Close

Rezultati i Sondazhit:

Votues
0. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • 0 0%
Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 174 prej 174
  1. #161
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2004
    Postime
    5,924

    Pėr: Windows vs Linux

    sistemet operative jane te ndara ne dy kategori, sisteme te mbyllura (windows,mac) dhe sisteme re hapura(linux,android,symbian) por ka edhe qe jane nje kombinim i perkryer i ketyre te dyjave une nje te tille kam perdorur dhe jam shume kenaqur, eshte ndertuar nga keta piratet halucinant , persa i perket sistemit qe duhet perdorur ne pc kjo varet edhe nga parametrat hardware qe ka brenda pc yt,nuk duhet harruar fakti qe software dhe hardware ecin duke u zhvilluar paralelisht te dyja njekohesisht ( mos harroni faktin se cdo sistem ka avantazhe dhe disavantazhet e veta,asnje sistem nuk eshte aq perfekt sa duket ne aparence)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 14-04-2015 mė 05:12

  2. #162
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-04-2015
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    8

    Pėr: Windows vs Linux

    Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
    sistemet operative jane te ndara ne dy kategori, sisteme te mbyllura (windows,mac) dhe sisteme re hapura(linux,android,symbian) por ka edhe qe jane nje kombinim i perkryer i ketyre te dyjave une nje te tille kam perdorur dhe jam shume kenaqur, eshte ndertuar nga keta piratet halucinant , persa i perket sistemit qe duhet perdorur ne pc kjo varet edhe nga parametrat hardware qe ka brenda pc yt,nuk duhet harruar fakti qe software dhe hardware ecin duke u zhvilluar paralelisht te dyja njekohesisht ( mos harroni faktin se cdo sistem ka avantazhe dhe disavantazhet e veta,asnje sistem nuk eshte aq perfekt sa duket ne aparence)
    Mirmengjes
    Pc-ja ime ka keto parametra
    CPU 3.4ghz ....
    RAM 2gb
    Grafic card 256mb
    Ky pc suporton win 7 por dua te di si mund tja bej per te punuar pak me linux apo me nje sistem te tille qe te suportohet nga keto parametra per te inastaluar backtrack ne ket pc
    Falenunderit 😊

  3. #163
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Pėr: Windows vs Linux

    Keto parametra jan me se te mjaftueshme, linux ka me pak kerkesa se sa windows.

    Nje karakteristik e linux eshte se sistemi baze dhe sistemi per pjesen grafike (desktop environment) nuk jan te lidhura (dhe te pa ndara). Pra sistemi baze (p.sh debian, ubuntu, mint etj) mund te perdored me desktop managers te ndryshem (lxde, xfce, gnome, unity, kde, openbox etj).

    Versionet e ndryshme te linux (debian, mint etj sic permenda me siper) ofrojn te gatshem (pra nuk eshte nevoj te bejm ne dicka me teper) opsionin per te perdorur ate desktop manager qe ne duam.

    P.sh kur instalon debian mund te zgjedhesh cilin desktop manager do, ose per ubuntu mund te zbresesh (download) ubuntu/xbuntu/Lbuntu/kbuntu.

    Thelbi eshte se desktop managers si lxde ose xfce kan shume pak kerkesa (nuk kerkojn kompjuter te fort). P.sh Lubuntu (L=Lxde) ose debian-Lxde jan shume te lehte (lightweight).

    Jo vetem kaq, por ne te njejten kohe qe ke zgjedhur te perdoresh p.sh Lxde mund te instalosh edhe desktop managers te tjera p.sh xfce. Kur ben login, zgjedh ti ca te duash.

    Per ata qe jan fillestar do sugjeroja linux mint. Linux do pak durim ne fillim (sic do sistem), kush kalon fazen e pare del i fituar me se fundi!

    ubuntu mund te instalohet me nje menyr e cila nuk ndryshon perkohesisht kompjuterin/hard diskun (wubi). wubi eshte nje menyr e mire per te provuar linux. Kush ka mjaft memorje mun te provoj dhe virtual box.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga user010 : 15-04-2015 mė 18:58

  4. #164
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-04-2015
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    8

    Pėr: Windows vs Linux

    e kam provuar me virtual box por asgje nk dilte vtm sa fillondte e instalohej edhe pastaj ecte shum ngadale ..
    po backtrack-ut a i mjaftojne kto prarametra ??

  5. #165
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Pėr: Windows vs Linux

    m4nd1 mos u lodh me te dhenat sepse linux nuk ka me shume kerkesa se windows (virtual box ka shume kerkesa, do mjaft memorje)

    po nuk ke eksperience
    1. be backup te dhenat e tua
    2. zbrit linux mint
    3. shkruaje ne nje dvd dhe bej boot nga ajo dvd
    4. zgjidh try linux mint
    5. kur te niset (load) zgjidh install linux mint
    6. leri opsionet sic jan kur pyetesh (p.sh lere opsionin "install alongside windows" sic eshte)
    kaq kur te niset kompjuteri do mundesh te zgjedhesh

    Vetem po ke eksperienc

    1) Siguro qe ke ber backup te gjitha te dhenat e tua
    2) zbrit easus partition manager (free-home edition) dhe instaloje
    3) bej shrink C partition (ku gjenden windows) qe te ngelet vend bosh (kjo do kerkoj restart)
    3.1) qe te besh shrink me sukses duhet te zgjedhesh nje madhesi (size) te logjikshem, p.sh ne qoft se C partition ka zen 40 gb, nuk eshte mir te besh shrink ne 50 gb dhe te ngelen vetem 10gb bosh, do pak me teper.
    P.sh
    >>Perpara se te besh shrink
    C partition = 250gb, 40gb te zena
    >>Pasi ke ber shrink
    C partition = 70gb, 40 gb te zena, 30 gb free ne C partition, 180 gb te pa zena (unallocated)
    >>Pas krijimit te D partition
    C partition = 70gb, 40 gb te zena, 30 gb free ne C partition, 130 gb D partition (ntfs per te dhenat e tua qe te lexohen dhe nga windows), 50 gb te pa zena (unallocated, ketu do instalosh linux)
    4. Zbrit linux mint http://www.linuxmint.com/edition.php?id=172 (ose backtruck, por te them mint sepse eshte me i leht per fillestar)
    5. Shkruaje linux mint (burn) ne nje dvd
    6. Boot from mint dvd
    7. Zgjidh "try linux mint"
    8. Kur te haped (load) zgjidh instal linux mint
    9. Kur te arish tek partition (zgjidh something else) dhe zgjidh te instalosh mint tek ato 50gb qe le "unallocated"
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga user010 : 16-04-2015 mė 18:12

  6. #166
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-04-2015
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    8

    Pėr: Windows vs Linux

    faktikisht un dua te rregjistroj backtrack r3 5 a e suportojne keto parametra edhe me thuaj a prish ndo1 pune nqs un e bej formatimin me ane te USB-s

  7. #167
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Pėr: Windows vs Linux

    Ne internet do gjesh te dhenat minimale (minimal requirements) por menyra me e mire eshte te besh boot me live dvd (ose usb) te backtrack dhe ta provosh vet.

    C'far ke ne mendje:
    1) te perdoresh usb stick per te instaluar backtrack ne kompjuter (hard disk) p.sh po nuk ke dvd drive
    2) apo te instalosh backtrack ne usb dhe te besh boot nga usb

    Per te paren, pra te instalosh backtrack ne hard disk-un, rezultati eshte i njejte pavarsisht ca ke perdorur (dvd apo usb), nuk shikoj ku mund te prishi pune perdorimi i usb.
    Per te dyten, pra te lesh kompjuterin pa e ngacmuar dhe te instalosh backtrack ne usb, edhe kjo behet por mbase do pak me teper perpejkje.

    Gjithsesi perdorimi i usb, kerkon qe bios te lejoj "boot from usb", zakonisht kjo mundesi jepet dhe ne sistemet qe jan pak me te vjetra.

    Sa per prishje pune vetem nje gje quhet prishje pune per mua, te humbesh te dhenat prandaj gjithmon flas per backup. Te tjerat rregullohen, vetem humbja e te dhenave (fotografi e akrive te ndryshme) eshte problem.

  8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar user010 pėr postimin:

    m4nd1 (18-04-2015)

  9. #168
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-04-2015
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    8

    Pėr: Windows vs Linux

    Faleminderit

  10. #169
    i/e regjistruar Maska e xubuntu
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    168

    Pėr: Windows vs Linux

    Citim Postuar mė parė nga m4nd1 Lexo Postimin
    e kam provuar me virtual box por asgje nk dilte vtm sa fillondte e instalohej edhe pastaj ecte shum ngadale ..
    po backtrack-ut a i mjaftojne kto prarametra ??
    Instalo kali Linux, backtrack eshte č vjeter

  11. #170
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-04-2015
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    8

    Pėr: Windows vs Linux

    Citim Postuar mė parė nga xubuntu Lexo Postimin
    Instalo kali Linux, backtrack eshte č vjeter
    a mundem te bej gjithcka po ne te njejten menyre sic behet me bactrack?

  12. #171
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Pėr: Windows vs Linux

    C'do gje mund te besh me ca do version linux, puna eshte se versione si backtrack (mbase dhe kali) kan disa programe specifike te instaluara (pre-installed) pra nje perdorues pa eksperienc nuk do hyj ne procesin e instalimit, do i gjej gati.

    Por zakonisht kur nje program eshte ne repository (synaptic p.sh eshte per kete pune) instalimi eshte aq i veshtir sa e veshtir eshte te hash nje cop embelsir (piece of cake).

  13. #172
    i/e regjistruar Maska e xubuntu
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    168

    Pėr: Windows vs Linux

    Citim Postuar mė parė nga m4nd1 Lexo Postimin
    a mundem te bej gjithcka po ne te njejten menyre sic behet me bactrack?
    po, ndryshon vetem emri
    http://en.wikipedia.org/wiki/Kali_Linux
    https://www.kali.org/
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xubuntu : 20-04-2015 mė 19:21

  14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar xubuntu pėr postimin:

    m4nd1 (21-04-2015)

  15. #173
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-04-2015
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    8

    Pėr: Windows vs Linux

    Citim Postuar mė parė nga xubuntu Lexo Postimin
    Aha ok shum flm

  16. #174
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-10-2016
    Postime
    2

    Pėr: Windows vs Linux

    Une nuk e di sa veta e perdorin Bitcoin (monedhen e internetit) qe konsiderohet monedha e te ardhmes, por une vet personalisht e perdor dhe nqf se do kisha Windows nuk do me zente gjumi rehat naten. Me Linux ndryshon puna pasi e kam konfiguruar sic dua une dhe eshte nje fortese shume e forte per tu thyer krahasuar me Windowsin qe mund ta thyejne sigurine e saj edhe gjimnazistat .

    Opinioni im personal i cili mund te jete 100% i gabuar.

Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789

Tema tė Ngjashme

  1. Windows Vista nė shqip
    Nga PcCrack3r nė forumin Lajme nga informatika
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-11-2006, 14:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •