Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379

    Qyteti ideal në botë? Vankuver

    E Marte, 11 Tetor 2
    005


    QYTETI IDEAL NE BOTE? VANKUVER

    Gazeta "Independent" dhe "Times" kane shkruar dhe zbuluar se cili eshte qyteti dhe shteti ne bote per jetese. Universiteti ka plazhe nudiste te vetat, ski, shtaza, qe jane ne afersi te qytetit kurse marina dhe anijet jane ne qender te qytetit. Ky qytet pa dyshim eshte Vancouver, shkruan Independent.

    Kjo gazete pershkruan ne detaje jeten ne kete qytet kanadez, e cila eshte per dhjete vite me radhe ne majen e listes se Kombeve te bashkuara si qyteti me ideal ne bote. Me vite te tera ketij qyteti askush nuk mund t'i gjeje asnje mangesi.

    Times ne anen tjeter jep rezulatet e hulumtimeve nderkombetare ku sipas te cilave Autralianet dhe Amerikanet jane popujt me te lumtur ne bote. Ne kete hulumtim kane marre pjese mbi 30.000 persona ne 30 shtete, ku si faktor jane marre shendeti, sigurimet shendetsore, martesat, numri i femijeve dhe posedimi i patundeshmerive.

    Ne kete liste pas Amerikes dhe Australise gjenden Egjipti dhe India, kurse Britania e Madhe gjendet ne vendin e peste.

    Koha Jone.

    Dhe dini kush jeton ketu apo jo????

    Henri.

    si thoni eshte e vertete???...lol
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Peace & Love
    Anëtarësuar
    04-09-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    38
    S'di pse e kam pase gjithmone fiksim kete qytetin.... me pelqen edhe emri!
    Nobody Can Be Exactly Like Me
    Sometimes Even I Have Trouble Doing It !!

  3. #3
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Keshtu per tu pa te merr ne qafe. Ajer i paster, gjelberim, kurore malesh, njerez pa teklif qe kultivojne bar e i kan cu cmimet e shpijave ne mestarisht mbi 400,000 per nje starter home.

    Une vallahi kom jetu atje me nje suburb e po jetoj ne T.O. ne nje sub-urb...vallahi, bilahi...smogu i T.O eshte me i shijshem se ajri i Vankuverit. Le qe atje te mbyt Kinezeria e te behet lanet multi-kulturalizmi. Plus qe o ne fund te botes (me dash me shku ne Shqiperi bie llafi). Plus qe do heqesh te zite e ullirit me gjet pune.

    Jo or daj..rri m'Toronto se je mire.

  4. #4
    Gone Maska e MiLaNiStE
    Anëtarësuar
    19-05-2003
    Vendndodhja
    dónde ustedes no me puede ver
    Postime
    1,770
    un skom qen, po e kom kshu si ne trru qe sme pelqe lool kshuqe sma mer menja qe do shkoja, nejse mu mduken tgjitha kot para tirones kshuqe mos ma vini re

  5. #5
    . Maska e nausika
    Anëtarësuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    .
    Postime
    774
    Eshte nje nga qytetet me te bukura ne Kanada per mendimin tim...Arkitekture te bukur, hapesire, det dhe male (qe mungojne ca ketu)...natyre e hatashme dhe klime e bute...
    When in Doubt, Act Stupid!

  6. #6
    E gjifa Maska e Henri
    Anëtarësuar
    14-04-2002
    Vendndodhja
    Kanada
    Postime
    1,086
    Qafiri, hahahahaha (m'fal plako, e kom nga "malli" )

    Vancouver, e ç'te them une, e kane thene te tjeret ane e mbane botes se ç'qytet eshte.

    Sa per pune, varet se per çfare pune kerkon. Nese do të punosh 24/7 e te nxjerresh milionat ne vit Vankuver nuk eshte - not a wall-street city - more of a wall-street-retiree one. Per arsye se shumica e shqipove futen ne kategorine "te bej sa me shume leke se me iku jeta per "duarsh" Vankuveri nuk para banohet nga shume shqiptare. Megjithate per mua eshte fantastik si vend. Klimen e ka shume te ngjashme me vendin ku u rrita, eshte i rrethuar nga male e oqean, ka me qindra parqe e liqene e lumenj qe nuk jane me larg se 1 ore jashte qytetit, ishuj e gadishuj qe te kenaqin shpirtin, sherbimet urbane mbulojne cdo cep te qytetit (madje shkojne aq larg deri ne Surrey ) njerezit zakonisht te buzeqeshin e pershendesin e te ndihmojne pa hijen me te vogel te dyshimit, maria gjendet fare lire e lehte, keshtu qe ul per qejf perqindjen e krimit etj etj etj.

    Sa per shume kineze, une do te thoja shume aziatike, po aq jane edhe indianet si perqindje, pjesa tjeter eshte nje perzjerje e te gjitheve me te gjithe, me bukur e me larmishem nuk behet. Edhe mos me beni t'u permend Bajronin se c'ka thene per Vankuverin hehehe!

    Per biletat e avionit, ke te drejte (nikreshi), megjithate shko deri ne Seattle (2 ore larg) e bjeru n'qafe shoqerive ajrore amerikane e aty aty del.

    Nejse, kush deshiron te vije e ta shohe vete me sy, na beni ndonje zë, he xhuxhu?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Henri : 10-11-2005 më 17:34
    Perëndia nuk është mace...

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Citim Postuar më parë nga Henri
    Qafiri, hahahahaha (m'fal plako, e kom nga "malli" )

    Vancouver, e ç'te them une, e kane thene te tjeret ane e mbane botes se ç'qytet eshte.

    Sa per pune, varet se per çfare pune kerkon. Nese do të punosh 24/7 e te nxjerresh milionat ne vit Vankuver nuk eshte - not a wall-street city - more of a wall-street-retiree one. Per arsye se shumica e shqipove futen ne kategorine "te bej sa me shume leke se me iku jeta per "duarsh" Vankuveri nuk para banohet nga shume shqiptare. Megjithate per mua eshte fantastik si vend. Klimen e ka shume te ngjashme me vendin ku u rrita, eshte i rrethuar nga male e oqean, ka me qindra parqe e liqene e lumenj qe nuk jane me larg se 1 ore jashte qytetit, ishuj e gadishuj qe te kenaqin shpirtin, sherbimet urbane mbulojne cdo cep te qytetit (madje shkojne aq larg deri ne Surey ) njerezit zakonisht te buzeqeshin e pershendesin e te ndihmojne pa hijen me te vogel te dyshimit, maria gjendet fare lire e lehte, keshtu qe ul per qejf perqindjen e krimit etj etj etj.

    Sa per shume kineze, une do te thoja shume aziatike, po aq jane edhe indianet si perqindje, pjesa tjeter eshte nje perzjerje e te gjitheve me te gjithe, me bukur e me larmishem nuk behet.

    Nejse, kush deshiron te vije e ta shohe vete me sy, na beni ndonje zë, he xhuxhu?
    Henri,

    Do te jesh ne TIFF???

    Eh s'jemi per gjera te bukura ne jo ...lol, jemi mesuar me pluhur dhe balte dhe ne qender te Tiranes.

    Por nje vizite do ja u bejme ndofta 80 vjec...
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  8. #8
    E gjifa Maska e Henri
    Anëtarësuar
    14-04-2002
    Vendndodhja
    Kanada
    Postime
    1,086
    Une te thashe martohu ne Vankuver, po aha, s'doje ti! lol

    Ne TIFF jo sivjet, se nuk u bera mbare ta nisja filmin ne kohe (se mos kisha pranimin te siguruar une :-) pastaj prit t'i rritet edhe ca fama atij festivali, pastaj! Se bej shaka, qejf do kisha xhuxho po ne dimer sikur s'ma ndjen te vij andej, po bene ndonje mot nga vera aty me ke mua...
    Perëndia nuk është mace...

  9. #9
    Biznesmen i ardhshem Maska e Tepelenas_nr_1
    Anëtarësuar
    30-11-2005
    Vendndodhja
    Athina fck city
    Postime
    202
    Epo qenka vend i bukur andej..duhet te vij une p Una kam xhaxhain andej dhe me ka then qe i pelqen shume edhe ai vet me falije te gjith kan gjet pune etc..si njerezit edhe klima me kan then ehste e mir ..Dhe mendoj na viti tjeter te vete ne vankuver..por do desha me shume informacione per rregjistrimin ne universitet aty..cfare duhet cfare notash duhet te kesh etc..Nese di njeri per keto informacione qe kerkoj le ti thote mos te pertoj shnet..
    Mind is like a parachute it works best when it is open
    Dalai Lama

  10. #10
    ElvisTe Maska e el7
    Anëtarësuar
    16-02-2005
    Vendndodhja
    Vancouver, Canada
    Postime
    164

    Smile

    Nje nga universitet me te medhaja i cili duket shume mire dhe ne google earth,eshte SFU University ne te cilin ka shume mundesi te shkoj per studime mqs mbarova dhe ketu ne greqi,kai shume dege por duhet tju nenshtrohesh disa provimeve deri tani,po behet perpjekje qe te njhet shkolla greka me sa me informoi dhe bashkeshortja e cila punon aty ne universtitet,por per te shkuar deri aty duhet te besh nje mal me dokumenta,per bashkim familjar dhe akoma po pres....ipomoni.Nqs do te kem me teper informacione do te te them.
    LI BE
    "Everything is an Idea"

  11. #11
    Biznesmen i ardhshem Maska e Tepelenas_nr_1
    Anëtarësuar
    30-11-2005
    Vendndodhja
    Athina fck city
    Postime
    202
    el7 flm per pergjigjen ..por une kam xhaxhain me dokumenta kanadeze..dhe shpresoj se kyj mund te me ndimoj..si dihet..ka ndonje mundesi te beje garanci ose ..dicka tjeter as une sjam i mirinformuar per keto gjera nejse ..shnet.
    Mind is like a parachute it works best when it is open
    Dalai Lama

  12. #12
    anetar i rregullt Maska e fioreal
    Anëtarësuar
    05-07-2003
    Vendndodhja
    Ne planetin Toke
    Postime
    124
    O El7 qenkemi ne te njejtin hall.Edhe une dua te shkoj ne Vankouver me bashkim familjar po se di sa mund te zgjasin procedurat.Nqs di ndonje te re mundohu te na tregosh. Flm
    ..I grandi ci sembrano grandi fino a quando stiamo in ginocchio...

  13. #13
    E gjifa Maska e Henri
    Anëtarësuar
    14-04-2002
    Vendndodhja
    Kanada
    Postime
    1,086
    Bashkimi familiar zgjat nga 1-3 vjet, varet se me cilen pjese te familjes bashkohesh si dhe nga statusi qe ka pjesa juaj familjare ne kanada. Perparesi u jepet bashkimit te bashkeshorteve, madje me shume perparesi sesa bashkimit te femijeve me prinderit. Nese doni me shume informacion ne kete fushe, me nisni ndonje mesazh keshtu privatisht (pa pasur neveoje te lyeni rroten )

    Sa per SFU, nuk eshte universitet i keq, sigurisht jo me i miri ne Vankuver (UBC - University of British Columbia eshte me i miri dhe i njohur shume ne rrethet nderkombetare), megjithate nese rregjistrohesh si i huaj te kripin koken edhe barkun bashke. Si alternative jane kolegjet qe ofrojne klasa te cilat transferohen me vone ne universitete. Dmth i bie shume me lire te fillosh dy vitet e para ne nje kolegj e me vone te mbarosh ose ne UBC ose ne SFU. Kolegjet gjithashtu kane edhe kushte me te lehta pranimi.

    Duhet patjeter nje rezultat TOEFL qe te rregjistrohesh, ndryshe do t'u duhet qe simestrin e pare dhe $5,000+ t'i harxhoni per ESL (english as a second language). SFU ka nje kateder te gjuhes greke si dhe disa pedagoge greke, por nuk ke ndonje perparesi te madhe.

    Kriteret e SFU per studentet nga Greqia:

    Apolytirion (Lykeion: Apolytirio Eniaiou Lykeiou me mesatare te pergjithshme minimumi 14/20, por normalisht 17/20 si dhe nje provim per pranim te pergjithshem.

    Per me shume: http://http://students.sfu.ca/is/countries/greece.html

    Mbare pra u shkofte rruga edhe nxitoni ca se ka mbet thate Vankuveri keto kohe :-)
    Perëndia nuk është mace...

  14. #14
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Kam degjuar per Vankuverin qe eshte qytet i lezecem. Me te na u bere kesmet te shkojme, do bejme nje review


    Citim Postuar më parë nga Henri
    ... njerezit zakonisht te buzeqeshin e pershendesin e te ndihmojne pa hijen me te vogel te dyshimit, maria gjendet fare lire e lehte...
    tani maria e ke fjalen per mariuanen ti, apo eshte emri i ndonjeres qe e ke fiksim?

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Tipiku
    Anëtarësuar
    08-08-2005
    Postime
    3,950
    une per vete do te jetoja ne Kopenhagen ky eshte qyteti me ideal per mua

    Stjerner er dom som lyser i Mørke

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    Vancuver ka nje politik teper liberale dhe nuk eshte apak ideal per nje familje sepse femijet mund te behen perdorues droge. Pjesa veri perendimore e kontinentin (Portland, Seatle, Vancuver etj) jan qytete ku droga eshte me e perhapur se kudo. Menyra e jetes ne kete pjes te botes eshte 180 grad kundrejt asaj shqiptare

  17. #17
    E gjifa Maska e Henri
    Anëtarësuar
    14-04-2002
    Vendndodhja
    Kanada
    Postime
    1,086
    friendlyboy, dhe ti jeton ne...?

    Ate fjaline e fundit e ke thene shume bukur. Ne Shqiperi gjasat qe femijet te te perfundojne ne te papune, parazite, drogeshites/te droguar, perdhunues/te perdhunuar, vrases/viktima etj jane shume me te uleta se ne Vankuver. Ne Shqiperi femija mund te rrije jashte deri ne 6 te mengjesit e prinderit e bejne gjumin top, pasi gjeja me e keqe qe mund te ndodhe eshte te te thyhet taka e sandales ne Disko e ta lesh kenaqesine pergjysem.
    Megjithate une kur po e levdoja Vankuverin nuk po e krahasoja kurrsesi me Shqiperine. Ne Vankuver te nxihet jeta nese semuresh/aksidentohesh. Jo vetem qe ndihma e shpejte te vjen brenda dy minutave e te shurdhon veshet me sirenen (sikur dhimbja nuk eshte pak ne ato momente) por te cojne ne spital, te kurojne, e c'eshte me e padurueshmja nuk te lene as te fusesh doren ne xhep!!!
    Megjithate ne ishim tek droga: Ne Vankuver, kur je drogaxhi te nxjerrin bojen. Te hapin klinika ku mund te marresh droge me shiringa te paperdorura, te mbikqyrin mjeket per disa minuta se mos kalon ne overdoze (dhe ta nxjerrin qejfin per hundesh) e gjithashtu te ofrojne materiale edukuese per lenien e droges, shtepi e qendra te tjera sherimi nese do te heqesh dore. Eshte keq ne Vankuver, se e merr vesh gjithe fisi qe femija yt eshte i droguar e mos e dhente perendia te jepet dhe mundesia per t'u sheruar e jetuar nje jete normale.

    Une po e le me kaq, se po me kaplon nje trishtim aq i madh nga te metat e Vankuverit, sa po vazhdove me tej do mbledh plackat e do kthehem tek balta me e embel se mjalta.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Henri : 04-06-2006 më 13:27
    Perëndia nuk është mace...

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-07-2006
    Postime
    1
    Valla une i kom 2 Daj ne Vancouver edhe kom ndi prej tyne shum qytet i mir osht edhe per pun ka boll veq a je i zoti me punu

  19. #19
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    chicago da best
    Partizoni

  20. #20
    Perjashtuar Maska e cupka_e_vogel
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Vendndodhja
    ne nje qoshe te qytetit
    Postime
    31
    Edhe une e kam shume fiksim kete qytet,megjithese skam qene ndonjehere. Ndonje foto te bukur keni?

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Dardani apo Kosovë
    Nga Statovci në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 167
    Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:31
  2. HISTORIA E QYTETEVE SHQIPTARE (edmondfieri)
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-03-2008, 14:28
  3. Ilirët - diskutimi mbi ta
    Nga Leonard Alili në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
  4. Burreli, qyteti me më shumë viktima në ‘97
    Nga FLORIRI në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 19-05-2005, 08:24
  5. Del nga dheu qyteti 2000-vjeçar i Adrianopolit
    Nga shoku_sar në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 18-08-2003, 04:46

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •