Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 23 prej 23
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e LaTiNo_LoVeR[x]
    Anėtarėsuar
    25-08-2002
    Vendndodhja
    Gjakova
    Postime
    105
    Selamu alejkum vllazen e motra.
    Namazi i nates eshte falur edhe ne gjakove,namazin e nates e kemi falur ne xhamin e mahmut pashes,namazi eshte falur prej ores 2 pas mesnate deri afer namazit te sabahut,ishim te pranishem afer 100 persona ne ate xhami per xhamit tjera sa ka pas njerez nuk jam i informuar.Selam alejkum te gjithve dhe ALLAHU na i pranoft lutjet tona amin.
    ti thith ajrin e TIJ,dhe nuk i nenshtroshesh ATIJ.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-12-2006
    Postime
    180
    Citim Postuar mė parė nga princcesha Lexo Postimin
    Selam gjithve.... dhe Allahu na i pranoft duajat dhe agjerimin... Inshallah....


    AMIN AMIN AMIN ISHALLA

  3. #23
    Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
    Anėtarėsuar
    09-09-2008
    Postime
    1,327
    Nė pritje tė njė momenti... (tė Premtuar)


    Afrim JUSUFI

    Natė e qetė,e stėrmbushur me Melaike qė e kanė mbuluar tokėn dhe kėrkojnė robėrit e sinqertė qė triumfuan dhe mbizotėruan e u liruan nga robėria e dynjallėkut.

    "O Zot Fali, O Zot Mėshiroj", pėshpėritin. Ato hetuan njė zė tė mekur nė njė kėnd tė Botės, duke pėshpėritur nė vete, duke thėnė; "O Zot e mua mė janė rėnduar gjymtyrėt me mėkate e ēdo ditė qė kalon, zhytem edhe mė thellė nė to dhe zemra mė ėshtė nxirė e mė ėshtė bėrė Katran, e shpirti im, ah shpirti im ėshtė vyshkur e ka kapluar vjeshta dhe mė janė duke mė rėnė fletėt e fundit tė Mėshirės.

    A ka Pranverė pėr mua Ore, pasi qė mė ka kapluar kjo vjeshtė e parakohshme e mė pastaj pritet edhe dimri, acari e dėbora e furtuna qė mė barti herė nė tė majtė e herė nė tė djathtė, por pas tyre shpresoj tė qel lulebora, shpresoj ta dėgjoj zėrin e beharit, zėrin e shpresės, shpresoj tė mė kaploj zėri i faljes, i mėshirės i spastrimit e ēlirimit shpirtėror.

    Dikur. kam dėgjuar se ėshtė njė Moment i premtuar, moment qė para kohe vjen pranvera, qė ėshtė mbi kohėn e quhet Pranvera e jetės, kur ē'kėrkon tė ipet ē'dėshiron tė plotėsohet, ē'shpreson tė realizohet e mbi tė gjitha Falja, ah falja, shkarkimi nga e kaluara e djallėzuar, e ky moment ėshtė NATA E PREMTUAR E KADRIT.

    E unė mu tani jam duke i kėrkuar kėto momente .

    Gjendja ime e ka tejkaluar kėtė (ėshtė pėrmirėsuar) ēka i pėrkulem Zotit nė nderim qė mė ndryshoj gjendjen time dhe njė shkėndije Mėshire depėrtoi nė shpirtin tim tė errėsuar dhe ndriēoi shpirtin tim qė ishte duke shkuar drejt Perėndimit (humnerės), e un u rilinda edhe njė herė, edhe njė herė u ktheva nė jetė dhe tani jam duke i shijuar momentet e premtuara e tė lumtura, ku kam vėnė nė binarė jetėn dhe jam duke udhėtuar drejt rrugės qe mė dėrgon nė Parajsė dhe kamė vėnė nė ekuilibėr anėn time tė qejfeve dhe shpirtit tim me ē'rast po ndihem se po fluturoj nga kėnaqėsia e lumturia.

    Kjo pėshpėritje lumturie ėshtė si rezultat i formulės sė paqes e shpėtimit qė filloi pikėrisht nė kėto Momente nė Natėn qė e pėrkujtojmė ēdo vit.

    Por e kaluara ime me brengos e shpesh rrėqethem nga frika dhe droja se athua jam mėshiruar pėr te kaluarėn time.

    "O ti mėkatar kėrko falje se do tė falėsh, nė Momentet e premtuara

    Ky Refren mė pėrsėritet nėpėr kokė dhe ushton pandarė nė ndėrgjegjen time tani mė shpesh pėrderisa jemi nė muajin e bekuar.

    ,
    O tė nderuar bashkėvėllezėr e motra tė bashkėsisė sė vetme tė shpėtuar. Dijeni!
    Se ..
    Kėto momente janė qaste nga Nata e bekuar e Kadrit .
    Natė kur ndodhi mrekullia, e edhe njė herė u puēit toka mė qiellin edhe njė herė Zoti i dha njė rast krijesės mė tė ēmuar tė TIJ tė ngritėt dhe ta rimarr veten e ta kuptoj qėllimin pse erdhi nė kėtė botė.
    Momente tė Mėshirės kur filloi tė zbret mėshira pėr mbarė njerėzimin.
    Qaste kur filloi qė errėsira qė e kishte mbėshtjellur globin t'ia liron vendin dritės.
    Momente tė pritura tė vazhdimit tė Paqes.
    Momente tė pritura tė shkėndijės sė dritės qė zėntė vendin e errėsirės sė kamotshme.
    Moment i pritur i Faljes e Mėshirės nga Allahu mbi mėkatin e inspiruar nga Djalli.

    Kur, pėrkujtojmė e presim kėto momente shpresojmė tė arrijmė tė mira sa njė jetėe njeriut, kėto grumbuj shpėrblimesh si shpagim pėr njeriun qė pėrkujton ēastet kur filluan tė shkruhen nga e djathta fletėt e mbetura tė historisė njerėzore.

    Nėn ethe e lot, tė pėrzier, nga frika e shpresa, priten kėto momente nga muslimanėt e tė 4 anėve tė botės tė pėrulur nė sexhde e duke pėshpėritur fjalėt qė u porositėn nga krijesa mė e ēiltėr, i dėrguari i njerėzimit Muhammedi a.s:

    "Allahumme Inneke afuvun tuhibbul afve fe`afu anni."

    "O Zot Ti je Falės e do faljen andaj mė FAL Mua".

    Melaiket ende janė duke kėrkuar Paqe, Falje Pėr besimdrejtit deri.

    Selam (Paqe) ashtu ėshtė deri nė agim.

    Ah. tani ndihem mė rehat sepse shpresoj se do tė arrijė Momentin e Premtuar

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Ndihmėtar pėr Kuptimin e Xhuzit tė Tridhjetė
    Nga Xhenneta-Morina nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 43
    Postimi i Fundit: 02-11-2009, 07:20
  2. Xhamia e Kadrit - Gostivar
    Nga Drini_i_Zi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 22-11-2008, 22:41
  3. Tefsir-(komentim suresh)
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 29-07-2006, 16:14
  4. Pėr mėsuesit e matematikės
    Nga SmArTs_WAY nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 11-07-2006, 07:39
  5. Nata e Kadrit
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 06-11-2004, 16:10

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •