Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 56 prej 56
  1. #41
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Me behet qejfi qe shkollat tona kane arritur ne kete nivel

    Per te gjithe ju qe keni shkruar do tju tregoj dicka nga jeta ime studentore ne Tirane.

    Kam ndiekur tre vjet e gjys studimet e mia ne degen finance kontabilitet ne UT
    Nuk e mohoj se shumica e studenteve e marrin shkollen me mik biles edhe kur une isha aty ashtu ndodhte ne shumicen e rasteve....Por ama te tjeret qe e merrnin shkollen vete fituan ne jete...

    Shoqet e mia sot jane pedagoge aty dhe une punoj ne departamentin e thesarit te nje prej shteteve te amerikes.....

    Kjo do te thote se shkollat tona kane pergatitur studente shume te mire... Me shume dinjitet te gjithe studentet shqiptar perfaqesojne veten e tyre ne bote..

    Pershendetje te gjithe studentave shqiptare kudo qe jane

  2. #42
    King Tirone Maska e Mr_Tironci
    Anëtarësuar
    05-04-2004
    Vendndodhja
    gjithanej
    Postime
    154

    :)

    A i ka lavderu Zemrushja i vej kapakun ene un, dmth mshtes menimin e zemrushes.
    Mr_Tironci

  3. #43
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Citim Postuar më parë nga Dr Rieux
    Pershtypje vetjake: Vjet ne pranvere me duhej te takoja nje te njohurin tim qe punonte te bibloteka e universitetit ne Elbasan. Une nuk e dija ku ishte bibloteka dhe kam pyetur te pakten pese gjashte vete derisa dikush me ne fund arriti te me orientonte. Brenda biblotekes kishte vetem tre-kater vete. E gjithe kjo ne kontrast te plote me mbipopullimin e klubeve, pubeve, restoranteve etj. rreth e perqark universitetit. Sipas pershypjes te shume shokeve te mi, shumica derrmuese e nxenesve mbaronin shkollen pa ju dashur te shkelnin ne bibloteke qofte dhe njehere. Cilesia pertoke e bilblotekes dhe materialeve ne te eshte avaz me vete sigurisht.

    Pershtypje tjeter vetjake: nuk e di se sa pengohet dikush qe punon dhe meson vete, por me ka rene rasti te njoh persona qe lexonin me rrokje gazeten dhe kishin mbaruar me mesatare mbi 8 per juridik. Mbase personi ne fjale tani eshte duke mbaruar psh ekonomikun naten dhe del ne CV me dy diploma. Si arrin ta mbaroje shkollen ? E thjeshte, vetem me 100 mije leke per provim. Kaq eshte standarti.
    Aman se kur lexoj historira te tilla me shtrengon zemra.Booo,kur imagjinoj ato copat e idioteve qe te hedhin ne ajer dipllomen e unit qe kane bere,e te hysh ne bisede me to s'jane ne gjendje te lidhin dy fjali tamam...me vjen ne fyt te ju them"pash Zotin,ik e prashit neuronet e tua e pastaj hajde e me fol mua per shkollen qe ke bere".

    Mbas asaj kohe ne universitet jam ne gjendje gati te te inventarizoj seksionin e fushes time ne biblioteke,ato s'dine as se ku eshte...po te kishin studiuar me teper s'do ishte Shqiperia aty ku eshte.
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  4. #44
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604
    Eshte "pak" paradoksale te thuash se UT-ja eshte ne 5 me te miret e Evropes. Nuk e di ku i bazoni keto fakte, por jane qesharake. Ndoshta i ngaterroni me predispozitat qe kane studentet shqiptare per te arritur majat ne çdo universitet te botes ku ata kane studiuar.

    Sa njihet diploma e UT-se?
    Sa student te huaj vijne per te vazhduar masterin ne UT?
    Sa studenteve shqiptare i jepet e drejta per te vazhduar masterin jashte shqiperise nepermjet UT-se?
    Sa i larte eshte niveli UT-se, duke ditur se teknologjia dhe nivelet e shkences shqiptare aplikojne ose me mire kopiojne akoma ate te Bashkimit Sovjetik?

    Mund te gjesh me qindra 'Sa', por po e le me kaq. Duhet te leme menjane nacionalizmin, krenarine, mburrjet dhe utopite kur flasim per te tilla subjekte.
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  5. #45
    T'majt e jotja. Maska e Reiart
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Atje ku arrin tymi i SHARRES
    Postime
    621
    Si cdo bisnes ne Shqiperi edhe shkolla, universiteti jane te tregetueshme dmth blihen dhe shiten. Ky eshte realiteti shqiptar duam apo nuk duam ne. Ne kete pike kemi arritur.

    A JEMI NE GJENDJE TE NDRYSHOJME DICKA?????????
    Injoranti eshte......
    Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

  6. #46
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Citim Postuar më parë nga Artemis Ishmaku
    Blue_Sky,

    Une nuk e di se ku jeton ti, dhe nuk e di se ku e ke marre kete experience dhe informacion per Shqipetaret neper bote. Shumica e Shqipetareve neper bote, nuk i krijojne vetes mundesi integrimi me boten e jashtme, sepse jetojne neper komunitete. Ka plot Shqipetare, qe me diplomat e mara nga Universiteti i Tiranes, jo vetem kane qene ne gjendje te integrohen ne jeten perendimore, por gjithashtu te gjejne pune ne universitetet e perendimit, jo vetem ne mesimdhenje, por edhe ne kerkime studimore. Nder te tjera njoh dhe nje Shqipetare, qe pasi kish mbaruar Universitetin e Tiranes, jep mesim ne MIT. Amerika eshte e mbushur me Shqipetare te cilet jane futur ne universitete nga me te mirat, per te bere studime pas universitare pasi jane diplomuar nga Universiteti i Tiranes. Gjithashtu ka plot studente Shqipetare, qe jane duke bere shkollat ne Amerike, dhe jane duke i kaluar mesataret e Amerikaneve, dhe te shume grupesh studentesh internacional. Ti je ne dashuri me Evropen, por duhet te kesh parasysh qe Amerikanet nuk po keputen qe te ndjekin studimet ne Evrope, por e kunderta ndodh me Evropianet. Ata jane ne cdo shkolle Amerikane, pamvaresisht nga niveli i shkolles, dhe pse cmimet e shkollave ne Evrope jane shume me te uleta se ato ne Amreike.

    Ne jemi dyndur te dyert e ambasadave, jo sepse nuk jemi te zgjuar, apo na mungon krijmtaria, por sepse gjendja ne Shqiperi nuk eshte premtuese.
    Me paska ikur ky postimi ketu,mgjth me mire vone se kurre.Ti ku ke studiuar rrusho?Mesa shoh ne Europen-Perendimore nuk ke studiuar.As ne Shqiperi besoj qe s'ke studiuar se beke gabime ortografike.Nese ke studiuar ne Amerike beji nje screen-scan te faqes te accountit te universitetit tend,keshtu shohim emrin e tije me pas mund te kerkoj perqindjen e emigranteve qe studiojne aty dhe poashtu programet e tije.Dhe vetem atehere hajde te flasim bashke.

    Une kam studiuar(dhe po i vazhdoj studimet)ne nje universitet Euro-Perendimor ku perqindjen e penetrimit te huaj e ka 0,03%,imagjino nivelin e tije!

    Ti me thua qe nje shqipetar jep mesim aty ose ketu,shume mire,po llogarit i cike sesa shqipo kane emigruar...beji proporcionimin me numerin e atyre qe mund te kene arritur diku.Atehere? :-)
    Ne Amerike ka standarte shume me te ulta per njohjen e dipllomave(jam informuar nga njerez qe kane pershkruar nje rruge te tille),dhe biles ato standartet varen nga shteti ne shtet.Ketu te te behet dhembi sa i kalit pa kaluar ca vite institucioneve te ndryshme dhe pa dhene disa provime ne lendet qe s'ke plotesuar ne Shqiperi ta shohesh dhe ne enderr qe sheh njohje dipllome.Dhe mbasi te ta njohin mbas 1000 hallesh,emigrantet me dipllome te huaj si do kush kur kane vendas me stadartet qe ju nevojiten.

    E vajzo,studentet ne shtetin ku banoj mund te ti numeroj ne gishtat e nje dore.Mjafton ti shohesh dhe ketu ne forum,bej ndonje ankete ne lidhje me studentet qe banojne ne Europen Perendimore,sa kane kaluar direkt ne vitin e pare ne universitete...sa vjete kane ne total qe sillen universiteteve.Beje poashtu dhe me ato te Amerikes.Apo do thuash tani qe universitaret qe shkojne ne Europe paskan IQ me te ulet se te Amerikes?Ose-ose mund te thuash qe niveli i universiteteve te cilet mund ti paguajne shumica e shqipove ne Amerike eshte shume me i ulet sesa i niveleve te Universiteteve Europiane te cilet ju akordojne bursa studenteve.

    Eshte mese llogjike ajo qe them:
    1)ke nje grup universitetesh private
    2)me tarifa te ndryshme
    3)pra je ne nje lloj kapitalizmi arsimor
    4)kush ka cmimet me te ulta do terheqe studentet qe s'kane para
    5)Si mund te kete nje universitet cmime te uleta?Duke ofruar sherbime me te dobeta.

    Ne Amerike ju rane brinjte pertoke studenteve shqipetare,madje duke bere me nga 2 turne per te arritur te paguajne universitetin qofte dhe me te lire e ti me flet per "zgjuaresine shqipetare".Ke dhe foto ketu ne forum studentet e Amerikes me klasen e tyre,nese e sheh mire 70% te tyre jane Aziatike/Afrikane/Euro-Lindore.


    Citim Postuar më parë nga Gogla e Kuqe
    Une jam duke bere shkolle ne Amerike, dhe jam duke shkuar ne shkolle shume te mire. I shoh studentet Amerikane. Shumica nuk dine nga lidhet gomari. As te mbledhin e te zbresisn nuk dine. Dhe ti me thua per ngarkimin. Pastaj, ne c'do shkolle do mesosh dicka permendesh, varet nga lenda.
    Cfare niveli eshte ky?
    Une kam bere dhe kolegjin jashte vendit,dhe mund te te them me plot goje qe studente te tille as vitin e pare te gjimnazit se merrnin pale universitetin!
    (Gogla,shpresoje qe s'te vjen keq qe citova postimin tend ne lidhje me eksperiencen me Amerikanet)

    Ne Europe s'egziston nje sistem i tille.Biles,kohet e fundit po egziston nje diskutim ne vendin ku banoj: partia ne fuqi ka paraqitur nje propozim per te financuar universitetet sipas numerit te dipllomuarve ne vit.Universitet e gjithe vendit jane cuar ne protesta te renda,dhe me te drejte,pasi nese vetem 10% e studenteve te viti te pare kalon ne vitin e dyte sa mund te jene ne fund fondet qe mund te marrin keto universitete?!Shume te pakta!Dhe vete organizatat e ndryshme studentore kane trokitur ne institucione te ndryshme qeveritare te shqetesuar se stadartet mund te bien ne ato te universiteteve Amerikane te mases me kete forme financimi.(forme financimi,e cila mesa shoh,po hidhet poshte)

    Euro-Perendimoret"u keputkan" per te ardhur ne Amerike?Hahahaha!Mbaj mend nje ish-profesore,kishte dhene(sipas thashethemeve studentore)mesim ne nje nga universitetet me te mira Amerikane...erdhi tek ne,e lane nje semester,mbas atij semestrit i dhane canten ne dore dhe ta derguan serish per Amerike.
    Europianet e di per cfare"keputen"?Keputen per eksperience,sidomos ne vende te ndryshme...qofte ne Europen_Perendimore,qofte ne Shqiperi...qofte en Amerike.


    Studentet shqipetare u shqyen ambasadave per te arritur nje arsimim me te mire te cilin Shqiperia s'ka kushtet/mjetet/trurin per te ju dhene.

    Jam ne dashuri me Europen dhe e di pse?Sepse me ka ofruar mundesine te ndjek arsimim me stadartet me te larta te cilat mund te arrinte nje i huaj ne nje vend te huaj.

    Dhe pash Zotin,mos mbushni barkun me luge bosh duke levduar "studentet shqipo",ju siguroj qe s'kane fundshpine asnje gram me te zgjuar se vendasit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Blue_sky : 02-04-2006 më 07:36
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  7. #47
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604
    Citim Postuar më parë nga Blue_sky
    Ne Europe s'egziston nje sistem i tille.Biles,kohet e fundit po egziston nje diskutim ne vendin ku banoj: partia ne fuqi ka paraqitur nje propozim per te financuar universitetet sipas numerit te dipllomuarve ne vit.Universitet e gjithe vendit jane cuar ne protesta te renda
    Blue_Sky, te thuash qe ishin protesta te renda eshte pak e 'tepruar'. Kam qene vete prezent dhe mezor beheshin 100 persona (pjesa derrmuese ishin dekane dhe drejtore universitetesh apo shkollash te larta). Ndoshta i ngaterron me protestat ne Paris

    Edhe e dyta pse thua partia ne fuqi? Nje nga partite ne fuqi do ishte me e sakte.

    Bej shaka Blue_Sky. Jam shume dakort per mbylljen qe ke bere te postimi yt, flas per ato shqiptare qe jetojne ne shtetin ku jetoj dhe une.

    Pershendetje!
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  8. #48
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Citim Postuar më parë nga Duke_Of_Arberia
    Blue_Sky, te thuash qe ishin protesta te renda eshte pak e 'tepruar'. Kam qene vete prezent dhe mezor beheshin 100 persona (pjesa derrmuese ishin dekane dhe drejtore universitetesh apo shkollash te larta). Ndoshta i ngaterron me protestat ne Paris!
    A t'keqen une tyja!Desh te thashe koke-avatar(avatarin tend),por po me dhimbsesh kesaj here,po te kursej,lol!Hajde e me bej dhe i cike gjeografi/politike per Parisin

    Po flet per protestat e entiteteve te VU...dreqit?(u pa puna,po flasim me mesazhe te kodifikuar,lol)VU...dreqi eshte goxha insinjifikant ne proporcion me mega-universitetet e dy qyteteve te tjera.Besoj qe e di ti Une mesiper fola(nder te tjera) per protestat e brendeshme si dhe bujen qe po behet ne shtyp.S'thashe gjekundi qe kane dalur te gjuhen me karrige para universiteteve,aq me teper qe karriget i kane ngjitur ne auditor,lol,s'shkulen!Dhe,te te them te drejten,me rendesi kane protestat e dekaneve sesa protestat e studenteve.Ne fund fare,studente qe kane ngelur cdo vit me nga dy-here s'do dalin te protestojne,per ato eshte interesante nje hap i tille


    Citim Postuar më parë nga Duke_Of_Arberia
    Bej shaka Blue_Sky. Jam shume dakort per mbylljen qe ke bere te postimi yt, flas per ato shqiptare qe jetojne ne shtetin ku jetoj dhe une.
    Well,u pa puna,te duhet te ndryshosh vendbanim,lol!

    Poashtu pershendetje
    Ndryshuar për herë të fundit nga Blue_sky : 02-04-2006 më 13:20
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  9. #49
    MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
    Postime
    605
    Citim Postuar më parë nga Blue_sky
    Me paska ikur ky postimi ketu,mgjth me mire vone se kurre.Ti ku ke studiuar rrusho?Mesa shoh ne Europen-Perendimore nuk ke studiuar.As ne Shqiperi besoj qe s'ke studiuar se beke gabime ortografike.Nese ke studiuar ne Amerike beji nje screen-scan te faqes te accountit te universitetit tend,keshtu shohim emrin e tije me pas mund te kerkoj perqindjen e emigranteve qe studiojne aty dhe poashtu programet e tije.Dhe vetem atehere hajde te flasim bashke.

    Une kam studiuar(dhe po i vazhdoj studimet)ne nje universitet Euro-Perendimor ku perqindjen e penetrimit te huaj e ka 0,03%,imagjino nivelin e tije!

    Ti me thua qe nje shqipetar jep mesim aty ose ketu,shume mire,po llogarit i cike sesa shqipo kane emigruar...beji proporcionimin me numerin e atyre qe mund te kene arritur diku.Atehere? :-)
    Ne Amerike ka standarte shume me te ulta per njohjen e dipllomave(jam informuar nga njerez qe kane pershkruar nje rruge te tille),dhe biles ato standartet varen nga shteti ne shtet.Ketu te te behet dhembi sa i kalit pa kaluar ca vite institucioneve te ndryshme dhe pa dhene disa provime ne lendet qe s'ke plotesuar ne Shqiperi ta shohesh dhe ne enderr qe sheh njohje dipllome.Dhe mbasi te ta njohin mbas 1000 hallesh,emigrantet me dipllome te huaj si do kush kur kane vendas me stadartet qe ju nevojiten.

    E vajzo,studentet ne shtetin ku banoj mund te ti numeroj ne gishtat e nje dore.Mjafton ti shohesh dhe ketu ne forum,bej ndonje ankete ne lidhje me studentet qe banojne ne Europen Perendimore,sa kane kaluar direkt ne vitin e pare ne universitete...sa vjete kane ne total qe sillen universiteteve.Beje poashtu dhe me ato te Amerikes.Apo do thuash tani qe universitaret qe shkojne ne Europe paskan IQ me te ulet se te Amerikes?Ose-ose mund te thuash qe niveli i universiteteve te cilet mund ti paguajne shumica e shqipove ne Amerike eshte shume me i ulet sesa i niveleve te Universiteteve Europiane te cilet ju akordojne bursa studenteve.

    Eshte mese llogjike ajo qe them:
    1)ke nje grup universitetesh private
    2)me tarifa te ndryshme
    3)pra je ne nje lloj kapitalizmi arsimor
    4)kush ka cmimet me te ulta do terheqe studentet qe s'kane para
    5)Si mund te kete nje universitet cmime te uleta?Duke ofruar sherbime me te dobeta.

    Ne Amerike ju rane brinjte pertoke studenteve shqipetare,madje duke bere me nga 2 turne per te arritur te paguajne universitetin qofte dhe me te lire e ti me flet per "zgjuaresine shqipetare".Ke dhe foto ketu ne forum studentet e Amerikes me klasen e tyre,nese e sheh mire 70% te tyre jane Aziatike/Afrikane/Euro-Lindore.



    Cfare niveli eshte ky?
    Une kam bere dhe kolegjin jashte vendit,dhe mund te te them me plot goje qe studente te tille as vitin e pare te gjimnazit se merrnin pale universitetin!
    (Gogla,shpresoje qe s'te vjen keq qe citova postimin tend ne lidhje me eksperiencen me Amerikanet)

    Ne Europe s'egziston nje sistem i tille.Biles,kohet e fundit po egziston nje diskutim ne vendin ku banoj: partia ne fuqi ka paraqitur nje propozim per te financuar universitetet sipas numerit te dipllomuarve ne vit.Universitet e gjithe vendit jane cuar ne protesta te renda,dhe me te drejte,pasi nese vetem 10% e studenteve te viti te pare kalon ne vitin e dyte sa mund te jene ne fund fondet qe mund te marrin keto universitete?!Shume te pakta!Dhe vete organizatat e ndryshme studentore kane trokitur ne institucione te ndryshme qeveritare te shqetesuar se stadartet mund te bien ne ato te universiteteve Amerikane te mases me kete forme financimi.(forme financimi,e cila mesa shoh,po hidhet poshte)

    Euro-Perendimoret"u keputkan" per te ardhur ne Amerike?Hahahaha!Mbaj mend nje ish-profesore,kishte dhene(sipas thashethemeve studentore)mesim ne nje nga universitetet me te mira Amerikane...erdhi tek ne,e lane nje semester,mbas atij semestrit i dhane canten ne dore dhe ta derguan serish per Amerike.
    Europianet e di per cfare"keputen"?Keputen per eksperience,sidomos ne vende te ndryshme...qofte ne Europen_Perendimore,qofte ne Shqiperi...qofte en Amerike.


    Studentet shqipetare u shqyen ambasadave per te arritur nje arsimim me te mire te cilin Shqiperia s'ka kushtet/mjetet/trurin per te ju dhene.

    Jam ne dashuri me Europen dhe e di pse?Sepse me ka ofruar mundesine te ndjek arsimim me stadartet me te larta te cilat mund te arrinte nje i huaj ne nje vend te huaj.

    Dhe pash Zotin,mos mbushni barkun me luge bosh duke levduar "studentet shqipo",ju siguroj qe s'kane fundshpine asnje gram me te zgjuar se vendasit.
    Sorry shpirt po ja ke fut pak kot......Une e kam bere shkollen ne Europe dhe tani jam ne Amerike, dhe kur bej diferencen, shumica e gjerave qe ti pretendon nuk qendron......

    Po te krahasojme Universitetet e Europes me ate te Tiranes, programi i Tiranes, si program i tipit lindor qe eshte, eshte shume i ngarkuar dhe qendron shume me lart se i universiteteve Europiane. Problemi eshte tek infrastruktura dhe financimi i tyre....prandaj dhe cilesia e tij tani le pak per te deshiruar.....
    Shto ketu edhe programi ne mbingarkuar te gjimnazeve ne shqiperi.....Dy vitet e para te shkolles u ne kam bere palle, sepse atje perseriteshin gjera qe ne i kishim bere ne vit te trete dhe te katert gjimnaz......

  10. #50
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Antipatrea: Europa eshte e madhe:Perendimore,Lindore,Veriore,Jugore...na jep ndonje koordinate gjeografike me egzakte.Mgjth,jam cike skeptike ndaj berjes te shkolles tende ne nje nder 5 vendet qe permenda ne nje nga postimet mesiper.Jo per gje por te ishte keshtu do kishe ditur te perdorje(te pakten)shenjat e pikesimit pa ngurrim (dicka qe duhet te kishe qene e afte ta beje qe ne 8-vjecare)

    Persa i perket Universitetit te Tiranes dhe bla-bla-ve te tilla...UT-ja akoma s'ka hequr dore nga tekstet qe perktheheshin nga rusishtja,qe s'kane pike bazash didaktike as asgje.Nje universitet qe s'ka baza vetjake,nje universitet profesoret e te cilit s'arrijne as te formojne vete kurset e tyre s'ja vlen te perflitet.Huh,je totalisht jashte realitetit.

    Mgjth,une jam totalisht e hapur ndaj dokumentacioneve qe mund te provojne te kunderten e asaj qe shpreha.Pranoj vetem kritika konstruktive te bazuara ne fakte dhe jo"ja ke fut kot,ja ke fut plot" vetem ngaqe ti do kishe deshire te ishte ndryshe.

    P.s.Duke: s'eshte faji im qe ti nuk e liron posten nga MP-te(kjo per ca info) :P
    Ndryshuar për herë të fundit nga leci : 17-04-2006 më 02:28
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  11. #51
    Ineda Maska e Ina_19
    Anëtarësuar
    06-10-2005
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    68
    Citim Postuar më parë nga Gogla e Kuqe
    Studented ikin jashte se ne Shqiperi nuk ka prespektive, ke korrupsion dhe pasiguri. Guri i rende ne vend te vet sic thote dhe populli. Por problemi eshte se po na shkundet vendi nga termetet, e eshte e veshtire te rrish ne nje vend kur te dridh e te hedh termeti. Koha ne Shqiperi ka kohe qe eshte e vrenjtur. Meterolloget nuk e pecaktojne dot se kur do dale djelli. Kemi nevoje per pak mot te mire edhe ne, prandaj ikim jashte.

    Shkolla shqipetare eshte shume e forte. Amerika ne menyre te rregullt terheq njerez lindore per te bere shkence. Amerikanet, shumica studjojne Anglisht e Shkenca Sociale. Kjo s'do me thene qe ata nuk studjojne shkenca, por shume pak.

    Mamaja ime me shkollen e Shqiperise ka vite qe ben kerkime studimore dhe jep mesim ne universitet ketu ne Amerike. Po te ish aq kot dhe e padobi dija e saje, ta garantoj une qe s'do ta mbanin ne pune, se nuk ben njeri sevap ketu.

    Mua me vjen keq kur lexoj mllefin dhe percmimin tuaj ne lidhje me sistemin arsimor shqipetar.

    Ti thua qe Shqipetaret nuk ia dalin dot ne France. Ajo nuk reflekton vec intelektin e studenteve Shqipetare, por gjithashtu dhe kulturen e Frances. Francezet jane shume konservative dhe nacionaliste. Kjo e ben shume te veshtire integrimin e studenteve Shqipetare ne ate vend.

    Sa per Anglishten, une s'e kuptoj se pse ju mendoni qe Shqipetaret s'dine Anglisht. Megjithate, per nje fushe te caktuar, nuk te duhet te dishe gjithe gjuhen, te duhet te dishe termat e fushes sate. Ajo te mjafton te japesh nje prezantim te mire.

    Ketu ne Amerike, po te jesh i mire, je i mire. Zotesia eshte kriteri i vleresimit 99% te kohes, kurse ne vende si Franca shihen dhe gjera te tjera. Dhe ketu ne Amerike ne departamented e Shkencave te Natyres, po te jesh Amerikan, dhe pse mund te kesh gjysmen e zotesise te studentave te huaj, trajtohesh si ylli i departamentit, sepse je Amerikan, dhe Amerikanet ne shkenca natyrore jane te pakte.

    E mesipermja nuk ndodh ne te gjitha shkollat, por ndodh ne mase. Me siguri e them qe kur komitetet mblidhen per te bere pranimin e nxeneseve per studime pas universitare, prioritet absolut i jepet Amerikaneve. Dhe kjo ndodh dhe ne Amerike. Imagjino se c'ndodh ne France, ku paragjykimet jane te nje shkalle shume me te larte.
    Nuk e kuptova ku doje te dilje Gogla e Kuqe me kete...dhe ku pe ndonje gje te paqene ne shkrimin tim...gogla edhe une vije nga shkolle shqiptare...dhe sapo mbarova te mesmen ne canada..me mire se une as ti as kush tjeter se shikon dot diferencen midis arsimit tone dhe te vendeve te tjera pale pastaj te flasim per Universitetin e Tiranes....mesa mora vesh para nje tre muajsh Qeveria Shqiptare shkurtoi me qindra punonjes dhe mbylli disa Qendra Universitare Kerkimore-Shkencore ne Shqiperi te cilet kishin dekada qe hanin qyl pa bere asnje studim...keshtu qe po deshe perseri fakte please call me!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ina_19 : 16-04-2006 më 23:44
    Gjithcka e bej per vete...

  12. #52
    Ineda Maska e Ina_19
    Anëtarësuar
    06-10-2005
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    68
    Citim Postuar më parë nga Dr Rieux
    Pershtypje vetjake: Vjet ne pranvere me duhej te takoja nje te njohurin tim qe punonte te bibloteka e universitetit ne Elbasan. Une nuk e dija ku ishte bibloteka dhe kam pyetur te pakten pese gjashte vete derisa dikush me ne fund arriti te me orientonte. Brenda biblotekes kishte vetem tre-kater vete. E gjithe kjo ne kontrast te plote me mbipopullimin e klubeve, pubeve, restoranteve etj. rreth e perqark universitetit. Sipas pershypjes te shume shokeve te mi, shumica derrmuese e nxenesve mbaronin shkollen pa ju dashur te shkelnin ne bibloteke qofte dhe njehere. Cilesia pertoke e bilblotekes dhe materialeve ne te eshte avaz me vete sigurisht.

    Pershtypje tjeter vetjake: nuk e di se sa pengohet dikush qe punon dhe meson vete, por me ka rene rasti te njoh persona qe lexonin me rrokje gazeten dhe kishin mbaruar me mesatare mbi 8 per juridik. Mbase personi ne fjale tani eshte duke mbaruar psh ekonomikun naten dhe del ne CV me dy diploma. Si arrin ta mbaroje shkollen ? E thjeshte, vetem me 100 mije leke per provim. Kaq eshte standarti.
    Ke shume te drejte lali...ne fakt ashtu eshte..studentat shqiptar nuk kane as proukopimin me te vogel per tu bere dikushi (nuk po perfshij te gjithe por shumicen ama po)..kuptohet dhe kushtet nuk i kane por kjo eshte fakt....
    Gjithcka e bej per vete...

  13. #53
    PimpetT (paj ) ;) Maska e __SwEeT_GirL__
    Anëtarësuar
    18-09-2005
    Vendndodhja
    somewherE
    Postime
    576
    Citim Postuar më parë nga Lioness
    Universiteti i Tiranës, në 5 më të mirët e Evropës
    Shume mire.

    Ne fakt ene pse sistemi jone i studimit o teper i veshter ene cdo gjo eshte me te mesuar... pa praktike fare.... ne fund i nxerre studentet teper te pergatitur. PSH studentet qe vijn nga Alb ene bojn ketu universitetin e kan shume te lehte pasi cdo gje e kan te mesuar me perpara.

    Meqe ra llafi njefet Universiteti i Tiranes neper bote... apo hic thuj... sa i kan dhen i cmim kot... lol
    * I DiDnT asK 2 B AlbaNiaN...I JuSt GoT LuckY ♥ *

    CrosiN Da Dead LiNe...Y


  14. #54
    i/e regjistruar Maska e arber x
    Anëtarësuar
    02-03-2005
    Postime
    51
    Vura re qe ketu diskutohet nga dy kampe te ndryshme. Nga ata qe jetojne dhe e perjetojne universitetin cdo dite dhe kaq u desh per ndezur zjarrin dhe per te shprehur pakenaqesite.... Si dhe nga te larguarit prej shqiperise te cilet ndoshta studiojne ose jetojne jashte vendit dhe e duartrokasin kete arritje. Pjesmarrja e shqiperise ne konkurs = reaksion i ndryshem.
    Gjithsesi pjesmarrja ne konkurs ka qene arritje. Cilido qe te kete qene niveli i konkurimit sikurse permendi dikush ketu, eshte arritje ne rradhe te pare qe shqiperia ka marre pjese me perfaqesine e vete. Kjo duke lene menjane ankesat e shumta dhe pakenaqesite . Keto jo se nuk qendrojne,majde e konfirmoj qe qendrojne por fundja ai konkurs ishte nuk ishte sfida milionere...... qe ata te tregonin veten ashtu sic disa kerkojne konkretisht. Gjithsesi, me vjen mire per kete lajm. Personalisht kam studiuar ne UT ne Shqiperi per biznes dhe tani studioj perseri ne Angli po per biznes. Mund te them qe studimin ne shqiperi arrij ta vleresoj me shume ne rrethanat e tanishme, sesa beja dikur. Gjithsesi mund te them qe i gjej me te lehta dhe me pak stresuese studimet ketu.
    Meqe jemi tek studimet, per ata studente qe kane deshire te studiojne ne Anlgli klikoni ketu dhe do te gjeni nje oferte speciale per studime ne UK. Sidomos per ata qe duan te kryejne Master ne adminstrim biznesi, informatike, turizem eshte nje oferte me te vertete e leverdisshme.
    http://www.libertyeducation.webeden.co.uk
    Ndryshuar për herë të fundit nga arber x : 17-04-2006 më 19:03
    Still waters run deep............www.studime-londer.co.uk

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga arber x
    Vura re qe ketu diskutohet nga dy kampe te ndryshme. Nga ata qe jetojne dhe e perjetojne universitetin cdo dite dhe kaq u desh per ndezur zjarrin dhe per te shprehur pakenaqesite.... Si dhe nga te larguarit prej shqiperise te cilet ndoshta studiojne ose jetojne jashte vendit dhe e duartrokasin kete arritje. Pjesmarrja e shqiperise ne konkurs = reaksion i ndryshem.
    Gjithsesi pjesmarrja ne konkurs ka qene arritje. Cilido qe te kete qene niveli i konkurimit sikurse permendi dikush ketu, eshte arritje ne rradhe te pare qe shqiperia ka marre pjese me perfaqesine e vete. Kjo duke lene menjane ankesat e shumta dhe pakenaqesite . Keto jo se nuk qendrojne,majde e konfirmoj qe qendrojne por fundja ai konkurs ishte nuk ishte sfida milionere...... qe ata te tregonin veten ashtu sic disa kerkojne konkretisht. Gjithsesi, me vjen mire per kete lajm. Personalisht kam studiuar ne UT ne Shqiperi per biznes dhe tani studioj perseri ne Angli po per biznes. Mund te them qe studimin ne shqiperi arrij ta vleresoj me shume ne rrethanat e tanishme, sesa beja dikur. Gjithsesi mund te them qe i gjej me te lehta dhe me pak stresuese studimet ketu.
    Meqe jemi tek studimet, per ata studente qe kane deshire te studiojne ne Anlgli klikoni ketu dhe do te gjeni nje oferte speciale per studime ne UK. Sidomos per ata qe duan te kryejne Master ne adminstrim biznesi, informatike, turizem eshte nje oferte me te vertete e leverdisshme.
    http://www.libertyeducation.webeden.co.uk
    a mund te me tregosh disa te dhena te tjera se cfare kriteresh duhet te plotesosh per te studiuar ne angli..nuk me duhen per vete se une vazhdoj ne usa universitetin ...po nqs ka mundesi ndonje nr tel

    me respekt .alnosa

  16. #56
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Me cfare lexova ai eshte nje rezultat konkursi per nje projekt biznesi.Shqiperia del e pesta.Kjo nuk do te thote qe universiteti i tiranes eshte ne klasifikim universiteti i 5te nga 10 me te mirat ne Europe.Zimbabveja zuri vend te pare.A eshte universiteti i zimbvavese i pari ne bote???Kriteret se kush eshte universitet me i mire mbeshtetn ne kritere krejt te tjera si
    1.Kushtet e pranimit ne Universitet.Behen teste qe kane kusht nje minimum pikesh qe shprehin,njohje,inteligjence,IQ te larte te kandidatit per te filluar universitet.Sa me te larte ta kete nje universitet minimumin e pikeve qe duhet fitoje nje kanditat ne testin e pranimit,aq me te medhaja jane shancet qe universiteti eshte i mire.
    2.Baza laboratorike e universitetit.
    3.Materialet tekst,cilesia e tyre.
    4.Programet,lendet qe behen.
    5.Sa eshte i perfshire unversiteti ne pune kerkimore shkencore,Sa eshte perfshire universiteti ne simpoziume shkencore neper bote.
    6.Volumi i botimeve ne qarkullim me origjine nga universiteti
    7.Niveli i kualifikimit te pedagogeve.Botimet eksperienca e pedagogeve
    8.Ambjenti,kushtet brenda universitetit.
    9.Sa vete jane diplomuar dhe sa e kane braktisur shkollen.
    10.Grada mesatare e studenteve qe vazhdojne.Ka statistika per grupe me grade A+,A B etj Sa me shume studente me A+,aq me i mire universiteti.
    11.Studentet e diplomuar kush i merr ne pune,kompanite.....Kjo tregon kredibilitetin dhe reputacionin qe ka nje universitet ne europe dhe ne bote.
    Zgjidh 5 universitete ne Gjermani,2 ne Itali dhe 2 ne France dhe beji nje krahasim me universitetin e Tiranes.Ta kesh te sigurte qe unv i Tiranes do jete ne vend te fundit.Shume profesore/doktore ne universitete ne europe krijojne punime teper origjinale,jane shkencetare te vertete,bejne zbulime.Kurse ne shqiperi botimet librat jane te gjitha te mbeshtetura ne perkthime.Si mund te jete universiteti i tiranes i pesti ne bote??? Studentet ne shqiperi jane te motivuar te mbajne mend lenden per te dale mire ne provim.Ne europe dhe amerike ekziston tjeter mentalitet,studenti eshte i motivuar jo te mbaje mend gjithe materialin por te kuptoje ne radhe te pare si funksionojne gjerat,llogjiken e elementeve si lidhen dhe bashkeveprojne.Kjo le nje print te forte ne kujtese qe veshtire te harrohet,plus shoqerohet me laborator.Studentet ne europe studiojne qe te fitojne kompetence ne njohje ne fushen e studimit,si kompjutera biznes,ekonomi.Plus kesaj gjate shkolles punojne part time(internship) si cirake ne kompani per fushen qe studiojne duke fituar edhe nje eksperience baze praktike para perfundimit te shkolles.
    Ne shqiperi u duhet ajo cope diplome per pune,.Si mundet qe studentet ne Shqiperi te jene me te mire?Nuk duhen ngaterruar 5 super talente qe ka nje universitet me cilesine e vertete te universitetit.Nje student shqiptar merr nje cmim nderkombetar ne informatike.Kjo nuk do te thote qe universiteti i Tiranes eshte me i miri.Meritat i dedikohen aftesive dhe talentit te individit.
    ---
    Nje krahasim:Ne festivalin e filmit ne Kane,nje film belg fiton Plamen e Arte(vendi i pare) Kjo nuk tregon qe kinematografija belge eshte me e mira ne Europe,nuk tregon qe nje X universitet ne Belgjike eshte me i miri ne bote per fushen e Artit dhe kinematografise.
    Cmimi eshte rezultat i punes se regjisorit,talentit dhe aftesive te tij.
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 08-10-2006 më 14:14
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Rama: Berisha në pushtet, fundi jonë
    Nga Nice_Boy në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 27-12-2008, 08:53
  3. Barbaria Komuniste
    Nga Lexuesja në forumin Historia botërore
    Përgjigje: 37
    Postimi i Fundit: 23-10-2006, 06:48
  4. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 17-08-2006, 18:04

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •