Close
Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 142
 1. #121
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  ZP shkruan:


  Edith Harxhi zv.ministre e jashtme, e fort vajza e Berishs, Argita

  TIRANE- Vajza e Berishs, Argita kishte qlluar shum e fort. Detyron ministrin e jashtm Besnik Mustafajn q t emroj Edith Harxhin, shoqen e saj t ngusht n postin e zv.ministres s punve t jashtme t Shqipris. Nj emrim me t vrtet trsisht i lexueshm, teksa sheh edhe mnyrn se si e ka mbrojtur kandidaturn e saj si ambasadore e Shqipris n SHBA ministri i jashtm Mustafaj, jo vetm n komisionet parlamentare, jo vetm n letrn prcjellse drejt Moisiut por edhe n publik, nprmjet prononcimeve, madje edhe nprmjet konferencave pr shtyp nga selia e diplomacis shqiptare. Por duke qn se presidenti I Republiks, Alfred Moisiu nuk ka pranuar ta dekretoj si ambasadore t Shqipris n SHBA, Edith Harxhin, si nj kandidatur t paprshtatshme pr n vendin m t fuqishm t bots, ministri i Jashtm Mustafaj menjher e ka emruar Edith Harxhin n postin e numrit dy t diplomacis shqiptare. Duke treguar se vajza e kryeministrit Berisha, Argita Berisha sht shum e fort dhe me shum ndikim, prderisa Mustafaj riskon deri n kt far feje pr nj njeri shum t zakonshm, duke e vn dhe zv.minister. Ku firma sigurisht e fundit sht e kryeministrit Berisha, babait t Argits. Ajo q vihet re shum leht sht fakti se t gjith shokt dhe shoqet e vajzs s Berishs, Argita jan n poste kyqe t shtetit t babait t saj, Sali. Ku Argita sht kthyer si Mon Kukaleshi I vaftit apo si Qemal Disha e kohs s Partis s Puns. Deri m tani t gjith ata q kan qn miq dhe shok t Argita Berishs n punrat e tyre n Kosov, jan emruar n poste ministrash, n poste drejtorsh, zv.ministrash etj. nga babai I Argits, kryeministri Sali. Duke e kthyer tashm zyrn e saj n Kosov nj zyr kuadri pr punsimin e miqve t saj n qeverin e babait Sali. Aq sa pr t marr nj emrim n Tiran, duhet t kalosh m par nga Kosova ku gjendet vajza e Berishs, Argita. N rastin e Harxhit me t vrte sht treguar kmbngulse dhe e zonja vajza e Berishs, nuk u dorzua deri n fund, derisa e rregulloi mikeshn e saj. Dhe pastaj t mos thuash se administratn shqiptare e ka marr lumi pr shkak dhe t nepotizmit dhe militantizmit partiak.

  Por Berisha vet I ka gjetur pun n ministrin e Jashtme edhe Tatjana Kongolit, t ciln e refuzoi presidenti Moisiu ta dekretonte si ambasadore n Vjen t Austris. /S.Vuciterna
  --------
  di llafe per ZP-ne..
  i lumte Argita Berishes qe sugjeron shqiptare intelektuale e atdhetare per ne ministri te jashtme..

  pse cfar do ZP e S.V-ese.. se erion Braces.. te vem zan caushin aty e altin arapin e orik shytin ne ministri..

  apo deshen Imellden Tasho.. mata harrin e bandes Hakmarrja kta punisto kanibalet e PS-se si diplomate..

  e po jemi pas 3 korriku nashi.. nuk e ben kuadrin e zyrave te shtetit.. gangsteret e Bandes hakmarrja me cunat e arte dades..

 2. #122
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Diplomatja Jo Diplomatike

  nga Geri Q.Kokalari

  Qendrimi i Edit Harxhit dhe Sali Berishes ne lidhje me emerimin e kesaj te fundit si ambasadore ne Shtetet e Bashkuara, si dhe kundershtimi i perfolur i Presidentit Alfred Moisiu i kane vertetuar edhe nje here shqiptareve arsyet pse Harxhi ishte zgjedhja e gabuar. Kur u be e qarte se emerimi i Znj. Harxhi ishte i papelqyer dhe i lekundur, ajo duhet te ishte terhequr dhe te kishte bere nje deklarate publike se po vepronte ne interesin me te mire te Shqiperise si dhe per te mos demtuar qeverine Berisha duke e zvarritur procesin e emerimit. Nese do kishte pare sinjalet paralajmeruese, dhe do te kishte vepruar ne menyre inteligjente, Berisha duhet ta kishte nxitur Znj. Harxhi te ndiqte kete rruge.
  Por ne vend te kesaj, ne menyre egoiste dhe aspak diplomatike, Harxhi nuk hoqi dore nga shpresa per tu bere e derguara me e larte e Shqiperise ne Shtetet e Bashkuara, pavaresisht fakteve te dukshme se asaj i mungojne kualifikimet e duhura per kete pozite. Per me teper, mungesa e bashkepunimit nga ana e saj per nxitjen e transparences ndaj dyshimeve te ngritura rreth largimit te saj nga UNMIK, i hodhi benzine zjarrit. Nderkohe Berisha, ne menyre shume te parashikueshme, nguli kembe dhe refuzoi te pranonte gabimin e tij, duke treguar te gjitheve se Berisha i vjeter eshte gjalle dhe gezon shendet te plote.
  Ne fund te kesaj analize, sjellja e Znj. Harxhi eshte dukshem jo diplomatike dhe si rrjedhoje, Presidenti Moisiu duhet justifikuar plotesisht nese ushtron te drejten e tij dhe mohon ambicjet e verbera te Dr.Berishes dhe Znj.Harxhi.
  Nese Harxhi nuk pranohet, Berishes do ti duhet te paraqese nje emer te ri qe do te kryesoje Ambasaden Shqiptare ne Washington, dhe duke marre parasysh se ky post ka qene i zbrazet per me shume se gjashte muaj, nuk duhet te humbasim kohe. Kualifikimet duhet te jene te pamohueshme, por meqe Berisha ka fame te madhe per veshtiresite ne dallimin e te pamohueshmes, ashtu sic ka treguar gjate periudhes se skemave piramidale, ajo cka eshte e pamohueshme duhet te deklarohet.
  Ambasadori i Shqiperise ne Shtetet e Bashkuara duhet te kete nje sfond akademik te thelle dhe te perforcuar nga nje pervoje te duhur ne mardheniet e jashtme te Shqiperise dhe preferohet te kete sherbyer si zyrtar i larte ne nje nga ambasadat e huaja te vendit tone. Personi duhet te jete i pjekur si ne sjellje ashtu edhe ne moshe dhe duhet te kete pervoje ne artin e diplomacise si dhe te jete i/e afte te percjelle ne menyre te sakte dhe te qarte politikat shqiptare prane zyrtareve amerikane. Kandidati gjithashtu duhet te kete njohuri te thella dhe qendrime pragmatike ndaj Shteteve te Bashkuara dhe ne vecanti ndaj politikave te SHBA perkundrejt Ballkanit. Cka eshte me me rendesi, sidomos pas skandalit te korrupsionit te Tarifes, personi qe do te permbushe rolin e ambasadorit duhet te jete nje individ me integritet te larte dhe te kete si prioritet kryesor permbushjen e interesave te shqiptareve. Ky person gjithashtu duhet te rrezatoje dinjitet dhe besueshmeri ne perputhje me kete post, si me te rendesishmin ne diplomacine shqiptare. Eshte e sigurt se ka disa individe ne Shqiperi qe gezojne shumicen, ne mos te gjitha keto karakteristika.
  Megjithese Berisha e gezon privilegjin e zgjedhjes dhe per me teper i duket mjaft normale qe te pranoje aleanca me diplomate qe i sherbejne qeverise se tij, besnikeria ne vetvete nuk duhet te jete kualifikimi kryesor, ashtu sic ka qene deri tani motivi kryesor i shumices se emerimeve te tij, duke perfshire ketu edhe Edit Harxhin. Per te shmangur cdo siklet te metejshem rreth kesaj ceshtjeje, nuk do te ishte keq sikur Berisha te konsultohej me Moisiun ne perpjekje per te perzgjedhur nje kandidat te pranueshem nga te dyja palet qe do te permbushe rolin e Ambasadorit te Shqiperise ne Washington. Dhe gjeja kryesore qe Berisha duhet te shmange, eshte qe te kerkoje mendimin e anetareve te tij te familjes qe ose nuk kane pervoje ne kesisoj gjerash, ose kane kerkuar azil politik ne Shtetet e Bashkuara!
  Te gjitha keto duhet te ishin te qarta per nje Kryeminister te mencur. Sa keq qe Shqiperia nuk po e gjen dot nje te tille.

 3. #123
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Kreu i shtetit: Duhet më shumë dialog mes nesh

  Moisiu: Pse nuk dekretoj Edit Harxhin


  Presidenti, letër Berishës për bllokimin


  --------------------------------------------------------------------------------


  Konflikti tashmë i bërë publik për zgjedhjen ose jo të Edit Harxhit ambasadore të Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pasurohet kohë pas kohe me prapaskena të reja. Pas deklaratave të ministrit të jashtmë Mustafai, sipas të cilave presidenti Moisiu kishte bërë vërejtje për kandidat-ambasadoren, një tjetër element i shtohet kësaj historie përplasjesh institucionale.
  Burime mjaft të sigurta pranë qeverisë shqiptare i thanë dje Gazetës Shqiptare se gjatë javës së shkuar kryeministri Berisha ka marrë një letër nga Presidenti Moisiu, e cila fokusohet tek motivet e refuzimit të kandidaturës së Edit Harxhit nga ana e kreu të shtetit, si dhe në disa çeshtje që kanë të bëjnë me komunikimin mes dy institucioneve.
  Në letrën e tij, mësohet se zoti Moisiu është shprehur mjaft hapur, se nuk mendon se zonja Harxhi ka staturën, moshën, formatin dhe peshën e një titullari diplomatik në Uashington. Sipas tij, një ambasador në SHBA duhet të ketë cilësi të cilat lidhen me karrierën e gjatë diplomatike, eksperiencën dhe formimin profesional në detyra që përfshihen në sistemin e shërbimit me jashtë. Sipas kreut të shtetit, emërimin e titullarit të përfaqësisë tonë në SHBA duhet shumë kujdes dhe maturi, si pasojë e lidhjeve të ngushta që egzistojnë mes dy qeverive dhe vendit strategjik që zenë SHBA në politikën tonë të jashtme.
  Moisiu vë në dukje se këto cilësi mungojnë tek kandidatura në fjalë dhe se për pasojë ai nuk mund ta dekretojë Edit Harxhin si ambasadore të vendit tonë në qendrën më të madhe të diplomaticë ndërkombëtare.
  Nga ana tjetër, të njëjtat burime informojnë se Presidenti Moisiu ngre në letrën e tij edhe problemin e komunikimit mes dy institucioneve, duke e ftuar zotin Berisha që të nxisë frymën e dialogut për ceshtje që prekin marrëdhëniet institucionale mes kryetarit të shtetit dhe shefit të ekzekutivit.
  Letra e mësipërme e Moisiut duket se përbën hapjen e parë zyrtare të Presidencës ndaj një çeshtjeje mjaft delikate, për të cilën deri tani zoti Moisiu i ishte përmbajtur fort formulës së ‘reflektimit’ rreth dekreteve të paraqitura nga kryeministri. I vetmi reagim i tërthortë i zyrës së presidentit erdhi pas disa deklaratave të ministrit të jashtëm, i cili kritikonte vonesën e Moisiut në formosjen e dekreteve. Në atë rast, Presidenti i kujtoi shefit të diplomacisë ligjin dhe normat institucionale, sipas të cilave kryetari i shtetit komunikon për ambasadorët ‘vetëm me kryeministrin’.
  Letra në fjalë duket se e mbyll, ose më mirë e devijon, kapitullin ‘Harxhi’. Sepse komandimi i zonjës Harxhi në postin e zv.ministrit të jashtëm, përtej përgjigjes nervoze për rezistencën e Moisiut, fsheh brenda mgulmimin e kryeministrit për t’i ofruar Edit Harxhit role gjithsesi të larta në hierarkinë diplomatike. Ndërkaq, zgjidhja e përkohshme me dërgimin e një të Ngarkuari me Punë në Uashington, mund të krijonte në të një të ardhme të afërt probleme jo të vogla përfaqësimi pranë administratës amerikane, ku niveli i diplomatëve konsiderohet, ashtu si në çdo vend tjetër, si sinjal politik ndaj vendit pritës.

  Letra
  Letra i është dërguar kryeministrit Berisha disa ditë më parë, ku shprehen disa nga qëndrimet e presidentit

  Harxhi
  Presidenti shpjegon arsyet se pse nuk ka derketuar deri më tani Edith Harxhin si ambasadore në SHBA

  Marrdhëniet
  Presidenti kërkon komunikim më të shpeshtë me kryeministrin për çështje të ndryshme të vendit


  Çështja Harxhi
  Presidenti i Republikës nuk informua në lidhje me emërimin e ambasadores së re të Shqipërisë në SHBA. Nga deklaratat publike të Presidencës u mësua se Moisiu ishte njohur me çështjen vetëm nga mediat

  Ambasadorët
  Pothuajse të gjithë ambasadorët e rinj të paraqitur nga ana e kryeministrit Berisha ishin caktuar pa u konsultuar me presidentin edhe pse ligji parashikon që dekretimin përfundimtar e bën kreu i shtetit

  Reagimi i PS
  Socialistët në opozitë e shfrytëzuan marrdhënien e ftohura mes presidentit dhe kryeministrit në kohën kur diskutohej në komisionin parlamentar të politikës së jashtme emërimi i Harxhit. Ata u shprehën kundër

  Komunikimi
  Prej kohësh nuk është dëgjuar të flitet për ndonjë takim apo diskutim mes kreut të shtetit dhe kryeministrit të vendit për të diskutuar çështje të ndryshme shtetërore, përfshi edhe për ambasadorët

  Reagimi
  Qëndrimet kundërshtuese të presidentit për kandidaturën e Harxhit, janë bërë të ditura vetëm nga ministri Mustafaj i cili ka treguar publikisht se pse Moisiu nuk ka pranuar dekretimin e saj.

  GSH

 4. #124
  i/e regjistruar Maska e Barlet23
  Antarsuar
  31-10-2005
  Vendndodhja
  ke Ura Tabakve
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  KUSHTETUTA DHE AMBASADORT


  Agron Alibali

  Para disa kohsh nj gazetar grek me t drejt kritikonte prirjet apo mendsin e disa politikanve atje, sikur kinse vendet e rndsishme t bots nuk gdhiheshin dot pa menduar apo pa i thn m prpara mirmngjes Greqis. Dhe me t vrtet, pavarsisht nga dshira pr tu paraqitur t rndsishm, vende sikurse Shqipria apo Greqia mbeten gjithsesi t vogla n fushn ndrkombtare t shahut.
  Kjo sindrom e rreme e madhshtis nuk ka ln pa infektuar edhe truallin e Arbrit. Nj shembull i rndomt ishte kopjimi krejt pa vend dikur i termit anglosakson spiker speaker] n vend t Kryetar i Kuvendit. Nj tjetr shembull i freskt ishte prmendja e politiks fort t debatuar n Amerik asnj fmij t mos mbetet pas, gjat prurimit t nj shkolle n kryeqytet. Por ndrsa kto t msiprmet jan, si me thn, bma pa qeder, dhe q me koh harrohen, prapseprap ka t tjera veprime kopjuese ndikimi i t cilave l gjurm t thella n jetn e qytetarve t ktij vendi.
  Sigurisht prftimi apo shkmbimi i prvojave pozitive sht nj gj normale n fshatin global. Por ktu e kemi fjaln pr kopjimin mekanik t modeleve apo shablloneve t huaja q m shum dmtojn se sa ndihmojn.
  Kujdes i veant duhet treguar sidomos n fushn e s drejts, ku shartimi i parimeve, koncepteve apo prvojave nga vende me tradit t ndryshme juridike duhet shqyrtuar me shum kujdes. Ndrkoh q prftimi i disa parimeve themelore q tashm i prkasin praktiks universale t s drejts sht i kshillueshm, kopjimi mekanik i atyre prvojave kushtetuese q bartin koncepte e praktika specifike t nj vendi t caktuar nuk i prshtatet nj vendi t vogl me traditn e vet kushtetuese dhe q bn pjes n modelin e s drejts kontinentale.
  Nj shembull i till duket se sht zbatimi pr her t par n Kuvendin e Shqipris i t ashtuquajturave seanca dgjimore me ambasadort, nj praktik e kopjuar pas modelit amerikan. Me t vrtet, n Kushtetutn amerikane nj vend t rndsishm z pushteti i Dhoms s Lart t Kongresit, d.m.th i Senatit, pr t dhn kshilla dhe plqim ndaj disa vendimeve t presidentit q kan t bjn me lidhjen e traktateve, pr emrimin e ambasadorve, t antarve t Gjykats s Lart, etj. (Neni 2.2.2, advice and consent). Kjo dispozit synonte t zbuste shqetsimin e shteteve si pjestare t federates nga rritja apo fuqizimi i pamas i pushteteve t qeveris federale. Prandaj kushtetuta e nj republik federale presidenciale parashikon ballancimin e fuqis s pushtetit ekzekutiv qendror federal nprmjet ushtrimit t kontrollit nga senatort si prfaqsues t njsive shtetrore federale. Ndaj edhe Kushtetuta e Republiks s Shqipris, me gjith t metat e veta, me t drejt nuk e parashikon kurrkund nj procedur t till, q rrjedhimisht do t paraqitej si kundrkushtetuese.
  Kjo sjell n vmendje kundrshtin tjetr n procedurat pr emrimin e nj ambasadori, dhe pikrisht at t rolit t Presidentit t Republiks. Esht e padiskutueshme q forma e rendit shtetror n Shqipri sht republika parlamentare Neni 1.1. i Kushtetuts], ku pushteti i presidentit sht i kufizuar dhe qendra e gravitetit t pushtetit ekzekutiv sht kryeministri. Ky i fundit, n zbatim t programit qeveritar t miratuar nga Kuvendi, ushtron ndr t tjera edhe pushtetin e caktimit t prfaqsueve diplomatik t Shqipris n vende t tjera. Kuptohet q kandidaturat kalojn fillimisht n sitn e Ministris s Jashtme, dhe mandej i prcillen Kryeministrit, i cili ka fuqi vendimore.
  Nisur nga zakoni apo tradita se t drguarit diplomatik prfaqsojn mbretin (apo presidentin), dhe se n nj mbretri parlamentare si Britania e Madhe apo republik parlamentare si Shqipria, vendimi i kryeministrit sht thelbsor, roli i mbretreshs n Britani apo i presidentit n Shqipri sht krejt dytsor, ose thjesht noterizues. Ky rol nuk sht m shum se sa nj mbetje ceremoniale e parimit t lasht juridik t jus imperi. Pra, a ka tagr presidenti i republiks parlamentare pr t caktuar ambasadort? Prgjigja sht vetm mohuese. Presidenti nuk mund t caktoj ambasadort. Ai ka t drejt vetm t emroj apo liroj ambasadort, dhe vetm pasi kta propozohen nga kryeministri. Neni 92 (dh) i Kushtetuts] Prfundimisht, presidenti i nj republike parlamentare nuk ka tagr t kundrshtoj, refuzoj apo mosmiratoj propozimin e kryeministrit pr caktimin e ambasadorit. Presidenti sht vetm hallka e fundit emruese, krejtsisht formale, e nj procedure caktimi ku rolin parsor e thelbsor e ka ekskluzivisht qeveria. do intepretim tjetr zgjerues i kompetencave t presidentit t nj republike parlamentare do t shkonte ndesh me praktikn kushtetutese krahasimore analoge si dhe me nenin 1.1 t Kushtetuts s Shqipris.
  Presidenti i vendit e ka treguar veten si nj burr shteti i vrtet gjat periudhs s deritanishme. Nisma e tij pr nj reform zgjedhore t kryer vetm prej shqiptarve dhe jo m prej burokratve t OSBE-s - e kurorzuar me mbledhjen dhe deklaratn e 7 dhjetorit 2005, duhet prshndetur e mbshtetur pa asnj rezerv. Por, n kuadrin e rolit t tij udhheqs, bashkues e ndrtues, vonesa n lshimin e dekretit pr emrimin e ambasadores s re n Uashington sht e pakuptueshme dhe jo e justifikueshme. Madje ideja e mosdekretimit pr shkak t gjinis apo moshs sikurse prmend ndonj organ i shtypit - mund t prbj edhe diskriminim sipas Nenit 18.2 t Kushtetuts. Nga ana tjetr, kjo vones krijon premisat pr nj prplasje krejt t panevojshme institucionale, ndrkoh q vakuumi i krijuar n prfaqsin shqiptare n Uashington cnon objektivisht interesat e vendit dhe fuqizimin e marrdhnieve dypalshe n nj periudhe kritike historike.
  Sa i takon sindroms s madhshtis, shfaqje t saj madje po vrehen shpesh edhe n salln e konferencave t shtypit t Departamentit t Shtetit n Uashington. Nj gazetar grek me emrin Lambros ka koh q sht br gazi i bots s korrespondentve t akredituar pran Fogi Botom-it (Foggy Bottom). Akuzat e rnda dhe sulmet e pathemelta q ai i bri Shqipris dhe figurs s ambasadores n mbyllje t konferencs s shtypit t 5 dhjetorit 2005 duke iu referuar madje qarqeve diplomatike n Tiran - jan jo vetm nj shfaqje e turpshme e sindroms s madhshtis ballkanike, ku nj gazetar nga Greqia kinse i krkon llogari Ameriks, por prbjn edhe nj dhunim flagrant t normave m themelore t etiks gazetareske. Por sigurisht, diplomacia shqiptare nuk duhet t shqetsohet aspak kur sulmohet nga pseudogazetar krejt t diskredituar, ku prgjigjja m e mir mund t ishte injorimi sipas thnies s vjetr shqiptare q lidhet me karvanin dhe qent

  Gazeta Shekulli

 5. #125
  i/e regjistruar Maska e Barlet23
  Antarsuar
  31-10-2005
  Vendndodhja
  ke Ura Tabakve
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Deputetja nga Kosova Samie Zeqiraj :" Edit Harxhit do t'ia kisha besuar edhe shtetin"

  nga BEQIR SINA, Nju Jork

  MANHATTAN New YORK: Kandidatja, e shpallur pr ambasadore e re e Republiks s Shqipris n Uashington, nj politikane me prvoj kto vittet e fundit, 33 vjeare u emrua si bjn t ditur lajmet nga kryeqyteti i Shqipris Tirana, zvendes Ministre e Puneve t Jashtme t Shqipris. Pra ajo tani ka marr detyrn e numrit 2 t ktij institucioni m t rndsishm t shtetit shqiptar. Ajo e merr kt detyr pasi edhe m par ajo ka punuar pr si specialiste-diplomate n Ministrin e Jashtme shqiptare, m pas si zyrtare e Organizats s Kombeve t Bashkuara n Kosov, n disa detyra t rndsishme, si kshilltare e zv.shefit t UNMIK-ut, e ngarkuar me disa poste t rndsishme.

  Zonja Harxhi ka kryer studimet n universitete t njohura t Ankaras dhe Britanis s Madhe. Politikanja e re e Shqipris n sht nj poliglote dhe zotron 5 gjuh t huaja. Ajo zotron n mnyr t prkryer anglishten, italishten, turqishten, frngjishten dhe serbishten. Gjat nj vizite, para tre - katr vjetve n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, ajo, sht par t vizitoj me plot pasion, e intersim t madh qndrat m t rndsishme, historike, shkencore, kulturore e artistike, t ktij qyteti , si nga m t famshmet n bot : The Museum of Modern Art, New York Museum of Natural History, The Solomon R. Guggenheim, Jewish Museum of New York, The Pierpont Morgan Library - Museum & Research Library, Statue Of Liberty National Monument (National Park Service), e tjer.  Si ceket edhe n fillim t ktij prshkrimi t shkurtr zonja Harxhi ka qn edhe si zyrtare e Organizats s Kombeve t Bashkuara n Kosov, n disa detyra t rndsishme, si kshilltare e zv.shefit t UNMIK-ut, e ngarkuar me disa poste t rndsishme. Gazeta shqiptaro - amerikane Illyria, me baz n Nju Jork, n edicionin e rradhs ka zhvilluar nj intervist me nj politikane t vjetr dhe t njohur nga Kosova. E cila, vizitoj nj jav m par edhe Nju Jorkun. Deputetja e kuvendit t Kosovs, zonja Samie Zeqiraj ish deputete edhe n paralamentin e par t Kosovs, duke ju prgjigjur disa pyetjeve s gazetares, ndr t tjera n fund ka thn se : "Ajo(Harxhi), ka ln nj prvoj t shklqyer n Kosov, dhe e them me bindjen e plot se Edit Harxhi do t'ia kisha besuar edhe shtetin". Gazetarja shtron pyetjen :" Koht e fundit ka shum prplasje mendimesh, mbi emrimin e zonjs Edit Harxhi ambasadoe e Shqipris n SHBA-s, Ju e njihni zonjn Harxhi, mbasi ajo ka punuar pran UNMIK-ut, dhe ka qn shum afr kuvendit t Kosovs n hartimin dhe konsolidimin e shum ligjeve. Cili sh mendimi juaj ?


  Zonja Samie Zeqiraj, (deputete): " Un e njoh Edit Harxhin q nga dita e par e ardhjes n Kosov. Ajo e ka ndihmuar shum paralamentin e Kosovs dhe komisionet prkatse n prgjethsi. Kontributi i saj ka qn shum vendimtar, sidomos n prpilimin dhe nxjerrjen e ligjit :" Pr barazin gjinore". Miratimi i ktij ligji sht br unanim nga ndrkombtart, madje mbi t ka hedhur firmn n fund Soren Jesen Petersen.


  Aq sa e njohim ne Edit Harxhin sht e paisur me njohuri t plota n fushn juridke dhe politike, sht e paisur me ato njohuri aq sa i vyejn nj ambasadoreje. Grat, prfaqsuese n parlamentin e Kosovs, por dhe jasht tij, e kan prshendetur vnjen e kandidaturs s Edtit Harxhit si ambasadore e Shqipris n SHBA. Ajo ka ln nj prvoj t shklqyer n Kosov, dhe e them me bindjen e plot se Edit Harxhit do t'ia kisha besuar edhe shtetin

 6. #126
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  pamvaresisht se Moisiu gjen ku te kapet ne ceshtjen Harxhi..si psh jo mosha jo eksperienca etjetj.. me rendesi eshte se kemi dy modele ne zgedhjen e njerzve per te punuar ne zyrat e shtetit..

  njeri .. modeli socialist.. ku psh gangot..sic jane cunat e Dades ja propozojne mamase ministre te marre ne zyre te ministrise..Imellden, bashkpuntoren ne krime te bandes Hakmarrja..
  tjetri.. e bija kryeministrit demokrat.. ja sugjeron te jatit marrjen ne pune te shtetit te nje vajze model ne edukate.. formim profesional e qe gezon reputacion kudo..

  kujt ti besohet Shteti.. dade lesko arapo gonxheve ruco malo caushve.. .. hajdute shkallnuro-krate e sheik me djersen e gjakun e popullit apo atdhetareve te perkushtuar..

  patjeter atdhetareve u duhet len shteti ne dore..

 7. #127
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Nejse pra, Harxhi eshte e mire per militante me deklaratat e saj, jo per ambasadore. Te jesh ambasadore duhet te jesh ne rradhe te pare diplomate, te flasesh qete, me maturi, me buzeqeshje, te jesh fine, deri diku edhe dinake... te dish te godasesh me pambuk. Deklaratat e Harxhit ngjajne sikur ka thirrur per tifozllik ne ndonje stadium. Shume militante dhe e pamatur! Nuk ben per ambasadore e asnje ambasade te rendesishme. Phuuuuu....!!! Sa njerez te kulturuar dhe me finese duhet te jene ambasadoret!!!


  Bravo presidentit per maturine qe ka treguar. Eshte goxha burre dhe meriton respekt!
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 8. #128
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Poqese bazohemi vetem ne ate shkrimin e Harxhit per ceshtjen se a duhet te jete ajo ambasadore ne SHBA a jo, une them qe po. Bile ai shkrim eshte gjeja me e mire qe me pelqen te ajo dhe qe me ben te perkrahe ate ne punen e ambasadores ne SHBA-se. Edhe diplomacia nganjehere kerkon qe ca gjera te thuhen troc. Sidomos kur preken interesat tua kombetare si me 1997-ten.

  Kurse, se a kemi diplomate me te mire dhe qe mund ta bejne punen me mire ne ambasaden tone ne SHBA, dhe qe ka pervoje me shume ne diplomaci, kjo eshte pengesa kryesore e Harxhit per kete pozite mendoj une.

  Une per vete, jam shume i mendimit qe te vihet ne krye ndonje shqiptaro-amerikan qe ka kontribuar shume ne ceshtjet tona kombetare ketyre viteve te fundit ne SHBA, si psh. Agron Alibali (profesori i shkencave politike ne Harvard), Bardhyl Tirana (politikan karriere me shume njohje ne qarqet politike te SHBA-se), Martin Vulaj (avokati i njohur ne SHBA, ish-kryetar i KKSHA-se dhe me shume lidhje deri tek presidenti Bush dhe ne dy partite kryesore te SHBA-se) etj. etj. Mirepo edhe po te jete nga Shqiperia, nuk jam kunder, pervec se duhet te kete shume pervoje, dhe te kete qene shume i suksesshem ne pervojat e tij/saj si ambasador.

  Ky eshte mendimi im.

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 9. #129
  ErionB
  Antarsuar
  05-05-2004
  Vendndodhja
  Ne toke!!
  Mosha
  38
  Postime
  125
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nga nje rraport special qe me ka ardhur nga subjekte serioze thuhet qe "angeldust eshte nje person i kerkuar qe i ka futur friken jo vetem qarqeve anti-shqiptare, por u ka zgjuar edhe njehere deshiren per pushtet diktatoreve te vdekur qe tashme edhe kockat u jane tretur. Eshte nje person qe te kall friken nga bindjet e saj politike dhe e korruptuar deri ne palce."

  ANGELDUST, tani ti si person hajde dhe na mbush mendjen qe nuk je asnjera nga keto gjera. Si do te dukej ty qe njerez qe as te njohin, as ta kane degjuar ndonjehere emrin, dhe as qe kane pasur rastin te njohin nje njeri te afert tendin te hedhin pluhur te tille mbi emrin tend; turpi i kujt eshte????

  Gjithashtu, nese jeton ne Amerike, apo kudo qe jeton, ma merr mendja qe duhet ta dish qe kur flitet per "fakte te pafaktuara" vihen ne pikepyetje shume burimi nga i cili vjen deshmia apo lajmi.
  Ne rastin Harxhi, shih njerezit qe kane hedhur akuzat?? Arta Dade. Mblidhi dy persona qe do te flasin mire per te ndac si person, ndac si karakter, ndac nga ana e moralit. Vetem nese ky person do te kishte paraqitur dicka qe nuk e luan as topi mund te jete e besueshme. Per ndryshe po te ishe ne gjykate, fjalet e saja nuk i han as qeni.

  Merre Gari Kokalarin qe shkruan mbi kete ceshtje- dhe qe i eshte mbushur mendja qe ka qene faktori kryesor ne rrezimin e Fatos Nanos. Ne rradhe te pare ky njeri nuk di shqip dhe mundohet te jete protagonist ne politikberjen shqiptare. Se dyti, sikurse dhe personi me lart, gjej dy veta qe e kane njohur kete person per me shume se 10 minuta qe te flasin dy fjale te mira per te.

  Se treti, shih ku jane bazuar akuzat. Znj Harxhi ka shkruajtur nje artikull ku bazuar ne burime te ndryshme thote George Tennett mund te kete qene i implikuar ne trazirat e 97s. Ku e she anti-amerikanizmin??? Pse shan indivitin nuk shan shtetin. Pse shan kreun e institucionit nuk shan shtetin. Sa here ka dale qe figura te medha ne CIA kane shitur informacione shume te rendesishme tek qarqet anti-amerikane. Mund te vesh doren ne zjarr qe ky i fundit nuk ka qene i implikuar personalisht, por jo institucionalisht ne trazirat e 97s?? Nese po, mund te besh nje studim ku te rrezosh te gjitha ato qe jane thene ne shkrimin e Znj Harxhi. Nese jo, qepe dhe mos fol.

  Se katerti, nese do shohesh me kujdes ato brockullat qe Kokalari e Dade hedhin si fakte qe e kane hequr nga puna nga UNMIK jane me te vertete qesharake, dhe tregon nivelin e ulet intelektual te te gjithe neve qe perdorim internetin. Nese je e punesuar jashte shtetit e din shume mire qe nje punedhenes ne asnje menyre nuk mund te beje publike arsyet se perse je larguar nga puna. Qofte kjo me deshiren tende apo te punedhenesit. Arsyet jepen vetem nen urdhrin e gjyqesorit. Kjo eshte mire qe ta dime te gjithe thjeshte per punet tona ne te ardhmen. Tani me te vertete mendoni se nje organizate me "liability" si UNMIK do te kishte dhene informacion kaq lirshem????? Thjeshte perdor llogjiken.

  Se fundit, nuk e ti nese ti "angeldust" je femer apo mashkull, por a nuk te duket ty se ka diskriminim ndaj femres ne kete rast nga presidenti??? A nuk siguron kushtetuta barazi te seksit?? Aq me keq, ai thot nuk ka moshen e duhur. Nuk eshte ky diskriminim i moshes??? Nese Shqiperia ka pasur kryeministra edhe me te rinje, a nuk mund te kemi edhe ambasadore te rinje??? Dhe duke perdorur nje llogjike te ftohte, Shqiperia ka nje diplomaci relativisht shume te re. Deri ne 92 kishim shofera, ndersa ne 92 filloj nje brez i ri. Shqiperia investoi ne kete fushe, dhe STUDENTJA E PARE E DIPLOMACISE SHQIPTARE ISHTE PIKERISHT ZONJA HARXHI. C'FARE FAJI KISHTE ZONJA HARXHI QE SPECIALISTET (SOCIALISTET APO KOMUNISTET) E HOQEN SAPO ERDHEN NE PUSHTET. KU TA GJEJ EKSPERIENCEN QE ARTA DADE KERKON KUR ISHTE PIKERISHT PUSHTETI I DADES QE NUK JA LEJOI ZHVILLIMIN E KARRIERES????

  Por, per ata qe i shohin gjerat me llogjike dhe jo te qerruar e kane lehte ta shohin qe personi ne fjale ka eksperiencen e duhur; themeluese e ligjit me moderrn ne Ballkan per te drejtat e gruas ne KOSOVE, profesoreshe ne U Prishtines, ne Bilkent, dhe per ti shuar te gjitha idiotesirat si antiamerikane keshilltare e sigurise e kryeministrit Hajrdainaj dhe me pas Kosumi, sikurse dhe burimi i fakteve per websitin e CIA mbi Shqiperine.
  Nese nuk te pelqen kritika, mos bej gje, behu askushi!!

 10. #130
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Berisha hesht për Harxhin

  Shekulli

  Një fjali e vetme ka qenë e mjaftë, sipas vlerësimit të kryeministrit Sali Berisha, për të deklaruar qëndrimin mbi çëshjten „Harxhi“, të ambasadës së Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pa bërë shumë komente, këtë vlerësim Berisha e ka dhënë të përgjysmuar në nivelin e qartësimit të asaj çfarë mendon me të vërtetë qeveria, por duke shtuar se transparenca e të gjithë çështjes do të bëhet. „Në momentin e duhur do të bëjmë transparencën e plotë të këtij problemi“, - ishte fjalia e shkurtër e kryeministrit, për një çështje të zgjatur pas emërimit të Edit Harxhit si ambasadore në Uashington dhe pasi presidenti Alfred Moisiu e ka quajtur të papërshtatshme si kandidaturë. Kryeministri nuk tha se kur dhe cili do të ishte momenti për këtë transparencë, paçka se Moisiu ka argumentuar se Harxhi nuk shihet me vlerësim të mjaftueshëm prej tij në atë detyrë të rëndësishme për shkak të moshës e përvojës. Opozita ka kritikuar emërimin e Harxhit si kryediplomate në SHBA, mbështetur në disa qëndrime të mëhershme të kandidates që bien ndesh me politikat e Uashingtonit, të vlerësuar si aleati strategjik i Shqipërisë.

 11. #131
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  "Në momentin e duhur do të bëjmë transparencën e plotë të këtij problemi",
  Heshtja ne kete rast zoti kryeminister vetem sa aprovon te gjitha kritikat qe mediat kane publikuar me kete emerim. Akuza e pare eshte ajo e nepotizmit, emerimi i bere ne baze njohjesh familjare, dhe kjo e portretizon keq kryeministrin qe ka marre persiper te reformoje mbare administraten dhe te luftoje korrupsionin pa kompromis. Debulesat per femijet mos i sill ne pushtet pasi nepotizmi te afron "dallendyshet e pushtetit", por te largon "shqiponjat" njerezit mbeshtetjen dhe keshillen e te cileve do te duhet per vitet qe do te vine. Keta jane ata qe nuk kane nevoje per poste ambasadoresh apo ministrash qe ti besh per vete.

  Per ministrin e jashtem nuk kam se cfare te them me shume, vecse ai eshte ministri me i paafte i qeverise Berisha dhe paaftesia e tij eshte e tille qe nuk ka patur jave ne keto 90 ditet e qeverisjes qe ai te mos kete shkaktuar nje skandal apo nje reagim te madh ne mbare opinionin publik shqiptar si ne Shqiperi edhe jashte saj. Ne kete pike, ministri Mustafaj jo vetem qe nuk po ndihmon ne realizimin e objektivave te qeverise Berisha ne politiken e jashtme, pro ai e ka vene me shume se dy here ne pozita te veshtira edhe vete kryeministrin, si ne raportet Tirane-Prishtinë edhe ne raportet me fqinjet. Keshilla e vetme qe Berisha duhet ti japi ministrit te tij eshte qe te flasi sa me pak dhe vetem pasi te kete marre aprovimin e kryeministrit per fjalet qe do te nxjerri para mediave.

  Sa per presidentin, ai deshmoi pjekurine e duhur duke mos u bere pale e emerimeve nepotike apo emerimeve si "shperblime politike" per njerez te konsumuar ne politike. Ai emeroi vetem ato emra qe permbushnin disa prej kritereve themelore te diplomatit dhe u tha jo emerave qe nuk i permbushin keto kritere. Ne fakt, kryeministri Berisha duhet te falenderoje presidentin, pasi presidenti i dha fund nje skandali qe filloi nga goja e ministrit te jashtem e arriti deri ne gojen e zedhenesit per shtyp te departamentit te shtetit amerikan. Fund skandalit mund ti jepnin vetem 3 veta: ministria e jashtme terheq kandidaturen, kandidatja terhiqet vete publikisht, presidenti i thote jo kandidatures. Edhe pse presidenti u dha kohen e mjaftueshme si ministrit si kandidates per te kuptuar qe ky emerim nuk do te aprovohej prej tij, keta te dy nuk e paten "intuiten diplomatike" qe te shpetonin nga turpi i nje fakti te kryer, kthimit mbrapsht te kandidatures.

  Persa i perket kandidates Harxhi, vete fakti qe ajo nuk u terhoq gjate gjithe kesaj kohe, edhe pse eshte mese e ndergjegjshme se emri i saj u kthye ne nje problem me te madh se nje emerim, ne nje problem politik per qeverine dhe kryeministrin, ajo nuk u terhoq nga emerimi sic beri Dilja. Sikur hic asgje, stoicizmi i saj deshmon ate qe asaj nuk i behet aspak vone per imazhin apo politiken e qeverise Berisha, aqsa i behet vone per te siguruar nje post ne administraten e qeverise Berisha. Nese ajo do te ishte terhequr publiksiht nga ky emerim, ajo do ti kish fituar pike vetes dhe do ti kishte provuar si te gabuar te gjithe kritiket e ketij emerimi. Fakti qe nuk e beri nje gje te tille, deshmon papjekurine e saj politike. Cdo post apo emerim qe mund ti jepet asaj ne qeverine Berisha, puna e saj do te jete gati e pamundur. Nese ministri i jashtem do ta kish emeruar ne nje post tjeter sic mund te ishte ambasada turke, e gjithe kjo katraulle do te ishte shmangur.

  Dhe mesimi tjeter qe duhet te nxjerresh zoti kryeminister eshte qe ka perenduar koha e emerimeve politike ne SHBA, pasi komuniteti shqiptar i Amerikes nuk eshte me as i vogel ne numer dhe as i disintegruar nga realiteti shqiptar. Kur te vendosni per nje emer tjeter, bejini nje nder vetes, merrini mendimin edhe komunitetit shqiptar te Amerikes dhe mundesisht zgjidhni nje prej rradheve te atyre gati 500 000 shqiptareve qe mendohet se jetojne ne Amerike.

  Albo

 12. #132
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Sherri n kokn e shtetit

  Sherri n kokn e shtetit

  Mentor Nazarko


  N kokn e institucioneve shtetrore sht duke u konsumuar nj konflikt serioz; ai midis presidentit dhe kryeministrit, pr t cilin nuk ka informacione t plota. Sebepi i konfliktit jan disa ambasador t rinj, t cilt, sipas procedurs ligjore, emrohen nga presidenti me propozim t kryeministrit q merr emrat formalisht nga ministri i Jashtm. Presidenti Moisiu ka bllokuar prej nj koh relativisht t gjat firmn mbi dy kandidatura, at t Edit Harxhit n SHBA dhe Tatiana Kongolit n Austri, ndrkoh q ligji nuk saktson pr sa koh duhet q ai t studioj kandidaturat. Madje ai ka refuzuar n form prfundimtare kandidaturn e Harxhit, pa dhn ende prgjigje pr at t Kongolit.
  Jan hedhur disa hipoteza, mes t cilave ajo se presidenti po sillet kshtu pasi do q mazhoranca t miratoj m par emrat e tij pr n Gjykatn e Lart, ku jan krijuar prej shum muajsh disa vende vakant. Ka hipoteza t tjera se vendi mikprits, SHBA-ja, ka shprehur paknaqsi ndaj Harxhit, e cila, para se t konsumonte nj periudh pune n UNMIK, ka punuar n ambasadn ton n Ankara, ku dhe ka br nj studim mbi rolin e Greqis dhe t ish-shefit t CIA-s, himariotit Tenet, n ngjarjet e 1997-s. SHBA-ja ka zgjedhur presidentin Moisiu pr t br bllokimin e ksaj kandidature dhe, sipas ksaj hipoteze, nuk kan preferuar ta bjn kt duke kontaktuar kryeministrin Berisha.
  Ajo ka bhet publike sht bllokimi i kandidaturave, q krijon nj situat t pakndshme n t gjitha planet. Pa ambasador n zyrn m t rndsishme diplomatike, me nj konflikt institucional t hapur mes zyrave m t rndsishme t shtetit. Prkundr ksaj, qeveria ka shkurtuar buxhetin e presidencs me m shum se 30%. Ministri Mustafaj ka marr prsipr konfliktin, ndrsa pas brjes publike t letrs s Moisiut me arsyet e refuzimit, letr q vendos precedentin e komunikimit me shkrim midis dy institucioneve, kryeministri Berisha nuk po del n publik pr t reaguar.

  Roli i precedentit
  N komunikimin ndrinstitucional t ktij rangu kan rndsi t madhe precedentt: ligjet apo kuadri rregullator nuk sht i hollsishm, duke ln gjithka n dorn dhe sensin shtetformues t drejtuesve. Mbi baz t ktij precedenti duhet t ishte ndrtuar sjellja dhe komunikimi aktual: n prgjithsi kryeministri sht konsultuar me presidentin paraprakisht pr emrat, n mnyr t till q t mos ket kundrshtira publike. Madje dhe Nano q ishte shpesh mosprfills me Moisiun, pas dshtimeve me Meidanin n raste t ngjashme, si pr shembull, zvendsimi i ministrave, negocionte me presidentin aktual. I gjith ky proces paraprak derisa kandidatura t mbrrij n Presidenc edhe formalisht sht i prbr nga negociata apo dhe pazare, t cilat kan nj kuptim: sipas nj tradite t vjetr shtetsie, ambasadort konsiderohen si t drguarit e presidentit, ashtu si dikur konsideroheshin si t mbretit. Pra, presidenti duhet t ket nj far roli n emrim. Roli i presidentit shtohet veanrisht nse ai sht nj figur autoritare apo aq m shum nse ka mbrapa nj parti politike. Kundrshtart e ksaj ideje, pra ata q thon se presidenti duhet t firmos me sy mbyllur kandidatura i drgon kryeministri, mbshteten te karakteri parlamentar i republiks, q n thelb nuk prkthehet domosdoshmrisht me munges roli t presidentit n procedura emrimesh. Sipas ksaj kushtetute, kreu i shtetit ka rol t spikatur emrues n diplomaci, drejtsi, Prokurori, SHISH dhe institucione t tjera. N prfytyrimin e ligjvnsit, presidenti duhet t prbj nj lloj kontrolli dhe balancimi t pushtetit ekzekutiv n emrime.
  Por duket se n rastin e Harxhit, ashtu si edhe n t Kongolit, dhe ndoshta n prgjithsi pr t gjith emrat, zoti Berisha nuk e ka respektuar kt procedur. Dhe futja e elementit alla amerikan t takimit t kandidatve me Komisionin e Jashtm t Parlamentit i ka dhn karakter publik debatit mbi emrin e Harxhit. Me shum gjasa duket se n rastin e Harxhit Berisha ka dashur t vendos Moisiun prpara faktit t kryer. E gjitha kjo, pra publiciteti i lajmeve ka detyruar palt t nxjerrin karta t tjera.

  Pset e sjelljes s Moisiut
  N prgjithsi presidenti Moisiu nuk i ka krijuar bllokime t ngjashme kryeministrit Nano, hiq rastin e emrimit t guvernatorit Fullani, emri i t cilit u shkmbye me kandidaturn e Moisiut pr kreun e Kontrollit t Lart t Shtetit. Berisha aktualisht nuk ka dashur t regjistrohet edhe njher publikisht si joserioz n sulme ndaj presidentit, pas inkoherencave q ka treguar me ndjesn ndaj shqiptarve pr zgjedhjen e tij. Pse kemi arritur n prmasa t tilla t konfliktit? A thua t jet vall kmbngulja e shumprfolur e Moisiut pr t vendosur kshilltarin e vet Kapllani n ndonj post ambasadori? N nj shikim t par, duket si klek e vogl pr t provokuar nj konflikt kaq t madh. Pr m shum, mendohet se Moisiu duhet t ket patur m shum kompleks t prodhuar prej przierjes s friks dhe respektit nga Berisha sesa nga Nano pr m tepr q Moisiu e ka konsideruar veten si kandidatur e opozits. Shkalla e guximit t Moisiut apo dhe hapsira e manovrave indipendentiste t tij edhe n rastin e Nanos ka qen e kufizuar deri n shprehjen indirekte t mosplqimit t nj kandidature, por jo bllokimin total t saj. Pikrisht kjo tradit konstruktive e Moisiut t on n marrjen n konsiderat t nj faktori tjetr q duket se qndron pas rezistencs s kreut t shtetit- vendi mikprits- SHBA-ja. Duke preferuar me shum t drejt q t mos vn Shqiprin para nj situate t pakndshme, q do t krijohej duke i refuzuar agrimentin nj ambasadori, ndoshta SHBA-ja e ka vendosur barriern q ktu nprmjet Moisiut, duke prodhuar nj konflikt institucional t brendshm n vend t nj akullnaje n marrdhniet midis dy vendeve. Nse sht kshtu, zoti Berisha duhet t mos ta ket konsultuar kandidaturn as dhe me vendin mikprits, tradit q sht respektuar prej paraardhsve, edhe n raste ministrash t veant, dhe ky sht nj far gabimi i tij me natyr sovraniste si do ta quanin liberalt e djatht afr tij. Mund t supozohet se pala mikpritse mund edhe t jet vn n dijeni prej tij, por ka preferuar t mos reagoj menjher, pa marr informacion duke e ln zotin Berisha t gaboj. Me kt supozim dhe hipoteza fillestare q mbrapa kundrshtimit t fort t Moisiut qndrojn SHBA-ja, sht akoma m e besueshme. Ajo q t do t t habiste n nj rast t till sht se pse SHBA--ja nuk ia ka br t ditur drejtprdrejt zotit Berisha paknaqsit e tyre? Sepse kjo mund t prkthehet minimalisht si nj komunikim jo shum i mir mes tyre dhe kryeministrit

  Pse Harxhi zvendsministre
  Nj emrim i till duket si reagimi i drejtprdrejt ndaj bllokimit t saj n tryezn e presidentit. Duket si i drejtprdrejt se mund t ishte br m par sa koh q vendi i zvendsministrit t Jashtm ishte vakant prej krijimit t qeveris, por u zgjodh t bhej pikrisht tani si prgjigje ndaj brjes publike t kundrshtis s Moisiut. Me disa arsye: e para pr ti ruajtur dinjitetin asaj dhe propozuesve. E dyta, si kompensim pr individin konkret q mund t ket len nj vend pune diku gjetk pr t provuar rolin e ri t ambasadores. E treta, pr t gjetur nj rrugdalje dhe prfundim dinjitoz sherrit. Pr t mos rihapur m, veanrisht nse sht e vrtet hipoteza e refuzimit amerikan, q n vorbulln dhe keqkuptimin e informacioneve q vijn nga jasht prej mediave tona, gati gati u lidh me emrin e Al-Kaeds. Kjo ndodhi kur n nj konferenc shtypi n Departamentin e Shtetit, me nj logjik alla shqiptare apo alla ballkanike, Harxhit ju kujtua biografia. Sigurisht nuk ka asnj lidhje mes tyre dhe lidhjet e sforcuara mbeten t shmtuara.
  Ndoshta n nj situat t till, emrimi i Harxhit zvendsministre ishte zgjidhja m e mir. Por kryeministri nuk po komunikon me presidentin dhe me institucione t tjera. Dhe ambasada m e rndsishme e Shqipris n kohn e diskutimit t shtjes s Kosovs, t afrimit prfundimtar t zotit Berisha me SHBA, t negocimit pr NATO-n brenda 2007-s etj. mbetet bosh. Nse nuk quhet emrimi i zotit Kreshnik ollaku si kryesim i prkohshm i saj. Sepseyjet rrin e vshtrojn녔

  12/12/2005
  KATEGORIA: Analiza.Shekulli.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 13. #133
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Harxhi, Berisha Sfidon Moisiun

  E Enjte, 15 Dhjetor 2005  HARXHI, BERISHA SFIDON MOISIUN

  Markel Bejdo

  Edit Harxhi eshte emeruar dje ne postin e zevendesministres se Jashtme. Ne mbledhjen e radhes te Keshillit te Ministrave eshte marre ne shqyrtim dhe propozimi per te emeruar numrin dy te diplomacise shqiptare, ku ka gjetur dhe mbeshtetjen e ministrave te kabinetit "Berisha". Gjate fjales se tij, kryeministri ka vleresuar karrieren e Harxhit duke e cilesuar ate te afte per detyren e propozuar. "Nje zonje me nje prejardhje familjare te shkelqyer, me nje karriere nder me te lakmueshmet. Nje punonjese e talentuar e diplomacise shqiptare dhe nje nga zyrtaret me te suksesshme sipas dokumenteve te UMNIK-ut dhe PNUD-it ne Kosove dhe keshilltarit te qeverise se Kosoves", u shpreh Berisha. Emerimi i Harxhit ne postin e zevendesministres se Jashtme vjen pas refuzimit te kandidatures se saj nga ana e Presidentit Moisiu per ta dekretuar si ambasadore ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Mosdekretimi i kandidatures se Harxhit dhe Tatjana Kongolit ne postet e ambasadorit, solli dhe perplasjen e pare midis dy institucioneve: Presidences dhe qeverise. Edhe pse ende nuk jane bere te ditura arsyet e mosdekretimit, qeveria vendosi dje qe te emeroje Edit Harxhin si numrin dy te diplomacise shqiptare.

  Debati per ambasadoret

  Debatet per propozimet e bera nga ana e qeverise shqiptare dhe Ministrise se Jashtme per postet e ambasadoreve jane zhvendosur ne Komisionin e Jashtem. Gjate mbledhjes se djeshme te ketij komisioni anetaret socialiste kane akuzuar qeverine se po shkel ligjin, duke tejkaluar numrin e emerimeve politike per postet e ambasadoreve. Ne baze te ligjit, vetem 20 per qind e posteve te diplomateve mund te emerohen nga politika ndersa 80 per qind e tyre vijne nga radhet e diplomateve te karrieres. Duke u bazuar ne kete ligj, dje anetaret socialiste te Komisionit te jashtem, Arta Dade dhe Namik Dokle, kane pretenduar se tashme nga ana e qeverise eshte permbushur numri i emerimeve politike. Per kete arsye anetaret socialiste kane kerkuar ne seance prezencen e ministrit Mustafaj, i cili duhet te jape shpjegime peer keto emerime. Gjate mbledhjes se djeshme, nenkryetarja e komisionit, Dade, u shpreh se nuk eshte normale te vazhdohet te degjohet per keta emra kur ata jane thjesht politike. Por pretendimet e anetareve socialiste jane hedhur poshte nga ata te mazhorances te cilet kane argumentuar se numri nuk eshte shkelur dhe gjithcka eshte brenda ligjit. Nderkohe kryetari i Komisionit te Jashtem, Prec Zogaj, theksoi se te gjitha propozimet qe do te kontestohen do te verifikohen. "Nuk mund te mos pohoj edhe nje pretendim te socialisteve te cilet kane dyshime se eshte prishur raporti ligjor midis ambasadoreve te karrieres dhe atyre qe vijne nga politika", u shpreh Zogaj. Gjithashtu, dje ne mbledhjen e Komisionit te Jashtem eshte zhvilluar nje seance degjimore per tre kandidate per ambasadore ne Kine, Bullgari dhe Arabi Saudite qe me pas do t'i cohen per dekretim Presidentit. Nga ana e qeverise jane propozuar kandidatura e Admir Banos per ambasador ne Mbreterine e Arabise Saudite, kandidaturae Maxhun Pekes si ambasador ne Republiken Popullore te Kines dhe kandidatura e Bujar Skendos si ambasador ne Bullgari.

  Koha Jone.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 14. #134
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Miratohen dy konsujt e Shqipris n greqi

  Miratohen dy konsujt e Shqipris n greqi

  15 Dhjetor

  Sot diskutohen emrat e ambsadorve

  Komisioni i politiks s jashtme pritet t diskutoj sot n prani edhe t ministrit t Punve t Jashtme, Besnik Mustafaj, emrat e disa ambasadorve t rinj, jasht vendit. Kshtu radhn e kan sekretari i Prgjithshm i Kryeministris, Maxhun Peka, i cili pritet t emrohet ambasador n Kin. T tjer emra q pritet t merren n shqyrtim jan ai i Admirim Banajt n Arabin Saudite, Sejdi Qerimaj n Misionin e Shqipris n Kombet e Bashkuara n vend t Agim Neshos dhe Bujar Skndos n Bullgari. Por edhe kto kandidatura pritet t mos marrin konsensusin e plot t opozits, ashtu si dy kandidaturat e Edith Harxhit dhe Tatjana Kongolit. Burimet nga opozita bjn t ditur se me emrimin e ktyre ambasadorve sht ulur shum niveli i prfaqsimit, prvese po tejkalohen kufijt e 20% t emrimeve politike t prfaqsuesve tan n ambasadat e huaja. N kt prqindje, sipas opozits, futen edhe emrimet direkte t Kryeministrit me propozim t ministrit t Jashtm. Para pak ditsh jan emruar dy konsuj n Janin dhe Selanik t Greqis, prkatsisht ish-kandidati i PD-s n Mallakastr Artur Shehu dhe ish-kryetari i PD-s s Kors, Thoma Nini. Ndrkoh opozita do t shpreh edhe kundrshtit n komision n lidhje me CV-t e disa prej ambasadorve. Si sht emri i Sejdi Qerimajt, i cili ka qen sekretar i komuns s Fierzs n Tropoj apo edhe t Admirim Banajt n Arabin Saudite, q sipas opozitarve ka qen inxhinier n komunale n Gramsh dhe nuk kan prvojn e duhur diplomatike. Po kshtu sot pritet t shqyrtohet projektligji Pr Buxhetin e Shtetit pr vitin 2006 edhe me pranin e ministrit t Jashtm, Besnik Mustafaj.

  Metropol.

  Admirim Banaj eshte i famshmi Like Rehova(karikaturist)
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 15. #135
  i/e regjistruar Maska e km13
  Antarsuar
  07-05-2003
  Mosha
  35
  Postime
  37
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Editin me ka rastisur ta njoh dhe eshte njeri korrekt dhe perfekt ne pune; perfekt jo me standarte lindore, por me stil perendimor. Eshte per te ardhur keq sa shume shpifet per nje njeri vetem se u caktua per nje detyre qe ndoshta eshte e lakmueshme per shume. Sikur Sala ti kishte te gjithe si Editin, sa mire do te ishte...
  Po t'i lene iniciative ne ministri me siguri ka per te dhene nje kontribut qe do te ngelet, sepse nuk eshte e fikesuar per te shitur mend, por teper e fikesuar per te realizuar me sukses cfare i ngarkohet.

 16. #136
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2003
  Postime
  424
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ka ardhur koha qe diplomacia shqiptare te jete me dinjitoze dhe sigurisht qe kete nuk mund ta bejne ish-apartiket komuniste apo njerez qe i shikojne te huajte si perendi.
  Mendoj se diplomacia shqiptare ka nevoje per njerez te rinj si znj. Harxhi. Megjithese nuk u emerua si ambasadore ne SHBA, funksioni i saj ne Ministrine e Jashteme nuk eshte me m pak rendesi.
  Urime dhe suksese znj. Harxhi.
  E drejta vonon, por nuk harron!

 17. #137
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Berisha mes Edit Harxhit dhe SHBA-s

  Mark Marku

  Qeveria shqiptare i ka dhn fund telenovels s kandidates pr postin e ambasadorit t Shqipris n SHBA me nj fund t lumtur pr znj. Edit Harxhi. M n fund ajo sht emruar zv.ministre e Jashtme e vendit ton. Nuk mund t thuhet e njjta gj pr marrdhniet e qeveris shqiptare me shtetin m t fuqishm t bots, SHBA-n. Pr her t par q pas vendosjes s demokracis, qeveria shqiptare e ka ulur nivelin e prfaqsimit t saj n SHBA n nivelin e t ngarkuarit me pun. M keq nuk ka t shkoj m. Q sot e ksaj dite Shqipria nuk do t prfaqsohet m me nj ambasador por me nj t ngarkuar me pun, nj nivel ky q n marrdhniet diplomatike mes vendeve ndodh shum rrall. Dhe kjo ndodh vetm ngaq pas refuzimit nga ana e presidentit Moisiu t kandidaturs s msiprme, qeveria shqiptare nuk gjente nj tjetr ambasador n rruzull t dheut q t zvendsonte zonjn Harxhi n misionin e saj pr t ringjallur kujtimin e famshm t Konics.
  Pr mnyrn se u zhvillua, kjo ngjarje sht mjaft domethnse dhe nj analiz e saj do t hidhte drit jo vetm mbi historin e shkuar t ngjarjes por edhe pr t ardhmen e qeveris shqiptare dhe t pozicionit t saj n arenn ndrkombtare. N kt rast nuk sht e rndsishme nse kishte t drejt Moisiu, apo Berisha, Mustafaj apo Harxhi, nse duhej apo nuk duhej emruar Harxhi si ambasadore. Normalisht zonja Harxhi me qndrimin konfliktual t shprehur edhe me shkrime kundr vendit ku duhej t ushtronte veprimtarin diplomatike nuk duhej t ishte caktuar si kandidate pr postin e ambasadores s Shqipris n SHBA. N rast t kundrt, kandidatura e saj mund t ishte fare e natyrshme ashtu si do t ishin t natyrshme edhe qindra kandidatura t tjera vajzash dhe grash q kan t njjtat vlera q ka personi n fjal. E rndsishme n kt histori sht se zonjs Harxhi iu botuan n shtyp qndrimet e saj t mparshme antiamerikane, dhe madje pasi iu botuan ajo edhe i rikonfirmoi duke pohuar t njjtin qndrim, e m pas kandidatura e saj u bllokua n presidenc. N kt rast, dy institucionet, ai i qeveris dhe ai i presidencs u vun prball nj emri. E natyrshme do t ishte q pr shkak t interesave madhore, ky emr t dilte mnjan dhe institucionet t gjenin gjuhn e komunikimit dhe instrumentet pr kaprcimin e krizs. Fitoi emri.
  Pr shkak t emrit u krijua nj konflikt i till mes dy institucioneve saq qeveria vendosi t mos drgonte fare ambasador n SHBA. Shpejt e shpejt u gjet nj i ngarkuar me pun dhe me kt zgjidhje u duk sikur karshillku i presidendit ndaj qeveris u ndshkua rnd. Por n fakt sht krejt e kundrta. N gjith kt histori pala e humbur sht qeveria shqiptare, marrdhniet e saj me SHBA, vet Shqipria. Qeveria ka treguar nj paprgjegjshmri q ka pr ti kushtuar shum shtrenjt n raport me partnerin m t fuqishm t Shqipris n arenn ndrkombtare. Ne nuk e dim nse SHBA e donte apo nuk e donte Harxhin, ashtu sikurse nuk e dim nse shkrimet e saj jan servirur nga ndonj burim i superfuqis m t madhe t bots apo nga kundrshtart politik t qeveris shqiptare. N t vrtet, as kjo nuk ka rndsi. Rndsi ka q n nj loj t rndomt pr nj emr, qeveria shqiptare vuri emrin para interesave strategjike t shqiptarve n politikn ndrkombtarve. Do t duhej q pr hir t ktyre interesave, ajo t trhiqej. Nuk e bri. Prkundrazi e shtriu karshillkun kundr presidentit edhe kundr SHBA-ve duke e br Editin zv/ministre t Jashtme. Nuk e dim se si do ta presin amerikant dorashkn e qeveris shqiptare. T shpresojm q ata t mendojn edhe pr interesat e shqiptarve dhe ta konsiderojn at si nj shaka t patakt t qeveris shqiptare, shaka q mund ti bj vetm ajo.

 18. #138
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Berisha: Punonjëse e talentuar e diplomacisë shqiptare dhe një nga zyrtaret më të suksesshme të UMNIK dhe PNUD

  Edit Harxhi emërohet zv.ministre e Jashtme


  N.P

  Tiranë-Nga sot Edit Harxhi do të jetë zyrtarisht zv.ministre e Jashtme, pas refuzimit si ambasadore në SHBA nga presidenti Alfred Moisiu. Këshilli i Ministrave miratoi dje emërimin e Harxhit në postin e zv.ministres së Jashtme, ndërkohë që kryeministri Sali Berisha paraqiti në fillim të mbledhjes së qeverisë një CV tepër pozitive për karrierën e Harxhit. “Zonja Edit Harxhi e shkolluar në Edinburg dhe përfunduar gradimin në këtë universitet, një zonjë me një prejardhje familjare të shkëlqyer, me një karrierë ndër më të lakmueshmet, një punonjëse e talentuar e diplomacisë shqiptare dhe një nga zyrtarët më të suksesshëm sipas dokumenteve të UMNIK-ut dhe PNUD-it në Kosovë dhe këshilltare e qeverisë së Kosovës emërohet zv.ministre e Punëve të Jashtme”,- tha dje Berisha. Pak kohë më parë, Edit Harxhi ishte paraqitur në ambientet e Ministrisë së Jashtme si zv.ministre e komanduar në pritje të emërimit të saj në këtë post. Këshilli i Ministrave vendosi emërimin e kësaj të fundit pas refuzimit nga presidenti Alfred Moisiu për ta dekretuar si ambasadore e Shqipërisë në SHBA. Edhe pse kreu i shtetit Moisiu nuk ka paraqitur ndonjë dokument të shkruar, ai ia ka bërë të qartë ministrit të Jashtëm, Besnik Mustafaj, në disa takime të zhvilluara me të. Moisiu është shprehur se për shkak të moshës së re dhe përvojës së pakët diplomatike, Harxhi mund të plotësonte detyrën e saj diplomatike në ndonjë ambasadë tjetër, por jo në SHBA. Megjithatë, këmbëngulja e Ministrit të Jashtëm ka qenë e madhe, për sa kohë që Mustafaj e ka vlerësuar gjithnjë figurën e Harxhit, duke u shprehur në të njëjtën kohë se ai ishte në pritje të dekretimit të saj nga presidenti Moisiu. Por ky i fundit, të njëjtin qëndrim ia bëri me dije përmes një letre zyrtare edhe kryeministrit Sali Berisha, duke mbyllur çdo mundësi që ai ta dekretonte Harxhin në postin e ambasadores në SHBA.

  15/12/2005

  shekulli

 19. #139
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Letraret E Shquar Te Top-show Dhe Nje Tip Ne Katror

  Citim Postuar m par nga Albo
  Berisha mes Edit Harxhit dhe SHBA-s

  Mark Marku

  Qeveria shqiptare i ka dhn fund telenovels s kandidates pr postin e ambasadorit t Shqipris n SHBA me nj fund t lumtur pr znj. Edit Harxhi. M n fund ajo sht emruar zv.ministre e Jashtme e vendit ton. Nuk mund t thuhet e njjta gj pr marrdhniet e qeveris shqiptare me shtetin m t fuqishm t bots, SHBA-n. Pr her t par q pas vendosjes s demokracis, qeveria shqiptare e ka ulur nivelin e prfaqsimit t saj n SHBA n nivelin e t ngarkuarit me pun. M keq nuk ka t shkoj m. Q sot e ksaj dite Shqipria nuk do t prfaqsohet m me nj ambasador por me nj t ngarkuar me pun, nj nivel ky q n marrdhniet diplomatike mes vendeve ndodh shum rrall. Dhe kjo ndodh vetm ngaq pas refuzimit nga ana e presidentit Moisiu t kandidaturs s msiprme, qeveria shqiptare nuk gjente nj tjetr ambasador n rruzull t dheut q t zvendsonte zonjn Harxhi n misionin e saj pr t ringjallur kujtimin e famshm t Konics.
  Pr mnyrn se u zhvillua, kjo ngjarje sht mjaft domethnse dhe nj analiz e saj do t hidhte drit jo vetm mbi historin e shkuar t ngjarjes por edhe pr t ardhmen e qeveris shqiptare dhe t pozicionit t saj n arenn ndrkombtare. N kt rast nuk sht e rndsishme nse kishte t drejt Moisiu, apo Berisha, Mustafaj apo Harxhi, nse duhej apo nuk duhej emruar Harxhi si ambasadore. Normalisht zonja Harxhi me qndrimin konfliktual t shprehur edhe me shkrime kundr vendit ku duhej t ushtronte veprimtarin diplomatike nuk duhej t ishte caktuar si kandidate pr postin e ambasadores s Shqipris n SHBA. N rast t kundrt, kandidatura e saj mund t ishte fare e natyrshme ashtu si do t ishin t natyrshme edhe qindra kandidatura t tjera vajzash dhe grash q kan t njjtat vlera q ka personi n fjal. E rndsishme n kt histori sht se zonjs Harxhi iu botuan n shtyp qndrimet e saj t mparshme antiamerikane, dhe madje pasi iu botuan ajo edhe i rikonfirmoi duke pohuar t njjtin qndrim, e m pas kandidatura e saj u bllokua n presidenc. N kt rast, dy institucionet, ai i qeveris dhe ai i presidencs u vun prball nj emri. E natyrshme do t ishte q pr shkak t interesave madhore, ky emr t dilte mnjan dhe institucionet t gjenin gjuhn e komunikimit dhe instrumentet pr kaprcimin e krizs. Fitoi emri.
  Pr shkak t emrit u krijua nj konflikt i till mes dy institucioneve saq qeveria vendosi t mos drgonte fare ambasador n SHBA. Shpejt e shpejt u gjet nj i ngarkuar me pun dhe me kt zgjidhje u duk sikur karshillku i presidendit ndaj qeveris u ndshkua rnd. Por n fakt sht krejt e kundrta. N gjith kt histori pala e humbur sht qeveria shqiptare, marrdhniet e saj me SHBA, vet Shqipria. Qeveria ka treguar nj paprgjegjshmri q ka pr ti kushtuar shum shtrenjt n raport me partnerin m t fuqishm t Shqipris n arenn ndrkombtare. Ne nuk e dim nse SHBA e donte apo nuk e donte Harxhin, ashtu sikurse nuk e dim nse shkrimet e saj jan servirur nga ndonj burim i superfuqis m t madhe t bots apo nga kundrshtart politik t qeveris shqiptare. N t vrtet, as kjo nuk ka rndsi. Rndsi ka q n nj loj t rndomt pr nj emr, qeveria shqiptare vuri emrin para interesave strategjike t shqiptarve n politikn ndrkombtarve. Do t duhej q pr hir t ktyre interesave, ajo t trhiqej. Nuk e bri. Prkundrazi e shtriu karshillkun kundr presidentit edhe kundr SHBA-ve duke e br Editin zv/ministre t Jashtme. Nuk e dim se si do ta presin amerikant dorashkn e qeveris shqiptare. T shpresojm q ata t mendojn edhe pr interesat e shqiptarve dhe ta konsiderojn at si nj shaka t patakt t qeveris shqiptare, shaka q mund ti bj vetm ajo.
  Mark Marku ka shpreh ketu plot mendime per Harxhin, duke e bere ate pergjegjese deri edhe per ftohje te mardhenieve Shqiperi- Amerike, gje qe mendoj qe s'ka as njohurite dhe as te drejten ta gjykoj,

  Nderkohe qe po postoj ketu nje shkrim te Koha Jone ku gjykohet Marku, ne profesionin e tij nga dikush tjeter. Per cudi te dy shkrimet si i Markut ashtu edhe ai mbi Markun jane botuar ne 1 dite...lol


  E Enjte, 15 Dhjetor 2005


  LETRARET E SHQUAR TE TOP-SHOW DHE NJE TIP NE KATROR

  Shpetim Kelmendi

  Para dy netesh, ne emisionin Top-show na dolen ca letrare, per te folur rreth letersise bestseller dhe, mbasi e kopsiten me se miri kete teme te yndyrshme, u leshuan si vaji ne lakra duke dhene mendime te ziera e te ferguara e te pjekura ne hell mbi flaken e zbehte te letersise shqipe. Keta tipa-pa llogaritur disa te tjere qe nuk qelluan te pranishem ate mbremje- jane te rysur ne dhenie mendimesh e pikepamjesh jo vetem mbi letersine, por dhe mbi cdolloj teme qe e lyp nevoja e kombit. Mjafton t'i ftosh, dhe do t'i kesh menjehere gati mbas portes se televizionit, duke pritur me durim, gje qe esht- normale vetem per njerezit qe pergjithesisht s'kane dicka per te thene por qe, njeheresh, jane pllakosur nga deliri se i dine te gjitha. E pra, me kot kishim shpresuar se njeriu qe i dinte te gjitha, pati vdekur me 11 prill 1985. Ne fakt, ai njeri ka vdekur vertete, por ka lene pas goxha nxenes me mendesi teresisht totalitare, perjashtuese, deliruese, ose ndryshe komuniste. Keta njerez mbarojne nga deshira per te thene fjalen e fundit, per te diktuar fermane, per te konkluduar cdolloj argumenti, apo per te vulosur ne menyre perfundimtare deri edhe disa dilema per te cilat njerezimi i shkrete po e lodh koken tash mijera vjet. Keta tipa nuk dialogojne, nuk kembejne mendime, nuk pranojne alternativa, por thjesht pergjigjen, nwse ndokush ka ndonje pyetje per t'u bere e nese kane kohe. Ti u ben pyetje, e ata te pergjigjen. Mund t'i pyesesh nga te gjitha fushat, perfshire edhe ekonomine, bujqesine, alkimine, gjeometrine, filozofine, mistiken, akustiken, matematiken, c'te te thote truri, e ata te pergjigjen me kompetence e dinjitet. Se, harrova ta them: jane vertete fantastike! Edhe komike, vetekuptohet. Qe marrin persiper te flasin mbi keto tema, kjo eshte ceshtje per te cilen duhet te shqetesohen specialistet e ketyre fushave, por qe te flasin per letersi, e sidomos per hierarkine e vlerave letrare, kjo po qe perben skandal. E di, e di, ata kujtojne se jane shkrimtare por, mos u shqetesoni, sepse ka edhe me keq: mbaj mend para ca vitesh dike qe kujtonte se ishte Napoleon Bonaparti! Sadik Bejko Kapedani del here mbas here neper tevera dhe keput brockulla me nje seriozitet dhe perkushtim te admirueshem. Heren e parafundit qe e pashe, kishte marre ne dore historine. Kesaj here e kishte me letersine, te cilen po e trajtonte me nje ismailizem te lyrshem e patetik per moshen qe ka. Nje nder tri fjali i kishte me kadare. Sepse, t'i heqesh kadarene atij, eshte njelloj si t'i heqesh stolin njeriut qe e kane denuar me varje. Doni te dini se kush eshte ky Sadiku? Perfytyroni pak nje plak simpatik, me floket tere thinja, e njeheresh servil te kadarese. Por, vini re!:servilizmin ndaj kadarese ai e mvesh bukur-bukur me ca terma patriotiko-patetiko-estetiko-historiko-politiko-panegjiriko-iko-iko-iko Ka montuar ca vargje cerebrale me kacavida e me pinca e me tela, dhe kujton i gjori se eshte poet, kur e di fort mire se poeti i vertete i brezit te tij eshte vetem Frederik Rreshpja, i cili nderkohe po vdes i braktisur ne nje dhome periferie ketu ne kryeqytet. Dhe kete poet te madh, nuk e zuri ne goje askush nga njerezit e ftuar ne Top-show. Pare me syrin e tyre eshte normale, kur dihet se artistikisht ata nuk jane as kepuca e tij. Mandej eshte Gentian Cocoli, ceshtjen e te cilit do ta mbyll vetem me dy fjale: djale i mire. Pason Virion Graci, per te cilin nuk kam ndonje mendim as si shkrimtar e as si individ, sepse i kam lexuar vetem dy tregime dhe dy replika. Se fundi vijme tek qershija e tortes qe quhet Mark Marku, ose shkurt Mark-u. Fillohet me pyetjen: A egziston Mark-u? Pergjigja eshte: "Jo". Jo, sepse, nje njeri qe e mban veten si i letrave, per te ekzistuar duhet te kete kullandrisur dicka pergjate tere jetes se vet, si pershembull, nje liber, nje studim, nje perkthim, nje trakt, nje traktat, nje traktor a ku di une. Asgje nga keto. Ai nuk ekziston. Mirepo, gjithe duke e ditur se nuk ekziston, a s'iu duket se ky njeri flet pak si teper per letersi? Sepse, marreveshjen e beme. Kushti i pare eshte te ekzistosh ndersa ndersa kushtet e tjera jane rrjedhoja. S'lashe njeri pa pyetur se c'eshte ky njeri, por askush nuk me dha ndonje prove te ekzistences se tij. Askush. Gjithe c'me thane lidheshin me ofiqet e tij: 1) Kryetar i Keshillit te Etikes tek gazeta "Shekulli", 2) pedagog ne Fakultetin e Gazetarise, 3) anetar i keshillit drejtues te RTSH-se "ofiq ne te cilin ose ka qene, ose eshte ose, pse te mos jete), 4) parathenes i nje libri te Kadarese me titull: "Ceshtje te marrezise", apo "Marrezia e ceshtjes", kush dreqin e merr vesh me, sepse "mjeshtri" tashme po i gatit librat si petullat. E shikoni se sa fantastik eshte ki Mark-u? I ben te gjitha pa iu dridhur qerpiku e, mos e dhente Zoti t'i thote "jo" ndonjerit prej ketyre ofiqeve, se le pas vetes nje grope qe s'ka burre ta mbylle me. Nejse, keto jane ceshtjet e veta, por qe une i permenda per te nxjerre ne pah pazevendesueshmerine, pakrahasueshmerine, domosdoshmerine, kudogjendshmerine dhe gjithnjepranine e tij ne shoqerine shqiptare, si dicka qe merr rendesi te dores se pare ne prosperimin e vendit tone. Deri vone ki Mark-u qe mesuar t'i nxirrte geshtenjat me duart e te tjereve, por tash qe mori pushtetin me 3 korrik, ka guxim te dale ne televizion e te na beje hierarkine e letrave. Sepse Mark-u ka shije letrare. Por, shija e tij eshte aq e holle, sa nuk dallohet hic, nuk bie fare ne sy. Nese ne nuk ia dallojme shijen, ky nuk eshte sigurisht faji i Mark-ut e as i shijes se tij qe eshte teper e holle, por yni qe s'jemi ne gjendje ta shquajme shijen e tij teper te holle. Me kujtohet nje shkrim i tij, botuar ne revisten "Aleph", ku thote se "Kafka, Xhojs, Prust, etj, jane vjeteruar". Pastaj, duke harruar se c'ka thene disa rreshta me siper, vijon te thote se "Figura si Merxhani, Toci, Agolli, etj" do te na i kishte zili bota. Te keqen e koherences! Te keqen e shijes! Te keqen e njohjes! Nuk ben Kafka, por beka Agolli!

  Kemi folur edhe here tjeter rreth nje fenomeni te cuditshem "per te mos perdorur ndonje fjale tjeter) qe po ndodh ne kulturen dhe artin shqipar: po shtohet perbindshem numri i njerezve qe kane emer por jo veper. Nder me tipiket eshte Mark-u. Nuk di te shkruaje persembari as edhe nje shkrim gazete, se me liber, por ama kur i jepet rasti, ashtu ngec-ngec arrin t'i thote ne ndonje TV nja dy fjale persembrapshti. Nese pikepamjet e tij, do vazhdonte t'i thoshte ne ndonje kafene, kujt do t'i plaste, por puna eshte se i thote ne nje nga televizionet me te rendesishme e me te degjuara shqiptare. E, dihet, ne kete vend shumica e njerezve eshte gati ta ngrene sapunin per djathe. Ne ate emision, mes tjerash, Mark-u cohet e thote se nder dhjete librat e dale nga konkursi i vjetshem "Europa, atdheu yne i perbashket", na paskan brume vetem librat e tre shokeve te tij, kurse te tjeret s'vlejne fare. Vec kesaj na ben me dije se kush e "shpiku" prozen e re shqiptare te viteve 90, duke na rreshtuar ca emra letraresh te cilet mund te kene gjithcka perpos talent, sepse, sic thote Frederik Rreshpja, "fatkeqesisht, talenti nuk eshte semundje ngjitese". Ne te vertete, jane krejt te tjere emrat qe kane sjell nje cilesi dhe energji te re ne letersine shqipe te viteve 90, por ata nuk dalin duke rrahur gjoks por thjesht vijojne te bejne artin e tyre, duke mbetur punetore te heshtjes, ndryshe prej Mark-ut e shokeve t- tij qe merren me dokrra dhe nuk meritojne te quhen as dhe medioker.

  Por, gjithsesi, akoma nuk kuptohet se ku e gjen ky Mark-u guximin dhe te drejten per t'u marre me hierarkine e letrave, duke qene qe s'ka as damarin e krijuesit e as stofin e kritikut apo studiuesit. Vepra me e madhe e tij si letrar, do mbetet perjetesisht parathenia qe i ka bere nje libri te kadarese. Perfytyroni lumturine dhe krenarine e ketij argati, kur beu i ka caktuar detyren e larte te parathenesit! E c'mund te kerkonte me teper nga fati?! Me kete parathenie ai ka mberritur pertej fuqise se enderrimit. Ky individ, qe po moshohet dita-dites, gjith' duke mbetur letrar i ri, ia del te mbijetoje ne mjedisin tone kulturor vetem fale aftesise per t'iu qepur menges se kadarese, kuptohet, bashke me miqte e tij, nje tufe e lezecme ismailistesh. Asinus asinum fricat, thone latinet, e ne kete rast me duket boll e qelluar. Meqe jemi te kjo tufe, me kujtohet edhe nje rast tjeter me Mark kur, i ftuar ne nje televizion, kuptohet, me cilesine e parathenesit, i pati rreshqitur nga goja nje e vertete e madhe, qe pak a shume eshte se, "kadare i lavderon ata qe jane te pademshem per vepren e tij". Ky Mark-u ben pjese ne nje rreth te patalentuarish, qe fatkeqesisht, tashti mbas 3 korrikut, i jane kacavjerrur keqas pjeses kulturore te pushtetit. Hidhini nje sy kandidateve per te fituar konkursin e sivjetem letrar te MTKRS-se. Jane te gjithe miqte e rrethit dhe brumit te tij. S'ka nevoje t'ua permend emrat, sepse dihen. Mbajini mend mire. Po keta individe do fitojne edhe vitin tjeter, edhe tjetrin, e edhe tjetrin akoma, deri ne zgjedhjet e reja. Sepse, per turpin tone, letersia na paska lidhje edhe me zgjedhjet politike.

  Eshte per te ardhur keq qe televizionet tona, vecanerisht ato qe jane te fuqishem dhe me ndikues ne formesimin e opinioneve, nuk i perzgjedhin pak me mire njerezit qe ftojne per te folur per kulturen. Kryeredaktoret e ketyre lloj emisioneve, ne mos pacin njohje apo aftesi qe te pikasin vete se c'e dallon elefantin nga lepuri, le te kene atehere aftesine, miresine apo durimin per te pyetur ndokend tjeter qe merr vesh me shume se ata. Sepse, e thame media ne pergjithesi ka ndikim tek njerezit, dhe eshte e dhimbshme kur ky ndikim behet negativ. Qe media ka prirjen per t'u dhene ze kultures dhe njerezve qe e bejne ate, kjo me duket vertete e bukur dhe e brohoritshme. Por, pyetja eshte: cila kulture dhe cilet njerez?

  Koha Jone.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 20. #140
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Edith Harxhi: Ja far nuk njohin njerzit tek un

  Intervista/ Flet zvendsministrja e Punve t Jashtme

  Edith Harxhi: Ja far nuk njohin njerzit tek un

  Najada Selmani

  Zri i saj krijon nj disharmoni me ambiciet q tregon, duke folur pr gazetn "Tirana Observer". Edith Harxhi rrfen me nj z t brisht se cila ka qen jeta e saj gjat ktyre viteve q ka jetuar larg atdheut, ndrsa veon se Kosova ka qen nj eksperienc e madhe pune dhe profesionalizmi. Me krenari thot se sht vajz tiranase dhe gjithashtu petroninse. Por kur flet pr studentt e dhjetorit, ajo thot se ka qen nj ndr t parat n radh, e q ka vijuar m tej me grevn e uris, protestn kundr diktaturs komuniste n vend. Jo m larg se dy dit m par, Harxhi u emrua zvendsministre e Jashtme, duke mbyllur kshtu nj her e mir "gojt e liga", q ndoshta indirekt ndikuan n mos dekretimin e saj si ambasadore e Shqipris n Uashington. E ndrkoh, vet pohon se ka investuar pr kt dit dhe se diplomacia sht profesion i saj, e se do t'ia dal mban t realizoj programin e qeveris.
  Cila sht jeta e Edith Harxhit?
  Ajo ka e ka prgatitur at t jet kjo q sht sot? Un kam lindur n Tiran. M takon t them q jam vajz Tiranase, jam bij e dy prindrve intelektual. Kam mbaruar shkolln e mesme po n Tiran. Prfundimi i shkolls s mesme ka prkuar me nj moment t rndsishm historik pr Shqiprin, q ishte dhe fillimi i thyerjes s "perdes s hekurt", rnies s komunizmit, pra n fillim t viteve '90. Si thon shum bashkmoshatar t mi t asaj kohe, edhe un po them se jam petroninse. Kam marr pjes n lvizjen studentore, m vjen keq q ktu n Shqipri nuk sht vlersuar asnjher ashtu si duhet gjat ksaj periudhe. E them me krenari shum t madhe se kam qen pjesmarrse e asaj lvizjeje, sepse ka qen nj moment historik pr Shqiprin. Dhe kam marr pjes q n ditn "a" t saj, q n ditn e par kur sht br mbledhja e famshme me studentt e arteve. M pas kam vazhduar me grevn e uris dhe kam vazhduar t angazhohem deri ditn kur kam ikur nga Shqipria n vitin '92 pr n Britani t Madhe. Nga aktivizimi im n lvizjen studentore dhe n grevn e uris, nuk kam pasur aktivitet tjetr politik n Shqipri. N fund t vitit 1996 kthehem nga Britania e Madhe, pasi kisha mbaruar pr Shkenca Politike. Aty sht nj diplom e prbashkt dhe kam mbrojtur n t njjtn koh dhe temn e masterit, q erdhi menjher pas mbarimit t shkolls q sht "Master of Harts" n Shkenca Politike. E kam mbrojtur me nj tem shkencore, e cila ka qen tema e nacionalizmit, me nj profesor i cili sht nj nga emrat mjaft t shquar t bots sot pr sot, n teorin nacionaliste Tom Nern. Jam kthyer n Shqipri n vitin 1996, pasi m ishte ofruar doktoratura n Universitetin e Edinburgut. E kam ngrir doktoraturn pr nj koh pa afat, thjesht me iden e mir pr t'u kthyer n Shqipri dhe ato dije q kisha marr t'i jepja ktu. Isha n moshn 26-vjeare, n kohn m pasionante t idealizmit q mund t ket nj njeri kur kthehet me ideale shum t mdha dhe q n momente t caktuara ndodh zhgnjimi i vrtet.
  Kur u kthyet nga jasht shtetit, me far pune u mort ktu n Shqipri?
  Jam kthyer n vitin 1996 dhe kam punuar ktu n Ministri t Jashtme n sektorin Turqi - Greqi. Si duket, puna ime akademike n shtjen e Ballkanit bri q t isha shum e afrt me shtjet rajonale t politiks s jashtme, e pr kt arsye u vendosa dhe n kt sektor. M tej, si pak njerz t cilt kishin dal nga Shqipria m 1992-shin, un prjetova 1997-n n Shqipri. Pr mua kjo ka qen nj eksperienc e pakrahasueshme, sepse e kam prjetuar pikrisht n kt ministri, kam qen pjes e ktij stafi. N prill t vitit 1997 jam larguar pr n Ankara, ku m kan caktuar si kshilltare politike pran ambasads son atje dhe e kam mbajtur kt funksion deri n maj t viti 1998. Gjat ksaj periudhe atje merresha me pjesn politike dhe krijova pr her t par Shoqatn e Par Studentore t Shqiptarve n Turqi. Gjat gjith ktyre viteve kam diskutuar shum pr shtjen e diaspors. N vitin 1998 jam kthyer n Tiran, sepse m kan krkuar q t kthehem n Ministrin e Jashtme. Kam br dorzimet dhe m sht thn q duhet t shkoj pr nj pushim t gjat. 'ndodhi me jetn e Edith Harxhit pas ktij momenti? Jam larguar nga Shqipria, sepse kur u ktheva ndenja vetm dy jav dhe m pas kam transferuar doktoraturn nga Universiteti i Giliburgut n Universitetin e Vilkentit. Aty kam dhn sistemin e doktoraturs n Universitetin e Vilkentit n Ankara, sepse studenti q mbron doktoratn sht me titull shkencor e sht me orar t plot. Un jam marr me krkim shkencor dhe jam fokusuar n shtje t politiks s jashtme t rajonit. Kjo ka prkuar me periudhn kur gjendja n Kosov ka qen mjaft e acaruar dhe m ka dhn nj dor t mir pr t shkruar, pr t'u marr me studime akademike, t cilat jan A, B dhe Z e krkimit shkencor. Dhe kam shkruar mjaft studime n lidhje me politikn e jashtme t rajonit. Kam shkruar edhe n shtypin turk n at koh, n gazetn "Turkish Dejli Njuz", n revista ndrkombtare dhe kam marr pjes n konferenca po ndrkombtare. M pas, n vitin 1999 jam ulur pr t prfunduar nj libr timin t dyt, i cili sht i shkruar n anglisht dhe sht i pabotuar ende. N at koh kam fituar t drejtn e botimit nga shtpia botuese angleze "Makvelen", e cila ka botuar edhe libra t tjer t njohur. Pikrisht kur kam nnshkruar kontratn me kt shtpi botuese fillova pun n Kosov dhe pr shkak t detyrimeve q punonjsit ndrkombtar kan ndaj Kombeve t Bashkuara nuk munda ta bja botimin e librit tim, sepse nuk lejoheshin t bheshin botime gjat periudhs q shrbeje si diplomat ose si prfaqsues i Kombeve t Bashkuara.
  far bt m pas me librin tuaj? A e botuat at?
  Jo. Pr momentin ende nuk e kam botuar, pr arsye sepse tani nuk jam m studiuese, jam zyrtare e shtetit shqiptar, kshtu q nj dit ndoshta, n t ardhmen, pasi t ket dhe disa alternime t tjera, do t tentoj ta botoj librin prsri, pasi edhe ofertn nga shtpia botuese e kam t hapur. Ky ishte nj libr dhe studim akademik, n t njjtn koh gjysma e tij ishte pr Kosovn. E kshtu, n qershor t vitit 2000, u nisa pr nj vizit private njjavore n Kosov dhe m ndodhi q aty pata nj ofert nga misioni i Kombeve t Bashkuara q t punoja si zyrtare ndrkombtare e ktij misioni n Kosov. Kt ofert e diskutova dhe e mendova gjat dhe n fund mbeta n Kosov. Kam punuar pr pak koh n Departamentin e Drejtsis dhe m pas lviza n nj moment tjetr pran zvendsshefit t Misionit t Kombeve t Bashkuara, i cili ishte nj njeri mjaft i njohur n Kosov dhe n t njjtn koh ka qen dhe prkthyes i Gabriel Garsia Markezit, n Gjermani. Pra shrbeva pran tij si kshilltare politike pr rreth tre vjet. Mbulova sektorin m t rndsishm, q ishte sektori social dhe ai minoritar. M tej, m'u ngarkua nj detyr e re, e cila ishte barazia gjinore n t ciln punova rreth nj vit e gjysm, por q ishte srish brenda ktij rrethi. Ndrkoh, pata mjaft bashkpunime, si hartimi i ligjit t statutit t Kosovs q sht firmosur nga Petersen dhe q sht miratuar nga Parlamenti i Kosovs. Kjo sht nj nga arritjet e mdha q kam pasur, prve asaj q kam qen eksperte n grupin ndrkombtar pr krijimin e Kushtetuts s Kosovs. Jam shkputur n tetor t vitit 2003, pr arsye personale dhe mora n kt moment nj drejtim akademik. Fillova q t ligjroj ose si i thon, t jap leksione n Universitetin e Prishtins pr Shkenca Politike e Politik t Jashtme. Ndrkoh, n shtator t vitit 2004 jam pranuar nga UNDP si konsulente ndrkombtare, ku jam atashuar pran kryeministrit t Kosovs si kshilltare pr politikat e siguris. Kam shrbyer me t tre kryeministrat e Kosovs dhe kam filluar pikrisht me ngritjen e platforms s sigurimit n Kosov, me transferimin e kompetencave n fushn e siguris, q sht nj nga momentet m kye n Kosov. Natyrisht, kjo e gjitha sht br n bashkpunim me UNMIK-un.
  Si ndodhi q ju u rikthyet n Shqipri?
  M 30 shtator 2005 kam krkuar dorheqjen nga UNDP-ja pr t'iu prgjigjur thirrjes s liderit t Partis Demokratike n at koh dhe sot kryeministrit, pr kthimin e trurit n Shqipri. Plus q edhe n vetvete e ndieja detyrim moral ndaj Shqipris, q kisha shum vite q punoja n Kosov dhe m dukej se e kisha ln pas dore vendin tim. Doja t bja nj kthim n atdhe dhe tani jam ktu, kur m sht komunikuar dje (pardje) posti i zvendsministres s Jashtme. Drejtim ky pr t cilin un kam investuar shum gjat ktyre 15 viteve. N Shqipri, n janar t vitit 2005, filloi lvizja e kthimit t disa t rinjve q kan qen larg pr vite me radh, kjo q me krijimin e KOP-it. Natyrisht q n ato momente nuk kisha mundsi t ndrprisja kontratn, pasi isha n kulmin e prgatitjeve t platforms s siguris n Kosov. Oferta pr t'u kthyer n Shqipri ka qen thirrja e kryeministrit, pr kt un jam ofruar, dhe kam krkuar detyra ose poste. Por m jan ofruar dhe detyra si kto t fundit. Kshtu q pr mua ka qen nj gj e natyrshme kthimi, sepse ka qen nj kthim i pritshm, dhe kur pash q disa miq t mi, shok t mi, bn dhe ata nj kthim t mundshm n Shqipri, kuptova q duhej nj kthim n vend. Kuptova q gjrat po shkonin n vendin e duhur dhe mendova se ishte momenti m i mir pr t'u kthyer e pr t shrbyer pr nj koh t caktuar n Shqipri. Un nuk kthehem n Shqipri si politikane, por kthehem n vend vetm si profesioniste, kthehem vetm pr t'i dhn Shqipris dika nga ajo ka un kam prfituar kto vite. Dhe gjithka ka qen shum e natyrshme.
  A mund t na thoni dika nga jeta juaj jasht puns?
  Jam nj natyr shum sociale dhe prher prpiqem t ruaj nj komunikim t mir me t gjith. Jam nga ata njerz q krkoj prher t bj ambient me miqt kudo q shkoj. Bj jashtzakonisht mbledhje miqsh n shtpin time, jam altruiste n kt aspekt, duke kaluar dhe caqet. N vitin 2001 kam br disa pritje n shtpin time pr parlamentar t Kosovs. Nj her kam ftuar n shtpin time t gjitha antaret gra t Parlamentit t Kosovs, q kan qen gjithsej 30 deputete femra. Kam br her pas her koktej t till. Jam organizuese e tri festave kombtare t Prishtins. Prve ksaj, n moshn 16 - 17 vje kam dhn tri koncerte private n Pallatin e Opers dhe Baletit me kitar. Nse do t pyesni njerz t brezit tim, ata do t m mbajn mend n kohn kur kam dal pr her t par. Kam dal me kng angleze t Frenk Sinatrs dhe t Ri Hajllsit. Dhe t mendosh se ka qen gjithka tabu n at koh. Dhe sot e ksaj dite vazhdoj e luaj me kitar, ashtu si kam dhe nj hobi tjetr q e ndaj me tim shoq, udhtimet. N t njjtn koh jam shum e prqendruar n letrsin me sfond historik, por pa ln pas dore letrsin e mirfillt. Natyrisht q studimet albanologjike dhe letrsia historike jan shum t rndsishme pr mua.
  Mbani mend kush ua ka dhn msimet e para n kitar?
  Kam marr msime private q n moshn 6 vjeare n solfezh, nga pianistja e shklqyer Vali Kaleci, m pas n moshn 12-13 vje nga nj kitarist shum i mir, q tani sht larguar nga Shqipria dhe quhet Laert Stefanidhi. Mbaj mend q nj nga koncertet q kam dhn un ka qen dhe dalja e par n skenn artistike n Shqipri pr Mira Konin. N formimin tim t prgjithshm kan ndikuar disa faktor e faktori determinant ka qen edukata familjare q kam marr. Kam dy prindr intelektual, im at sht mjek, ndrsa nna ime sht nj msuese e njohur e gjuhs angleze n Tiran, n shkolln "Naim Frashri". Jam mbes e dy gjyshrve, t cilt pr brezin e tyre kan qen mjaft t njohur, profesor Qazim Bajrami, nj njeri i shquar i letrsis n Shqipri dhe autor i mjaft teksteve t letrsis s huaj, prkthyes dhe Xhevat Harxhit, i cili ka punuar rreth 17 vjet n SHBA pran organizats "Vatra" n Boston. Ai ka punuar me Fan Nolin dhe ka qen nj mik i Faik Konics. Kjo sht prejardhja ime e un nuk mund t jem ndryshe nga prindrit e mi. N ann tjetr sht dhe mnyra se si jam rritur: jam rritur me sportin e volejbollit, edhe pse tani nuk duket shum, jam rritur me kitarn, me letrsin e me gjuht e huaja. Natyrisht q gjuhn angleze e kam nisur q hert, ndoshta kur kam lindur, nna ime m ka folur anglisht. Pastaj italishten, t ciln e kam kujtim nga gjyshi im, i cili ka prkthyer disa autor t shklqyer t letrsis italiane. Frngjishtja dhe natyrisht turqishtja, t ciln e kam msuar se kam nj bashkshort turk, por me nnshtetsi shqiptare, dhe kt gjuh e kam msuar edhe sepse kam jetuar n Ankara.
  Je prballur me shum sulme qe t jan br. N t njjtn krballunj grua e re n kt post, a mendon se do t'ia dalsh mban?
  Absolutisht q po. Mendoj se nuk duhet t m bhet mua kjo pyetje, sepse un jam hartuese e ligjeve t barazis gjinore dhe e v pikn mbi "i" pr sa u prket shtjeve q kan t bjn me ngritjen e rolit t gruas n Shqipri t fardolloj shoqrie. sht e padiskutueshm q me lvizjet sociale dhe demokratike sot nuk m duket aspak sfiduese kjo. Dhe mendoj se sht nj detyr q si ia dalin mban meshkujt do t'ia dal edhe un pa diskutim.
  far do t thoni sot pr ata q kan kundrshtuar kandidaturn tuaj?
  Diplomacia sht nj profesion delikat. Por, n t njjtn koh nuk sht e specializuar si mjeksia, diplomacia sht nj dhe je diplomat si brenda vendit ashtu edhe jasht tij. Je diplomat si n funksionin e zvendsministrit t Punve t Jashtme ashtu edhe si ambasador n t njjtn koh. Ky sht ai kredibiliteti q ofron diplomacia n prgjithsi, kshtu q pr mua nuk ka asnj lloj ndryshimi. Dhe e dyta jam n profesionin tim, un kam investuar gjith kto vite. Po t kisha pasur ndrmend t hyja n politikn e prditshme, do t isha kthyer m prpara. Ajo far ka ndodhur gjat dy muajve t fundit, pr mua sht nj histori e kaluar, sepse un jam nj tip q shikoj gjithmon, prpara nuk lexoj pas. Prioriteti im si zvendsministre e Punve t Jashtme do t jet zbatimi i programit t qeveris.

  Tirana-Observer.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fatmir Sejdiu
  Nga YlliRiaN n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 18-05-2010, 18:47
 2. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
  Nga DEN_Bossi n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-11-2006, 11:27
 3. Presidenti Moisiu mbledh homologt e rajonit, mungon presidenti grek
  Nga kolombi n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 29-04-2006, 22:41
 4. Papa Gjon Pali II, ndrron jet
  Nga Brari n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 152
  Postimi i Fundit: 24-05-2005, 07:13
 5. Presidenti Moisiu fton Bush ne Tirane!
  Nga Letersia 76 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-09-2002, 17:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •