.3.3. Gjashte shpuarjet
    4.3.4. Analizat Geologjike
    4.3.5. Mendimeta
    4.3.6. Pse eshte piramide, dhe jo krijim natyror ?!
    4.3.7. Cka me pastaj?

    5. Deti Adriatik – Pasuri arkeologjike botrore
    5.1. Qytetet Illyre si nga endrrat Troja hercegovase, Daorsoni, Germadhat ne Oshaniçi
    5.2. Asseria
    5.3. Varvarija

    1: Ne kerkim te algeve( alkama Jovo Jovanoviçi)

    2: Medun (Bojan Zeçeviçi)

    Indexi emrave dhe kuptimeve

    Sshqyrtimi









    PIRAMIDA E DIELLIT NE BOSNJE

    - Zbulimi i piramides se par ne
    - EUROPE-

    UDHZIMI





    Para 12 500 vitesh pjesa e madhe e Evropes ishte nen shtresa te mdha te akullit. Megjithate, pjesa jugore e Europes, prej Baskise, pertej Spanjes, Italise, Kroacise, Bosnjes, gjer ne Turçi deri te brigjet kavkasizike lulzuan popujt me kulturen e tyre.

    U Zhvilluan civilizimeve te Pacifikut, Atlantikut dhe Mesdheut te cilat lan gjurme te mdha te kjarta si ne arkitekture si dhe ne frymen sociale dhe ne jeten shpirterore te Europianve jugor. Per ta rejoini i Bosnje-Hercegovinesdhe baseni i detit Adriatik kishin rendesi te vacant ishin burim i energjis potenciale. .

    Qindra kilometra diagonales se gjate, prej lumit Save deri ne Adriatik, pra ky zhvillim kulturor konsiderohej sime I lakmueshmi me –terhjekes per te gjith Europen e asaj kohe.
    Prania panderprer ne shum mijvjeçare e Illyrevet ,dhe e grupit Bask-kavkazike lan pas vetes nje gjenialitet te shprehur ne piramidasi dhe qytete monumentesh guroresi komplekse te sistemit energjetik
    Kataklizma e gjithsise para 12 000 vitesh dhe shkrirja e akullit ne Europ ishin indicator te ngritjes se nivelit per disa qindra metra. Gjurmet e civilizimevei mbuloj uji.. Pas terhjekjes se detit dhe kalimin e kohes piramidat I mbuloj dheu dhe gjelbrimi.
    Tani rralle her kemi raste qe te kemi kontakte te drejtpertrejta me gjurmet e parardhsve tane ,megjithat mundohemi qe te krijojm nje mozaik-paramendim per te parapa pamjen e tyre.

    Mozaiku I cili e ben Bosnje – Hercegovinen nje gjevahir arkeologjik botror.

  17. #97
    Citim Postuar më parë nga XhGashi Lexo Postimin

    2. Fenomeni i gurve te rrumbullaket
    2.1. Enigma megalitske eKostarikes
    2.2. Rrjeti energjetik botror?



    4.2.1. Joya de Ceren
    4.2.2. San Andres
    4.2.3. Cihuatan
    4.2.4. El Tazumal
    4.2.5. Casa Blanca
    Per pikat qe kam lene te cituara jam shume kurioz te lexoj se cka per te thene Osmanagic. Jane subjekte qe i njoh relativisht shume mire dhe jam i sigurt se cfare materialesh do kete perdorur dhe se nga kush studiues.
    Po pres deri atehere...

  18. #98
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Po Xh.G; une i kam lexuar te gjitha librat e tija ketu ne internet falas, mirepo do e shofish se me çfare dinakerije e diplomacie e ka pergatitur terrenin Osmanagiçi.
    Ai shkon deri atje sa qe sllavet i ben vendas pra nuk paskan ardhur pertej ukraine por qe nga bosnja qenkan shperndare tutje. Sidomos teorit e qyteteve ilire me ato mure kolosale si tek inkasit ai thote se nuk jane ndertime fiseve ilire fare etj. Ai permes ADN thote duke u nisur nga grupi i gjakut te tije se me se 45% eshte vendas qe prej mija vitesh aty ne bosnje etj.
    Pra vetem kah fundi permend shqiptaret dhe nuk jep mendim si duhet me shkurt asgje...
    Nese ke kohe perkthej ato shkrime po edhe une nese kam kohe te lire do te ju bashkangjitem per nje bashkepunim.

    shendet

  19. #99
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Kreks,une dua te di ,qe pervec shenjave ne gur, ka te tjera qe mund te konsiderohen shkronja?Ose ka ndonje artikull ne shqip kryesisht per shkronjat e gjetura ?

  20. #100
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2006
    Postime
    14
    kush tha se illyret skan pas shkrim messapet kan shkrujtur lexo kete faqe

    http://en.wikipedia.org/wiki/Messapian_language

Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Dejtoni shenoi fundin e nje lufte apo fillimin e nje ndarje te re?
    Nga DYDRINAS në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 13:18
  2. Truri i sulmeve të 11 shtatorit ka luftuar në Bosnjë e Hercegovinë
    Nga StormAngel në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-08-2004, 19:35
  3. Prezidenti Moisiu viziton trupat ushtarake ne Bosnje
    Nga StormAngel në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-07-2004, 12:30
  4. LDK-ja nën terrorin e pol-potistave
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 07-01-2004, 14:00
  5. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 06-10-2003, 14:21

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •