Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
  1. #1
    Hijo de Puta Maska e SuperShejtan
    Anëtarësuar
    06-05-2002
    Vendndodhja
    varet nga policia ndertimore...
    Postime
    10

    Shqiptarët në Suedi

    a ka ndonje qe jeton ne suedi ketu? ata shqiptare qe kam njoh jane nga kosova e jane te merdhif komplet..i kane harru traditat dhe vetem per veten e vet..
    degjoj qe ne amerike e ne vende te tjera shqiptaret kane shoqata qe ndihmojne njeri tjetrin, kurse ketu ku tja fusin dhe ta shohin tjetrin sa me keq...Vallahi ketu e kam kuptu sa rrace e poshter qe jena!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Peniel : 11-11-2010 më 15:50
    Kjo gje eshte e vertete sepse e them Une!

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-11-2010
    Postime
    2
    o shoku jam nje shqiptar ne malmo po kam ngelur keq se nuk di gjuhen

  3. #3
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Ludmir.

    Tema është shumë e vjetër dhe anëtari ka 5 vjet (të paktën me këtë emër) që nuk është aktivizuar në Forum. Uroj të gjesh atë që kërkon.


    Kalofsh mirë.
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-11-2009
    Postime
    220
    Shqipaterte si ne suedi ashtu edhe ne vendet tjera me ato mundesi ju kan ndihmuar se pari familjev te veta dhe kosovarev ne pergjethsi une i uroj per keto ndihma ,po ka edhe shqiptare te cilet jane me dekata ne perndim dhe kurr familjev te veta se pari nuk ju kan ndihmuar e dali dhe thojen se kam be kete jo at po mos te dalin ata dhe te genjejen...
    a ne veqanti te shumica kane ndihmuar

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-11-2010
    Postime
    2
    ka mundesi te me ndihmoj ndokush

  6. #6
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Çfare ndihme kerkon ky njeri?
    Mundesh me mu lajmerua me MP.
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 19-11-2010 më 07:42
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-08-2010
    Postime
    15
    shqipetaret te cilt gjenden ne suedi kane hape fondacione per ndihme familjeve te cilat kan nevoje per ndihme e kush thot se nuk ndihmojne familjeve skamnore e kan gabim ata kan kontribuar shum edhe gjate luftes ne kosove

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2010
    Postime
    98
    Shqiptar ka ndoshta edhe ne ato vende ku nuk ta merr mendja qe ka,por halli eshte se si jane te organizuar,sa jane te arsimuar dhe sa perpiqen qe ti ruajn traditat e veta,adetet e veta dhe gjuhen e kulturen e vet.Ndersa sa i perket ndihmave ,mendoi qe shumica ndihmojn dhe kontribojn si per familje ashtu edhe per atdhe.Ka edhe te tille qe nuk i ndihmon askijt por ata jane te paket.Nje gje eshte e madhe qe u mungon shqiptareve si te Kosoves dhe atyre te Shqiperise e viseve tjera shqiptare,E kjo eshte :ndihma e qeverive per diasporen ,Psh ne hapjen e paraleleve ne mesim plotesues,paisja me tekste mesimore per diaspor,organizimi i tubuímeve per mes ambasadave dhe ndegjimi i kerkesave te diaspores si dhe paisja me dokumentacion te nevojshem si dhe forma tjera ndihese per diasporen.Ndersa ne anen tjeter kur diaspora shkon ne pushime posa te futet ne kufijt e Kosoves duhet te paguaj 50-60 ero per vetur qe kjo eshte nje plaqke sepse te gjithe i kane te paguar sigurimet.Po ashtu duhet påritur me ore te tera neper hyrje te doganes duke bere kontrolla gjeja se ska pasur kund kontroll vetem te kufini i shtetit am.Pra keto jane te metat dhe pengesat qe i behen diaspores se vuajtur,

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-10-2010
    Postime
    1

    Për: Shqiptarët në Suedi

    kam ardhure ne suedi me familjen time.di anglishten edhe po mesoje dhe suedisht. kemi nevoje per pune dhe une dhe buri se kemi dhe nje femie te vogel kame jetuar ne greqi githe ato vite..
    kysh mund te me ofroje ndonje vend pune ju faleminderite shume....http://static.forumishqiptar.com/ima...ilies/wink.gif

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826

    Për: Shqiptarët në Suedi

    ertula..

    ne se ke afer lagje me vila po dhe banesa te zakonshme futi nga nje pusull te kutia postare..
    thuaj..

    ne se kini nevoj per pastrim ose ndonji sherbim tjeter.. ne shtepit tuaja therrisni ne kte numer..
    dhe tek tabelat e supermarketeve qe ke afer ver te tilla pusulla.. se mundet dikush te therret e keshtu te del pun e fiton dicka..
    keshtu kan bere plot qe di un..

    si fillim kjo..pastaj dal nga dal..

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •