Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319

    Niveli i lartë i proteinës

    Na u desh te bejme nje kontrroll mjekesor (kshu si menaxhera qe jemi gjasme) dhe pasi te gjitha dolen ne rregull na detyruan (pacin faqen e zeze delenxhijte) te bejme cicin (lol) ne nje nga ato shishet e vogla qe perdorin si teke vodke infermieret!

    Bukuri...gjithcka ne rregull tha tjatrra...
    ...pervec, nivelit teper te larte te proteines, qe paske ne trup - tha tjatrra prrape!
    Pasi u deshen dy minuta ta kapte radari im se ku e kishte fjalen, e pyeta direkt, por sic duket ngutja per ne shtepi ishte me e rendesishme sesa proteinat e mia dhe nuk arriti te me kthente pergjigje tamam!

    Tashi...
    C'mund te mesojme me shume rreth proteinave?
    Si ndikon niveli i larte i tyre dhe si ta ulim ate?
    ...mos me thoni qe te ul rracionet e biftekeve dhe peshqve qe ha, se ju rrasa ne burg!lol

    Noi sugjerim?

  2. #2
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Vallai me duket se paskam bo tamam mire qe paskam hap temen, se prit e prit per pergjigje, po rri pa ngrene nga meraku dhe coc po mbetem pa proteina fare...E te imagjinosh qe une tere shpresat tek ju i mbajta, shif si te lini te vdesesh ne vetmi lol

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    67
    Citim Postuar më parë nga DeuS
    Vallai me duket se paskam bo tamam mire qe paskam hap temen, se prit e prit per pergjigje, po rri pa ngrene nga meraku dhe coc po mbetem pa proteina fare...E te imagjinosh qe une tere shpresat tek ju i mbajta, shif si te lini te vdesesh ne vetmi lol
    Hahah...nuk thua shyqyr qe ke nivel te lart te proteines, futju palestres se do kesh energji meqe ra fjala mos ha shume bifteqe... lol

  4. #4
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Palestren po e paguaj nga 55 paund ne muaj dhe vallai mezor shkoj 2 here ne jave...jam bo tamam dembel Stambolli, na ka humbur motivi dhe vullneti fare. Kur ben vaki te shkoj me shume se dy here, ndodh vec se shkoj i fus pak not ne pishine (nice chiks atje) ose pak xhakuzi...dhe aq! Vari hejbet...pleqni hesapi!

    Njeri ma beri pak merak para ca ditesh. Sec me ngaterroi qe gjasme niveli i larte i proteinave mund te te shkaktoje probleme me veshkat. Dmth tema u hap kot, sic hapen temat e mia zakonisht, por meqe ma boni fiksim ai palla dhe meqe ketu kemi goxha doktorrate, tashe po ju fus pak trunin ne levizje...lol
    Ndryshuar për herë të fundit nga shigjeta : 26-10-2005 më 00:40

  5. #5
    Duhet te kontrollosh nivelin e proteines nese eshte apo jo brenda limitit apo me i larte. Ajo qe te ka thene ai shoku eshte e vertete, kur niveli i proteines eshte i larte do te thote qe veshkat kane probleme. Normalisht proteinat gjate filtrimit te gjakut ne veshka nuk kalojne ne urine per shkak te madhesise qe kane. Kur veshkat kane probleme nuk arrin te behet tamam ky filtrim dhe nje nga treguesit eshte pikerisht niveli i larte i proteines. Mire eshte te perserisesh edhe nje here analizat per te qene i sigurte. Nderkohe mund te ulesh perdorimin e ushqimeve me permbajtje te larte proteinash si mishi, veza etj.
    Mos shkruaj gjë kur je me nerva, sepse, ndërsa plaga e gjuhës është më e keqe se e shpatës, mendo ç’ka mund të jetë ajo e pendës

  6. #6
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Falemnderit Shigjetke! Akoma nuk kam ndjere ndonje dhimbje apo shqetesim nga veshkat, cudi pra! ...ose ndoshta nuk di tamam se ku ndodhen (located) loool...se s'ka shpjegim ndryshe!

    Veze nuk haj...
    Mishit dhe peshkut...i luuuuuj fene! Dmth nuk do arrija ta quaja te ngrene, nese cdo vakt (gjelle-meal) nuk do shoqerohej me mish...kurse peshqit i kam qejf, sepse edhe i gatuaj vete prandaj. E pra, sado nivel te larte proteine, prape ne palester me ben cudi pse ndjej lodhje kur mbaroj...dmth eshte nje lodhje tip keputjeje, plogeshtie! Mbaj mend para ca vitesh, beja stervitje 3 here ne dite dhe nuk kisha te ngopur vallai...Tashi nuk para bej shume te rende (dmth shume ngritje peshash) sepse kam tendencen te fryhem (muskujt) shume dhe nuk me pelqen...dua te arrij te kem trup notari dhe aq. (nese ja arrij) ...se tre shifrat i kisha kalu para ca ditesh kur u peshova lol

    Nejse...thanx dhe mund ta fshish temen tashi!

Tema të Ngjashme

  1. Niveli i gazetarisë shqiptare
    Nga Redi në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 20-02-2022, 12:12
  2. Rritet niveli i ujit në Venecia, por jeta vazhdon
    Nga RaPSouL në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 04-12-2008, 09:01
  3. Të dhënat fosile hedhin poshtë evolucionin
    Nga monarku në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 02-11-2006, 10:34
  4. Niveli i gazetave te djathta krahasuar me ato te majta
    Nga Eni në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 13-05-2002, 10:04

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •