Close
Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 196
 1. #81
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Shume arkeologe dhe studiues jane tallur dhe po tallen keq me Osmanagicin. Arsyet jane te shumta, nga zilia profesionale deri tek shembja e dogmes. Madje mund te jene dhe te tjera pasi ekzistenca e nje piramide te tille dhe nese eshte me e vjeter se ato te Egjyptit mund te rrenoje shume kulla nga themelet. DHe sidomos fakti qe kane qene iliret qe i kane ndertuar. Skam mundur te lexoj asnje koment nga arkeologe greke por do isha kurioz te dija se si jane shprehur. Jo per gje po nese eshte piramide dhe ilire atehere greket kane perseri rast qe te mburren me civilizimin e tyre te percjelle tek iliret barbare

 2. #82
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  PERSHENDETJE
  Pse nuk e vlersojn si duhet Osmanagiin sepse ka thyer rregulloren i ka quajt piramidat e Bosnjes PIRAMIDA YLLIRE ti kish quajt ,,Greke''
  apo ''Serbe" do te bente jehon dhe do ta respektonin .
  Deri me tani jan te zbuluara 3 sosh me madhsi te ndryshme.
  Me habisin keto shkronja Pellazget-ylliret paskan dite te shkruajn , nje fakt me shum ,vall ku mbeti shkrimi Pellazg-Yllir .
  Si eshte e mundur me qfar lloji mjetesh i kan gdhend -skalit keta gure kaq me precizitet sidomos guri qe eshte i skalitur ne kand .


  Nje figur qe eshte postuar me par ngjan me nje qelizorin papuorin eshte pun e njeriut apo rastesi .
  Nese eshte pune e dores se njeriut !
  Eshte edhe ajo figura e papuqorit nje qelizorit a thua me qfar lloji te mikroskopit e kan rritur dhe e kan kopjua ne gure sa e paskan njohur Pellazget-Ylliret boten mikroskopike .

  Shum gjera do te argumentohen shum teza do te bien si rrufe nga pjedestali i ngritur falso .

  Avash avash.

  DO TE DIHET SE KUSH KISHTE KULTURE ME TE LASHT NE BALLKAN.

  Kan hy faktet ne radhe vetem durim se do shendrisin .Ka shum fakte edhe pse akoma nuk po publikohen ka edhe shum te cenzuruara pse nuk di .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Darius : 19-09-2007 m 15:50

 3. #83
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  po ketu XH.Gashi, a mund te deshifroni ?
  Natyra shpeshehere bene edhe loje krijon imazhe te ndryshme por si ne kete rast ne Bosnjes, dhe mu aty perball piramides se diellit te shufen shenja te tilla qe ngjasin ne gerrma te alf latine kjo eshte udi e madhe.
  Mbi kete kodrine te vogel shifen keto shenja, sipas jush, ka mund te jene keto shenja, simbole apo shkronja te para pellazge ?

  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 15-09-2007 m 09:26

 4. #84
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Keto jane lidhjet me te fundit per piramiden ne bosnje mirepo se shpejti do arrihet edhe tek nje guri i madh ne tunelin e piramides ku mbi kete guri jane te skalitura shkronja te shumta pra se shpejti do arrihet edhe deri tek qelsi i shkrimeve te para pellazgo ilire apo para etruske.
  http://piramidasunca.ba/gallery/?cat...bar/140907/01#

  Te thuhet se natyra i krijoi keta blloka te renditura eshte e pa baz fare; ketu shifet se dora e njeriut i ka punuar keta gur dhe i ka renditur sipas deshires se tije.
  http://piramidasunca.ba/ba/index.php...rting=lastadd#

  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 15-09-2007 m 13:32

 5. #85
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  pershendetje

  Kreksi nuk eshte loj e natyres kjo figur e kodres qe keni postuar edhe me pare jam i bindur qe shum shpejt do te rezultojn germat pastaj do te zberthehen , e kam cek edhe me pare kur
  PELLAZET- YLLIRET kan perdor shkrim lexim ishin orakujt EVROPES ne DODON i benin edhe drujt te flasin nuk eshte habi te shkruhen shkronja kolosale por kujt ja shkruajtenkujt ja dedikuan qe ti lexoj ketu ka kuptim shum te rendesishem , me ken deshten te komunikojn PELLAZGO-YLLIRET.Nese ju drejtuan krijuesit besoj se do te rezultoj ndonje fjal lutje per ti shpetuar nga permbytja dhe e dyta per te lene trashegim pasardhesve germat qe ishin me te rendesishmet per ate periudh kohore.
  ,,Gjasat jan te medha qe Greket dhe Serbet leht i deshifrojn keto shkronja se kan ndejt lart ne drunj e ndoshta i kan lexuar nga lart ''.

 6. #86
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ohhhh Zot I Madh....paskshim Alfabet Etrusk Ne Piramiden Ilire.....kjo sht Nj Mbrekulli ...oh Zot Zot Zot......jam Shum I Gzuar Me S Fundi

 7. #87
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  xhgashi....po me iken truri fare...........te kujtohet anjishtanji i cili tha se hipa mbi cupet e dimokritit edhe ja arrita.......flasim pr shume t dhna pr nj bot shume t zhvilluar po t marrim parasysh se edhe deti Jon ishte then q nga lashtesia se ka thellsin..........edhe u vertetua vetem vjet.....................................n injorance e zhyti boten qytetrimi fetare fanatike greko latine i cili digjte dijetaret????

 8. #88
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime


  postimi 82 figura-imazhi pare ne kete gurin lart ne mbrendsi te piramides yllire ne bosnje u gjenden te skalitura ato simbolet ne form germave.

  Ndryshuar pr her t fundit nga Darius : 18-09-2007 m 16:03

 9. #89
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime


  Postova kete imazh, arsyeja eshte ne nje emision te explorerit pash se si e ruanin dhe i perkushtonin kujdes te madh mumjes se nje faraoni nuk eshte me rendesi se cili ishte por pozicioni i mumjes me kete figuren e vizatuar ne nje varrez te bosnjes jan shum identik sidomos duart pozicioni i njejt si te mumja e faraonit ashtu edhe vizatimi -gdhendja e gurit te varrit duart ne te njejtin pozicion a thua pse kjo ngjajshmeri .
  pershendetje.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Darius : 18-09-2007 m 16:04

 10. #90
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Po, kjo menyre e kryqezimit te duarve simbolizonte tek egjiptianet vetem faraonet e momifkuar me duart e kryqezuara dhe duke iu falenderuar nje njohese te madhe egjiptase eshte gjetur edhe momia e Ramsez II deh ate per qudin e botes ne muzeun Niagara keshtuqe pas shume mundimeve me ne fund faraoni me i famshem egjiptian u kthye ne Egjipt me aeroplan per te pushuar ne atedheun e tij.

  Harrova te ju pues; kjo statuet eshte ne bosnnje ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 18-09-2007 m 16:42

 11. #91
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  pershendetje
  Po kreksi eshte ne bosnje ashtu se paku e kam lexuar.
  Une rastesisht e kam verejtur pozicionin e duarve te mumijes se faraonit dhe e kam krahasuar me kete gure gdhendje te varrit ne bosnje.

 12. #92
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  piramide ilire

  XHGASHI........postimi 82.....guri ku jane shkruajtur mbishkrimet... nuk shfaqet ne faqen qe hap une....mundesh te ma dergosh me mesazh privat te lutem!.

 13. #93
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Shiqo ketu ndoshta do kesh mundesi te kopjosh.
  http://www.flickr.com/photos/11316804@N03/1093699915/

 14. #94
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  faleminderit kreksi............njohe shume mire shumicen e alfabeteve te lashta...por me sa dalloj ketu tek keto shkrimet ...kemi te bejme me alfabet te koheheve te mijvjearit te pare te eres sone....gje qe tregon se NDERTESA NJIHEJ ATEHER.......ATEHER PERSE NUK PERMENDET ASGJEKUNDI NGA DIJETARET E LASHTESIS????IMAGJINO SE SA SHUME GJERA NA KA FSHEHUR ANTIKITETI I TIPAVE SI PUNA E SENEKA LEGENIT?IMAGJINO SE PASURI TE MADHE NGA LASHTESIA DO KETE EDHE VENDI YNE......THOMOPULO EDHE WILLIAMS KANE THENE SE "DHJETRA QYTETE PELLAZGE JANE MBULUAR ME TONE BALTE NGA SHEKUJT"...KURSE STRABONI I SHEK 1 NA KUJTON SE BOTA PERRETH TOMORRIT ISHTE E SHUME BANUAR DIKUR... EDHE ...DUKEN NDERTESAT E RRENUARA......."NE SE VRENE NDONJE FIGURE TE UDITSHME TE LUTEM POSTOJE ....SEPSE MUNDE TA NJOHE DIREKT SE ME CILAT SHENJE LIDHET!.

 15. #95
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Citim Postuar m par nga XhGashi Lexo Postimin
  pershendetje

  Kreksi nuk eshte loj e natyres kjo figur e kodres qe keni postuar edhe me pare jam i bindur qe shum shpejt do te rezultojn germat pastaj do te zberthehen , e kam cek edhe me pare kur
  PELLAZET- YLLIRET kan perdor shkrim lexim ishin orakujt EVROPES ne DODON i benin edhe drujt te flasin nuk eshte habi te shkruhen shkronja kolosale por kujt ja shkruajtenkujt ja dedikuan qe ti lexoj ketu ka kuptim shum te rendesishem , me ken deshten te komunikojn PELLAZGO-YLLIRET.Nese ju drejtuan krijuesit besoj se do te rezultoj ndonje fjal lutje per ti shpetuar nga permbytja dhe e dyta per te lene trashegim pasardhesve germat qe ishin me te rendesishmet per ate periudh kohore.
  ,,Gjasat jan te medha qe Greket dhe Serbet leht i deshifrojn keto shkronja se kan ndejt lart ne drunj e ndoshta i kan lexuar nga lart ''.
  Me ne fund jam i sigurt qe paskam patur te drejte !

  Nese ju kujtohet pata then se i kam shkruar edhe Samir Osmanagiit per keto shenja mbi malet afer piramidave e ai me pat kthye pergjigjeje me keto fjale; shume interesante kjo do e shofim (e kam edhe copjen e pergjegjejes se tij) mirepo nuk me shkroi. Une ia shpreha tezen se aty jane shkronja te mome pellazge mirepo sot lexova ne faqen e tije te internetit se nje tjeter studius boshnjake i kishte publukue keto hipoteza se mbi keto kodra ka shkrime qe lexohen prej se larti. Me te then te drejten inati nuk me erdhi por me shume inati me vjen se si e fshehin kete zbulim boshnjakt si me qelim...
  Mund ti lexosh edhe diskutimet qe patem vitin e kaluar me duket edhe ketu ne forum me disa qe besa edhe u tallnin me postimin e kreksit....
  Nejse nuk ka nevoje te kesh emer per ti zbuluar ato shenja qe shifen edhe prej aeroplani...
  Po deshe shko ne google earth dhe shef potimet e mia aty'sllove na pllanini" dhe do bindesh se y vend eshte mister !

  http://piramidasunca.ba/ba/index.php...1298&Itemid=26
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 25-09-2007 m 14:52 Arsyeja: nje link

 16. #96
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Kam ndermend qe te publikoj nje botim te Osmanagiit ne kete tem megjithse jam duke e perkthyer edhe pse koha spo me premton do te mundohem per hire te disa antareve qe e meritojn te dine me shum per kete teme. Kerkoj ndjes per perkthim te dobet .
  Nese shpreh dikush deshir qe te me ndihmoj ne perkthim te materialit une po ja postoj materialin.
  Semir Osmanagi  PIRAMIDA E DIELLIT NE BOSNJE

  - Zbulimi i piramides se par ne
  - EUROPE-
  PERMBAJTJA  1. Gjenetika antropologjike ecilandryshon foton-botkuptimin e mirenjohur boteror
  1.1. revolucioni - DNK
  1.2. Harte migrimesh
  1.3. Vertetimi per tezen Illyire
  1.4. Haplogrupi im

  2. Fenomeni i gurve te rrumbullaket
  2.1. Enigma megalitske eKostarikes
  2.2. Rrjeti energjetik botror?
  2.3. Lokacioni i gurve rrethor ne Bosnje

  3. Biogjeometria

  4. Piramida e Diellit e Bosnjes piramida e pare Europiane
  4.1. Visoica
  4.2. Afesit e El Salvadorita
  4.2.1. Joya de Ceren
  4.2.2. San Andres
  4.2.3. Cihuatan
  4.2.4. El Tazumal
  4.2.5. Casa Blanca
  4.3. Cpimet kerkimorene Visoice
  4.3.1 Leja dhe pelqimi
  4.3.2. Anet e botes
  4.3.3. Gjashte shpuarjet
  4.3.4. Analizat Geologjike
  4.3.5. Mendimeta
  4.3.6. Pse eshte piramide, dhe jo krijim natyror ?!
  4.3.7. Cka me pastaj?

  5. Deti Adriatik Pasuri arkeologjike botrore
  5.1. Qytetet Illyre si nga endrrat Troja hercegovase, Daorsoni, Germadhat ne Oshanii
  5.2. Asseria
  5.3. Varvarija

  1: Ne kerkim te algeve( alkama Jovo Jovanovii)

  2: Medun (Bojan Zeevii)

  Indexi emrave dhe kuptimeve

  Sshqyrtimi

  PIRAMIDA E DIELLIT NE BOSNJE

  - Zbulimi i piramides se par ne
  - EUROPE-

  UDHZIMI

  Para 12 500 vitesh pjesa e madhe e Evropes ishte nen shtresa te mdha te akullit. Megjithate, pjesa jugore e Europes, prej Baskise, pertej Spanjes, Italise, Kroacise, Bosnjes, gjer ne Turi deri te brigjet kavkasizike lulzuan popujt me kulturen e tyre.

  U Zhvilluan civilizimeve te Pacifikut, Atlantikut dhe Mesdheut te cilat lan gjurme te mdha te kjarta si ne arkitekture si dhe ne frymen sociale dhe ne jeten shpirterore te Europianve jugor. Per ta rejoini i Bosnje-Hercegovinesdhe baseni i detit Adriatik kishin rendesi te vacant ishin burim i energjis potenciale. .

  Qindra kilometra diagonales se gjate, prej lumit Save deri ne Adriatik, pra ky zhvillim kulturor konsiderohej sime I lakmueshmi me terhjekes per te gjith Europen e asaj kohe.
  Prania panderprer ne shum mijvjeare e Illyrevet ,dhe e grupit Bask-kavkazike lan pas vetes nje gjenialitet te shprehur ne piramidasi dhe qytete monumentesh guroresi komplekse te sistemit energjetik
  Kataklizma e gjithsise para 12 000 vitesh dhe shkrirja e akullit ne Europ ishin indicator te ngritjes se nivelit per disa qindra metra. Gjurmet e civilizimevei mbuloj uji.. Pas terhjekjes se detit dhe kalimin e kohes piramidat I mbuloj dheu dhe gjelbrimi.
  Tani rralle her kemi raste qe te kemi kontakte te drejtpertrejta me gjurmet e parardhsve tane ,megjithat mundohemi qe te krijojm nje mozaik-paramendim per te parapa pamjen e tyre.

  Mozaiku I cili e ben Bosnje Hercegovinen nje gjevahir arkeologjik botror.

 17. #97
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Citim Postuar m par nga XhGashi Lexo Postimin

  2. Fenomeni i gurve te rrumbullaket
  2.1. Enigma megalitske eKostarikes
  2.2. Rrjeti energjetik botror?  4.2.1. Joya de Ceren
  4.2.2. San Andres
  4.2.3. Cihuatan
  4.2.4. El Tazumal
  4.2.5. Casa Blanca
  Per pikat qe kam lene te cituara jam shume kurioz te lexoj se cka per te thene Osmanagic. Jane subjekte qe i njoh relativisht shume mire dhe jam i sigurt se cfare materialesh do kete perdorur dhe se nga kush studiues.
  Po pres deri atehere...

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Po Xh.G; une i kam lexuar te gjitha librat e tija ketu ne internet falas, mirepo do e shofish se me fare dinakerije e diplomacie e ka pergatitur terrenin Osmanagii.
  Ai shkon deri atje sa qe sllavet i ben vendas pra nuk paskan ardhur pertej ukraine por qe nga bosnja qenkan shperndare tutje. Sidomos teorit e qyteteve ilire me ato mure kolosale si tek inkasit ai thote se nuk jane ndertime fiseve ilire fare etj. Ai permes ADN thote duke u nisur nga grupi i gjakut te tije se me se 45% eshte vendas qe prej mija vitesh aty ne bosnje etj.
  Pra vetem kah fundi permend shqiptaret dhe nuk jep mendim si duhet me shkurt asgje...
  Nese ke kohe perkthej ato shkrime po edhe une nese kam kohe te lire do te ju bashkangjitem per nje bashkepunim.

  shendet

 19. #99
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Antarsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  Kreks,une dua te di ,qe pervec shenjave ne gur, ka te tjera qe mund te konsiderohen shkronja?Ose ka ndonje artikull ne shqip kryesisht per shkronjat e gjetura ?

 20. #100
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2006
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kush tha se illyret skan pas shkrim messapet kan shkrujtur lexo kete faqe

  http://en.wikipedia.org/wiki/Messapian_language

Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dejtoni shenoi fundin e nje lufte apo fillimin e nje ndarje te re?
  Nga DYDRINAS n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 13:18
 2. Truri i sulmeve t 11 shtatorit ka luftuar n Bosnj e Hercegovin
  Nga StormAngel n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-08-2004, 19:35
 3. Prezidenti Moisiu viziton trupat ushtarake ne Bosnje
  Nga StormAngel n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-07-2004, 12:30
 4. LDK-ja nn terrorin e pol-potistave
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 07-01-2004, 13:00
 5. Shakat pr Biondet do t bhen jo ligjore n Bosnj
  Nga Arb n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 06-10-2003, 14:21

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •