Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796

    Shpjegimi i endrres sime

    u ngrita sot dhe me ngeli ne mendje endera qe pash. E bukura ishte se para se te me zgjoj babai po shikoja ne ender qe kisha vajtur tek njera dhe po e pyesja te me shpjegonte enderen qe kisha par!!!..u merzita shume se sa filloj ajo te ma shpjegonte me ngriti babi per ne shkolle!

    Anyway enderra ishte kshu:
    Eshte ky djali dhe erdhi tek lokali ku isha ulur une. Po me shikonte dhe une i vajta tek tavolina dhe po i flisja dhe i kerkova te dilnim dhe ai sdonte! Iku dhe me dha nja buket me lule te verdha. Une u merzita shume se thash une po mire ky deri die me lutej mua..ca ndodhi tani?
    Kush di ta shpjegoj kete enderr? Kan ndo nje domethenje lulet e verdha qe me dha?

    ps...ky eshte person i vertet i cili ka nja 9 muaj qe po mundohet te dalim por une i them jo. Eshte djal i mire dreqi, por edhe pse ndo nje here ne klas e gjej veten duke shkruajtur emrin e ti ne fletore, prap sikur nuk dua ti futem akoma ktyre muhabeteve

    tani dikush te ma shpjegoj enderen se me ngeli ne mendje!!!!!!!

  2. #2
    Gone Maska e MiLaNiStE
    Anėtarėsuar
    19-05-2003
    Vendndodhja
    dónde ustedes no me puede ver
    Postime
    1,770
    Ju lutem flisni SHQIP!!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gurl : 15-11-2005 mė 05:13

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    diikush pergjigje dua te mar une por do ta coj atie temen kur te mbaroj ramazani se tani sjan shume te perqendruar.

    milaniste nuk eshte shqiptar jo, por kjo ska fare rendesi per mua (aty afer shqipris eshte per te qene )

  4. #4
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    rrace superiore ne

    Ajo endrra nuk e di cdo te thote o Fieralda po ngjyra e verdhe simbolizon xhelozi

  5. #5
    . Maska e nausika
    Anėtarėsuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    .
    Postime
    774
    Citim Postuar mė parė nga FierAkja143
    u ngrita sot dhe me ngeli ne mendje endera qe pash. E bukura ishte se para se te me zgjoj babai po shikoja ne ender qe kisha vajtur tek njera dhe po e pyesja te me shpjegonte enderen qe kisha par!!!..u merzita shume se sa filloj ajo te ma shpjegonte me ngriti babi per ne shkolle!

    Anyway enderra ishte kshu:
    Eshte ky djali dhe erdhi tek lokali ku isha ulur une. Po me shikonte dhe une i vajta tek tavolina dhe po i flisja dhe i kerkova te dilnim dhe ai sdonte! Iku dhe me dha nja buket me lule te verdha. Une u merzita shume se thash une po mire ky deri die me lutej mua..ca ndodhi tani?
    Kush di ta shpjegoj kete enderr? Kan ndo nje domethenje lulet e verdha qe me dha?

    ps...ky eshte person i vertet i cili ka nja 9 muaj qe po mundohet te dalim por une i them jo. Eshte djal i mire dreqi, por edhe pse ndo nje here ne klas e gjej veten duke shkruajtur emrin e ti ne fletore, prap sikur nuk dua ti futem akoma ktyre muhabeteve

    tani dikush te ma shpjegoj enderen se me ngeli ne mendje!!!!!!!

    Sic e ka thene diikushi, psikologjia nuk meret me shpjegimin e endrave. Per fat te mire kjo dhunti ...lol... ka kaluar ne juridiksion te fallxhoreve/aka plakave qe shikojne filxhanet.

    nqs. je shuuuuuuume kurioze...ka shume faqe ne internet qe ofrojne meren me shpjegime absolutikisht jo-objektive

    Pershendetje,

    Nausika
    When in Doubt, Act Stupid!

  6. #6
    ________
    Anėtarėsuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Alda une e shpjegoj keshtu.

    Do vije dita qe ti do ta pranosh ate dhe buqeta e luleve do jete e kuqe.Simboli i dashurise.Do te kaloni bukur do lumturohesh qe do jesh me ate qe i shkruan emrin padashje ne fletore.Por nuk do vonoje dhe dita qe do ndaheni.Do pertypesh dhimbjen dhe hidherimin do merzitesh pra ai do te dhuroje buqeten e verdhe pra ai do te ftohet me ty..e verdha eshte ngjyre e zbehte.Nuk do te te ndjej si dikur ne kohen e buqetes kuqe.Ti do ta kerkosh nuk do te vije.Ti do te vuash ai do te shkoj diku tjeter..

    gjithsesi ky eshte mendimi im ti mos u frikeso...lool

    Si baj dhe une jash pa qene frojdi
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  7. #7
    V per Vendeta Maska e ORIONI
    Anėtarėsuar
    10-12-2003
    Vendndodhja
    Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
    Postime
    919
    Hap syte se po te semur dicka (Dashuria ose Djali).(Domethenia e luleve te verdha).

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    ahhahahaha floriri ca fantazi qe ke!!!!
    nausika moj per tu fut ne google e di une po une doja ndo nje gje me "profesionale" ose te them te drejten dua ta gjej te gateshme

  9. #9
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Pasi ta kesh hequr pasigurine (ose xhelozine) qe ke per te mi goce, shko dhe hapja zemren atij djali, sepse me c'po kuptoj, ti ke ndjenja per te...por dicka po te frenon!

  10. #10
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    268
    Shpjegimi , peshtjellimi i enderrave ne rrethin e psikoanalitikes vazhdon te praktikohet .

    por dicka qe ti duhet te dish eshte qe enderrat nuk mund te shpjegohen ashtu, ne menyre abstrakte.
    Duke qene se enderrat jane te mbrujtura me simbolizma qe shprehin shqetesime e deshira nga jeta jote e perditeshme , analisti duhet te dije dicka me shume rreth teje per nje peshtjellim te asaj qe ke pare gjate gjumit .

    Ekzistojne natyrisht shpjegime standarte per simbole standarte gjate fazes onirike por nje shpjegim i shpejte eshte nje shpjegim i percipte

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anėtarėsuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Freud dhe Jung nxoren si konluzion qe ne enderra gjendet realiteti ,motivet e fshehura...Psykologet,analizojne enderrat e pacienteve..Nje enderr eshte zinxhir i procesit jetesor dhe personalitetit...Trendafilat e verdhe,Ndjenja dhe Ndrojtje!!
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  12. #12
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    268
    Stockholm Syndrom ?

  13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ShadowOftheBest pėr postimin:

    Biglove (31-10-2015)

  14. #13
    e kithtė Maska e Rebele
    Anėtarėsuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpėr
    Postime
    1,088
    :-)

    Une them (subjektive, pra) qe e verdha simbolizon tharje/fishkje ... si dicka qe ka qene e bardhe dikur por mungesa e perdorimit per kohe te gjate e ka vjeteruar.
    Pra, jepi nje shans atij djalit.

Tema tė Ngjashme

  1. Endrrat
    Nga Arbushi nė forumin Pyetni psikologun
    Pėrgjigje: 160
    Postimi i Fundit: 04-12-2009, 09:13
  2. Shpjegimi i IP-sė tek TCP/IP
    Nga erisa_djana nė forumin Trajnim & leksione
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 15-01-2009, 13:44
  3. Risalet Ibn Asakir (shpjegimi)
    Nga rapsod nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-05-2006, 13:55
  4. Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 11-04-2003, 06:23
  5. Perndjekja e endrres....
    Nga Dita nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 18-07-2002, 10:10

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •