Close
Faqja 4 prej 17 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 325
  1. #61
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anėtarėsuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Kam bere kte pytje edhe nje her me heret po me eshte fshir(per arsye qe nuk i di).Por sidoqoft do te provoj edhe nje her:
    ndoshta kjo pyetje eshte diskutuar edhe me pare ne kte tem(nuk e kam lexuar te teren),por me te vertet me intereson te dij nese dikush nga ju di diqka per Behgjet Pacollin dhe 'fjalet' se ai eshte i VETMI SHQIPTAR qe ka lidhje me keto organizata sekrete.Shume gjera ne lidhje me te jane te quditshme apo te mistershme,p.sh lidhja e tij me Kremlinin,e deri te deklarata e tij per sistemin presidencial te qeverisjes ne Kosove.
    nese me te vertet kjo pytje nuk perkon me temen ateher eshte tjeter gje dhe un kerkoj falje,por te pakten te me tregoj dikush gabimin:P..
    ---respekte---
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  2. #62
    Kam lexuar qe Pacolli ka patur lidhje te forta me Kremlinin por kjo ska te beje fare me organizaten ne fjale. Majde Kremlini ka arritur deri diku sukses ne perzenien dhe mbajtjen larg te influences se tyre nga territori rus .

  3. #63
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anėtarėsuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Kam lexuar qe Pacolli ka patur lidhje te forta me Kremlinin por kjo ska te beje fare me organizaten ne fjale. Majde Kremlini ka arritur deri diku sukses ne perzenien dhe mbajtjen larg te influences se tyre nga territori rus .
    e nese ska lidhje kjo si e shpjegon ate se te gjith kreret e firmave qe punuan ne Kremlin jane vrare(ndoshta rastesi),perveq Mr. Pacollit:):-ė..
    jam pak i informuar por shum kureshtar,kshtu qe mos ma nxini per te madhe nese gaboj tere kohen:^lulja3..
    faleminderit Darius...--respekte--
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  4. #64
    Arsyet e vrasjeve te krereve te firmave mund te jene te shumta por kjo sdo te thote se ka lidhje me temen ne fjale.

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e ANP
    Anėtarėsuar
    08-12-2005
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    35
    Ka kaluar goxha kohe nga postimi i fundit ne kete teme, por desha te sqaroj dicka ne lidhje me cfare DARIUS ka postuar ne lidhje me Masonerine dhe Iluminatin.

    E para: Iluminati eshte grade ne Masoneri, jo grupim tjeter qe funksionon vecas. Ekzistojne shume grada ne Masoneri, dhe njera prej ketyre eshte edhe Iluminati, sikurse dhe "Royal Arch", "Knights Templar" etj etj.

    E dyta: Nuk ekziston asnje fakt apo dokumentacion qe verteton qe Masonet kane ndonje axhende sekrete per te "sunduar" boten apo te jene perfshire drejtepersedrejti ne ndonje plan politik/ushtarak etj me qellimin qe te "sundojne".

    E treta: Masoneria NUK eshte levizje fetare. Bile temat fetare dhe temat politike nuk lejohen brenda tempullit. Biles nuk eshte levizje fare. Masoneria eshte VELLAZERI.

    E katerta: Eshte me detyrim ne Masoneri besosh ne NJE ZOT, ndaj edhe mund ta quash Monoteiste, por e ben kete me qellimin qe kur nje Mason pranohet ne Lozhe, betimin ta bej tek libri i tij i shenjte. Ne Lozhin ku bej pjese une kemi 2 myslimane. Ne tempull nuk ndodh asnje ritual fetar (i cfaredolloj feje a besimi) pasi eshte e ndaluar. Besimi eshte personal!

    E pesta: Masoneria NUK adhuron djallin/dreqin/satanin/luciferin. Masoneria nderon KRIJUESIN, dmth Perendine e Bibles, apo Allahun e Kuranit, etj.

    E gjashta: Masoneria nuk eshte shoqeri sekrete, por eshte shoqeria me sekrete, e hapur per kedo me brumin e duhur.

    Ke postuar shume thashetheme dhe pretendime te pabazuara ne realitet. Te sygjeroj te flasesh me ndonje Mason, por sikurse dhe ta ka thene dikush me lart, asnje grupim nuk mund te quhet me "sekrete" kur "sekretet" publikohen dhe merren vesh nga te gjithe.

    99% e gjerave qe kam lexuar ne Internet per Masonerine jane gjepura, dhe kete ta them nga pikepamja personale pasi jam vete Mason dhe nuk e kam me te degjuar apo me te lexuar, si shumica.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ANP : 27-01-2008 mė 22:13
    guxo, frikės thuaji JO!

  6. #66
    ANP me fal qe po ta them po ja ke futur kot. Kur nuk i di gjerat me mire mos u shpreh. Ne ate teme eshte thene e sterthene qe nuk behet fjale per masonet e thjeshte. Dhe Illuminati nuk eshte grade e Masonerise po ka perfshire dhe Masonerine. Te lutem mos debato kot per gjera qe i di ne maje te gishtave. Ke nje teme dhe dhjetra faqe te argumentuara dhe sterargumentuara. Mbaje anetaresine ne ate Lozhen tende Blu dhe quaje veten me fat po arrite graden e 3. Sa per te foluren qe me thua mua me ndonje mason po jep sugjerime te gabuara.

    Nuk ekziston asnje fakt apo dokumentacion qe verteton qe Masonet kane ndonje axhende sekrete per te "sunduar" boten apo te jene perfshire drejtepersedrejti ne ndonje plan politik/ushtarak etj me qellimin qe te "sundojne".
    Lexo Albert Pike se e ke dhe te vellazerise. Nja 33 grada siper teje po besoj se do e marresh vesh.

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e ANP
    Anėtarėsuar
    08-12-2005
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    35
    Te ta thjeshtoj pak me nje shembull se ti s'merrke vesh....Kisha Katolike psh ka 7 sakramente, 3+ urdhera si psh Jezuitet, Franceskanet, Dominikanet, Opus Dei, etj. Jo te gjithe Katoliket i marrin te gjitha sakramentet, si dhe Franceskani nuk eshte me Katolik se Jezuiti. Te gjithe katolike jane pra, por tradicionalisht i bejne disa gjera ndryshe, vecse bashkeveprojne gjithmone me pelqimin e Vatikanit.

    Masoneria gjithashtu ka grada qe jepen sipas perkushtimit, progresit dhe cilesive qe anetari shfaq. Iluminati eshte urdher / grade Masonike (dhe jo e kunderta) goxha e avancuar, qe per dijenine tende ka shume mundesi te pranohem brenda 2 vitesh. Pa permendur grada te tjera qe i kam qe ti nuk ja di as emrin. Dhe nuk eshte aspak ashtu sic e thone ato materialet plehra qe ke sjelle ti ketu. Shumica derrmuese e fjalive ku permenden pseudo-faktet e tua kane fjalet "supposedly, allegedly, as rumour has it" etj etj.

    "Bavarian Illuminati" apo "Illuminati Order" nuk dihet me siguri nga askush nese ekzistojne ne organizimin e tyre te hershem pasi "Illuminati Order" ka shume kohe qe eshte tranformuar ne nje urdher Masonik.

    Ndaj, shembulli i Albert Pike qe kopjon ti neper Internet nuk pergjitheson asgje. Eshte njelloj sikur te te permend nje filan prift psh ne filan katund qe ka perdhunuar nje femije dhe pastaj te nxjerr perfundime banale qe Kisha Katolike eshte kshu apo ashtu. Thirri mendjes ore!

    Nuk ja ke idene fare ketij muhabeti dhe sinqerisht me vjen keq qe ke harxhuar gjithe kete kohe neper internet duke bere copy/paste duke mos arritur gjekundi, por thjesht duke servirur nje teori boshe qe as nuk vertetohet dot as nuk klasifikohet si material serioz per tu marre ne konsiderate.

    Nese gabimisht ja ke vene qellim vetes te merresh seriozisht me kete muhabet, po te keshilloj qe lodhesh kot se nuk ke per te nxjerre gje ne drite.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ANP : 28-01-2008 mė 01:18
    guxo, frikės thuaji JO!

  8. #68
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga ANP Lexo Postimin
    E dyta: Nuk ekziston asnje fakt apo dokumentacion qe verteton qe Masonet kane ndonje axhende sekrete per te "sunduar" boten apo te jene perfshire drejtepersedrejti ne ndonje plan politik/ushtarak etj me qellimin qe te "sundojne".
    Nga vete natyra e bindjeve te tyre dhe disiplines qe i karakterizon do habitesha sikur ata te mos donin nje rend te ri boteror. Personalisht une jam per nje rend te ri boteror.
    E katerta: Eshte me detyrim ne Masoneri besosh ne NJE ZOT, ndaj edhe mund ta quash Monoteiste, por e ben kete me qellimin qe kur nje Mason pranohet ne Lozhe, betimin ta bej tek libri i tij i shenjte. Ne Lozhin ku bej pjese une kemi 2 myslimane. Ne tempull nuk ndodh asnje ritual fetar (i cfaredolloj feje a besimi) pasi eshte e ndaluar. Besimi eshte personal!
    Nuk e di pse po ti nuk ta mbush syrin per mason te mirefillte, ose ajo lozha ku ben pjese ti eshte nje fac-simile, ose je ne nje grade te vogel akoma.
    E kam lexuar dhe une ate qe kerkohet besimi ne nje zot, ne nje krijues me sakte, por kjo nuk shkon dhe aq me mesimet e tyre.
    Besimi eshte personal, shume e vertete, por nje musliman mason? Kjo eshte gallate fare, madje dhe Kristian mason te ben per te qeshur. Te pakten jo muslimane dhe kristiane te mirfillte. Bindjet dogmatike fetare nuk mund te bien kurre dakord me bindjet e masoneve, ne mos duke i ri-interpretuar dhe futur ne nje kontekst te ndryshem, figurativ e jo letrar ashtu si eshte karakteristike e feve. Po ne kete pike nuk do te quheshin me as musliman as kristian.

    E pesta: Masoneria NUK adhuron djallin/dreqin/satanin/luciferin. Masoneria nderon KRIJUESIN, dmth Perendine e Bibles, apo Allahun e Kuranit, etj.
    qe nga menyra se si ti flet per djallin/dreqin/satanin/luciferin, duke i futur te gjithe keto emra me nje thes , dhe duke folur kaq bukur per Perendine e Bibles dhe Allahun e Kuranit nuk te jep pershtypjen e dikujt qe ka studiuar mire masonerine. Te pakten nga pikepamja e urdhrit O.T.O ose Golden Dawn, qe zyrtarisht jane me plot te drejta llozha masonike te mirefillta.
    Mundet dhe te jesh, po nuk te jep pershtypjen.

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e ANP
    Anėtarėsuar
    08-12-2005
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    35
    1. Rendi i Ri Boteror nuk eshte sundues (hap fjalorin), si dhe kur eshte lexuar per here te pare si togfjalesh se bashku ka nenkuptuar bashkepunimin nder-qeveritar te Perandorise Britanike dhe Shteteve te Bashkuara te aso kohe per te sjelle paqe e perparim ne vendet anglisht=folese e me tej. Histori e gjate, vecse me pak fjale lidhjet Masonike me kete togfjalesh apo "axhende" jane konspirative dhe te padokumentuara.
    2. Posi, mysliman Mason. E detyrueshme eshte besimi ne nje ZOT dhe feja nuk con peshe aspak ne Masonizem pasi sapo te thashe qe kemi myslimane dhe biles kam pare prifta katolike me shumice. Besimi yt fetar nuk ka te beje fare dhe nuk merret parasysh aspak, pervecse ne rastet kur anetarit i duhet te pranoje Trnine e Shenjte per tu bere Knights Templar psh. Cfare ka ketu per tu habitur? Biles edhe ne ato faqet zhele te Dariusit rreshtohen otomane e egjyptiane Masone.
    3. Ti thua "Bindjet dogmatike fetare nuk mund te bien kurre dakord me bindjet e masoneve..." Si mund ta marresh persiper nje deklarate te tille kur nuk i di bindjet e verteta te masoneve?! Te cilat po ta them dhe shenoje....nuk bien ndesh as me Krishterimin as me Myslimanizmin.
    4. Ordo Templi Orientis (O.T.O.) nuk eshte urdher Masonik bucko.
    5. Arsyeja perse nuk ta mbush mendjen ty eshte sepse jeni ushqyer me genjeshtra, deformime, e perralla. Gjithsesi, po e perseris serish, nuk jam ketu per te te mbushur mendjen as ty as Dariusit. Thjesht po ju them se keni bindje kuturu.

    Disa vjet Mason, aty pothuajse cdo jave duke u perballur me ate informacion, me Illuminati, me Knights Templar te regjur, me York Rite e me Scottish Rite nganjehere e ju hapeni b.ythesh sa here lexoni dicka ne Wikipedia?!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ANP : 28-01-2008 mė 02:17
    guxo, frikės thuaji JO!

  10. #70
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-04-2007
    Vendndodhja
    Bg
    Postime
    7
    Bindjet dogmatike fetare nuk mund te bien kurre dakord me bindjet e masoneve. Keshtu qe nqse. je mason automatikaisht i kundervihesh dogmave fetare(e kam fjalen per fene Orthodokse e Katolike). Keshtu qe nuk mund te jesh edhe mason edhe Orthodoks ose Katolik! Duhet te zgjedhesh nje nga te dyja. Ose te refehesh tek prifti qe ke bere mekate te jesh besimtar i devotshem ose te jesh mason...

  11. #71
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Nje gje di une per kete djemt pleq qe i quani ju Masone.
    1) Masonet nuk jane vellazeri, por Rend; Urdher ,"[order]"
    2) Nese masonet jane "vellazeri" por thua se nuk kan ndonje agjende - atehere cila eshte arsyeja dhe qellimi i ekzistimit te tyre? "Dashuria vellazerore", seksi, pederastia, cka?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #72
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    2) Nese masonet jane "vellazeri" por thua se nuk kan ndonje agjende - atehere cila eshte arsyeja dhe qellimi i ekzistimit te tyre? "Dashuria vellazerore", seksi, pederastia, cka?

    Masonet kane agjende te percaktuar sakte dhe lobim te fuqishem.
    Qellimi i ekzistences se tyre? Pederastia jo eshte e sigurt... ta garantoj!
    Nese je i intersuar per qellimin final... nje ide mund edhe ta kisha.

  13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Force-Intruder pėr postimin:

    Edvora (29-11-2013)

  14. #73
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga ANP Lexo Postimin
    2. Posi, mysliman Mason. E detyrueshme eshte besimi ne nje ZOT dhe feja nuk con peshe aspak ne Masonizem pasi sapo te thashe qe kemi myslimane dhe biles kam pare prifta katolike me shumice. Besimi yt fetar nuk ka te beje fare dhe nuk merret parasysh aspak, pervecse ne rastet kur anetarit i duhet te pranoje Trnine e Shenjte per tu bere Knights Templar psh. Cfare ka ketu per tu habitur? Biles edhe ne ato faqet zhele te Dariusit rreshtohen otomane e egjyptiane Masone.
    3. Ti thua "Bindjet dogmatike fetare nuk mund te bien kurre dakord me bindjet e masoneve..." Si mund ta marresh persiper nje deklarate te tille kur nuk i di bindjet e verteta te masoneve?! Te cilat po ta them dhe shenoje....nuk bien ndesh as me Krishterimin as me Myslimanizmin.
    4. Ordo Templi Orientis (O.T.O.) nuk eshte urdher Masonik bucko.
    feja nuk perben problem vetem nese e reinterpretohet nga e para.
    Trinia e Tershenjte e masonerise nuk eshte aq banale sa Ati biri shpirti i shenjte, ajo qe meson kisha, eshte diēka me e thelle.

    Cfare eshte O.T.O atehere? Eshte e vertete se eshte i pavarur, dhe ka lindur nga Golden Dawn,nuk eshte i varur nga llozha masonike, por gradat e tij edhe pse vetem 11 jane ekuivalente me gradat e tjera masone, ekziston nje tabele qe percakton ekuivalencen mes tyre. Jo per gje por eshte themeluar prej mjeshtrit te madh mason Crowley, qe me sa di une ishte ateisto-agnostik.
    dhe kete e them me siguri sepse i studioj veprat e tij nuk pres te informohem nga wikipedia apo ndonje sit tjeter.

    Po ē'te them une ty qe beson tek zoti e shejtani ne menyre kaq naive dhe e quan veten mason, siē e thashe me siper ose llozha jote eshte nje imitim koti i atyre te vertetave, ose ti je akoma ne gradat e para, ku nuk te jane komunikuar akoma sekretet.

    Persa i perket teorive konspirative, nuk di asgje ne lidhje me to, nuk eshte fusha qe me intereson.
    Ato qe ti po thua mbi besimin ne zot e fene etj etj i dine te gjithe ata qe kane lexuar ritualet gjoja sekrete deri ne graden e 3°. dmth maja e ajsbergut, ne mos qofshin thjesht nje disinformim i qellimshem nga vete masonet.

  15. #74
    Jo Baptist thjesht i quajne vellazeri (njera nga termat) madje dhe ata shpesh ndaj njeri tjetrit e perdorin kete shprehje me shume figurative per te krijuar afrimitet.

    Te ta thjeshtoj pak me nje shembull se ti s'merrke vesh....Kisha Katolike psh ka 7 sakramente, 3+ urdhera si psh Jezuitet, Franceskanet, Dominikanet, Opus Dei, etj. Jo te gjithe Katoliket i marrin te gjitha sakramentet, si dhe Franceskani nuk eshte me Katolik se Jezuiti. Te gjithe katolike jane pra, por tradicionalisht i bejne disa gjera ndryshe, vecse bashkeveprojne gjithmone me pelqimin e Vatikanit.
    Pretendoj me shume respekt dhe jo ate menyre te foluri se sta kam per borxh. Para se gjithash kjo teme nuk flet per masonerine apo Illuminati keshtuqe je komplet jashte saj. Se dyti perseri po ta them: NUK I DI FARE GJERAT PER TE CILAT PO FLET !!!

    Te te sqaroj dicka se me duket se ke idene se kush eshte Darius dhe sa njohuri ka nga Masoneria. Jetoj mes masoneve dhe Master Masoneve prej vitesh dhe disa prej tyre jane nga miqte e mij me te mire. Nuk kam ardhur ne kete forum te leshoj fjale ne ere dhe as te mbush faqet me gjera pa vlere se nuk kam as kohen dhe as moshen per tu sorrollatur. Ato qe kam postuar ketu jane rezultat studimesh dhe akumulimi disa vjecar dhe jo ti po dhe 100 si ty te vini ketu jam ne gjendje tja u argumentoj (sic e kam bere).

    Disa vjet Mason, aty pothuajse cdo jave duke u perballur me ate informacion, me Illuminati, me Knights Templar te regjur, me York Rite e me Scottish Rite nganjehere e ju hapeni b.ythesh sa here lexoni dicka ne Wikipedia?!
    Here tjeter per nje fjale te tille (ajo e nenvizuara dhe me te zeze) fluturon nga forumi dhe nuk puth me. Mbreme po lexoje temen e Illuminatit. Tu duk material nga Wikipedia ty ajo? Ta them une ty ca je? Ti je nje i sapo iniciuar ne masoneri qe ke pare dhe degjuar sesa e bukur eshte vellazeria jote, ke pare vecantine dhe individualitetin dhe cdo gje eshte lule dhe bar jeshil. Kaq as me shume e as me pak. Mbaj mendimin tend zoteri se me zor nuk te detyron njeri.

    Ndaj, shembulli i Albert Pike qe kopjon ti neper Internet nuk pergjitheson asgje
    Ti emrin e Albert Pike e lexove dje ne kete teme dhe e kerkove ne internet. Ndersa une kam filluar ta studioj qe para 12 vjetesh.

    Iluminati eshte urdher / grade Masonike (dhe jo e kunderta) goxha e avancuar, qe per dijenine tende ka shume mundesi te pranohem brenda 2 vitesh.
    "Bavarian Illuminati" apo "Illuminati Order" nuk dihet me siguri nga askush nese ekzistojne ne organizimin e tyre te hershem pasi "Illuminati Order" ka shume kohe qe eshte tranformuar ne nje urdher Masonik.
    Dhe ti me kerkon mua te te marr seriozisht me keto procka qe ke keputur ketu?

    Citim Postuar mė parė nga 4
    . Ordo Templi Orientis (O.T.O.) nuk eshte urdher Masonik bucko.
    Po komentoj shkurt fare edhe per kete fraze qe me vrau shume syte dhe po e mbyll me ty. Kur them qe sje ke idene paskam qene i rezervuar por ti or mik me duket mua vetem emrin mbake mason se qenke me ne erresire se nje bushmen. Ordo Templis Orientis (O.T.O) eshte urdher pseudo masonik por mos u ngaterro me dhjetra urdhera qe kane marre kete emer. Kur e ke lexuar ne kete teme ose ate tjetren (nese e ke lexuar) flitet per O.T.O e pare ate te 1906. Per me shume mundohu te lexosh Aleister Crowley mikun e ngushte te Pikes. Mund te te tregoj dhe dokumentin e krijimit leshuar nga Kenneth Grant me emrin e Peregrinus (Kurt) 33°.

    Duke e mbyllur me ty po te keshilloj te lexosh materialin zyrtar dhe te vetem ose me sakte te te vetmes O.T.O se mbase te ndricon me shume... leqe si i aspiruar per tek Illuminati qe qenke se shpejti do ta bejne ata kursin e trajinimit Meqe jemi ketu po te jap dhe nje keshille, ti po perpiqesh te behesh i illuminuar ose ne anglisht qe ta kuptosh me mire seeking a little light and becoming a Masonic illuminant por jo Illuminati se do i hapesh pune vetes me keto qyfyre qe leshon.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  16. #75
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Iluminati eshte urdher / grade Masonike (dhe jo e kunderta) goxha e avancuar, qe per dijenine tende ka shume mundesi te pranohem brenda 2 vitesh.
    Eshte urdher, apo grade! Specifikoje sepse ka ndryshim! Sa paguan per t'u pranuar "Illuminati" me fal qe pyes ...

    "Bavarian Illuminati" apo "Illuminati Order" nuk dihet me siguri nga askush nese ekzistojne ne organizimin e tyre te hershem pasi "Illuminati Order" ka shume kohe qe eshte tranformuar ne nje urdher Masonik.
    Nga e ke kete informacion... nga mjeshtri jot apo nga "vellezerit". Sepse e paske shume te sakte deduksionin qe eshte transformuar ne urdher masonik, kur dy rreshta me lart shkuran : "nuk dihet me siguri nga askush". Dihet nga dikush po ky nuk je ti!

    Rendi i Ri Boteror nuk eshte sundues
    Ku ben pjese ti? Urdhri mason "Pioneret e Enverit"? Prandaj po te pyes perseri... sa paguan per ta mbushur koken me tilla gjera?

    Te cilat po ta them dhe shenoje....nuk bien ndesh as me Krishterimin as me Myslimanizmin.
    Je i sigurt? A nuk jane masonet qe iniciuan ndarjen e fese nga shteti ne bote?

    Disa vjet Mason, aty pothuajse cdo jave duke u perballur me ate informacion, me Illuminati, me Knights Templar te regjur, me York Rite e me Scottish Rite nganjehere e ju hapeni b.ythesh sa here lexoni dicka ne Wikipedia?!
    Me lejoni me gjithe dashamiresine perkatese te shprehem lirshem..... MUAHAHAHAHHAHAAHHAHAHAHHAHAHAH

  17. #76
    FI kerkova qe mos dilet nga tema. Nuk eshte qellimi qe t'iu mbushet koka atyre qe sjane apo jane masone. Eshte nje informacion dhe mese i kompletuar qe flet vete dhe komentet jane te panevojshme. Ajo qe spo kuptohet ketu dhe qe e kam perseritur shume here, sidomos tek tema per Illuminatit eshte qe asnje mason i thjeshte, asnje Master Mason (3°) nuk e ka idene se cfare behet ne gradat 33° e me siper. Ne nivelet e poshtme masoneria eshte nje gje e bukur, nje fraternitet qe te ben te ndihesh mire dhe i mirepritur. Po ketu spo flitet per kete gje. Nuk flitet as per miliona masone sot ne bote. Tjeter kund eshte pushteti dhe ne te tjera nivele luhet loja. Kush do ta kuptoje e kupton. Kush ka nder mend te leshoje fjale ne tym dhe te dali si percuesi i fjales se drejte dhe i te vertetes mund ta beje jashte kesaj teme por jo ketu. Nese ka ndonje informacion apo material qe shtohet per Rendin e Ri Boteror dhe Teori te tjera Konspirative atehere eshte mese brenda temes. Te tjerat jane fjale boshe. Mos harroni qe kjo teme flet per konspiracion dhe argumentat qe jepen jane nen kete kendveshtrim.

    Nga ky moment komentet qe jane jashte kesaj suaze do fshihen.

  18. #77
    Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
    Anėtarėsuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropė
    Postime
    1,838
    Tung Darius!

    Unė Pėrmenda Rastin E Kombit Tonė Dhe Mundėsin E Konspiracionit Nė Cėshtjen Tonė Kombėtare , Dhe Mendoj Se ėshtė Pjesė E Temės .

    Njė Gjė ėshtė Tė Lexosh Pėr Teorin E Konspiracionit Dhe Tė Marrėsh Ato Shkrime Si Tė Vėrteta , Po Gjasa E Madhe Qė Ato Shkrime Janė Tė Porositura Nga Vet Konspiratorėt ėshtė Tepėr E Madhe .

    Ata Dėshirojn Qė Ne Tė Besojm Ashtu Si Shkruhet.

    Si Konspiracionistet Ashtu Edhe Iluminata Janė "organizata" Tė Cilat Nuk Zgjidhin Mjete Pėr Tė Aritur Qėllimet E Tyre .

    Mendoj Se ėshtė Shumė Vėshtirė Tė Bėhn Segregacione Nė Lidhje Me Ato Se Cili ėshtė Nė Temė E Cili Jo Kėtu.

    (ju Si Tė Doni , Fshini Edhe Kėtė Qė Shkrova Unė Po Deshet)

    Kili

    Shqipėria ėshtė Gjaku Im Qė Nuk Falet!
    Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

  19. #78
    Kili nuk dua qe kjo teme te ngaterrohet me Shqiperine. Po e trajtoj shume me gjere si fenomen dhe aspak te perqendruar ne vende te caktuar. Ne kete pike sme intereson nje vend por thjesht fjala Teori Konspirative. Besoj se kjo del qarte qe ne fillim te temes kur shpjegoj kuptimin e kesaj fjale. Do ju lutesha qe tema te mbetet ne kete suaze.

  20. #79
    i/e regjistruar Maska e ANP
    Anėtarėsuar
    08-12-2005
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    35
    Teorite konspirative ekzistojne e zhvillohen si rrjedhoje e injorances (mungese se informacionit). Shume pak gjera dihen me saktesi ne lidhje me cfare eshte postuar ketu. Gjithsesi, per t'ju permbajtur temes, desha vetem te theksoj se cfaredo qendrimi a bindjeje qe formohet duke u bazuar ne informacione te pakonfirmuara si fakte askush nuk do te perfitoje ndonje dituri.

    ::: The greatest obstacle to discovery is not ignorance, but it's the illusion of knowledge. (Daniel Boorstin):::
    guxo, frikės thuaji JO!

  21. #80
    Perkundrazi ANP. Teorite Konspirative jane rrjedhoje e njohurise shume te thelle mbi nje subjekt te caktuar, gje qe eshte diametralisht e kundert me injorancen. Injoranca shprehet tek njerezit me informacion dhe njohuri te pakta, ata qe besojne se cdo gje qe na rrethon eshte fushe me lule e flutura te bukura. Sic thone dhe anglezet eshte kjo lloj injorance ajo qe quhet ignorance is bliss. Besimi i verber eshte jo i drejte por dhe mohimi i verber eshte po aq inproduktiv dhe i demshem. Te diskutojme mbi teorine konspirative si fenomen eshte dicka por ta quash ate shprehi te injorances kjo ne vetvehte tregon nje mungese skandaloze informacioni dhe paditurie. Asnje teori konspirative nuk mund te ngrihet mbi bazen e injorances pasi vete koncepti kerkon njohje me themel te nje fenomeni ne menyre qe te paraqesesh anen e erret te tij. Duhet te te jap te drejte deri diku per nje fraze, qe nga ato qe jane shkruar aty dihen dhe nuk dihen pak gjera por kjo nuk perben injorance pse nuk e di ti apo tjetri. Ne fund te fundit eshte ne doren e kujtdo te vendose se cfare te besoje ose jo. Nese nje teori e caktuar konspirative bie ndesh me bindjen tende ose te dikujt tjeter dhe nuk perputhet me njohurine tende apo te nje tjetri kjo nuk perben disinformacion apo injorance. Eshte thjesht padituria jote dhe e tjetrit ne lidhje me objektin ne fjale. Natyrisht kjo ste ben ty me pak te vlefshem. Thjesht te painformuar ne lidhje me dicka dhe qe perfundon te reduktohet ne nje zgjedhje personale qe dikush ben ne pertypjen dhe gelltitjen e informacionit. Teorine e Konspiracionit nuk e shpika une. A kam njohuri te thella ne lidhje me temat qe postoj ketu? Kete mund ta them me modesti qe PO. Perndryshe sdo e merrja mundimin. A i njoh te dyja anet e monedhes? Natyrisht ! Por kjo teme jo me kot quhet Teoria Konspirative, pra qe trajton vetem te tilla dhe jo opoziten e tyre. Ketu me duket se qendron dhe keqkuptimi jot dhe i disa te tjereve. Perifrazimi si injorance i nje teme me te cilen nuk je dakort, nuk eshte aspak i drejte madje shume ofendues. Njerezit kane mendime te ndryshme dhe opinione te ndryshme dhe sidomos njohuri te ndryshme. Diversiteti nuk mund te etiketohet si injorance. Dhe ne te njejten kohe demton personalitetin e njeriut nga goja e te cilit del kjo fjale.

    Nuk me shqeteson kundershtia dhe mendimi ndryshe por me bezdis ofendimi dhe reagimi aspak etik ndaj tematikave per te cilat ka mendim ose te paqarte, ose mungese njohurie ose thjesht kundershti per arsye personale. Dhe kjo ne vetvehte perben injorancen me te madhe.

    Ne kete menyre dalim nga tema dhe eshte gjeja qe urrej me shume. U pergjigja per ta bere te qarte pse-ne e kesaj teme dhe cfare trajton ajo. Ne fund te fundit ke nje zgjedhje shume praktike, nese ste pelqen mos e lexo fare.

    Do lutesha qe tema te mos devijoje me komente te tilla.

    "For those that believe, no proof is necessary, for those that don't, none will suffice." A. Einstein.

Faqja 4 prej 17 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •