Close
Faqja 4 prej 10 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 196
  1. #61
    hajde rrenje hajde if its true.. na i kan fut sa krau shtetet e tjera qe na kane lene sa nje kapacke ne mes te europes... zgllabero nga te gjitha anet... mire qe sna "hengri dhe deti"..
    nyway check by yourself
    http://avdibeg.dk/blog/2005/10/27/py...eart-of-bosnia

    ja dhe varjantet e lidhjes se cuditshme me maya indians ku ne te perfshihen dhe iliret, under: The Land of Thrace
    http://hope-of-israel.org/copan.htm (e bome nga te jehovahut)

    Built by Illyrians?
    Osmanagic believes the hill was shaped by the Illyrian people, who inhabited the Balkan peninsula long before Slavic tribes conquered it around A.D. 600. Little is known about the Illyrians, but Osmanagic thinks they were more sophisticated than many experts have suggested.
    Ndryshuar për herë të fundit nga cupo : 09-06-2006 më 23:36
    ca bone?

  2. #62
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    kur te germoje ai qenin e ngordh do gjeje) ore ca beni keshti se na mendoka nje boshnjak qe ne jemi 27.000 te vjeter edhe ka vdek ajo pune aq jemi ne....

    ne vdesim per te dale me te vjeterit ne ballkan po faktet historike dhe shumica e historianeve mendojne ndryshe ama....

    greket korenspodohet te jen 4.000 vjecare kurse ilyret rreth 3.500 vjecare .....nqs ka rrojt ndonje gje 'at all' para 27.000 vjeteve ,jam i sigurt qe do ken qen rac tjeter jo ne....por edhe ilyret me then te drejten ,skemi me te drejte te themi qe jemi pasardhesit e tyre ....

  3. #63
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic
    kur te germoje ai qenin e ngordh do gjeje) ore ca beni keshti se na mendoka nje boshnjak qe ne jemi 27.000 te vjeter edhe ka vdek ajo pune aq jemi ne....

    ne vdesim per te dale me te vjeterit ne ballkan po faktet historike dhe shumica e historianeve mendojne ndryshe ama....

    greket korenspodohet te jen 4.000 vjecare kurse ilyret rreth 3.500 vjecare .....nqs ka rrojt ndonje gje 'at all' para 27.000 vjeteve ,jam i sigurt qe do ken qen rac tjeter jo ne....por edhe ilyret me then te drejten ,skemi me te drejte te themi qe jemi pasardhesit e tyre ....
    ne nuke vdesim per te dale me te vjetrit ne ballkane pore jemi me tze vjetrit jo vetem ne ballkane e evrope pore edhe ne bote.
    e nese zoterotja jotre nuke shef pertej hundes se vete askush nuk te ka faje ty.
    une cuditem se nga i merr ti keto te dhena se grekerit qenkan me te vjeter se ne.por ske faje se sic duket ne oret e historise te paska marre shuem gjumi.
    andaj nese nuk din diqka nuk eshte gabim te pyesish dikend eshte gabim te ja futesh kot sic ben ti.

    lexo pak me shume per kto gjera dhe me pastaj fo.
    l nuk dmth te lexojsh se qka flitet vetem ne kete forum, por lexo edhe studiues te huaj dhe antropolg te ndryshem e gjuhtare te ndryshem se qka kane thene ata per ne dhe gjuhen tone dhe me pastaj jep konkluzione e jo ate se qka ke ndegjuar ne greqi apo ku ta di une.

  4. #64
    i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
    Anëtarësuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Vlorë
    Postime
    671
    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic
    kur te germoje ai qenin e ngordh do gjeje) ore ca beni keshti se na mendoka nje boshnjak qe ne jemi 27.000 te vjeter edhe ka vdek ajo pune aq jemi ne....

    ne vdesim per te dale me te vjeterit ne ballkan po faktet historike dhe shumica e historianeve mendojne ndryshe ama....

    greket korenspodohet te jen 4.000 vjecare kurse ilyret rreth 3.500 vjecare .....nqs ka rrojt ndonje gje 'at all' para 27.000 vjeteve ,jam i sigurt qe do ken qen rac tjeter jo ne....por edhe ilyret me then te drejten ,skemi me te drejte te themi qe jemi pasardhesit e tyre ....
    e pike e zeze
    u prish dynjaja fare

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga cupo


    ja dhe varjantet e lidhjes se cuditshme me maya indians ku ne te perfshihen dhe iliret, under: The Land of Thrace
    http://hope-of-israel.org/copan.htm (e bome nga te jehovahut)
    cupo,
    po kete lidhje e pata futur aty para ca kohe por e ke edhe ketu ne forumin tone...

    Nuk eshte aspake çudi qe te kete pasur lidhje ne mes ketyre dy popujve e ç'eshte me e rendesishmja eshte gjuha qe ne e flasim e kjo deshmon se edhe atje ne bregun tjeter te atlantikut flasin dialekte ilire(shqipe) qe pasardhsit e majas e flasin ende kete gjuhe.

    Zbulimet me te reja ne piramiden e Henes jane gjetur mozaike te persosura ama derisa ende se shofim formen totale te piramidave nuk mund te jem aqe i sigurt se aty ka piramida. Duhet germuar edh shume kohe qe gjejmi te verteten se aty vertete ka diçka...

    Shif foton ne profilin tim; aty kam vrejtur edhe shkrime te vjetra qe ngjajne ne shkrime etruske e qe mund te shifen vetem nga maja e piramides se visoçices...
    Por them se mos ndoshta gabohem se duhet shkuar atje ne vend te hulumtohet e jo si une nga google earth....per te zbuluar te verteten !

  6. #66
    i/e regjistruar Maska e kleos
    Anëtarësuar
    28-04-2006
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    426

    jemi me te vjetrit

    Me sa kam lexuar , njihen si me te vjetrit qe kane ekzistuar 'pellazget' dhe iliret jane pasardhesit e drejtperdrejt te tyre , dicka nga pellazget kane prejardhje dhe greket .

    PROUD TO BE ALBANIAN

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    po dhe eshte e mundur qe keta pellazget te ken shkuar atje perteje atlantikut per te krijuar civilizimin maja.
    te marrim emrin maja çiçenica, guatemala topi (balloni etj...

  8. #68
    Germimet kane filluar ne disa pjese nga ekipe private dhe ne thellesine rreth 8 metra vazhdojne te jene shtresat e argjilit por fill mbas kesaj shtrese, ne thellesine 9 metra struktura ndryshon dhe paraqiten shtresa murale te ngjeshura ku u gjeten disa vrima ne te cilat ndodheshin disa gure dekorative me filamente hekuri. Pra guret sjane natyrale dhe duken qarte qe eshte dora e njeriut qe i ka krijuar te tille.

    Ndersa ne nje shtrese me te thelle rreth 12.5-14 metra u gjeten materiale organike dhe gure te tjere dekorative.

    Materialet u analizuan ne Departamentin e Gjeoshkences ne Universitetin e Hustonit, Texas nga Dr Reid. Ai nuk ishte ne gjendje qe te percaktonte llojin e materialit (dhe eshte nje ekspert i vertete ne kete fushe) keshtuqe i kushtoi nje kohe te madhe analizimit te ketij materiali duke ardhur ne perfundim qe eshte i bere nga dora e njeriut por me nje teknologji komplet te panjohur dhe me nje material shume fin.

    Shume studiues ne momentin qe doli lajmi e gjykuan ate pak si fantazi dhe se pranonin aspak idene qe mund te zbulohet nje piramide jo vetem ne moshe me e vjeter se ajo e Gizes por edhe pothuajse 1/3 me e madhe se ajo. Ka patur shume polemika qe kane kundershtuar idene e ekzistences se nje piramide (ndonese nga tekstet e lashta qe jane zbuluar eshte mesuar se ka disa te tilla ne vende te ndryshme te botes, perfshi dhe Europen dhe jo vetem ne Egjypt dhe ne Ameriken e Jugut) dhe si zakonisht kur ka nga ata qe mbeshtesin nje teori te caktuar, ka dhe skeptike qe kerkojne te provojne te kunderten. E gjitha eshte lufta e provave dhe sesa bindese jane ato.
    Ne 19 prill grupi i pavarur qe merret me kerkimet ne piramide me ne fund siguroi proven e pakundershtueshme qe kodra nuk eshte natyrale dhe forcoi shume zerat per ekzistencen e piramides. Prova konsiston ne ato qe permenda me siper si dhe ne gjetje te disa gureve te prere ne formen katrore dhe qe jane pjese tipike e perberjes se piramides. Kjo u pasua dhe me zbulimin e nje numri te madh tunelesh qe vazhdonin per me shume se 3.8 km dhe mendimi unanim ishte qe keto tunele jane te bera nga dora e njeriut dhe eshte e pamundur qe te jene natyrore.

    Blloqet gjigande te gurit, rreth 40 tone jane te mbuluara nga shtresa te tokes dhe jane bashkuar me njeri tjetrin nepermjet 3-4 shtresa te tjera. Shkalla e pare e piramides do jete e dukshme per banoret e Visokos shume shpejte. Vetem kodra (piramida) eshte e mbushur me tunele te fshehte te cilet po hidhen ne harte me kujdes. Po ka dhe dicka tjeter, pervec piramides se madhe ka shume dyshime madje dhe prova fillestare qe ndodhen dhe dy me te vogla te cilat formojne nje trekendesh perfekt prej 60 gradesh midis njera tjetres. Piramida e Pare eshte e orientuar drejt Yllit Polar me nje saktesi marramendese.
    Rendesia e madhe e ketij zbulimi eshte jo vetem si artifakt por edhe sepse cdo gje publikohet menjehere dhe cdo informacion eshte i hapur per publikun, jo sic ndodh me ato te Egjyptit.
    Mosha e perafert e piramides eshte nga 10-12 mije vjet dhe eshte emertuar qe tani "Nena e Piramidave" per shkak te madhesise se saj.

    Ajo qe eshte shqetesuese ka te beje me faktin e nje perpjekje nga institucione te caktuara shkencore per te fshehur zbulimin ose per ta minimizuar ate, madje dhe me keq per ta paraqitur ate si asgje me shume se nje kapricio te natyres. Dhe problemi eshte mese i kuptueshem po te kemi parasysh moshen e piramides. I bie qe te rrezohen pretendimet e meparshme per moshen e njerezimit. 12 mije vjet me pare ajo zone ka qene e banuar nga Njeriu i Neandertalit qe jetonin neper shpella. Po eshte e mundur qe njeriu i Neandertalit te kete qene ne gjendjen te ndertonte struktura te tilla?
    Persa i perket moshes se piramides ajo eshte e saktesuar ose me perafersi e tille pra 10-12 mije vjecare.

    Gureve dhe tuneleve ju shtohen dhe disa mbishkrime te zbuluara ditet e fundit qe do i postoj me foto me mbrapa se sme lejohet ne nje shkrim me shume se 3 foto.
    Sipas Osmanagicit piramida ka nje lartesi prej 220 metrash qe e ben strukturen me te madhe te ndertuar ndonjehere dhe te zbuluar prej njeriut.

  9. #69
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    dardani ore djale i mirefillte po me flet me gjuhen e fakteve apo me gjuhen e nje nacionalisti irracional....historiani ne fjale po hedh nje theori ne lidhje sa te lashte jan iliret ....nqs e lexove shkrimin thuhet ....''accroding to him'' -qe do te thote --sipas atij ....keshtu qe nuk esht fakt ....te thuash qe ne jemi populli me i lashte ne bote ,a mundet te me japesh ndonje prove solide qe ta marr per baze kembenguljen tende...

    nqs ske asnje prove a ka mundesi mos te me besh si historian ti mua ketu,se i kam lexuar aq libra un sa te them me bindje qe greqia esht me e lashte se ne...

    edhe nqs ne jemi populli me i lashte ne bote .ateher ne cdo germadhe qe do gerrmohej do nxirrej nga nje prove qe do e aprovonte kete gje ,,,,qysh gjendet cdo muaj ne egjipt nje gje e tille...

    un e shof qe ti flet me gjuhen e nacionalistit qe per mua e cilesoj kete 'term' si injorance ....pa ofendim e thashe kete gje besome

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
    Anëtarësuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Vlorë
    Postime
    671
    Kam degjuar qe disa shkencetare pretendojne qe edhe piramidat e Egjyptit kane kete moshe, pra 12 mije vjecare.

    Piramide ose jo ajo ne Bosnje, nje gje eshte e sigurte, qe njerzimi e njeh shume pak te shkuaren e tij.

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Paramendoni vetem keto dyqind vjet qe shkuan, sa ka avancuar njerzimi e lere para 200 mi apo 12 mi viteve....
    ka ende mistere rrethe civilizimeve te hershme para egjiptase e greke....
    Per Sfinksin mendohet se eshte i vjeter me se 20 deri ne 40 mi vite !!!

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Si thuani ju, a shifet nje mbishkrim mbi keto male ?
    http://img225.imageshack.us/slidesho...713522t7g.smil

  13. #73
    Omanagic eshte i bindur se piramidat e Bosnjes ekzistojne me te vertete dhe se ato jane nje veper njerezore dhe aspak naturore.

    Nder te tjera ai pretendon se kane zbuluar dy brinje te piramidave, por ajo qe ai desheron te veje me ne dukje eshte fakti se : " Ne vend te njeriut primitiv te shpellave, ne kete vend kane ekzistuar kultura te cilat ndertuan komplekset e piramidave dhe guret misterioze ne forme sfere. Ndersa pjesa me e madhe e Europes ishte e mbuluar me akuj para 12000 viteve, keto kultura lulezuan ne Bosnje dhe ne pellgun e Adriatikut. Qyteterimi nuk erdhi ketu nga Europa Qendrore dhe Perendimore, por migroi nga ketu ne ato drejtime"




  14. #74
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Redmond, WA, USA
    Postime
    181

    Unhappy

    Citim Postuar më parë nga Kreksi
    Si thuani ju, a shifet nje mbishkrim mbi keto male ?
    http://img225.imageshack.us/slidesho...713522t7g.smil

    Ky link nuk hapet! Si duket qenka vetëm për autorin.

  15. #75
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Redmond, WA, USA
    Postime
    181
    Ka ndonjë lajm mbi zhvillimin e gërmimeve? A filluan studimet e piramidave akoma apo jo. Nuk më pritet më. Më intereson shumë.

    Kam frikë se shkau i shkatërron ato si në Pejë - ndërtuan fabrikën Zastava mbi zbulime arkeologjike ilire dhe në Prishtinë ndërtuan bazenin e qytetit mbi vorret ilire.

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Jo o Agron, mos e frike se aty para piramidave Osmanagiçi ka vendosur nje Wb camere e cila pergjon rrethe e rrotull, andaje mos ke frikë....

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Tani te flasim seriozishtë.....

    Me keto zbulime qe po behen ne Bosnje ne vendin e ashtuquajtur "lugina e piramidave" ne Visoàicë, vertete eshte per tu adhuruar àdo dashamire i arkeologjisë, pra pa kufi !
    Askush nuk mundet ti njohi keto vlera sot per sote qe jane madheshtore, teper interesante dhe qe te lene pa fjalë fare !

    A thua se te gjithe ata gur te gdhendur si tullat, a jane me te vertete krijim i dores se njeriut apo i natyres ?

    Ato terrasa ne i kemi pare deri me tani vetem ne ameriken qendrore por asesi nuk do kishte besuar se nje dite mu ne zemer te ballkanit ne bosnje do te hasim ne nje kopje tjeter nga misteri i empirit Maja !

    Ku egziston kjo lidhje kontinentesh apo civilizimesh te zhdukura, te harruara apo te larguara nga nje cep i detit ne tjetrin ?

    Ato terrasa grandioze qe po i shofim permes imazheve nga interneti apo shtypi neve na bejne te mendojm; cili civilizim i ndertoi ato terrasa aqe te perfekcionuara, aqe te mrekullueshme ?

    http://www.piramidasunca.ba/eng/default.asp


    shendet dhe ju falemnderit per pergjigjejet

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 25-09-2006 më 17:10

  19. #79
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-03-2007
    Postime
    128
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS
    Sa here qe ne forum sillen tema te tilla, qe meritojne me te vertete vemendje dhe respekt, del dikush qe do ta ktheje ate ne teme qesharake.
    Ne rast se nuk di gje, te pakten ke durim e lexo e meso, nese nuk ke gje per te thene, me mire hesht!

    Keshtu Panchovilla!

    Habitem me nje fakt, qe kur te huajt jane ata qe na sjellin shume materiale studimore per historine tone, del dikush nga padituria ose nese kjo tingellon e rende atehere po e ndryshoj, nga mosbesimi dhe nenvleftesimi i vlerave kombetare, nxin fleten duke shkruar me nje dore te dridhur fjale te pamenda!

    Ne flasim ketu, ndersa ai studjuesi boshnjak po kryen germimet dhe po nxjerr ne drite vlera te fshehura per mijera vite, qe ndoshta neser do te flasin shume per historine dhe prejardhjen e popullit tone e jo vetem te atij.
    Pellazget kane qene nje popull qe kane populluar te gjithe Evropen!
    Iliret kane qene vetem nje pjese e ketij populli!

    Sa per ilustrim, po sjell nje pjese nga libri "Enigma" i Robert d'Angély:


    PELLAZGËT

    Tregimin e tij, autori e fillon nga vitet 2500 dhe 1800 para erës sonë, gjatë migrimeve të ilirëve, thrakëve dhe skitëve, që të gjithë pellazgë, që vinin nga Turkmestani i Azisë, të shtyrë nga mongolët të cilët vinin nga lindja. Ai përshkruan migrimet që arrijnë në Karpatet dhe duke vazhduar më tej, qoftë drejt Vienës, venecies apo Detit të Zi dhe detit Kaspik, Thrakës së sotme, pra Bullgarisë, Maqedonisë, etj, dhe në jug, drejt Shqipërisë dhe bregut të Adriatikut. Ata pikëtakojnë ngado popujt vëllezër, pellazgë autoktonë, me të cilët do të shkrihen me kalimin e kohës. Për autorin, vetëm një pjesë e vogël e shqiptarëve janë pasardhës të ilirëve. Shqiptarët e tjerë, grupet e të cilëve janë shpërndarë nëpër Shqipëri, Greqi, Turqi, Serbi, Itali dhe nëpër ishujt, ata nuk janë pasardhës të ilirëve, por të degëve të tjera të trungut pellazgjik. Ai na kujton se fjala Iliri është një term gjeografik që përfshin vendet e banuara nga ilirët, ndërkohë që Iliricum është një term politik latin që u jepej ndarjeve të ndryshme të Perandorisë romake.

    Thrakët dhe ilirët, në kontakt me pellazgët autoktonë, thesalianë apo epirotë, filtruan në popullsinë pellazgjike dhe autoktone të vendit që ende nuk quhej Greqi, për të formuar kështu dorianët në veri, eolianët në perëndim, jonianët në lindje. Pak nga pak, nga viti 2500 p.e.s. dhe 1800 p.e.s. eolianët dhe jonianët, në sajë të migrimeve dhe përzjerjeve të reja me pellazgët autoktonë të Peloponezit (që ende nuk quhej i tillë) krijuan akeanët (të cilët u njohën më mirë që nga mbishkrimet e lëna nga hititët). Akeanët përhapën dialektin eoliano-akean në Thesali, Beoti, Arkadi dhe gjer në Eolid, në Azinë e Vogël si dhe në Qipro. Më së fundi, janë eolianët dhe akeanët që shpërndanë gjuhën greke në dialektet joniane dhe eoliane tek banorët më të vjetër të Greqisë, tek karianët dhe popuj të tjerë, me të cilët ata u përzien.

    Pellazgët kanë si djep të tyren gjithë Evropën, bashkë me pjesën më perëndimore të Azisë së Vogël dhe pjesën veriore të Afrikës. Gjithë këta popuj të quajtur pellazgë‚ (madje dhe nga autorët klasikë që flisnin të njëjtën gjuhë, pellazgjishten), edhe pse dialektet ndryshonin midis tyre. Përsa i përket fjalës Pellazg, autori thotë se vjen nga fjala greke „pellazgos“ apo „pelargos“. Ai e përcakton etimologjinë e saj siç bën shpesh me veprën e tij, duke hequr sufiksin grek „os“ dhe duke përdorur pastaj monosilabet radikale të gjuhës“pellazgo-shqiptare“. Fjala „pellazg“ nënkupton „i lindur i bardhë“ dhe njëkohësisht do të thotë „bota primitive e bardhë e Antikitetit“.

    Gjuha e folur pellazgjike, edhe pse ngado është e njëjtë, zakonisht cilësohet nëpërmjet emrave të viseve dhe vendeve ku ajo flitet si: argjiane, ariane, maqedonishte, epirote, iliriane, frigjiane, kariane, lidiane, likaoniane, etruske, oske, feniciane, venete, ligure, etj. Me zbarkimin e egjiptianëve, fenicianëve dhe të popujve të tjerë, rreth viteve 1750-1650 p.e.s., të Danaos, Cadmos, Kecrops, etj, në sajë të zhvillimeve shoqërore, politike e gjuhësore, lindën greqishtja dhe latinishtja. Të gjithë, pushtuesit dhe emigrantët, për të mësuar gjuhën pellazgjishte, shtonin një prapashtesë ose një parashtesë, apo të dyja së bashku, sipas gjuhëve të tyre. Kjo ishte një lehtësi, në sajë të monosilabizmit në formën e papërcaktuar të emrave dhe të rrënjëve të foljeve pellazgjike. Kjo solli dhe format e panumurta që përmbante greqishtja e vjetër në fillimet e saj si dhe dialektet e nën-dialektet e shumta, siç bënte pjesë vetë gjuha pellazgjike. Këto dialekte filluan të pakësohen me kalimin e kohës në sajë të migrimeve, zhvendosjeve dhe përzjerjeve të popujve të ndryshëm, në një kohë që vendbanimet ndryshonin vazhdimisht. Greqishtes së vjetër iu desh më shumë se njëmijë vjet migrime të ndryshme, nga vitet 1650 në vitet 800-600 p.e.s. për të qënë gjuha e veprave të pavdekëshme rreth viteve 500 p.e.s. atëhere kur epoka e artë e Perikliut na e bën të njohur këtë gjuhë të admirueshme, duke na kujtuar se një pakicë e privilegjuar dhe elitë e popullsisë mësonte greqishten. Pjesa tjetër e popullsisë ishte analfabete dhe vazhdonte të fliste gjuhën pellazgjike shqiptare.

    Lidhur me origjinën e shkrimit, autori na thotë se „të moçmit i kanë bërë të njohur se përpara gërmave kadmeane, madje prej shumë kohësh më parë, ekzistonin gërmat pellazgjike“. Gjuha pellazgjike ka qënë një gjuhë e shkruar me gërma të quajtura pellazgjike. Robert d’Angely, vazhdon të pohojë se „pas katër sistemeve të mëdha ideografike, mbërrijmë tek shkrimi silabik e pastaj tek alfabetizmi“.

    Gjithnjë duke iu referuar shkrimtarëve grekë të Antikitetit, gërmat e para që u shpikën ishin pellazgjike, të cilat fillimthi lindën në Egjipt e pastaj u shpërndanë më gjërë, së pari rreth Mesdheut e më tej, nga ku më pas, alfabeti fenician u soll në Tebë nga Kadmi, ç’ka bëri që gërmat të quhen kadmiane. Autori shton se nëqoftëse çifutët shpikën pikë-zanoret, ishin në fakt pellazgët ata që patën nderin të krijojnë zanoret. Nga ky alfabet pellazgo-fenician, dolën gjuhët helene, etruske dhe latine, të cilat janë kryesoret, dhe ku duhen shtuar dhe gjuhët pellazgo-tireniane, eteokretase, kadmiane, dhe gjuhët e tjera të Greqisë ai ajo hitite, lisiane, lidiane, qipriote dhe gjuhët e tjera të Azisë së Vogël si ombriane, oske, sabelike dhe gjuhë të tjera në Itali, pa harruar alfabetet e ndryshme neo-latine, të cilat relativisht janë më të vona.

    Po lidhja e gjuhes tone me Pellazget ku eshte k'tu?

  20. #80
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Një ekip arkeologë egjiptianë vizitoi keto ditë lokalitetet e Visoçicës në Bosnjë për te vertetuar zbulimet qe beri Osmanagiç ne kodren e njohtur qe u pakezua Piramida e Diellit qe ka formen e nje piramide. Sipas fjalve te ketyre hulumtuesve egjiptian, ketu ne Bosnje behet fjalë per një Piramid e cila është unikate në llojin e tijë deri me sot !
    Ata u shprehen se keta gur te medhenje i ka vendosur ne kete koder dora e njeriut mirepo ende eshte heret te thuhet se ciles epoke i takojne keto ndertime kolosale.

    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 05-09-2007 më 17:10

Faqja 4 prej 10 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Dejtoni shenoi fundin e nje lufte apo fillimin e nje ndarje te re?
    Nga DYDRINAS në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 13:18
  2. Truri i sulmeve të 11 shtatorit ka luftuar në Bosnjë e Hercegovinë
    Nga StormAngel në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-08-2004, 19:35
  3. Prezidenti Moisiu viziton trupat ushtarake ne Bosnje
    Nga StormAngel në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-07-2004, 12:30
  4. LDK-ja nën terrorin e pol-potistave
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 07-01-2004, 14:00
  5. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 06-10-2003, 14:21

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •