Close
Faqja 2 prej 10 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 196
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    pershendetje

    ty pancho villa sikur nuk te diskutohet por kerkon te luash si palaco.
    nese nuk ki deshire te dikutosh rreth temes mos na e ndot forumin.
    shnet

  2. #22
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga panchovilla
    Edhe une i ketij mendimi jam. Pak si teper 27 mije vjet.
    Por sidoqofte ka shume historiane qe thone se Iliret nese kane ardhur nga ndonje vend tjeter ne ballkan kane ardhur shume heret rreth 8000-10000 para eres sone. Dmth eshte thuajse e sigurte qe iliret jane me te vjeter se greket ne Ballkan.
    Plus ca krahasime gjuhsore qe i bejne mes ilireshtes dhe shqipes vetem sipas tingujve pa hulmtim shkencor s'eshte aspak gje e mire. Ska nevoje per gjera te tilla?
    Cka mendojne te tjeret?
    Mire shqipeja qe krahasohet me ilirishten ndermjet tingujve sipas tine, po si mund ta nxjerrim grecishten e re te vjeter, ose derivat i saj kur nuk dime se si grecishtja e vjeter u ka pas folur ore debardhe. Car librash lexon ti de, apo i ke me te degjuara. Nese i ke me te degjuara rri larg, meqe je pragmatik, dhe meso me teper qe te japesh nje opinion te shendetshem, sepse te tallesh me piramidad e lasvegasit e me popullin me te vuajtur dhe ndritur ne bote sipas gjithe autoreve te lashtesise, pellazget, tregon qe sanchopancho je, dhe do mbetesh.

    Gjithashtu me te njejten llogjike tende, nga e dine keta shkencetaret qe Piramida qenka "parailire" ? Teoria shkencore indoeuropiane(shkencore i thoncin), si mund ti vertetoj gjetjet ne xarre ? Po kete Piramide ? Kush ka qene populli qe ka ndertuar muret ciklopike nga Athina deri ne Irlande bashke me guret e ndryshme ? Sipas autoreve te lashte, ky eshte populli i sterlashte pellazgjik i cili i ka dhene dhe emrat Europes nga Thrakia e deri ne Skandinavi sipas Vincenzo Gattit. Tani nese ty nuk te bind Robert D'Angely, ka shume te tjere qe kane bere dhe pune me te mire se ai(pasi atij fatkeqsisht ju vodhen doreshkrimet origjinale), dhe qe mbajne dhe tituj shkencore historike qe vertetojne me ane te popullit dhe gojedhenave te ndryshme vazhdimesine pellazgo-iliro-shqiptare. E keto te kenduara nuk i ka asnje popull ne ballkan, ket ta kesh te qarte. Cdo i huaj qe ka shkelur ne shqiperine parakomuniste ka degjuar diku per bemat e gjeneraleve legjendare maqedhonas ilir e epirotas, eshte mahnitur nga kostumet dhe veshjet e ketij populli qe i ngjajne ne menyre te perpikte veshjeve qe sot jane gjetur ne disa statuja ne Krete (!!), etj etj. Por ti nuk je nga krahu i mahnitjes, por nga krahu i karrikes dhe titujve shkencore.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyllien : 28-10-2005 më 14:33
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  3. #23
    Argjentinas Maska e ArberXYZ
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Postime
    867
    Te lutem mos e bastardoni temen me idiotesira te tipit sanco panco.

    Kerkoj qe ate qe moderojne t'i fshijne keto postime


    *****

    Mendoj se 27 mije vjet eshte shume, po te shohim se cdo te thuhet me vone.

    Ky studiuesi boshnjak kishte bere germime ne thellesi 17 metra, ne pika te ndryshme te kesaj kodre-piramide, dhe kishte zbuluar se formacioni nentoksor, nuk eshte natyral. Te shohim se cdo te ndodh me vone.

    Ama do te ishte fantastike nese do te ishte e vertete!

  4. #24
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Sanco panco qenka idiotesi dhe Las Vegasi jo ? Pse te duken shume 27 mije vjet ty ? Ne antropologji sot po mesohet se lufta e pare ndermjet 2 rracave njerezore ka ndodhur te pakten 100.000 vjet me pare !
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  5. #25
    I larguar Maska e panchovilla
    Anëtarësuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Citim Postuar më parë nga Cyclotomic
    Sanco panco qenka idiotesi dhe Las Vegasi jo ? Pse te duken shume 27 mije vjet ty ? Ne antropologji sot po mesohet se lufta e pare ndermjet 2 rracave njerezore ka ndodhur te pakten 100.000 vjet me pare !
    OK pra po e le kete muhabet se ju jeni shkenctare ye medhej. Do thoja emra dhe libra por ju se meritoni te diskutohet si duhet sepse vazhdoni me ofenime e gjera irelevante me temen.
    Adios! BYe bye!

    PS: jam larg kesaj teme nuk i pergjigjem replikave

  6. #26
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Menyra me e mire te ikje do ishte mos jepje fjalime lamtumire fare, por siduket nuk ke cfare te thuash pervec se te ofendosh studiuesit e ndryshem(pra ti je shkencetari ne ket mes).
    Nese do te debatosh hajde debatojme. Pse ti mendon se 27000 vjet qenkan shume(s'eshte e thene qe piramida te jete 27000 vjecare e as 12000 vjecare)... sepse kshu te teket ty ? Ai tjetri qe germon nuk flet kot besoj, do jene bere analiza gjeologjike te tokes, minareleve etj.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  7. #27
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    SancoPancho e para kjo teme nuk eshte qesharake, nese ste pelqen mos u fut hiq,se po shifesh cfare shqiptari je.

    Une mendoj kjo Piramide (edhe pse nuk u zbulua ende ) mund te je 4000-8000 vjet e vjeter ma shume sbesoj se ska pas njerezimi kapacitet per malleshti te tilla

    Sa e di une Piramida e Egjibtit eshte 5000 vjet e vjeter kurse ajo e Perus 2500 vjet por nuk eshte e logjikshme me qene kjo piramide 12.000 ose 27.000 vjet :S, ja ka fut kot ai arkeologu boshnjak veq gjithqka eshte e mundshme sdihet.

  8. #28
    Citim Postuar më parë nga D@mian
    I forte qenka ky boshnjaku. Iliret, si entitet i formuar, paskan qene bashkekohes te Homo neanderthalensis dhe e kalonin kohen e lire duke ndertuar piramida
    Njohurite qe ne kemi per te kaluaren tone jane te te kufizuara me gjetjet qe jane bere dhe analizimet e tyre. Kjo sdo te thote qe jane te sakta apo skane vend per ndryshim. Shume gjera qe jane zbuluar kohet e fundit kane rrezuar pretendimet e meparshme dhe kjo me duket mese normale po te kesh parasysh faktin qe ne dime shume pak nga e kaluara e njerezimit. Thuhet qe njerezimi eshte relativisht i ri ne moshe dhe se zhvillimi i mirefillte i perket shekujve te fundit para eres sone. Flitet per epokat ku ka evoluar njerezimi, fazat dhe hapat qe ka kaluar por qe ne nje fare menyre apo tjetren jane kundershtuar nga zbulimet e reja. Njeriu modern apo ai qe perfaqesojme ne sot, ka marre pamjen e tij te plote vetem 35 mije vjet me pare me njeriun e Kromanjonit, por si shpjegohen zbulimet e reja per konflikte midis rracave njerezore 100 mije vjet me pare? Tekstet e lashta indiane te quajtur Vimana qe flasin per luftra dhe shperthime atomike 100 mije vjet me pare? Apo objekte qe smund te imagjinohen kurre qe mund te kene ekzistuar para shekullit 20 sic eshte bateria e zbuluar ne Mesapotami dhe qe daton 500 mije vjet me pare? Po e perseris: 500 mije vjet me pare.
    Lexoj ketu per piramidat e Egjyptit qe qenkan 3000-5000 vjecare kur ka pothuajse 7 vjet qe ky pretendim po kundershtohet fuqishem dhe me te dhena shkencore qe tregojne se piramidat jane shume shume me te vjetra duke filluar nga 12 mije deri ne 25 mire vjecare etj.
    Per nje gje jam dakort me disa nga ata qe kane shkruar ketu. Mos kini manine te flisni me kopetence kur mungojne njohurite apo informacionet e fresketa dhe mos prishni tema qe me gjithe mend ja vlejne te lexohen dhe te shkruash ne kete forum.

  9. #29
    I larguar Maska e panchovilla
    Anëtarësuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Po kthehem perseri te kjo teme. Me cka arugumentohet pohimet e tua pepi?
    Ndryshuar për herë të fundit nga panchovilla : 29-10-2005 më 12:13

  10. #30
    Natyrisht qe si kam te sajuara nga mendja apo jo? I ke ne internet, i ke neper librari dhe neper bibloteka. Kush ka deshiren per ti gjetur i gjen. Lexo Hogland, Stitchin, etj etj dhe do i gjesh faktet e reja. Po te jap te lexosh dicka ne anglisht ku permendet dhe gjetja e nje tjeter baterie 2000 vjecare dhe do mundohem te gjej materialet qe kam lexuar me pare... The 10 Most Puzzling Ancient Artifacts

    Ja nje tjeter pjese nga e njejta adrese qe te dhashe dhe qe po epostoj ne anglisht. Gjykoje vete dhe nxirr konkluzionet vete Two types of spheres have been found: one is composed of a solid bluish metal with flecks of white; the other is hollowed out and filled with a spongy white substance. The kicker is that the rock in which they where found is Precambrian - and dated to 2.8 billion years old! Who made them and for what purpose is unknown...

  11. #31
    I larguar Maska e panchovilla
    Anëtarësuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Citim Postuar më parë nga pepi
    Natyrisht qe si kam te sajuara nga mendja apo jo? I ke ne internet, i ke neper librari dhe neper bibloteka. Kush ka deshiren per ti gjetur i gjen. Lexo Hogland, Stitchin, etj etj dhe do i gjesh faktet e reja. Po te jap te lexosh dicka ne anglisht ku permendet dhe gjetja e nje tjeter baterie 2000 vjecare dhe do mundohem te gjej materialet qe kam lexuar me pare... The 10 Most Puzzling Ancient Artifacts

    Ja nje tjeter pjese nga e njejta adrese qe te dhashe dhe qe po epostoj ne anglisht. Gjykoje vete dhe nxirr konkluzionet vete Two types of spheres have been found: one is composed of a solid bluish metal with flecks of white; the other is hollowed out and filled with a spongy white substance. The kicker is that the rock in which they where found is Precambrian - and dated to 2.8 billion years old! Who made them and for what purpose is unknown...
    Mirepo pyetja ime eshte se cilet sheknctare apo cilet universitete perendimore i mbeshtesin keto pohime?
    Interneti eshte oqean i pafund keshtu qe emra e emra ka shume.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Qazim Rudi !

    Aty aotori i tekstit thote se ky civilizim para-ilire ka jetuar para 27 000 vitesh kurse Piramida eshte e vjeter afer 12 000 vite.

    Fjala Piramide vjen nga greqishtja, sipas nje ëmbelsires se tille , pyramis me tri qoshe dhe qe nga kjo rrjedh ky emer.

    Sa i perket origjines se popullit para ilire, pra une mendoj se Pellazget e vjeter kan emigru ne Ameriken centrale ku kan ndertuar piramida te tilla si kjo ne Visoko(bosnje).
    Thraket dhe Iliret jane pasardhsit e ketije poulli qe themeloi koloni edhe ne ishullin britanik ku moren emrin Piktet sepse benin tatuazh ne ftyre pra venin pika dhe nga kjo quheshin piktet e qe nga anglia emigrojn ne ameriken centrale.
    Asnje popull tjeter ne bote nuk i perngjan as me gjuhe e as me tradita popullit Maja se sa iliret dhe Traket.
    lexoni ju lutem kete :
    Ndalu aty kah mesi Thraces dhe Ilirians...

    Sa pere tu bindur nga kjo edhe Panchovilla, qe nje link ku tregon ngjajshmerin e riteve iliro pellaske te civilizimit Maya dhe kjo Piramid e gjetur ne bosnje po dokumenton lidhjen mes Pellazgve dhe popullit Maya (maja) qe vjen emri nga
    misri= Mais, maja.

    http://hope-of-israel.org/copan.htm
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 29-10-2005 më 13:30

  13. #33
    Panchovilla ti me duket se spo do te kuptosh. Une te permenda 2 emra qe jane shume autoritar ne arkeologji, histori dhe fusha te tjera perfshi dhe antropologjine. Une smund te te jap ketu rezultat e kerkimeve te tyre sepse nuk eshte as vendi as dhe nuk kam pse. Te dhashe rruget ku mund ti gjesh, lodhe koken dhe gjeji. Interneti eshte i mbushur me shume gjera, perfshi dhe sharlatane, por si cdo gje tjeter, ka dhe te gjitha botimet serioze qe behen per shkenca te ndryshme.
    U mundova te gjeja ate qe permenda me siper por spo e gjej dot. Megjithate po te jap dhe nje adrese tjeter ku mund te lexosh, mundesisht pa kontestuar burimin apo faktin qe ne te mund te mos kete ndonje phd
    The Modern Past

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Kreksi
    Qazim Rudi !

    Aty aotori i tekstit thote se ky civilizim para-ilire ka jetuar para 27 000 vitesh kurse Piramida eshte e vjeter afer 12 000 vite.

    Fjala Piramide vjen nga greqishtja, sipas nje ëmbelsires se tille , pyramis me tri qoshe dhe qe nga kjo rrjedh ky emer.

    Sa i perket origjines se popullit para ilire, pra une mendoj se Pellazget e vjeter kan emigru ne Ameriken centrale ku kan ndertuar piramida te tilla si kjo ne Visoko(bosnje).
    Thraket dhe Iliret jane pasardhsit e ketije poulli qe themeloi koloni edhe ne ishullin britanik ku moren emrin Piktet sepse benin tatuazh ne ftyre pra venin pika dhe nga kjo quheshin piktet e qe nga anglia emigrojn ne ameriken centrale.
    Asnje popull tjeter ne bote nuk i perngjan as me gjuhe e as me tradita popullit Maja se sa iliret dhe Traket.
    lexoni ju lutem kete :
    Ndalu aty kah mesi Thraces dhe Ilirians...

    Desha te shtoja se pere monumentet e vjetra si Sfinksi dhe disa bateri te gjetura ne Nepalë, askush nuk mund te percaktoje nje date, por mendohet se Sfinksi duhet te jete 24 000 vite e me shume por shkenctaret nuk kan prova !
    tjeter eshte se ç'thote Henrik Von Deniken, Robert Charoux etj qe mendojn se bota moderne ka egzistuar para qindra mija vitesh nje tjeter civilizim, por s'kemi prova, vetem se Enigma te pa sqaruara e qe shkenca nuk arrin te japi pergjigjëje.
    Pra mos te dalim nga tema e Piramides se bosnjes, ju lutemi....

    Sa pere tu bindur nga kjo edhe Panchovilla, qe nje link ku tregon ngjajshmerin e riteve iliro pellaske te civilizimit Maya dhe kjo Piramid e gjetur ne bosnje po dokumenton lidhjen mes Pellazgve dhe popullit Maya (maja) qe vjen emri nga
    misri= Mais, maja.

    http://hope-of-israel.org/copan.htm

    Ju lutemi te mos dalim nga tema e Piramides se bosnjes...

  15. #35
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Po pra kete lidhje ka bere Nermin Vlora me kohe e thashe tek postimi i mesiperm. Nuk jane zhdukur dhe masakruar pa aresye civilizimet amerikano-latine. Te pakten shkaterrim te asaj fare feje nuk eshte pare. E thote dhe Gjergj Fishta kur i akuzon direkt Spanjollet per zhdukjen e mbi 15 milione veteve pale te flasim per kulturen e librat e tyre. Ku ma gjen Hitlerin.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Mbremë i kushtova terë kohen studimit te ketij zbulusi bosnjak, Semir Osmanagiç, Tomi VIII, permes nje linkudhe rash ne perfundimë se ç'fare kerkonte ne keto vise te ballkanit. Librin e tije e lexova prej A deri ne FUND, afer 6 orë lexim pa nderpre....
    Libri eshtë i shkrua per mrekulli, ne gjuhen boshnjake dhe i ilustruar me fotografi të shumta duke filluar nga Kosta Rika me guret e rrumbullakët të zbuluar më parë në vitet 40-ta nga nje amerikanë.
    Sipas tije keta gur me form te rrumbullakët dhe me diameter te ndryshem, deri një meter, kan luajtur rolin e energjise geomagnetike, pere tu komunikuar njerzit mes tyre, ose me kozmosi, apo me njerez jashte toksorë !
    Te njejtet gurë i gjen edhe në bosnje, permes nje miku tê tijë i cili i thotë se kesi lloj guresh te rrumbullaket ka plotë në bosnje hercegovinë dhe me ne fund merr udhtimin e tije pere ne kete vend nga Hjustoni.
    Harrova t'ju thëm se qysh ne fillim të librit, Semiri, i kushton nje testi ADN, pere te ditur se qfare grupi etnike i perkete. Sipas rezultati qe i dergon instituti pere kerkime humane del se ai nuk ështe me origjinë gjoja sllave porë ka nje ADN të ngjajshëm si shumica e norvegjezve, keshtuqe e rrxon teorine se sllavet kan ardhur aty vone, pra ai pretendon se i perket nje civilizimi te vjeter para- ilirë.

    Pra qellimi i tijë

    Si perfundim, ai mendon se ne keto troje ka jetuar një popull para ilirë, qysh para 27 000 vite deri te konstruktimi i mureve qekan bërë rreth para 12 000 vite. Pra ne kete periudh kohe ky popull ka pasur te njejtin nivel te zhvillimit si populli Maja i amerikes, me ç'ka edhe une bindem sipas fotografive dhe mureve ciklopeane të qytetit te fisit ilirë Daorson(daorsonum), ne hercegovinë, nja 40 kilometra largë detit Adriatikë qe mendohej se aty duhet te ishte Troja homerike sipas arkeologut maksikan Roberto Salinas Price.
    Te gjitha keto teori Semiri i hedh poshtë, duke then se nje fis ilirë, s'ka pasur mundesi kurr ti ndertoje mure te tilla monumentale...(vazhdon)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 30-10-2005 më 05:39

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Pere mendimin tim, ky liber e meriton te botohet edhe në gjuhen shqipe, tek e fundit edhe në internet, çka ka vleren e tije edhe pse do te kete polemika me studius te ilirve dhe historisë së popullit shqiptarë ku vetem në fillim autori e permend se iliret mendohet te jen stergjysherit e shqiptarve dhe asgjë tjeter.
    Dhe me analizat e ADN-it, ai del më i afert me ta, edhe pse dihet nga kan ardhur sllavet dhe se ç'fare gjuhe flasin sote ata, ai insiston se jan autokton !
    Kesaj i thon futja e dreçit në shishe !

    Tani po dalim pakez edhe tek Piramida, se ketu ështe cilji i ketij shkrimi.
    Kur vjen ne bosnje ne vitin 2005 ne muaji mars, Semiri viziton disa lokalitete ku ishin zbuluar zbuluar gur te rrumbullakët, siç e thashë pere te bere krahasimin me guret e amerikes qendrore, qe me kete edhe une bindem se ketu ka diçka teper ngjajshmeri dhe nuk mund te thuhet se eshte fjala pere nje rastesi !
    Pak me larte e pata vendosur linkun mbi hulumtimet e fundit midis Thrako-Ilirve dhe Maya.

    I veshur si Idiana Gjons, Semiri mberrin ne muzeun e qytetit Visokoi shoqeruar nga drejtori i muzeut dhe kur hypin lrtë mbi kodren e permendur, perballe qytetit modern, qe shtrihet ne nje naltesi prej 700 metrash, pere ti vizituar germadhat e qytetit mesjetare te mbretnisë bosnjake, me te mbrritur lartë mbi platformen e kodres me nje veshtrim ai thirr "eureka" ! Ne jemi mbi tempullin e Piramides, i thot profesorit, dhe zbret poshte ku nga vetura nxjerr librin e ilustruar te civilizimit Maya dhe ne nje faqe gjoja te rastit libri hapet aty ku ne foto ilustrohet nje piramid amerikane dhe ne baz te formes, i perngjan shume kesaj kodre, prej 700 metrash, qe eshte teper e madhe !
    Orientimet Lindje Perendim perputhen me te gjitha piramidat tjera ne bote duke filluar nga kina e gjere ne amerike...

    Semiri fillon menjehere te mirret me sondazhe dhe pere kete kerkon leje prane ministrise se vendit dhe lejen e merr mbrenda nje muaji, keshtuqe punimet e para i nis ne gusht shtatore 2005, duke shpuar me mjete te rendomta qe gjeologet perdorin ne kerkime mineralesh, e qe karrotazhet(rrathet e tybave i shpalose mbi nje drrasë ku referancohen shpurjet me numra deri ne 25 metra.

    Sipas gjeologve te nje univerziteti te hjustonit ka dyshime se ky material i pa njohur si nje beton i varfer, mund te jete perdorur ne konstruktimin e ndonje objekti.

    Deri tani asnje guri apo shkalle siç shpallet ne lajme nuk eshte zbuluar por Semiri ia ka besur kete punë nje firme qe ne nje periudhe 5 vjeçare te hulumtoje ne nentoken e kesaj kodre pere te gjetur gjurmet e ndonje piramide, sipas formes se jashtme.
    une pere veten time mendoj se derisa guret e rrumbullaket gjindet ne dy kontinentet, pse mos te kete edhe piramida ne vendet ballkanike, ne kosove shqiperi e bullgari ?

    Askund Semiri nuk e permend ne librin e tije hulumtimin e institutit nga qeveria per kerkime hebraike qe gjindet ne sitin e permendur me lartë qe bje shkenctare amerikan thote se Iliret dhe Thraket jan para ardhsit e popullit Maya !

    Po e ceki se Semir Osmanagiç as nje vend nuk i permend Pellazgët, si banore i lashte Para-Ilirë ! Pse ?

    Mandej autori Semir e perfundon librin e tije me kerkimet ne Mal te zi, në qytetin e lashtë Medon, perballe kufirit me shqiprine, ku më pare edhe arkeologu David Smith pohon se ky vend ështe i jashtezakonshem, njeri nder vendet e lashta me te pasura ne europe me arkeologji !

    Ështe e vertete kjo se edhe hulumtuesi yn Pr.Ruzhdi Ushaku, ka bere hulumtime ne kete vend, në Shase në "qytetin e nemur"dhe ka botuar nje liber me titull " Ulqini, në gjurmët e shekujve" ne vitin 1992 ARTCLUB Ulqinë.
    Pr Ushaku e cek se ne keto troje ka ndodhur nje kataklizem, para mija vitesh dhe se qyteti i sotem i ulqinit shtrihej edhe me thelle ne deti, ku deshmojn mu perballe guret e mbetur pjerrtazi ne deti.

    Si perfundim, mjerishte qe librat e hulumtuesve tane Shqiptare ne kete domen, ne lidhje me civilizimet e lashta ka ngelur mbrapa, e më pare ngarrojm ti lexojm shkrimet e te huajve se sa të atyre nga autore shqiptarë.
    Koha ka ardhur qe edeh ne te zgjohemi qe te bejm hulumtime ne shqipri kosove e maqedoni se ka mjafte vende enigmatike qe fshihen ne trojet tona, mjafton qe ne te krrusemi pakez dhe ti mbledhim keto fryte me vlere të jashtezakonshme per kulturen e lashte pellazgo-ilire.

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Nuk ia arrij ti vendosi disa fotografi ngase siti eshte teper i ngarkuar qe po e japi linkun e AUTORIT.


    http://www.alternativnahistorija.com/
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 30-10-2005 më 06:52

  19. #39
    Shikoni reportazhin e Reuters Tv per piramiden e Bosnjes:

    http://politiken.tv/VisArtikel.iasp?...4103&ExtID=344

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Po e pash, po a e lexove librin e tije ?

Faqja 2 prej 10 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Dejtoni shenoi fundin e nje lufte apo fillimin e nje ndarje te re?
    Nga DYDRINAS në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 13:18
  2. Truri i sulmeve të 11 shtatorit ka luftuar në Bosnjë e Hercegovinë
    Nga StormAngel në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-08-2004, 19:35
  3. Prezidenti Moisiu viziton trupat ushtarake ne Bosnje
    Nga StormAngel në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-07-2004, 12:30
  4. LDK-ja nën terrorin e pol-potistave
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 07-01-2004, 14:00
  5. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 06-10-2003, 14:21

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •