Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Ela_int
    Anėtarėsuar
    18-10-2005
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    5

    Smile Sa ndryshon mentaliteti i shqiptareve kur shkojne te jetojne jashte Shqiperis?

    Pershendetje te gjithve!
    Vendosa te hap kete teme sepse doja te dija mendimet tuaja
    persa i perket mentalitetit te shqiptareve ne Shqiperi dhe kur shkojne
    jashte saj.
    Kam vene re se, psh ketu ne Itali,duke u ndikuar nga ambjenti ndoshta dhe nga vet jeta shume te rinj i shikojne bashkemoshataret e tyre ne Shqiperi shume pas
    per se i perket mentalitetit.
    A ju ka ndodhur dhe ju dicka e till.....???
    Cfare ndodh me ne kur fillojme te jetojme jashte Shqiperis???

    Mirepres mendimet tuaja........
    Ciaooo

  2. #2
    toXic Maska e ridy85
    Anėtarėsuar
    17-10-2005
    Vendndodhja
    ITALY
    Postime
    339
    Kjo qe thua eshte e vertet. Edhe un jetoj ne Itali. Por nuk besoj te jet diēka e ber me qellim. Po te vesh re shqiptaret qe shoqerohen me italian, domosdo qe dhe mentaliteti i tyre do ndryshoj, dhe shqiptari do filloj te mendoj njesoj si italiani. Kurse po te vesh re shqiptar ktu ne Itali qe nuk kan miqesi me italianet por vazhdojn te frekuentojn shqiptar te tjer, ato do vazhdojn te sillen siē u sillnin ne Shqipri. Un duke shkuar ne shkoll kam pasur shoqerin me italian. Dhe veja re diferencen kur me binte rasti te flisja me shqiptar te tjer qe punonin ktu ne itali dhe ndoshta nuk kishin shum shoqeri me italianet. Besoj se esht normale te sillesh si njerezit q ke reth teje.
    firm e?????......ahuuuuu pertokam !!!

  3. #3
    Mbremja Matures Maska e PrettY_EL
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Postime
    200
    ridy edhe ketu ne united states eshte e njejta gje! shqiptaret qe rrijne me shqiptare jan shum shum fanatike.... me vjen mire qe jam shqiptare po ne te njejten kohe me vjen mir qe nuk menoj me mentalitetin shqiptar ! TE SHKRETET NE SA TE PRAPABET QE JENA ....

  4. #4
    pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
    Anėtarėsuar
    08-10-2005
    Vendndodhja
    Ne kontinentin e Kurrkundit
    Postime
    862
    Une ktu (ne Kanada) nuk e kam vene re ne menyre te dukshme nje gje te tille. Padyshim qe njeriu fillon e merr nga pak tiparet e njerezve qe e rrethojne po ketu shqiptaret jane shume normale dhe jo me ndryshime kushedi se cfare nga shqiptaret e tjere. Me shume ka te beje edukata qe merr, familja...

  5. #5
    ♪ @)-/-- ♪ Maska e Kėrēovare1
    Anėtarėsuar
    20-07-2005
    Vendndodhja
    ...aty afėr...
    Postime
    222
    Flas per Shqiptaret ne SHBA. Ketu ata Shqiptare qe rrin gjithnje me Shqiptare dhe qe s'duan ta nderrojne mentalitetin, sic e tha edhe dikush me pare, nuk e ndryshojne mentalitetin, ngelin ashtu sic e kane pasur kur kane ardhe ketu. Dmth nese kane erdhe ketu para 20 vjetesh kane mbetur ashtu, dmth me te prapambetur bile edhe se Shqiptaret ne vendlidje...

    Happiness is: ME & YOU ;)


  6. #6
    Gone Maska e MiLaNiStE
    Anėtarėsuar
    19-05-2003
    Vendndodhja
    dónde ustedes no me puede ver
    Postime
    1,770
    pff me sa di un mentaliteti i ndrrysho sh dhe ket gjo e kom von re

    me te rinjt osht ndrryshim i madh por edhe me ato siper te rinjve ka ndrryshim mbase jo aq tmadhe sa me te rinjt por prap ka

  7. #7
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    Mendoj se varet nga njeriu .. sa e lejon ai ndryshimin tek vetja ... nese dikush sheh qe mentaliteti Shqiptar ka disa te meta mundohet ti zevendesoje ato me disa me te mira qe mund ti kete ai shteti tjeter .. megjithate ka disa tipare te mentalitetit Shqiptar qe jan me te mira .. nuk eshte e thene qe te fshijme gjith ckemi mesuar me pare me te reja .. esh pak proces i veshtire ky ne fakt .....do kohe ...

  8. #8
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    You can take the man out of the country...but you can't take the country out of the man!

  9. #9
    e kithtė Maska e Rebele
    Anėtarėsuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpėr
    Postime
    1,088
    Citim Postuar mė parė nga Ela_int
    Pershendetje te gjithve!
    Vendosa te hap kete teme sepse doja te dija mendimet tuaja
    persa i perket mentalitetit te shqiptareve ne Shqiperi dhe kur shkojne
    jashte saj.
    Kam vene re se, psh ketu ne Itali,duke u ndikuar nga ambjenti ndoshta dhe nga vet jeta shume te rinj i shikojne bashkemoshataret e tyre ne Shqiperi shume pas
    per se i perket mentalitetit.
    A ju ka ndodhur dhe ju dicka e till.....???
    Cfare ndodh me ne kur fillojme te jetojme jashte Shqiperis???

    Mirepres mendimet tuaja........
    Ciaooo
    Ka raste kur mentaliteti thyhet prej faktoreve te jashtem (e te rinj) ashtu sic mund te thyhen edhe keto te fundit kur ndeshen me 'mentalitetin'.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    ridy edhe ketu ne united states eshte e njejta gje! shqiptaret qe rrijne me shqiptare jan shum shum fanatike.... me vjen mire qe jam shqiptare po ne te njejten kohe me vjen mir qe nuk menoj me mentalitetin shqiptar ! TE SHKRETET NE SA TE PRAPABET QE JENA ....
    Ishte njera ne nje fest shqiptare dhe ishte mbushur me veth dhe tatuazhe. Para 5 vitesh nxirte pulat dhe baktit xhiro dhe tani erdhi ne Ameriik. ter oren kishte ne goje fjalen "sa te prapambetur qe jeni ju shqiptaret!" Ajo dhe ca shqiptar te tjer si ajo mi ngren shume nervat. Te vjen turp te thuash qe je Shqiptare kur shikon plera te tilla, dhe fatkeqsisht ka shume si ato. Personalisht i kam fanatik kta te mit por jam dhe vet pak me fanatike nga ata. Ti ruajme ca norma njerezore e marte dreqi se sikur sja vlen te Amerikanizohesh shume.


    ps. Akulloreelbasani je vajze apo djal?

  11. #11
    toXic Maska e ridy85
    Anėtarėsuar
    17-10-2005
    Vendndodhja
    ITALY
    Postime
    339
    Fierake per kte ke te drejte. Un rri ne Itali por nuk i shaj shqiptaret. Frekuentoj italian por megjithate e mbaj dinjitetin tim si shqiptar qe jam dhe biles se kam fare per turp kur prezantohem tek te tjeret te them se jam shqiptar. Nga nje ane ka nga ata shqiptar qe nuk e ndryshojn mentalitetin dhe sikur ti vrasesh. Nga ana tjeter ka shqiptar qe me vjen mua ti vras dhe jan pikerisht ata qe thua ti. Te cilet harrojn origjinen e vet biles e kan dhe per turp te thone se jan shqiptar dhe hiqen si te huaj.
    firm e?????......ahuuuuu pertokam !!!

  12. #12
    I larguar Maska e panchovilla
    Anėtarėsuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Teme interesante. Per mendimin tim shqiptaret mesojne gjera te reja.
    Por kjo vlen edhe per vendasit e shteteve te tjera. Psh nese Amerikanet kane qene jasht amerike dine ti kutojne e respektojne shqiptaret me mire. Kurse `rednecket` apo thjesht robt te trashe qe kur s'kane dale jasht shtetit te vet e lene Ameriken jane te prapambetur shume.
    Ka dallim te madh mes nje personit qe ka qene ne 2-3 shtete te huaja edhe nje personit tjeter qe ka qene ne 20 shtete te huaja.
    Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-09-2002
    Vendndodhja
    Myslym Shyri
    Postime
    644
    Them se dhe varet sa vite je ne nje shtet. Kur rrin me nje vend 20 vjet,domosdo qe do marresh icik kulturen e atij vend megjithese ti mundohesh ta mbash kulturen tende. Por "disa" qe bojn si amerikon dhe "kan harru" shqipen vetem 4-5 vjet ketu. Ajo me ngren nervat!!!

  14. #14
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Shqiptari mentalitetin e vet kur del jashta shtetit nuk e nderron, eshte shteti i huaj qe e nderon nga pak shqiptarin.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  15. #15
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    268
    Njeriu ndryshon e mundohet (me vetedije ose jo) ti pershtatet ambjentit ku jeton.
    Mentaliteti i Shqiptareve ndryshon disi kur dalin jashte
    (Normalisht kjo varet edhe nga mosha e njeriut )

    Sepse shume sjellje dhe menyra te menduari te kultivuara tek personi gjate kohes qe ka jetuar ne vendlindje rezultojne te papershtateshme me normat e vendeve perendimore.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Tipiku
    Anėtarėsuar
    08-08-2005
    Postime
    3,950

    Hi

    Hi mirmbrema kjo tem qe ke hapur ti eshte pothuajse realitet.
    Mua me ka ndodhur kjo kur jam kthyher per te jetuar ktu
    me moshotaret e mi nuk flitej dot sepse me dukeshin shume te pa pjekur.
    Po kjo ndodhe sepse ne emigrantet emigrohemi duke njofur kultura te reja nga europa gjithashtu edhe moshataret tane atje na japin nji eurokulture qe ketu mungon. Me respekt Tip_Tipik_Tirons

  17. #17
    zbulojeni vete Maska e camomilla
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Vendndodhja
    firenze
    Postime
    63
    edhe une rri ne itali dhe me ka rastisur shpesh te dal me ndonje shoqe,dhe kur na pyesnin nga jemi,ato shoqet e mia mundoheshin me ndrru muhabet, per mos ti thene qe ishin shqiptare.une rri gjithe kohes me italiane po kjo nuk me ka ndryshuar aspak mentalitetin.dhe nuk me vjen fare turp(bile jam krenare)te them qe jam shqiptare edhe kur me provokojne me ndonje batute per te pare se si reagoj.pastaj eshte dicka qe varet nga njeriu.u bene gati 6 vjet qe rri ketu dhe nuk kam ndryshuar shume.po nganjehere shoh vajza shqiptare qe sapo vijne ne itali u rritet mendja.fillojne duhanin pijen, diskoteke percdo jave.e kur kthehen ne shqiperi e kane mendjen te rritur sikur kan kap qiellin me dore.behen shume mendjemadhe.

  18. #18
    I larguar Maska e panchovilla
    Anėtarėsuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Citim Postuar mė parė nga camomilla
    edhe une rri ne itali dhe me ka rastisur shpesh te dal me ndonje shoqe,dhe kur na pyesnin nga jemi,ato shoqet e mia mundoheshin me ndrru muhabet, per mos ti thene qe ishin shqiptare.une rri gjithe kohes me italiane po kjo nuk me ka ndryshuar aspak mentalitetin.dhe nuk me vjen fare turp(bile jam krenare)te them qe jam shqiptare edhe kur me provokojne me ndonje batute per te pare se si reagoj.pastaj eshte dicka qe varet nga njeriu.u bene gati 6 vjet qe rri ketu dhe nuk kam ndryshuar shume.po nganjehere shoh vajza shqiptare qe sapo vijne ne itali u rritet mendja.fillojne duhanin pijen, diskoteke percdo jave.e kur kthehen ne shqiperi e kane mendjen te rritur sikur kan kap qiellin me dore.behen shume mendjemadhe.
    Se pari mbetsh ashtu si je
    Atyre qe u rritet mendja jane goca apo mund te jene edhe djem me kompleks inferioriteti. Vetem ata mundohen te ndryshojne dhe te mendojne se jane bere dikush tjeter me ikjen e tyre jasht Shqiperise.
    Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

  19. #19
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    268
    Mua me ka ndodhur kjo kur jam kthyher per te jetuar ktu
    me moshotaret e mi nuk flitej dot sepse me dukeshin shume te pa pjekur.


    Hi

    Ajo nuk quhet papjekuri. Kete vere u ktheva ne qytetin tim dhe takova ata 3 miq qe me kishin mbetur.
    Mund te them me plot gojen se ata njerez ishin shume me te pjekur se une..
    - Nje vagabond qe ka vite ne perendim , pseudofilozof me tendenca te theksuara dembelizmi e stresi -
    ..nga disa drejtime , por problemi ishte se duke qene akoma pa eksperience per sa i perket jetes perendimore dhe vuajtjeve qe shqiptaret kane ketej , per shkak te shume faktoreve, ata as nuk mundoheshin te mendonin gjate Perse-te e disa problemeve te rinise shqiptare ne perendim
    Thjeshte i fusnin ndonje epitet cdo gjeje qe degjonin per problemet qe kemi ne jashte .
    Ose me mire na masnin me nje meter qe eshte i pershtatshem per te matur vetem fenomenet qe ndodhin brenda per brenda shqiperise.

    Nuk eshte faji i tyre .
    Eshte historia e popullit tone
    Emigrante

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e susglob
    Anėtarėsuar
    05-08-2005
    Vendndodhja
    MALDEN, MA
    Postime
    163
    Po shikoj shume njerez thone qe bejne shoqeri me te huaj. Une jam jasht shqiperie prej shume vjetesh kam ikur femije dhe domosdo mentaliteti im eshte komplet ndrryshe e te tjereve dhe e vellait time eshte pak ndrryshe nga une sepse ai ka ikur nga shqiperia 5vjec. Nuk jemi njelloj me shqiptaret por kjo nuk ka ndodhur sepse ne kemi bere shoqeri vetem me te huaj por une p.sh ne Greqi beja shoqeri vetem me shqiptare dhe ketu ne Amerike gjithashtu. Shqiptaret ne Greqi ishin me te perparuar nga shqiptaret ne Amerike. Por puna me greker/Amerikane, televizjoni gjithashtu dhe fillon njeriu e mer ato "Customs" te vendit ku jeton. Ne kemi ardhur jashte shqiperie dhe te vegjel keshtu qe i kemi mare keto mentalitete kollaj fare. Ato te shqiperise na duken shume out of the ordinary. Mua personalisht me mungon te bej shoqeri me shqiptar por sic tham nuk na perpuqen ato mendimet dhe bej shoqeri p.sh. me Kineze shoqe qe kam, jitaljane. Por dhe me ata vetem per ndonje here dalim se edhe ato kane rracen e vet qe mblidhen. Por prap dua rracen time dhe prandaj nuk kam shume shoqeri. Por shqiptaret qe kan vite ketu ne Amerike mendimet i kan siper 15vjet perpara (mosha jo shume te medha 35-40vjec). Nuk kane ndrryshuar fare per cudi. Nuk mund ta shpjegoj dot pse??? Mund tju duket sikur kondradiktoj veten ne disa raste por nuk di si te shprehem me mire dhe me qarte pa u zgjatur shume.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Hipertensioni: tensioni i larte i gjakut
    Nga Mimi_1 nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 01-04-2013, 21:23
  2. Epir + Dardani + Iliri = Shqipėri
    Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 25-08-2007, 21:55
  3. Analize e nje muslimani
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 16-12-2004, 18:48
  4. Tė konvertuar a ka ndonjė nė forum?
    Nga drita nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 203
    Postimi i Fundit: 08-01-2004, 09:39
  5. Rritet qarkullimi i parasė jashtė sistemit bankar
    Nga ganoid nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-09-2003, 08:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •